Zorg vraagt meldpunt agressie PZC Kameraadschappelij k debat kabbelt rustig voort fetiuai Katholieken herdenken doden Uitkomst verkiezing lijsttrekker PvdA goed voor eenheid Veteranen willen vooral erkenning Geweld tegen artsen en verplegers stijgt, maar is stuk minder dan elders ZMF treft geen blaam Warme oktober gebruikelijker Veteranendag naar Middelburg Inbraak in schuurtje in Tholen Kies wijzer Mee Zeeland Veel steun voor Wilders op ROC Balkenende en CDA-ministers naar Zeeland door Harold de Puysseleijr HULST - Op katholieke be graafplaatsen is het drukker dan normaal. Dat heeft te ma ken met de jaarlijkse dodenher denking tijdens twee katholie ke feesten, die plaatsvinden op 1 en 2 november. Vandaag is het Allerheiligen, de dag waarop alle heiligen worden herdacht, terwijl Aller zielen (morgen) de gedenkdag is voor alle overledenen. Hoewel die twee kerkelijke feestdagen in één adem worden genoemd omdat ze daags na el kaar plaatsvinden, hebben ze beide een andere oorsprong. Allerheiligen is het oudste feest; het heeft zijn wortels in de vierde eeuw, in het christen dom van het Oosten. In de ze vende eeuw werd het gebruik om martelaren te gedenken overgenomen in het Westerse christendom. Pas twee eeuwen later stelde paus Gregorius IV de datum van 1 november vast en werd het feest uitgebreid. Niet lan ger werden alleen de martela ren herdacht, maar ook de heili gen. Kloosterbroeders De oorsprong van Allerzielen gaat terug naar de tiende eeuw, toen abt Odillo voor alle kloosters van de orde van Clu- ny op 2 november, een-gcclénk- dag voor alle kloosterbroeders instelde. Dat werd op steeds meer plaat- door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Er moet een centraal meldpunt in Zeeland komen, waar alle hulpverleners die agressie ontmoeten hun erva ringen kunnen delen. Er be staan registraties van geweldsin cidenten bij de aparte instellin gen, zoals bij ziekenhuizen, ver- pleeghuzien en de ambulance zorg, maar er is geen basis om een algemene gedragslijn te be palen. Dat bleek dinsdag tijdens een symposium over agressie jegens de Zeeuwse hulpverleners in Middelburg. De provincie Zeeland wil zo'n meldpunt helpen opzetten, bood gedeputeerde M. Ie Roy (medi sche zorg) aan. Zo'n meldpunt kan beter uit de sector zelf ko men, vond M. Ton; voorzitter van de artsenorganisatie KN- MG, afdeling Zeeland. De KNMG heeft zo'n meldpunt nog niet. De huisartsenposten boven de Westerschelde werken op dit moment aan een richtlijn voor het omgaan met bedreigen de of gewelddadige patiënten, meldde huisarts J. Bergen. In de Oosterscheldeziekenhui- zen loopt sinds twee jaar het pro ject Veilige Zorg. Daarbij hoort verslaglegging van onheus ge drag van bezoekers naar mede werkers, maar wat daaruit komt valt mee, zei directeur H. Sim ons. „Het is niet te vergelijken _met wat er voorvalt in steden ;als Rotterdam. Het gaat vooral om verbaal geweld." Voorspelbaar De Zeeuwse zorg ontmoet onge veer de helft van de agressie die elders in het land heerst, maar het neemt toe, stelde psycholoog P. Rijnders van Emergis. Psy chiatrische stoornissen zijn nau welijks een indicator, gaf hij aan. Antisociaal gedrag en het ontbreken van sociale controle zijn dat wél. Of iemand neigt naar geweld is voorspelbaar, zei hij. Vooral jonge mensen die zeer impulsief zijn, weinig ge- iremd worden door hun omge ving en geen vast vooruitzicht kennen, slaan door. En dan voor al als er overmatig alcohol in het spel is. „We kunnen ons aan bieden voor vroegdiagnostiek", zei hij halfschertsend. Het is van groot belang dat de verschillende zorginstellingen el kaar goed inlichten, concludeer de huisarts Bergen. Door waar- neemberichten bijvoorbeeld. „Als