Vrije markt vergt andere aanpak Klant laat geld rollen in super Gerookte vis wordt geheim gehouden Werkenden zitten Winder in over mogelijk ontslag Geldzaken op de middelbare school KreaDoebeiirs begonnen Rivaal TomTom boert goed Burger King ziet omzet stijgen Discriminatie is nihil bij sollicitatie Toename aantal banen Flevoland Accountants vragen vergunning ïelta bepaalt om het kwartier of ze de Sloecentrale aan of uit zet profijt donderdag 2 november 2006 23 KANSAS CITY - De grootste concurrent van TomTom, het Amerikaanse Garmin, heeft in het derde kwartaal meer omgezet. Het bedrijf verkocht voor 408 miljoen dol lar (320 miljoen euro) aan producten, 62 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Per aandeel bedroeg de winst 0,56 dollar tegen 0,47 dollar een jaar eerder. Garmin maakt draagbare navigatiesystemen en instru menten voor onder andere schepen en vliegtuigen. Het be drijf ligt met TomTom in de clinch. De Nederlanders ei sen dat de Amerikaanse rivaal voor Kerstmis twee autona vigatiesystemen uit de schappen haalt omdat die te veel zouden lijken op modellen van TomTom. ANP MIAMI - De Amerikaanse hamburgerketen Burger King heeft een goed kwartaal achter de rug. In vergelijking met dezelfde periode vorig jaar steeg de winst in het eer ste kwartaal van het gebroken boekjaar met 82 procent naar 40 miljoen dollar (31 miljoen euro). De omzet van Burger King, nummer twee van de wereld na McDonald's, steeg met 7 procent naar 546 miljoen dol lar. ANP DEN HAAG - Werkgevers discrimineren amper op naam of etnische afkomst bij het beoordelen van sollicitatiebrie ven. Dat concludeert de Stichting Economisch Onderzoek (SEO) uit een enquête onder 1025 functionarissen, verant woordelijk voor personeelsselectie en werving. Minister Wijn (Economische Zaken) reageerde verheugd. „Het is vooral een hart onder de riem van allochtone jon geren die op zoek zijn naar een baan", aldus de minister. Volgens SEO zijn opleidingsniveau en ervaring doorslag gevend. Werkgevers moesten kiezen uit zestien sollicita tiebrieven van fictieve kandidaten met verschillende pro fielen. Vrijwel altijd werden de kandidaten met de meeste ervaring en de beste opleiding eruit gepikt, óók als zij een Marokkaanse of Turkse achternaam hadden. GPD DEN HAAG - Met een toename van 7600 banen in een jaar tijd is de werkgelegenheid in Flevoland explosief ge groeid naar meer dan 150.000 banen. Dat betekent een toename van 5 procent, terwijl de afgelopen jaren een groei van slechts 1 procent werd bereikt. Het Centraal Plan Bureau verwacht dit jaar een banen groei voor heel Nederland van 1,5 procent. GPD AMSTERDAM - Ruim zevenhonderd accountantsorgani saties hebben bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM) een vergunning aangevraagd voor het uitoefenen van hun vak. Ze hebben die nodig door de nieuwe Wet toezicht ac countantsorganisaties (Wta), liet de AFM gisteren weten. Het is nog niet zeker of alle boekhouders een vergunning krijgen. Om dat te bepalen, verricht AFM tot 1 oktober volgend jaar onderzoek bij de aanvragers. Onder de Wta wordt de controle op accountants ver scherpt. De aanleiding daarvoor zijn de boekhoudschan dalen uit het recente verleden. ANP LdJ dijpr Jeffrey Kutterink ebj zaïDDELBURG - Energiebe- tie-ijf Delta bepaalt straks elke eeriig om het kwartier of de Sloe- eeüntrale aan- of uitgezet moet orden, ciani be-e nieuwe elektriciteitsfabriek ioe->mt in Vlissingen-Oost, tussen ge-sforproducent Thermphos en sctjemisch bedrijf Arkema. De 'neutrale zal worden gestookt asiset gas en krijgt een capaciteit •ra-in ruim 850 megawatt. Dat is dflgeveer gelijk aan de stroombe- uisfêfte van dik twee miljoen vaniishoudens. iee-jr vergelijking: de nabijgele- 'er-fi kerncentrale en kolencentra- usehebben een vermogen van on- iveer 450 megawatt. _J)or de liberalisering van de ektriciteitsmarkt werden cen- ales standaard zo ontworpen n»t ze 24 uur per dag stroom le- jrden. Maar de huidige vrije arkt leidt ertoe dat zowel de ijs van stroom als van gas (de :andstof voor de Sloecentrale) ordt bepaald door vraag en mbod. Is er weinig vraag naar deiroom, dan daalt de prijs. De ïceisprijs volgt zijn eigen ritme. 