Y ara in problemen door gasprijs Paarden verdrinken in de golven Roep om sluiten drankketen jeugd Sluiskilse kunstme stf abrikant ziet rekening met 40 miljoen stijgen Del Ponte: drama Srebrenica van Bactevoren bekend Sloecentrale wordt zuiniger en duurder ÓS car village0 Stadswijken dreigen af te glijden Marco Bolleman teleurgesteld Yerseke behoudt Imares-vestiging Sr£s\t Socioloog: meer ouderen verkracht en aangerand middag jm^midd Brede opklaringen, maar ook enkele buien, soms met hagel. Matige tot vrij krachtige noordenwind. „.,248e jaargang no. 259 donderdag 2 november 2006 los nummer 1,30 Arsenal mist mooiste kansen l0-itai§LUISKlL - Yara Sluiskil het tweede Zeeuwse be- oogidrijf dat in de problemen door hoge energieprij- 11 za^en. Voor Yara is de verho- r) Ejjing van de gasprijs het struikelblok. De rekening stijgt met 40 miljoen euro. [s er in november geen zicht :>p een oplossing, dan over weegt Yara de investerin gen te stoppen. Gasterra zegt niets te kunnen doen. Of de hogere kosten ook ge volgen hebben voor het per- ZeeiSoneel is nog niet duidelijk. mee| PARIJS - Internationaal was in 1995 bekend dat in het Servi sche deel van Bosnië een massa- moord werd georganiseerd rond Srebrenica. Dit stelt de hoofd- °uaanklaagster van het Joegosla- >0ste|ig-Tribunaal, C. del Ponte. De aanval op de moslimenclave Srebrenica werd door Servische kopstukken, Milosevic, Karad zic en Mladic, voorbereid. En er zouden massamoorden gaan olaatsvinden. Volgens Del Pon- sïe wisten 'de internationalen' °ldat, spraken zij erover, maar on dernamen zij niets om de genoci- Lenc.|e verhinderen. ANP/AFP an Bi' i-• en E dezf eilbaj ont- be salon! MIDDELBURG - De elek triciteitscentrale die Delta gaat bouwen in het Sloege- bied zal niet dag en nacht stroom leveren. De gascen- trale wordt daardoor zuini ger, efficiënter en winstge vender. Wel zal het nieuwe type duurder zijn om te bouwen. Del Delta laat dat vandaag in ge- een notitie weten aan haar aandeelhouders; de provin cie en de dertien Zeeuwse gemeenten. Door de libera lisering van de elektrici teitsmarkt is het niet meer verstandig om centrales al- tijd op vol vermogen te la- Jolaiv ten draaien, em p)e icosten om bijvoorbeeld 's nachts stroom te maken, kunnen hoger zijn dan wat Delta aan de verkoop van elektriciteit verdient. Delta wil daarom een an- j der type centrale bouwen die regelmatig aan- en uit gezet kan worden. Dat vergt een zwaardere en dus duurdere centrale. Daar- door wordt de Sloecentrale -0.30 J zuiniger, efficiënter en winstgevender. In plaats van een rendement van ruim 12 procent, heeft de ls mej nieuwe centrale een op- dwer! brengst van 15 procent. (Z1 Omdat de centrale duurder ma™ wordt en op een andere ma- nier wordt gefinancierd, moet Delta de aandeelhou ders om toestemming vra- gen. pagina 23 j vrije markt vergt aanpassing Dó (tr en Rr~ (Advertentie) ew wai: VOLVO V70 DAGEN .er Sup are II t recen mer D i grote' Uitgestelde betaling: I max. 25.000,- tot jan. 2008 VOLVO WWW.OEGROENE-GOES.NL 0113-275000 Na aluminiumproducent Pechi- ney staat ook voor kunstmestfa- brikant Yara het water aan de lippen. Hier is niet de elektrici teitsprijs, maar de gasprijs het probleem. Yara - waar 600 men sen werken - is een chemisch be drijf dat hoofdzakelijk kunst mest maakt. Aardgas is de be langrijkste grondstof voor de productie van ammoniak, de ba sis voor kunstmest. Het bedrijf verbruikt 1,7 miljard kubieke meter aardgas, waarmee Yara een van de grootste gasverbrui- kers van het land is. Gasterra (een verzelfstandigd onderdeel van de Gasunie) heeft Yara in juni in een brief geschre ven dat per 1 januari de gasprijs op een andere wijze wordt bere kend. Daardoor gaat niet alleen de prijs omhoog, maar zal bij een daling van de olieprijs de gasprijs niet evenredig omlaag gaan. Extra kostenpost „Eenzijdig heeft Gasterra beslo ten om de prijs te verhogen",; zegt vice-president S. Solheim! van Yara. „Dat betekent voor1 Yara een extra kostenpost van tussen de 35 en 40 miljoen eu ro." De vraag naar gas stijgt, In het eerste kwartaal van dit jaar bleek dat de vraag zo groot is, dat de begrote voorraad voor 2007 al op was. „Gasterra heeft daaruit opgemaakt dat de gasprijs laag is en verhoogd kan worden." Yara trok direct aan de bel. Maar Gasterra weigert de rekenmethode aan te passen, aldus Solheim. „Hierdoor be vindt Yara Sluiskil zich in een zeer banarde positie. Zonder een significante aanpassing van de gasprijsberekening wordt de economische situatie van Yara Sluiskil en daarmee de continuï teit van haar toekomst ernstig