"Stamceltherapie aan banden gelegd Moeders doden baby's uit angst OV-chauffeurs in actie tegen privatisering Ambulance zou niet zijn belaagd Samir A. ontkent Aansteker veiIis ™or kinderen plan voor aanslag Willem Holleeder in hongerstaking 3 illeen medisch-wetenschappelijk onderzoek mag 1 Lijnbus zakt weg in ■)erm Oirlo daagse imam Vervloekte ■Theo van Gogh )f Grootste tuinbouwbeurs ter wereld in de Rai ,w* Brabant krijgt geen nachttreinen Liegen schaadt het geheugen Vrouw incestpleger wordt vervolgd Piloten nuchter luchtruim in Onderzoek artsen Spaanse abortuskliniek woensdag 1 november 2006 oor Dick Hofland »EN HAAG - Klinieken die eld willen verdienen aan starn- eltherapie, kunnen niet meer 1 Nederland terecht. De omstre- en behandeling mag alleen nog rorden toegepast in ziekenhui- en en er moet sprake zijn van ïedisch-wetenschappelijk on- erzoek. lat schreef minister Hooger- orst van Volksgezondheid giste- en in een brief aan de Tweede k iamer. :htlet het verbod op commerciële pepassingen, dat per 1 januari iar.jigaat, velt hij het vonnis over (et Preventief Medisch Cen- I [-urn (PMC) in Rotterdam. Deze (liniek werkte met cellen uit na- elstrengbloed en deed het voor- )IRLO - In Oirlo in Noord-Lim- lurg is gistermiddag rond het niddaguur een lijnbus op de loogriebroekseweg in de berm komen of de behandeling zou helpen tegen Parkinson, MS, diabetes, allerlei hartaandoenin- gen, Alzheimer, ALS, ziekte van Crohn en meer van dergelijke ernstige ziekten. De inspectie voor de gezond heidszorg sloot het centrum in oktober, omdat de herkomst en veiligheid van de cellen onduide lijk waren. Door de maatregel van Hoogervorst is zeker dat het PMC niet meer open gaat. Stamceltherapie geldt als veel belovend, omdat deze cellen tot allerlei soorten cellen kunnen uitgroeien. Zo zou bijvoorbeeld beschadigd weefsel van hart, hersenen of nieren kunnen wor den gerepareerd met behulp van stamcellen. De ontwikkelingen gaan razendsnel en diverse des kundigen verwachten binnen tien jaar belangrijke doorbra ken. Turkije De hoge verwachtingen leidden tot de opkomst van commerciële klinieken, niet alleen in Neder land. Diverse Nederlanders la ten zich behandelen in Turkije of China. De cellen die daar gebruikt wor den, zijn echter lang niet altijd veilig en de behandeling heeft nimmer het gehoopte wonder tot gevolg. Hoogervorst heeft grote beden kingen bij deze praktijken. Hij wijst er nadrukkelijk op dat stamceltherapie allesbehalve een succesvolle behandeling is en dat er nog veel risico's aan zitten. In werkelijkheid, stelt de minis ter, is de therapie nog lang niet uitontwikkeld, bevindt die zich in een experimentele fase en mag ze in veel gevallen niet eens op mensen worden getest. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Samir A. was niet van plan daadwerkelijk aan slagen te plegen in Nederland. In zijn 'videotestament', waarin hij aanslagen aankondigde, uit te hij vooral zijn frustraties, zei A. gistermorgen tijdens het Pi ranhaproces. „Zolang ik een paspoort hier heb, mag ik niets doen. Pas als die troep van me wordt afge pakt, mag ik dat doen." A. ver klaarde 'ongeveer honderd' vi deotestamenten te hebben opge nomen. „Ik kijk dagelijks naar dat soort films. Het is voor mij ontspannend en het gooit een last van mijn schouders, zoals wat jullie bij de psycholoog doen. Want ik ga kapot van bin nen, als ik zie wat Nederland in Afghanistan doet. Ik ga kapot als een Nederlandse militair in Irak iemand doodschiet en dan twee keer wordt vrijgesproken." Op zijn videoboodschap zegt Sa mir tegen de Nederlandse bevol king: „We zullen jullie bloed ver spillen, zoals jullie het bloed van moslims verspillen." Gistermorgen verklaarde hij dat die woorden een 'exacte kopie' zijn uit het videotestament van de zelfmoordterroristen die ach ter de aanslagen in Londen za ten. „Ik vind dat cool om te zien en wilde weten hoe ik er zelf uit zou zien." Samir benadrukte dat hij de democratie verwerpt en de rechtbank, zoals die voor hem zit, 'haat'. „Dit systeem is in strijd met wat Allah wil. Ik verwerp het en daarom zit ik hier. Maar zolang ik hier woon en een verdrag met Nederland heb, houd ik me aan de regels." Samir A. ziet zijn Ne derlands paspoort als 'verdrag met de staat'. GPD be bus belandde net niet in de loot. De circa vijftien passa- liers wisten te ontsnappen door [en noodruit stuk te slaan. Nie- iand raakte gewond. 