Israël valt noorden Gaza binnen PZC Ecovergelijker berekent in een klik kooldioxide-uitstoot reis Veel doden door overstromingen in Turkije Focke Wulf gelicht Rechter schort verbod op light-sigaret op Onbehouwen Seselj uit rechtszaal van tribunaal verwijderd Kerry glijdt uit in verkiezingscampagne Leger wil einde maken aan afvuren van Palestijnse raketten Dodental aanslag op bruiloftsfeest in Bagdad stijgt Nederlander voert bevel over Isaf in zuiden Albino-ree verhit gemoederen VS ontwaren samenzwering tegen Libanon Siberische tijgers in Montenegro Egypte haat Israël en Denemarken Doden door wervelstorm Filipijnen Moeder en dochters dood bij brand India verandert weer naam stad donderdag 2 november 2006 door Steef Arts DEN HAAG - De Amerikaanse tabaksindustrie mag voorlopig toch weer light-sigaretten verko pen. In hoger beroep heeft een Amerikaanse rechter het verbod op het gebruik van de term 'light' opgeschort. Het oordeel voorkomt ook dat de industrie pijnlijke details over de versla vingsrisico's naar buiten moet brengen. In augustus verbood rechter G. Kessler de verkoop van light-si garetten per 1 januari 2007. De tabaksindustrie zou de consu menten jarenlang hebben bedro gen over de vermeend lagere ge zondheidsrisico van de 'lichte' si garetten. De rechter gelastte de industrie om cijfers over de ver slavingsrisico's te publiceren. In hoger beroep bleek de rechter echter gevoelig voor de klacht van de tabaksproducenten dat het oordeel zou leiden tot miljoe- nenverliezen. Ook vreesden zij dat zij veel klanten zouden kwijtraken. Dat wil niet zeggen dat het vonnis is verworpen. De ze maand begint een serie hoor zittingen over de zaak. De laatste tijd wisten sigaretten- producenten enkele successen te boeken in beroepszaken. In juli verwierp de opperste rechtbank van de staat Florida een vonnis uit 2000 die de industrie veroor deelde tot het uitkeren van 145 miljard dollar aan zevenhon derdduizend zieke rokers. Ook schrapte het hof van Illinois een vonnis waarin Philip Morris werd veroordeeld tot het beta len van 10,1 miljard dollar aan 1,4 miljoen rokers. Het hooggerechtshof van de Ver enigde Staten behandelt een klacht van Philip Moms waarin het bedrijf de rokersklachten niet-ontvankelijk wil laten ver klaren. De aanleiding hiervoor is de dood van Marlboro-roker J. Williams, die in 1997 aan long kanker overleed. Een rechter in Oregon had aan zijn weduwe een schadevergoeding van 80 miljoen dollar toegekend. Een beslissing in deze zaak wordt binnen enkele maanden ver wacht. GPD door Egbert Stoel en Henderiekus Wiltjer BEIT HANOUN - Het Israëli sche leger heeft gisteren de con trole overgenomen in Beit Han- oun in het noorden van de Pales tijnse Gazastrook. Het offensief heeft aan zeker zeven Pales- tijnen het leven gekost, ruim veertig raakten er gewond, al dus getuigen. Ook een Israëli sche militair sneuvelde. I De inval, die in de nacht van dinsdag op woensdag begon, is de grootste legeroperatie in het gebied in vier maanden, aldus Is raëlische média. De operatie is volgens de Israëliërs gericht te gen militante Palestijnen die vanuit de strook zelfgemaakte raketten blijven afvuren. De schade door de projectielen blijft veelal zeer beperkt. Israël BAGDAD - Het dodental van een bomaanslag dinsdag op een bruiloft in de Iraakse hoofdstad Bagdad is gestegen tot 23, van wie negentien kinderen. De autobom ontplofte dinsdag laat bij een huis in de wijk Ur in het noorden van Bagdad. Op dat moment arriveerde juist de fami lie van de bruidegom. Negentien mensen raakten ge wond van wie er velen ernstig aan toe zijn. ANP/AFP KANDAHAR - De Nederlandse generaal T. van Loon leidt sinds gisteren de Isaf-missie in het he le zuidelijke deel van Afghanis tan. De militair nam tijdens een korte ceremonie op de interna tionale basis in Kandahar het re gionale commando over van de Canadese generaal D. Fraser. Het is voor het eerst dat een Ne derlander deze hoge positie voor de Isaf inneemt. 