PZC Ondernemers al klaar voor kerst Gek op een flinke deuk V ergrij zingsangst Gasrekening gezin stijgt met 75 euro Yara Sluiskil stuurt aan op frontale botsing met Gasterra Grens hypotheekgarantie €265.000 Zalm de op een na beste genoemd Vieze werkplek maakt mens ziek Post wapent zich al tegen vuurwerk 'i Consumenten wachten tot na Sinterklaas *1 Centrale bank Italië schrapt ruim 2000 banen Microsoft trekt zich mogelijk terug uit China Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. 'u« donderdag 2 november 2006 Supermarkten verkopen meer ZOETERMEER - De Nationale Hypotheekgarantie (NHG) is vanaf januari toegankelijk voor eigenaren van een duurdere woning. De kostengrens wordt verhoogd tot 265.000 euro. Momenteel ligt die grens op 250.000 euro. De bovengrens om toegang te krijgen tot hypotheekgaran tie gaat 15.000 euro omhoog om de prijsstijging van wo ningen te volgen. „De kostengrens moet omhoog om het bereik gelijk te houden", aldus gisteren een zegsman van de Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen, dat de NHG uitvoert. ANP LONDEN - Gerrit Zalm is de op één na beste minister van Financiën van de eurozone. Dat stelt de Britse Finan cial Times op basis van Zalms inzet om het begrotingste kort terug te dringen en de belastingen te verlagen. De Ier Brian Cowen is volgens cle krant de beste minister van Financiën van de landen die met de euro betalen. De Fin Eero Heinaluoma eindigt als derde. De ministers van Italië, België en Frankrijk eindigen op de tiende, elfde en twaalfde plaats. ANP CAPELLE AAN DEN IJS SE L - Het ziekteverzuim neemt toe door vieze werkplekken. In meer dan 40 procent van de kantoren in Nederland bevinden zich te veel schadelij ke bacteriën. Daardoor daalt ook de productiviteit 10 tot 15 procent. Het ziekteverzuim groeit 1,5 tot 2,5 procent. Dat staat in een gisteren gepubliceerd onderzoek van In- tersafe Groeneveld, een bedrijf dat zich bezighoudt met het klimaat in kantoren. De onderzoekers bezochten circa 250 bedrijven. Intersafe Groeneveld heeft het onderzoek uitgevoerd in opdracht van het schoonmaakbedrijf Hago. ANP HOOFDDORP - TNT Post past brievenbussen nu al aan om schade door vuurwerk te voorkomen. Het postbedrijf versmalt de openingen. Daardoor kunnen klanten dikke re enveloppen niet langer in de bussen kwijt. TNT Post begon gisteren met het plaatsen van de versmal- lers. Dat gebeurt eerst in gebieden waar vuurwerkvanda len in het verleden veel bussen hebben vernield. Vanaf 18 december zijn alle bussen extra beveiligd. Afge lopen jaar werden 1050 brievenbussen beschadigd door vuurwerk. In 2004 waren dat er 1400. TNT Post lijdt jaarlijks circa 600.000 euro schade door vuurwerkvandalen. Daarbij moeten dan nog de kosten voor het verwerken van beschadigde poststukken worden opgeteld. ANP door Joeri Wisse GOES - Winkels en tuincentra ®e: slaan de klanten om de oren met termen als wintergarden, ro- bijn, 'hidden treasure' en 'histo rical elegance'. Voor de meeste Zeeuwen is het nog gewoon be gin november, maar voor de de tailhandel zijn de kerstdagen al aangebroken. 0V& T6 De meeste tuincentra en acces- 111 soïrewinkels zijn al twee weken ■»j| voorzien van kerstartikelen, e"j maar de consument loopt nog ^.1 niet massaal de deur uit met kerststalletjes en dennentakken. e „Veel mensen komen om te neu- zen, even kijken wat de nieuwe 1' trends zijn voor dit jaar", weet 3*|| Bianea van Haelst van het Huls- ter tuincentrum Life&Garden. Dat is een beeld dat Sjacco Jo- I ziasse van Intratuin in Koude- kerke kan bevestigen. „Het zijn veelal de trendgevoelige mensen die nu al kerstballen kopen. De meest bijzondere exemplaren ra- ken begin december uitver- *e| kocht." Intratuin heeft vier opstellingen gepresenteerd