'e oorzaak van het ongeluk is log niet helemaal duidelijk. Wel leed er op dat moment een trac- br op de weg met daarin een |8-jarige bestuurder uit Oirlo. Hogelijk moest de 55-jarige hauffeur van de bus uit Deurne oor de tractor uitwijken. De us, die op de lijn tussen Oirlo n Leunen reed, is weggetakeld. 'oor de passagiers werd vervan- |end vervoer hPD/Novum cnlEN HAAG - „O God bezorg 16( ran Gogh een ziekte die door al- '6!« bewoners van de aarde niet ;an worden genezen. Hij zou aardoor tevergeefs naar de ood verlangen en treft het 13-iiet." 13liet die woorden heeft sjeik Fa- iraz Jneid van de As-Soen- 8aah-moskee in Den Haag Theo ran Gogh in een preek ver doekt, een paar weken voordat an Gogh werd vermoord in 004. Ook voormalig WD-Twee- 4de Kamerlid Ayaan Hirsi Ali !0Qoor de imam vervloekt en aan geduid als 'deze onvruchtbare', lij de preek was Mohammed B., Ie moordenaar van Van Gogh yaarschijnlijk ook aanwezig. Dit heeft Soumaya S., medever- achte in de strafzaak tegen ter- orismeverdachte Samir A., gis- eren tijdens haar verhoor ge- egd. De fracties van CDA en IWD willen maatregelen tegen le imam. Ze willen dat nage- faan wordt of er alsnog strafver volging mogelijk is. Indien moge lijk moet hij het land worden uit gezet. ANP AMSTERDAM - In Amsterdam stonden gisteren om exact vijf voor twaalf alle bus sen, trams en metro's stil. Ook de veerponten over het IJ voeren niet. Net als in de andere grote steden Rotterdam, Den Haag en Utrecht onderbrak het OV-personeel de werkzaamheden gedurende vijf minuten uit protest tegen de privatisering van het openbaar vervoer. De trams stonden een stukje achter de halte stil waardoor mensen niet konden instappen en het even druk was op de tramperrons. Medewer kers van de vakbond deelden folders uit om reizigers te informeren over de actie. Stipt om twaalf uur kwam alles weer in beweging. foto Evert Elzinga/GPD door Jacqueline Steenwijk en Karen Zandbergen DEN HAAG - Ze worden ver dronken, tegen de muur gegooid of gewurgd en toch kunnen moe ders daarna vaak maar moeilijk afscheid van hun baby nemen. Aan het doden van baby's, die met enige regelmaat worden te ruggevonden op vuilnisbelten, in kanalen of in achtertuinen, gaan drama's vooraf. Die verha len hebben veel overeenkom sten. Volgens psycholoog Toon Ver- heugt van de Forensisch Psy chiatrische Dienst in Amster dam hebben bijna alle moeders die zich eraan overgeven een psychische stoornis. „In negen van de tien gevallen gaat het om een persoonlijkheidsstoornis. Vaak borderline." Verheugt doet onderzoek naar kindermoorden in Nederland. Borderlinepatiënten kunnen moeilijk met stressvolle verande ringen omgaan. De geboorte van een baby kan bij hen zo'n angst oproepen dat de moeder besluit het kind te doden. Dit was bijvoorbeeld het geval toen een twintiger in oktober 2003 samen met haar partner op gruwelijke wijze hun pasgebo ren baby ombracht en het li chaampje in de gracht gooide. De vrouw verklaarde tijdens de rechtszaak dat ze na de geboor te in paniek raakte. Het echtpaar probeerde het kind eerst te verstikken, daarna de nek om te draaien en doodde het vervolgens door het twee keer met een mes in de keel te steken. Volgens het Pieter Baan Centrum leed de vrouw aan een borderline stoornis. Haar vriend had volgens het vonnis een 'ge brekkige persoonlijkheidsont wikkeling'. Schaamte speelt ook vaak een rol bij vrouwen die hei melijk van hun kind af willen. „Ze proberen het tijdens een zwangerschap al te verlooche nen. Als het dan geboren wordt, proberen ze zich zo snel moge lijk van het kind te ontdoen", vertelt Verheugt. Dat kunnen culturele redenen zijn. Zo doodde een Somalische inwoonster van Rotterdam in 2001 haar pasgeboren kind om te voorkomen dat haar familie