Misstanden in de seksindustrie OM weigert openen graf weduwe PZC Grafveld uit ijzertijd ontdekt In Nijmegen Occasion wordt stuk duurder Ammoniakgeur blijft op platteland hangen Ruziënde man ramt pand Ooit 2 maanden schoenen gedragen voordat u ze kocht? Belangenvereniging prostituees De Rode Draad luidt de noodklok Nieuwe partij wil autonomie voor Friesland Baby toch l niet uitgezet dinsdag 31 oktober 2006 rinnr Chris van Mem NIJMEGEN - Tweedehands au to's worden volgend jaar flink duurder. Dat verwacht Oscar Hollink voorzitter van de ^NWB/Bovag Koerslijst. De prijzen gaan tot drieduizend eu- [o omhoog. Tegelijkertijd gaan Je leasetarieven voor een aantal modellen omlaag. Dat is het gevolg van de terugga ve van BPM op auto's die vanuit Nederland worden geëxpor teerd. De Tweede Kamer beslist vandaag over een wetswijziging voor afschaffing van de BPM (Belasting op Personenauto's en Motorrijwielen) op auto's die voor de export bestemd zijn. ANWB/Bovag Koerslijst is de meest gezaghebbende lijst voor de prijs van gebruikte auto's. Volgens voorzitter Oscar Hol link van ANWB./Bovag Koer slijst worden Nederlandse twee dehandsauto's daardoor een flink stuk goedkoper dan occa sions in Duitsland. Daardoor zullen handelaren uit Tsjechië, de Baltische Staten, Roemenië en vele andere Oost-Europese landen veel meer in Nederland inkopen. De prijs van tweedehands auto's in Ne derland stijgt daardoor volgens Hollink. Het effect van de maat regel zal eind 2007 zichtbaar worden. De belastingmaatregel geldt voor auto's die vanaf 16 ok tober 2006 op kenteken zijn ge steld. Tot en met september werden 133.886 auto's geëxporteerd. Slechts 12,5 procent daarvan be staat uit wagens die jonger zijn dan zes jaar. GPD pagina 4 fiscus zet automarkt op zijn kop Scholier groet buschauffeur weer APELDOORN - Scholieren en buschauffeurs hebben sa men gedragsregels opgesteld die de veiligheid van buslijn 109 tussen Apeldoorn en Eerbeek, moeten bevorderen. Zij zijn gisteren aan de scholieren, medewerkers van het ver voersbedrijf BBA en de provincie uitgedeeld. Sinds 2005 is op buslijn 109 sprake van 'ernstige delicten en overlast'. De gedragsregels houden in dat scholieren en chauffeurs elkaar groeten, dat er goed wordt geïnfor meerd over dienstroosters en vertragingen en over wijzi gingen in de lestijden op school. GPD /Novum Limburg aast op serieverkrachters HEERLEN - De politie Limburg-Zuid is een onderzoek begonnen naar een bende serieverkrachters. Afgelopen zomer werd een jonge vrouw uit haar auto ge trokken door twee jongens. Zij werd vastgebonden met tape en naar een derde man gebracht, vermoedelijk in Heerlen, die haar vervolgens misbruikte. De politie vermoedt dat tussen mei en september in de om geving van Kerkrade en Heerlen meer jonge wouwen slachtoffer zijn geworden van de overvalstactiek. Zij ver zoekt eventuele slachtoffers om alsnog contact op te ne men. GPD /Novum Man lokt meisje via chatsessie DEN HELDER - Agenten hebben zondagavond een 52-ja- rige man uit Den Helder aangehouden. Dit omdat zij in zijn woning een 14-jarige meisje hadden aangetroffen. Het meisje was vrijdag uit haar ouderlijke woning in Sint Anthonis vertrokken. Vermoedelijk had zij via het chat- programma MSN met hem afgesproken. De man loog over zijn leeftijd. Hij is voor verder onder zoek ingesloten. Het meisje is inmiddels weer bij haar ouders. GPD /Novum, Mobiel uitgerust met liefdeswekker DEN HAAG - Een telefoontje, een