KRAS.NL Lobby voor meer seniorenhuizen Logeerhuis Heinkenszand wordt ontdekt Meer aandacht voor jonge gezinnen helpt de gezondheidszorg iUWSi Zeeuws Kamerlid Luuk Blom laakt RTL-onderzoek Wens van de patiënt staat centraal in zorg Stedenspedal BERLIJN Hilton LUXEMBURG inmiuiiifmiMMnmiüJAmiMuninimimid Ouderenbonden in Zeeland slaan handen ineen om dreigend tekort te voorkomen Winkelparadijs DÜSSELDORF Badplaats SAINT AYGULF De idyllische EIFEL k^edreiging van Goese wethouder liet bewezen Verkiezingen vandaag Hilton DORTMUND Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 3/11 t/m 30/3 j verblijf in het super-de-luxe Hilton Luxemburg***** j o.a. restaurant, bar, terras en gratis parkeergelegenheid j gratis gebruik binnenzwembad, sauna en fitness i tips: Luxemburg-Stad (op UNESCO-lijst van werelderfgoederen), prachtige oude stad met leuke stenen straatjes, de 17e-eeuwse kathedraal Notre Dame, het historische stadhuis aan de Place de Guillaume, grandioze winkelstraten waar u heerlijk kunt winkelen, uitstekende restaurants en gezellige cafés en bistro's Reisnummer AUTO 17.621zie www.kras.nl/17621 Informatie, voorwaarden en boekingen: KRAsfjfsMihuit&t www.kras.nl donderdag 2 november 2006 jVrijwel iedere vrijdag van 3/11 t/m 30/3 I verblijf in Courtyard by Marriott Düsseldorf****, nabij het centrum, met het openbaar vervoer bent u in circa 20 min. in hartje stad Io.a. weinesscenter met zwembad, sauna en fitnessruimte I winkelen op de sjieke Königsallee en Berliner Allee I de Altstadt, met o.a. gezellige artiestencafés en jazzkelders vele monumenten zoals o.a. de prachtige Schlossturm geniet van de kerstsfeer in de maanden november en december heerlijk wandelen in de prachtige parken van de stad Reisnummer AUTO 73.631, zie www.kras.nl/73631 3*/4-/5-daagse autoreis Duitsland Vrijwel iedere vrijdag van 3/11 t/m 29/12 verblijf in Hilton Dortmund, ligt centraal, nabij het Westfalenpark o.a. bar, restaurants, zwembad, sauna en fitnessruimte (tegen betaling) de beroemde en gezellige kerstmarkt met meer dan 300 kraampjes de vele musea, theaters en de verschillende kunstcentra het 700 jaar oude plaatsje Lüdenscheid, gelegen in het mooie Sauerland; één van de mooiste streken van Duitsland het plaatsje Essen met o.a. Villa Hügel en het Folkweg Museum met vele 19e en 20e eeuwse werken Reisnummer AUTO 73.637, zie www.kras.nl/73637 4-/5-daagse autoreis Duitsland Vrijwel iedere ma., do. en vr. van 6/11 t/m 30/3 Hotel Golden Tulip hamburg Berlijn, ligt op slechts 500 m van de Gedachtniskirche en het bekende Kurfürstendamm o.a. lounge met openhaard, restaurants, bar, lift en wintertuin de bekende 18-eeuwse neoklassieke poort de Brandenburger Tor de bekende winkelstraat Unter den Linden, het hart van de stad monumentale gebouwen als het Zeughaus en de Staatsbibliotheek Alexanderplatz met de bekende televisietoren van wel 365m hoog geniet vanaf eind november van de gezellige kerstsfeer Reisnummer AUTO 17.587, zie www.kras.nl/17587 Vrijwel iedere vrijdag van 17/-11 t/m 30/3 verblijf in het4-sterren Parkhotel Euskirchen, ligt in het centrum o.a. uitstekend restaurant, stoombad, sauna en fitnesscentrum ligt prachtig in de schitterende groene Duitse Eifel bezoek het plaatsje Euskirchen met vele natuurparken shoppingstad Keulen, met o.a. de imposante Dom geniet in Keulen v.a.eind november van de gezellige kerstsfeer de voormalige hoofdstad Bonn, met o.a. de Opera, historisch museum en het geboortehuis van Beethoven Reisnummer AUTO 17.738, zie www.kras.nl/17738 3-/4-/W®-daagse autoreis naar Groothertogdom 073 - 5 999 999 ma m vr.: 08.30-18.00 uur, za.: 10.00-15.00 uur f) Of boek bij één van onze reisbureaus! jor Harold de Puysseleijr ïget LOOSTERZANDE - De Ka- Holieke Bond van Ouderen V2LBO) in Zeeland begint in sa met de andere in de provincie v%i lobby die moet leiden tot de nkouw van meer woningen voor Zeeuws-Vlaanderen gaat het om 2100 seniorenwoningen. Hier dreigt met name een tekort