Kanaal cruciaal bij waterbeheer FZC Woede over afsluiting De herkenbaarheid van Radio Delta F Koninklijk lintje voor Elvira Invalideplaatsen bij Hooge Platen Beweegweek voor 55-plussers Sluis Geen autoverkeer over sluisdeuren in Terneuzen Pakket maatregelen tegen overstromingen in grensgebied 12 Kaartavond Afghaanse gerechten Week van het luisterhoek in bibliotheken Kaarten voor Matthauspassie al uitverkocht h Aanbidding kerkdiensten Knutseldag voor kinderen ;nH in Den Dullaert da woensdag 1 november 2006 door Wout Bareman ZELZATE - De provincie Oost-Vlaanderen werkt plannen uit voor een beter waterbeheer. Een pakket maatregelen, dat vol gend voorjaar wordt vastge steld, moet overstromingen zo als die zich de afgelopen jaren bij overmatige regenval voorde den, voorkomen. Een belangrij ke rol bij de afwatering van het Oost-Vlaamse grensgebied is weggelegd voor het Kanaal Gent-Terneuzen Gouverneur A. Denys onder streepte die functie van het ka naal na afloop van de installatie van het zogenoemde bekkenbe- stuur Gentse Kanalen. Eerder al werden soortgelijke besturen ge vormd voor de stroomgebieden van de Dender, de Bovenschelde en de Leie. In de bekkenbesturen zijn de provincie, het Vlaams Gewest en de waterschappen vertegen woordigd. In de bekkenraden ne men maatschappelijke belangen- TERHOLE - De voetbalvereni ging Terhole houdt vrijdag een kaartavond in de kantine aan het sportveld. De aanvang is om 19.30 uur. TERNEUZEN - Vluchtelingen werk Midden-Zeeuws-Vlaande- ren houdt morgen een Afghaan se avond in Brasserie Xieje in Terneuzen. Gastkok Shala zal er met onder steuning van de kok van Xieje een warm buffet bereiden met traditionele gerechten. Met deze activiteit wil Vluchtelingen werk mensen laten kennisma ken met cultuur en gerecht uit alle windstreken. Een vorkje meeprikken kost 24,50 euro per persoon. Reserve ren kan bij Xieje via telefoon 616879. Aanvang 18.30 uur. TERNEUZEN - Luisteren kun je overal, is het motto van de Week van het Luisterhoek, die vandaag begint en duurt tot en met 12 november. De nieuwste generatie luister- boeken richt zich vooral op men sen die op een andere manier boeken willen lezen en dat bij voorkeur combineren met ande re bezigheden, waarbij het tradi tionele lezen niet (goed) moge lijk is. Bijvoorbeeld bij autorij den, wandelen, fietsen of de was strijken. 'Nooit meer met een zaklamp onder de dekens maar gewoon lekker 'lezen' zonder licht, geen wagenzieken meer op de achterbank en geen loodzwa re vakantierugzak', probeert de bibliotheek mensen warm te ma ken voor het luisterhoek. Tij dens de Week van het Luister- boek worden luisterhoeken voor volwassenen tegen gereduceerd tarief uitgeleend, namelijk voor de halve prijs, 1,25 euro. Luister- boeken zijn te vinden in de bibli otheekvestigingen Axel, Hulst, Oostburg, Sas van Gent en Ter- neuzen. Meer informatie en een volledi ge lijst van de luisterhoeken uit de collectie is te vinden op de website van de bibliotheek www.bibliotheekzeeuwsvlaan- deren.nl. AARDENBURG - De uit- voering van de Matthaus Passion van Bach op 31 maart 2007 in de Sint Baafs in Aardenburg is uit verkocht. Medewerking aan deze uit voering van de vroegste ver sie van Bachs werk verle nen de Nederlandse Bach- vereniging (koor en or kest), een jongenskoor en de solisten Gerd Türk (evangelist/tenor), Bas Ramselaar (Christus/bas), Maria Christina Kiehr (so praan), Wilke te Brummel- stroete (alt), Andrew Torti- se (tenor) en Giles Under wood (bas). Het geheel staat onder leiding van diri gent Richard Egarr. groepen zitting. De waterschap pen schappen werden eerder dit jaar opgericht naar Nederlands voorbeeld; ze komen voort uit de vele tientallen polderbestu ren. De komende maanden worden voorontwerpen van verschillen de waterbeheersplannen voorge legd aan de bevolking. Volgend najaar moeten ze worden vastge steld. Oost-Vlaanderen