Noord-Korea wil nu weer praten PZC Volgens Soedanese regering gaat het heel goed in Darfur Van robot tot mens Olifanten herkennen hun spiegelbeeld Mexicaans toeristenoord toneel van rellen Massaal protest tegen walvisvangst IJsland Regime bereid tot hervatting nucleair zeslandenoverleg Protest tegen luchtaanval d in Pakistan Familie ruziet Z over plek graf van Mussolini Franse politie arresteert verdachten busbrand Mysterieuze ziekte velt Nepalezen Evacuatie Vietnamezen voor storm Schapendoezen bewaken pinguïns Vredesmacht in Burundi bestolen Duizend extra agenten voor Napels Poetin weigert minister uit Georgië te ontvangen Duitse politica bedreigd na oproep hoofddoek af te doen Kijk op www.rwe.nl RWE woensdag 1 november 2006 door llona de Ruyter J* ATLANTA - Aziatische olifan ten kunnen zichzelf herkennen in de spiegel. Dat is gebleken uit onderzoek van de Emory-univer- siteit in het Amerikaanse Atlan ta, waar de Nederlandse bioloog ge- Frans de Waal aan meewerkte, m- al- De universiteit maakte de onder- aat i ijn ide le de zoeksresultaten deze week be kend. Naast de olifant kunnen alleen mensen, dolfijnen en mensapen zichzelf herkennen in de spiegel. Drie vrouwelijke oli fanten uit de Bronx Zoo in New York kregen een 'jumbo-spiegel' in hun verblijf. De dieren onder zochten de spiegels door ze aan te raken en te proberen erachter te kijken. Ook probeerden ze met hun slurf onder de spiegel door te komen. Na de kennismaking met de spie gel, zagen de onderzoekers dat de olifanten niet op hun spiegel beeld reageerden alsof het een soortgenoot is, zoals veel dier soorten wel doen. Ook wisten de dieren dat ze zichzelf zagen en niet de reflectie van een andere olifant. Om bewijs voor zelfher kenning te leveren, deden de on derzoekers een test met zichtba re en onzichtbare verf. De olifan ten kregen van beide soorten verf een markering op hun hoofd. Aan de ene zijde was de markering te zien, aan de ande re kant was kleurloze verf aan gebracht. Nadat een van de olifanten zich zelf in de spiegel had gezien, raakte deze de zichtbare vlek op haar hoofd aan. Onomstotelijk bewijs dat de oli fant wist dat ze naar zichzelf keek, concluderen de onderzoe kers. ANP lo- van onze redactie buitenland >ok PEKING - Noord-Korea is be- ge- reid opnieuw deel te nemen aan ijd het zeslandenoverleg over beëin- ijn diging van zijn nucleaire pro- sld gramma. Op een informele bij- di- eenkomst in Peking, van China, ie- de Verenigde Staten en :en Noord-Korea zijn de landen >p- overeengekomen dat het overleg lij- op een 'voor alle partijen ge- re- schikt moment' wordt hervat, 'fi- Dat heeft het Chinese ministerie ta- van Buitenlandse Zaken meege- ^a- deeld. xe- lar De Amerikaanse onderminister iie kan Buitenlandse Zaken Chris- tte ftopher Hill, die deelnam aan het ge- informele beraad, hoopt dat het m- (nucleaire overleg in november de of december kan worden hervat, sr- jVolgens hem is Washington ook bereid met Noord-Korea te pra- fs- ten over de eenzijdig door de VS >n- [ingestelde financiële maatrege- ti- len tegen Pyongyang, ijn XJit woede over die maatregelen ig- brak Noord-Korea vorig jaar no- >or vember het zeslandenoverleg af. ri- Naast genoemde landen nemen rd: ook Rusland, Japan en Zuid-Ko- is irea deel aan de besprekingen, ce- Sinds Noord-Korea op 9 okto- en ber voor het eerst een kernproef in uitvoerde, is grote druk uitgeoe- V- fend op Pyongyang om opnieuw ro- met de andere vijf landen te ds, gaan praten over zijn atoompro- ik- gramma. os Positief 2S- Rusland noemde de bereidheid la- van de Noord-Koreaanse rege- ijd ring om de gesprekken te hervat- an ten 'uitermate positief'. ,,We hopen oprecht dat het over- leg in de nabije toekomst inder- -ISLAMABAD - Bijna 10.000 e iswoedende Pakistanen hebben :lij-gisteren geprotesteerd tegen de ildeluchtaanval die een dag eerder >ot-het leven eiste van tachtig men gelen. Len. renDe betogers verzamelden zich urggisteren in Khar, hoofdstad van eenhet Bajaur Tribale Agentschap, deeen van de stamgebieden langs 