PZC Uitbreiding van haven bepleit Brede opzet textielwerkplaats Smullen tijdens schoolontbijt Tegengestelde belangen vergen nader onderzoek PZC W atersnoodmuseum is tevreden over afgelopen seizoen Snert Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 dinsdag 31 oktober 2006 NBA-coach Auerbach overleden waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland door Esme Soesman ZIERIKZEE - Breek de huidige dijkenstructuur open en maak het havengebied van Zierikzee groter. Met het creëren van nieuw binnenwater kan het ruimteprobleem waar de Zierik- zeese haven al jaren mee kampt, worden opgelost. D. Oostdam lanceerde gisteravond een door ondernemers bedacht plan waar mosselvloot, loswal en recreatie vaart allen baat bij hebben. Door een nieuw stuk haven aan te leggen op het industrieterrein aan de overzijde van de Nieuwe Haven kan de recreatievaart flink uitbreiden. Niet met zo maar 65 ligplaatsen, wijst Oost- dam op de discussie die naar aanleiding van een onderzoek van DHV wordt gevoerd. „Nee, je kunt dan honderden schepen kwijt." Zonder dat de overige ge bruikers hoeven in te binden, schetst Oostdam, die eerder ook als woordvoerder voor de herin richting van het 'droge deel' van de Zierikzeese haven met de ge meente om de tafel zat. De mosselvloot kan, als er meer haven beschikbaar is, blijven waar ze ligt. Voor ondernemers is er bovendien voldoende plek beschikbaar om de door hen zo dringend gewenste loswal in be drijf te houden. Ook het verou derde industrieterrein kan bij deze nieuwe visie gebaat zijn, denkt Oostdam. Het plan ligt er in grote contou ren. Binnen een week of twee verwacht Oostdam met een meer uitgewerkte versie te ko men. Die haast is nodig om aan spraak te kunnen maken op Eu ropese subsidie, maakte wethou der W. Renden de leden van de Peijs overweegt bemiddelaar in te zetten in kwestie stations door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) overweegt OV-ambassadeur Jel- tje van Nieuwenhoven in te scha kelen om de NS-stations Arne- muiden, Kapelle-Biezelinge en Krabbendijke open te houden. Dat heeft ze gisteren meege deeld in de Tweede Kamer. Peijs reageerde op wagen die de Kamerleden Dijksma (PvdA) en Van der Staaij (SGP) vorige week hebben gesteld. Zij zijn on gerust, omdat het overleg tussen de regio en de NS in het slop zit. De NS zien niets in het voorstel van de provincie en de betrok ken gemeenten om de stations open te houden. Peijs wil dat bei de partijen 'snel tot een bevredi gende oplossing' komen. „Als het toch lastig blijft, zal ik de OV-ambassadeur inschakelen." Van Nieuwenhoven is sinds 1 ok tober in functie als ambassa deur voor het openbaar vervoer. Zij moet bij overheden en ver voerders bevorderen dat kansen op een sneller en kwalitatief be ter openbaar vervoer worden be nut. Ze is geen scheidsrechter, dus ze kan het openhouden van de stations niet bij de NS af dwingen. Peijs: „Leidt het tot niets, dan moeten de NS nog al tijd bij mij formeel ontheffing aanvragen om de stations te slui ten. Ik zal die aanvraag toetsen aan de vervoerconcessie." Ze benadrukte dat sluiting vóór 2008 niet aan de orde is. En wel licht nooit. „Ik weet heel goed wat de Kamer wil." CU-Kamerlid Slob maande haar tot spoed, aangezien Peijs heeft aangekondigd niet terug te keren in een volgend kabinet. „Ik zou liever zien dat u het zelf nog snel weet te regelen." commissie ruimtelijke ordening gisteren duidelijk. Met de vier nu ter tafel liggende opties kan de politiek niet makkelijk uit de voeten, zo werd tijdens de dis cussie gisteren overduidelijk. Een rigoureuze aanpak van de haven is noodzakelijk om de vei ligheid te kunnen waarborgen, door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - „Héééé- érlijk", roepen de circa vijftig leerlingen van christelijke basis school De Schouw in Brouwers haven in koor. Met zo'n 400.000 andere kinderen in het land schoven zij gisterochtend aan voor het Nationaal Schoolont- bijt. Bakker Hans en bakkersvrouw Ellen Kik van de jubilerende plaatselijke bakkerij waren hoogstpersoonlijk van de partij om vers gebakken broodjes uit te delen. En... om een hele reeks