Bouwput ramp voor winkeliers PZC PZC Mama, mag ik ook zo'n pasje? ièl* Goes hamert op aanpak Deltaweg Sloepoort tast woongenot aan van Bevelandse dorpen ,11 Provincie steunt jeugdzorg met extra 111.500 euro Kamer van Koophandel peilt ondernemers rondom Fonteyne-project m ]Maak je eigen iboter bij de [kinderboerderij Doopdienst bij Pinkstergemeente Natuurexcursie bij Ter Hooge I mi II7 I W>- Speel-o-theek 't Speelhuis Politie houdt brommerdieven aan Stelende boekhouder moet cel in Reclame bij Zeelandhallen mag Winkelinbraak in Vlissingen Installatie beheercommissie jop agenda Vergadering in Oostkapelle gaat niet door donderdag 2 november 2006 Bdoor Claudia Sondervan IftUDDELBURG - Bureau Jeugd zorg Zeeland (BJZ) en jeugd zorgverlener AZZ krijgen in to taal 111.500 euro extra provin- ciegeld om mee te doen aan twee verbeterprogramma's die de hulp aan kinderen moeten versnellen. AZZ ontvangt 73.500 euro, BJZ 38.000 euro. De jeugdzorginstellingen beta len daarmee tijdelijk extra men sen om de nieuwe werkwijzen in te voeren. In het proefproject Stroomlij nen van het ministerie van Justi tie gaat het erom de tijd tussen de melding dat een kind bescher ming nodig heeft en het uitvoe ren van de beschermende maat regel zo kort mogelijk te hou den. Daarin werken Raad voor de Kinderbescherming, BJZ, Ad vies- en Meldpunt Kindermis handeling (AMK), rechtbank en AZZ samen. Door de werkwij- zes op elkaar af te stemmen en beter gebruik te maken van eik aars gegevens, was tussen de in stellingen tijd te winnen. Er was ook soepeler samenwer king nodig tussen AMK en BJZ. Dat wordt aangepakt in het pro ject Doorbraak. Nu de rijksover heid tevreden is met het resul taat van deze werkwijze elders in het land kon BJZ in septem ber mee gaan doen. De provin cie is tevreden over de eerste ef fecten van de nieuwe benaderin gen. AZZ krijgt het extra druk om dat kinderen nu eerder uit de on- derzoeks- en indicatiefase ko men en klaar zijn voor de echte hulpverlening. Dat moet AZZ aankunnen door de inzet van In tensieve Pedagogische Thuis zorg, waarbij een hulpverlener vanuit een gezin bepaalt welke zorg er voor kind en gezinsleden nodig is voor een betere thuissi tuatie. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De Kamer van koophandel onderzoekt welke gevolgen de Fonteyne-bouwput in Vlissingen heeft voor onderne mers in de omgeving. De resulta ten en adviezen om ellende voor taan te voorkomen, legt zij bin nenkort voor aan de gemeente. Winkeliers en horecaonderne- Tltners in de Lange Zelke, de Spui- J^"Straat, de Oude Markt en de Ja- Fs Icobspassage kunnen deze dagen f |een belletje verwachten van de ■um (Kamer van Koophandel. Die wil (Weten wat de bouwput van de Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy vgn den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-maik web@pzc.nl de rest dat ervaart." Het is niet de eerste keer dat de binnenstad is afgesloten voor alle verkeer, benadrukt Volleman. „We vra gen de ondernemers hoe de be reikbaarheid voor leveranciers is en of er voldoende bewegwij zering is naar hun zaak. Die in formatie bundelen we in een ad vies, dat we eind november aan de gemeente Vlissingen voorleg gen. Die kan daar in de toe komst lering uit trekken. Na de Fonteyne staan namelijk nog ge noeg bouwprojecten op de rol. Misschien kan ze haar lessen di rect bij het project Dokkersha- ven in praktijk brengen." Al vanaf het begin van de bouw put, in september 2004, hebben winkeliers al gewaarschuwd dat de bouwput desastreus zou zijn. Die voorspelling komt nu uit: di verse ondernemers, zoals Hans Knuyt Herenmode, houden het voor gezien. Volleman denkt dat naar de Kamer van Koophandel beter wordt geluisterd. „We zijn een