sms'je of is het tijd om de liefde te bedrijven? Het Japanse bedrijf NTT DoCoMo komt met een nieuw mobieltje dat wouwen met een kin derwens laat weten wanneer zij hun wuchtbaarste perio de van de maand hebben bereikt. Door informatie in te voeren over haar menstruatiecyclus programmeert de gebruikster haar gsm om haar drie da gen voor de ovulatie te waarschuwen en nogmaals op de dag zelf. In Japan worden steeds minder kinderen geboren. Vorig jaar werd een dieptepunt bereikt van 1,25 kinderen per vrouw. De noviteit speelt daarop in. GPD/RTR Per jaar 150.000 sportblessures DEN HAAG - Sporten is minder gezond dan algemeen wordt aangenomen. Dat stelt het Nivel, het Nederlands in stituut voor onderzoek van de gezondheidszorg. Het instituut wijst erop dat huisartsen jaarlijks zo'n 150.000 sportblessures behandelen. Jongens tussen de 15 en 19 jaar lopen het grootste risico op een blessure. De keerzijde van sporten heeft volgens het Nivel onvol doende bekendheid. Het instituut erkent dat sporten leidt tot een betere gezondheid, minder ziekteverzuim en een hogere productiviteit oplevert. GPD/Novum door Peet Vogels DEN HAAG - De ammoniak geur op het platteland zal vol gend jaar niet zijn verdwenen. Grote varkens- en pluimveestal- len hoeven pas in 2012 te vol doen aan strenge normen voor de uitstoot van ammoniak. Die belofte deed staatssecreta ris Van Geel van Milieu aan de Tweede Kamer tijdens de behan deling van de Wet Ammoniak en Veehouderij (WAV). Het kabinet wilde dat al in okto ber 2007 alle grote stallen aan de strenge Europese norm zou den voldoen. Maar een meerder heid in de Tweede Kamer wees erop dat de boeren in 2012 hun stal toch al moeten aanpassen vanwege de strengere welzijnsei- sen voor varkens en pluimvee en dat twee keer verbouwen te duur zou worden. Van Geel was wel gevoelig voor dat argument en gaf aan dat boeren niet hoe ven te verbouwen als dat tot gro te economische schade leidt. Eerder ging Van Geel er al mee akkoord dat alleen veehouders die binnen een straal van 250 meter van een zeer kwetsbaar natuiu'gebied zitten en willen uitbreiden aan de nieuwe stren ge normen voor ammoniakuit- stoot moeten voldoen. De Tweede Kamer drong er bij Van Geel op aan veehouders in de buurt van minder kwetsbare natuurgebieden meer ruimte te geven voor uitbreiding. Het gaat dan om bedrijven in de omge ving van gebieden die vallen on der de Vogel- en Habitatricht lijn. Die richtlijn beschermt de leefgebieden van zeldzame die ren. Naburige veehouders mo gen alleen uitbreiden als ze kun nen aantonen dat er geen scha de is voor de dieren. Het maakt daarbij niet uit of de stal op een paar honderd meter of een paar kilometer van zo'n gebied is ge vestigd. Circa 10.000 landbouw bedrijven hebben met die richt lijn te maken. Stroom procedures „In de praktijk leidt dat tot een grote stroom juridische procedu res tegen veehouders die willen uitbreiden", aldus CDA-Kamer lid Koopmans. „Wat wij willen is dat ook voor die gebieden een soort zonering komt. Bijvoor beeld dat alleen bedrijven die binnen 500 meter van zo'n ge bied zitten een vergunning hoe ven aan te vragen. Dat betekent dat er voor duizenden veehou ders weer toekomstperspectief komt." Staatssecretaris Van Geel zal met de Europese Com missie overleggen wat de moge lijkheden zijn, zo liet hij de Tweede Kamer weten. GPD Advertentie IND-directeur Peter Veld zegt dat er een fout is gemaakt. In de blief stond dat het meisje weg moest, omdat de vader, Geert Cornelissen, haar te laat zou hebben erkend. Cornelissen is getrouwd met een Tanzaniaanse een verblijfsvergunning fieeft tot 2011. Toen zijn vrouw ijaar Nederland verhuisde, was zij al zwanger. Veld: „De ver warring ontstond doordat de va der verzuimde het kind in het be volkingsregister in te schrijven. Vandaar dat het meisje op naam van haar moeder werd bijge schreven. Het is dus een Tanza- niaans kind. De moeder moet nu het kind in haar paspoort laten hrij ven." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Justitie weigert het graf van de vermoorde wedu we Wittenberg te openen. Het Openbaar Ministerie gelooft niet dat het mes waarmee de we duwe is vermoord daar is verbor gen door 'de klusjesman'. Dat zei de landsadvocaat gisteren in een kort geding dat was aange spannen door de voor de moord veroordeelde Ernest Louwes. Louwes' advocaat Geert-Jan Knoops beschuldigde het OM van arrogantie en onwil omdat het zich 'weigerachtig' opstelt, terwijl justitie juist zou moeten meewerken aan het vinden van nieuw bewijs, in het kader van het 'heroriënterend vooronder zoek' over de veroordeling van Louwes. Knoops: „Daarbij moet waarheidsvinding de ultieme doelstelling zijn." Louwes ont kent schuld en wil dat het OM het graf opent, om te zien of het nooit gevonden moordwapen on der de afdekplaat ligt. Volgens opiniepeiler Maurice de Hond is het mes daar neergelegd door de klusjesman. De oud-beheerder van de begraafplaats en een vrij willige medewerker van de be- TOCH WAS-IE VGoEGEFZ WAT LEUK,PIS- VAN JOU AMSTERDAM - Een personenbusje is door de pui van een bedrijf aan de Johan Iiuizingalaan in Amsterdam naar binnen gereden. De bestuur der van het busje, die zwaargewond raakte, had ruzie met twee aanwezigen in het pand, zo meldde de politie. Drie mannen, waaronder de bestuurder, kregen gistermiddag onenigheid in het pand, wat in een vechtpartij ontaardde. Op een gegeven mo ment pakte een 31-jarige man zijn busje en reed op de gevel van het pand in. Een van de ra men lag er al snel uit. Vervolgens reed de man opnieuw het pand in. Een tweede raam sneuvel de en de bus kwam binnen tot stilstand. Daar na werd de ruzie voortgezet. Een van de twee mannen in het pand raakte lichtgewond en moest zich laten behandelen. De drie zijn door de politie aangehouden. De bestuurder is over gebracht naar het ziekenhuis. Het pand liep zware schade op. Ook de inboedel is bij de ru zie grotendeels vernield, foto Evert Elzinga/GPD graafplaats hebben verklaard de klusjesman drie dagen na de begrafenis van de weduwe met een etui bij het graf te hebben gezien, dat hij onder de afdek plaat stak. Volgens De Hond hebben metin gen met een metaaldetector uit gewezen dat er een metalen voorwerp bovenin in het graf ligt. Metalen letters Volgens het OM kunnen de sig nalen van de detector ook af komstig zijn van bijvoorbeeld de metalen letters op de steen, de hengsels van de kist of de lo den hoeksteunen van het graf, Bovendien was het volgens het OM niet mogelijk om een mes on der de grafplaat te duwen. Ook ontbreekt de wettelijke grond om het graf te openen. De klus jesman is namelijk geen verdach te. Daarbij verzet de broer van de weduwe zich volgens de landsadvocaat om emotionele re denen tegen het lichten van de grafplaat en is ook de parochie, eigenaar van de grond waarin het graf zich bevindt, tegen. Het graf openen op verzoek van de moordenaar stuit daarom op mo rele en wettelijke