Zorgen over nieuw ontslagrecht ©..11 Kinderopvang wordt een stuk duurder 99 PSY verzekerd van volgende ronde Balkenende wil peuterleerplicht Wemeldings paar wint half miljoen MÈ^Mj WSÊÊÈÊÈF Zie ik nou dubbel? GRATIS DUBBELPRINT NL Iw Vakbond De Unie voorziet openbreken van miljoenen arbeidscontracten PvdA Zeeland Ikiest Le Roy als lijsttrekker Bitse opmerking prins valt slecht in Nieuw-Zeeland [HFDÜBBËLGLASi Glashandel I MELIESTE i Oud-president Botha overleden Uitverkoopdorp opent deuren Barcelona geeft zege uit handen 17 Futsalinterland in Zeeland Ondernemer Af en toe zon, maar ook enkele buien, Geleidelijk afnemende noordwesten wind. Maxima rond 11 graden. 9999BH99B9BI WUÊBÊBÊÊÊÊÊÊ - !48e jaargang no. 258 woensdag 1 november 2006 os nummer 1,30 KË l Lever uw fotorolletje of digitale beelddrager in bij onze Kodak 1 -uur fotoservice, (zie voorwaarden) EN ONTVANG EEN 2E SET FOTO'S GRATIS! ,,-m -f, door James McGoniqal CULEMBORG - Als CDA en PvdA hun plannen door zetten om de vergoeding bij ontslag sterk te beperken, zullen individuele werkne mers hun arbeidscontract openbreken. Miljoenen mensen moeten dan Ben persoonlijke financiële rege ling afspreken met hun werkge ver, om te voorkomen dat zij bij ontslag worden afgescheept met MIDDELBURG - De PvdA in Zeeland gaat de Statenverkie zingen volgend jaar maart in piet Maria le Roy als lijsttrek ker. Gisteravond werd bekendge maakt dat zij de lijsttrekkersver- kiezing onder de Zeeuwse PvdA-leden heeft gewonnen. Le Roy vergaarde 53,2 procent van de stemmen. Haar tegenstre ver Wouter van Zandbrink kreeg de voorkeur van 46,8 pro cent van de deelnemers aan de verkiezing. Een kandidaatsstel lingscommissie onder leiding van Kamerlid Ella Kalsbeek jouigt zich over de rest van de kandidatenlijst, pagina 13 uitslag goed voor eenheid WELLINGTON - Prins Wil- lem-Alexander heeft foieuw-Zeeland gisteren verrast met een ogenschijnlijk botte reactie op een vraag van een journalist. Dit meldde Radio ^ieuw-Zeeland gisteren. Bij het verlaten van een luxueus hotel in Queensland, waar Wil lem-Alexander en prinses Maxi ma drie dagen vakantie hadden gevierd, stonden een handvol journalisten, een vroege jogger en vijf lokale inwoners het prin selijk paar op te wachten. Toen een radioverslaggever hun vroeg of zij van Nieuw-Zeeland hadden genoten, reageerde Wil- lem-Alexander tot verbazing van het handjevol aanwezigen: „Dat gaat u niets aan. Dat is pri vé." De opmerking deed volgens Radio Nieuw-Zeeland meerdere mensen de wenkbrauwen op trekken. Toen de auto van het tweetal wegreed, riep een inwo ner van de stad op het Zuider eiland hen na: „En kom niet meer terug." ANP slechts enkele maanden salaris. Dat zegt voorzitter J. Teuwen van vakbond De Unie op basis van een vergelijking van de ont- slagvergoeding-nieuwe-stijl met de huidige kantonrechters- formule. Hij geeft verschillende voorbeeldberekeningen van mensen met lang (twintig jaar) en kort (zes jaar) dienstverband, die er bij ontslag qua vergoe ding 77 en 30 procent op achter uit gaan. Volgens de vorige week uitgelekte plannen van het CDA gaan alleen werknemers jonger dan veertig jaar met een dienstverband van minder dan een jaar erop vooruit, zegt Teu wen. Elk jaar „Dat betekent dus dat vooral lo yale medewerkers van bedrijven worden getroffen", zegt hij. Cy nisch: „Je kunt je beter elk jaar laten ontslaan dan een band op bouwen met je werkgever." Als de plannen van de politieke par tijen werkelijkheid worden, zal De Unie zijn 100.000 leden (vooral middenkader) adviseren hun arbeidscontracten te laten voorzien, van een persoonlijke af spraak met de werkgever over een financiële vergoeding bij ontslag. „Profvoetballers doen dat al en topmanagers ook. Maar het moet straks ook voor alle andere werknemers", aldus Teuwen. „Een ontslagvergoe ding is geen gouden handdruk waar mensen blij mee zijn. Het is een broodnodige voorziening om mensen de tijd door te hel pen die ze nodig hebben om een nieuwe plek op de arbeidsmarkt te vinden." Teuwen