NIEUWS n GETIPT VOOR U VVV wordt veel te weinig benut PZC Virginia Kilgore zet zaken in balans Het debuut van meester Dirk Meeuse PUZZELPAUZE Verhalenvertellers zijn schaars Gratis Blue Band Basiskookboek! Geen schuren op erfgrens in Haamstede Informatiemarkt biedt ondernemers kans alles in één keer te regelen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Dirk Meeuse met zijn debuutroman die hij in 1948 heeft geschreven maar in 2006 werd uitgegeven. door Edith Ramakers DOMBURG - Leerlingen van lagere scholen in Goes en Yerseke én de am bachtsschool in Goes hebben jaren te rug ondervonden dat meester Dirk een verhalenverteller pur sang was. Elke vrijdagmiddag vertelde hij een episode van een van zijn zeven feuilletons. Voor waarde was dat ze braaf moesten zijn geweest. „Ze corrigeerden elkaar als het onrustig was in de klas, want ik ge loof dat ze mijn verhalen wel konden waarderen", zegt Dirk Meeuse, negen tig jaar inmiddels. De verhalenverteller blijkt ook een schrijver te zijn. „En daar krijg ik dan op mijn negentigste jaar het bewijs van", zegt de debutant en glimlacht. De ze week werd hij in verzorgingshuis Simnia in Domburg verrast met zijn de buutroman Jan Drums, een meesterlij ke vertelling. Geschreven in 1948, uitgegeven in 2006. Hij had het manuscript na de crisistijd opgestuurd naar uitgever Bosch en Keu- ning, maar kreeg het terug. Het paste niet in het fonds, luidde de verklaring. „Ik dacht toen, laat maar zitten. Ik ver tel mijn verhalen wel en schrijf geen ver halen meer." Zijn kinderen kwamen vier jaar geleden het schrijfblok tegen dat Meeuse opgeborgen had in de doos 'van belangrijke documenten. Ze waren geraakt door het verhaal over de jongen Jan Drums, 'alsof ze hun vader hoorden vertellen'. Het gaat over arm en rijk, over de verhouding tussen de strenge va der en zijn zoon én eerlijkheid. Ze besloten het boek alsnog uit te ge ven, in eigen beheer en verrasten hem ermee. Een van de twee zonen, Piet Meeuse, heeft de tekeningen bij de hoofdstukken gemaakt. „Ach, de hele familie heeft eraan meegewerkt. Ik ben er diep door geroerd," Voor Dirk Meeuse was het de normaal ste zaak van de wereld om moeilijke vraagstukken te verluchtigen met een verhaal. Voor de basisscholieren haalde hij de konijnen of duiven erbij om ver menigvuldigen uit te leggen. De peuters kregen met Pietje Katoen te maken, die ondeugend was en zo klein dat hij in een luciferdoosje paste. „Dan verzon ik verhaal op verhaal over Pietje Katoen. Dat ging vanzelf. Hij maakte dan weer kippenhokken open, dan stal hij iets." Niet zo lang geleden heeft hij van een 'bekende man uit de onderwijswereld gehoord' dat onderwijzers te veel leraar zijn en te weinig acteur. „Ik ben de jong ste ontwikkelingen in de onderwijswe reld kwijtgeraakt, maar dat is wel wat ik van veel mensen hoor. Verhalenver tellers zijn schaars en dat is jammer." Want hij is ervan overtuigd dat kennis beter blijft hangen als je het leuk ver pakt. Bovendien is zijn vaardige vertel kunst zijn sleutel voor succes geweest. foto Ruben Oreel „Zo zie ik dat. Ik heb lesgegeven aan de ambachtsschool in Goes. Daar zaten heus niet alleen maar lieverdjes. Ik heb leraren zien afhaken, overspannen zien worden, omdat ze de jongelui niet aan konden." Plij kon de leerlingen boeien door een verhaal te vertellen. Met het grootste gemak stichtte hij een andere wereld in zijn verhalen of maakte de werkelijkheid mooier dan hij was. Toen hij leraar was in Goes, schreef hij geregeld in de schoolkrant verhaaltjes onder het pseudoniem Sam. „Sam is daardoor mijn bijnaam. Maar in het echt was Sam een negerjongetje dat met zijn moeder leefde. Sams leven veran dert als hij op een dag een rijke dame helpt.De verhalen van de schoolkrant worden nu herdrukt in de Semafoor, dat is het blad van de organisatie van verzorgingshuizen waar Simnia bij- hoort. Een aantal mooi vormgegeven exempla ren van Jan Drums is te koop bij de Drukkerij in Middelburg en de bibliothe ken in Goes en Middelburg voor 12,50 euro. Uitgeverij AIK, Alles Is Kostelijk. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Sommigen ver gelijken het met het indrukken van de resetknop op de compu ter, zelf trekt Virginia Kilgore (35) uit Zonnemaire een parallel met de onderhoudsbeurt van een auto. Het gaat over alpha- biotics, oftewel een 'balansbe handeling' om de linker- en rechter hersenhelft weer met el kaar in evenwicht te brengen. Kilgore houdt binnenkort twee kennismakingsbijeenkomsten in Zeeland. Dat gebeurt zaterdag 4 november in Ritthem en zater dag 11 november in haar woon plaats Zonnemaire. Kilgore is tot nu toe de enige alp- habioticist in Nederland. De ba lansbehandeling staat in Neder land nog in de kinderschoenen. In Texas, het gebied waar Kilgo re is geboren en opgegroeid, wordt deze alternatieve behan delwijze veelvuldig toegepast. De liefde deed haar besluiten naar Nederland te komen. Zij woont nu vijf jaar in Zonnemai re en ze oefent haar alphabio- tics-praktijk hier al enige tijd uit. Op aandringen van enkele deelnemers heeft ze besloten wat meer bekendheid te geven aan de behandeling. De blozende en vrij robuuste Texaanse kan bepaald niet als 'zweverig type' worden omschre ven. Zij erkent dat bij balansbe handeling sprake is van een al ternatieve methode. „De wer king ervan kan bovendien nog niet wetenschappelijk worden verklaard, maar binnen de medi sche wetenschap bestaat er wel belangstelling voor. Zo is op vijf tig verschillende, medische ge bieden onderzoek gedaan naar het effect van alphabiotics. Eén van die effecten is de snelle op bouw van witte bloedlichaam pjes waardoor het immuumsys- teem wordt verbeterd." Zij koos destijds in Texas be wust voor de opleiding als alpha- bioticist. „Daar ging twee jaar studie medicijnen aan vooraf. Algemene basiskennis van het Virginia Kilgore bezig met de balansbehandeling. foto Marijke Folkertsma lichaam is een vereiste." Wat die twee hersenhelften betreft, Kilgore kan het bondig toelich ten: „In de linkerhelft zit de logi ca en aan de rechterkant de emo ties. Bij tachtig procent van de mensen is de linkerhelft domi nant, waardoor één kant van het lichaam meer spierspanning heeft dan de andere kant. Het doel van de balansbehandeling is beide hersenhelften optimaal te laten functioneren, met el kaar te laten communiceren en in evenwicht te brengen." De behandeling of 'alphabiotic alignment' blijkt weinig tijd te vergen. Kilgore voelt aan enkels en heupen hoe het ervoor staat met de vaak ongelijke lengte van de benen en het naar voren gekantelde bekken. Daarna volgt een snelle, krachtige aanra king met het achterhoofd om het evenwicht van de spierspan ning aan beide kanten van het wervelkanaal te herstellen. Het blijvend effect van de be handeling is mede afhankelijk van de wijze waarop mensen met stresssituaties omgaan, zegt Kilgore. Zij heeft tal van oefe ningen voor mensen die zelf hun beide hersenhelften willen sti muleren. Ze geeft een eenvoudig voorbeeld: Een stevige wande ling maken en daarbij lekker hard een paar liedjes achter el kaar zingen. „Daarvoor moet je op beide kanten van je hoofd een beroep doen." De bijeenkomst in Ritthem wordt 4 november gehouden in 'De Vijf Klavers' en op zaterdag 11 november in het dorpshuis in Zonnemaire.Aanvang 13.00 uur. Kooktechnieken gaan met hun tijd mee en sinds het eerste Blue Band Basiskookboek uit 1984 is er dan ook een hoop veranderd in de Nederlandse keuken. Hoog tijd dus voor een vernieuwd Blue Band Basiskookboek. Alle hedendaagse basistechnieken worden stap voor stap uitgelegd. Het Blue Band Basiskookboek: vanaf 6 novem ber gratis bij aankoop van 4 pakjes en/of flessen Blue Band. Wees er snel bij want op=op! Vul het diagram zo in dat in elke rij. elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. 