Imares-vestiging in Yerseke blijft Onderwijsprijs voor wereldtentoonstelling Het verleden is hier een trampoline ^Vakmanschap en liefde voor de materie 17 Boekjes voor ziekenhuis Inbraak in Krabbendijke opgelost Eenzijdig ongeval Oost-Souburg Diefstal uit auto's Celstraffen voor dealers rnzetprovincie en Reimerswaal voor behoud schelpdieronderzoek succesvol kunst VI ar co Bakker mdOi 't Gasthuis zeeuwse boek Harmonie viert 165-jarig bestaan donderdag 2 november 2006 MIDDELBURG - Het ziekenhuis Walcheren krijgt deze week een grote stapel gratis kinderboeken om uit te delen aan kleuters die op de kinderafdeling verblijven. De afde ling heeft de boeken gekregen van uitgeverij Pica Educa tief uit Zoetermeer. De uitgeverij hield aan het begin van dit schooljaar een grote landelijke actie. Ruim een kwart miljoen kleuters kregen via de basisschool een gratis lees boek in het kader van de nieuwe kinderboekenserie 'De Gestreepte Boekjes'. Van diverse scholen uit het land kwam de opmerking dat er in ziekenhuizen kleuters verblijven die tijdelijk niet naar school kunnen en daardoor de actie zouden mislo pen. Ook deze kinderen kunnen nu een kinderboek krij gen. KRABBENDIJKE - Met de aanhouding van een landelijk opererende bende van zes mannen uit Veenendaal en één vrouw uit Oss is onder meer een inbraak in een winkel in Krabbendijke opgelost. De bovenregionale recherche Noord- en Oost-Nederland houdt zich met de bende be zig. Die heeft ongeveer tweehonderd winkelinbraken in onderzoek in de periode juli 2005-oktober 2006. De kra ken vonden plaats van Groningen tot Zeeland. De zaak kwam aan het rollen nadat in de nacht van 30 op 31 oktober drie mannen van de bende op heterdaad wer den betrapt bij een winkelinbraak in het Overijsselse Vroomshoop. De bende hadden het met name gemunt op laptops, dvd-spelers, mp3-spelers, parfum en sigaretten. OOST-SOUBURG - Een 23-jarige vrouw is gisterochtend rond acht uur gewond geraakt toen ze met haar bromfiets viel in de Lekstraat in Oost-Souburg. Ze verloor op een kruising de controle over de brommer en gleed onderuit. Ze raakte gewond aan haar hand en is naar het zieken huis gebracht. ZIERIKZEE - Aan de Strandweg en Kriekenmeet in Burgh-Haamstede zijn dinsdag in de namiddag twee au to's opengebroken. In beide gevallen werd een tas wegge nomen, met daarin onder meer een gsm, rekenmachine en autopapieren. In het begin van de avond werd aan het Duinwekken in Renesse een camper gekraakt. Ook daar verdween een tas, waar in dit geval kleding in zat. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een twintigjarige man uit Vlissingen voor dea len in harddrugs tot twee jaar cel. Een 25-jarige Vlissin- ger kreeg negen maanden gevangenisstraf. Zijn broer, een 22-jarige inwoner van Breda, werd voor de handel in ver dovende middelen en het witwassen van geld veroordeeld tot negen maanden cel en de twee weken gevangenisstraf, waarvan hij nog in zijn proeftijd zat. De officier van justi tie had hogere straffen geëist, omdat er veel langer zou zijn gedeald dan de zes maanden die de rechtbank bewe zen achtte. Het trio verkocht voornamelijk cocaïne en he roïne aan klanten uit de Vlissingse scene. lich) Harmen van der Werf e- [ERSEKE - Sehelpdieronder- n°vaioek blijft in Yerseke. Imares, et instituut waaronder het uwyoegere Rijksinstituut voor onder zoek (Rivo) sinds dit jaar valt, heeft giste- t°ebii bekend gemaakt de drie U|ustvestigingen - waaronder (Vflerseke - te willen handhaven ■schiin uitbouwen. Of in niéuwe technieken om kunst matig aan mosselzaad te kun nen komen. Om dit alles verder te ontwikke len, heeft Imares met Zeeuwse overheden een toekomstplan ge maakt. „Yerseke loopt daarmee voorop binnen Imares", aldus woordvoerder H. Bothe. De andere kustvestigingen van Imares zijn in IJmuiden (het oude hoofdkantoor van het Rivo) en in het noorden van Noord-Holland (een voormalige TNO-vestiging in Den Helder en het groene onderzoeksinstituut Alterra op Texel). Het is volgens Bothe de bedoe ling in het noorden yan Noord-Holland over twee jaar één locatie over te hebben. Bij Imares in Yerseke werken twin tig' mensen, in IJmuiden 110 en in de kop van