er iemand met een vriend in de wachtkamer zit, en de as sistente ziet in haar scherm dat bij die persoon de ambulance en kel met politiebegeleiding wil komen, denk je toch: wat nu." „We moeten goed kijken waar die agressie tegen bijvoorbeeld ambulancéteams vandaan komt", vohd commissaris van de koningin W. van Gelder. „Is dat een gebrek aan vertrouwen in de overheid, dan moet de over heid eerlijk zijn in wat ze wel en niet kan. Is dat een gebrek aan verantwoordelijkheid bij de bur ger, dan moet die burger weten wat hij zelf kan doen tot de hulp verlening komt. De agressie kan ook voortko men uit een doorgeschoten besef van het individuele recht van de burger, duidde gedeputeerde Le Roy. „Mensen belijden luidruch tig hun klachtrecht, zonder oog voor de beperkingen van een an der. In het verkeer en in het openbaar bestuur wordt er ge dreigd. Dat vraagt om een men taliteitsverandering die moet be ginnen in de opvoeding en het onderwijs." Hulpverleners past echter ook lankmoedigheid en respect in hun bejegening van emotionele burgers, vond zij. sen overgenomen, zodat paus ren als gedenikdag voor alle Johannes XIX in de twaalfde overleden gelovigen. eeuw besloot de dag in te voe- Tot de vaste gebruiken van Al lerheiligen en Allerzielen be- nen en de tombes nog eens hoort een bezoek aan het kerk- extra schoongemaakt en met hof. Daar worden de grafste- bloemen versierd. foto Peter Nicolai -Mevrouw De Koning uit Sint-Jansteen legt in haar woonplaats bloemen bij het graf van haar schoonouders. woensdag 1 november 2006 GOES - Bij het overleg over de Ontwikkelingsschets Scheldebekken heeft de Zeeuwse Milieu Federatie zich als fatsoenlijke gesprekspartner opgesteld. Verdachtma kingen als zou de ZMF met het 'mes op de keel' hebben ge opereerd, zijn volstrekt onjuist. Deze stellingname komt van het Overleg Adviserende Partijen (waarin vertegen woordigers van overheid en belangengroepen zitten). Het OAP vindt dat sprake is van verkeerde beeldvorming. Er is in het overlegorgaan 'constructief samengewerkt, ook door de vertegenwoordigers van natuur en milieu. „Drei gementen waren niet aan de orde." Het OAP, dat de Ne derlandse en Vlaamse regeringen adviseert, merkt op dat de beeldvorming over aanleg van nieuwe getijdennatuur langs de Westerschelde, door de onterechte beschuldigin gen aan het adres van de ZMF ongunstig is beïnvloed. GOES - Na de recordwarme maand september, was ook oktober veel zachter dan normaal. Als het kwik de komen de maand niet al te ver daalt, zal het jaar 2006 weer hoog eindigen in de top tien van warmste jaren, voorspelt weer man Jos Broeke. Broeke is niet verbaasd over de hoge tem peraturen van de afgelopen maand. „De warmste oktober is in 2001 genoteerd, de derde plaats is voor vorig jaar. Warm weer in oktober wordt dus veel gebruikelijker." De thermometer van Westdorpe liet cle afgelopen maand de hoogste temperaturen van de provincie zien. Broeke: „De warmste dag was daar de elfde, met 21,6 graden. Daarna komt de 27e, met 21,5 graden. Dat is natuurlijk wel heel bijzonder zo laat in het jaar. Opvallend is dat alle 31 da gen warmer waren dan normaal en dat er tegelijkertijd minder zonneschijn was dan tijdens een normale okto ber." Of 2006 het record van het warmste jaar gaat verbre ken, hangt af van december Het zou Broeke niet verbazen wanneer 2006 hoog eindigt. „Alle toptien-noteringen van warmste jaren zijn van na 1988, terwijl de jaartemperatu ren al vanaf 1901 worden gemeten." TERNEUZEN - De volgende Zeeuwse Veteranendag is in Middelburg. Het organisatiecomité, dat op zaterdag 1 juli de eerste Veteranendag in Terneuzen hield, heeft daar over een principe-akkoord bereikt met de