Samenwerking voor zeereservaat kwaliteit b« j°nSe sporters Veelheid aan genres, eenheid in PZC Bouw biocentrale Vlissingen-Oost jaar vertraagd Vijfhonderdnegentig griepprikken Fanatisme ontbreekt Waarom een reservaat? Natuur en recreatie werken aan regels voor rust en gebruik De aanwijzing van een zee reservaat maakt deel uit van de aanleg van de Tweede Maasvlakte ter uitbreiding van de Rotterdamse haven. Het reservaat dient ter com pensatie van het verlies aan natuur door aanleg van de Tweede Maasvlakte. In dat ka der is ook voorzien in aanleg van een natuur- en recreatie gebied van 750 hectare op land. Het zeereservaat wordt ont wikkeld in de Voordelta voor de kust van Schouwen, Goe- ree en Voorne-Putten. De oppervlakte van het re servaat bedraagt ongeveer 25.000 hectare, wat overeen komt met bijna honderd keer diergaarde Blij dorp. In het reservaat wordt door beheermaatregelen de natuur extra beschermd, zo zal onder meer bodemberoerende visse rij niet overal mogelijk zijn, evenals lawaaisporten en acti viteiten als kitesurfen. Door zonering hoeven na tuur en recreatie elkaar niet in de wiel'en te rijden. dinsdag 31 oktober 2006 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De bouw van een biocentrale in Vlissin gen-Oost loopt minstens een jaar vertraging op. Lange proce dures en bezwaren tegen emis sies en het gebruik van palmolie als brandstof zijn de oorzaken. Het Nederlandse Biox wil in Vlissingen-Oost (naast fosforfa- briek Thermphos) een bio-ener- giecentrale bouwen. Door palmolie als brandstof te gebruiken, werkt de centrale koolstofdioxide-neutraal, aldus Biox. De centrale stoot welis waar koolstofdioxide uit, maar daar staat tegenover dat de olie- palmen eenzelfde hoeveelheid van het broeikasgas uit de lucht halen om te kunnen groeien. De palmolie wordt opgeslagen in een tankterminal met honderd kleine en grote tanks naast de centrale. De bio-centrale zou aanvanke lijk op 1 januari operationeel zijn. Dat wordt nu 2008, aldus A. Hendriks van Biox. Een da tum noemt het bedrijf niet. Er zijn twee oorzaken. „De pro vincie heeft er lang over gedaan om een vergunning te verlenen", vertelt A. van de Kreeke van Bi ox. „Als het gaat om de bouw van kolen- en gascentrales weet de overheid precies aan welke normen die moeten voldoen. Welke regels gelden voor palm oliecentrales was lang onduide lijk." In dezelfde periode dat Biox een vergunning aanvroeg voor de centrale in Vlissingen (2005), heeft het dat ook gedaan in Delf zijl en Rotterdam. „We bouwen drie centrales. Delfzijl gaf de vergunning af in mei, Rotter dam een paar weken geleden", zegt Van de Kreeke. „Zeeland heeft de normen die in die twee vergunningen gelden overgeno men." Het is dat het bedrijf nog subsi die krijgt voor dit project. „Voor nieuwe locaties krijgen we dat niet meer. Anders had den we naar een andere vesti gingsplaats uitgekeken." Een tweede oorzaak van de ver traging is dat de stichting Na tuur en Milieu bezwaar heeft aangetekend. „Dat heeft ze ook gedaan in Delfzijl en Rotter dam. Dat heeft te maken met de uitstoot van stikstofoxiden en het gebruik van palmolie. We ga randeren nu het gebruik van duurzame palmolie." Biox verwacht dat de bezwaar maker naar de Raad van State zal stappen. „Dat is in Delfzijl en Rotterdam ook gebeurt. De zaak van Delfzijl dient op 30 no vember. De uitspraak van de Raad van State heeft een prece- dentwerking. Het dagelijks provinciebestuur van Zeeland beslist vandaag of het bedrijf definitief een vergun ning krijgt. Het voorstel is om de vergunning te verlenen. Kan Biox eenmaal gaan bou wen, dan heeft het 18 maanden nodig. Naar verwachting levert het totale project tussen de der tig en vijftig banen op. Film Babel als voorpremière in Vlissingen VLISSINGEN - In het kader van 'Film by the Sea door het Jaar' is vanavond in bioscoop CineCity in Vlissingen de voor première van de film Babel. Er zijn voorstellingen om 19.00 en 21.30 uur. Babel is de nieuwe film van re gisseur Alejandro Gonzalez Inar- ritu, met hoofdrollen van onder