spreekbuis voor alle onder nemers. Dat is onze kracht. On langs hebben we de lasten in al le gemeenten naast elkaar ge legd. Met sommige gemeenten zijn we nog apart gaan praten. We merken dan dat die echt oor hebben naar onze adviezen. Toch wil Volleman onderstre pen dat de Kamer niet de bedoe ling heeft met een vingertje' naar de gemeente te wijzen. „Be paalde verantwoordelijkheden blijven voor de ondernemers. Die moeten hun bedrijfsvoering durven aanpassen, en bijvoor beeld verkoopacties houden." Ook het Midden- en Klein Be drijf (MKB) bemoeit zich met bouwputten in de binnenstad. De brancheorganisatie stuurde vorig jaar alle gemeenten een brandbrief met een waarschu wing om openbare werken beter te plannen en uit te voeren. Het MKB beklemtoonde toen dat ge meenten hun verantwoordelijk heid moeten nemen. Het schreef verder dat het laag- ste-prijsprincipe moet worden genuanceerd. „Gekozen moet worden voor de maatschappe lijk optimale uitvoeringsva riant. Bovendien moet het niet aan de ondernemer zijn om verloren geld terug te vinden, maar aan gemeenten om onnodi ge schade te voorkomen, door rechtmatig te handelen. Voor resterende gevallen moet een goed toegankelijk overbrug gingskrediet voor winkeliers ko men, dat de gemeenten collec tief moeten opzetten." Amper vier maanden terug deed de MKB eenzelfde brief de deur uit. Drie kantjes gebruikte de or ganisatie om de gemeenten aan bevelingen („zorg voor een goe de communicatie") te doen. Ook bij de gemeente Vlissingen is deze brief terechtgekomen. Fonteyne voor hen heeft teweeg gebracht. „Enkele ondernemers Ihebben ons het signaal gegeven Idat ze ongelukkig zijn met de af sluiting van de binnenstad", ver- m itelt woordvoerder M. Volleman. |„We zijn nu aan het peilen hoe ImIDDELBUBG - Kinderen kun- Inen woensdag 8 november zelf |boter maken bij kinderboerderij |De Klepperhoeve in Middel- |burg. [üe ldnderen mogen eerst de nep- Ikoe Roos-Bella melken. Daarna Imaken ze daar samen met mede- |werkers boter van. De zelfge- jmaakte boter mogen 'ze mee maar huis nemen. .De activiteit is bedoeld voor kin- o3o'deren tussen 'de zes en twaalf jaar. De toegang is 1,50 euro. Het begint om 13.30 uur. RITTHEM - Pinkstergemeente Shalom houdt zondag een doop dienst. Daarbij worden mensen ondergedompeld. De dienst be- gint om 14.30 uur in de kerk in Ritthem. MIDDELBURG - Door land- goed en landschapspark Ter Hooge in Middelburg wordt za- terdag een natuurwandeling ge- houden. De natuurexcursie begint om 14.00 uur. Een natuurg'ids leidt —de deelnemers in twee uur rond. Het begin is bij de parkeer- plaats aan de Breeweg, tegen- 'over kaasboerderij Pitteperk. Bij de bieb in Souburg zijn behalve boeken voortaan ook spelletjes te leen. door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Goed, soms kleven er wat plakbandjes aan een puzzeldoos. En op het speelgoedkasteel zit een kras. Maar voor vijftien cent zijn kinderen er een hele woensdagmiddag zoet mee. De speel-o-theek is verhuisd van Vlissin gen naar de bibliotheek in Souburg. Daar noemen ze het 't Speelhuis. Eigenlijk was de speel-o-theek in Vlis singen niet meer dan een veredelde be- zemkast, verklapt bibliotheekdirecteur Cees Hamann tijdens zijn openings praatje. Yvonne Slemmer, voorzitter van de speelgoedbieb, legt later uit: „Onze ruimte in de bibliotheek in Vlis singen werd te beperkt. In Souburg was nog een hele verdieping vrij. We hebben alle kasten met speelgoed verhuisd." Ook omdat in Souburg twee brede scho len komen; de instellingen waar de Sou- burgse bieb haar toekomst in ziet. „We willen naar de kinderen toe, in plaats van andersom. Zeker naar allochtone kinderen. Die komen nauwelijks in de bieb en thuis ligt vaak geen speelgoed. Bovendien