gemeente Mid delburg. De eerste bijeenkomst bleek een doorslaand suc ces. Er namen vijfhonderd oorlogsveteranen aan deel. Het Comité Eerste Zeeuwse Veteranendag, een verlengstuk van het Comité Oost-Indiëmonument Zeeuws- Vlaande ren, zette de regionale bijeenkomst in Terneuzen op uit onvrede over dë landelijke dag in Den Haag, waar de vete ranen slechts een marginale rol speelden. Organisator Jan Roovers uit Terneuzen: „Niet alleen bij ons, maar ook in andere regio's bleek de meer provinciaal gerichte organi satie een groot succes." Volgens Roovers wordt voor de volgende Veteranendag in Middelburg zo snel mogelijk een nieuw organisatiecomité samengesteld. De bijeen komst zal plaatsvinden op zaterdag 30 juni. THOLEN - In een schuurtje aan de Garnalenstraat in Tho len is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Een fiets, speelgoed en gereedschappen zijn eruit meege nomen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Zolang het over Zeeland gaat, zijn CDA en PvdA het niet oneens. Dus kab belde het debat tussen kan didaat-Kamerlid Ad Koppejan (CDA) en PvdA-Kamerlid Luuk Blom gisteravond in Middel burg lange tijd rustig voort. Pas toen landelijke thema's werden aangesneden, sloeg een klein vlammetje in de pan. De tunnel bij Sluiskil, de toe komst van Pechiney, de vergrij zing, het evenwicht tussen eco nomie en ecologie, de Wester schelde Container Terminal (WCT) en zelfs de ontpoldering; grote meningsverschillen kwa men niet aan het licht. „Je moet eens vragen stellen over iets waar we het niet met el kaar eens zijn", verzuchtte Blom na een uur debatteren te genover gespreksleidster Inge Heuff. Natuurlijk waren er wel ver schillen. Blom zag CDA-minis- ter Wijn niet zitten, omdat hij de subsidies voor groene stroom heeft stopgezet. „Wegens succes? Dat snapt toch geen mens?" Koppejan, op zijn fceurt, vond dat de PvdA-gedeputeerden van economie de laatstje tien jaar maar bitter weinig industrie •-■■iiifÏM V "i utfihi a. naar Zeeland hadden weten te halen. Hij kaatste ook de be schuldiging van Blom terug dat CD A-Kamerlid Buijs'; tijdens het ontpolderingsdebat van mening was veranderd. „DuS hij heeft net zo'n draai gemalakt als jij nu?" Vrijwillig j Inderdaad toonde Blom aanmer kelijk meer begrip voor de pro testerende boeren dhn PvdA- woordvoerder Boelhouwer enke le weken geleden in de Tweede Kamer. Het opgeven van land moet vrijwillig gebeuren, stelde hij, zij het dat de regering wel de mogelijkheid moet hebben een eventuele laatste tegenstrib belende boer te onteigenen. Hij kwam zowaar even in aanva ring met Peter Holtring, de PvdA-fractieleider in Provincia le Staten, toen hij verkondigde dat voor ontpolderen geen draagvlak bestaat in Zeeland. Maar het bleef bij het uitdelen van speldenprikjes. Over milieu („Daar ben ik niet zo van") haalde Blom het CDA zelfs rechts in. „Die Kaloot is niet meer dan een zandbak op een industrieterrein." Het enige Zeeuwse thema waar over de meningen echt uiteen lie pen, was de kerncentrale in Borssele. Wat Blom betreft, moet zelfs de huidige nog dicht, terwijl Koppejan er wel een tweede naast wil zetten. Pas toen Blom het onderwerp zorg aansneed, leefde het debat echt op. Ineens was het klaar met de vriendelijkheden. Het CDA is 'niet te vertrouwen' en 'asociaal'. Blom zei 'kotsmisse lijk' te worden van de 'palingpo- litiek' van de chisten-democra- ten. „Je denkt dat je ze vasthebt en dan ben je ze toch weer kwijt." Koppejan werd, ook vanuit het publiek, geconfronteerd met voorbeelden die moeten aanto nen dat het CDA de zwakken in de samenleving laat stikken. Hij had het lastig, maar stelde ook dat de PvdA 'negentig procent' van de bezuinigingsmaatregelen van