in gevaar gebracht." Yara zegt afhankelijk te zijn van de Neder landse gasleverancier. „Zouden we een andere leverancier vin den, bijvoorbeeld het Russische Gazprom, dan is er onvoldoende capaciteit op het netwerk om dat gas naar Sluiskil te krij gen." Gasterra erkent de moeilij ke positie van Yara, maar zegt niets te kunnen doen. „Als we met Yara èen akkoord sluiten moet dat met al onze klanten", zegt A. Warner van Gasterra. „Anders lopen we aan tegen de Europese regelgeving. De prijs verlagen betekent miljarden eu ro's minder inkomsten voor de schatkist en dat wil, de regering niet. Gasterra heeft de opdracht, dm het Nederlandse gas tegen de beste prijs te verkopen." pagina 21 Yara stuurt aan op botsing met Gasterra gasrekening gezin stijgt met 75 euro Commercie haalt Kerstmis binnen Het aantal probleemwijken neemt volgens minister Winse- mius van Volkshuisvesting toe als er niets aan het budget voor de wijken wordt toegevoegd. Veertig wijken zijn ei- slecht aan toe en honderd dreigen ernstig te ver slechteren. In deze gebieden hebben mensen weinig kans op werk en zijn de straten onveilig. door Henk Suurmond MARRUM - Ten noorden van het Friese Marrum zijn gisteren door de storm vijftien paarden verdronken. De dieren waren in gesloten door het hoge water. Het leger is ingezet om ruim hon derd andere nog ingesloten paar den te redden. De dieren stonden buitendijks op een hoog punt. Door de storm was het omliggende land volgestroomd en zaten de paar den klem. De brandweer en de eigenaar van het terrein waarop de paarden stonden zijn de hele dag bezig geweest de dieren te redden. Het lukte hen echter niet om de paarden voor het don ker in veiligheid te brengen. Het leger probeerde gisteravond de met verdrinking bedreigde paarden te redden door drijven de pontons in te zetten. Een woordvoerder van Defensie deel de mee, dat militairen van de 105 Brugcompagnie uit Wezep een oefening in Amersfoort on derbraken om te worden ingezet in Marrum. Een groep van vijftien verken ners, onder wie een tiental dui kers, werd ingezet om de weg te bereiden voor een grotere groep van ruim dertig militairen die la ter op de avond probeerden met drijvende pontons de paarden in veiligheid te brengen. Harde windstoten hebben in de nacht van dinsdag op woensdag vooral geleid tot omgewaaide bo men en takken op wegen. De schade in Zeeland beperkte zich tot lichte duinafslag op het strand van Westenschouwen. Het KNMI had dinsdagavond een weeralarm uitgegeven voor vooral de noordelijke provin cies. Omdat de waterstand 4 me ter boven NAP zou bereiken en het KNMI voor rukwinden waar schuwde, hielden waterschap pen de dijken in het noorden scherp in de gaten. Windstoten Windkracht 10 werd bij Lau- wersoog gehaald, met een gemid delde snelheid van 89 kilometer per uur, aldus het KNMI. Wind stoten bereikten snelheden tot 115 kilometer per uur. Die leid den er onder meer toe dat vooral in de provincies Groningen en Friesland op vele plekken bo men en takken op wegen beland den. Enkele tientallen auto's raakten betrokken bij aanrijdin gen, met vooral materiële scha de als gevolg. Op een parkeer- Marco Bolleman, voetballer van za terdag-eersteklasser Terneuzense Boys, is teleurgesteld in de presta ties van zijn ploeg. De Boys haal den in acht wedstrijden één punt en dat is door de KNVB afgepakt. De 33-jarige middenvelder pleit voor een iets verdedigender spelop vatting. Zijn ploeg snakt naar suc ces, want de vele nederlagen zor gen ervoor dat de sfeer steeds slechter k?j wordt. Imares, het instituut waaronder het vroegere Rijksinsti tuut voor Visserij onderzoek (Rivo) sinds maart dit jaar valt, heeft gisteren bekendgemaakt de drie kustvestigin- gen - waaronder Yerseke - te willen handhaven én uitbou wen. De provincie en de gemeente Reimerswaal hebben zich sterk gemaakt voor het behoud van ""J de Imares-vestiging in Yerseke. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Se Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 16 en 17; Sport: 19 en 20; Economie: 21, 22 en 23 |dek in Holwerd, waar de boot naar Ameland vertrekt, dreven auto's in het water. Volgens de politie konden ze niet in zee drij ven, omdat om het dek een hek Staat. Slapende chauffeurs In Lauwersoog liep de parkeer plaats van de visafslag onder water. Even daarvoor had de po litie enkele slapende vrachtwa genchauffeurs in hun cabines ge waarschuwd. Ze kon niet voor komen dat enkele auto's forse schade opliepen of wegdreven. Ook op het water was het onrus tig. De Koninklijke Nederland se Redding Maatschappij (KN- RM) moest vanuit Lauwersoog, Schiermonnikoog, Ameland en Eemshaven diverse keren uitruk ken. Zo moest een reddingsboot een vrachtschip met problemen aan het roer begeleiden. Een plezierjacht van 25 meter lang moest begeleid worden na dat het anker was losgeslagen. In de haven van Schiermonni koog zonken drie jachten en raakten nog enkele vaartuigen op drift. In de haven van Delf zijl steeg de waterstand gisteren naar het hoogste peil uit de ge schiedenis van de stad, 4,83 me ter boven NAP. ANP pagina 5 veel doden door overstromingen Turkije door Dick Hofland DEN HAAG - De drankketen waar veel plattelandsjongeren vooral in het weekeinde stevig drinken, moeten verdwijnen. De meest commerciële dienen di rect te worden gesloten en de rest van de 'buurtketen' moet binnen vijf jaar zijn verdwenen. Dat staat in een nota van de Stichting Alcoholpreventie (Stap), die gisteren is gepresen teerd. Drankketen zijn te vinden in af gedankte kippenhokken, schuur tjes, caravans en kassen, waar groepen vrienden bij elkaar ko men en bier drinken. De drank is er goedkoper dan in cafés en discotheken. Volgens Stap zijn er waarschijn lijk meer dan vijftienhonderd van dergelijke keten. Per keet behoren naar schatting 20 tot 25 jongeren tot de vaste bezoekers. Dat zou betekenen dat elk week einde meer dan dertigduizend jongeren een bierkeet bezoeken. Stap stelt dat gemeenten actie ver moeten zijn en niet moeten schromen desnoods de politie in te zetten om de keten te sluiten. De uitbaters hebben zelden een bouwvergunning en een drank vergunning en op die punten kunnen gemeenten hen aanpak ken. Tot dusver zijn gemeenten vol gens de nota echter veel te af wachtend geweest door de keten te gedogen. De leeftijd van de bezoekers va rieert van 12 tot 25 jaar en zij slaan op een avond gemiddeld een half kratje bier per persoon achterover. Bijna één op de zes Nederlandse jongeren van 14 en 15 jaar be zoekt wel eens een keet en onder plattelandsjongeren ligt dat per centage volgens Stap aanzien lijk hoger. GPD i (post)bankrekeningnumrner i Kijk op www.piï.nl/abonneren, bel gratis 0800 -0231231 ol stuur deie bon naar i P2C, afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713, d'IBO WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische.incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen - proefabonnement gehad. U Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - Q per maand mei automatische incasso 21.50)". D per kwartaal met automatische incasso (€61,50)". D per jaar met automatische incasso 236,00)*. mer gratis P2C-paraplu s'vmssussssso het alfabet van Zeeland door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Het aantal (hoog)bej aarden dat seksueel wordt misbruikt, neemt toe. Dat signaleert socioloog T. Royers van het Landelijk Platform Be strijding Ouderenmishandeling. Steeds vaker ziet hij in politiebe richten dat ouderen het slachtof fer zijn geworden van aanran ding en verkrachting. Jaarlijks worden in Nederland bijna 2500 oude vrouwen betast, aangerand of verkracht, stelt Royers vast op basis van ruwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De socioloog vindt dit aantal te hoog om seksueel misbruik van ouderen af te doen als een uit zondering. De politie kan niet zeggen of het probleem inderdaad groeit. „Ze dendelicten worden door ons niet naar leeftijd van het slacht offer geregistreerd", zegt een woordvoerder van het Neder lands Politie Instituut. Volgens klinisch psycholoog J. Hendriks is in de wetenschap weinig over het fenomeen be kend. Zelf heeft hij enkele tien tallen daders behandeld die zich aan ouderen hebben vergrepen. Frustratie Uit zijn praktijk weet hij dat de ze doorgaans jonge mannen doorgaans geen seksuele voor keur hebben voor ouderen. Zij verkrachten de oude vrouwen vaak uit frustratie omdat zij via de normale weg geen meisje kun nen krijgen, aldus Hendriks. Royers is er niet zo zeker van dat seksuele voorkeur geen rol speelt. Hij constateert dat er op internet steeds meer pornosites zijn die zich richten op seks met ouderen. GPD Advertentie Door de storm staan zo'n honderd paarden in Marrum buitendijks op een eilandje, omringd door de zee. Een brandweerman probeert op de rug van een paard de hele groep mee te krijgen richting het droge. foto Catrinus van der Veen/GPD Hoog water op het strand van Westenschouwen. Door de storm is het duin licht afge- De veerboot Queen of Scandinavia komt vanuit Newcastle hevig slingerend aan in IJ- kalfd. foto Marijke FoIkertsma muiden. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1