vragen door Esme Soesman OUWERKERK - Een creatieve inborst en natuurlijk materiaal te over. En dat alles op een inspi rerende plek. In de jachtschuur van Nieuw Oostersteyn bij Ou- werkerk is textielwerkplaats Wol en zo opengegaan. Met ge bruikmaking van natuurlijke materialen kunnen er, in over eenstemming met de seizoenen, heel wat mooie dingen worden gefabriceerd. Op tafel liggen herfsttafereel- maakte Renden nog eens duide lijk. Negen insprekers wezen daarnaast op de verschillende belangen die in het spel zijn. De watersport wacht al dertien jaar op de toegezegde uitbreiding van ligplaatsen. De toeristische sector is evengoed, zo maakten andere sprekers duidelijk, bij de te beantwoorden, want de leer lingen willen maar al te graag weten hoe je een broodje of kren tenbol bakt. Het bakkersvak heeft iets ma gisch, ervaart Kik, die met bak kersmuts op het hoofd alle tijd nam om leerlingen te informe ren. Vooral de jeugd kan met verbazing de metamorfose van wit bolletje deeg tot knapperig bruin broodje gadeslaan. „Je bent toch een soort tovenaar in hun ogen." Anderzijds hebben bakkers te kampen met een slecht imago, zegt Kik. Het vak wordt altijd in verband gebracht met zwaar werk in de nachtelijke uurtjes. tjes in vilt uitgestald, zoals een aandoenlijk bosmannetje dobbe rend in kleurrijk herfstblad. Voor het raam wijst een uit strooigoed opgebouwde krans naar zoete in aantocht zijnde tij den. Alet Tienpont uit het Gro ningse Haren wrijft ondertussen plukken wol („Wol wil altijd grijpen") vermengd met draad jes zijde op een chic ogend sjaal tje van chiffon. Samen met Jo- zien Bolijn uit Ouwerlcerk is ze initiatiefnemer van de textiel werkplaats. Al een jaar of twee geeft het tweetal van tijd tot tijd cursus sen in de jachtschuur. Nu Tien pont op het punt staat definitief naar Ouwerkerk te verhuizen, is het tijd om de werkplaats promi nent in beeld te brengen en ook verder uit te bouwen. De bedoe ling is een nieuwe - in oude stijl opgetrokken - schuur op het erf neer te zetten en daarin een groot textielcentrum onder te brengen. „Een open atelier. Een inloopcentrum", verfijnt Tien pont de plannen. Het wachten is nog op een akkoord van de ge meente. Dat wordt februari vol gend jaar verwacht. De werk- nabijheid van de mosselvloot ge baat. Het bedrijfsleven kan niet zonder loswal, al hoeft die min der groot te zijn dan door DHV in het rapport is aangegeven. De Vereniging Bedrijvenpark Zuid gaf aan bereid te zijn in een eventueel onderzoek naai de loswal te investeren. Vanuit „Valt mee hoor", vertelt de bak ker aan zijn jeugdige gehoor. Het vroege opstaan heeft als voordeel dat je 's middags meer tijd hebt. „Zo kon ik toen mijn kinderen nog klein waren ge woon 's middags met ze gaan fietsen of naar het strand." Vader Doris Kik - destijds zet baas in Stellendam - kocht de bakkerij in Brouwershaven een halve eeuw geleden. Achtentwin tig jaar geleden kwamen de te genwoordige eigenaren zoon Hans en schoondochter Ellen in de zaak. Pa Kik komt anno 2006 elke dag nog even buurten, maar in andere opzichten heeft de tijd bepaald niet stil gestaan, plaats moet een plek zijn waar diverse cursussen kunnen wor den gegeven. Niet alleen door Tienpont en Bolijn zelf, maar ook in bijvoorbeeld een oud am bacht als kantklossen. Boven dien kan het centrum goed als vertrekpunt fungeren voor uit eenlopende educatieve activitei ten zoals bijvoorbeeld een cul tuurhistorische route in de na bije omgeving. Da's een mooi te genwicht voor de vele uren die diverse hoeken werd bovendien gevraagd om via een werkgroep 'natte herinrichting haven' op nieuw in overleg te gaan. Voor diverse politieke partijen was dat aanleiding het voorstel van de gemeente als nog niet di rect rijp voor de raad te betite len. Aan de wethouder het ver- Ellen herinnert zich nog goed het aanbod toen zij haar eerste stappen in het bakkerswereldje zette. „Wit, bruin en in het week end krentenbrood. En dan had je het wel gehad." Dat de maaltijd anno 2006 heel wat gevarieerder kan, is overdui delijk op de borden van de leer lingen van De Schouw te zien. Bolletjes met en zonder zaden en bruine