1 n GGD licht kinderopvang door Goed 'houten' is het perfecte bedrog Katholieke regio zoekt naar oplossing personeelstekort Met inburgering gloort hoop op baan en eigen inkomen Nieuw jasje oude kerkdeuren Inspectie richt zich op meer zaken dan alleen veiligheid huisvesting Dreigen met nietpistool bestraft Provincie subsidieert inloophuis Voor eigen rechter spelen bestraft Nieuwe gemeentesecretaris agenda kerkdiensten Dorpsraad bijeen Verhalen en Engel Reinhoudt in bibliotheek woensdag 1 november 2006 s 11 440 Van den Dongen PARKETVLOEREN basis voor ideaal wonen Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uür door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Iedereen moet denken dat door hen onder handen genomen vu renhout echt eikenhout is. Pas dan zijn schilders W. Reijnhout en L. Kok - ge specialiseerd in 'houten' en 'marmeren' - tevreden. Reijnhout: „Feitelijk zijn wij bezig met bedrog. Maar dan wel per fect bedrog." Het duo geeft de deuren van de consistorie van de Nieuwe Kerk in Zierikzee een nieuw jasje. De techniek van het houten en marme ren - officieel te boek staand als hout en marmerimitatie - is een eeuwenoude techniek. „De Egyptenaren deden het al", weet Kok. „En in Pompeii - de stad die 79 na Christus bedolven werd onder stenen en as uit de Vesuvius - zijn nog gemarmerde panelen teruggevonden. Nog helemaal intact. Houten vergt fantasie en discipline. Kok: „Het moet er te allen tijde natuur lijk uitzien. Je moet niet overdreven veel nerven of knoesten maken, want dan komt het onecht over. Het is een beetje de kunst van het weglaten." Met de speciale 'klopkwast' slaat hij nerven in de nog natte lijnolieverf. Zo wordt het bedrog geperfectioneerd. Want het oogt niet alleen als eikenhout, het voelt zelfs als zodanig. „Het geeft een beetje een splintereffect." Voor het schilderen van de houtnerven gebruiken Kok en Reijnhout verschillen de hulpmiddelen. Naast een enorm as sortiment aan kwasten hebben ook on verwachte attributen als stalen kamme tjes en stukjes jute een plaats in de schil derskoffer. Met het kammetje worden nerven in de verf getrokken. „En als die nou fijner moeten dan wikkel je wat ju te om het kammetje", legt Kok uit. Eekhoomhaar Kwasten zijn er al werkelijk in alle ma ten, soorten en niet te vergeten hardhe den. Het varieert van superzacht eek hoomhaar of dassenhaar tot stug en striemend paardenhaar. Het marmeren en houten wordt volgens Kok vooral veel gedaan in kerken en kastelen. „In de Sint Pieter in Rome is het allemaal echt marmer en eiken, maar in een hele boel andere kerken is het allemaal ge schilderd. Mits vakkundig uitgevoerd is het verschil tussen echt en nep volgens Kok echter nauwelijks te zien. Wel te voelen. Echt marmer voélt koud aan, ge marmerd hout warm (er). Een enkele keer wordt bij particulieren in moderne woningen nog gehout of gemarmerd. Kok noemt als voorbeeld de mensen die van twee ruimten een wilden maken, maar toen geconfronteerd werden met een lelijke betonnen pilaar. Deze werd door marmeren een stuk minder sto rend. „Maar het meeste houten en mar meren doen we in kerken. We hebben er samen al heel wat gedaan", aldus Kok. Voor wat betreft het houten is het imite ren van eikenhout het meest in trek. Dat heeft, zegt Kok, een zekere histori sche achtergrond. „Vroeger gold een be lasting voor het in bezit hebben van ei kenhout. Dus werd goedkoper hout ge bruikt dat vervolgens als eikenhout ge schilderd werd." Met het schilderwerk aan de deuren van de consistorie van de Nieuwe Kerk worden de puntjes op de i gezet voor wat betreft de restauratie van dit kerk- gedeelte. Het voorwerk - het kaal ma ken en schuren van het houtwerk - is ge daan door vrijwilligers van de Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk. „Dat was echt hard nodig", aldus vrijwillig ster B. Bijlsma. „De verf was helemaal gecraqueleerd. Om het weer netjes te krijgen moest echt alle verf eraf. Naast het houtwerk zijn ook vloer, mu ren en plafond van de consistorie aange pakt. De kosten van de opknapbeurt ble ven dankzij de inzet van vrijwilligers en de de belangeloze medewerking van Re ijnhout en Kok - die het schilderwerk tegen onkostenvergoeding doen - be perkt. Het karwei kon voor krap 200 eu ro worden geklaard. De consistorie kan naar verwachting binnenkort weer in gebruik worden genomen. Sadoor Ali Pankow ilZIERIKZEE - De inspecties die |de Gemeenschappelijke Gezond- fcjheidsdienst (GGD) Zeeland de- Jgfizc en volgende week uitvoert bij |i|de Kinderopvanglocaties op JBschouwen-Duiveland gaan veel gaverder dan alleen de veiligheid "^van de huisvesting. „In feite 2|Wordt de gehele organisatie foorgelicht", zegt sectorhoofd ten Hagen. i,ij is blij met de GGD-inspec- ties op de in totaal vier kinder dagverblijven en'vijf vestigin gen voor naschoolse opvang op Schouwen-Duiveland. „Het is een goede toetsing of de zaken goed geregeld zijn", zegt Ten Ha- *en. Met haar ruime praktijkerva ring binnen de kinderopvang, heeft zij deze voorziening als het ware vanuit de behoefte bin nen de maatschappij tot stand zien komen. Het realiseren van kinderop vang kwam eerst, de kwaliteits eisen zijn in de loop der jaren aangescherpt. Ten Hagen werk te in Amsterdam bij de kinder opvang als planningfunctiona ris en in Utrecht als manager van een koepelorganisatie. Naast haar huidige eigen advies- jureau voor kinderopvang is zij nu sinds twee weken als sector- Hhoofd in dienst bij het Welzijns- «Mhuis Schouwen-Duiveland. Qnet heeft even geduurd voordat de GGD in deze gemeente in specties uitvoert. Het gemeente bestuur vond dat eerst de ver bouwing van het kinderdagver blijf aan de Calandweg in Zie rikzee maar eens gereed moest zijn. Een delegatie van de cen trale oudercommissie drong er begin dit jaar bij de gemeente raad op aan nu toch eens haast te gaan maken met de controles. Een ongeluk met een oververhit te verwarmingsbuis waarbij een meisje ernstige brandwonden opliep, zette de zaak extra op scherp. Uiteindelijk wordt er nu deze en volgende week geïnspecteerd door de GGD. „Dat betekent ook dat het pedagogisch beleids plan onder de loep wordt geno men", zegt het sectorhoofd. Daarin wordt aangegeven hoe wordt omgegaan met zaken als straffen en belonen, leren res pect voor elkaar te tonen, als kind functioneren binnen een groep, maar ook de individuele kant van een kind stimuleren. „Dat staat beschreven en de GGD-inspecteur beziet of dat beleid in de praktijk ook wordt uitgevoerd." Volgens Ten Hagen wordt uiter aard bekeken of radiatoren en verwarmingsbuizen goed zijn weggewerkt en of speeltoestel len geen gevaar opleveren. „Maar er wordt ook nagegaan of de waterkoker niet zo is neer gezet dat een kind hem aan het snoer naar zich toe kan trek ken", geeft ze als voorbeeld. Naast veiligheid vormen hygië ne en gezondheid een rode draad tijdens de inspectie. Ook op dat punt ligt er een plan van aanpak en is het weer aan de GGD om te bezien of bijvoor beeld de fopspeen van een kind zo wordt opgeborgen dat een an der kind hem niet zomaar in de mond kan steken. Zo zijn er talloze voorbeelden te noemen van zaken die bij deze inspectie worden betrokken. Ten Hagen verwacht de rappor tage van de GGD circa drie we ken na afronding van het onder zoek binnen te hebben. „Het le vert een tastbaar bewijs van al les wat er goed gaat en het kan bruikbare adviezen opleveren voor dingen die beter geregeld kunnen worden", zegt het sector hoofd kinderopvang. Advertentie foto Marijke Folkertsma Specialisten W. Reijnhout en L. Kok beheersen de techniek van het 'houten' en 'marmeren' tot in perfectie. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 45-jarige inwoner van Axel voor bedreiging met een nietpistool tot dertig uur werkstraf veroordeeld. De Axelaar ging op 21 april verhaal halen bij een buurvrouw, nadat er eerder die dag onenigheid was geweest tussen het tweetal bij het uitla ten van de honden. De echtgenoot van de vrouw bemoei de zich ermee en zou met een schop tegen de heup van ver dachte hebben geslagen. Die pakte op zijn beurt het niet pistool van achter zijn rug en richtte het op de buurman. Er klonk een klik, alsof hij het nepwapen doorlaadde. „Oprotten. Als je niet oprot, dan schiet ik je dood", zou hij hebben geroepen. Volgens een getuige leek het nietpis tool op een echt wapen. Een buurtbewoonster die het inci dent had gezien, sprak over een nietjesapparaat. Voor offi cier van justitie L. Boogert was er geen discussie moge lijk. Hij vond de bedreiging met het nietpistool, gelijkend op een echt wapen, bewezen en eiste zestig uur werkstraf. De politierechter hield rekening met de omstandigheden en halveerde de eis tot dertig uur werkstraf. Er loopt nog een aanklacht van de Axelaar tegen de man voor het slaan met de schop. VLISSINGEN - De provincie gaat alsnog geld geven aan het inloophuis voor daklozen in Vlissingen. Aanvankelijk dreigde het Witte Huis de 53.000 euro mis te lopen, omdat de gemeente de subsidieaanvraag was vergeten in te die nen. Gedeputeerde S. van Heukelom waarschuwde het stadsbestuur toen al dat ze zich aan afspraken dient te houden. Nu kent ze het bedrag dus alsnog toe. Met het in loophuis kunnen daklozen gerichter worden geholpen. MIDDELBURG - De auto hadden de twee mannen (20 en 61 jaar) uit Hoedekenskerke meegenomen, maar werd op verzoek van hun raadsman M. Kalle snel weer teruggege ven aan de eigenaar. Dat pleitte het duo niet vrij, want ze moesten zich gisteren in Middelburg hiervoor verantwoor den. De verdachten kregen van politierechter A. Janssens-van Kampen veertig uur werkstraf, waarvan de helft voor waardelijk, opgelegd. De twee hadden 17 mei in Wissen- kerke voor eigen rechter gespeeld, omdat ze nog geld te goed hadden uit de verkoop van een andere auto. Met de klant was er een afbetalingsregeling afgesproken, maar er bleef een bedrag van 670 euro openstaan. Toen de eige naar de nog niet afbetaalde auto doorverkocht en met het geld een andere auto aanschafte ging de jongste verdach te samen met zijn 61-jarige pleegvader tot actie over. De eigenaar wilde het wegnemen van de auto voorkomen en kwam door een duw van de twintigjarige man ten val. Aan haar moet 387 euro schadevergoeding worden be taald. MIDDELBURG - Aart van den Brink is per 1 januari dé nieuwe gemeentesecretaris van Middelburg. Van den Brink vervult nu nog dezelfde functie in de gemeente Uden. Hij volgt Ad Eijkenaar op, die afgelopen zomer ver trok. Een gemeentesecretaris heeft de leiding over de amb telijke organisatie. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) j Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman OM ENI Melita Lanting 80 'I Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl STREEKACTIVITEITEN ZONNEMAIRE - Dorpshuis, 20.00 uur: Openbare vergadering Dorpsraad. DANKDAG Brouwershaven Protestantse Gemeen te i.w. 19.30 uur past. Lemsom; Bruinis- se Nederlandse Hervormde Kerk 10.00 en 19.00 uur ds v.d. Ploeg; Gereformeer de Kerk 19.00 uur dhr Mulder; Gerefor meerde Gemeente in Nederland 10.00 en 19.00 uur ds Schultink; Haamstede Nederlandse Hervormde Kerk 19.00 uur ds v. IJsseldijk; Gereformeerde Ge meente 10.00 en 17.00 uur ds Vreugden- hil; Kerkwerve Christelijke Gerefor meerde Kerk 10.00 en 19.00 uur ds Uit slag; Nieuwerkerk Protestantse Kerk 19.30 uur ds Rienstra; Gereformeerde Gemeente 9.30 en 15.30 uur ds Gunst; Oosterland Protestantse Kerk 19.00 uur ds de Bruijn; Gereformeerde Ge meente 10.00, 14.30 en 18.30 uur lees- dienst; Renesse Protestantse Kerk 19.30 uur avondgebed; Serooskerke Protestantse Kerk 19.00 uur ds Bos; Scharendijke Protestantse Kerk 19.30 uur ds Trouwborst; Sirjansland Her vormde Gemeente 10.00 en 19.00 uur ds Kwint; Herst. Herv.