aan geschikte woningen voor se nioren in de grote kernen. Bo vendien blijkt er een duidelijke tendens dat senioren uit de Randstad zich bij voorkeur vesti gen in plattelandsgebieden. Vice-voorzitter D. Dijkgraaf van de KBO Zeeland deelde af gelopen dinsdag op de algemene vergadering van de bond mee, dat hij binnen afzienbare tijd drie voorlichtingsbijeenkom sten in Zeeuws-Vlaanderen be legt over de problematiek. De KBO en de andere ouderenbon den streven ernaar in elke Zeeuws-Vlaamse gemeente men sen te vinden die opgeleid wil len worden tot lobbyist. Daar toe hebben ze het project 'Meer woningen voor ouderen' in het leven geroepen. De lobbyisten moeten vervol gens om de tafel met wethou ders, beleidsmedewerkers en di recteuren van woningcorpora ties en zorginstellingen. Hun doel is ervoor te zorgen dat er meer aandacht komt voor se niorenhuisvesting. Dat moet ge realiseerd worden door nieuw bouw die aan speciale eisen vol doet, door bestaande woningen geschikt te maken en door be paalde woningen alleen nog toe te wijzen aan senioren. De eer ste stap echter, is om er bij de ge meenten indringend voor te plei ten om een actief woningbouw beleid gericht op senioren te voe ren. De bedoeling is, dat de lobbyis ten in de loop van volgend jaar aan de slag gaan. Vrijwilligers die zich aanmelden voor dat werk, krijgen een intensieve trai ning van twee dagen. In de aanloop naar de Kamer verkiezingen op 22 november vraagt de PZC naar de belang rijkste problemen op de ver schillende beleidsproblemen. Wie moeten we minister of staatssecretaris maken als we daarvoor een oplossing willen? Avinus Baas uit Burgh-Haam- stede is huisarts. door Marcel Modde Wat is het grootste probleem in Zeeland op het gebied van de ge zondheidszorg? „Puur vanuit de eerste lijn beke ken, lopen we heel erg tegen de vergrijzing aan. Het levert veel werk op. Steeds meer mensen hebben zorg nodig. Daar staat tegenover dat het aantal schou ders om op te leunen, kleiner wordt, In Zeeland neemt de ver grijzing sneller toe dan in de rest van Nederland. In mijn ei gen praktijk is 25 tot 30 procent 6 5-plusser. En dat percentage groeit nog." Hoe moet dat probleem worden opgelost? „Menskracht is hier niet makke lijk binnen te halen. Wat dat be treft zouden ze Schouwen-Dui- veland aantrekkelijker moeten maken voor jonge gezinnen. Daar is nu veel te weinig oog voor. Het (gemeente)beleid moet om. Typerend is dat er een burger initiatief uit de bevolking nodig is om de bouw van starterswo- ningen in Burgh-Haamstede mo gelijk te maken. Het zou het ook helpen wanneer bestaande woningen makkelijker kunnen worden aangepast, zodat men sen niet gedwongen worden te verhuizen naar een aanleunwo ning of zorgcentrum. Beter goed voor de eigen inwoners zor gen dan je aandacht primair richten op grote, dure bouwpro jecten voor de import." Welke coalitie zou dat het best kunnen? „Eerlijk gezegd heb ik me nog niet zo heel erg verdiept in de verkiezingsprogramma's. Dus zou ik daarover niet direct een uitspraak durven te doen. Met één uitzondering: alles wat riekt naar Hoog'ervorst, wil ik zo ver mogelijk het land uit heb ben." Het Zeeuwse schaduwkabinet Wie moet de volgende minister van Volksgezondheid worden? „Iemand die ook daadwerkelijk het besef heeft wat de gezond heidszorg inhoudt. Hoogervorst is een uitstekend econoom die weet hoe hij de financiën moet regelen. Maar echt inhoudelijk is die man voor ons vakgebied een drama geweest. Maar wie dat dan wel zou kunnen? Er is niet iemand die me even te binnen schiet. Treurig eigenlijk. Voor ons zou het in ieder geval pret tig zijn als het iemand wordt die in staat is serieus de bureau cratie aan te pakken. Dat wordt steeds beloofd, maar in de prak tijk is daar nog bar weinig van te merken." 