PZC Project Westerenban stagneert Dorpspomp Zonnemaire voor dorpsnieuwtjes Rotonde op de schop SPRMTPHOTO Wij geven u r.rf' de helft cadeau! zeeuwse almanak Juist Provincie in actie tegen overbevissing kreeften Aanleg fietspaden van start Tractorchauffeur met slok op Gemeente schrapt bijdrage ZMF Neergang huizenmarkt speelt ontwikkelaar parten fRecron wil volgend jaar toeristenpas Scooterrijder verwondt meisje Z\ Redactie: 0113-315649 .www.pzc.nl _E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: 'Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 woensdag 1 november 2006 editie Schouwen-Duiveland waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Advertentie Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. - Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. f Na een week vol gemodder in files en langs weg afzetting en (met bijbehorende 'dank voor uw begrip'-berichten) draaide die Vlissingse automobiliste opnieuw de snelweg op. Er ontsnapte haar een woord waar verschoning op hoort te volgen toen ze op de toerit naar de A58 drie grote vracht wagens vol asfalt voor zich kreeg De laatste van de kleine colon- ne had nog iets anders op zijn j laadklep staan dan het sobere en onheilspellende 'werkver keer': Doarhejetgesodemie- ter'. Kiek. Die snapt het tenmin ste. door Harmen van der Werf YERSEKE - De provincie gaat het initiatief van stichting Keur merk Zeeuwse Kreeft steunen om het aantal vergunningen ivoor kreeftenvisserij op de Oos- terschelde drastisch te vermin deren. i Kreeften in de Oosterschelde zijn overbevist. En dat is geen verrassing. Vier jaar geleden is er al voor gewaarschuwd, toen staatsecretaris Odink (Lijst Pim Fortuyn, visserij) in het kader van 'minder regels' een nieuw, eenvoudiger vergunningenstel sel voor de Oosterschelde intro duceerde. Het aantal vergunnin gen steeg explosief. Momenteel zijn er 98 aan beroepsvissers uit gegeven en 355 aan 'recreatieve' vissérs. Voormalig Zeeuws WD-Kamer- lid J. Geluk en zijn CD A-collega S. Buijs deden manhaftige po gingen om dit terug te draaien, maar schrokken ervoor terug mi nister Veerman (CDA, land bouw) echt terug te fluiten. Het gevolg is dus (dreigende) overbe vissing van een in 2002 nog zeer gezonde kreeftenstand. Stichting Keurmerk Zeeuwse Kreeft - opgericht om de Zeeuw se kreeft erkend te krijgen als aparte soort en te beschermen te gen overbevissing - heeft on langs de draad opgepakt en bij het ministerie weer aan de bel getrokken. Tot nu toe met Weinig succes. Minister Veerman vreest nu schadeclaims van de vergun ninghouders die hun papiertje dreigen te verliezén. Zowel be roeps- als recreatieve vissers zul len een stapje terug moeten doen. Het dagelijks provincibestuur heeft gisteren besloten de stich ting Keurmerk Zeeuwse Kreeft krachtig te ondersteunen. De si tuatie is al ernstig genoeg. Het ministerie moet, vindt de provin cie, zo snel mogelijk een overleg beginnen met alle betrokkenen om samen tot een oplossing te komen. RENESSE - In opdracht van de Gebiedscommissie Schou- wen-West is aannemingsbedrijf AVK BV uit Oude Tonge begonnen met de aanleg van een fietspad langs cle Kooij- mansweg en een fietspad van Scharendijke richting RampWeg. Gebruikers van de Kooijmansweg moeten reke ning houden met ernstig ongemak. De weg wordt moge lijk enige tijd afgesloten voor doorgaand verkeer. Het is de bedoeling dat beide fietspaden voor het eind van het jaar in gebruik kunnen worden genomen. SEROOSKERKE - Bij de politie kwam dinsdagavond mel ding binnen dat er langs de N57, ter hoogte van