95ë verhouding tussen de kosten anoor de brandstof om de centra- an- te laten draaien en de op- helfengst van de stroom kan daar- ar-por sterk verschillen. M,lendabel Gat verschil bepaalt of de cen- hetale rendabel kan worden inge- leü't", zegt directeur P. Boerma lerjin Delta. Het kan dus zijn dat ïuè centrale overdag, als er veel 'ol-;aag is naar elektriciteit, winst- he|vend kan draaien. Maar bij- ke-porbeeld 's nachts, als er min- dièr vraag is, de kosten voor de reifandstof hoger zijn dan de op- reifengsten van de verkoop van .ektriciteit. Daarom is het be- on-:ngrijk dat we de Sloecentrale in-exibel kunnen inzetten. We ek-ioeten hem dus regelmatig 3(an- en uit kunnen zetten." dalat vergt nogal veel van de tech- seiiek, zegt Boerma. „De centrale helioet simpel gezegd zwaarder iurorden uitgevoerd. at betekent dat de Sloecentra- le duurder wordt. „Hoeveel we ten we nog niet precies. Dat wil niet zeggen dat Delta geen inschatting kan maken. Aanvankelijk zou de Sloecentra le circa 500 miljoen euro kosten. Delta gaat er nu vanuit dat de centrale een investering vergt van maximaal 600 miljoen euro. „Hoeveel het werkelijk wordt, hangt af van de technische uit werking." Delta trekt het project samen met Electricité de France (EDF). In dat bedrijf heeft Delta een partner gevonden die zowel in de bouw van de centrale als in de afname van elektriciteit participeert. Beide nemen ieder de helft van de kosten voor hun rekening. Aanvankelijk zou Delta uit ei gen portemonnee 60 miljoen eu ro op tafel leggen en de rest le nen bij de bank. EDF zou pre cies hetzelfde doen. Boerma: „Maar EDF wil de cen trale niet op die manier financie ren. Een en ander heeft tot ge volg dat de twee bedrijven elk 300 miljoen euro uit eigen zak moeten investeren." Toestemming Daarvoor moet Delta toestem ming vragen aan de aandeelhou ders, hetgeen ze vandaag in een uitgebreide notitie ook doet. De gemeenten en provincie beslis sen in de aandeelhoudersverga dering op 11 december of ze er mee akkoord gaan. Tegelijkertijd vraagt Delta toe stemming om in het geval dat EDF zich terugtrekt de centrale volledig zelf te kunnen financie ren. „De kans dat dat gebeurt is heel klein", schat Boerma in. „Maar dat dachten we bij de eerste partner waarmee we de centrale aanvankelijk zouden bouwen ook. Het is en blijft een risico. We willen niet in de problemen komen als het project is aanbe steed. Is de bouw eenmaal be gonnen, dan kunnen we het ons niet permitteren te stoppen. Stel dat EDF zich terugtrekt - er is een aantal contracten nog niet getekend - dan financieren we de bouw voorlopig alleen en ont staat er geen vertraging. Het zoe ken van een nieuwe partner kost namelijk al snel een jaar. Om de centrale op zo'n moment te kunnen financieren moeten we de mogelijkheid hebben om maximaal 600 miljoen euro in het project te kunnen stoppen." Voor de zomer zijn eerder uitge kozen leveranciers door Delta uitgenodigd om een offerte uit te brengen. De verschillende aanbiedingen zijn binnen. Delta en EDF onderhandelen nu met leveranciers, waarna ze eind dit jaar vaststellen wie de centrale mag bouwen. Het werk begint in 2007; twee jaar later is de cen trale operationeel. Gedurende de bouw levert het project naar schatting ruim 700 arbeidsplaat sen op. Wanneer de centrale