>zc Opwarmertje voor volley halsters Gerard van Velde is nog niet klaar Eindhoven kan nog van EK zwemmen af bondscoach geeft )rsel veel speeltijd 1 iameroen in eerste WK-wedstrijd geen enkel probleem voor Nederland 19 Zwemcoach biedt Hewitt hulp aan Cheng Fei traint op vroege finales Eindzege in zicht Mouris/Schep Baanrecord Sven Kramer 3000 m Gelukwens en wildcards golfers irajicek geen coach team Davis-Cup fina Hoekman oploper bij fK dammen Olde Heuvel niet op NK afstanden Bob de Jong doet mee aan Bob-campagne woensdag 1 november 2006 ior René Banierink 3BE - Na de degelijk gewon- m opwarmer tegen Kameroen n gisteren, gaat het wereld- mpioenschap voor de Neder- ïdse volleybalsters vandaag t beginnen. Dan wacht in het jpanse Kobe de Verenigde Sta- Aanvoerder Ingrid Visser is 1 vertrouwen. „Die wedstrijd an we winnen", klinkt het op- irkelijk resoluut. it zelfvertrouwen zal niet al- ïn zijn oorsprong vinden in jt eerste duel van gisteren te- n debutant Kameroen. Die O-zege (25-16, 25-17, 25-18) is vooral een plichtmatige op- irmer voor het team van Avi- Selinger. Eigenlijk kreeg een im als Kameroen, dat als on- schreven blad aanvallend en rdedigend best leuke dingen ed, nog teveel punten mee. linger: „Ze doen veel onver- ichte dingen, spelen in een el ander ritme. Terwijl je als belster denkt: die moeten we inmaken. Ik bedoel: als Cu- tegen jou scoort, dan is dat idat Cuba zo goed is. Als Ka- iroen tegen jou scoort, is dat (dat je zelf slecht speelt." En dus was het volgens Manon Flier, met 13 punten topscorer, vooral zaak „dat we onze eigen dingen zo goed mogelijk deden en hun de fouten lieten maken. Dat is redelijk gelukt." Tegen de Verenigde Staten zal er vandaag een schepje bovenop moeten. Die ploeg won gisteren met de grootst mogelijke moeite van Kazachstan, maar ook daar aan moeten niet teveel conse quenties verbonden worden, denkt spelverdeelster Riëtte Fle- dderus. „Het is een ploeg die nooit opgeeft. Ze zijn eigenlijk net Duitsers", zei ze, nog voor dat de Amerikaansen haar woor den onderstreepten door in de vijfde set tegen Kazachstan een 8-1 achterstand weg te werken en het duel alsnog te winnen. Fledderus speelde afgelopen sei zoen in Italië nog met Heather Bown, een van de twee ervaren middenblokkeerders (de ander is Danielle Scott) die terugge keerd zijn in het team van de ge boren Chinese Lang Ping. Maar erg veel over de ontwikke lingen in het Amerikaanse team, bij het vorige WK in Duitsland in 2002 nog verliezend finalist, kreeg ze daar niet te horen. „Ze zei gewoon dat ze heel slecht In onze sportredactie :i)0BE - Meer dan verwacht (•kam Mirjam Orsel (28) giste- in actie bij het WK volleybal aJapan. I het ideale opwarmertje van I Nederlandse ploeg tegen Ka- feroen gaf bondscoach Avital Slinger ook zijn wissels ruimte m aan de omstandigheden in w>be te wennen. Na haar ge wrongen afscheid van Oranje in 102 pakt Orsel nu alle kansen |B ze krijgt. I?sel is bijna geruisloos terugge- Jerd in Oranje. Van 1999 tot 102 maakte ze ook al deel uit van het Nederlands team. Onder de Italiaanse bondscoach Ange- lo Frigoni viel ze buiten de ploeg. Daarna had Orsel het he lemaal gehad met Oranje. Ze wees daarom de uitnodiging voor de nationale ploeg af toen Selinger in 2005 aan het roer kwam. Afsluiten Toen de bondscoach haar deze zomer opnieuw vroeg, besloot ze terug te keren. „Ik heb mijn stu die biologie afgerond