3-/4-daagse autoreis Duitsland I 7-/®~daagse autoreis naar Zuid-Frankrijk Vrijwel iedere zaterdag van 11/11 t/m 24/3 j i verblijf in het comfortabele Van der Valk Hotel Saint Aygulf ligt aan de rand van het gezellige Saint-Aygulf en dichtbij het strand o.a. eigen strand, lounge met bar en uitstekend restaurant Gorges du Verdon, vergelijkbaar met de Amerikaanse Grand Canyon j luxe badplaats St.Tropez: de woonplaats van vele beroemdheden j het schilderachtige Port Grimaud;'het Venetië van Frankrijk' het geheel ommuurde mooie kunstenaarsdorpje St. Paul de Vence Monaco met de botanische tuinen, luxe jachthaven en het casino Reisnummer AUTO 73.587, zie www.kras.nl/73587 3'-/4-daagse autoreis Duitsland ïit een rapport van de minist.e- ases van Volkshuisvesting, Ruim- stijïijke Ordening en Milieube- votger en Volksgezondheid, Wel- jn en Sport is namelijk geble- In dat er in Zeeland tot 2015 ;n tekort dreigt van achtdui- pifnd woningen die specifiek ge- jhikt zijn voor ouderen; in i uij vsflDDELBURG - Een 50-jarige poiwoner van Middelburg zou 16 -irejaart CDA-lijsttrekker M. Die- kman in Goes met de dood heb- bedreigd. Wegens gebrek bewijs werd de man giste- in Middelburg bij verstek vrijgesproken. onffficier van justitie J. Zonder- an vond gisteren in Middel ing in elk geval bewezen dat j- e verdachte via de telefoon te rn de echtgenote van Dieleman eeft gezegd: „Fortuyn, Van •ogh en de volgende is uw [Man." De officier eiste zeventig ur werkstraf en vier maanden gevangenis- ja?, raf. Politierechter I. Woltring ond één verklaring (van de rouw) niet doorslaggevend het bewijs. verdachte was geprikkeld ge- i keest over het biddagakkoord an CDA, SGP/Christen Unie 'O m WD die de grootste partij Pv- ca'A buitenspel zette bij de onder handelingen over het Goese eol- !ge. De man zou in een dronken tegen middernacht hebben èbeld. De officier van justitie zich nog over een hoger eroep. m - THOLEN - Lijsttrekker Bas van der Vlies is van- avond te gast op een verkie- zingsbij eenkomst van de SGP in Tholen. A Daar spreekt ook SGP-voorzitter Wim Ka il lijn. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het Calvijn College aan de Zoekweg 3. por Ernst Jan Rozendaal 'EN HAAG - PvdA-Kamerlid uuk Blom uit Sint-Annaland niet onder de indruk van het lassement van meest afwezige amerleden dat is samengesteld oor RTL Nieuws. Hij neemt aarin de achtste plek in. Blom: De feiten kloppen niet." an de hand van de presentie- jsten heeft RTL Nieuws geme- sn wie sinds 2003 de meeste Ka mervergaderingen aan zich voor- ij heeft laten gaan. Op één laat voormalig SP-Kamerlid Lazrak, op twee Lenards (WD) en op drie Marijnissen (SP). Blom zou bijna 39 procent van de vergaderingen hebben ver zuimd. „Als je van de presentie lijst uitgaat, klopt dat precies", zegt hij. „Maar ik teken de pre sentielijst alleen op dagen dat ik moet stemmen. Dat heeft dus niks met mijn aanwezigheid in de Tweede Kamer te maken. Als je dat echt wil uitzoeken, moet je aan de hand van de pasgege- vens nagaan op welke dagen ik het gebouw in en uit ben ge gaan. Van dit onderzoek klopt geen reet." Volgens het onderzoek is Blom 44 dagen afwezig geweest. Hij was 22 dagen in het buitenland, 2 dagen ziek en 20 dagen had hij bezigheden elders in het land. „Ik sta vierde in de toptien van Kamerleden die het meest in het buitenland zijn en ook hoog in het klassement van Kamerleden die elders in het land hun werk doen. Maar daar gaat het niet om. De gegevens van RTL klop pen feitelijk niet. Daarom laat dat hele klassement mij koud." (Advertentie) ,'fhttien Zeeuwen hebben zich trkiesbaar gesteld voor de eede Kamer. Maar weinigen ken een echte kans. In de aan- )op naar de verkiezingen stelt e PZC ze voor. Vandaag de mmmer 9 van lijst 15, Fred Dek- er uit Zelzate, kandidaat van Partij voor Nederland (PVN). oor Ernst Jan Rozendaal ELZATE - Fred Dekker uit elzate heeft vier jaar geleden l eens enkele maanden in de weede Kamer gezeten. Hij laakte deel uit van de grote PF-fraetie die na de moord op im Fortuyn aantrad. Destijds ad hij één missie: de hervor- ling van het zorgstelsel. Dat is Dg steeds zijn onderwerp. Het is jammer dat destijds het abinet waar de LPF in zat, is wallen", zegt Dekker, die tot gkele maanden geleden als car dioloog in een privékliniek werk- „Ik had toen graag het kar- 'ei afgemaakt." 