draait, zijn dagelijks zo'n 35 mensen werkzaam. De klant geeft veel uit in de supers, waar de prijzen intussen beginnen te stijgen na het wegebben van de prijzenslag, foto Olof Kraak/ANP door Dylan de Gruijl DEN HAAG - Consumenten blij ven dit jaar meer besteden in su permarkten. Het bedrag op de gemiddelde kassabon steeg in oktober naar 20,17 euro. Dat is 4,5 procent meer dan dezelfde maand vorig jaar. Dat_. meldt onderzoeksbureau Gfk. Consumenten gaven vooral meer geld uit aan verse kant-en-klaarmaaltijden en voorgesneden groenten. „Men sen kiezen steeds meer voor ge mak en gezond eten", aldus Gfk-directeur Joop Holla. Daar naast blijft de verkoop van ver se vis stijgen. Volgens Gfk stijgt ook het alge mene prijspeil in supermarkten weer. Zo kost een literfles cola nu weer ongeveer 1,25 euro, ter wijl die op het hoogtepunt van de supermarktoorlog nog voor 85 eurocent in de schappen stond. Holla: „De heb het gevoel dat minder producten onder kostprijs worden verkocht." Omzet Ook de supermarktomzet steeg vorige maand door naar 2,06 miljard euro. Grootgrutters ver dienden daarmee 4 procent meer dan in oktober 2005. Hol la: „De kerstweek wordt onge twijfeld ook een heel goede tijd voor supermarkten, ook omdat veel winkels zondag open zijn." Gfk verwacht dat de omzet over 2006 uitkomt op 27,1 miljard eu ro. Dat is meer dan de voorgaan de drie jaar. In 2003 lag de om zet nog 1,1 miljard euro lager. Bovendien voorspelt Gfk dat ook 2007 een goed jaar wordt voor de supermarkten. Volgens het onderzoeksbureau groeit de jaaromzet dan met 2,7 procent naar 27,8 miljard euro. GPD door Brenda van Dam Heeft u ook een brugklas ser in huis? Dan zult u de eerste schoolperiode ge merkt hebben dat er thuis heel wat meer over geld en materiële zaken gediscussi eerd wordt dan toen uw kind op de basisschool zat. Het zakgeld moet met sprongen omhoog, het mobieltje moet over de juiste technische snuf jes beschikken en oh wee als het ondergoed niet kleurt bij de rest van de outfit! De hoogste tijd dus voor een goed gesprek over geld. Daar in mag de volgende waarschu wing niet ontbreken: leen nooit je pinpas uit, ook niet als je daar flink voor betaald krtjgt! Zakgeld, kleedgeld, reisgeld, geld om op school iets-te ko pen in de kantine.Geld van de ouders is een belangrijke inkomensbron voor scholie ren. Scholieren van 12 tot 14 jaar krijgen tussen de 2,50 eu ro en 6 euro zakgeld per week; 15- en 16-jarigen krij gen tussen de 3,25 euro en 7 euro per week. Oudere scho lieren krijgen tussen 4,50 en 9 euro per week. Zo blijkt uit het Nationaal Scholierenon- derzoek van het Nibud. Ruim de helft van de scholie ren krijgt overigens per maand een bedrag in handen of op de rekening gestort. Vanaf een jaar of 13 komt kleedgeld in beeld; een goede manier om met grotere bedra gen om te leren gaan. Voor een complete garderobe inclu sief jassen en schoenen is, al dus het Nibud, ten minste 50 euro per maand nodig. Of dat meteen ook al het maandelijk se kleedgeldbedrag moet zijn, is de vraag. Wellicht is het handiger om rustig te be ginnen en eerst bijvoorbeeld alleen de bovenkleding zelf aan te schaffen. Welk bedrag je als ouder ook geeft, het is uiteraard nooit genoeg. Er is altijd wel ie mand die méér krijgt. Daar hoef je als ouder niet wakker van te liggen. Belangrijker is dat je samen afspreekt wat er van het geld gedaan moet worden. Spreek ook af wat vaste uitgaven zijn (uitgaven die moeten) en wat vrije uit gaven zijn (uitgaven- die mo gen). Hoe ouder het kind, des te meer het zelf kan betalen. Daarbij is het belangrijk om altijd een vast bedrag te ge ven en ook af te spreken hoe lang je kind daarmee moet doen: een week, een maand of een kwartaal. Veel scholieren hebben een eigen bankrekening