streeft met de nieuwe aanpak niet al leen naar het terugdringen van de wateroverlast en eventueel watertekort, maar ook naar een betere waterkwaliteit en het duurzaam omgaan met water. De bouw van een tweede binnen- vaaidsluis bij Evergem kan bij de waterafvoer richting Kanaal Gent-Terneuzen een belangrijke rol spelen. Via het kanaal en de Moervaart, die daar (tussen Zei- zate en Gent) op aansluit kan overtollog water ook worden af gevoerd naar de tijgebonden Dunne, En ook het openleggen van de Nederschelde biedt oplossingen. Gouverneur Denys: „Onze wa tersystemen zijn uit balans. We kampen met wateroverlast, maar ook met verdroging en pro blemen met de kwaliteit van het oppervlakte- en grondwater. Daarom is een stevige actie ver eist. We moeten nu zorgen voor gezonde en natuurlijke watersys temen, waarvan ook toekomsti ge generaties gebruik kunnen maken." In Zeeuws-Vlaanderen is al een aantal maatregelen getroffen Het afgesloten pad en oversteekplaats tussen de flats van De Veste (links) en de zeedijk. door René van Stee TERNEUZEN - De boosheid over het afsluiten van het fiets en voetpad tussen het Oostelijk Bolwerk en de Scheldeboule- vard in Terneuzen is nog lang niet gezakt. Vooral onder de be woners van seniorencomplex De Veste is d*. verontwaardi ging groot. V t het is voor hen bijna or» nugelijk om nog op de Westerscheldedijk te ko- „Ze zijn op het stadhuis hele maal de weg kwijt. Letterlijk en figuurlijk", zegt Willem Rie- mens (83). „Als ik nu naar de dijk wil, moet ik zowat een kilo meter omlopen. Net als veel me debewoners red ik dat niet meer. In feite hebben ze ons met die omleiding ons. dagelijk se uitstapje afgenomen." Ook Cees Scheele (84) trekt in de recreatiezaal van De Veste fel van leer. Hij krijgt bijval van de kaarters Jas Bareman (74) en Hilda Baart (78). Niet al leen is Scheele boos over de af sluiting van het pad, maar ook over het gebrek aan informa tie. „Niks of niemand is erover in gelicht. Blijkbaar heeft het in het Advertentieblad gestaan, maar dan ook nog heel verdekt. Ik vind dit een beetje achter baks", aldus Scheele. Het pad, dat ook veel wordt gebruikt door mensen die boodschappen gaan doen in de naburige super markt Jumbo, is afgesloten in verband met .de nieuwbouw van appartementencomplex Neptunus. De gebruikers worden omge leid via de rotonde Churchill - laan-Willem de Zwijger- laan-Scheldeboulevard. Wet houder J. van Schaik (verkeer) liet vorige week weten dat be houd van het pad niet mogelijk was in verband met de bouwac tiviteiten. Dat zou een stuk ge vaarlijker zijn geweest dan de omweg die de mensen nu moe ten maken De bewoners vinden dit onzin. Ko de Bruijn (70), die regelma tig een rolstoel voortduwt, vindt het juist gevaarlijker dat je dan ook een lang stuk over het fietspad moet. Bareman wijst op de ongelukken die re gelmatig op de rotonde gebeu ren, ook met fietsers. Hij kan zich niet herinneren dat dit op het pad naar de dijk al eens ge beurd is, ondanks het feit dat het er gevaarlijk is om over te steken. Dit laatste vindt Albert ter Steege (85) trouwens al ge noeg reden om het pad niet meer opnieuw aan te leggen. „Dan weet je zeker dat er nooit ongelukken zullen gebeuren", zegt hij. Zijn medekaarters kijken hem daarop meewarig aan. Scheele is er rotsvast van over tuigd dat de gemeente voor sim pele en goedkope oplossingen had kunnen kiezen. Het pad meer in de richting van De Ves te verleggen was volgens hem een peulenschilletje voor de aannemer. „Maar dan moet je foto Peter Nicolai daar als gemeente wel op dracht voor geven. Of anders hadden ze een afdak moeten maken. Dat zie je in steden ook wel eens. Daardoor had ieder een er veilig en zonder proble men langsgekund." Van Schaik zegde vorige week toe dat de situatie nog eens wordt bekeken of er toch een veilige wandel- en fietsroute kan worden gemaakt. Gelet op hoe alles tot nu toe is