kunnen leerkrachten speci fiek speelgoed meegeven. Bouwsteen tjes bijvoorbeeld, als een kind proble men heeft met zijn motoriek." Slemmer heeft zin in Souburg. „Onze Vlissingse leden komen vast ook hier." Ze wijst naar een mevrouw die een tas met Cluedo komt terugbrengen. „Daar heb je er al een. We hebben veel vaste klanten. Ook veel oma's, die hun klein kind te logeren krijgen, komen hier speelgoed halen. Of ze komen speciaal voor ons bijzondere speelgoed. Veel van onze spellen hebben ze niet bij Bart Smit. Maar klassieke spellen zijn ook populair. Onze Mens-erger-je-niet uit 1983 doet het nog steeds." Kinderen mogen de Duplo-treinen, clownspakken en Hamertje Tik niet klakkeloos uit de kasten graaien. Ze moeten het uitzoeken op een kaart. Of ja, in het geval van Anouk (6) en Ricar- do (5) doet hun moeder Karin Wisse dat. „Ik weet toch wel wat ze willen. Mijn zoon wil Lego, mijn dochter iets met prinsessen. Maar ja, wat?" Neem dat Grote Floddertje-bordspel nou, spoort Lizeth de Bliek haar aan. „Dat is leuk, hebben wij thuis ook. Meestal zoek ik zelf eerst een stapeltje bij elkaar en dan laat ik de kinderen daaruit kiezen. Slaat het aan, dan haal ik het bij de speelgoedwinkel. Eerder niet. Speelgoed is zo duur tegenwoordig foto Ruben Oreel en het meeste spul belandt na een tijdje onaangeroerd in de kast." De speel-o-theek is ideaal, vindt ook Karin Wisse. „Zeker ook omdat je kas ten dan niet zo vol raken." Speciaal voor de opening is de bieb om getoverd tot speelparadijs, met popcorn en ballonnen. En natuurlijk spelletjes. Tussen de detectives buitelen ldnderen over elkaar heen met Twister en bij de grootletterboeken spelen drie anderen een levensgroot Mens-erger-je-niet. De catalogustafel is veranderd in onder grond voor een dierenlegpuzzel. En boven, waar het leenspeelgoed in kasten is gestopt, is het stil. Vrijwilli gers keuvelen na over de overstap naar Souburg, maar kinderen zijn er niet. Die zijn toch echt beneden. En buiten. Het lukt een moeder niet met haar kind voorbij de bieb te lopen. „Mama, de meester zei dat we voortaan speelgoedpoppenhuizen kunnen lenen bij de bieb. Mag ik ook zo'n pasje?" door Frank Balkenende GOES - Zonder extra maatrege len loopt het verkeer op de Del taweg tussen Goes en Colijns- plaat de komende jaren steeds vaker vast. Daarvan is de ge meente Goes stellig overtuigd. Ze vraagt de provincie dan ook de N256 snel aan te pakken, met name de kruispunten. Die noodkreet kan gedeputeer de A. Poppelaars (CDA, ver keer) binnenkort op papier ver wachten. Het Goese college van burgemeester en wethouders schrijft Poppelaars een brand brief als reactie op de brede ge- biedsvisie Zuid-Beveland. Deze visie geeft aan hoe het verkeer zich de komende jaren in Mid den-Zeeland ontwikkelt, waar de knelpunten liggen en welke het eerst moet worden opgelost. Bij de visie zijn verschillende overheden betrokken, waaron der Goes. De aanpak van de N256, de pro vinciale weg tussen Goes en Zie- rikzee, krijgt in de visie geen voorrang. Bovendien kiest de provincie ervoor eerst geld te steken in andere verkeersprojec- ten: verbreding Sloeweg, Trac- taatweg (Terneuzen-Gent) en tunnel bij Sluiskil. Gedeputeerde Poppelaars gaat ervan uit dat de aanleg van de Zoomweg-Noord (A4) de N256 zal ontlasten. Voor vrachtwa genchauffeurs die vanuit het Sloegebied of uit de Westerschel- detunnel komen, is de snelweg (A58-A4) dan aantrekkelijker en sneller dan de route over de eilanden richting Rotterdam. De Goese wethouder M. Diele- man (CDA, verkeer) betwijfelt of de Zoomweg-Noord het vrachtverkeer op de Mid- den-Zeeland-route zal vermin deren. „Ten eerste zal toch een deel van de vrachtwagenchauffeurs voor de N256 blijven kiezen en