vergelijkt de huidige kantonrechtersformule (maand salaris per dienstjaar, inclusief vakantiegeld en eindejaarsuitke ring, met een correctiefactor voor verwijtbaarheid) met de plannen van CDA en PvdA (maximaal 6,2 maanden sala ris). „Wij schrokken van onze ei gen berekeningen. De gevolgen zijn echt heel veel erger dan veel werknemers denken", zegt Teu wen. GPD EINDHOVEN - PSV heeft zich gisteravond al geplaatst voor de tweede ronde van de Champions League. De Eindhovense club won met 2-0 van de Tiu'kse kampioen Galatasaray. Timmy Simons (foto) maakte in de 59e minuut de openingstreffer. In de 83e minuut verdubbelde Arouna Koné de score. Daarmee verzamelde PSV in poule C voldoende punten (tien) om al na vier groepswedstrijden zeker te zijn van overwintering in het toernooi. Dat is een unicum, want niet eerder slaagde een Ne derlandse club erin om dat zo vroeg in het seizoen al af te dwingen. ANP foto Michael Kooren/RTR pagina 17 luchtmacht PSV breekt de ban door Dylan de Gruijl en Paul Koopman DEN HAAG - Kinderopvang wordt per 1 januari 2007 fors duurder. Ouders zijn voor dag opvang in een crèche straks bru to tussen vijf en tien procent méér kwijt. Dat blijkt uit een rondgang door de sector. Veel crèches presenteren een ho gere rekening als gevolg van ruimere openstellingstijden. De vereniging van ouders in de kin deropvang Boink spreekt in dit verband van een 'stille tariefs verhoging' waarmee ouders tot hun schrik worden geconfron teerd. De hogere rekening slokt in veel gevallen de ruimere tege moetkoming in de kosten van kinderopvang door het rijk ge heel op. „Wij krijgen hier veel klachten over", zegt Boink-voor- zittèr G. Jellesma. Eén koepel van 50 crècheorganisaties in de Randstad verhoogde het jaarta rief, voor dagopvang met 13,7 procent, uitgaand van één uur extra openstelling per dag en een week extra per jaar, gecom bineerd met een iets hoger uurta rief (5,78 in plaats van 5,70 eu ro). Alle ouders worden met de rekening geconfronteerd, onge acht of zij gebruik maken van de ruimere openstelling. Vol gens de MO-groep, de grootste branchevereniging voor crèches, bedraagt de gemiddelde tariefs verhoging in. Nederland rond de zeven procent. Waarnemend voorzitter P. Notten vindt die ta riefstijging niet buitensporig. Notten: „Daar hoef je toch niet van te schrikken. Het is logisch van onze redactie hinnenland nrima basis kunnen ziin Zn'n van onze redactie binnenland DEN HAAG - De leerplichtige leeftijd dient te worden ver laagd van vijf naar drie jaar. Premier Balkenende oppert dat vandaag in een toespraak in Den Haag. De premier zegt: „Ik kan me zelfs voorstellen dat we zo no dig de leerplicht bij drie jaar la ten ingaan. Misschien moeten we het speelplicht noemen. Een speelplicht van vijf dagen hoeft nou ook weer niet. Drie dagen per week zou voor kinderen een (Advertentie) Super isolerend! j Vakkundige montage Livingstoneweg 20, Goes. Tel. (0113) 227854 www.meliesteglas.nl prima basis kunnen zijn." Zo'n speelplicht maakt een optimale ontwikkeling van kinderen mo gelijk, zegt Balkenende: „Ze leren er delen. Ze leren er fatsoenlijk met elkaar omgaan. Ze leren er voor zichzelf opko men." Volgens de minister-president dient elke gemeente ook te be schikken over een centrum voor jeugd en gezin, 'een zichtbare herkenbare laagdrempelige plek waar ouders, opvoeders en jon geren met hun vragen en proble men terecht kunnen' en waar collectieve opvoedspreekuren worden gehouden. De premier vindt ook dat de overheid harder moet kunnen in grijpen in gezinnen waar de op voeding fout gaat. Rechten van pleegouders moeten worden ver sterkt, kinderen moeten langer onder toezicht kunnen worden gesteld. Ook in gezinnen met nog relatief kleine problemen moet meer drang en dwang plaatsvinden, aldus Balkenen de. GPD door Cornelleke Blok WEMELDINGE - Die cheque kan dan wel zéggen dat ze 500.000 euro gewonnen hebben, maar Wim en Marjanne Vleugel uit Wemeldinge geloven het nog steeds niet. „Dit is onbegrijpe lijk. We hebben de hele nacht