en ik vind het leuk om mijn loopbaan toch nog op een goede manier te kun nen afsluiten. Het zou mooi zijn als dat in Peking is." ANP zijn en meer hoor je ook niet. Maar ik vertelde haar ook niks, hoor." Nederland heeft nog goede her inneringen aan de VS. Vorig jaar tijdens de Grand Prix zette Nederland de Amerikanen met 3-0 opzij. Op de afgelopen Grand Prix, waar Nederland ontbrak, maakte de ploeg een wisselvallige indruk. Eigenlijk net als gisteren tegen Ka zachstan. De Amerikaanse ploeg verloor de eerste set met 25-19, won de volgende twee simpel met dezelfde cijfers maar moest na een nipte nederlaag in de vierde set toch nog alle zeilen bijzetten om Kazachstan eron der te houden, Gevoel „Ik was er niet echt van onder de indruk", zegt Ingrid Visser. „Het zal geen makkelijke partij worden maar ik denk wel dat we van ze winnen. Dat gevoel leeft heel sterk binnen ons team." De Amerikaanse coach Lang Ping was ook niet tevreden na het duel tegen Kazachstan maar kampte met hetzelfde probleem als Nederland. „Ik wist eigen lijk heel weinig van de ploeg en van die nummer 13 al helemaal niet", verwees ze naar uitblink ster bij de tegenpartij Jelena Pa vlova, die maar liefst 40 punten scoorde. Van Nederland weet ze wel vol doende en daarvan is ze behoor lijk onder de indruk. „Het is een ploeg met veel lengte maar het meest opmerkelijke vind ik wel dat ze ook ontzettend goed ver dedigen met zo'n lang team." De Verenigde Staten is met Oranje en Brazilië de voornaam ste kandidaat om bij de eerste vier in de poule te eindigen die doorgaan naar de tussenronde. Slaagt Nederland erin dat duel te winnen, dan houdt het alle kans op een hoge eindklassering omdat de punten van die zege meegaan naar de tweede ronde. „Dit wordt dan ook een heel be langrijke wedstrijd", zegt Ma- non Flier. „Maar ik denk dat die ploeg ons wel ligt, we zijn er ldaarvoor." GPD Manon Flier (links) en Caroline Wensink vormen een onneembaar blok voor de aanval van Kameroen. foto Andy Rain/ANP DEN HAAG/SYDNEY - Don Talbot, de voormalige hoofdcoach van het Australische zwemteam, heeft Lley- ton Hewitt hulp aangeboden. De Australische tennisser won in 2001 Wimbledon, maar is vijf jaar later afgezakt naar de achttiende plaats op de wereldranglijst. Talbot: „Ik ben geen tennisexpert, maar ik weet wel hoe je moet winnen." Volgens Talbot, die zijn uitspraken doet in de Daily Tele graph, onderdrukt Hewitt zijn natuurlijke instincten als gevolg van de aanhoudende kritiek op zijn gedrag op de tennisbaan. De voormalige nummer één van de wereld heeft zijn agressie nodig om te winnen, zegt de zwem coach. Talbot heeft onlangs de zaakwaarnemer van He witt gebeld om zijn adviezen aan te bieden, maar de ten nisser heeft nog niet gereageerd. GPD /Reuters PEKING - De Chinese turner Cheng Fei heeft geen moei te met olympische finales in de ochtenduren. Hij is er in middels al aan gewend. De drievoudig wereldkampioen van Aarhus (sprong, vloer en team) onthulde gisteren in het dagblad China: Daily dat de nationale turnselectie al enkele maanden traint om vroeg op de dag te kunnen pie ken. Het Internationaal Olympisch Comité besloot vorige week de zwem- en tumfinales tijdens Peking 2008 's och tends af te werken. Dat leidde tot een storm van protes ten. ANP/RTR DEN PIAAG/GRENOBLE - Baanwielrenners Peter Schep en Jens Mouris gaan ook na dag vijf van de Zes daagse van Grenoble aan