boterhammen worden rijkelijk belegd met de inhoud van de pakketjes die door de or ganisatie van het Nationaal Schoolontbijt zijn aangeleverd. Daarmee wordt tevens het Nelson Mandela Kinderfonds ge sponsord, wijst juf Hanneke de mensen (ook kinderen) achter de computer doorbrengen, „Niet meer alleen met je hoofd bezig zijn." Maar ook; „Met el kaar aan iets werken." Rode di-aad is het aan de slag gaan met natuurlijk spul en daarmee ook de afstemming op de seizoenen. Wol (spinnen, we ven, nat en droog vilten etce tera) neemt een belangrijke plek in, maar er is meer. Zo zullen bij voorbeeld verschillende soorten zoek om zich op korte termijn in het plan van de ondernemers te verdiepen. Dat plan is gister avond nog niet in commissiever band door Oostdam toegelicht. Eind deze maand kan er dan wellicht toch .groen licht wor den gegeven aan een richtingge vende grove structuurschets. Kok op nóg een voordeel van deelname aan het ontbijtevene- ment, dat deel uitmaakt van de Week van het Brood. Naast dat goede doel wordt ge probeerd de aandacht te vesti gen op het belang van een goed ontbijt en de waarde van brood binnen een gezond voedingspa troon. Bakkerij Kik combineert de actie met de viering van het vijftigjarig bestaan van het Brouwse bedrijf. Vandaag wor den ook de leerlingen van de openbare school door bakker Kik bediend. De twee peuter- speelzaalgroepen krijgen woens dag en donderdag een ontbijtje voorgeschoteld. vlas op het terrein bij de voorma lige Ouwerkerkse boerderij wor den geteeld. Maar ook de - nu nog in Haren grazende - scha pen van Tienpont worden rich ting Ouwerkerk verkast. Zo kan er met materiaal 'uit eigen tuin' worden gewerkt. In cursusvorm of via (meerdaagse) workshops, bestemd voor volwassenen én voor kinderen. Voor eigen bevol king en voor de toerist. Het kan om kleding gaan, sieraden of de coratiemateriaal, zo schetsen Tienpont en Bolijn de variatie in aanbod. Een kleine greep uit het creatieve aanbod wordt in de week van 20 november aange boden. Want de jachtschuur functioneert, tot de nieuwe werkplaats er staat, prima als atelierruimte. In die week wor den onder meer de workshops grote shawls en sinterklaas- krans maken aangeboden. Voor afgaand aan de kerstdagen wor den verschillende kerstcursus sen gepresenteerd. In de kerstva kantie gaat ook een kinderwork shop van start. Meer informatie is verkrijgbaar bij Bolijn via 0111-643458 of bij Tienpont via 06-51376266. door Melita Lantinq OUWERKERK - Het waters- noodmuseum in Ouwerkerk heeft een goed seizoen achter de rug. Dat zegt voorzitter ,T. Schoof. Het museum heeft rond de 23.000 bezoekers ge trokken en dat is meer dan vo rig jaar. Toen bleef de teller steken op 22.500. Exacte cij fers zijn nog niet bekend, het museum is nog twee weekein den open. „De extra bezoekers zijn vol ledig te danken aan onze ver ruimde openingstijden in juli en augustus. Wij zagen tel kens al groepjes mensen rond lopen ruim voordat het mu seum om 13.00 uur zou open gaan. Daarop zijn we in over leg gegaan met de vrijwilli gers of we niet eerder open zouden kunnen en dat is ge lukt. We konden om 11.00 uur opengaan", zegt voorzit ter J. Schoof. Openingstijden De vervroegde openingstijden zijn zo goed bevallen dat vol gend jaar het museum de deu ren in de zomermaanden ook vroeger opent. Schoof constateert ook dat het museum langzaam maar Die Vlissinger wrijft zich al tijd in de handen en over zijn buik als het weer het seizoen wordt tuaarin de erwtensoep gegeten mag worden. Hij is dermate dol op de groe ne, zoute brij dat hij zich zelfs hoogzomer op een kop trakte ren kan. „Je mag me er altijd voor wak ker maken", verzekerde hij een goede vriend. Die liet zich dat geen twee keer zeggen. Gisternacht stond hij om 02.00 uur voor zeker steeds meer mensen trekt die de watersnood niet hebben meegemaakt. „We zien de bezoekers verande ren. Vroeger waren het vooral slachtoffers en hulpverleners. Nu zien we veel mensen tus sen de 30 en 50 jaar, al dan niet met kinderen." Dat is volgens Schoof belang rijk voor de toekomst van het museum, zéker nu de uitbrei dingsplannen in de andere caissons steeds