1 Onrust over vuurwerkopslag PZC Ik krijg het er al werm van Demonstratie van extreem-rechts mag Veel vervuiling bij nieuwe wijk Axel Dansende rollators Problemen Tafeltje-dek-je vallen mee Uitgelekt onderzoek milieudienst doet alarmbel rinkelen in Terneuzen Jeugdsoos Actie tegen overbevissing kreeften Dreigen met nietpistool bestraft Provincie subsidieert inloophuis Aanrijding in 's-Heer Arendskerke agenda woensdag 1 november 2006 zll Advertentie éS Van den Dongen PARKETVLOEREN basis voor ideaal wonen Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl Advertentie Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Patricia de Ryck HULST - „Hak en teen. Hak en teen. Een en twee en drie en vier. Draai nu een rondje met jezelf en daarna om el kaar", roept docente Ina Rijckaert door de zaal in dienstencentrum De Lieve. Vijf vrouwen volgen enthousiast haar instructies tijdens de proefles rollator- dansen. Ruim voor aanvang van de proefles zit ten de dames al te wachten in de zaal in De Lieve waar het vandaag allemaal gaat gebeuren. Ze zijn benieuwd naar deze eerste les. Terwijl docente Ina Rijckaert de muziek opzet en uittest hoeveel je met een rollator kunt, kletsen de dames volop. „Zou het wel gaan", vraagt een vrouw zich af. „Als je maar lol hebt. Daar gaat het om", relativeert een ander, terwijl ze van de koffie genie ten. Als de docente het dansje zelf heeft uit getest, is het tijd voor de vuurdoop. De dames gaan met hun fel gekleurde rolla tors achter elkaar staan. In eerste in stantie wordt er zonder muziek geoe fend. „Rechts, één, twee, drie vier", doet Rijckaert voor. „En nu gaan we dat eens op muziek doen." De dames hebben het naar hun zin. Ze doen actief mee. „Ik krijg het er al wèrm van", roept één van hen naar de zijkant. Daar zitten de mannen. Vooraf vraagt de docente nog of ze geen zin hebben om mee te doen, maar dat zien de heren niet zitten. Ze kijken liever. Wennen „Vroeger had ik zeker meegedaan, maar het gaat nu niet meer", legt één van hen uit. In het begin is het even wennen. Eén van de dames ontdekt dat ze haar rollator wel in de gaten moet houden bij het klappen. Anders rolt hij zo tegen haar voorganger. Gelukkig ziet ze het op tijd. De oefeningen gaan de dames goed af, maar bij het rondje draaien om elkaar gaat het even mis. Ze staan op een gege ven moment allemaal door elkaar. Wat nu? Geen probleem. Rijckaert heeft het, treintje zo weer op de rails. Rijckaert geeft normaal gesproken volksdansen. Dit is voor haar ook nieuw. „De dansen heb ik afgeleid van wat ik bij volksdan sen doe. Ik heb de telling iets aange past. Dat gaat goed. Ik kan precies doen wat ik voor ogen had", legt ze uit. Na ruim een half uur is het pauze. De dames G. van Driessche, M. van Ros- sum, M. de Bruijne, G. Jongezoon en M. de Vilder hebben het naar hun zin. Tij dens de koffie kletsen ze over de pasjes. „Als ik de pasjes thuis zou kunnen oefe nen, zou ik ze rapper onder de knie heb ben", vertelt mevrouw Van Driessche., Ze is samen met mevrouw van Rossum speciaal vanuit Sas van Gent naar door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De problemen met de maaltijdvoorziening in Terneuzen en Biervliet vallen nogal mee. Dat blijkt uit het antwoord van burgemeester en wethouder op vragen van raads lid P. Clijsen (GroenLinks). Clijsen signaleerde dat er flink wat klachten zijn over Tafel tje-dek-je, omdat er niet flexi bel genoeg gehandeld wordt. Zo zouden ouderen die uit het ziekenhuis ontslagen worden soms dagen moeten wachten op hun eerste maaltijd. Omge keerd moet een oudere die on verwachts wordt opgenomen zijn maaltijden nog enkele da gen doorbetalen. Vertraging B en W hebben naar aanleiding van de vragen van Clijsen hun licht opgestoken bij de Stich ting Welzijn Terneuzen, die de maaltijdvoorziening in beide kernen organiseert. Daaruit heeft het college begrepen dat zich incidenteel bij (her)in- schrijving enige vertraging voordoet. „Dit heeft te maken met het feit dat ZorgCuisine de maaltijden niet meer zelf kookt als gevolg waarvan er (anders dan voorheen) geen maaltijden op reserve zijn", aldus B en W. Na afloop van de overeenkomst met ZorgCuisine per augustus volgend jaar ontstaat er met be trekking tot Tafeltje-dek-je in Terneuzen en Biervliet een an dere situatie. „De in het kader van de harmonisatie van het flankerend ouderenbeleid te vormen ene (professionele) in stelling Welzijn voor Ouderen zal onderzoeken of de maaltij den dan weer betrokken