'as-ide grens met Afghanistan, om te (protesteren tegen de Pakistaan se en Amerikaanse leiders. [De Pakistaanse luchtmacht bom- jbardeerde gisteren naar eigen zeggen een opleidingskamp in een koranschool, omdat daar mi litante moslims zouden worden getraind voor het terreurnet werk Al Qaeda. De woedende be togers stelden gisteren echter dat de school vol zat met leerlin gen uit de buurt, onder wie veel (jonge kinderen. Ze werden toe- gesproken door Maulvi Faqir Mohammad, de leider van een door de autoriteiten verboden (extremistische organisatie die geldt als pro-Taliban, de stam verwante extremisten over de grens in Afghanistan. De autoriteiten in de Pakistaan se hoofdstad Islamabad bezwoe ren gisteren dat het doelwit wel (degelijk een verzamelplaats van toonaangevende terroristen (was, onder wie de Egyptenaar Ayman al Zawahiri. ANP/AFP ROME - Nazaten van de Itali aanse dictator Benito Mussolini (1883-1945) twisten over de laat ste rustplaats van de ex-dicta tor die Italië van 1922 tot 1943 in zijn greep hield. De weduwe van Mussolini's zoon Romano, Carla Puccini, zei gisteren in de krant Corriere del- la Sera dat Mussolini een voor namer graf verdient dan het hui- ld dige in zijn geboortedorp Pre- dappio in Midden-Italië, circa 70 kilometer ten zuidoosten van f Bologna. Mussolini ligt er in een familiegraf. Een serie nakome lingen wil datMussolini daar izs blijft, maar Puccini leidt de ma- jnoeuvres om 'II Duce' terug ie- naar Rome te brengen en bij voorbeeld bij te zetten in de vil la die Mussolini er in 1924 liet iJbouwen. ANP/AFP daad wordt voortgezet", aldus de Russische staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Alexan der Alexeyev. Een regeringsfunctionaris in Washington benadrukte dat de door de VN-Veiligheidsraad in gestelde sancties tegen Pyon gyang voorlopig wel van kracht blijven. Japan wilde niet meteen reage ren op het bericht uit Peking. „We willen afwachten wat er nu gaat gebeuren", aldus een woordvoerder van premier Shin- zo Abe. Volgens Paik Hak-soon, hoofd van het Noord-Koreaanse stu diecentrum in Seoel, heeft zijn land nooit anders dan middels dialoog een akkoord willen be reiken over zijn nucleaire activi teiten. „De confrontatie (tussen de VS en Noord-Korea) heeft een hoog tepunt bereikt, maar niemand kon zich een oorlog veroorloven. Daarom namen ook de mogelijk heden voor dialoog toe", aldus Paik. China, de belangrijkste bondge noot van Noord-Korea, liet we ten niet van plan te zijn om de handel met het land te stoppen. Dat geldt ook voor de hulpverle ning aan Pyongyang, aldus een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Peking. GPD/RTR OAXACA - Een vrouw scheldt de oproerpolitie uit in het populaire Mexicaanse toeristenoord Oaxaca. Gisteren braken in de stad rellen uit tussen de politie en linkse betogers, op de tweede dag van een grote regeringsoperatie die tot doel heeft het gezag in de stad te herstellen na maanden van onlusten. foto Henry Romero/RTR door Bob Kroon GENÈVE - Het gaat in Darfur allemaal prima. Een VN-vredes macht is niet nodig en boven dien strijdig met het vredesak koord, 'muitende rebellen' wor den door het regeringsleger aan gepakt, verkrachters komen voor het gerecht, in de meeste provincies is orde en rust, de voedselvoorziening is hersteld en het enige probleem is nog de ontheemding van bepaalde be volkingsgroepen. Verder is de uitgewezen VN-ge- zant Jan Pronk een 'bevooroor deelde bemoeial, met een one venwichtige opstelling ten gun ste van de rebellen'. Soedan zal geen 'bevoogding' door de Vere nigde Naties tolereren. Dit waren de teksten die de Soe danese minister van Cultuur, Moh. Yusuf Abdallah, gisteren slaakte op een persconferentie in het Palais des Nations, het Eu ropese hoofdkwartier van de Verenigde Naties. De minister was in Genève voor het openen van een tentoonstelling van Soe danese kunst en cultuur. „Van genocide is geen sprake", aldus Abdallah, een tot het regerings standpunt bekeerde zwarte Dar- furiaan. „We hebben een huma nitaire ramp kunnen