Noord-Holland veertig. door Joeri Wisse i3.o)e provincie en de gemeente - 'Reimerswaal hebben zich sterk. OOèmaakt voor het behoud van v| Imares-vestiging in Yerseke. )at dit is gelukt, is te danken het feit dat Yerseke het bhelpdiercentrum van Neder- sce4nd (en België) is. Een Imares- rOQ0|estiging die zich met schelp- moet °|5aar zitten. zoals Grontmij/ in C-olijnsplaat, iunnen anders sneller gaan Pappen met onderzoeksopdrach- den. a reilt 00 Oppepper nanJe Imares-vestiging in Yerseke •O0 leeft haar voortbestaan zeker 935iok te danken aan de ambities i7.o;an de provincie om de aquacul- Wjtiur in Zeeland een flinke op- (epper te geven. Met een project ©or het kweken van Zeeuwse ong, met allerlei initiatieven Zee'oor de teelt van zilte landbouw gewassen, en dankzij de mossel- lan°eetor die onder druk van de te'ijksoverheid volop investeert dlDDELBURG - In 't Gasthuis stern Middelburg verzorgen Marco en Mirsa Adami maan- (mlag 6 november een slotoptre- VQIen. Het duo begint om 14.30 teiur. katet optreden is een initiatief )90iran de Stichting Muziek In Huis in de zorgkoepel SVRZ. Dit jaar ™n;ijn er in verschillende locaties de SVRZ concerten klassie ke muziek gehouden. MIDDELBURG - Keniase krij gers, Zweedse meisjes en Cana dese indianen van de Johan Louis de Jongeschool uit Zierik- zee waren gisteren naar Middel burg afgereisd om de Zeeuwse Onderwijsprijs in ontvangst te nemen. Het was nog even span nend, want nog twee andere ba sisscholen waren in de race om de Bronzen Olifant in ontvangst te nemen. Het project Wereldtentoonste- ling van de De Jongeschool sprong volgens de jury van de prijs boven de inzendingen van de andere finalisten, de openba re basisscholen uit Breskens en Kruiningen, uit. „Weliswaar is het organiseren van een landen- tentoonstelling op een school niet ongewoon, maar de wijze waarop de J.L. de Jongeschool de zaak heeft vormgegeven, is buitengewoon. De paviljoens zijn zeer origineel ingericht", al dus het juryrapport. Verder prees de jury de samenwerking van de school met de ouders en lokale ondernemers. Ook niet on belangrijk: de kinderen hebben volgens de jury veel geleerd van de verschillende landen die ge presenteerd zijn tijdens de twee daagse tentoonstelling die in fe bruari werd gehouden. Samenwerking Aan de wereldtentoonstelling op de De Jongeschool deden alle groepen mee. Bijzonder was dat de groepen 3 tot en met 8 niet klassikaal werkten, maar dat de kinderen werden verdeeld over de verschillende landenpavilj oe nen. Hiermee probeerde de school de onderlinge samenwer king te bevorderen. In de catego- Het internationale gezelschap van de Zierikzeese J. L. de Jongeschool sleepte met zijn project de Onderwijsprijs in de wacht. foto Lex de Meester rie voortgezet onderwijs won het Sint Willibrordcollege uit Goes. Dat kwam overigens niet als een verrassing, omdat het Zien-project van het Willibrord college hét enige voorstel was dat voldeed aan de criteria voor de Zeeuwse Onderwijsprijs. Het Zien-project is grotendeels de verdienste van Frans Peeters, ICT-coördinator op het Willi brordcollege. Hij pakte het idee op om een glasvezelnetwerk op te zetten met subsidies en mede werking van internetprovider Zeelandnet. Het supersnelle net werk is niet alleen beschikbaar op het Sint Willebrordcollege, maar ook op alle andere scholen voor voortgezet onderwijs, tien tallen basisscholen, de ROC's en alle openbare bibliotheken. De Zeeuwse winnaars hebben be halve de Bronzen Olifant ook een uitnodiging gekregen voor deelname aan de landelijke fina le van de Nationale Onderwijs prijs 2006. SSc 'ffioor Anita Tournois - „De vormgeving is bij bij veelal afhankelijk van dat vat het materiaal uitlokt", zegt kunstenaar Ronny Ivens. „In dit Jeval waren dat gezaagde stuk- 'Hen graniet, spievormen die al jeruime tijd op invulling lagen stee wachten. De rest is aan de toe De sculptuur met ceIwee enorme vleugels, vervaar- in zwart graniet met plaat vormt een opvallende fac- hoOr in de witte ruimte van Post peht in Hulst, he lëiK iet is een van de recent vervaar- larligde werken van Ivens, die sa- met Noud Nova - kunst van stillevens in olie verf - zijn werk