PZC De muziek uit je jeugd blijft altijd Nederpop Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. woensdag 1 november 2006 Bij vrouwen zit veel onderhuids atüürlijk droeg hij lang haar, een Afghaanse jas, een broek met wijde pijpen en daaron- ren echter wel goed kennen. Voor Platenblad, een periodiek voor vinylfreaks, interviewde Sijnke der van die halfhoge suède Clarks. En natuurlijk droomde hij, net als iedere jongen, van een carrière als popster. Tot popheid zou Peter Sijnke het nooit schoppen, hij werd historicus en uiteindelijk plaatsver vangend directeur van het Zeeuws Archief in Middelburg. Hij leerde zijn idolen uit zijn jeugdja- bijna dertig Nederlandse popmusici uit de scene van de jaren zestig. Die interviews zijn gebun deld in het recent verschenen Nederpophelden, pioniers van de popmuziek in Nederland (1960 - 1970). „Sommige van die gasten zijn elkaar echt gaan haten." Paradiso dinsdag 28 mei Wally Tax van The Outsi ders, die had hij ook graag geïnterviewd. „Hij was een icoon van de jaren zestig. Tax was op z'n achttiende al we reldberoemd in Nederland. Daarna ging het bergafwaarts met hem - een wrak, en een gro te fantast; waarheid en fictie lie pen bij hem gigantisch door el kaar heen. Hij heeft wel eens verteld dat hij vanuit het pu bliek beschoten werd. Hij heeft ook een keer verteld dat-ie in mekaar geslagen was. 'Nou', zei Leendert Busch (destijds drum mer bij The Outsiders), 'Wally in mekaar geslagen? - hij zal wel weer met zijn dronken kop in een put gevallen zijn'." Peter Sijnke liep Tax een paar jaar ge leden tegen het lijf in een kroeg aan de Amsterdamse Ruyschstraat. Veel verhalen had Tax op zak. Sijnke, in Nederpop helden:„Zo vertelde Wally dat hij tijdens de hoogtijdagen van The Outsiders voortdurend nieu we kleren moest kopen, omdat de fans zijn wasmand plunder den." Ze spraken af dat hun ge sprek een vervolg zou krijgen. Het kwam er niet van. Wally Tax stierf 10 april 2005, op 57-jarige leeftijd. Groepen als The Jumping Jewels, The Motions, The Gol den Earrings, The Tee Set, After Tea, Shocking Blue, The Shoes, Q 65, The Outsiders, Blues Di mension, Dragonfly - ze komen allemaal aan bod in Nederpop helden. Sijnke sprak met Hans van E'ijk, Rudy Bennett, Sieb Warner, Leo Bennink, Frans Krassenburg, Polle Eduard, Hans Vermeulen, Joop Roelofs, Ronnie Splinter, John Cal jouw en tal van andere helden die in de jaren zestig voor een belang rijk deel het geluid van de Ne derpop bepaalden. Sijnke goot zijn interviews in een 'vraag-en-antwoord-formule' en dat leverde hier een daar wat schoolkrantachtige vraagjes op van het genre: Vertel eens een leuke anekdote. Wie dat voor lief neemt, krijgt een aardig in kijkje in hoe het er destijds in al die bandjes aan toe ging; de suc cessen, de teleurstellingen, de romantiek, de ruzies, de grou pies, de drugs. Sijnke: „Ik heb bewust voor deze opzet geko zen. Ik wilde ze hun eigen ver haal in hun eigen woorden laten vertellen. Het is een stukje oral history van de moderne cultuur. In Nederland bestond zo'n boek als dit nog niet." Sijnke heeft niet gestreefd naar volledigheid. Bij zijn keuze van de te interviewen Nederpophel den liet hij zich door twee crite ria leiden; zij moesten represen tatief zijn voor een bepaalde pe riode en hun muziek moest aan sluiten bij zijn eigen smaak. Derhalve: geen Ekseption! „Earth Fire had ik er wel in willen hebben, maar ik wist dat er een boek over ze zou verschij nen, dat zou dus dubbelop zijn. Om die reden heb ik Cuby even min geïnterviewd, over hem be staan ook biografieën. The Bin- tangs staan er ook niet in - zou wel gekund hebben. Er had ook wat meer blues in gemogen, Li ving Blues bijvoorbeeld en nog een paar van dat soort bands. Group 1850 had ik ook wel wil Peter Sijnke len doen, de psychedelica inte resseert me erg. Maar je moet er gens een grens trekken." Vrijwel alle Nederpopmuzikan- ten die door Sijnke werden bena derd, verleenden medewerking. Er was er slechts één die grote aarzelingen had: Sieb Warner, drummer van The Motions en la ter Golden Earring. „Hij be waart nare herinneringen aan die tijd; ruzies, scheidingen, ge bakkelei over geld. Ik heb hem met pijn en moeite kunnen over halen." Afghaanse jas Sijnke (55 jaar, geboren in Vlis- singen) bracht de sixties door in Den Helder; lang haar, Afghaan se jas, broek met wijde pijpen, Clarks, overhemden met hoge boorden. Hij luisterde naar Sto nes, Beatles, Kinks, Cream, Jef ferson Airplane, Zappa, Cap tain Beefheart, Love, Moby Grape. „De liefde voor de mu ziek uit die tijd zit er nog steeds in. Ze zeggen wel eens: de sound track van je jeugd, is de muziek die je je hele leven bij blijft." Hij droomde ervan zelf popmuzi kant te zijn, maar wie droomde daarvan niet, in die tijd? „Ik heb wel eens met een paar Ambone- se jongens die gitaar speelden in een garage gestaan om een band te vormen. Dat is niet verder ge komen dan één