11.000 Canade se, Britse en Nederlandse troe pen vallen nu onder zijn bevel. De 50-jarige Van Loon voert zes maanden lang het commando, waarna een Brit dat zal overne men. Zijn Canadese voorganger zwaaide de afgelopen negen maanden de scepter in de zuide lijke regio, die zes provincies omvat, waaronder Uruzgan. Hier zijn de twee Nederlandse bases gevestigd, bij de provincia le hoofdstad Tarin Kowt en het stadje Deh Rawod. De uitvalsbasis van Van Loon is Kandahar. Daar zijn tweehon derd Nederlandse militairen extra gestationeerd, onder wie zijn staf. ANP DRESDEN - Een albino-ree in het Oost-Duitse Ertsgebergte houdt de gemoederen bezig. Ja gers willen de witte Bambi schie ten. De deelstaat Saksen vindt dat niet nodig. Het ministerie van Milieu sprak zich gisteren uit tegen het do den van de ree, omdat het dier niet ziek is. Als zeldzaamheid en natuurfenomeen moet men het laten leven. De Jagersbond van Saksen beschouwt de ree als een mutatie die niet in de na tuur thuishoort. In Nederland ontstond vorig jaar ophef rond een wit ever zwijntje op de Veluwe. Jagers wilden het dier, bijgenaamd Sneeuwvlokje, afschieten. ANP (Advertentie) YAMAHA Piano's en Vleugels - MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG Lange delft 80 - 0118 63 52 52 zou volgens Palestijnen min stens zestig tanks, pantservoer tuigen en bulldozers hebben in gezet bij het offensief. Militairen hebben het zieken huis omsingeld met tanks, zodat het niet toegankelijk is voor ge wonden, aldus ooggetuigen. De Israëlische luchtmacht voerde drie aanvallen uit, onder andere op Palestijnen die een bom langs de weg aan het planten wa ren. Ontvoering Israël, dat eerder de Gazastrook had verlaten, is er al vier maan den weer militair actief. Dat is het gevolg van de ontvoering van een Israëlische militair G. Shalit. De korporaal is nog steeds niet boven water. Onder handelingen over zijn vrijlating met bemiddeling van Egypte le verden tot nu toe niets op. Volgens de Palestijnse regerings partij Harnas zal deze laatste in val een negatief effect hebben op de pogingen om Shalit vrij te krijgen. Aartsrivalen president Abbas en premier Haniya ver oordeelden de inval eengezind als een Israëlisch 'bloedbad'. De inval volgt een paar dagen na een waarschuwing van de Is raëlische premier Olmert dat een groot offensief in Gaza op stapel stond. Maar het veilig heidskabinet besloot gisteren de grondoperatie voorlopig niet uit te breiden. De afgelopen vier maanden zijn door Israëlische campagnes in Gaza al meer dan 260 mensen omgekomen, van wie de helft burgers. ANP ISTANBOEL - Inwoners van een buitenwijk van de Turkse havenstad Istanboel worden in veiligheid gebracht. In het zuidoosten van Turkije zijn gisteren door overstromingen als gevolg van hevige regenval zeker 22 mensen omgekomen. De meeste doden vielen toen het water een minibusje meesleurde. Veertien inzittenden kwamen om. Vooral de dorpen Bismil en Cinar in de overwegend Koerdische pro vincie Diyarbakir zijn zwaar getroffen. Het water in de straten kwam er twee me ter hoog. Honderden mensen moesten met boten en helikopters in veiligheid wor den gebracht. Talrijke huizen stortten in. Inwoners van het noorden van Duitsland spraken van de zwaarste storm in vijftien jaar. Daken werden van huizen gerukt en bomen ontworteld. Er werden windsnelheden tot 156 kilometer per uur geme ten. Hamburg kreeg te maken met een zware stormvloed met een waterstand van de Elbe die drie meter boven het gemiddelde lag. De zware herfststorm heeft in de len van Scandinavië in combinatie met een koudefront tot een chaos geleid. Het verkeer in Noorwegen, Zweden en Finland ondervond grote hinder van zware sneeuwval. Ook het treinverkeer lag grotendeels stil. Ruim duizend gestrande pas sagiers brachten de nacht van dinsdag op woensdag noodgedwongen door in inge sneeuwde treinen in de Zweedse regio Norrland. Zo'n 45.000 huishoudens in het zuiden van Zweden kwamen zonder stroom te zitten. foto RTR door Olivier van Beemen PARIJS - Een weekendje Pa rijs? Neem je de hogesnelheids trein, een van de talrijke dage lijkse vluchten of stap je ge woon in de auto? Welk vervoer middel is het goedkoopst, welk stoot de minste kooldioxide uit en hoe kom je er het snelst? De nieuwe zoekmachine op inter net van de Franse spoorwegen, 'EcoComparateur' (EcoVergelij- ker) berekent het in één klik. Reis je alleen, dan is de trein het goedkoopst. Het vliegtuig is het snelst en het duurst, al duurt een reis inclusief inchecktijd en reistijd tussen het stadscentrum en de luchthaven ongeveer even lang als de treinreis. Hoewel files en tussenstops niet zijn meegerekend, is de auto het traagst. Met één passagier