kun nen worden van de zorginstel lingen", kondigt het college door Wout Bareman TERNEUZEN - Bij omwonen den van de toekomstige opslag bunker voor vuurwerk op de hoek Axelsestraat-Zuidland- straat in Terneuzen is grote on rust ontstaan. Uit een uitgelekt onderzoek van de Milieudienst Rijnmond blijkt dat de opslag van vuurwerk landelijk een chaos is. Zeker 2400 van de 3000 verkooppunten in Neder land zouden ten onrechte zijn goedgekeurd. De onderzoeksresultaten zijn voor het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu aanleiding de commerciële keuringsbedrijven ter verantwoording te roepen. Vrom noemt de situatie 'zeer zorgwekkend'. De omwonenden van de toekom stige vuurwerkopslagplaats in Terneuzen delen die zorg. Ze vinden dat de gemeente, alvo rens een milieuvergunning af te geven, eerst de uitkomst van een onderzoek van Vrom moet af wachten. Tot zolang moet de procedure worden opgeschort, menen ze. Vorige week nog reageerden de omwonenden uiterst teleurge steld op het besluit van het colle ge van B en W de exploitant van feestwinkel Het Feestbeest in de Axelsestraat een vergunning te verlenen voor de opslag onder de winkel. Wethouder C. van Schaik (milieu) verklaarde in de raadscommissie niet anders te kunnen, aangezien de brand weer de opslag heeft goedge keurd en het bestemmingsplan de vestiging ook toestaat. Vragen Het onafhankelijke raadslid W. Broekhuysen ondersteunt het verzoek van de bewoners om opschorting van de procedure. In schriftelijke vragen kaart hij de zaak aan. Hij wil weten of het 'college al kennis heeft geno men van het rapport van de Mi lieudienst Rijnmond en stelt ook voor dat contact wordt opgeno men met het minister. Het raads lid is verder benieuwd welke in stantie de opslagplaatsen voor vuurwerk in Terneuzen keurt. En tenslotte wijst hij B en W op het bestaan van speciale contai ners, die te huur zijn voor een veilige opslag van vuurwerk. Het gebruik daarvan zou het col lege in het geval van Het Feest beest, gezien de angst van de om wonenden, kunnen voorschrij- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Burgemeester Koos Schouwenaar van Middel burg heeft toestemming gegeven voor een demonstratie tegen de bouw van een moskee door een extreemrechtse groepering op zaterdag 11 november. Hij heeft wel een aantal voor waarden gesteld. Racistische of beledigende uitingen zijn verbo den, de stoet mag nergens stil blijven staan, demonstranten mogen geen blikken, flessen of vlaggenstokken bij zich hebben en de demonstranten mogen hun gezicht niet verbergen. De politie zal in groten getale aanwezig zijn, zei Schouwenaar gisteren. De Nationalistische Volks Beweging (NVB) heeft aangekondigd met vijftig tot tachtig mensen naar Middel burg te komen. De burgemees ter houdt er rekening mee dat er meer demonstranten komen. Ook wordt rekening gehouden met een tegendemonstratie. Er is overigens nog geen tegende monstratie aangemeld. Politie Tijdens de demonstratie zal er veel politie op de been zijn. Schouwenaar wil het aantal niet precies noemen. „Ik denk dat we moeten volstaan met de mededeling dat we op een groot schalige ordeverstoring zijn voorbereid." In eerste instantie zullen agenten 'met de platte pet' worden ingezet. De mobiele eenheid wordt achter de hand gehouden. Schouwenaar zegt geen keuze te hebben gehad. „We hebben een demonstratievrijheid in Neder land. Zo hebben we dat afge sproken, of je het er nou mee eens bent of niet. Iedereen heeft het recht om te demonstreren." Alleen als de openbare orde niet gehandhaafd kan worden, kan een burgemeester een demon stratie verbieden. Het standpunt van de wijktafel Stromenwijk heeft geen invloed gehad op de beslissing, aldus Schouwenaar. De wijktafel ver klaarde vorige week geen be hoefte te hebben aan import van 'randstad-racisme'. „We zijn ons ervan bewust dat er een groot aantal mensen zijn die het er niet mee eens zijn", zei Schou wenaar. „Maar ik heb gewoon geen mogelijkheid om het te ver bieden." Schouwenaar heeft, voor hij zijn beslissing nam, overlegd met politie, justitie,, het moskee bestuur, de antiracisme werk groep Bravo en de NVB. De voor zitter van de NVB is volgens Schouwenaar akkoord gegaan met de gestelde voorwaarden. Mensen die langs de route Ka- naalweg-Schroebrug-Poelendae- lesingel-Nieuwe Vlissingse- weg-Stromenweg wonen, krij gen een brief van de gemeente. Daarin wordt de omwonenden gevraagd om zich afzijdig te houden. Bewoners van de Nieu we Vlissingseweg