of twee keer re peteren." Hij organiseerde ook van die avonden met 'vloeistof dia's en zo'. „We hebben ooit de hele stad ondergeplakt met stickers: Admiraal Donderdag keert terug. Sloeg helemaal ner gens op, maar het was wel een interessante kreet." Hij deed mee aan het 'luisterkorps' van Hitweekje plaatste een adver tentie: 'ik heb die en die platen, kom maar luisteren'. „Een dag of wat later stonden er allemaal langharige jongens bij je op de stoep, draaiden we plaatjes, dronken we goedkope wijn." De eerste Nederpopgroep die hij zag optreden waren ('Een onder schatte band') The Motions. Dat moet in 1966 zijn geweest. In een sporthal in Den Helder. „In Dragonfly het voorprogramma stonden The King Beats, een plaatselijke band. Daarna traden The Mo tions op, The Kinks waren de hoofdact. Volgens mij was het door de marine georganiseerd; een sitdown concert - hadden ze in die zaal allemaal klapstoel tjes neergezet. Maar wij gingen op die stoelen staan. Klimt er een marineofficier het podium op en die roept: 'Als jullie op die stoelen blijven staan, is het na afloop geen dansen.' Met als ge volg dat we met z'n allen op de klapstoeltjes begonnen te dan sen. Alle stoeltjes kapot natuur lijk." Diezelfde Motions brachten Peter Sijnke (nog altijd een ver woed vinylverzamelaar) vele jaren later tot zijn interviews met de Nederpophelden van wel eer. „Ik zocht iets over The Mo tions en kwam tot de ontdek king, dat wat er over die band geschreven was, lang niet altijd klopte. Ik dacht: nou, dan schrijf ik er zelf wat over. Van het een komt het ander, en voor je het weet heb je een hele lijst met namen. De verhalen die ze te vertellen hebben, vertonen veel overeenkomsten. Al die bandjes zijn uit een soort vakan tiegevoel ontstaan - vriendjes, ze beginnen muziek met elkaar te maken, krijgen wat bekend heid, gaan toeren met een busje, dan komt er een manager bij, dan komt er geld bij, en vervol gens krijg je de ruzies. Sommige van die gasten kunnen niet meer met elkaar door één deur, zijn elkaar echt gaan haten. En zo is het met veel van die bandjes ge gaan." Willem van Dam Peter Sijnke: Nederpophelden; pio niers van de popmuziek in Neder land 1960-1970. Geïllustreerd, 190 pagina's. Uitgeverij Apnlis. Prijs: 24,50 euro). <fl| Q Ik was het zo zat. Zo'n twintig jaar heb ik zelfs geen gitaar aange raakt. Onze platen draaide ik al helemaal niet. Ronnie Splinter In de buurt van Bodegra ven hebben we toen die frontale botsing gehad. We overleefden het, die motorrijder helaas niet. Dan kom je bij het optre den, van tevoren gebeld: 'We hebben een dodelijk on geluk gehad, we komen wat later.' En de penning meester van de fanfare zegt: 'Jullie krijgen 250 gul den minder, want er is een aantal mensen weggegaan omdat jullie later kwa men'. Joop Roelofs De basgitaar bestond toen in Nederland nog niet. Je had wel van die 'theekistbassen', die je op school maakte. In België waren toen wel echte bas gitaren te koop. Daar heb ik in 1958 in Antwerpen voor het eerst een heuse Fenders in de etalage ge zien, Toen zei mijn vader:' Als jij dat graag wilt, dan maken we toch zelf een bas gitaar'. Mijn oma was over leden en we kregen uit haar inboedel een oud dres soir en dat verzaagde hij tot een basgitaar op basis van een tekening die ik had gemaakt, Henk Smitskamp Qua muziek ben ik gewoon dyslectisch. Ik kan geen no ten lezen en snap het ver band tussen al die balletjes en vlaggetjes niet. Joop Roelofs (...)Als je er op terug kijkt. is het toch een mooie tijd geweest, ik zeg wel eens: 'De jus op de spruit jes/ Huib Pouwer ,)Royalty's waren heel mager. Als je ze al kreeg. Ik verkocht bijvoorbeeld 45.000 singles van mijn sol oplaat How Can We Hang On To A Dream. En weet je wat ik daarvoor gekregen heb? 450 gulden,,. Rudy Bennett Op een gegeven moment moest ik weer eens een drumsolo doen. Maar die kabouters van Earth And Fire, die in ons voorpro gramma speelden, hadden me in de pauze wat joints gevoederd. Vervolgens kwam er dus helemaal geen drumsolo, maar zat ik als èen kind in de box vro lijk wat te pingelen op de bekkens, genietend van tril joenen trillingen en kleu ren. Sieb Warner We trokken op met The Monkees Hele leuke gasten. En we hebben sa mengespeeld met mensen als Erie Burdon, Frank Zappa en Buddy Miles Het was echt kicken! Ik heb geen nacht geslapen. Al die groupies joh. Als je in je hotelkamer kwam zaten er wel veertig meisjes te wachten. Waanzinnig! Leo Bennink Ik was het al een tijdje zat. Op een gegeven mo ment was de halve zaal leeg bij een optreden, al leen een paar mensen ver weg, hangend aan de bar. Een volgende keer lag ik nog in mijn nest toen het busje weer kwam om me te halen. Ik draaide me nog eens om in bed en sprak tegen mijn toenmalige vrouw: 'Zeg maar dat ik nooit meer mee ga!' Einde verhaal. Had ik al ja ren eerder moeten doen. A Sieb Warner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23