gegaan, hebben zowel de bewoners als de bezoekers van De Veste daar een hard hoofd in. Maar als er dan toch een nieuw fiets- en voetpad komt, vindt De Bruijn dat er met alle ge bruikers rekening moet wor den gehouden. „Dus laat ze er dan alsjeblieft geen trap leggen. Want dan is het niet alleen klaar voor de fietsers, maar ook voor mensen met rollators." door Frank van Cooten OOSTBURG - Het bejaarde pu bliek glundert als theatergroep Die goeie ouwe radio uit Rotter dam en omstreken in het Oost- burgse Ledeltheater weer een gouwe ouwe uit de jaren vijftig inzet. Koppies wiegen heen en weer bij In Holland staat een huis en Zwei Kleine Italiener. De stemming zat er gisteren goed in tijdens de viering van het 25-jarigbestaan van huisomroep RadioDelta,de omroep voor zie ken, bejaarden en gehandicap ten. Vanuit het Ledeltheater was een speciale jubileumuitzen ding met medewerking van de theatergroep en de West- Zeeuws-Vlaamse volkszanger Jacco Ricardo. Ricardo was trots op zijn publiek. „Uw ent housiasme komt goed over bij de mensen thuis." Radio Delta zond in 1981 met acht vrijwilligers voor het eerst uit in het Antonius Ziekenhuis en verpleeghuis De Stelle in Oostburg. Nu worden dagelijks door veer tig vrijwilligers in alle zorgin stellingen in West-Zeeuws-Vlaanderen radio programma's uitgezonden. Als cadeautje mochten de trouwe luisteraars live aanwezig zijn bij de jubileumuitzending. Zo'n honderdvijftig ouderen maak ten dankbaar van de uitnodi ging gebruik. „Wij vinden het contact met de luisteraars heel belangrijk", zegt voorzitter Arnold Scheele. „Onze vrijwilligers gaan elke dag op pad om de bewoners van de verzorgingshuizen te vragen welke liedjes ze willen horen. Die zenden we dan uit." Ook bij Radio Delta staat de techniek niet stil. Bandrecorder en platenspeler maakten plaats voor digitale technieken. „Jonge vrijwilligers kunnen we daarom goed gebruiken. Die hebben toch meer affiniteit met digitale radio. We gaan ook gebruik ma ken van internet om nog meer bij de mensetn thuis te komen. Ouderen blijven immers steeds langer thuis wonen. We gaan ook steeds meer toe van huisom roep naar thuisomroep." De computer zal echter volgens Scheele bij Radio Delta nooit he lemaal de uitzending bepalen, zoals dat bij veel commerciële stations wel het geval is. „De liefde voor het ambacht blijft:" En dat wordt gewaardeerd, bleek gisteren uit de reacties van het live-publiek in het Le deltheater. Die goeie ouwe Ra dio speelde Teddy Bear van El- vis en deed een spelletje hersen gymnastiek uit 1956 met een denkbeeldig team van Radio Delta en Radio Oranje. Uiter aard kwam Radio Delta als over winnaar uit de bus en won een theelepeltje. Het feest bleef ove rigens niet beperkt tot het Ledel theater. Alle bewoners van de zorginstellingen in West-Zeeuws-Vlaanderen wer den getrakteerd op gebak. OOSTBURG - Ze is als gast vrouw het 'gezicht' van West-Zeeuws-Vlaamse huisom roep Radio Delta, bezoekt zie ken, bejaarden en gehandicap ten, ze is actief bij De Zonne bloem en assisteert in het Oost- burgse verpleeghuis De Stelle bij de katholieke kerkdiensten. Een 'vol' leven leidt Elvira van den Hemel-van 't Westeinde (78). Burgemeester Jaap Sala van Oostburg had dinsdagmid dag in het Ledentheater enige tijd nodig om de, zoals dat in ambtelijke termen heet, 'maat schappelijke verdiensten' van mevrouw Van den Hemel op te sommen. Want die verdiensten zijn niet onopgemerkt gebleven, ook voor de koningin niet. Sala mocht de boodschap overbren gen bij de viering van het 25-ja- rig jubileum van Radio Delta. Sedert gisteren is mevrouw Van den Hemel Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Het koninklijke lintje vormde het sluitstuk van het feestje van het jarige Radio Delta. Elvira van den Hemel is daar al van vrijwel het prille be gin bij betrokken: als gastvrouw zamelt ze in de aangesloten zie ken- en