Balkenende niet zal terug draaien. Waardering Het debat eindigde zoals het be gon: kameraadschappelijk. Blom sprak zijn waardering uit voor Koppejan, omdat hij zich door deelname aan een debat op een partijbijeenkomst van de PvdA toch maar mooi in het hol van de leeuw had gewaagd. „Dat is wel een applaus waard." door Ben Jansen MIDDELBURG - Uit de uitslag van de lijsttrekkersverkiezing van de Zeeuwse PvdA valt meer af te leiden dan dat Maria le Roy 7 maart volgend jaar op de eerste plaats van lijst 2 staat. Vindt de kersverse lijsttrekker zelf. De PvdA moet zich niet alleen ■Opstellen als een partij die staat voor sociale samenhang en werk gelegenheid, maar die ook met respect voor het groen/blauwe karakter van Zeeland en de open ruimte optreedt. Zo leest Le Roy de uitslag van de lijsttrekkersverkiezing, waar van ze met 53,2 procent van de stemmen winnaar is geworden. In totaal 559 PvdA-leden brach ten hun stem uit. Le Roy meent dat het voor de MIDDELBURG - Mee Zeeland heeft een eigen kieswijzer voor de parlementsverkiezingen op 22 november voor mensen met verstandelijke beperkingen. Maandag 13 november houdt de ondersteuningsdienst in Goes een verkiezingsavond. Om te kunnen stemmen hebben mensen met verstandelijke han dicaps begrijpelijke informatie *^odig. De kieswijzer 'ik stem' geeft een uiterst beknopte uitleg van de partijprogramma's van tien politieke partijen. Bijvoor beeld: „Het CDA vindt het gezin belangrijk. Zij vindt dat de rege ring het goed heeft gedaan." Bij de PvdA staat dat die een socia ler Nederland wenst en bij de WD dat die 'vrijheid het belang rijkste vindt': „De regering moet zich niet te veel met men sen bemoeien." De kieswijzer ge bruikt veel plaatjes. Voor en te gen ziet eruit als een hand met SB».6 duim omhoog of omlaag. :;?_';:|De werking van het kiesrecht, stemmachines en de kieswij- worden uitgelegd tijdens de ^•Informatieavond in Goes op 13 l&siovember van 19.30 tot 21.00 jpur. Aanmelden kan tot 7 no- ember: 0113 - 225000. eenheid in de partij een goede zaak is dat er tussen haar en me de-kandidaat Wouter van Zand- brink (46,8 procent) qua verkie zingsresultaat geen grote kloof gaapt. „Er is geen grote verlie zer en daar ben ik blij om." Ambitie De vraag of haar verkiezing tot lijsttrekker haar ambitie op voortzetting van haar functie als dagelijks provinciebestuur der onderstreept, is volgens Le Roy nu nog niet aan de orde. „Eerst met een sterk team op de kandidatenlijst een goede ver kiezingsuitslag neerzetten en daarna gaan we de onderhande lingen met de andere partijen in. We zien wel wat daar uit komt." Van Zandbrink - ruim een maand geleden nog volstrekt on bekend in de Zeeuwse politiek - kan niet ontevreden zijn met de uitslag. „Je gaat zo'n lijsttrek kersverkiezing natuurlijk wel in om te winnen. In dat opzicht valt dit resultaat natuurlijk te gen. Het positieve is dat we vier goede debatten hebben gehad met het lij sttrekkerschap als in zet. Ik ben blij dat we nu een ge legitimeerde lijsttrekker heb ben." Signaal Een kandidaatsstellingscommis sie, aangevoerd door Kamerlid Ella Kalsbeek, is momenteel be zig met de selectie van gegadig den voor een plaats op de kies lijst achter Le Roy. Ook Van Zandbrink wil graag in het nieuwe dagelijks provin ciebestuur terugkeren als gede puteerde. Of de kandidaatstel lingscommissie het forse aantal stemmen dat hij bij de lijsttrek kersverkiezing heeft vergaard moet opvatten als een signaal dat hij hoog op de kieslijst moet komen? Van Zandbrink grijnst: „Dat lijkt me een zaak voor die commissie." Van elke tien PvdA-leden in Zee land hebben vier hun voorkeur voor een lijsttrekker bij de Sta tenverkiezingen kenbaar ge maakt. Voorzitter