om de klanten op ideeën voor de decoratie x'ond 1 de komende feestdagen te bren gen. „Maar nu ligt de nadruk nog op de herfstsfeer, met bij voorbeeld kaarsen en kussen tjes. Later komen daar de kerst- 1 engeltjes en pegels bij", vertelt vt Joziasse. tbff ni In de kast ■aPj Ingrid Hamelink uit Souburg is :0| al druk doende om kerstballen 'klj in te kopen, maar dat heeft een ^ei speciale reden. „Morgen ben ik - jarig en ik mocht voor vijfen twintig euro kerstdecoratie uit- zoeken. Ik ben al naar Leen Bak Koert: „Wij maken moderne kerststukken, met dit jaar veel zwarte elementen. Daarvoor hebben we zelfs bijna zwarte calla's (aronskelken, red) in ons assortiment" De bezoeker van Vroom Dreesmann (V&D) in Goes kan de kerstartikelen haast niet mis sen. Filiaalleider Jan Kik laat trots de metersbrede stellingen op de eerste etage zien. „Dit is een wisselende ruimte waar sei zoensgebonden artikelen staan, straks stallen we daar de tenten weer uit." De kerstafdeling van het warenhuis is groter dan ooit, het assortiment is vooral uitgebreid met knutselmateria len om zelf een stukje te kunnen maken. De kerstsfeer wordt bewust be perkt tot de speciale afdeling op de eerste verdieping. Kik: „Pas na Sinterklaas is de kerst in de rest van de winkel te vinden." Bij Intratuin is de kerstsfeer wel in andere delen van het tuincen trum aanwezig. Zo zit de bezoe ker van het tuincafé tussen de groene kersttakken met flikke rende lichtjes. Aan de randen van het paviljoen hangt nep- sneeuw en miniatuurkerstman netjes lachen de gasten van het tuincafé toe. Van Haelst merkt dat steeds meer mensen ook een kerstsfeer in hun tuin aanbrengen. „Wat dat betreft gaan we de Ameri kaanse kant op: zoveel en zo op vallend mogelijk." De nieuwe buitentrend is kerstballen. „Dat zijn kunststof exemplaren die te gen weer en wind kunnen. Daar zie je, in tegenstelling tot de trend voor binnen, geen zwart-wit. Ballen voor buiten moeten opvallen, dus die zijn vooral rood en goud gekleurd." ker geweest en zoek hier nog wat leuke ballen uit." De ballen verdwijnen bij thuiskomst wel weer in de kast. „Pas na Sinter klaas mogen de kerstspullen in huis, dat doe je hè, met jonge kinderen." Hamelink heeft voor bruine kerstballen gekozen. „Thuis heb ik nog gouden, daar kan ik het mooi mee combineren." Zo pakken vrijwel alle mensen kerst aan, weet Van Haelst. „Ie dereen heeft wel een standaard pakket mét rood, zilver of goud. Die kleuren vormen een mooie basis om te combineren met wat meer gewaagde- modekleuren." Bij bloemenzaak De Anemoon in Goes is nog weinig kerst te be speuren. „Twintig november ha len we de hele winkel leeg en komt de kerstcollectie erin", ver telt medewerkster Els Markus- se. Verwacht geen hulstblaad jes, coniferentakjes en rode kaar sen in de kerststukjes van De Anemoon. Eigenaresse Addie Kerstsfeer bij Intratuin in Koudekerke. foto Lex de Meester door Paul Koopman DEN HAAG - Hoewel de olie prijzen dalen zullen consumen ten volgend jaar vrijwel zeker geconfronteerd worden met een hogere gasrekening. Het Neder landse gasdistributiebedrijf Gas- ROME - De Italiaanse centrale bank wil het aantal werknemers drastisch reduceren en drie kwart van zijn regionale vesti gingen sluiten. Het reorganisatieplan is afkom stig van de nieuwe centralebank- president Mario Draghi. Hij wil de efficiëntie verbeteren. Het aantal regionale kantoren daalt van 99 tot ongeveer 25. Ook moe ten ruim 2000 van de circa 8000 werknemers vertrekken. De her structurering wordt binnen een 'relatief' korte tijd afgerond, al dus de bank. De vakbonden reageerden afwij zend. Zij vermoeden dat de bank bezittingen wil verkopen om het Italiaanse begrotingste kort terug te dringen. Draghi volgde begin dit jaar Antonio Fazio