verzorgingshuizen pla- tenverzoekjes in. En bij live-uit zendingen steekt ze waar nodig een handje toe. Maar vanaf 1977 is ze ook in de weer voor De Zonnebloem: huis bezoeken aan zieken, chauffeur voor de vrijwilligers van Groe- de. De bewoners van verpleeg huis De Stelle brengt ze van hun afdeling naar de kerkdienst in de recreatiezaal, zorgt na afloop voor koffie en thee en maakt met de bewoners een praatje. Mevrouw Van den Hemel rea geerde blij verrast op de onder- wcheiding. Niettemin bleef ze bescheiden: ze droeg het konink lijk lintje op aan alle vrijwilli gers van Radio Delta. foto Peter Nicolai om het overtollige water uit het Vlaamse grensgebied zonder al teveel problemen weg te wer ken. Dat gebeurt niet alleen via de sluizen bij Terneuzen (spuien), maar ook via een pomp- gemaal naast de afwaterings- sluis bij de Buitenhaven en een nieuw gemaal in de Braakman ter hoogte van poort drie van Dow Benelux. door Frank van Cooten BRESKENS - Huisartsenprak tijk Hooge Platen in Breskens heeft nog geen eigen parkeer plaatsen. „Die zijn zeker noodza kelijk", zegt huisarts Rob Later- De huisartsenpraktijk en apo theek zijn maandag begonnen in het nieuwe woonzorgcomplex. Het is echter volgens Laterveer nog niet duidelijk hoe veel par keerplaatsen zijn toebedeeld aan de huisartsenpost en aan de apotheek. „En we weten nog niet of we ze moeten huren of ko pen", zegt Laterveer. „Ik ver wacht snel duidelijkheid van Woongoed Zeeuws-Vlaande- ren." Het parkeren bij Hooge Platen is aangezwengeld door Bressi- aander Rein Leentfaar in een brief aan de huisartsenpraktijk, de apotheek, Woongoed, het da gelijks gemeentebestuur van Sluis en de Sluise gemeente raad. De brief van Leentfaar gaat over het ontbreken van invali- denplaatsen. „Als de parkeerplaatsen bij Hoo ge Platen goed bezet zijn, wor den met name invaliden gedwon gen hun auto ver buiten het ter rein te zetten", stelt Leentfaar in de brief. „Dat mag natuurlijk niet de bedoeling zijn. Daarom pleit ik ervoor bij de ingang een aantal invalidenparkeerplaat sen in te richten." Volgens Robert de Ridder van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen zijn er wel degelijk invaliden- plaatsen, er staat alleen nog geen bordje bij. De bordjes wor den binnenkort geplaatst. „En wat het parkeren in het al gemeen bij Hooge Platen betreft is met de gebruikers afgespro ken dat binnen afzienbare tijd te evalueren. Er zijn voldoende parkeerplaatsen. Er zijn alleen nog werkmensen bezig die ook parkeerruimte nodig hebben. Als die zijn vertrokken, is er ze ker voldoende parkeergelegen heid. Afhankelijk van de evalua tie wordt bekeken of aanpassin gen nodig zijn." >rB RNI >alt Is :rla jam idsc EL ion: ilop door Frank van Cooten SLUIS - De Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen en de gemeente Sluis houden volgen de week een beweegweek voor 55-plussers in de regio West- Zeeuws-Vlaanderen. Ze kunnen van maandag 6 tot en met vrijdag 10 november gra tis deelnemen aan een groot aan tal activiteiten. Wethouder J. Boogaard opent de beweegweek maandag 6 no vember tijdens de eerste activi teit. Gymnastiek in d'Ouwe Schoole in Retranchement. Gedurende de Beweegweek kun nen 55-plussers verschillende vormen van beweging gratis uit proberen tijdens open lessen. Aanmelden voor een activiteit is rres ïwe rijv kei niet nodig. Er is keus uit -gym- plai nastiek, volksdansen, country-li ne, gezelschapsdansen, bewegen \xt voor jonge senioren, yoga en al i koersbal. e Er kan worden meegedaan met arm bestaande lessen, maar sportdo- spe centen houden ook activiteiten /erl in dorpen waar nu nog geen les x K wordt gegeven. Bij voldoende be-1): I langstelling tijdens de Beweeg- self week worden deze activiteiten der voortgezet, zodat mensen weke- iat lijks in hun eigen woonplaats org kunnen bewegen. N Wie tijdens de Beweegweek een d leuke activiteit ontdekt, kan