Riet Teeuwsen vindt dat een prima resultaat. Ze kijkt tevreden op de lijst trekkersverkiezing terug. „We hebben vier leuke debatten ge had." In de aanloop naar de Kamerver kiezingen op 22 november vraagt de PZC naar de belang rijkste problemen op de verschil lende beleidsproblemen. Wie moeten we minister of staatsse cretaris maken als we daarvoor een oplossing willen? Jan Tet- teroo uit Vlissingen is vete raan-militair. door Emile Calon Wat is het grootste problemen voor veteranen? „De erkenning ontbreekt. Er is wel een nationale veteranendag maar die dag in Den Haag stelt feitelijk niet veel voor. Daar ko men dan ook maar weinig vete ranen op af", aldus de Vlissin- ger die eind jaren veertig en be gin jaren vijftig als seiner dien- Het Zeeuwse schaduwkabinet de tijdens de politionele acties in Indonesië en de Koreacrisis op de torpedobootjager Hare Majesteit Evertsen. Het gebrek aan erkenning is volgens hem ook goed te merken in het beleid van de Zeeuwse gemeenten. Die geven zelfs niet allemaal finan ciële steun aan de Zeeuwse vete ranendag. „Een gemeente als Vlissingen bijvoorbeeld, waar toch heel veel veteranen wonen, weigerde zelfs om met honderd euro die dag te ondersteunen", aldus de 76-jarige veteraan. „Echt waar, honderd euro. Dat kon er niet eens van af." MIDDELBURG - Leerlingen van de klas Reizen van het ROC Zeeland dragen de Partij voor de Vrijheid van Geert Wilders en warm hart toe. Bij schaduw verkiezingen sleepte de PvdV tien procent van de ruim 300 uit gebrachte stemmen in de wacht. Winnaar van de verkiezingen (opkomst bijna 56 procent) werd overigens met grote voor sprong de PvdA, die op 35 pro cent kon rekenen. De SP en het CDA waren met elk 12 procent aan elkaar gelijk. De WD kwam met 9 procent als vijfde uit de bus. Hoe moet dat probleem worden opgelost? „De overheid moet meer aan dacht geven aan veteranen." Dat kan volgens hem bereikt worden door campagnes op te zetten, door betere opvang van de veteranen zelf en door het ge ven van meer aandacht, ook in het beleid. „Want daar schort het nogal aan." Welke coalitie zou dat het beste kunnen? „Dat weet ik niet. Het huidige kabinet van CDA en VVD mis schien", zegt Tetteroo omzichtig en na even nadenken. Wel weet hij dat zijn partij, de PvdA, niet echt opkomt voor militairen en veteranen. Hij vindt dat jam mer, maar geen reden om op een andere partij te stemmen. Wie moet de volgende minister voor Defensie worden? „Toch maar de huidige minister van Defensie, de WD'er Henk Kamp." Andere namen schieten hem niet een-twee-drie te bin nen. Kamp is ten aanzien van ve teranen niet onwelwillend. „Die doet het niet slecht." En ook op andere terreinen van Defensie doet hij het wel goed. „Hij mag dus terugkomen." KAPELLE - Premier Balkenen de is zaterdag 11 november op verkiezingscampagne in Zee land. Hij bezoekt 's middags (13.15 uur) een bijeenkomst van het CDA in de Grote Kerk in Ka- pelle. De maandag daarop zijn minis ter De Geus (Sociale Zaken) en staatssecretaris Van Geel (Mi lieu) te gast. op een verkiezings avond van het CDA in Middel burg, om 20.00 uur in het kan toor van het Waterschap Zeeuw se Eilanden. Donderdag 16 november komt minister Van Ardenne (CDA, Ontwikkelingssamenwerking) naar Middelburg. Vanaf 13.00 uur staat ze in een verkiezingskraam van het CDA op de Markt in Middelburg. Daarna bezoekt ze de Christelij ke Scholengemeenschap Walche ren. PvdA-Kamerlid Luuk Blom: „Die Kaloot is niet meer dan een zand bak op een industrieterrein." foto Lex de Meester Kandidaat Kamerlid Ad Koppejan (CDA): ...PvdA-gèdeputeerden van economie hebben weinig industrie naar Zeeland gehaald....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13