2 5 9 6 5 1 9 3 9 2 1 2 5 6 8 9 6 7 4 2 8 7 7 4 6 6 1 agenda STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Hervormd Kerkcentrum, 14.15 uur: themamiddag ouderenbond PCOB over seniorenpolis. Fietsen kijken ZIERIKZEE - Het politiebu reau in Zierikzee is aanstaande zaterdag tussen 10.00 en 11.00 uur open voor eigenaren van ge stolen fietsen. In het bureau staan fietsen opge steld die door de politie terugge vonden zijn. Gedupeerde fietsei- genaren kunnen dan bekijken of hun karretje er bij staat. (Advertentie) Den Dekker Muziek dinsdag 31 oktober 2006 sll Inbraakpoging woning Renesse RENESSE - Inbrekers hebben zondagmiddag geprobeerd een woning aan de Zeeanemoonweg in Renesse open te breken. Eerst hebben de dieven het aan de achterzijde van de wo ning geprobeerd en toen dat niet lukte aan de voorkant. Ze gingen ervandoor toen een omwonende hen betrapte. File door autobrand bij Kapelle KAPELLE - Een brand in een personenauto heeft giste ren voor lange files gezorgd op de A58 bij Kapelle. De auto kwam gisterochtend ter hoogte van de afslag Vierwegen tot stilstand en brandde helemaal uit. De be stuurster, een 28-jarige vrouw uit Heinkenszand, bleef on gedeerd. Ze kon de auto op tijd verlaten. De oorzaak van de brand was waarschijnlijk een technisch mankement. Vanwege mogelijk explosiegevaar werd de zuidbaan (in de richting van Bergen op Zoom) gedurende veertig minu ten afgesloten. Daardoor ontstond een file tot aan de afrit naar de Deltaweg. Het wegdek, dat beschadigd was door de brand, is gister middag meteen opnieuw geasfalteerd. Als gevolg daarvan ontstond tijdens de spits opnieuw een file. Volgens de poli tie was er geen sprake van ernstige verkeershinder. Leeuwenburch mag Sint toezingen MIDDELBURG - De kinderen van groep 4b van basis school De Leeuwenburch mogen Sinterklaas toezingen als hij op zaterdag 18 november in Middelburg aankomt met de boot. Zij hebben een tekenwedstrijd gewonnen waaraan acht Middelburgse scholen hebben meegedaan. Zij leverden sa men ruim vierhonderd tekeningen in. De jury, bestaande uit burgemeester K. Schouwenaar en directeur V. Byvanck van het Zeeuws Museum vonden de tekeningen van De Leeuwenburch de mooiste. Groep 4b mag op het Abdijplein samen met de muziekgroep So What zingen voor Sinterklaas. SP wil tol in tunnel bevriezen DEN HAAG - De Socialistische Partij wil het toltarief in de Westerscheldetunnel bevriezen. Kamerlid Gerkens heeft daarvoor gisteren een motie ingediend. Volgens haar worden regelmatige gebruikers van de tunnel onno dig op kosten gejaagd. „De NV Westerscheldetunnel maakt al winst. Toch stijgen de tarieven. Het liefst zou den we de tol helemaal afschaffen. Bevriezing is wel het minste." Minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) ontraadde de motie. Vanavond wordt erover gestemd. Het is niet waarschijnlijk dat cle SP veel steun krijgt. Een meerder heid van de Tweede Kamer wil namelijk dat Peijs het ren dement van de Westerscheldetunnel inzet voor de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Wanneer het toltarief wordt bevroren, wordt het rendement van de Westerscheldetun nel lager. Advertentie door Jan van Ommen DEN HAAG - De gemeente Schouwen-Duiveland erkende gisteren bij de Raad van State dat ze een fout heeft gemaakt in de bouwvoorschriften voor bij gebouwen en schuren in Haam stede. Een inwoonster van de Mei- doornweg in Haamstede stapte naar de Raad van State, omdat ze vreesde in het ergste geval vanuit haar woning tegen een schuur van zes meter hoog te moeten aankijken. In het be stemmingsplan 'Bebouwde Kom Nieuw-Iiaamstede' is onduide lijk welke afstand er tussen nieuw te bouwen bijgebouwen en de erfgrens met de buren moet zitten. De provincie Zee land onthield op