bezwaren, al dus het OM. GPD LEEUWARDEN - Friesland moet een onafhankelijk land worden binnen het Koninkrijk der Nederlanden. Dat vindt de nieuwe regionale partij deFriezen. De partij doet volgend jaar mee aan de verkie zingen voor de Provinciale Sta ten. ANP NIJMEGEN - Bij werkzaamheden aan een nieuw ver keersplein in Nijmegen-Noord is opnieuw een graf veld uit de ijzertijd ontdekt. In de bermsloot naast de weg van Nijmegen naar Arnhem zijn zes graven bloot gelegd. Ze dateren waarschijnlijk uit de periode tus sen 500 en 250 voor Christus. Vier daarvan zijn kuil tjes met resten van gecremeerde personen. De andere bevatten de skeletten van een vrouw en een man, meld de het gemeentebestuur gisteren. Nadat het grafveld in onbruik was geraakt, werd op deze plaats rond het begin van de jaartelling door de Batavieren een nederzetting gesticht. In Nijme- gen-Noord zijn al vier grafvelden uit de ijzertijd ge vonden. Deze dateren uit de periode van 800 tot 250 voor Christus. foto GPD van onze redactie binnenland BEN HAAG - De Nederlandse 1 seksindustrie wordt vijf jaar na je legalisering van de prostitu- iicnog steeds door ernstige mis standen geregeerd. Arbeidsom standigheden en arbeidsvoor waarden zijn vaak niet gere geld. Voor zover er loondienst- 1 contracten voorkomen, lijken die meer op wurgcontracten. Dat blijkt uit onderzoek van De Rode Draad, belangenvereni ging van prostituees. „Voorko- Imen moet worden dat de situa tie in de seksindustrie onhoud baar wordt," concluderen de op stellers. Prostituees die vrijwillig voor het vak kiezen, kunnen sinds 1 2000 in loondienst van een ex citant werken, of als zelfstan dige. Het invoeren van het loon- dienstverband stuit echter op verzet van de exploitanten en prostituees weten vaak niet wat het voordeel voor hen is. „Het gezag van de exploitant is alom I aanwezig.Oost-Europese vrou wen blijken volledig afhanke lijk van de exploitant, omdat ze wonen op hun werkplek. „Oost-Europese vrouWen zijn al- Ilëen op papier zelfstandig." De Rode Draad wil sancties voor de foute exploitanten en een warm welkom voor hen die een trans parante en correcte bedrijfsvoe ring voorstaan. Ihaise salons Het onderzoek bracht ook aan liét licht dat het aantal seksbe- drijven in Nederland is afgeno men met ongeveer een kwart, ti)l: minder dan zeshonderd. Een zesde van het aantal bedrijven betreft Thaise salons, een sterke toename. Ook het aantal klan ten is teruggelopen. „Eén klant per dag is geen uitzondering. De verdiensten zijn daardoor, voor al in de afgelegen gebieden, heel slecht." Er is gebrek aan innova tie in de branche. „Klanten lijken een voorkeur te hebben voor massagesalons en sauna's en laten de klassieke bordelen met vloerbedekking op het plafond, rode lichtjes en Frans Bauer-muziek links lig gen." De Rode Draad consta teert dat de beslissing van de landelijke overheid om in 2000 gemeenten algeheel verantwoor delijk te maken voor het prosti- tutiebeleid, te hoog gegrepen is geweest. „De materie is te com plex voor gemeenten." De belan genvereniging pleit voor actieve re, landelijke ondersteuning voor gemeenten, GPD/Novum DEN HAAG - De Immigratie- 11 en Naturalisatiedienst (IND) zet de vijf maanden oude baby van jö een echtpaar uit Geldrop niet 15 het land uit. De dienst stuurde 0 een brief naar de echtelieden, 14 waarin stond dat hun pasgebo- ■7 ten dochter binnen 28 dagen het land moest verlaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3