waarop zij geld van de ouders of van een bijbaantje ontvangen. Bij die rekening hoort vaak ook een pinpas. „Die pinpas is al leen voor jou. Geef hem dus nooit af en bewaar je code nooit bij je pas. Die bood schap geldt voor iedereen, maar ook voor jongeren", ver telt Michel Noordermeer, woordvoerder van de Neder landse Vereniging van Ban ken. Scholieren worden namelijk wel eens het slachtoffer van een speciale vorm van pinpas- fraude. Op het schoolplein of tijdens het uitgaan wordt een scholier benaderd door ie mand die vraagt of hij de pin pas met code mag lenen. Daar staat dan een beloning van een paar honderd of een paar duizend euro tegenover. Verleidelijk, maar ga er nooit op in! Want het gaat zonder twijfel om een crimineel die de rekening van de scholier wil gebruiken om er geld op te storten om dat vervolgens met de pinpas weer op te ne men. De crimineel doet zo goede zaken zonder dat de po litie hem op het spoor komt. Maar de scholier is goed de klos. Die moet het verdwenen geld terugbetalen aan de bank en komt ook voor de rechter. Omdat hij heeft 'mee gewerkt' aan bankfraude wordt het heel moeilijk om later nog een bankrekening te openen, een lening af te sluiten of een hypotheek te krijgen. „Gelukkig gaat het om incidenten", vertelt Noor dermeer. „Maar als het voor komt, zie je dat het wel meer dere keren op dezelfde school gebeurt." GPD Tips en bedragen om te verge lijken: ioww.nibudjong.nl Brochure GeldWijzer Scholie ren: www.nibud.nl ren 'al' T] teoor Steef Arts >or-j jrsEN HAAG - Nederlanders ^aJjn in de afgelopen twaalf de|iaanden duidelijk minder bang janïworden voor ontslag. Vooral deij de overheid en in de non-pro- t sector voelen werkenden zich )ro;kerder over hun baan. Dat gelijkt uit een onderzoek van jnandstad dat de uitzendorgani- ge.itie gisteren heeft gepubli- lagierd. °']it de Randstad WerkMonitor i(jrejm oktober, waarbij 996 wer kenden zijn ondervraagd, blijkt nli.Dk dat vooral jongeren minder loran in voorgaande perioden in ktten over een mogelijk ontslag. amenhangend met de geringe- frgj angst voor ontslag is de Rand- g grad Mobiliteits Index sinds de /a'nïmer verder gedaald, van 108 rs.i juni tot 99 in oktober. De in- kifex geeft het verwachte switch- ^pdrag aan. Ook hebben werken- 'eejen veel vertrouwen in het vin exen van een baan elders, aorlt het onderzoek blijkt verder idsat één op de negen werkne- iers in het afgelopen halfjaar .jn of haar baan heeft ingeruild Dor een nieuwe, de helft van het aantal mensen dat een over stap had aangekondigd. Vooral jongere werknemers in de dienst verlening hebben een andere baan gezocht en gevonden. Randstad constateert een duide lijk verband tussen de oplei dingskansen van werknemers en hun tevredenheid. Degenen die een andere baan gingen zoe ken, waren vaak ontevreden over het opleidingsbeleid van de werkgever. Twee op de vijf werkenden heeft in de afgelopen zes maan den een opleiding, training of cursus gevolgd via het werk. Bij de overheid en in de dienstverle ning volgen werknemers vaker een opleiding dan in de produc tie en de handel. Vergoed Opvallend is dat werkgevers zelf behoorlijk veel tijd en geld investeren in het verzorgen van opleidingen, trainingen en cur sussen. Tweederde van de laatst gevolgde opleidingen vond voor namelijk of geheel in de tijd van de werkgever plaats. Daarnaast vergoedde de werkgever negen van de tien keer volledig de op leiding. GPD/Novum erv ak- ide iet tef-ïet heeft iets van ham, zegt een cu- deLXlinaire kenner aan tafel. Hij eet raag goede ham. Zo goed als puike am vindt hij deze vis. Een verrassing: b®|rookte meerval. Bijna nergens in Ne derland te koop en dat is wonderlijk, i/ant Nederland heeft 30 meervalkwe- gsipijen. Iriet Brabant, in Someren, staat een grote raamkamer van jonge meervallen. Ze nel!orden aan bijna alle kwekerijen gele erd en geëxporteerd. De kennis over 14pze vorm van aquacultuur is juist in toiederland groot. Maar het zijn de Duit- &P'.rs die er met onze meervallen van door gaan. 