>zc Het rode potlood keert weer terug Met sferen mensen mee op reis nemen BTW-plicht voor osteopaten door rechter verworpen Archeologische bescherming voor delen Nieuw-Namen 15 Hij stembureaus in Veere en Tholen fej IfeLi '--s'-yr v' - - Visserij op mosselen in Waddenzee Kapelle krijgt volière terug Jonge drankrijder bestraft Geen hertelling in Zelzate t kunst ,eh Masterclass mor regisseurs Lezing dichter zeeuwse boek Open huis Zeeuws Orkest woensdag 1 november 2006 loor Ben Jansen iOES - De kiesgerechtigden in ee|e gemeenten Veere en Tholen ilandjunnen zich opmaken voor een luderwetse stembusgang bij de telCamerverkiezingen op 22 no- f Zee'ember. Ze moeten het rode pot- 11 vlbod weer hanteren in plaats -0432an de stemcomputer. ancie-joes, de derde Zeeuwse gemeen- 5bruiè met afgekeurde stemcompu- (mhrs, mikt op vervangende stem- fiachines. Het besluit in Veere anS definitief. Het dagelijks be- 0900tuur van de gemeente Tholen jespreekt vandaag de herinvoe- 1379 ing van het rode potlood. telïok Veere en Tholen kunnen uür)nogelijk beschikken over tijde- ijke stemma chines. „Maar daar pelen nog zo veel onduidelijkhe- len bij, dat we liever het zekere toor het onzekere nemen", zegt yoordvoerster L. van den Heu- ur toielvan Veere. •of jtemeeheim arwe a 13Öisteren heeft in Den Haag over- toneg' plaatsgehad over de proble- ™IJ tien die zijn ontstaan doordat rtonfe in 35 gemeenten gebruikte s 22?du-computers zijn afgekeurd. Jjt dpat is gebeurd omdat het stem- grogedrag van de kiezers betrekke lijk makkelijk valt te registre- oo^en, waardoor het stemgeheim a'kkeiinvoldoende is gewaarborgd. 0 peüedap, de fabrikant van de el- 39Tg|lers in Zeeland gebruikte stem- ,50 :omputers, 'die betrouwbaarder 3kke';ijn, heeft vijfhonderd exempla- ÏStroen beschikbaar om de gemeen- en met Sdu-computers te hel- ien. ïet overleg in Den Haag lever- Ie het plan op Amsterdam, Til- >urg en Eindhoven het rode pot- pod te laten gebruiken. Dan Sunnen in de overige gemeenten le reserves van Nedap worden ngezet. 4- folgens de Goese burgemeester a_ D. van der Zaag staat of valt de- or opzet wel met de medewer- en iing van Tilburg en Eindhoven. Amsterdam heeft al besloten iuderwets te stemmen, maar de wee Brabantse gemeenten zijn ik ,o ver nog niet. Hij verwacht ik londerdag meer duidelijkheid, pk Tilburg liet gisteren overigens al blijken te willen meedingen naar de vervangende compu ters. Wat Van der Zaag betreft is er nog een voorwaarde: „Ik wil dat we dan ook bij de Statenverkie zingen in maart volgend jaar over die Nedap-computers kun nen beschikken." Voor de gemeente Veere is de te rugkeer naar het rode potlood geen probleem. Van den Heuvel: „We hebben alles nog: stemhok jes, stembussen en rode potlo den." Tholen heeft zijn hokjes en bussen bij de overstap naar stemcomputers overgedaan aan het waterschap Zeeuwse Ei landen. Dat heeft toegezegd deze bij verkiezingen onmisbare attributen beschikbaar te stel len. Het is duidelijk dat méér mede werkers nodig zijn om de stem briefjes te sorteren en te tellen. De extra kosten daarvan gaat Veere bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken in rekening brengen. Van den Heuvel: „Dat heeft onze stemcomputers ten slotte afgekeurd." Bij de keus van Tholen voor het rode potlood speelt een rol dat wordt verondersteld dat het las tig is de leden van de stembu reaus op korte termijn ver trouwd te maken met de bedie ning van vervangende compu ters. Van der Zaag verwacht evenmin