is gevraagd hun auto te verplaatsen. Drukke tijden Voor de politie worden het druk ke tijden. Op donderdag 9 no vember komt Tweede-Kamerlid Geert Wilders op bezoek in Mid delburg, een week later gevolgd door minister Rita Verdonk. Op zaterdag 18 november is de in tocht van Sinterklaas. Tijdens de jaarwisseling wordt rekening gehouden met dubbele poli- tie-inzet. Omdat oud en nieuw op zondag valt, zal de viering in Arnemui- den naar de zaterdag worden verplaatst, verwacht Schouwe naar. SINT-JANSTEEN - In het ge meenschapscentrum de Waran de wordt vrijdag een soos gehou den voor de jeugd van de hoog ste groepen van de basisschool tot 16 jaar. De jeugd kan zich vermaken met verschillende spe len, de disco en games. De bij eenkomst begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur. foto Peter. Nicolai Hulst gekomen. Sommige van de dames hebben hier voor aan volksdansen gedaan. „Veel din gen zijn hetzelfde", vertelt mevrouw Jongezoon. Dat ze weer kan dansen, maar dan met rollator, vindt ze erg fijn. „Zo kunnen we nog jaren vooruit", zegt mevrouw De Vilder. De dames vinden het wel jammer dat er geen heren mee dansen, maar dat zijn ze naar eigen zeg gen wel gewend. En volgende week? Dan zijn de dames 'natuurlijk' weer van de partij. Het rollatordansen is een initiatief van Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO). Directeur Aschwin van den Abeele legt uit dat er vraag was naar een initiatief waardoor mensen die slecht ter been zijn ook konden bewegen. „Dansen is erg populair onder ouderen. Zo ont stond het idee. Op deze manier zijn de ze mensen ook in beweging en ontmoe ten ze weer nieuwe mensen. In de regio is dit echt een unicum." Van den Abeele is tevreden over de be langstelling en verwacht dat er nog meer mensen bij zullen komen. De deelneemsters aan het rollatordansen hebben er duidelijk plezier in. YERSEKE - De provincie steunt het initiatief van stich ting Keurmerk Zeeuwse Kreeft om het aantal vergunnin gen voor kreeftenvisserij op cle Oosterschelde drastisch te verminderen. Kreeften in de Oosterschelde worden over- bevist. Vier jaar geleden is er al voor gewaarschuwd, toen staatssecretaris Odink (Lijst Pim Fortuyn, visserij) in het kader van 'minder regels' een nieuw, eenvoudiger vergun ningenstelsel voor de Oosterschelde introduceerde. Het aantal vergunningen steeg explosief. Momenteel zijn er 98 aan beroepsvissers uitgegeven en 355 aan 'recreatieve' vissers. Voormalig Zeeuws WD-Kamerlid J. Geluk en zijn CD A-collega S. Buijs deden manhaftige pogingen om dit terug te draaien, maar schrokken ervoor terug minis ter Veerman (CDA, landbouw) echt terug te fluiten. Het gevolg is dus (dreigende) overbevissing van een in 2002 nog zeer gezonde kreeftenstand. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 45-jarige inwoner van Axel voor bedreiging met een nietpistool tot dertig uur werkstraf veroordeeld. De Axelaar ging op 21 april verhaal halen bij een buurvrouw, nadat er eerder die dag onenigheid was geweest tussen het tweetal bij het uitla ten van de honden. De echtgenoot van de vrouw bemoei de zich ermee en zou met een schop tegen de heup van ver dachte hebben geslagen. Die pakte op zijn beurt het niet pistool van achter zijn rug en richtte het op de buurman. Er klonk een klik, alsof hij het nepwapen doorlaadde. „Oprotten. Als je niet oprot, dan schiet ik je dood", zou hij hebben geroepen. Volgens een getuige leek het nietpis tool op een echt wapen. Een buurtbewoonster die het inci dent had gezien, sprak over een nietjesapparaat. Voor offi cier van justitie L. Boogert was er geen discussie moge^ lijk. Hij vond de bedreiging met het nietpistool, gelijkend op een echt wapen, bewezen en eiste zestig uur werkstraf. De politierechter hield rekening met de omstandigheden en halveerde de eis tot dertig uur werkstraf. Er loopt nog een aanklacht van de Axelaar tegen de man voor het slaan met de schop. VLISSINGEN - De provincie gaat alsnog geld geven aan het inloophuis voor daklozen in Vlissingen. Aanvankelijk dreigde het Witte Huis de 53.000 euro mis te lopen, omdat de gemeente de subsidieaanvraag was vergeten in te die nen. Gedeputeerde S. van Heukelom waarschuwde het stadsbestuur toen al dat ze zich aan afspraken dient te houden. Nu kent ze het bedrag dus alsnog toe. Met het in loophuis kunnen daklozen gerichter worden geholpen. 