achter de geboorte zou komen. Plastic zak Ze deed de nog levende baby in een plastic zak en gooide die in het water van de Rotterdamse binnenhaven. Het kind stierf door verdrinking en de vrouw kreeg vier jaar cel. Een Marok kaanse Nederlandse uit Breda werd in 2001 door haar familie verstoten vanwege de geboorte van haar dochtertje. Toen ze in 2004 weer zwanger raakte, hield ze die zwangerschap geheim en doodde ze haar baby kort na de geboorte. Vaker dan hun baby's te dum pen, houden vrouwen ze bij zich omdat ze er geen afstand van kunnen doen, aldus psycholoog Verheugt. Zo ook bij de vrouw uit Breda die tijdens de beval ling in een vol bad bleef zitten ën verzuimde het kindje boven water te halen toen het geboren was. Ze wikkelde het lijkje in een la ken, legde het in een vuilniszak en bewaarde deze maandenlang in huis en in een schuurtje ach ter haar woning. Maandagavond is er in Utrecht opnieuw een dode baby gevon den op een vuilstortplaats. Of het kindje een natuurlijke dood is gestorven, is vermoord of dood werd geboren weten de op sporingsdiensten nog niet. GPD Niet 0\p REAbEJ^EM CA~T 1-? ËiÊM stET. AMSTERDAM - Een man krijgt uitleg bij een rozenstand op de tuinbouwvakbeurs Horti Fair 06 in de Rai in Amsterdam. Staatssecretaris Van Geel van Vrom heeft gisteren tijdens de beurs de Innovatie Award uitgereikt voor de Ministar. Dat is een machine waarmee gerbe- ra's automatisch worden geselecteerd op lengte en in bossen gebundeld. Fabrikant Havatec ont ving hiervoor een prijs van 10.000 euro. Met ruim duizend deelnemers en ongeveer 50.000 bezoekers is de Horti Fair de grootste tuinbouwbeurs ter wereld. Het was dan ook een mengelmoes van talen en culturen in de beurshallen, met deelnemers uit Ecuador, Tai wan, Egypte, Israël, Kenia en Zuid-Korea. Het thema van de zevende editie van de Horti Fair is vernieuwing en dat kwam tot uiting in de stands van de deelnemers. Zo introduceerde Frans van Zaal een 'kas zonder gas', waarbij ondergrondse bronnen van warm en koud wa ter het klimaat in de kas regelen. De Westland- se veredelaar Rijk Zwaan liet de bezoekers proeven van de cocktailkomkommer, een groen te in snackformaat die inmiddels op scholen en in winkels te koop is. foto Maartje Blijdenstein/GPD DEN PLAAG - Wegwerpaanstekers moeten vanaf 11 maart 2007 veilig zijn voor kinderen. Er wordt een palle tje aangebracht dat bij gebruik moet worden ingedrukt. Fantasieaanstekers, die door ldeuren of vormgeving extra aantrekkelijk zijn voor kinderen, worden verboden. Dat stelt de Voedsel en Waren Autoriteit gisteren. De eisen zullen gelden in de hele Europese Unie. GPD/Novum DEN BOSCH - Breda, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven en Helmond krijgen voorlopig geen aansluiting op het nacht- treinennet van de Nederlandse Spoorwegen. Railbeheer der Prorail heeft laten weten dat het vóór 2008 niet moge lijk is wegens onderhoudswerk en de veiligheid van baan- werkers, meldde de provincie Noord-Brabant gisteren. Verkeersgedeputeerde Janse de Jonge ging er eerder dit jaar nog van uit dat er vanaf de nieuwe dienstregeling op 10 december 2006 nachttreinen zouden rijden. Hij liet gis teren weten dat hij opnieuw met de NS gaat praten om in 2008 alsnog aansluiting te krijgen op het nachtnet. ANP MAASTRICHT - Mensen die bewust doen alsof ze zich niets kunnen herinneren van iets, dus liegen, verstoren zo hun werkelijke herinneringen. Daardoor kunnen ze zich uiteindelijk weinig herinneren van wat werkelijk is ge beurd. zo leert onderzoek van de Universiteit Maastricht. De politie heeft nogal eens te maken met verdachten die zeggen zich niets te kunnen herinneren van een misdaad. Dat kan gaan om zware criminaliteit, maar ook om auto mobilisten die een verkeersongeval veroorzaken en een black-out, een gat in het geheugen als excuus gebruiken. Volgens Kim van Oorsouw, die 30 november promoveert op onderzoek naar geheugenverlies en criminaliteit moe ten verdachten die schermen met een black-out direct worden onderworpen aan een geheugenverliestest. ANP LELYSTAD - Justitie in Lelystad