anderen Brad Pitt en Gate Blanchett. De film was genomi neerd voor een Gouden Palm voor beste film en winnaar van de Palm voor beste regisseur op het festival in Cannes. De film- verbindt de levens van een aan tal mensen op diverse continen ten: een Amerikaans stel dat door Marokko reist, een rebelse dove Japanse tiener met haar va-r der en een au-pair die zonder toestemming twee kinderen mee neemt de grens over. GOES - Gelukkig was het aangenaam in de zon, want op de griep prik moest gistermiddag, op de eerste dag van de landelijke griep- campagne, in Goes nog even gewacht worden. Het vaccintransport was vertraagd en kwam pas op het uur dat de eerste mensen uit Goes-Zuid al geprikt hadden moeten zijn. Het leidde tot vele onder onsjes op de stoep aan het Stationspark. Praktijkassistente Linda Kloet en haar twee collega's prikten in de huisartspraktijk daar 590 mensen, 65-plussers en chronisch zieken van jong tot oud. Vrijdag verwerkt de praktijk van dokters Schmeitz en Van der Stoep er nog eens ruim vijfhonderd prikken. Mevrouw Dijkema is blij met de prik: „Ik lag vroeger elk jaar een week op bed. Ik ben ermee begon nen toen ik nog in de thuiszorg werkte. Nee, ik kreeg de prik niet van mijn werkgever. Daar was te weinig belangstelling voor, zeiden ze." Het schrikbericht vorige week over de Israëlische doden na vac cinatie weerhoudt niet, zegt wijkgenoot meneer Schrier. „Ik krijg nu al twintig jaar een griepprik, sinds mijn hartinfarct op mij 47ste. Ik ben wel eens een dag niet lekker, maar de griep krijg ik nooit." Pas na volgende week komen de mensen buiten de risicogroepen, jonger dan 65 en niet chronisch ziek, aan de beurt. Zij kunnen bij de apotheek een enting bestellen ad 15,45 euro, om die tegen con sulttarief (24,80 euro) bij de huisarts te laten toedienen. GGD Zee land vraagt 25 euro all-in. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rinus Antonisse GOES - De organisaties voor na tuur en recreatie gaan samen werken bij de ontwikkeling van een zeereservaat voor Schou- wen-Duiveland en de Zuid-Hol landse eilanden. In dat in te stel len reservaat moet nadrukkelijk ruimte zijn voor zowel recreatie ve activiteiten als natuurontwik keling. Het is beter samen op te trekken dan elkaar te bestrijden - vatten T. Wegman (recreatie) en A. van Haperen (natuur) samen. „Waar natuur en recreatie eerst tegen over elkaar stonden, kijken we nu gezamenlijk naar de toe komst" zegt Wegman. „De Voordelta is één van de prachtigste gebieden, waar ruimte moet zijn voor zeehond en zwarte zeeëend, maar ook voor de recreatie", vult Van Ha peren aan. Bedoeling is dat de twee sectoren uitgangspunten op een rij zetten voor het toe komstig gebruik van de Voordel ta en het als zeereservaat aan te wijzen watergebied. „We zijn op zoek gegaan naar wat ons bindt en gaan daar acties op ontwikke len", merkt Van Haperen op. Vertegenwoordigers van natuur en recreatie hebben afgelopen tijd met name naar de Brouwers- dam gekeken. „Een gebied met unieke kwaliteiten voor de re creatie, met een heel scala aan uitstekende watersportmogelijk heden", onderstreept Wegman. Hij herinnert ook aan het con cert van Blof en Ilse DeLange, afgelopen zomer op de dam. Aan de andere kant zijn platen in de Voordelta 's zomers een ge liefde plek voor zeehonden (om er jongen te baren en op te voe den) en 's winters voor veel zee vogels. Door het instellen van rustige zones en gebieden waar recreatie ongehinderd mogelijk is, moeten de belangen verenigd kunnen worden, stellen Van Ha peren en Wegman. Ze wijzen op de praktijk in het Waddengebied. „Daar heb je bij voorbeeld een gedragscode voor plaatbezoek. Watersporters hou den zich daaraan. Dat moet toch ook hier kunnen", meent Wegman. Hij voegt eraan toe dat een geza menlijk optrekken van natuur en recreatie in het Grevelingen- meer van meet af aan een succes is gebleken. Wegman vindt dat een zeereser vaat ook voordelen kan hebben als recreatieve attractie. „Je kunt denken aan een soort zee park wat extra waarde heeft, bij voorbeeld voor