exposeert in de Een perfecte combinatie jrtfan beelden en stillevens die i «pa uitstraling wondermooi sa mengaan. Werk van twee kunste naars, die zelf ook opvallen in Hüun streven naai' perfectie. Bo hebben beiden een bij oog voor detail. Jova schildert figuratief en meestal stillevens, in een klassie ke vormgeving en dito kleuren palet, met bewondering voor eenvoudige dingen en met een zekere hang naar nostalgie. We zien veel afbeeldingen van zaken uit een voorbije tijd in de vorm van petroleumkannetjes, emaillen voorwerpen en Keulse potten. Het materiaal waaruit het voorwerp is vervaardigd of opgebouwd, wordt uitzonderlijk gedetailleerd en deskundig weer gegeven. Het wordt als het ware voelbaar gemaakt. Voorwerpen als potjes, flessen, kannen, maar ook levend materiaal als appels peren, asperges en eieren of een rij sinaasappelen verpakt in dun wit papier worden zo boven het alledaagse uitgetild. Dode vogel tjes vormen een ander geliefd thema, waarbij de kunstschilder zijn voorkeur voor orde, stilte en rust, duidelijk uitspreekt. Verfijning Nova's tekeningen in inkt en potlood, met landschapjes en stadgezichten, vertonen frap pant veel overeenkomst met de tekeningen van Ivens. In beider werkjes weer die verfijning en dat oog voor detail. Tekenen vormt voor Ivens een welkome afwisseling naast het ploeteren in de steen. „Het is in derdaad verschrikkelijk veel werk, vooral door mijn voor keur voor graniet. Dat is een zeer harde steensoort, met een dichtheid die me meer uitdaagt dan de zachtere steensoorten als bijvoorbeeld marmer. Het - is prachtig om dit harde materiaal een fijne, elegante en zachte, dunne uitstraling te geven." De aanwezige beelden zijn inder daad veelal vervaardigd uit zijn graniet: soms op zichzelf staand, dan weer in combinatie met andere materialen, zoals met plaatstaal, contrasterend met een andere steensoort of soms ook opvallend versierd met bijvoorbeeld een glazen oog. Glad gepolijst, aan de bin nenkant soms ruw, dan weer glad, in een sterk gestileerde vormgeving. Met zowel strakke als ronde vormen, in een speci fieke belijning met steeds die zelfde ondiepe vouwen en plooiingen. Regelmatig zien we een langgerekte ellipsvorm, die vaak een opening vormt of sug gereert. Onderwerpen vinden vaak hun oorsprong in de natuur, te zien aan bijvoorbeeld blad- en bloem vormen. Op diverse plekken in de streek, evenals in de rest van Zeeland en in België, zijn beel den van de kunstenaar te bewon deren. Jaarlijks maakt hij in de zomermaanden deel uit van het open atelier, Beelden aan de Schelde, met daarnaast een ex positie in de Grote Kerk. Naast beeldhouwer is Ivens ook grafisch ontwerper en illustra tor. Zijn werk getuigt evenals dat van Nova van een expliciete liefde voor de door hen verko zen materie en bijbehorend vak manschap. Ivens: „Alleen als ik zelf verliefd ben op mijn wérk, is het voor mij goed genoeg." Tentoonstelling t/m 19 november in Galerie Post Art, Minderbroe derstraat 3, Hulst. Geopend: vr.-zo., 13-17 uur. door Rolf Bosboom vatonny Ivens (rechts) en medeorganisator van de expositie Harry Puts bekijken, staand bij een beeld van Ivens, een schilderwerk van Noud rke^ova. foto Camile Sehelstraete MIDDELBURG - Het is opval lend. Vraag zestien dichters een vers over Middelburg te maken en ze komen bijna allemaal met poëzie vol hang naar het verle den en onvrede over de stad van nu. Een lofdicht op Middelburg klinkt maar zelden in de bundel De slager van de Vleeshal, die vanavond wordt gepresenteerd. De Kunst- en Cultuurroute Mid delburg, elke eerste zondag van de maand, staat in november al tijd in het teken van poëzie. De ze keer heeft de organiserende werkgroep aan scheidend stads dichter Jan J.B. Kuipers ge vraagd een thema te kiezen. Hij opperde 'Middelburg en het ge doe'. De voorwaarde was wel dat de gevraagde dichters het niet over de theaterperikelen zouden hebben, want dat ligt wel erg voor de hand. De resultaten zijn gebundeld in De slager van de Vleeshal. Fred Bergwerff dichtte bijvoorbeeld over het fonteinkunstwerk op de Markt, Rob van Hese over Laurens Geerse, Juul Kortekaas over het windwijzerschip op de koepel van de Oostkerk, Hans