eei daarna verder kennismaken tij- te c dens vier gratis proeflessen. Kle Het programma voor de Beweeg- lel week is onder meer te vinden op d www.sluisinbeweging.nl en Fr< www.gemeentesluis.nl. d i iscl ld ekf door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De sluisdeuren in Terneuzen zijn niet geschikt om er in noodgevallen autover keer overheen te laten rijden. Burgemeester en wethouders antwoorden dat op vragen van raadslid Giel van Boom (TOP/Gemeentebelangen.) Het raadslid klom in de pen naar aanleiding van het stukva ren van de noordelijke brug over de westsluis in Terneuzen eerder dit jaar. Het was al de tweede keer dat de brug door een aanvaring maanden buiten gebruik was. Dat veroorzaakte een heleboel verkeersproble men. Volgens Van Boom moet er dan ook een alternatieve oplos sing komen voor het geval de brug voor de derde keer wordt geramd. In schriftelijke vragen wees van Boom op de situatie in Antwer pen. Daar is het mogelijk voor personenauto's om in noodgeval len de sluizen te passeren via de sluisdeuren in plaats van via de bruggen. Van Boom opperde die mogelijkheid ook mee te nemen bij de het installeren van de nieuwe brug over de westsluis. Burgemeester en wethouders hebben het idee aangekaart bij Rijkswaterstaat. Het blijkt dat deze instantie de mogelijkheid voor de afwikkeling van het ver keer over de sluisdeur wel heeft onderzocht, toen de noordelijke KAPELLEBRUG - In de kapel van Onze Lieve Vrouw ter Eecken wordt morgen een aan bidding gehouden. De dienst be gint om 14.30 uur. Zaterdag is er in het bedehuis om 14.30 uur een rozenkransgebed. DANKDAG Axel Protestantse Gemeente 19.30 uur ds Lindeboom; Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 uur ds Burger; Hoek Protestantse Gemeente 19.30 uur ds v. Manen; Gereformeerde Kerk Vrijge maakt 19.30 uur ds Janssen; Terneu zen Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 uur ds aan het Rot; Zaamslag Protestantse Gemeente 19.30 uur ds Ho- vinga; Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 uur ds Visser. brug over de westsluis kapot Ui was. „Uit het onderzoek is echter ge bleken dat de constructie van de _or sluisdeuren niet geschikt is voor het autoverkeer", weten B en W. EL „Dit geldt zowel voor de con-Ve structie van de sluisdeuren als-k i ook voor het bewegingsmecha- D nisme van deze deuren." Een en Zt ander heeft volgens het college ges te maken met de extra gewichts-1 ds belasting van het aan te bren- rei gen rij dek en van het autover keer. |clr Ook de extra trillingen die het*wi verkeer met zich mee zou bren-it gen speelt een rol. „De sluisdeu-it1 ren kunnen derhalve niet als al-d v ternatief dienen voor het afwik- - de kelen van het autoverkeer", con- h cluderen B en W. apl Het college wijst erop dat om- schade te voorkomen de nieuwe bi bruggen over de westsluis onge-lee veer zes meter achteruit worden» v geplaatst ten opzichte van de, huidige brug. „Hiermee wordt de kans op schades als gevolg van aanvaringen aanmerkelijk gereduceerd", verwachten B en£( W. OS rlij HULST - Buurtvereniging Den Dullaert houdt tweemaal per^sl jaar een Kids Doe Dag. De eer-iai ste doe dag is op zaterdag 11 no-tui vember. a |st Om 13.30 uur wordt de jeugdjp verwacht in de ruimte van der Handy Club, de vroegere gym-^d zaal van De Regenboog, naaste- basisschool De Ark aan de Ta-n? bakstraat. In twee uur wordt^E een robotje of poppetje in el-er kaar getimmerd. Deelnemers» moeten een eigen hamer meene-ïg' men. p3 Er is maar plaats voor dertig'3 knutselaars, dus moeten de aspi-MC rant timmerlieden zich aanmel-me den bij de buurtvereniging Denn- Dullaert op Oude Polderstraat^ I 49 in Hulst. Inschrijven moet ui-iai terlijk voor maandag 6 novem- ber. E De activiteit op doedag duurt°F van 13.30 tot 15.30 uur. De twee-:ee de doe dag is op 8 juni 2007. i v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 44