het Schouwse Serooskerke een tractor in de sloot zou liggen. Toen agenten ter plaatse kwamen bleek dat een 60-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland een lading was gaan lossen in Renesse. Hij was teruggereden en op de een of andere manier was het voertuig gaan slingeren. Hij snapte niet hoe het kwam. De man moest een blaas- test ondergaan en toen kwam er al wat meer duidelijk heid. Uit de blaastest bleek dat de trsactorchauffeur twee maal zoveel drank op had dan is toegestaan. Tegen de man wordt proces-verbaal opgemaakt. Hij kreeg een rij verbod van vijf uur. KRUININGEN - Een ruime meerderheid in de gemeente raad van Reimerswaal besloot gisteren de subsidie aan de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) stop te zetten. Aanleiding vormt de strijd van cle milieuclub tegen het uitzaaien van Ierse mosselen in cle Oosterschelde. Minister Veerman heeft inmiddels weer een vergunning afgegeven voor het uitzaaien van de mosselen, maar in maart verbood de Raad van State dat nog. Een bezwaar van de ZMF vorm de daar mede de aanleiding toe. De verontwaardiging in Reimerswaal was zo groot dat de jaarlijkse subsidie van 1100 euro aan de ZMF door meerdere partijen ter discus sie werd gesteld. WD, Leefbaar Reimerswaal en de Chris tenunie stelden onomwonden dat de subsidie geschrapt diende te worden. CDA en SGP steunden dat idee toen niet, maar gisteren wel. Volgens CD A-woordvoerder Koe man is de milieufederatie van een groep idealisten uitge groeid tot een organisatie die van procederen ongeveer haar kerntaak heeft gemaakt. Hij stelt dat de ZMF niet meer voldoet aan de doelstelling waarmee de subsidie des tijds is verstrekt, namelijk het constructief meedenken over plannen. In plaats daarvan zou cle federatie nu liever dwarsliggen en zodoende een voor Reimerswaal belangrij ke beroepsgroep (de mosselsector) de nek omdraaien. (Advertentie) Week van het Zeeuwse Boek 2006 1 t/m 11 november Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het wil niet vlotten met woning bouwproject Westerenban in Burgh-Haamstede. Planontwik kelaar Bouwfonds MAB (Voor heen Proverko) krijgt van de ge meente Schouwen-Duiveland een jaar extra om de bouwka vels te verkopen. pere, werd door de gemeente niet gehonoreerd. De kavels zijn zo opgezet dat de landschappelijke waarden zo veel mogelijk gespaard blijven. Herverkaveling zou dat uit gangspunt geweld aandoen in de visie van de gemeente. Het eerdere uitstel heeft onvoldoen de soelaas geboden. Anno 2006 heeft Bouwfonds MAB nog 6 ka vels in de aanbieding. De pro jectontwikkelaar wijt het stag neren van de verkoop aan de eco nomische neergang in de huizen markt. Met het huidige uitgiftetempo van 3 a 4 kavels per jaar ver wacht Bouwfonds MAB eind 2008 alle kavels te hebben ver kocht. Officieel hadden alle ka vels echter al begin vorige maand verkocht moeten zijn. Daarom heeft Bouwfonds MAB de gemeente een jaar extra tijd gevraagd. Een redelijk verzoek, in de ogen van de gemeente, die daarbij wel aantekent dat het wat haar betreft het laatste uit stel is in deze. Dat betekent in de praktijk dat Bouwfonds MAB tot uiterlijk 9 oktober 2008 de tijd heeft de resterende zes bouwkavels aa!n de man te brengen. Lukt het Bouwfonds NAB niet de zes kavels binnen de gestelde termijn te verkopen dan komt dat Bouwfonds MAB op een boe te van ruim 113.000 euro te staan. Het verzoek van de projectont wikkelaar de zogeheten 'realisa tieplicht' helemaal uit de over eenkomst met de gemeente te schrappen legt de gemeente naast zich neer. Met de