voorko men en vele levens zijn ge spaard. In 14 van de 23 provin cies van Darfur heerst momen teel kalmte en vrede." Helaas voor de Soedanese bewindsman werd zijn optreden toevallig ge volgd door de wekelijkse pers conferentie van het Wereldvoed selprogramma WFP, Unicef, het Hoge Comissariaat voor de Vluchtelingen en andere huma nitaire instanties van de VN. Die lieten weinig heel van Ab- dallahs zonnige uitspraken. „In Noord-Darfur zijn 360.000 mensen van alle voedselhulp ver- stoken, omdat ze door de onvei ligheid onbereikbaar zijn", al dus een WFP-woordvoei'der. Volgens het Vluchtelingencom- missariaat zijn misschien enkele verkrachters voor het gerecht ge bracht, maar dat was 'een drup pel op de gloeiende plaat'. „De veiligheidssituatie wordt alleen maar slechter", verklaarde VN- secretaris-generaal Kofi Annan nog gisteren in Washington. „Hele dorpen worden in brand gestoken." Eenzijdig Op de vraag of dit dan allemaal leugens waren, zei de Soedanese Cultuurminister: „Dit soort een zijdige uitspraken zijn niet be- vorderlijk voor het herstel van normale verhoudingen. Ieder conflict brengt nu eenmaal hu manitaire problemen met zich mee. Gezien onze beperkte mid delen als ontwikkelingsland, kan ik zeggen, dat het in Darfur beter gaat dan in vele andere ge bieden van de wereld." ANP MARSEILLE - Franse agenten hebben gisterochtend in Marseil le vijf minderjarigen van hun bed gelicht in verband met de brandstichting in een bus. Daar door raakte het afgelopen week einde in de Zuid-Franse haven stad een vrouw zwaargewond. Het vijftal, variërend in leeftijd van vijftien tot zeventien jaar, werd gearresteerd in de wijk waar drie tieners zaterdag een brandbare vloeistof in een bus gooiden, aldus officier van justi tie J. Beame. Door het vuur dat vervolgens ontstond, liep een 26-jarige Se negalese studente zeer ernstige brandwonden op. De brand kwam op het moment dat in veel Franse voorsteden al een gespannen rust heerste in verband met de eerste verjaar dag van de ernstige onlusten die zich in 2005 in veel achter standswijken voordeden. Drie weken lang gingen vele honder den auto's in vlammen op. ANP/AFP TOKIO - Android Repliee Q2 (1) kijkt in de ogen van studente Motoko Noma naar een expositie tijdens het Kerntechnologie Symposium in Tokio. Repliee Q2, met 42 aandrijvingsmechanismes die het mense lijk gedrag simuleren, is ontwikkeld door studenten en hoogleraren van de universiteit van Osaka. foto Kiyoshi Ota/RTR door Robert Bloemen BERLIJN - Een Duitse afgevaar digde van Turkse komaf moet voor haar leven vrezen omdat ze moslimvrouwen in de Bondsre publiek heeft opgeroepen hun hoofddoekjes af te leggen. De 35-jarige Ekin Deligöz van de Groenen kreeg persoonlijke be scherming na een reeks bedrei gingen met moord en geweld. Politici van regeringspartijen veroordeelden de dreigementen aan het adres van een lid van de oppositie, meldden Duitse me dia gisteren. De christendemo craat Günther Beckstein sprak over een poging de viijheid van KATHMANDU - Zeker twintig inwoners van de Himala- ya-staat Nepal zijn vorige overleden aan de gevolgen van een nog onbekende ziekte. Ruim driehonderd mensen zijn nog ziek, zei een Nepalese overheidsfunctionaris gisteren. „Mensen krijgen plots hoge koorts, beginnen te rillen, val len flauw en sterven." Volgens lokale media beloopt het dodental zeker 36. De sterfgevallen doen zich voor in dorpen bij Nepalgunj, cir ca 320 kilometer westelijk van de hoofdstad Kathmandu. Nepal telt circa 28,2 miljoen inwoners. Die moeten het doen met slechts circa 1300 artsen in 87 hospitaals. Vaak is er een chronisch tekort aan medicijnen. ANP/RTR HANOI - De Vietnamese regering heeft besloten 150.000 mensen te evacueren wegens de komst van tyfoon Cima- ron. Die sloeg eerder toe op de Filipijnen, waar veertien doden vielen. Cimaron wordt vandaag verwacht in Vietnam. Tiendui zenden vissers in de centrale kustprovincies van het land zijn opgeroepen niet de zee op te gaan. ANP/EFE SYDNEY - Australië zet schapendoezen in om een