de leiding. Het Nederlandse kop pel behield een voorsprong van een ronde op het Deense duo Michael Morkov/Alex Rasmussen en de Zwitsers Alexander Aeschbach en Franco Marvulli. GPD HEERENVEEN - Schaatser Sven Kramer heeft tijdens trainingswedstrijden in Thialf een toptijd op de 3000 me ter neergezet. De TVM-schaatser uit Oudeschoot liet in Heerenveen de nieuwe baanrecordtijd van 3.42,78 note-, ren. Het oude record stond eveneens op naam van Kra mer: 3.45,98. Kramer boekte een dubbel succesje. Naast het nieuwe baanrecord behaalde hij ook een persoonlijk record. Be gin februari van dit jaar reed hij in het Italiaanse Turijn een tijd van 3.43,21. GPD SCHIPHOL - De Nederlandse golfers die in Zuid-Afrika beslag legden op de wereldtitel hebben bij terugkeer op Schiphol de gelukwensen ontvangen van koningin Bea trix. Dit gebeurde per telegram. De organisatoren van het KLM Open 2007 boden Wil Besseling, Joost Luiten en Tim Sluiter spontaan een wildcard voor het volgende toer nooi in augustus aan. De Nederlandse Golf Federatie had nog geen cadeau voor het team. „Maar wij komen met iets groots", aldus directeur Henk Heyster tijdens een feeste lijke bijeenkomst op de luchthaven. ANP/GPD DEN HAAG - Richard Krajicek heeft bij de tennis- bond aangegeven dat hij niet in beeld is om captain te worden van het Da- vis-Cup-team. ..Volgens technisch direc teur Hans Felius van de KNLTB wordt het lijstje met kandidaten daardoor •erg kort. Felius ontkent dat er naast Krajicek - die mo menteel nog voorzitter van de Sectie Toptennis van de bond is - al met mogelijke ikandidaten is gesproken. (Richard Krajicek zou met {te veel belangenverstrenge ling te maken krijgen bij ieen eventueel bondscoach- schap. Hij is naast bonds- - {functionaris ook nog toer nooidirecteur in Rotterdam en is manager van enkele tennissers. •Felius: „Vanaf volgende (week gaan we mensen bena- ideren en gesprekken voe- ffen. Inmiddels heb ik de mening van Sluiter, Ver kerk en Schalken gepolst. Daar is geen eensluidende (naam uit naar voren geko men. Ons lijstje is niet erg lang. We zoeken het toch in de oud-spelers Haarhuis, jEltingh en Siemerink of in (coaches als Alex Reijnders en Hugo Ekker." De KNLTB verwacht in de cember de opvolger van iTjerk Bogtstra als captain van het Nederlandse Davis- icupteam te presenteren. GPD (ANDAM - Na een dubbele eelronde op de derde dag van Nederlandse kampioenschap- n dammen gaat Nina Hoek in alleen aan de leiding. internationaal grootmeester )n gisteren twee keer met art, eerst van Irene Stegeman vervolgens van Iepie Poepjes. lekman is de .enige deelneem- r met de volle winst uit vier 'vi rtijen. Vitalia Doumesh volgt 1 punt. Zij won drie keer, lar speelde gisteren remise te- "-n Barbara Graas. ANP Schaatser Gerard van Velde: „Iedere training is voor mij nog een feest." HEERENVEEN - Wouter Olde Heuvel moet de Nederlandse af standkampioenschappen aan zich voorbij laten gaan. Het tal tent van de TVM-ploeg heeft te veel last van zijn rug. De NK afstanden worden ko mend weekeinde in. Assen gehou den. Olde Heuvel, die de kwet suur twee weken geleden opliep, richt zich nu op het NK all round in december. ANP SCHIPHOL-RIJK - Bob de Jong gebruikt zijn voornaam om drankgebruik in het verkeer te gen te gaan. De Olympisch kam pioen doet dat als ambassadeur van Veilig Verkeer Nederland (WN). De Jong draagt tijdens de Neder landse afstandskampioenschap