PZC Veere wil brievenbussen houden PSD-toren in de verkoop Onbekenden halen bord tegen overlast weer weg Van Nieuwenhoven bemiddelt wellicht in kwestie stations Nog steeds overlast in leefkuil Gemeente verzet zich tegen herschikking door TNT Post Redactie: 0113-315649 «vvw.pzc.nl F-mail:redactie@pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 dinsdag 31 oktober 2006 NBA-coach Auerbach overleden Verzet tegen sanering N57 van tafel DEN HAAG - De Raad van State heeft gisteren de bezwa ren tegen de plannen voor de sanering van verontreinigde bodems op en langs het tracé van N57 van tafel geveegd. Middelburger A. Bommeljé tekende bezwaar aan tegen de door de provincie Zeeland goedgekeurde saneringsplan nen. Volgens de Raad van State is Bommeljé geen belangheb bende bij de saneringsplannen, omdat hij op ruim vijfhon derd meter van de dichtstbijzijnde vervuilde plek op het tracé woont. Bommeljé woont zo ver van de vervuilde plekken af dat hij onmogelijk last kan hebben van de sa nering van de vervuilde grond. Bovendien is hij ook geen eigenaar of pachter van de vervuilde gronden. Nu de plan nen zijn goedgekeurd kan worden begonnen met het op ruimen van de verontreinigde grond op en langs het tracé van de nieuwe weg. Leeuwenburch mag Sint toezingen MIDDELBURG - De kinderen van groep 4b van basis school De Leeuwenburch mogen Sinterklaas toezingen als hij op zaterdag 18 november in Middelburg aankomt. Zij hebben een tekenwedstrijd gewonnen waaraan acht Middelburgse scholen hebben meegedaan. Zij leverden sa men ruim vierhonderd tekeningen in. De jury, bestaande uit burgemeester K. Schouwenaar en directeur V. Byvanck van het Zeeuws Museum vonden de tekeningen van De Leeuwenburch de mooiste. Groep 4b mag op het Abdijplein samen met de muziekgroep So What zingen voor Sinterklaas. Aanpak veiligheid kust voldoet DEN HAAG - Er is voorlopig voldoende geld voor de strijd tegen hoogwater. „Voor wat we nu kunnen doen, hebben we geld", aldus minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) gisteren in de Tweede Kamer. Ze erkent dat voor de lange termijn, na 2011, wel veel meer geld nodig is. Om alle dijken in Nederland aan de veiligheidsnormen te laten voldoen, is in totaal 1,6 miljard euro nodig. Peijs heeft daarvan 420 miljoen euro op tafel gelegd. Haar ministerie brengt de kwestie bij de kabinetsforma teur onder de aandacht, om ervan verzekerd te zijn dat de volgende regeling zo snel mogelijk het resterende bedrag uittrekt. De minister weersprak dat de adviescommissie water (acw) onder voorzitterschap van prins Willem-Alexander vindt dat de aanpak van waterveiligheid in Nederland te kortschiet. „De acw ondersteunt het beleid van het kabinet. De veilig heid is en komt zeker niet acuut in het geding. En we vra gen een adviescommissie natuurlijk niet om alleen maar aan de kant te staan juichen." door Maurits Sep ZOUl'ELANDE - In de gemeen te Veere verdwijnen 9 van de 28 brievenbussen. Het gemeentebe stuur vindt dat een onaanvaard bare verschraling van het voor zieningenniveau en wil zich met de dorpsraden verzetten tegen het plan van TNT Post. Het postbedrijf begint in Veere in de derde week van januari volgend jaar met het vervangen, verplaatsen en verwijderen van brievenbussen. De rode bussen gaan weg en er komen oranje voor in de plaats. Op sommige plekken worden ze op een beter bereikbare plek neergezet, zoals dichter bij winkels en verzor gingshuizen. In de operatie worden ook bus sen definitief weggehaald. In heel Veere zijn dat er negen. De jneeste verdwijnen in Zoutelan- de (drie van de vier) en Seroos- kerke (twee van de drie). In Aag- tekerke, Koudekerke en Oostka- pelle blijft één van de twee bus sen over. Westkapelle heeft er nu drie en straks twee, waarvan één op een andere plaats. Ook in Koudekerke wordt één brieven bus op een andere plek gezet. In Biggekerke (1), Domburg (3), Ga- pinge (1), Grijpskerke (2), Melis- kerke (1), Veere (2) en Vrouwen polder (1) blijft alles bij het oude. Het gemeentebestuur vindt het verdwijnen van brievenbussen slecht voor de leefbaarheid van de dorpen, omdat het voorzienin genniveau omlaag gaat. „Dan moet je niet alleen denken aan scholen en winkels", merkt bur gemeester R. van der Zwaag op. ,.In Zoutelande gaan drie van de vier bussen weg. dat is gewoon Autobrand zorgt voor files op A58 KAPELLE - Een brand in een personenauto heeft gisteren voor lange files gezorgd op de A58 bij Kapelle. De auto kwam gisterochtend ter hoogte van de afslag Vierwegen tot stilstand en brandde