dat een eventuele noodgedwon gen keus voor de ouderwetse ma nier van stemmen problemen zal opleveren. „Voor alle zeker heid zorgen we ervoor dat we extra assistentie in de stembu reaus achter de hand hebben, als toch met het potlood moet worden gestemd. door Harold de Puysseleijr NIEUW-NAMEN - Voor een ge bied tot honderd meter rond de bekende archeologische resten nabij de Kapellenberg in Nieuw-Namen gelden hoge ar cheologische verwachtingen. Mogelijk bevinden zich daar nog tastbare overblijfselen van het Norbertijnenuithof. Het gaat om een klein gebied ten oosten van de Veerstraat en ten zuiden van de Kapelleberg dat bescherming nodig heeft. Daarom is er aantekening van gemaakt op de archeologische verwachtingskaart die in het ka der van de opstelling van een nieuw bestemmingsplan voor Nieuw-Namen is gemaakt. De gemeente laat dergelijke ver- wachtingskaarten maken om in geval van ontwikkelingen vroeg tijdig rekening te kunnen hou den met de eventuele verplichte archeologische bodemonderzoe ken. Het zou gaan om funde- ringsresten van een klooster en/of kapel en de bijbehorende begraafplaats. Resten van de uit hof van de Norbertijnen zijn voor het eerst ontdekt in 1960 op de Kapellenberg. Uit dat jaar is een vondst bekend van scher ven en menselijk bot. De meest spectaculaire vondst tot nu toe is echter in het begin van de jaren negentig van de vo^,. rig eeuw gedaan. Toen zijrfTij- dens wegwerkzaamheden in de Grensstraat onder de bouwvoor de resten blootgelegd van het vermoedelijke kerkgebouw. Di rect ten zuiden van de kerkfun- Archeologische opgravingen in Nieuw-Namen in augustus 1990. deringen zijn toen ook enkele graven ontdekt van het bijbeho rende kerkhof. Op de archeologi sche verwachtingskaart prijkt ook een driehoekig gebied rond de Smetstraat, waar nog resten worden vermoed van het voor malige Fort Kieldrecht en daar bij behorende vestingwerken en dijken uit de achttiende eeuw. De archeologische advieskaart is onlangs door het college van burgemeester en wethouders van Hulst vastgesteld. De advieskaart is tot stand geko- foto Camile Schelstraete men in samenwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land, de provincie en de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek. YERSEKE - Zeeuwse mosselkwekers zijn deze week be gonnen met het opvissen van zes miljoen kilo halfwas mosselen in het westelijk deel van de Waddenzee. Ze bren gen de éénjarige mosselen naar hun kweekpercelen in de Waddenzee om ze verder te laten opgroeien tot consump- tierijpe mosselen. Het ministerie van Landbouw heeft nu vergunning gegeven voor de visserij, omdat de halfwas mosselen 'instabiel' liggen. „Ze dreigen helemaal te wor den opgevreten door zeesterren", aldus secretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie mosselcul tuur in Yerseke. De opgeviste mosselen zijn van de mossel- zaadval van 2005. Dit jaar is er nauwelijks mosselzaad ge vallen in vrije visgebieden in de Waddenzee. Zo blijft het voor de sector behelpen om voldoende productie te halen. KAPELLE - De gemeente Kapelle plaatst een nieuwe vo lière aan de Cypressenhof in Kapelle. Op die plek stond in in het verleden ook al een vogelkooi, maar de diertjes moesten wijken voor de herinrichting van het Cederhofge- bied. Omdat de vele ouderen in die buurt een volière erg leuk vinden, heeft de gemeente besloten om een nieuwe te plaatsen. Hij zal worden beheerd door de Kapelse vogel vereniging. Het vogelverblijf wordt begin volgend jaar ge plaatst. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen veroordeelde gisteren een twintigjarige inwoner van Vlissingen voor dronken rijden conform de eis tot 650 euro boete en zes maanden rijontzegging, waar van de helft voorwaardelijk, proeftijd drie jaar. In de strafmaat werd er rekening mee gehouden dat verdachte beginnend bestuurder is, waarvoor een lager alcoholli miet van 88 microgram geldt. Daar zat de jonge bestuur der van een auto op 13 augustus in Koudekerke na zijn aanhouding met 595 microgram ruim boven. De Vlissin- ger zei vijftien glazen bier te hebben gedronken toen hij op verzoek van een kennis inging om hem naar huis te brengen. „U heeft gegokt. Ik wil erop wijzen dat er op jon ge bestuurders door de politie extra wordt gelet. Want zij veroorzaken juist de meeste ongelukken", zei officier van justitie L. Boogert over de risico's. ZELZATE - Er komt geen wijziging in de samenstelling van de nieuwe gemeenteraad van grensgemeente Zelzate. De Raad voor verkiezingsbetwistingen in de provincie Oost-Vlaanderen besloot gisteren een verzoek van de lijst- combinatie ZOW/ZVD (Zelzate Oost en-West/Zelzaatse Vrije Democraten) af te wijzen. De partijen hadden het vermoeden dat bij de telling van de stemmen op zondag 8 oktober fouten waren gemaakt. Onderzoek van de Raad heeft echter uitgewezen dat het om minimale verschillen gaat, die geen enkele invloed hebben gehad op de stembusuitslag. De combinatie legt zich bij de uitspraak neer en neemt genoegen met de ene zetel, die al was bin nengehaald. Een tweede zetel was ten koste gegaan van de extreem linkse PvdA+, die van twee naar zes zetels steeg. Zelzate wordt de komende zes jaar geregeerd door een coalitie van SP.a (socialisten) en VLD (liberalen). Bur gemeester wordt de SP.a'er F. De Vilder. in n: MIDDELBURG - Stichting Het 1S ïetij, werkplaats voor amateur- amsten Zeeland, houdt komend at veekeinde voor amateur-regis- t- eurs en gevorderde toneelspe- s_ ers de masterclass 'De kunst g- ran het interdisciplinair theater n_ naken', onder leiding van de 'ff irofessionele regisseur Wim r~ Meeuwissen. u- pat gebeurt in het Spiegelthea- er in Middelburg. Aan de hand van werk van de leeuwse schrijver Wim Hofman 0 ff erken de deelnemers van vrij- lagavond tot zondagmiddag in d!an een voorstelling waarin pro- dt héa, poëzie en beeldend theater ichreiiet elkaar worden verweven. (dwvaaJe masterclass wordt zondag- ie bipiddag afgerond met een pre en eifentatie voor publiek. De mas terclass vormt onderdeel van iet 'Wim Hofmanfestival' ter ge- 1 n tegenheid van de 65e verjaardag 3októan 'M Zeeuwse auteur. Regis- ethoeur Meeuwissen werkt tijdens «a rifle masterclass samen met actri- e nir Marije van de Zande. ts d|e masterclass biedt plaats aan naximaal vijftien amateurthea- ermakers. belangstellenden kunnen zich janmeiden bij Het Getij, tel. 1118-682530. LARDENBURG - Dichter Peer 'an Meer verzorgt vanavond on- jer de titel 'Cultureel herfstge- ;oel' een inleiding op de dicht- lunst. Dat gebeurt in De Verma ling in de Weststraat in Aarden- iurg. De bijeenkomst begint om 9.30 uur. ie twaalfde editie van de Week van het eeuwse Boek is gistermiddag in Mid- elburg officieel ingeluid met de presen- Hie van 'De Rembrandts van Oostka- plle' van Theo Laurentius. ledereen 'ie tot en met zaterdag 11 november por ten minste 15 euro aan boeken oopt, krijgt de uitgave cadeau. ijdens de Week van het Zeeuwse Boek ijn er vrijwel dagelijks activiteiten. Van- 'iag zijn dat: De Drukkerij, Middelburg, 16.00 uur: rijsuitreiking Eerste Grote Zeeuwse 'inderexpositie door weervrouw Mar- In de Hond. De vele inzendingen zijn Boordeeld door een jury. Engelse Kerk, Middelburg (Simpel- 7 uisstraat), 20.00 uur: Lezing 'Bijbel of 3 abbel' door Jaap Goedegebuure loogleraar en literatuurrecensent voor nder meer de PZC) over overeenkom- ten tussen bijbelverhalen en literatuur. 