'e privatisering in de zorg komt namelijk voor een groot deel uit zijn koker, zegt hij, al leen heeft minister Hoogervorst (WD) er in zijn ogen een 'sterf huisconstructie' van gemaakt. De budgetten liggen vast, zie kenhuizen kunnen niet concurre ren, de premies zijn onnodig hoog en patiënten hebben niets te kiezen. Dat is in een notedop waar het volgens Dekker aan schort. Hij pleit voor een stelsel van pri vate ondernemingen - oogklinie ken, gynaecologen, enzovoort - die met elkaar concurreren. „Dan zijn mensen in Zeeuws-Vlaanderen bijvoor beeld niet langer aangewezen op één ziekenhuis." De kwali teit van de zorg neemt dan toe, terwijl de prijs zakt. Het zorg budget van 52 miljard euro gaat niet meer voor een groot deel naar bureaucratie. Daardoor kunnen de ziektenkostenpre- mies flink omlaag. Een deel van het geld dat zo wordt bespaard, kan worden weggezet voor men sen die desondanks hun premie niet kunnen betalen. ^„Dat is het Fred Dekker (PVN) over zijn plannen voor hervorming van de zorg: „Een ding moet duidelijk zijn: ik doe geen concessies." foto Peter Nicolai sociale in mijn plan." Het klinkt verrassend eenvoudig. Als de in voering van zo'n eerlijk zorgstel sel, dat uitgaat de wensen van de patiënt, echt mogelijk is, waarom heeft Dekker het dan niet bij een grotere partij weten onder te brengen? „Je moet je ook bij een partij thuisvoelen. Nawijn ken ik goed, hij heeft mij gevraagd. De PVN kan nog verrassend uit de hoek komen. Waarschijnlijk zijn straks klei ne partijen nodig om een coali tie te vormen. Maar een ding moet duidelijk zijn: ik doe geen concessies. Deze plannen kun je niet afzwakken." In Heinkenszand kon gisteren alvast even worden rondgekeken in het nieuwe logeerhuis voor kinderen met een verstandelijke handicap of autisme, foto Willem Mieras door Claudia Sondervan HEINKENSZAND - De eerste logeetjes komen pas over een week, maar ze konden gisteren alvast kennismaken met het nieuwe logeerhuis voor kinde ren met een verstandelijke han dicap of autisme in Heinkens zand. Stichting KIO biedt daar mee als, eerste opvang met over nachtingsmogelijkheid. In het logeerhuis aan de Sleu telbloemstraat kunnen vijf kin dereen tegelijkertijd logeren. Het huis is ingericht op kinde ren met meervoudige handi caps, met douchebrancards, snoezelruimten en therapieba- den. De provincie Zeeland droeg twintigduizend euro bij aan de inrichting. Voor eenzelf de bedrag zoekt de stichting nog financiering. Het huis krijgt redelijk wat vas te gasten. „Sommigen komen eens per maand een weekeinde, anderen eens in de vier we ken," vertelt Mary Korten, op richtster van de stichting die in 2003 begon met een dagverblijf in haar woonplaats voor kinde ren met autistische stoornis of verstandelijke handicaps. Logeerhuis Ze begon destijds met haar ei gen zoon en een ander kind. Nu bevolken 35 kinderen van twee tot achttien jaar een dagver blijf met naschoolse opvang en zaterdagopvang en het nieuwe logeerhuis op drie adressen in Heinkenszand. In januari opent het nieuwe kinderdagcen trum in de Biesloosstraat, om de hoek van het logeerhuis. Het huidige dagcentrum aan de Ste- nevate wordt te klein. KIO trekt kinderen aan uit heel Zee land, van Kerkwerve tot Clinge en Heikant, van Walcheren tot Bergen op Zoom. Buiten Heinkenszand beginnen wil Korten echter niet. Wel denkt ze aan de vestiging van een vierde voorziening in Hein kenszand. Misschien een woon huis of activiteitencentrum voor jongvolwassenen, dat laat ze nog niet los. KIO verzorgt de opvang op ba sis van de persoonsgebonden budgetten van de kindercliën ten en is sinds een jaar toegela ten als AWBZ-instelling voor verpleging, ondersteuning, be geleiding en activering en per soonlijke verzorging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13