(Ooststr. Nieuwer kerk) 10.00 uur kand. v.d. Brink, 19.00 uur ds Joppe; Zierikzee Gasthuiskerk (gewone wijk) 19.30 uur ds Kievit; Gere formeerde Kerk 19.30 uur ds v. Voorst; Rooms-Katholieke Kerk 19.30 uur past. Verdaasdonk (Allerheiligen). door Harmen van der Werf OVEZANDE - De samenwerken de rooms-katholieke parochies op de Bevelanden en Schouwen- Duiveland zijn naarstig op zoek naar een oplossing van het per soneelsprobleem dat mede is ont staan door het vrij onverwachte vertrek van priester Erick van Brakel naar Limburg. Een pries ter die mogelijk tijdelijk in de re gio actief wil zijn is inmiddels inbeeld. „Heel bedroevend", omschrijft Ad Schenk uit Ovezande de per- soneelssituatie. Hij is voorzitter van de Interparochiële Vereni ging (IPV) op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland en als zo danig direct betrokken bij het weer op peil brengen van de be zetting. Het is hard nodig dat er snel iets gebeurt. Het regionale pastorale team zou ideaal ge sproken uit vier a vijf voltijdse medewerkers moeten bestaan. Met één voltijdse kracht en drie deeltijders (van wie één secreta riële ondersteuning) is de bezet ting minimaal. Het zag er mei 2005 nog veelbe lovend uit. Een vernieuwd, vijf leden tellend team trad aan, met onder anderen pastoraal mede werkster Ineke van der Par en priester Erick van Brakel als nieuwkomers. Dit heeft niet erg lang geduurd. Pastoraal mede werkster Ria Ombelets vertrok als eerste, afgelopen maand ge volgd door de enige priester Van Brakel. Het werken in een regio met acht parochies was hem te gengevallen, omdat het moeilij ker is individuele contacten te leggen. Noodoplossing IPV-voorzitter Schenk heeft niet de illusie dat op korte ter mijn het personeelsgebrek zal zijn opgelost. „Veel regio's kam pen met dit probleem. Alleen in Limburg doet zich dit minder voor." Een noodoplossing is in samenspraak met het bisdom Breda in de maak. De IPV Beve landen en Schouwen-Duiveland heeft een tijdelijk priester op het oog. Schenk: „Over twee we ken verwachten wij duidelijk heid." Het bisdom is voor de re gio ook op zoek naar een nieuwe pastoraal medewerker. „Een ZONNEMAIRE - De Dorpsraad van Zonnemaire houdt van avond een openbare vergade ring in het plaatselijke dorps huis. De agenda vermeldt onder meer bespreking van het groenonder houd op het dorp, de speel voor zieningen op het schoolplein, de verkeerssituatie op de Blooise- dijk en de Rietdijk en de brand- kranen in het buitengebied. De vergadering begint om 20.00 naam is ons nog niet bekend." De parochies op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland func tioneren 'gewoon' door ondanks het tekort aan medewerkers, vol gens Schenk. Zo zijn er tot op heden geen vieringen geschrapt, wat vooral is te danken aan de inzet van vier gepensioneerde priesters (emeriti). Schenk: „We zouden het zonder hen niet red den." Zeker niet als het gaat om onder meer het trouwen voor de kerk en de ziekenzalving van mensen die op sterven liggen. Al leen gewijde priesters mogen dit doen. Het tekort aan personeel is al dus Schenk niet iets exclusiefs voor de rooms-katholieke kerk. Het voert volgens hem zeker te ver dat het trouwverbod voor rooms-katholieke geestelijken, het celibaat, de oorzaak is. „On ze pastoraal medewerkers mo gen wel trouwen en veel andere kerken kunnen ook moeilijk aan mensen komen." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Arife Nuredini (42) is het volkomen eens met wethouder G. Houtekamer dat een eigen inkomen een gevoel van zelfrespect oplevert. „Ik wil zo graag gaan werken, ik wil zo graag zelf geld gaan verdienen", verzucht de van oorsprong Koso- vaarse voordat ze de burgerzaal van het gemeentehuis inloopt. Daar mag ze haar inburgerings- certificaat uit handen van de wethouder in ontvangst nemen. Arife Nuredini is een van de 24 nieuwkomers die hun inburge- ringsproces gistermiddag be kroond zagen met een officieel certificaat. Ze vertegenwoordi gen negentien verschillende na tionaliteiten. Het inburgeringsprogramma is bedoeld om nieuwkomers een basis voor hun deelname aan de Nederlandse samenleving te bie den. De wet. verplicht nieuwko mers uit landen van buiten de Europese Unie hieraan deel te nemen. Het programma duurt een jaar en bevat Nederlands als tweede taal en maatschappij- en beroe- penoriëntatie. „Een inburgeringscertificaat is niet het eindpunt, maar een be gin", zegt Houtekamer. Hij doelt op de kansen die deze nieuwkomers nu hebben door volwaardig aan de maatschap pij te gaan deelnemen. „Be schouw uzelf niet als halve Ne derlander. Die bestaan niet. Als ingeburgerde nieuwkomer hebt u dezelfde rechten en plichten, niks meer en niks minder", al dus de wethouder. Respect Hij zegt respect te hebben voor de inzet en het enthousiasme waarmee deze mensen hun in burgering hebben doorlopen. Houtekamer zegt enigszins te kunnen invoelen hoe moeilijk het is om de Nederlandse taal machtig te worden. Hij weet dat vooral door de ervaringen van zijn Braziliaanse schoonzoon. „Blijf praten en vertel ons- eer lijk hoe u zich voelt binnen onze maatschappij. Dan leren wij u te begrijpen en ons in uw situa tie te verplaatsen", houdt de wethouder de nieuwkomers Arife neemt trots haar certifi caat in ontvangst. Toch schieten er voortdurend tranen in haar ogen, zodra ze terugdenkt aan de vele jaren van angst en onze kerheid. Na ruim acht jaar als asielzoekster te ehebben ge hoopt op een toekomst met haar twee zonen, werd haar dossier gesloten. Dankzij hulp van enke le betrokken vrijwilligers werd een advocaat gevonden die haar zaak opnieuw aanhangig wist te maken. Arife en haar twee jon gens wonen inmiddels in een wo ning van Zeeuwland in Zierik zee. Als jonge vrouw wilde ze ooh kapster worden. Ze heeft daar ook voor geleerd en ze koes tert die wens nog steeds.Een baan, een eigen inkomen én zelf respect zijn met het inbugerings- certificaat een' stapje dichterbij gekomen. ZIERIKZEE - Verhalenvertel lers komen morgenavond naar de bibliotheek in Zierikzee. En gel Reinhoudt zorgt voor de mu zikale omlijsting. De avond is in het kader van de Week van het Zeeuwse boek. De streektaalverhalen worden voorgelezen door leden van de vertelkring Midden Zeeland. In de bibliotheek is ook een exposi tie van historische foto's die een beeld geven van 'kunstige zaken van Schouwen-Duiveland'. De avond begint om 20.15 uur. In Bruinisse kunnen kinderen meedoen aan een klederdrach tenwedstrijd. Voor kinderen tus sen 8 en 12 jaar is een kleurwed- strijd en jongeren tussen de 13 en 17 en volwassenen kunnen zich laten inspireren door de Zeeuwse klederdrachten en kun nen werk inleveren met een zelf gekozen materiaal. In Burgh-Haamstede wordt don derdagmiddag 9 november een vertelmiddag gehouden. Wim de Vrieze en Giel Overbeeke vertel len over het vorig verschenen boek over stranding en schip breuk voor de Schouwse kust. Het Duivelands vrouwenkoor zingt Zeeuwse liedjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39