op als centralebankpresi- dent. Fazio moest weg na een reeks schandalen. ANP/RTR terra (voorheen Gasunie) ver hoogt de tarieven voor de indus trie en energiedistributiebedrij ven per 1 januari met 11 pro cent, ofwel 3,5 cent per kubieke meter. Dat maakte Gasterra gis teren bekend. De energiebedrijven (Delta, Nuon, Essent en Eneco) bereke nen deze tarieven doorgaans on verkort door aan hun klanten. Als zij dat komend jaar op nieuw doen is een gemiddeld huishouden ongeveer 75 euro meer kwijt voor zijn gasreke ning. De vier grote energiebe drijven moeten hun tarieven ove rigens nog vaststellen. Volgens Gasterra wordt de hoge re gasprijs voor de industrie berekend op basis van de gemiddelde olieprijs en gas- marktprijzen in de periode mei/november. Daardoor heeft de scherpe daling van de olie prijs na november nog geen ef fect op de gasnota. Na-ijleffect „Gasprijzen voor de industrie lo pen altijd een kwartaal achter op de actuele situatie, bij de con sumentenprijzen is dit na-ijlef- fect een half jaar", aldus een woordvoerder van Gasterra. Het rijk houdt overigens al reke ning met hogere gasprijzen per 1 januari. Om consumenten hier voor te compenseren krijgen huishoudens een tegemoetko ming van 52 euro. GPD - op eigen benen - door Willem van Dam GOES - Een paar deukjes in een bumper gladstrijken - leuk hoor, vooral voor de por temonnee. Maar een auto die volledig in de kreukels zit; om zo'n wrak weer in zijn fat soen te brengen, dat is het echte werk. „Die grote scha des, daar houd ik van." Al sinds zijn zestiende zit Ro bin de Koster (28 jaar, Scho- re) in de autoschadebranche. Dankbaar werk, vindt hij zelf. „Het is leuk als een auto er weer keurig bij staat." De Koster werkte bij diverse bedrijven. Ongeveer ander half jaar geleden besloot hij voor zichzelf te beginnen. Want hoe gaat dat? In zijn vrije tijd knapte hij in een oud schuurtje met enige regel maat auto's op. Dan weer stond de buurman op de stoep: 'goh, joh, kun je 's wat voor me spuiten', vervolgens belde een kennis van de buur man op: 'joh, ik heb een scha- detje', daarna klopte een neef van de kennis van de buur man aan: 'zeg, ik heb een deukje, kun jij misschien...?' Zo ging dat ongeveer. „Ik Robin de Koster foto Willem Mieras Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven te komen. In Op Eigen Benen vertellen ondernemers hoe ze de klus klaren. Vandaag: Koster Autoschade, Kapelle kreeg het na verloop van tijd zo druk, dat ik dacht: Waar om zou ik niet iets voor me zelf gaan beginnen?" De Koster nam een extra hy- potheekje op zijn huis, huur de een loods op het bedrijven terrein De Smokkelhoek in Kapelle, schafte zich de beno digde materialen aan en ging aan de slag. Stapje voor stap je, dat wel. Nu is De Koster nog 20 uur per week in loon dienst bij autoschadebedrijf Van der Endt in Goes, de rest van de week is hij in zijn loods op de Smokkelhoek te vinden. Het loopt, zegt Robin de Koster, prima. „Als je goed werk aflevert, dan ko men je klanten vanzelf." Het gaat zelfs zo goed, dat hij soms 'nee' moet verkopen. Re clame maken doet hij niet. Nergens voor nodig. „De tele foon rinkelt toch wel." Met ingang van januari vol gend jaar, zo heeft De Koster zich voorgenomen, stopt hij helemaal bij zijn huidige werkgever om zich voor .de volle honderd procent op zijn eigen bedrijf te kunnen stor ten. En wie weet, kijkt hij vooruit, kan hij op den duur zelf een paar man in dienst ne men. Robin de Koster heeft tot op de dag van vandaag geen mo ment spijt gehad van zijn be slissing om zelfstandig onder nemer te worden. Alleen al dat papierwerk hé, daar heeft hij een grondige hekel aan. „Maar gelukkig is mijn vrien din daarin nogal thuis." Coen Teulings, de nieuwe directeur van het Centraal