30 'oedegebuure neemt ook het eerste Xemplaar van 'Erme Job', de Zeeuwse Tertalïng van het bijbelboek Job door luidam (J.C. de Vos), in ontvangst. Performance mist specifieke plek in kunstopleiding Maac V rijs door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Een duidelijk Nederlands woord voor het begrip 'performance' is volgens beeldend kunstenares Anet van de Elzen niet zomaar te geven. Ze zou het wellicht een 'presentatie' kunnen noemen, maar in feite dekt dat niet hele maal de lading. Performance im mers blijkt een mix van verschil lende kunstuitingen die zich op tal van manieren kan manifeste ren. Haar doel is mensen met be hulp van het creëren van sferen mee op reis te nemen, hen voor even in een andere wereld te la ten vertoeven. Van de Elzen heeft een belang rijk aandeel in de performances die deze maanden in De Bewaer- schole in Burgh-Haamstede zijn gemaakt onder de titel Verstil ling in de zin van bezwering. De twee kunstenaressen Danielle van Vree en Sandra Johnston maakten op uitnodiging van Van de Elzen hier eerst ieder hun presentatie. Nu sluit zij zelf zaterdag en zondag deze reeks af met de performance Mem bers. „De bezoekers krijgen op beide dagen hoogstwaarschijnlijk twee verschillende voorstellin gen te zien. Letterlijk licht en donker en strak en speelser", laat Van de Elzen op voorhand weten. Bij performance is .overi gens niet vooraf exact te zeggen hoe het er allemaal uit gaat zien. De kunst manifesteert zich pas in de ontmoeting met het pu bliek, maar niet volgens een vastliggend en ingestudeerd script. „Ik ben in de voorberei ding vooral de voorwaarden voor een presentatie aan het scheppen", legt de ze uit. Wennen Ze moet erkennen dat haar eer ste idee een performance te ma ken in samenwerking met men sen uit het dorp, niet in een week tijd te realiseren is. „Daar is meer voorbereiding voor no dig, veel mensen moeten nog wennen aan deze kunstvorm", constateert Van de Elzen. Zij is zelf begonnen als beeld houwster. Daarna legde zij zich ook toe op fotograferen. „Dat was voor mij een soort voorlo per op performance. Door dat spelen met de camera, kwamen er allerlei ideeën omhoog." Aan de hand van een diaserie geeft ze een indruk van de 'le vende beelden' die ze met zich zelf in de hoofdrol tot nu toe ge creëerd heeft. Een rode draad in haar performances was lange tijd het ingepakt zitten van het gezicht, bijvoorbeeld onder een masker van kalk of textiel. Ver volgens maakte ze haar gelaat vrij om tot slot haar stem te kun nen laten klinken. Van de Elzen beschikt over een mooie zang stem en weet die verrassend in haar presentaties te verweven. Het opbouwen van spanning tus sen klanken en stiltes, behoort tot haar specialiteiten. Members wordt zaterdagavond om 20.00 uur en zondagmiddag om 15.00 uur in de Bewaerschole ge presenteerd. VLISSINGEN - In de aanloop van de komende concertserie houdt Het Zeeuws Orkest zon dag 5 november een openbare re petitie in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Anet van de Elzen bereidt in De Bewaerschole