PZC Centrale bediening sluis bepleit 1 GIRO 309 Tussen dti oom en werkelijkheid Zandkreekbrug oogt als gatenkaas Space Station krijgt uitgebreid vervolg Demonstratie extreemrechts in Middelburg mag ,12 Jachthaven Goese Sas en bewoners Goese Meer willen ruimere bedieningstijden Sluis Goese Sas: feiten en cijfers Streektaal in bibliotheken .ott hldbiuflij!(j pdpies en l^rfan1 woensdag 1 november 2006 door Harmen van der Werf GOESE SAS - Goes moet met de sluis bij het Goese Sas aan sluiting zoeken bij het project van Rijkswaterstaat om sluizen centraal te bedienen. Bewoners van het Goese Meer deden deze week die suggestie. Het idee kan op steun rekenen van water sportbedrijf Hansa, de particu liere eigenaar van de jachthaven bij het Goese Sas. De bedieningstijden van de sluis bij het Goese Sas zijn volgens zo wel een aantal bewoners van het Goese Meer als woordvoer ster R. van Opbergen van Hansa te beperkt. Vooral in de weekeinden in de wintermaanden is dat het geval, geeft Van Opbergen aan. Zij zou Sluis Goese Sas vormt de ver binding tussen Oosterschelde en het Goese havenkanaal. Achter de sluis ligt direct de jachthaven Goese Sas, dichter bij Goes het (oude) haven- en in dustriegebied, nog iets verderop de jachthaven van watersport vereniging De Werf en in de bin nenstad de Stadshaven. Jaarlijks wordt de sluis 4800 veer bediend, 's Zomers zijn er gemiddeld veertig schuttingen per dag, tien tot vijftien in het voor- en najaar en vijf tot tien in de wintermaanden. Zowel plezier- als beroeps vaart maakt gebruik van de sluis. Jaarlijks passeren er twin tigduizend pleziervaartuigen en zsshonderd binnenvaartschepen die goed zijn voor een half mil joen ton aan goederen, met na me zand en grind voor betonwa- renfabriek Haringman. Bedieningstijden zijn van 15 juni tot 15 september op werkda gen van 6.00 tot 21.00 uur en in de weekeinden van 8.00 tot 20.00 uur; buiten dit seizoen op werkdagen van 6.00 tot 21.00 uur en in de weekeinden van 8.00 tot 12.00 uur en 15.00 of 16.00 uur tot 18.00 uur. het daarom toejuichen als er cen trale bediening voor de sluis komt via Rijkswaterstaat, om dat het dan eerder mogelijk is de bedieningstijden te verrui men. In het Topshuis op Neeltje Jans, waar de centrale bedie ning van alle rijkssluizen ten noorden van de Westerschelde komt, zijn toch altijd mensen aanwezig. Rijkswaterstaat Zee land laat via woordvoerder E. de Feijter de suggestie 'een slim en sympathiek voorstel' te vin den. „Technisch is het zeker moge lijk", aldus De Feijter. Een ver zoek van de gemeente Goes is nog niet binnengekomen om aan het centrale bedieningsproject mee te doen. De Feijter: „Maar je weet maar nooit." De gemeente Goes is nog niet zo ver, maar 'wij houden de ontwik kelingen bij Rijkswaterstaat in de gaten', reageert H. Boone. Hij is bij de gemeente belast met het beheer van de havens, slui zen en bruggen. Het is volgens Boone momenteel nog niet aan de orde om bij Rijkswaterstaat aan te kloppen. De voornaamste reden is dat de sluiswachters bij het Goese Sas een bredere func tie hebben dan het bedienen van de sluis. Zij treden voor het Goe se havenkanaal ook op als ver- keérsbegeleiders en houden de havengelden voor de beroeps vaart bij. De begeleiding is be- KATS - Het wegdek van de oude Zandkreekbrug bij Kats oogt als gatenkaas. De in 1961 in gebruik genomen brug tussen Zuid- en Noord-Beveland krijgt een grote onderhoudsbeurt. Sinds begin vori ge week staat het gevaarte constant fier overeind. Het oude, versle ten houten wegdek moet eraf. De eerste planken zijn verwijderd van de hoogste brugdelen. Werknemers zonder hoogtevrees maken de planken eerst los, waarna met een grote kraan de elementen om laag worden getakeld en klaargezet voor transport. Tot begin april volgend jaar gaat het hele karwei duren. Het nieuwe wegdek van aluminium moet het nog langer uithouden dan de houten voorgan ger: vijftig jaar. Autoverkeer kan tot april 2007 slechts van één brug over de Zandkreeksluis gebruik maken. Als die ook open moet voor schepen uit de Oosterschelde of het Veerse Meer, wordt duide lijk waarom de tweede brug in de weg tussen Goes en Zierikzee in 2002 niet voor niets is gebouwd. De Deltaweg stroomt direct vol met auto's. foto Dirk Jan Gjeltema Ree ww E-n Pos Ad* Noi let Nai Lez langrijk. Op het Goese havenka- naal geldt éénrichtingsverkeer voor beroepsvaart. Boone: „Je hebt nautische deskundigen no dig om dat goed te regelen." Het Goese haven- en industrie gebied wordt op termijn een woonwijk. De beroepsvaart zal dan (grotendeels) wegvallen. Volgens Boone is dat het mo ment om te kijken of centrale be diening via Rijkswaterstaat gun stiger is. „Tot die tijd houden we als Goes liever zelf