hele maal uit. De bestuurster, een 28-jarige wouw uit Heinkens- zand, bleef ongedeerd. Ze kon de auto op tijd verlaten. De oor zaak van de brand was waar schijnlijk een technisch manke ment. Vanwege mogelijk explosiege vaar werd de zuidbaan (in de richting van Bergen op Zoom) gedurende veertig minuten afge sloten. Daardoor ontstond een file tot aan de afrit -naar de Del taweg. Het wegdek, dat beschadigd was door de brand, is gistermid dag meteen opnieuw geasfal teerd. Als gevolg daarvan ont stond tijdens de spits opnieuw een file. door Maurits Sep KOUDEKERKE - Het anti-over- lastbord dat vrijdag bij een speelweitje in Koudekerke is neergezet, heeft afgelopen week einde al een nieuwe plek gekre gen. Wie het gedaan heeft, is niet bekend, maar het is van de I paal gehaald en bij de bakker op het Dorpsplein gezet. „Dat was natuurlijk niet de bedoe ling", reageert wethouder J. Mei- se. Triest is niet het goede woord, vindt de wethouder, hij noemt het liever 'jammer'. „Het is een onze website www.pzc.nl/! U kunt ze ook afhalen bij onze Met een abonnement spaart u hoi alfabel van Zeel slecht. Als je al geen fatsoenlij ke brievenbus meer hebt." Brievenbussen zullen er altijd blijven, reageert TNT Post. Vol gens woordvoerster L. Kroeger is het bedrijf gebonden aan wet telijke bepalingen voor het aan tal bussen. In woongebieden met meer dan vijfduizend inwo ners moet hemelsbreed om de vijfhonderd meter een brieven bus staan. Alle dorpen in de ge meente Veere zijn echter klei- door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Te koop: een verkeerstoren. Prijs: niet be kend. Te gebruiken om: schepen te begeleiden. De toren die op het Veerplein in Vlissingen staat is buiten ge bruik. De PSD-boten varen al actie op een actie en ik hou van ludieke acties, mits ze binnen de grenzen blijven. Dit is wat mij betreft niet binnen de grenzen. Ik ben wel blij dat het in Koude kerke is gebleven." De afdeling gemeentewerken heeft het bord inmiddels weer op de juiste paal bij de speelwei in de Dahlia straat gehangen. Wie het bord heeft weggehaald, weet Melse niet. „De bejaarden in de buurt zullen het niet ge weest zijn. En het zou zomaar een andere groep jongeren ge weest kunnen zijn dan de groep die er vrijdag bij was toen we het ophingen." Dat zou kunnen, ner. In dat geval geldt de norm van één bus per 2500 meter, on geacht of daarvan veel of weinig gebruik wordt gemaakt, stelt Kroeger. Van der Zwaag wijst erop dat de norm van het inwonertal in dit geval geen goede maatstaf is, omdat in de Veerse kernen in de zomer veel toeristen verblijven. „Onze dorpen worden twee tot vier keer zo groot. Daar moet je rekening mee houden." ruim drie jaar niet meer tussen Vlissingen en Breskens. Dus heeft de Dienst Domeinen de to ren te koop gezet. Wie hem wil hebben, moet een bod doen. Dat bod moet in een envelop. „En dan gaat de toren in principe naar de hoogste bieder", zegt P. van Dongen van Domeinen. Tenzij het hoogste bod echt heel zegt vice-voorzilter H. Klooster man van de dorpsraad Koude kerke. „Er is niet één groep jon geren in ons dorp, er zijn er twee of drie. Maar ja, wie het ge daan heeft, weet ik niet." Hij vindt het wel 'triest' dat het an- ti-overlastbord zo snel alweer is weggehaald. „Het ging juist de goede kant op, omdat we nu een begin hadden om de problemen aan te pakken." Dat is nog steeds de winst van het bord, stelt Melse. „Het is heel positief dat wat we be spreekbaar wilden maken, nu bespreekbaar is. Er volgt nog een gesprek met de jongeren die ik vrijdag heb gesproken. De dialoog is op gang gebracht. Als het weghalen van het bord een schreeuw om aandacht is, dan wil ik die aandacht graag ge ven." Veere plaatst op plekken waar jongeren voor overlast zorgen, borden om hen erop te wijzen dat ze zich moeten gedragen. De speelwei aan de Dahliastraat in Koudekerke was de eerste plek waar zo'n bord is opgehangen. Ook in Aagtekerke, Seroosker- ke, Vrouwenpolder en Zanddijk worden binnenkort borden opge hangen. Kroeger kan op dat argument niet ingaan omdat het te con creet over de Veerse situatie gaat. Zij weet niet of er een mo gelijkheid bestaat om met deze omstandigheid rekening te hou den. Wel geeft zij aan dat TNT Post het gebruik van de brievenbus sen heeft beoordeeld voordat is bepaald hoeveel bussen ergens moeten staan. „Elke bus heeft een bepaalde capaciteit. We erg ver onder de waarde van de toren zit, dan gaat de koop niet door. Domeinen heeft een taxa tie laten uitvoeren. Hoeveel het pand waard is, maakt de dienst niet