haar performance Members voor. foto Marijke Folkertsma Dat gebeurt tussen 14.00 en 17.00 uur. Vanaf 15.00 uur repe teert het orkest samen met de Koninklijke Oratorium Vereni ging Middelburg. Belangstellenden zijn vrij te ko men en te gaan wanneer zij wil len, mits ze stilte in acht nemen. Het orkest bereidt een concertse rie voor met de negende symfo nie van Beethoven, inclusief het beroemde slotkoor Alle Men- schen werden Brüder, als hoofd bestanddeel. Daarnaast staat Cantate nr. 29 'Wir danken dir, Gott' van Bach op het program- ma. Solisten zijn sopraan Anne- geer Stumphius, mezzosopraan Marion van den Akker, tenor Ri- cardo Prada en bas Nanco de Vries. Organist is Leen de Broe- kert; Joan Berkhemer dirigeert. De concerten zijn op 10 novem ber in de Grote Kerk in Goes (20.00 uur), 16 november in het Scheldetheater in Tei-neuzen (20.00 uur) en 18 november in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen (20.15 uur). Hans Houmes: „Waarom wordt een fysiotherapeut wel erkend en een osteopaat niet?" foto Ruben O reel door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Nederland se Vereniging voor Osteopathie (NVO) heeft het ministerie van financiën in het nauw gedreven. Het gerechtshof van Amsterdam oordeelde onlangs dat osteopa ten niet meer BTW verschuldigd zijn. Fiscalist Hans Houmes uit Goes van Rijkse Partners in Middelburg won de rechtszaak voor de NVO. „De tweede proefprocedure volgt in december voor het ge rechtshof in Den Haag. Komt dat hof tot dezelfde conclusie dan heeft het ministerie nog de keuze om de kwestie voor te leg gen aan de Hoge Raad. Maar de eerste klap is uitgedeeld", zegt hij. Houmes noemt het een er kenning van de beroepsgroep van de osteopaten, waarin on der andere toezicht, permanente educatie en tuchtrecht goed ge-- regeld is. Doorbraak Deze uitspraak betekent een doorbraak in de omzetbelasting van paramedische beroepsgroe pen. Niet alleen osteopaten kun nen belang hebben bij deze uit spraak, ook therapeuten die val len onder het brede scala van pa ramedische beroepsgroepen. Frank Zweedijk uit Middel burg, is als bestuurslid van de NVO en als osteopaat vanaf het begin betrokken bij het proef proces. De kwestie speelt vanaf 2003. Zweedijk heeft'het altijd vreemd gevonden dat een osteo paat wel BTW moest afdragen en bijvoorbeeld een fysiothera peut of arts vrijgesteld was van die plicht. Hij noemt het in het algemeen vreemd dat er voor me dische zorg BTW moet worden afgedragen. „Daarin neemt Ne derland in Europa een uitzonde ringspositie in." De kwestie draait om de navol ging van de Wet BIG, dat is Be roepen Individuele Gezondheis- zorg. Het ministerie erkent al leen medici die geregisteerd staan in de centrale databank van de BIG. Osteopaten komen niet op die lijst voor en moeten dus BTW afdragen. „Waarom wordt een fysiothera peut wel erkend en een osteo paat niet? Dat is een rechtsonge lijkheid en gelukkig is die met succes door Hans Houmes aange vochten", zegt Zweedijk. Zweedijk heeft een fysiothera- pie-opleiding' gevolgd en daarna een studie osteopathie. „De meeste osteopaten hebben die weg afgelegd. Een enkeling heeft geneeskunde of Mensen dieck gestudeerd en daarna nog eens osteopathie." Voor een behandeling bij een osteopaat verdwijnt 19 procent van het tarief naar de fiscus. Zeeland telt twintig osteopaten. De rechter heeft voor de eerste keer de onredelijkheid van de re gel erkend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15