geen oog dicht gedaan." Al meer dan twintig jaar spelen ze elke maand trouw mee met de loterij. „We hadden wel eens een tientje gewonnen, maar dat was alles", zegt Wim (52) be duusd. Maandag hoorden de Wemeldin- genaren dat ze een half miljoen euro rijker zijn. Wim werd over vallen door een cameraploeg van het nieuwe televisiepro gramma BankGiro Loterij Resto ration. „Ik ben timmerman en was in Goes aan het werk", ver telt hij. „Ineens stond die presen tator Frits Sissing voor mijn neus. Ik dacht nog: hé, die ken ik. Ze namen me mee naar We- Wim en Marjanne Vleugel: „Dit is onbegrijpelijk." foto Dirk-Jan Gjeltema Helden van de Nederpop De Zuid-Afrikaanse oud-president Pieter Wil lem Botha is op 90-jarige leeftijd overleden. Botha, die in het Afrikaans de bij naam Groot Krokodil had, was president van 1984 tot 1989, toen Zuid-Afrika nog in de greep was van de apartheid. Botha stond be kend als hard en compromis loos. Als de provincie geen 'nee' had gezegd, stond er nu in Zee land een uitverkoopdorp. Nu moeten de Zeeuwen afrei zen naar Roosendaal voor een bezoek aan Rosada, het out- letcentrum met tachtig merkwinkels dat vandaag open gaat. Het winkeldorp levert vijfhonderd banen op en moet jaarlijks twee miljoen kooptoeristen trekken. Barcelona leek gisteravond tegen Chelsea revanche te nemen voor de nederlaag van twee weken geleden. Een 2-1-voorsprong werd in blessuretijd echter als nog uit handen gegeven, toen Drogba gelijkmaakte. Barcelona moet nu nog vol aan de bak voor de volgen de ronde van de Champions League. Het Nederlands futsalteam speelt op dinsdag 16 januari een interland in Zeeland. In het Terneuzense sportcen trum Vliegende Vaart is België de tegenstander. Voor Oranje is het duel de laatste serieuze test op weg naar het EK-kwalificatietoernooi in februari. Het natio nale futsalteam speelde in 2002 voor het laatst een interland in Zeeland. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 19 en 21; Kunst: 23, 24 en 25; Uit: 27, 28 en 29 (Advertentie) dat ouders additioneel moeten betalen als de crèche langer openblijft." Notten wijst er op dat de rijks overheid zelf heeft aangedron gen op ruimere openingstijden. Volgens Notten blijven de mees te van de circa 5000 crèches in Nederland binnen het maxi mum-uurtarief dat de overheid adviseert. Dit tarief wordt 1 ja nuari verhoogd van 5,72 naar 5,86 euro. GPD Vandaag is bij u de Ondernemer bezorgd Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met lezersservice: 0800 - 0235444 (Advertentie) meldirige. Ik wist nog niks, maar kreeg wel een beetje een vreemd gevoel." Bij de molen in Wemeldinge kreeg Wim uiteindelijk de che que overhandigd. „Eerst dacht ik dat er 50.000 euro stond, maar het was een half miljoen", lacht hij. Zijn vrouw Mai'janne (44) kan er nog steeds niet over uit. „Je denkt: dat gebeurt altijd bij een ander. En in Zeeland ko men ze toch nooit. Ik kan het niet begrijpen." Wat de twee met het geld gaan doen, weten ze nog niet precies. Tijd om na te denken hebben ze ook nog niet gehad, want vrien den en bekenden lopen af en aan. Marjanne: „Het hele dorp weet het. Iedereen is blij voor ons." Oké, het echtpaar heeft natuur lijk stiekem weieens nagedacht over zo'n grote geldprijs. Mar janne: „Dat doet iedereen toch? Een nieuwe keuken of een nieu we auto zou ik wel willen. Mijn man wil misschien minder gaan werken. We moeten het maar eens rustig laten betijen." De uitreiking van de prijs is te zien in het tv-programma 'Bank Giro Loterij Restauratie', dat 25 november vanaf 20.20 uur wordt uitgezonden op Nederland 2. |post)bankrekeningnummer. Kijk op www.pic.nl/abonneren. bel gratis 10 - 0231231 of stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor ncasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad, Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 21,50)" per kwanaal met automatische incasso 61,50)". Q per jaar met automatische incasso 236,00)". met gratis PZC-paraptu het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1