bekend. Wie belangstelling heeft voor de verkeerstoren, moet eerst langs de gemeente om de bestemming te laten veranderen. Het is nu gaan natuurlijk geen bussen ver wijderen die veel gebruikt wor den. Dat zou wel heel vreemd zijn. Maar als een brievenbus, gemeten over een heel jaar, structureel minder dan 25 pro cent vol zit, dan halen we die weg." Daar heeft Van der Zwaag wel begrip voor. „Ja, als ze niet ge bruikt worden is het natuurlijk helder." Toch legt hij zich niet op voor niet toegestaan om er kantoor in te houden of, gekker nog, erin te gaan wonen. De verkeerstoren mag, volgens het geldende bestemmingsplan, alleen gebruikt worden om sche pen te begeleiden die aankomen of vertrekken. „Je kan er voorlopig niet zo veel mee", stelt Van Dongen dan ook hand neer bij het weghalen van de negen brievenbussen. De ge meente wil de dorpsraden bena deren om te inventariseren hoe zij hierover denken en om geza menlijk nogmaals in gesprek te gaan met TNT Post. Het bedrijf zegt zelf ook waarde te hechten aan zo'n gesprek. Kroeger: „Al les gaat in goed overleg met de gemeenten en de betrokkenen in de dorpen, zoals ouderenvereni gingen." vast. Verder is totaal nog niet duidelijk wat er met het Veer plein, het uitzicht vanuit de to ren, gaat gebeuren. De gemeen te maakt er in ieder geval geen plannen voor. „We hebben andere dingen aan ons hoofd", zegt een woordvoer der. foto Ruben Oreel door Ernstjan Rozendaal DEN HAAG - Minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) overweegt OV-ambassadeur Jel- tje van Nieuwenhoven in te scha kelen om de NS-stations Arne- muiden, Kapelle-Biezelinge en Krabbendijke open te houden. Dat heeft ze gisteren meege deeld in de Tweede Kamer. Peijs reageerde op vragen die de Kamerleden Dijksma (PvdA) en Van der Staaij (SGP) vorige week hebben gesteld. Zij zijn on gerust, omdat het overleg tussen de regio en de NS in het slop zit. De NS zien niets in het voorstel van de provincie en de betrok ken gemeenten om de stations open te houden. Peijs wil dat beide partijen 'snel tot een bevredigende oplossing' komen. „Als het toch lastig blijft, zal ik de OV-ambassa- deur inschakelen." Van Nieuwenhoven is sinds 1 ok tober in functie als ambassa deur voor het openbaar vervoer. Zij moet bij overheden en ver voerders bevorderen dat kansen op een sneller en kwalitatief be ter openbaar vervoer worden be nut. Ze is geen scheidsrechter, dus ze kan het openhouden van de stations niet bij de NS af dwingen. Peijs: „Leidt het tot niets, dan moeten de NS nog altijd bij mij formeel ontheffing aanvragen om de stations te sluiten. Ik zal die aanvraag toetsen aan de ver- voerconcessie." Ze benadrukte dat sluiting vóór 2008 niet aan de orde is. En wellicht nooit. „Ik weet heel goed wat de Kamer wil." CU-Kamerlid Slob maande haar tot spoed, aangezien Peijs heeft aangekondigd niet terug te keren in een volgend kabinet. „Ik zou liever zien dat u het zelf nog snel weet te regelen." Rijontzegging MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 51-jarige drankrijdster uit Diiren (D) voor overschrij ding van de alcohollimiet veroor deeld tot twee jaar rijontzeg ging en 2000 euro boete. De Duitse had zes keer zoveel al cohol gedronken als is toege staan toen ze op 4 augustus in Groede haar auto de greppel in reed. De politierechter merkte op dat de blaastest pas werd afgeno men toen de drank al een paar uur in haar lichaam zat. Het beeld was dus nog geflatteerd. De vrouw uit Duitsland was de ze zomer met haar familie op va kantie aan de Zeeuws-Vlaamse kust. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Hoezo geen overlast in de leefkuil in Nieuwland? In de nacht van zondag op maandag is het bankje in het plantsoen opgeblazen. „Op drie meter afstand van mijn huis", zegt bewoonster E. de Dreu. „We zijn vannacht ternauwernood ontsnapt." Niet alleen het bankje is beschadigd, ook de boom ernaast is flink geblakerd. Onder het bankje lag gisteren nog een pvc-buis, ook geschroeid, er omheen een zwarte vlek van gesmolten kunststof. Omwonenden van de leefkuil hebben het plantsoen van de gemeente gekocht. Ze willen dat het wordt afgesloten, zodat er een eind komt aan de overlast van jongeren. Andere dorpsbewoners zijn tegen de afsluiting. Over de kwestie loopt een procedure bij de Raad van State. Volgens De Dreu is er de afgelopen weken een aantal incidenten geweest. „Een paar weken geleden nog heb ben ze geprobeerd een fiets in de hens te steken." foto Ruben Oreel Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9