clausule wordt voorkomen dat verkochte bouwkavels nog jaren onge bruikt blijven liggen. Een streep halen door die regel is voor de gemeente onbespreekbaar. J. Littooij van Bouwfonds MAB was gisteren niet voor commen- taar'bereikbaar. Alles bij elkaar biedt plan West erenban ruimte aan vijftig luxe villa's. Bouwfonds MAB is eige naar van 24 van de 50 bouwka vels. Toen in 2001 werd begon nen met de uitvoering van het project hep de verkoop van de bouwkavels goed. Een paar jaar later kwam de klad er behoor lijk in. Van de 24 kavels waren er - een uitgebreide reclamecam pagne ten spijt - in 2004 nog pas yijf verkocht. Prijskaartje De projectontwikkelaar - toen nog Proverko - vroeg en kreeg een extra jaar van de gemeente om de kavels te verkopen. Het betreft kavels van 1700 vierkan te meter en daar hangt een fors prijskaartje aan. Een eerder ver zoek om een aantal kavels te mo gen splitsen in kleinere goedko- jdoor Piet Kleemans RENESSE - Het gaat de goede kant op met de toeristenpas. De meerderheid binnen brancheor ganisatie Recron-Schou- wen-Duiveland schaarde zich gisteren tijdens de najaarsverga dering achter het voorstel tot verdere ontwikkeling van de elektronische kaart. Recron be pleit invoering 'van de pas in mei 2007. Het idee voor de toeristenpas - officieel Schouwen-Duive- iand-pas geheten - komt uit het brein van toenmalig wethouder G. J. van der Salm. In 2001 lan- iceerde hij het idee voor een ;soort super-chipknip waarmee toerist en recreant zouden kun- betalen en recht hebben op aantrekkelijke arrangementen, maar bijvoorbeeld ook een slag boom of ander elektronisch ge stuurd apparaat zouden kunnen bedienen. Het idee van Van der Salm werd positief ontvangen. Er werd een stuurgroep in het leven geroe pen, ondernemers werden ge polst en er kwam een proefop stelling met slagbomen, kas sa-kaartlezers en parkeerme- ters. Het bleef desalniettemin bij praten. Daar komt nu snel verandering in wat Recron be treft. Woordvoerder P. van Dost. „Van de 30 bedrijven die op de vergadering waren heb ben 24 gezegd mee te willen doen met de pas. We beschikken nu over 50.000 euro aan startka pitaal en er kunnen 5500 toeris- tenpassen uitgezet worden. Wat dat betreft is er nu voldoende draagvlak om verder te gaan met de pas. En de provincie is jnu ook heel enthousiast. Van' Oost voegt daar aan toe dat nu de kogel door de kerk is Recron ook graag de vaart erin wil hou den. De komende twee maanden |vil men op rij zetten welke func en mogelijkheden de pas precies moet krijgen. Voorlopig pikt de Recron vooral op toerist en recreant, maar sluit niet uit dat op termijn ook de eigen in woners van de voordelen van de )as - die bijvoorbeeld recht zou kunnen geven op bepaalde ar rangementen - kunnen profite ren. Wethouder toerisme en recrea te A. Verseput is blij met de Re- pon-steun voor de toeristenpas. ,We zijn er al zo lang mee bezig, k wilde nu echt een keer hom of en datheb ik nu gekregen." Broertjes Kevin (links) en Owen bij de nieuwe waterpomp in Zonnemaire. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff ZONNEMAIRE - Het heeft lang geduurd, maar nu heeft Wim Hanse, en daarmee Zonnemaire, zijn dorpspomp. Afgelopen za terdag pompte hij het eerste wa ter uit de enorme put. Twee bankjes van d'Ouwe Smisse ma ken het geheel compleet: de laat ste dorpsnieuwtjes kunnen uit gewisseld worden. Wim Hanse bezit een fotootje waarop hij als vijfjarig ventje op het kotje van de dorpspomp van Zonnemaire zit. Het dorp had al enkele decennia leiding water, maar de boeren in de pol ders niet. Zij kwamen water tap pen dat in grote zinken water tanks vervoerd werd. De dorps pomp verdween na de ramp van 1953, wat vreemd is, want Zon nemaire bleef droog. „Misschien dat er brak water in de wel 's-HEER ARENDSKERKE - Een 15-jarige fietster uit 's-Heer Arendskerke is gister ochtend rond kwart voor acht in haar woonplaats gewond ge raakt nadat ze was aangereden door een scooterrijder. Die stopte na het ongeluk om te vragen of zij zich pijn had ge daan, maar reed daarna door. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Lange Achter weg en Torenring in 's-Heer Arendskerke. De scooterrijder kwam van links en reed tegen de fietster aan die een aantal kneuzingen opliep. De fiets raak te zwaar beschadigd. kwam te staan en dat de motor het begeven heeft", zegt Hanse. „De handpomp was al voor de oorlog verdwenen en het oppom pen gebeurde met een elektri sche motor." Met de aanleg van waterleidin gen in de polder was het blijk baar niet nodig om de 'pomp te herstellen. Bij Hanse bleef die herinnering aan de pomp knagen. ,;Ik woon ZIERIKZEE - De rotonde bij Zierikzee gaat op de schop. Na dat eerder de rijbaan opnieuw geasfalteerd werd is nu de 'bult' in het midden aan de beurt. De ze wordt kleiner en dat is nodig om plaats te bieden aan een overrijdbare strook zogeheten printbeton. Het verkeer krijgt daardoor op de vrij krappe ro tonde wat meer ruimte. Dat is vooral voor het zware vrachtver keer een welkome verbetering. De bult in het midden wordt zo als al aangestipt een stuk klei ner en wordt voorzien van een sedumlaag. Daarmee krijgt de rotonde ongeveer hetzelfde ui terlijk als de rotonde verderop tegenover het gemeentehuis. „Meer in lijn met de andere ro tondes op Schouwen-Duive land", volgens voorlichter E. de Feijter van wegbeheerder Rijks waterstaat. Met het karwei, dat naar verwachting ongeveer veer tien dagen in beslag gaat ne men, is een investering van naar schatting tweeënhalve ton ge moeid. foto Marijke Folkertsma naast die plaats. De grond is van de kerk die het perceel ver huurde aan Jo Linssen, toen ei genaar van dorpscafé d'Ouwe Smisse. Daar kwam ik niet tus sen. Jo heeft ooit de put leeg ge haald en toen ben ik erin ge weest, je kunt er in staan. De put bestaat uit eeuwenoude booggewelven van ijsselsteen- tjes." Toen het café in andere handen overging, is Hanse met de nieu we eigenaren, Hans en Frank Willemse, gaan praten. Zij wil den de huur wel overdragen aan Hanse. Daarmee was de weg vrij voor zijn dorpspomp. Han se: „We hebben het terreintje he lemaal schoongemaakt en afge graven om te kunnen bestraten. Er lag een oude putdeksel van Belgisch leisteen - met fossielen - omgekeerd op de put. Die heb ik schoongemaakt en met een diamantboor zijn er twee gaten in geboord voor de aan- eri af voer van het water. Daar staan de pomp en het vangbekken op vast." Hanse heeft een nieuwe, nostal gische handpomp gekocht. „Het is inderdaad mijn pomp, maar wel bedoeld voor het hele dorp. Frank Willemse had nog twee bankjes over die we er bij heb ben gezet, zodat de dorpspomp een gezellig ontmoetingspunt kan zijn." Uit de put viste Han se een fraai putemmertje dat er ooit in moet zijn gevallen. En bij het afgraven kwam een oud, ge- klinknageld hekje tevoorschijn dat, met een passende beuken haag, achter de pomp is ge plaatst. „Je moet het water maar niet drinken", meent Han se, „maar voor de planten en het lappen van de ramen zit er ge noeg in, zeker 1000 kuub." www.hz.nl (Advertentie) Hogeschool §&WZeeland v.a. V* Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37