ten tweede neemt het vrachtver keer op de route over de eilan den alleen maar toe als er een straks een containerterminal in het Sloe bijkomt." De provincie moet dan ook snel maatregelen te nemen om te zor gen dat het verkeer blijft door stromen op de N256. De groot ste knelpunten zijn de kruispun ten bij Goes en de Langeweg. Daar staan verkeerslichten en die houden de boel vaak zoda nig op dat er files ontstaan. Vooral in de zomer als er veel toeristen naar de kust willen of er vandaan komen, loopt het ver keer al regelmatig vast. Waterstad De bouw van de wijk Waterstad in Goes en een betere verbin dingsweg aan de oostkant van Wolphaartsdijk leidt tot extra druk op het kruispunt N256/ Langeweg. Daardoor zal het ver keer op de hoofdroute vaker voor rood licht moeten wachten, VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag twee jon gens van veertien en zestien jaar aangehouden. Ze wor den ei'van verdacht een bromfiets te hebben gestolen. Agenten zagen de twee rond 13.00 uur met de brommer over de Keersluisbrug rijden, Eén van de jongens had geen helm op. Toen ze een stopteken kregen, gingen ze er te voet van door, terug over de brug. Daar wachtten andere agenten ze op. De brommer bleek dinsdagavond te zijn gestolen in Oost-Souburg. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 51-jarige administrateur uit Kwadendamme voor het bestelen van twee werkgevers tot een jaar gevangenis straf en zes maanden voorwaardelijk veroordeeld. De man moet daarnaast contact onderhouden met de reclas sering. De boekhouder mag gedurende de twee jaar proeftijd ook geen administratieve functie uitoefenen. De Kwadendam- mer was boekhouder bij een taxibedrijf, waar hij gemach tigd was om transacties te verrichten. Op die manier sluis de hij in een jaar tijd ruim 120.000 euro door naar zijn pri- vérekening. Ook een makelaardij werd voor 38.000 euro getild. De bedragen moet hij terugbetalen aan de gedu peerden. GOES - De gemeente Goes staat bewegende reclame bij de Zeelandhallen toe. Het gaat om aankondigingen van evenementen op de re clamezuil voor de hallen. Bewegende reclame, bijvoor beeld een draaiende informatiebalk, is strijdig met het ge meentelijke welstandsbeleid. Het college van burgemees ter en wethouders maakt voor de Zeelandhallen een uit zondering en legt daarom een negatief advies van de wel standscommissie naast zich neer. VLISSINGEN - Uit een winkel aan de Oude Markt in Vlis singen is in de nacht van dinsdag op woensdag geld, een laptop en nog diverse goederen gestolen. Via een raam van het winkelpand is/zijn de dader(s) binnengekomen. Het schadebedrag is niet bekend. 's-GRAVENPOLDER - De beheercommissie voor de jon- gerenontmoetingsplek (jop) in 's-Gravenpolder is gister avond officieel geïnstalleerd op de jaarvergadering van de dorpsraad. Twee bewoners van de Magnoliastraat (waar de jop komt), één dorpsraadslid, twee jongeren, een vertegen woordiger van de speeltuinvereniging en één van de ge meente Borsele nemen erin deel. Woensdag beginnen de jongeren met het opknappen van hun toekomstige honk. Ze hopen dat die dan over vier we ken kan worden geplaatst. Omwonenden hebben ingestemd met de komst van de ont moetingsplaats, onder meer omdat er een beheercommis sie zou komen. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - De dorpsraden van Nieuwdorp en 's-Heeren hoek hebben massief verzet aan getekend tegen de aanleg van het bedrijventerrein Sloepoort tussen beide dorpen. De komst van het dertig hectare grote Sloepoort betekent een on aanvaardbare aantasting van het woongenot in Nieuwdorp en 's-Heerenhoek, volgens de dorps raden in een reactie op het ont- werp-bestemmingsplan van de gemeente Borsele voor Sloe poort. De bewoners van de twee dorpen hebben genoeg voor hun kiezen gekregen, stellen beide organisaties. Zij wijzen op een recent onder zoek van de' Universiteit van Amsterdam, waaruit is geble-. ken dat veel meer inwoners van Nieuwdorp en 's-Heerenhoek ge luidshinder ervaren. Lag dat aantal in 1991 in Nieuwdorp nog op 20 procent van de totale bevolking, dit jaar was dat 39 procent. In 's-Heerenhoek was sprake van een groei van 20 naar 28 procent. Door de aanleg van Sloepoort zal de overlast alleen maar toe nemen, vrezen de dorpsraden. Zij kunnen zich niet voorstellen dat de geluidsproductie van be drijven in Sloepoort binnen de geluidsnormen voor het indus trie- en havengebied Vlissingen- Oost kan worden ingepast, zoals Borsele stelt. „Wettelijk zal dit allemaal te regelen zijn, maar onze oren hebben helaas geen met files tot gevolg. Dieleman zegt dat beide kruispunten om een nieuwe inrichting vragen. Hij denkt aan rotondes, niet aan verbreding van de Deltaweg. „Je moet reëel zijn. Extra rijstro ken zijn gewoon erg duur." Ook daar heeft de provincie voorlopig geen geld voor, zegt Poppelaars. Recent zijn wel maatregelen getroffen om de N256 veiliger te maken: een li miet van tachtig kilometer en een inhaalverbod. „We willen eerst eens kijken welk effect de Zoomweg-Noord sorteert." Goes vraagt in de brief ook extra aandacht voor een aanslui ting op snelweg A58 bij Goes-Zuid. STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Verenigingsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Markt: Weekmarkt; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; Café Desafinado, 20.00 uur: debat avond met VVD-fractie; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; SEROOSKERKE - M. van der Meule, De Meijstraat 32, 10.00 - 21,00 uur: ver koopdag Israëlische producten; VLISSINGEN Wijkcentrum Pape gaaienburg, 20.00 uur: Contactavond Genealogie; Open Hof, 19.30 uur: Bijeenkomst ge nealogie werkgroep HCC. wettelijke grenzen", aldus de dorpsraden. Volgens hen ont breekt ook de noodzaak om de tien jaar oude plannen voor Sloepoort door te zetten. Op be drijventerreinen in Middelburg en Goes is genoeg ruimte voor het soort bedrijvigheid dat in Sloepoort zou moeten komen. Hetzelfde geldt voor Vlissin- gen-Oóst, geven de dorpsraden aan, wat het des te schrijnender maakt dat Borsele bedrijven wil vestigen net over de grens van het eigenlijke zeehaven- en in dustriegebied. Betere bestemming De grond waarop Sloepoort is gepland, kan een veel betere be stemming krijgen, menen de dorpsraden, één waarbij de leef baarheid in de dorpen is gebaat. De Sloeweg richting Wester- scheldetunnel wacht een verdub beling. Ter hoogte van Sloe poort is een verkeersknooppunt voorzien met wellicht hooggele gen rijbanen. Dit zal extra over last veroorzaken. De grond voor Sloepoort kan worden gebruikt om dit knooppunt gelijkvloers te houden, is het voorstel van de dorpsraden. Wethouder M. Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) vindt dat de dorpsraden een te zwartgal lig beeld schetsen van de gevol gen van Sloepoort. De gemeente houdt in het plan nadrukkelijk rekening met de leefbaarheid van Nieuwdorp en 's-Heeren- hoek. „En het is toch ook wat waard werkgelegenheid te be houden." Borsele is in gesprek met bedrijven in de buurt van 's-Heerenhoek die interesse heb ben voor Sloepoort, meldt zij. De gemeente streeft naar 'even wicht'. „Bedrijven vragen wel eens 'stop met nieuwbouw in die dorpen'. We doen dat dus niet. 's-Heerenhoek en Nieuw dorp moeten leefbaar blijven." OOSTKAPELLE - Door een ge brek aan agendapunten is de openbare dorpsraadsvergade ring in Oostkapelle van woens dag 8 november afgelast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11