ver vuilt dat vervoermiddel het meest, vanaf twee mensen is dat het vliegtuig. Ongeacht het aan tal passagiers is de trein altijd tientallen malen milieuvriende lijker dan de concurrenten. De EcoVergelijker werkt tot nu toe alleen op reizen tussen Fran se grote steden en trajecten van en naar Frankrijk. Zowel een trein- als een vliegreis is meteen te boeken en wanneer je voor de auto kiest, dan kun je met één verdere klik de routebeschrij ving uitprinten. De site, beschikbaar in het En gels, bevat nog wat kinderziek ten, die mede door gebruik van een interactief weblog (soort in ternetdagboek) verholpen moe ten worden. De vliegtuigfunctie hapert en de reistijden van zo wel de auto als het vliegtuig zijn lager dan de werkelijke duur. De spoorwegen kunnen in ieder geval niet van oneerlijkheid be ticht worden en hopen reizigers te kunnenverleiden met hun mi lieuvriendelijke product. GPD EcoVergelijker op www.voya- ges-sncf.com Meer Frankrijk op www.parijs- blog.nl SOTRA - Een Duitse jachtbommenwerper uit de Tweede Wereldoorlog wordt uit zee getakeld bij het eiland Sotra nabij de Noorse havenstad Bergen. De Focke Wulf 190 moest in december 1943 een noodlanding op zee maken. De piloot kon op tijd het toestel verlaten en werd gered. foto Marit Hommedal/RTR WASHINGTON - De Ameri kaanse regering krijgt steeds meer bewijzen in handen dat de regeringen van Syrië en Iran, de Zuid-Libanese beweging Hez bollah en andere Libanese par tijen de regering van premier Si- niora ten val willen brengen. Dit stond gisteren in een commu niqué van het Witte Huis. Dat toonde zich bezorgd over aanwijzingen dat de regering van Siniora ten val zou worden gebracht. Syrië is volgens Was hington onder meer uit op de verhindering van de instelling van een internationaal tribu naal in Beiroet voor de berech ting van de verantwoordelijken voor de moord op ex-premier Hariri vorig jaar. Uit VN-onderzoek blijkt Syrië de hand te hebben gehad in de aanslag. Hariri verzette zich te gen de Syrische militaire aanwe zigheid in Libanon. Na de moordaanslag moest Damascus na zware internationale druk en massale protesten zijn militai ren vorig jaar terugtrekken, maar het land probeert achter de schermen invloed te houden. De politieke spanning in Liba non is de laatste tijd flink opge lopen. Hezbollah, dat door Syrië en Iran wordt gesteund, eist een derde van de ministersposten in de regering, waar het sinds ver kiezingen vorig jaar deel van uit maakt. Met een derde van de mi nisters zou de radicale sjiitische beweging haar veto kunnen uit spreken over de instelling van een tribunaal. ANP/AFP PODGORICA - De politie van Montenegro heeft twee zeldzame Siberische tijgers in beslag genomen en drie mensen aangehouden wegens de smokkel van de met uit sterven bedreigde dieren. De dieren werden bij een reguliere politiecontrole bij toe val ontdekt. De dieren vertegenwoordigen een waarde van 600.000 euro. Er zijn nog minder dan vierhonderd Si berische tijgers. ANP/AFP CAIRO - Egyptenaren beschouwen Israël en Denemarken als de grootste vijanden van hun land. Dat blijkt uit een opiniepeiling van de Egyptische overheid, waarvan de re sultaten gisteren zijn gepubliceerd. De onderzoekers peil den de houding van duizend Egyptenaren ten opzichte van verscheidene landen. 92 procent van de ondervraag den noemde Israël een vijand, 60 procent zei dat over De nemarken, de helft over de Verenigde Staten. Een Deense krant drukte vorig jaar een reeks cartoons af waarin de spot werd gedreven met de islamitische profeet Mohammed. Dat leidde tot woedende en soms geweldda dige reacties in de moslimwereld. ANP/AFP MANILLA - Het dodental als gevolg van de wervelstorm Cimaron is op de Filipijnen opgelopen tot negentien. Dat maakte de coördinator van de hulpdiensten gisteren be kend. Cimaron is de zwaarste wervelstorm die de Filipij nen in acht jaar heeft getroffen. De tyfoon trok maandag over de archipel. Vijftien men sen worden vermist. Zestig mensen raakten gewond. In to taal werden 2288 huizen volledig verwoest en nog eens 2894 woningen raakten beschadigd. Een afgezwakte Ci maron bereikte gisteren Vietnam. Daar zijn 150.000 men sen uit voorzorg geëvacueerd. ANP/EFE ACCRINGTON - Een moeder en haar vier dochters zijn gisteren om het leven gekomen door een brand in hun wo ning in het noorden