kolo nie pinguïns te beschexxnen die wordt bedreigd door vos sen. De autoriteiten brengen een vogelvriendelijke her dershond naar het eiland, waar nog maar honderd pin guïns leven. Vijf jaar geleden waren dat er nog 5000. De vossen komen van het Australische vasteland. Bij laag tij kunnen ze simpelweg de 100 meter tussen de kust en het eiland overbruggen. ANP/AFP JOHANNESBURG - Bij de Zuid-Afrikaanse vredes macht in Burundi is voor miljoenen aan militair materieel verdwenen. Dat meldde de Zuid-Afrikaanse krant The Star gisteren. De afgelopen vier jaar zijn machinegewe ren, granaten, munitie en pantservoertuigen spooiioos verdwenen door slecht management en diefstal. Volgens de krant is een deel van de wapens in handen van rebel len gekomen. Verder verdwenen van de Zuid-Afi'ikaanse basis in Burundi onder meer een ambulance, een brandweerwa gen, een tractor, een minibusje, een vorkheftruck en een stroomaggregaat. Het ministerie van Defensie in Pretoria onderzoekt de zaak. ANP/DPA ROME - De door criminaliteit geplaagde Zuid-Italiaanse stad Napels krijgt zeker duizend agenten extra. Dat meld den Italiaanse media gisteren. De regering in Rome had maandagavond laat versterkingen aangekondigd. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken voelt niets voor het stu ren van militairen, zoals enkele politici hadden voorge steld. Plaatsvervangend minister Amato bestempelde de situa tie in Napels als uniek in Europa. Hij noemde de georgani seerde misdaad, de Camorra (maffia) en de algemene cri minaliteit. Sinds vrijdag zijn in de havenstad aan de Mid dellandse Zee zeker vier moorden gepleegd. ANP/AFP van onze redactie buitenland PARIJS - Een groep van 25 lan den zal IJsland duidelijk maken dat ze absoluut tegen het voorne men van dat land zijn om de commerciële walvisvangst te hervatten. Dat deelde het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren mee. Politieke zwaargewichten als de VS, Duitsland, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Italië, Brazilië en Argentinië zijn de initiatiefne mers. Nederland steunt de ver oordeling. Ook Nieuw-Zeeland, lange tijd tegenstander van het verbod op de walvisjacht staat achter de actie. Reykjavik heeft in oktober beslo ten de commerciële vangst weer toe te staan na een pauze van 20 jaar. Tot augustus 2007 mogen IJslanders van hun regering 39 walvissen doden. Daar onder zijn negen vinvissen, die al ja ren op de rode lijst van bedreig de diersoorten staan. Maar vol gens de IJslanders leven er meer dan genoeg in het noordelijk deel van de Atalitische Oceaan. Verder stelt Reykjavik dat de jacht niet in strijd is met de in ternationale wetgeving. De No ren jagen ook weer om commer ciële redenen op walvissen. Ja pan zegt de beesten alleen om wetenschappelijke redenen te vangen. GPD/RTR ten tussen beide landen met ge sprekken op hoog niveau te be zweren, volgens het Russische persbureau RIA. Het Kremlin liet weten dat Poetin de sugges tie om zelf met Bezjoeasjvili te spreken, heeft afgewezen. De Georgiër krijgt wel een onder houd met zijn Russische ambtge noot Lavrov. ANP/RTR van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische presi dent Poetin heeft gisteravond de Georgische minister van Buiten landse Zaken Gela Bezjoeasjvili niet ontvangen. De bewindsman is gisteren naar Moskou gegaan om de conflic- (Advertentie) meningsuiting te beperken. Ver enigingen van moslims en de Groenen besloten tot overleg over de situatie. In een interview midden okto ber had Deligöz het hoofddoek bekritiseerd als symbool van de vrouwenonderdrukking. Turkse kranten bestempelden de parle mentariër daarop als Turkse na zi en schande voor de mensheid. De affaire komt op een moment dat ook elders in Europa (hoog geplaatste) politici vraagtekens plaatsen bij het gebruik van hoofddoekjes in de westerse sa menleving, zoals de Britse ex-minister Jack Straw. Zij vin den dat een hoofddoek de inte gratie belemmert. ANP Energie in vertrouwde handen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5