Planbureau (CPB), presenteerde vorige week don derdag de doorrekeningen van de ver kiezingsprogramma's van de acht groot ste politieke partijen. Oplettende lezers kennen mijn scepsis over deze vorm van schijnwetenschap. Deze procedure zet partijen er namelijk vooral toe aan hun beleidsvoornemens af te stemmen op het CPB-model. Uit een enquête van RTL Z blijkt dat ik hierin niet alleen sta. Een meerderheid van de 30 meest vooraanstaande hoogle raren economie van Nederland twijfelt namelijk aan het nut van dergelijke be rekeningen. De opstellers van verkiezingsprogram ma's kennen de zwaktes van het CPB-model en kunnen daardoor de uit komsten manipuleren. De helft van ■de ze groep economen vindt zelfs dat de overheid geld moet steken in de oprich ting van een tweede CPB, omdat het tijd wordt dat er meer concurrentie komt bij het economisch onderzoek van verkiezingsprogramma's. Tweederde van de ondervraagde econo men vindt dat politiek en media zich daarom minder moeten aantrekken van de doorrekeningen van de verkiezings programma's. Zo hoort u het ook nog eens van anderen! De uitkomsten van de doorrekeningen waren overigens weinig verrassend. De kleinere oppositiepartijen GroenLinks en SP scoren het beste in termen van koopkracht, maar laten dat ten koste gaan van een oplopend overheidste kort. De regeringspartijen doen relatief het meeste om de kosten van de vergrij zing op te vangen, maar volgens bet CPB nog lang niet genoeg. D66, dat als enige partij voorstelt om de AOW-leef tijd geleidelijk naar 67 jaar te verhogen - een voorstel dat men overgenomen heeft uit het laatste advies van de Raad van Economisch Adviseurs (REA) - scoort op dit gebied het allerbeste. De grootste oppositiepartij PvdA stelde een half jaar geleden nog de (verdere) fiscalisering van de AOW voor. Het ge volg was een dramatisch verlies in de peilingen. Die plannen zijn vervolgens enorm afgezwakt, wat nu tot gevolg heeft dat de partij van Wouter Bos komt op het terrein van de vergrijzing als slechtste uit de bus komt. De vergrijzingsangst lijkt het dominan te thema van deze verkiezingscampag ne te worden. Het is jammer dat de meeste partijen de overige beleidsaan bevelingen van de REA niet hebben overgenomen. In de eerste plaats wil men te weinig investeren in het mense lijk kapitaal en in de gezondheid van jong en oud. Daarnaast stimuleert men de openheid en dynamiek van de econo mie niet genoeg. Hiervoor zijn het in stellen van een selectief immigratiebe leid en het bevorderen van meer concur rentie en ondernemerschap vereist. Dat komt omdat het CPB-model wel de las ten op korte termijn van de vergrijzing meeneemt, maar niet, of in ieder geval onvolledig, de mogelijke baten op lan ge termijn. Daardoor wordt de vergrijzing te ang stig tegemoet getreden en wordt onvol doende gebruik gemaakt van de vermo gensbronnen die de gevolgen van de vergrijzing kunnen opheffen. Vergeten wordt dat Nederland, gemeten per hoofd van de bevolking, één van de meest vermogende landen ter wereld is. De REA berekende onlangs dat ons fi nanciële vermogen in 2005 per saldo 921 miljard euro bedroeg (ofwel 392 procent van het nu beschikbare inko men). Wij mogen daar ook de waarde van het eigenwoningbezit bij optellen. In 2005 was die waarde gelijk aan 1.111 miljard euro (ofwel 421 procent van het beschikbare inkomen). Nederlandse huishoudens bezitten in totaal 2.032 miljard euro, ofwel 125.000 euro per hoofd van de bevol king! Er is dan ook geen enkele reden voor de partijen om de vergrijzing zo angstig en kortzichtig te benaderen. Het CPB-model bepaalt op dit moment he laas het speelveld van de politiek en dat leidt tot een te korte horizon in alle verkiezingsprogramma's. Sylvester Eijf finger door