dat punt goed keuring aan het bestemmings plan. Het gevolg van dat besluit is weer dat er nu helemaal geen af standsmaten meer gelden. De buren van bezwaarmaakster me vrouw P. Polderman kunnen in theorie een schuur van 60 vier kante meter groot en zes meter hoog op de erfgrens op een paar meter van Poldermans woning bouwen. De gemeentewoord voerster van Schouwen-Duive land zei evenwel dat Polderman en anderen in de buurt niet hoe ven te vrezen. „We zijn bezig met de reparatie van het bestem mingsplan en daarin komt het voorschrift dat er in het plange bied minimaal 5 meter tussen de schuren en erfgrens moet zitten. In de tussentijd houden we bouwaanvragen voor bijgebou wen in Nieuw-Haamstede aan, zodat er niet op de erfgrens ge bouwd kan worden", zei de ge meentewoordvoerder. Met deze toezegging leek staats raad J. Hoekstra tevreden. De kans is groot dat hij het bestem mingsplan in stand laat, omdat er geen onomkeerbare ontwikke lingen kunnen plaatsvinden. Uitspraak volgt over enkele we ken. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De promotiemo gelijkheden van de WV worden te weinig gebruikt door de deel nemers. Dat zeggen bestuurslid P. de Haas en directeur J. Klap wijk. De toeristenorganisatie heeft tal van promotiemiddelen, maar door drukte of gebrek aan interesse worden die niet altijd benut. Ook verzuimen deelne mers (zoals recreatieonderne mers, kamerverhuurders of hore ca) regelmatig alle activiteiten door te geven en daardoor loopt de toerist leuke tripjes mis. Gedurende het jaar krijgen deel nemers aan de WV regelmatig een brief of een e-mail met daar in het verzoek mee te doen aan een advertentie op een fietsrou- tekaart of gegevens te leveren voor een recreatiekrant. „Je komt in het seizoen publicaties tegen waarvan je denkt: daar had ik ook in moeten staan", zegt P. de Haas, secretaris VW-bestuur en ondernemer. „Dan is daar wel een mailing over geweest, maar je weet hoe dat gaat. Je denkt 'daar moet ik straks over bellen' en uiteinde lijk gebeurt dat niet." De promotie kan - en moet - dus beter, De WV wil dat oplossen door een infomarkt te houden, na afloop van het officiële deel van de jaarlijke deelnemersver gadering op 8 november. „We hebben vijftien verschillende promotiemiddelen. Gidsen, ka lenders, fietsknooppuntenkaart, noem maar op. Die laten we alle maal zien in verschillende stand jes. Ondernemers kunnen nu in één avond aangeven waar ze wil len adverteren en waar ze in wil len staan. Aan het einde van de avond hebben ze dan het promo tieplan voor het hele jaar klaar. Ze weten wanneer ze wat moe ten inleveren en wat het kost." Hetzelfde verhaal geldt ook voor de verschillende activitei ten op het eiland. Ondernemers organiseren van alles, maar dat is lang niet altijd bekend bij de VW-balies en het callcentrum. „Dat is jammer, want juist het callcentrum krijgt heel veel tele foontjes, niet alleen met de vraag om een slaapplek, maar ook over wat er te doen valt. Als die medewerkers niets weten, komen ze ook niet verder dan Waterland Neeltje Jans. Onder nemers moeten gewoon iedere ochtend bellen met hun activitei ten: vandaag organiseer ik een pannenkoekentocht door de dui nen of: wij hebben een extra af vaart." De VW regelmatig voe den met allerlei activiteiten is vooral een kwestie van gedrags verandering bij de ondernemer. Die moet er zelf attent op zijn om te bellen of te e-mailen. „Mensen beseffen niet altijd dat dat gewoon kan. Je kunt bij wij ze van spreken nu bellen dat het e-mailadres veranderd moet worden of dat een activiteit is verplaatst en over een uur staat het op internet", zegt J. Klap wijk, directeur van de VW. Oeze rubnek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.8 miljoen) Meer informalie: e-mail; inlo@nrp.nl o.v.v. Nieuws gebpt voor u!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31