Overduin over Jan Kuipers en Anneke Schenk over haar 'gelief de doden'. Veelal domineren weemoed en nostalgie, naar het eigen verle den of naar het verre verleden van de stad, zoals bij Joop Bu- ma in Het Pnncezaaltje 1 het verleden hangt als een onzichtbare luchtlaag over de Markt slechts waarneembaar voor hen die er kennis van hebben- zij zien nog de kerk in het midden, veel mensen op dichtersvoeten een poortje binnengaan naar het Princezaal- tje, spelen met woorden op wagens, zij horen de echo uit verdwenen muren, bron die onbereikbaar lijkt, doch gedachten kleurt met klanken. De glorie van destijds en de mo numentale schoonheid in de stad worden herhaaldelijk afge zet tegen moderne ontwikkelin gen. Theo Raats rept bijvoor beeld van de vele nieuwbouw: 'in de buitenwijken maakt de nouveau riche/ een aanvang met De bijdrage van Marcel Koopman raakt de actualiteit als hij voorstelt: pen met schroot van stadskantoor en waterschap'. een nieuw begin en laat het hart voor wat het is'. Robbert Jan Swiers heeft het, onder meer, over 'gespleten stad, adderpoli- tiek, bestuurlijk onvermogen,/ kankergroei, gruwelijke aanwas van kubusdozeneenheidsworst,/ aluminium frietkotten, Formido houtwanden, kitsch graanbeur- zen,/ sloopwoede, visieloos op portunisme, putjesscheppers'. Nelleke Maljaars heeft in 'Inte- gratieplan' het nieuwe gebouw van Rijkswaterstaat, langs het kanaal, als onderwerp genomen, met als eerste regels: 'Een mam moettanker heeft zich/ klemge varen voor de grote brug// Aan land getrokken sloeg/ Rijkswa terstaat aan 't muiten.// Daar Tijdens de twaalfde editie van de Week van het Zeeuwse Boek, die duurt tot en met zaterdag 11 november, zijn er vrij wel dagelijks activiteiten. Vandaag zijn dat: De Drukkerij, Middelburg, 16.30 uur: Presentatie boek Vitrite - Lichtpunt in Middelburg van Adrie Franke. Vooraf gaand, om 15.30 uur, wordt in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een dubbeltentoonstelling geopend over Vit rite, te zien in de bibliotheek én in De Drukkerij. De Drukkerij, Middelburg, 19.30 uur: Presentatie poëziebundel De slager van de Vleeshal. waar eens ons zwembad lag// Het ligt er als een aangespoelde vis./ Hier worden dromen uitge spuugd Mooi is ook de con statering van André van der Veeke: 'Je houdt alleen maar van wat voorbij is/ maar zelf heb je nooit/ in zo'n gedresseer de eeuw gewoond', met als con clusie: 'Het verleden is hier een trampoline'. Marcel Koopman noteerde in 'Middelburg augustus 2006' zijn 'visioenen'. Hij is 'gekomen om in deze stad te wonen/ en vond een woonplaats vol met won den'. Koopman nodigt uit tot 'dromen wat zou kunnen zijn./ Grote provinciestad op grond van het verleden'. Hij heeft het in een van de strofes, hoe actu eel, over het dempen van het ka naal: Laten we het kanaal maar dempen met schroot van stadskantoor en waterschap scherven van waterstaat en het pa pier van handjeklap en raadsbesluiten. Het buitensingel wordt weer aan gelegd, en een verbod op polyester boten wordt door ons juichend aangeno men. De betrokken dichters lezen zon dag 5 november hun werk voor tijdens de Kunst- en Cultuurrou te: om 13.30 uur in De Drukke- 'Iaten we het kanaal maar dem- foto Lex de Meester rij (Fred Bergwerff, Joop Buma, Laurens Geerse), om 14.30 uur in Borneo, Kuiperspoort 22 (Rob van Hese, Marcel Koop man, Juul Kortekaas), om 15.30 uur in Koepoortstraat 6 (Karei Leeftink, Nelleke Maljaars, Hans Overduin, Arnold Parre) en om 16.30 uur bij CBK Zee land (Theo Raats, Anneke Schenk, Robbert Jan Swiers, André van der Veeke). Jan J.B. Kuipers is op alle locaties aan wezig. 'De slager van de Vleeshal ande re notities' wordt vanavond om 19.30 uur gepresenteerd in De Drukkerij in Middelburg. Wethou der H. Kool-Blokland ontvangt het eerste exemplaar. BIERVLIET - De Koninklijke muziekvereniging Harmonie uit Biervliet geeft zaterdag 18 no vember een jubileumconcert ter gelegeheid van het 165-jarig be staan. Het concert vindt plaats in de Nederlands hervormde kerk in Biervliet. De muziekver eniging speelt samen met de Biervlietse band The Good, the Bad and Bart. Aanvang 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17