'an! dei t ^ri|en brief van Alwin Mey, vierde van >enm generatie van ambachtelijke visro- ari-ers aan de Zuiderzee: Geachte heer, wij zijn een palingroke- 'dej in Monnickendam. Zoals u weet Igjopt de palingstand achteruit. We zoe- ^en alternatieven voor onze rokerij en oppen veel energie in meerval. Een h i UTRECHT - In de Jaarbeurs in Utrecht ging gisteren de KreaDoebeurs van start. Daar is van alles te krijgen op het gebied van hobby's. De beurs loopt nog tot en met zondag. foto Phil Nijnhuis/GPD vis die in ruime mate beschikbaar is bij Nederlandse kwekers. Geen import en dure transportkosten en we kunnen kraakverse vis op de dag van aankoop roken. Meerval is een smakelijk pro duct. De consument hoeft er niets aan te doen, de filets zijn geheel graatvrij. Toch is het in Nederland moeilijk te verkopen." Hoe kan dat nou? Heel simpel. Consu menten kunnen nergens meerval ko pen, dus kennen ze de vis niet, dus vra gen ze er niet om en omdat ze er niet om vragen denken visboer en super- marktvisinkoper er niet over om er aan te beginnen. Zo komt het dat een bij zondere lekkernij van zo dicht bij huis onze neus voorbij gaat naar de Duit sers. Omdat gerookte meerval op ham lijkt? Dat kan het niet zijn. Duitsers kopen de vis ook vers, om thuis te bakken. Het is bij een vis moeilijk te zeggen hoe hij smaakt. Er zijn geen woorden voor. Voor de smaak van varkenslapjes trou- Gerookte meerval, te lekker voor woor den. foto Wouter Klootwijk/GPD wens ook niet. Je zou uit taalarmoede ook kunnen zeggen dat een meerval niet naar vis smaakt. Veel mensen die niet dol op haring zijn eten bij voor keur vis die niet naar vis smaakt. Pa ling bijvoorbeeld. Meerval is een zoetwatervis met een bek om bang van te worden. Er zijn meer dan tweeduizend soorten bekend. In Wageningen begon zo'n twintig jaar geleden een zoektocht naar een soort die zich makkelijk laat kweken in een gesloten systeem. Dus niet als bij 'ge kweekte' paling, die eigenlijk vetgemes te wilde paling is. Ouderdieren leveren, net als bij land bouwhuisdieren op pootjes, zelf het broed. Een vrouwtjesmeerval kan per cyclus tot wel tweehonderdvijftigdui zend eitjes produceren. Wageningen vond een soort die snel groeit, goed tegen ziekten bestand is en niet schrikachtig. Stress heeft bij vis sen, net als in de veeteelt boven water, slechte invloed op productie en kwali teit. Aardig doen tegen de beesten brengt dus meer op. Het was Wageningen te doen om een vis met een systeem van aquacultuur aan te bieden aan arme warme landen waar goedkoop maar goed eiwit schaars is. Maar viskwekers in Nederland profi teerden van de Wageningse kennis. Een aantal viskwekers heeft de systemen verfijnd - geen vuiltje komt er in het mi lieu terecht. Ze zijn er inmiddels zo goed in dat Ne derland niet alleen exportland is van meerval maar ook van de technologie. Een buitenland dat aan de aquacultuur wil hoeft maar naar Someren te bellen en volgend jaar kerst kunnen ze ginder hun eigen meervallen bakken. Goedzakken zijn het, de meervallen die in Nederland gehouden worden. Boven dien groeien ze snel. Het zijn omnivo ren. De helft van hun voer is plantaar dig, de helft bestaat uit vismeel en vis- olie. Maar vissig worden ze er niet van. De smaak van meerval is 'verfijnd'. Voor wat het waard is. Maar gerookt is hij te lekker voor alle woorden. Vraag er om bij visboer of kruidenier en hou vol. We zullen ze leren. Wouter Klootwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23