pen komend weekeinde de slo gan 'Bob jij? Bob ik!' op zijn schaatspak. WN verspreidde eerder foto's waarop de olym pisch kampioen staat afgebeeld bij een auto met daarop de leus: 'Bob, daar kun je mee thuisko men'. ANP foto Vincent Jannink/ANP Voor koffie moet je niet bij Gerard van Velde zijn. Het kopje staat na een uur nog steeds onaangeroerd onder het Sen- seo-apparaat. Voor een verhaal wel. De sprinter uit Heerde, olympisch kampioen in 2002, vertelt waarom hij na zijn ver trek bij TVM toch besloot door te gaan met schaatsen. door Mariëlle Verstegen HEERDE - Gianni Romme toerde afgelo pen zomer met zijn duppie met Anni Friesinger en Ralf van der Rijst fietsend en skeelerend door het land. Romme schrijft tegenwoordig zelf de trainings schema's. Een andere grootheid op schaatsen, Rintje Ritsma, voorzag vorig jaar al grotendeels in zijn onderhoud. Nu is ook Gerard van Velde die weg inge slagen. De sprinter (over een maand wordt hij 35) doet alles zelf, nadat hij weg moest bij TVM en hij vervolgens met DSB niet rond kwam. Zonder trainer, manager of ploegmakkers. De beslissing om toch door te gaan, was geen eenvoudige. „Als je me vorig jaar had gevraagd of ik in die situatie door zou gaan, denk ik dat ik nee had gezegd. Ik viel van zo veel faciliteiten terug naar niks. Van prof ging ik nog verder terug dan clubniveau, want daar heb je tenmin ste nog een trainer. Ik moest wel even goed nadenken of ik dat de moeite waard vond. Het heeft een poosje geduurd voor ik zover was. Ik heb een half jaar niet zo gek veel gedaan. Wat motorfietsjes ver kocht en wat getraind, wanneer ik er zin in had. Ik was even met een ander leven bezig. Ik had zoiets van: als het gevoel er nog echt is, dan doe ik het. In augustus besloot ik door te gaan. Ik ben namelijk nog niet klaar. Ik maak het af zoals ik dat wil en dat wordt niet beïnvloed door het wel of niet hebben van een sponsor. Mijn lichaam is nog goed genoeg. Dat wil nog heel graag. Zo lang ik in een training mijn fiets bijna in tweeën trap,.. Iedere training is voor mij nog een feest." Sponsor Begin september ben ik pas echt begon nen met trainen. Voorlopig nog even zon der sponsor, ik wil me eerst concentreren op het schaatsen. Ik doe alles zelf. Ook trainingsschema's maken. Ik heb een schriftje en daarin houd ik alles bij wat ik doe. Soms is het moeilijk om mijn ge voel niet de boventoon te laten voeren. Er moet natuurlijk een bepaalde struc tuur in zo'n training zitten. Het zijn men gelmoesjes van wat ik altijd gedaan heb en waarvan ik voel dat het goed is. Ik doe alles alleen. Soms is dat lastig. Trainen met een elastiek kan niet. Soms wil ik op de atletiekbaan de tijd opne men, maar is er niemand in de buurt om te klokken. Qua organisatie is het ook prettig als alles geregeld is. Hoe minder je als sporter aan je hoofd hebt, hoe be ter. Nu ben ik bijvoorbeeld bezig met een nieuw schaatspak, maar daarvoor moet ik op en neer naar België. Drie uur heen en drie uur terug, in een week voor een belangrijke wedstrijd. In een ploeg worden dat soort dingen voor je gedaan. Maar ik zie er ook een uit daging in om het voorlopig zo te doen. Ik ben ook alleen op trainingskamp geweest naar Erfurt. Ik wilde even goed ijs onder de voeten hebben. Daar zaten ook de jon gens van APPM met Yuri Solinger en Jac ques de Koning. Dat was leuk. We had den veel gezelligheid aan elkaar. De sport