's-HEER ARENDSKERKE - Een 15-jarige fietster uit 's-Heer Arendskerke is gistermorgen rond 7.50 uur in haar woonplaats aangereden door een scooterrijder die na het ongeluk stopte om te vragen of zij zich pijn had ge daan, maar daarna doorreed. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Lange Achterweg en Torenring in 's-Heer Arendskerke. De scooterrijder kwam van links en reed te gen de fietster aan die een aantal kneuzingen opliep. De fiets is zwaar beschadigd. De politie vraagt eventuele ge tuigen zich te melden via 0900-8844. door Eugène Verstraeten AXEL - Het grondgebied van de toekomstige nieuwe woon wijk Buitenweg in Axel is op verschillende plaatsen flink ver ontreinigd. Dat is niet zo vreemd, want de woonwijk ver rijst op een voormalig bedrijven terrein. „En vroeger", weet wet houder Co van Schaik (milieu) nam men het niet zo nauw met het milieu." Omdat er woningen worden ge bouwd, zal het gebied eerst hele maal schoongemaakt moeten worden. Een flinke verontreini ging is te vinden op de plaats waar vroeger de Axelse gasfa briek heeft gestaan. Die vervui ling wordt opgeruimd door Del ta Nuts. Het terrein van het transportbe drijf Van der Wege is gedeelte lijk vervuild. Bij de onderhande lingen over de aankoop van de gebouwen is met de gemeente Terneuzen afgesproken dat het bedrijf zelf de vervuiling op ruimt. Op dit moment is de sloop van de bedrijfsgebouwen bijna klaar. Het transportbedrijf zelf is verhuisd naar het bedrijven terrein Drieschouwen. Het terrein van busonderne ming Cito is is eveneens veront reinigd. De gemeente gat na de sloop van de Citogebouwen de vervuiling opruimen. Met de kos ten daarvan is volgens Van Schaik al rekening gehouden bij de aankoopprijs. Tenslotte is er nog een gedeelte van de riolering vervuild. Ook nog een erfenis van de voormali ge gasfabriek. „Wij vinden wat wij daar als gemeente verant woordelijkheid voor moeten ne men, dus dat ruimen wij op", zegt Van Schaik. De exploitatie van het nieuwe bestemmingsplan laat een te kort zien van een miljoen euro. Stichting Woongoed, die de ex ploitatie op zich neemt, en de ge meente nemen daarbij ieder de helft voor hun rekening. In dat tekort zijn ook al saneringskos- ten voor vervuilde grond ver werkt. Volgens Van Schaik is er geen kans dat de gemeente straks on verwacht nog extra op kosten wordt gejaagd. „We hebben de gehele vervuiling in de nieuwe wijk in beeld", zegt Van Schaik. „Het is een hele operatie, maar straks is dat het terrein weer he lemaal schoon." Van Schaik verwacht dat tegen oktober volgend jaar de eerste opties voor bouwgrond uitgege ven kunnen worden. In het plan Buitenweg is ruimte voor in to taal 103 woningen in verschillen de typen. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, kaarten, vrij biljarten, bridge; 13.45 uur: Fietsclub; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, handwerken; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO kaarten, biljar ten en sjoelen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.45 uur: Gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Schie ting; 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwerken; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Bil jarten, bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, computeren; 9.30 uur: Fysio gym; 10.00 uur: Koffie ochtend; 10.30 uur: Biblio theek; 11.30 uur: Senior diner; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 14.00 uur: Zangkoor; De Blaauwe Hoeve, 13.30 uur: Meer be wegen voorouderen; Den Dullaert, 19.00 uur: Frans; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten'; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW-NAMEN - Café St. Cecilia, 19.30 uur: Bingo; OSSENISSE - Herberg de Snis, 19.30 uur: Free Country Dancers; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, jokeren, rummicub; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten, biljarten; 19.30 uur: Bridge; St.Albert, 13.00 uur: Vrij biljarten en spelmiddag en diverse handwerktech nieken; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek, biljartles, bloemschik ken; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.15 uur: Spaans voor begin ners; 13.30 uur: Kaarten, fietstocht, Kreatieve Vorming; 15.15 uur: Spaans voor gevorderden; 19.00 uur: Country dance; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Soos; De Wielingen, 17.00 uur: Yoga Palazzoli- huis; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Kinder club 4 t/m 7 jaar; 15.00-18.00 uur: Jeugd centrum Meetpoint; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43