concreter wor den. Het museumbestuur hoopt in de tweede helft van volgend jaar met de verbou wing te kunnen beginnen. Optreden Het museum sluit aanstaande zaterdagmiddag dit seizoen symbolisch af met een optre den van het Schouws Kamer koor onder leiding van Marco 't Hart. Het optreden begint om 15.30 uur. Deze middag is het fotoboek over de orkaan Katrina te koop voor vijf eu ro. Plet boek hoort bij de wis selexpositie over de natuur ramp in New Orleans. Het optreden betekent niet dat het museum daarna sluit voor de winter. Zondag 5 no vember is het museum ook nog open en dat geldt ook voor 11 en 12 november. de deur. Met een brede grijns op het gezicht en een dam pend pannetje snert in de han den. Onze Vlissinger hield zich flink en nam het pannetje on der grote dankzegging in ont vangst. Twee uurtjes later stond hij op zijn beurt voor de deur van zijn vriend. Om, toen die knorrig opendeed, met een nog grotere grijns te roepen: 't Was heerlijk! Ik kom het le ge pannetje terugbrengen!" (Advertentie) Wij geven u de heift cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Steun aan Pechiney moeilijke zaak Bakker Kik deelt broodjes uit aan leerlingen van christelijke basisschool De Schouw in Brouwershaven. VLISSINGEN - Liet doorsluizen van de winstuitkering van energiebedrijf Delta naar het noodlijdende Pechiney ligt niet voor de hand. „Het zal worden gezien als staats steun." Dat zegt gedeputeerde J. Suurmond (WD, ener gie). Hij vertegenwoordigt de provincie in de aandeelhou dersvergadering van Delta. De provincie is voor de helft eigenaar van het energiebedrijf; de dertien Zeeuwse ge meenten bezitten grofweg de andere helft. Steeds luider klinkt de roep om (een deel van) de winstuit kering van Delta aan gemeenten en provincie te gebrui ken om de problemen bij Pechiney op te lossen. Maar Suurmond ziet 'veel barrières'. Gedeputeerde Staten pra ten vandaag over de mogelijkheden om Pechiney een hel pende hand te bieden. Moederconcern Alcan kondigde een week geleden aan de fabriek in de etalage te zetten. „In mijn hart zou ik de Deltawinst willen gebruiken om Pechiney te helpen", zegt Suurmond. „Maar dat zal door de wetgever worden geblokkeerd." Toch wil hij onderzoe ken of de provincie hulp kan bieden. Zijn collega-gedeputeerde M. Ie Roy (PvclA, economie) zei vorige week in de PZC dat alle mogelijkheden om Pechi ney te helpen op een rij moeten worden gezet. „Als winst uit Delta direct op de bankrekening van Pechiney wordt gestort, is dat staatssteun", erkent Le Roy nu. Aanpak veiligheid kust voldoet DEN HAAG - Er is voorlopig voldoende geld voor de strijd tegen hoog water. „Voor wat we nu kunnen doen, hebben we geld", aldus minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) gisteren in de Tweede Kamer. Ze erkent dat voor de lange termijn, na 2011, wel veel meer geld nodig is. Om alle dijken in Nederland aan de veiligheidsnormen te laten voldoen, is in totaal 1,6 miljard euro nodig. Peijs heeft daarvan 420 miljoen euro op tafel gelegd. Haar mi nisterie brengt de kwestie bij de kabinetsformateur onder de aandacht, om ervan verzekerd te zijn dat de volgende regering zo snel mogelijk het resterende bedrag uittrekt. De minister weersprak dat de adviescommissie water (acw) onder voorzitterschap van prins Willem-Alexander vindt dat de aanpak van waterveiligheid in Nederland te kortschiet. „De acw ondersteunt het beleid van het kabi net. De veiligheid komt zeker niet acuut in het geding." Inbraken in Goes en Heinkenszand GOES - In een bedrijf aan de Livingstoneweg in Goes en in een bedrijf aan de Schouwersweg in Heinkenszand is in de nacht van zondag op maandag ingebroken. Beide panden zijn doorzocht en liepen voor een onbekend be drag aan braakschade op. Uit het bedrijf aan de Li vingstoneweg verdwenen enkele tientallen euro's. Uit het bedrijf aan de Schouwersweg in Heinkenszand is voor zo ver bekend niets weggenomen. foto Marijke Folkertsma In de jachtschuur van Nieuw Oostersteyn bij Ouwerkerk worden verschillende textielcursussen gegeven. foto Marijke Folkertsma zeeuwse almanak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29