de touw tjes in handen." Voor Rijkswaterstaat is de cen trale bediening van sluizen een bezuinigingsoperatie. Vijftig van de huidige tachtig arbeids plaatsen verdwijnen, is de ver wachting. De gemeente Goes hoeft zich wat dat betreft niet rijk te rekenen, denkt Boone. De sluis bij het Goese Sas wordt be diend door één sluiswachter. Goes heeft er in totaal drie in dienst. Boone: „Met minder men sen kun je dat werk niet doen, al zit je met meer medewerkers in een grote centrale bedienings ruimte." GOES - Verschillende bibliothe ken in de omgeving houden van af morgen streektaalavonden, ter gelegenheid van de Week van het Zeeuwse boek. Verhalenvertellers van de Vertel- kring Midden-Zeeland vertellen op alle avonden in streektaal verhalen over de regio. De eerste streektaalavond is morgen in Goes. Daarna zijn de bijeenkomsten op donderdag 2 november in Zierikzee, op vrij dag 3 november in Tholen, op maandag 6 november in Hein- kenszand, op dinsdag 7 novem ber in Yerseke en de laatste avond is op vrijdag 10 novem ber in de bibliotheek in Kapelle. Engel Reinhoudt treedt elke avond op als ceremoniemeester. De aanvangstijd is op alle avon den 20.15 uur. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Aan nieuwe in valshoeken geen gebrek. De tweede reeks toneelworkshops voor mensen met een complex meervoudige beperking begint morgen. In twintig afleveringen wordt heel veel uit de kast ge haald om alle zintuigen van de deelnemers te prikkelen. Er wordt nog naar een mannelijke vrijwilliger gezocht. De opzet van het door coördina tor P. op 't Hof en presentator A. van Westen opgezette Space Station baarde vorig jaar in drukwekkende beelden. Mensen die, zoals de folder het om schrijft, zelden een rol krijgen toebedeeld in het gangbare to neel - krijgen bij Space Station de hoofdrol. In een wisselbad van geur, kleur en klank komen uiteenlopende thema's aan bod. Beweging staat bijvoorbeeld voorop bij de workshop Actions speak louder, met medewerking van choreo grafe Charlette Lomas. Spelthe- rapeut Lukkie Zijlstra gaat aan de slag met het thema Dier-baar. De Stichting Dot uit Breda trakteert de deelnemers aan het voeltheater op de bele vingsvoorstelling Dabberlap- pen. Er is een workshop (f)luis-; terpoëzie, een wintereditie waar in de deelnemers in de watten worden gelegd en een lintjesre gen waarin de deelnemers - on dersteund door fotograaf Silvia Wennekes - door een landschap van lintjes worden gestreeld. Space Station maakt deel uitj van het cursusaanbod van Stich ting Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei in samenwerking met Mee Zeeland en wordt gedragen door een groepje van vijf enthou-i siaste vrijwilligers. Onder het motto One man can make a diffe rence wordt nog naar uitbrei ding van de ploeg gezocht. In het kader van maatschappelijk ondernemen wordt de cursus ge-i steund door diverse bedrijven,! Maar ook musici van Pontes Pie-i ter Zeeman en fotografen dra gen een steentje bij. Onder meer met de productie van de foto-ex positie Beeldschoon, die in ja-' nuari wordt geopend. De nieu we reeks Space Station gaat aan staande donderdag van start, Het theater vindt plaats in het MFC in Zierikzee om 13.30 uur. Meer informatie is te krijgen via 0111-412075 of 0113-225000. I en de demonstranten mogen; hun gezicht niet verbergen. De politie zal in groten getale aanwezig zijn, zei Schouwenaar gisteren. De Nationalistische Volks Beweging (NVB) heeft aangekondigd met vijftig tot tachtig mensen naar Middel burg te komen. De burgemees ter houdt er rekening mee dat er meer demonstranten komen. Ook wordt rekening gehouden met een tegendemonstratie. Schouwenaar zegt geen keuze te hebben gehad. „We hebben een demonstratievrijheid in Neder land." KI lin lie ro< de: Ht door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Burgemeester Koos Schouwenaar van Middel burg heeft toestemming gegeven voor een demonstratie tegen de bouw van een moskee door een extreemrechtse groepering op zaterdag 11 november. Hij heeft wel een aantal voor waarden gesteld. Racistische of beledigende uitingen zijn verbo den, de stoet mag nergens stil blijven staan, demonstranten mogen geen blikken, flessen of vlaggenstokken bij zich hebben Vc Se Sti bo ocl all de va pl« KI Va lin lui m« d±i wi lei sti Papier en karton zijn zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder ze zijn. Want waarmee maak je ideeën voor technologische ontwikkelingen tastbaar? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. inlotmaliecenlrum papieren karton Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld. lu j m Help ons. Help de dieren. Samen zijn we verantwoordelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40