stelt vervolging in te gen de vrouw van een veroordeelde incestpleger uit Espel (Flevoland). Dat zei gisteren een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Lelystad. De echtgenote van de 62-jarige incestpleger zou weet hebben gehad van het ja renlange seksueel misbruik van hun drie Meindochters uit Emmeloord. Zij zou al die tijd hebben gezwegen. De vrouw heeft zelf geen seksuele handelingen verricht, maar had bij de politie moeten aankloppen, aldus de justi- tiewoordvoerder. Het is nog onduidelijk wat de vrouw precies ten laste wordt gelegd. „Dat zal een vorm van me deplichtigheid zijn." GPD/Novum SCHIPHOL - Bij een alcoholcontrole op de luchthaven Schiphol zijn gisteren geen overtredingen geconstateerd. De Dienst Luchtvaartpolitie van het KLPD liet 56 piloten en 75 bemanningsleden blazen, geen van hen bleek een ho ger promillage te hebben dan 0,2. Als een. piloot een hoger alcoholpromillage dan 0,6 heeft, wordt het vliegbrevet ingevorderd. In 2004 gebeurde dat voor het laatst. GPD/Novum van onze redactie binnenland VLAARDINGEN - De ambulan ce die begin oktober in het cen trum van Vlaardingen toevallig langs ongeregeldheden reed, werd niet door een groep van 250 mensen belaagd. Dat heeft onderzoek uitgewe zen. Burgemeester Tjerk Bruins- ma heeft de resultaten gisteren bekendgemaakt. Hij sprak de af gelopen tijd met alle betrokke nen. De ambulancebroeders zijn in die nacht niet uitgestapt omdat in de buurt van de wagen een vechtpartij gaande was. Zij za gen dat een jongen werd ge schopt en geslagen. Zij vreesden zelfs voor zijn le ven, maar grepen niet in. Bruins- ma kan dit niet begrijpen. De ambulancebroeders voelden zich namelijk niet direct be dreigd, aldus de burgemeester. Vrienden De agressie was niet tegen hen gericht. De vrienden van de jon gen sloegen op het voertuig om de hulpverleners te sommeren hun vriend te helpen. Dat hebben de broeders ook ge probeerd. Pas nadat de ambulance voor de derde keer in het uitgaansge bied kwam en de hulp had inge roepen van de politie, konden de broeders het slachtoffer mee nemen, aldus de burgemeester. ANP DEN HAAG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) on derzoekt welke Nederlandse art sen werkzaam zijn in een abor tuskliniek in Spanje. In de kliniek, waar abortussen zouden worden uitgevoerd bij vrouwen die langer dan zeven maanden zwanger zijn, zouden drie Nederlandse artsen wer ken. De IGZ wil verder weten wat de artsen voor werkzaamhe den in Nederland uitvoeren. Volgens een woordvoerder van de inspectiedienst gisteren is het geen officieel onderzoek, maar wordt er eerst informatie ingewonnen voordat eventuele stappen worden genomen. GPD/Novum door Sander Kuypers AMSTERDAM - Willem Hol leeder is sinds maandagmiddag in hongerstaking, meldt Hollee- ders advocaat Bram Moszko- wicz. De van afpersing verdach te Holleeder ageert tegen de vol gens hem zware omstandighe den in de extra beveiligde gevan genis in Vught. Holleeder en zijn advocaat pro testeren al weken tegen het strenge regime in Vught. Zo eis te de raadsman zelfs bij de recht bank in Haarlem dat de glazen wand moet worden weggehaald, waardoor Moszkowicz en zijn cliënt worden gescheiden tij dens hun besprekingen over de verdediging. Deze omstreden wand belem mert de voorbereiding voor de strafzaak die tegen Holleeder loopt aanzienlijk. Dat is onaan vaardbaar, meent de advocaat. De raadsman heeft zelfs ge dreigd de verdediging van Hol leeder op te geven als de glas wand niet verdwijnt, De recht bank in Haarlem besloot zich niet te mengen in het geschil tus sen de gevangenisdirectie en Holleeder. De directie in Vught vindt dat de glazen wand uit vei ligheidsoverwegingen noodzake lijk is. Vorige week moest Holle eder geboeid en geblinddoekt in de gevangenis naar de tandarts. Dat was de druppel die de em mer deed overlopen. Holleeder en zijn vermoedelijke handlangers worden verdacht van het afpersen van een aantal vastgoedhandelaren. Ook onder zoekt justitie Holleeders betrok kenheid bij liquidaties. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3