kan dan wel professioneel zijn, er lol in hebben blijft belangrijk. Het is ik en de sport, ik doe het puur voor mezelf. Het is niet zo dat ik anderen wil laten zien dat ik het nog kan. Ik wil altijd het beste laten zien van mezelf. Het schaatsen gaat lekker, ik heb al aar dige tijden gereden. Of dat genoeg is, zien we dit weekend in Assen tijdens de Nederlandse kampioenschappen afstan den. Er zijn zo veel goede schaatsers in Nederland. Als ik me kwalificeer voor de wereldbeker is het hartstikke mooi, zo niet dan ga ik gewoon lekker verder met trainen. Heerenveen Het NK en WK vind ik de mooiste wed strijden. Ik wil daar graag goed rijden. En in Heerenveen vind ik het altijd leuk om voor eigen publiek te rijden. Ik ben echt een sporter, een sportman. En ik weet wel: er komt een keer een eind aan. Maar dan moet je wel zeker we ten dat je er klaar mee bent. En ik ben nog niet klaar." GPD door Arjen Vos EINDHOVEN - Mochten ze in Eindhoven alsnog afwillen van de Europese kampioen schappen zwemmen van 2008, dan is dat mogelijk. Het contract tussen de Europese zwembond LEN en de organi satie van het Eindhovense EK is namelijk nog niet getekend. De bekrachtiging van de af spraken staat op het program ma voor de tweede week van december, in Helsinki. In de Finse hoofdstad vindt dan het EK kortebaan plaats. Volgens Henny Smorenburg, toernooi directeur van het EK, kan er in theorie nog besloten wor den de organisatie terug te ge ven. „Wij hebben een bidbook in gediend op basis waarvan we de organisatie hebben gekre gen. Als de omstandigheden wijzigen, verandert dat de zaak en moet er opnieuw on derhandeld worden." Meerderheid Er is druk op het EK van 2008 gekomen door een beslis sing van het IOC. Op verzoek van de Amerikaanse televisie zender NBC worden de zwem- finales van de Olympische Spelen van Peking in de och tenduren gehouden in plaats van in de vroege avond. Dat is tegen de zin van de overgro te meerderheid van de zwem mers, onder meer omdat vroeg zwemmen de prestaties niet ten goede komt. Omdat het EK in Eindhoven enkele maanden voor de Spe len plaatsvindt, heeft Jacco Verhaeren al laten weten dat om 'sportieve redenen' de fi nales ook in Eindhoven in de ochtend moeten worden ge pland. Volgens de technisch directeur van de zwembond willen topzwemmers in de aanloop naar Peking al wen nen aan het nieuwe ritme. Mochten de finales in Eindho ven gewoon 's middags ge zwommen worden, dan kan de Europese zwemelite wel eens beslissen thuis te blij ven. Maar ochtendfinales heb ben als consequentie dat het evenement minder aantrekke lijk wordt voor publiek, spon sors en televisie en dus komt er minder geld in het laatje. Dat zorgt ervoor dat ze in Eindhoven in een lastige spa gaat lijken te zijn terechtgeko men. Smorenburg liet gisteren we ten dat zijn comité voorals nog vasthoudt aan middagfi nales. „Dat blijft onze voor keur houden. Of er dan geen toppers komen, dat betwijfel ik. Het is en blijft een kwalifi catietoernooi voor de Spe len." De LEN zal de beslis sing moeten nemen. „Formeel hebben wij er niks over te zeg gen. De komende weken zul len er gesprekken volgen", al dus Smorenburg. „Het is heel ongelukkig alle maal, hier zitten wij niet op te wachten. Maar het ligt bui ten onze macht. We gaan ge woon verder op basis van de oorspronkelijke plannen." GPD (Advertentie) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35