van Engeland. Dat heeft een woord voerder van de Britse brandweer bekendgemaakt. De va der overleefde de brand en ligt in kritieke toestand in een ziekenhuis. De omgekomen vrouw was 39 jaar oud. Haar dochters waren zestien, vijftien, tien en drie jaar oud. De oorzaak van het drama, dat zich voltrok in de plaats Accrington, is nog niet duidelijk. De politie onderzoekt de omstandigheden rond de brand, die volgens Britse me dia verdacht zouden zijn. ANP/RTR BANGALORE - Opnieuw verandert een Indiase stad van naam. Na Bombay (Mumbai), Calcutta (Kolkata) en Ma dras (Chenai) is het de beurt aan Bangalore. De it-hoofd- stad van India heeft gisteren de naam gewijzigd in Benga- looru. De naamsverandering komt op het moment dat de vijftigste verjaardag van de vorming van de staat Karna- taka, waarvan Bangalore de hoofdstad is, gevierd wordt. Volgens historici is Bengalooru afgeleid van Bendaka- looru (dat stad van gekookte bonen betekent) zoals de plaats heette in de veertiende eeuw. ANP/RTR door Thomas Verfuss DEN HAAG - Na herhaalde waarschuwingen hebben de rechters in de zaak-Seselj giste ren de verdachte uit de rechts zaal van het Joegoslavië-Tribu- naal laten verwijderen. Het en fant terrible van de Servische politiek bleef voorzittend rech ter A. Orie en de advocaat D. Hooper almaar tierend onder breken. Vojislav. Seselj maakte bezwaar tegen de aanwezigheid van de Engelse jurist in de rechtszaal. Hooper moet de verdediging van Seselj, die zichzelf verde digt, tijdelijk overnemen als de verdachte zich misdraagt. Dat is gisteren op last van de rechters gebeurd na de verwijdering. Seselj zit sinds februari 2003 in voorarrest in Scheveningen. Zijn proces op verdenking van oorlogsmisdaden moet nog be ginnen. Eigenlijk stond het be gin van zijn proces gepland voor later deze week. Die programme ring werd omgegooid nadat Se selj vorige maand via de Kamer van Beroep van het VN-hof in Den Haag opnieuw het recht kreeg" zich zelf te verdedigen. Eigenlijk had gisteren moeten worden besproken wanneer het proces - na meer dan 3,5 jaar voorarrest - eindelijk kan begin nen. Door de verwijdering van Seselj, die niet in één rechtszaal wil zijn met Hooper, was dat niet mogelijk. Seselj heeft een diepe hekel aan de advocaat die volgens eeuwenoude Engelse tra ditie in de rechtszaal een pruik draagt. Seselj noemde Hooper tijdens een eerdere zitting een 'man met een volgelnest op zijn hoofd'. Hooper bood nog aan bij een volgende voorbereidende zit ting weg te blijven zodat de rech ters dan met Seselj alleen het be gin van het proces kunnen be spreken. Maar VN-rechter P. Ro binson vond het niet verenig baar met waardigheid en aan zien van strafkamer en tribu naal als Seselj de rechtsgang zo naar zijn hand kan zetten. Op de vuist Seselj is aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden die de militie 'Seseljs Mannen' tijdens de Bal kanoorlogen van de jaren negen tig zouden hebben gepleegd. In het parlement in Belgrado viel de ultranationalist al op door agressief en onbehouwen ge drag, door met andere parlemen tariërs op de vuist te gaan en op de parlementsvoorzitter te spu gen. In 2003 kwam hij vrijwillig naar Den Haag om, naar eigen zeg gen, het Joegoslavië-Tribunaal te vernietigen. ANP door Frank Hendrickx WASHINGTON - John Kerry heeft met een mislukte grap over president Bush zijn Demo cratische partij in verlegenheid gebracht. De oud-presidentskan didaat zei tegen studenten dat zij moesten studeren, 'anders kom je vast te zitten in Irak'. Die opmerking is door Republi keinen uitgelegd als een beledi ging van de troepen in Irak. Pre sident Bush noemde de opmer king 'schandelijk'. De Republikeinse partij viel over Kerry heen. „Onze militai ren zijn slim genoeg en dienen uit patriottisme", aldus Bush. „Kerry is hun een excuus ver schuldigd." Kerry, zelf een Vietnamvete- raan, verklaarde dat hij met zijn uitlating doelde op Bush. De Re publikeinen zouden zijn opmer king verdraaien. „Ik bied nie mand mijn excuses aan", aldus Kerry. „Als iemand de troepen een excuus verschuldigd is, dan is het president Bush. Hij heeft onze militairen in deze situatie gebracht." De oorlog in Irak is één van de belangrijkste onderwerpen in de campagne voor de congresver kiezingen volgende week dins dag. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25