Jeffrey Kutterink SLUISKIL - Voor de tweede keer in ruim twee jaar tijd ligt Yara Sluiskil in de clinch met Gasterra. Wederom dreigt het Noorse hoofdkantoor de investe ringen in Zeeland stop te zetten. Toch is het geen loze kreet. Het bedrijf is niet vies van het spelen van hoog politiek spel en lobbyt in Middelburg, Den Haag en Brussel voor zijn belan gen. „Het is erg goedkoop om in het wilde weg te dreigen met maatregelen", realiseert vi ce-president Steiner Solheim zich. „Maar de rentabiliteit van de fabriek in Sluiskil staat enorm onder druk. De kostenstij ging kan niet worden doorbere kend in onze eindproducten. Ya ra Sluiskil bevindt zich nu echt in een benarde positie._ Komt er voor half november geen oplos sing, dan kunnen we niet anders dan de investeringen heroverwe gen." Yara Sluiskil neemt sinds 1966 gas af van de Gasunie. Tot voor kort waren dat langlopende con tracten met vaste prijzen. „De gasmarkt wordt geliberaliseerd, maar is nog lang niet open. In Nederland is Gasterra een domi nante gasleverancier." Capaciteitsprobleem Volgens Solheim functioneert de gasmarkt lang niet optimaal. „We bevinden ons in een over gangsperiode tussen een geslo ten en open markt. Op de korte termijn is er te weinig capaciteit op het netwerk om gas in te ko pen via stations in het Duitse Emden en het Belgische Zee- brugge. Yara verbruikt zoveel gas dat het geen andere keus heeft dan in te kopen bij Gaster ra. Daar weet men heel goed dat we daartoe genoodzaakt zijn. We pleiten daarom voor redelijk heid en billijkheid richting Yara bij het berekenen van de prijs." De gaskosten maken 80 procent uit van de totale kosten van Ya ra. „Gasterra bepaalt in Neder land de gasprijs. Het bedrijf maakt in onze ogen misbruik van zijn positie door eenzijdig de prijs te verhogen. Het probleem is volgens Sol heim dat de markt in Europa wordt gedomineerd door een handvol krachtige gasbedrijven. „Er zijn drie grote bronnen: Noorwegen, Rusland en Alge rije. Dertig procent van het gas in Europa komt al van het Russi sche Gazprom. Die leverancier heeft de sleutel in handen. Alle andere leveranciers proberen een goede relatie op te bouwen met Gazprom." Ook het productschap tuin bouw, LTO Nederland, de Vere niging Metaal en Elektrotechni sche industrie en de Consumen tenbond hebben de prijsverho ging aangekaart bij de NMa. Gasterra zegt niets te kunnen doen. „De gasmarkt is wel dege lijk vrij, maar de werking is be perkt", erkent A. Warner van Gasterra. „De gasprijs bestaat uit twee componenten. Een die is verbonden met de olieprijs. De prijs van olie is vooral geste gen, zo ook de gasprijs. De twee de component wordt bepaald door de prijs op de internationa le gasmarkt. Door de hoge vraag is ook die flink gestegen. Van daar de aangekondigde prijsver hoging. Dat we al door de gas voorraad van 2007 heen zijn, be wijst de sterk gestegen vraag." Een oplossing kan Gasterra niet bieden, zegt Warner. „De gas markt is vrij, dus kan Yara el ders inkopen. Yara heeft gelijk als het zegt dat de markt in han den is van een aantal grote spe lers en dat het in de praktijk erg moeilijk is om elders gas te kun nen inkopen. Aan die situatie kan Gasterra niets veranderen." ATHENE - Microsoft overweegt zich terug te trekken uit niet-de- mocratische landen zoals China. Volgens Fred Tipson van het softwarebedrijf, kan het repres sieve beleid van de Chinese rege ring tegen internetgebruikers leiden tot vertrek. Tipson zei dit op een conferen tie over internet in Athene. „De toestand wordt steeds slechter. Er komt een moment dat de ver volging van bloggers zo'n ni veau bereikt dat het voor ons on acceptabel wordt om daar nog langer zaken te doen." GFD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21