duikexcursies." De twee beseffen drommels goed dat hun nieuwe aanpak niet een, twee drie overal aan vaard zal worden. Daarvoor is het beeld dat van een zeereser vaat is ontstaan ('de Voordelta gaat op slot') te negatief. Van Haperen en Wegman hopen dat een aantal voorlichtingsbij een komsten (eind dit jaar) daarin verandering kan brengen. Gedeputeerde W. van Zand- brink (PvdA, natuur en water) is zeer blij met de ontwikkeling. „Dat samenwerking tussen bei de sectoren tot stand is geko men, vind ik zeer belangrijk." kunst Zes titels maken kans op Zeeuwse Boekenprijs 2006 In cle Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg wordt vrijdag de winnaar van de Zeeuwse Boe kenprijs 2006 bekendgemaakt. De PZC vergelijkt de zes geno mineerde boeken. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Een dichtbun del, een dagboek, een naslag werk, een biografie, een bundel levensverhalen en een documen taire in boekvorm maken dit jaar kans op de Zeeuwse Boe kenprijs. De grote variatie aan genres ge ven al 'aan hoe ruim de criteria zijn voor de prijs. Alle boeken waarvan de auteur en/of de in houd een band - hoe dun ook - hebben met Zeeland, komen er voor in aanmerking. Dat maakt het vergelijken van de kandida ten lastig. Hoewel daar de afge lopen jaren al herhaaldelijk kri tiek op was te horen, gaan de ini tiatiefnemers onverdroten voort op de ingeslagen weg. De zes genomineerden van dit jaar lopen opnieuw zeer uiteen. Wat ze echter gemeen hebben is dat het zonder uitzondering goe de kandidaten zijn, die elk om ei gen redenen als prijs- en prij zenswaardig kunnen worden be schouwd. De zes, in willekeuri ge volgorde, op een rij: Carolijn Visser: Miss Concordia. Vrouwen in den vreemde, 222 blz., uitgeverij Augustus, 2006. Inhoud: Zeven portretten van Initiatiefnemer: Zeeuws Tijd schrift in samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek. Eerdere winnaars: Annejet van der Zijl met Anna. Het leven van Annie M.G. Schmidt (2003), Francisca van Vloten met Moen. Tussen Toorop en Mondriaan. (2004) en Jan J.B. Kuipers Robbert Jan Swiers met Het ver haal van Zeeland (2005). Aantal inzendingen: 32 (2005: 43; 2004: 38; 2003: 20). Jury: Mineke van Gelder-Wig- gers (echtgenote commissaris van de koningin), Diny Schou ten (publiciste en recensente), Ton Brandenbarg (directeur Zeeuwse Bibliotheek), Jaap Wa genaar (hoofd redactie Amster- Carolijn Visser bijzondere vrouwen die Visser tijdens haar omzwervingen over de wèreld heeft ontmoet. Zeeuws gehalte: Minimaal. Vis ser, geboren in Leiden, groeide op in Middelburg en vertrok la ter naar Amsterdam en het bui tenland. Het boek zelf verraadt haar Zeeuwse achtergrond niet. Voor: Het boek schetst mooi en op indringende wijze de levens van op zich alledaagse vrouwen die door het lot 'in den vreemde' zijn beland en daar op hun ei gen wijze overeind weten te blij ven, Het zijn levensverhalen die je stuk voor stuk bijblijven. Tegen: Miss Concordia is het minst Zeeuwse boek van de zes. André van der Veeke: Moeras beest Verdriet, 88 blz., uitgeverij Wagner Van Santen, 2006. Inhoud: Derde bundel van Ter- neuzense dichter in drie jaar, met diens confrontatie met de dam University Press) en Paul van der Velde (hoofdredacteur Zeeuws Tijdschrift). Prijs: Winnaar ontvangt naast een bedrag het beeldje Zeeuws Meisje in goud, gemaakt door kunstenares Eva Crebolder. De andere genomineerden krijgen een bronzen variant. Publieksprijs: Voor het eerst wordt ook een publieksprijs uit gereikt: de Jan Bruijns Prijs. Stemmen kan nog tot en met vandaag op immu.zeeuwstijd- schrift.nl. Dankzij een intensie ve lobby gaat de prijs waar schijnlijk naar Duiven op Bou- vet, over Boudewijn Büch en Hans Warren van Ronny Boo- gaart en Eric de Rooij André van der Veeke dood - hij overleefde enkele ja ren geleden ternauwernood een hartstilstand - als voornaamste aanleiding. Zeeuws gehalte: Soms verwijst de dichter rechtstreeks naar Zee land, zoals met 'Fort Ramme- kens'. De reeks 'Tekens in het land' gaat over Aardenburg en omgeving. Voor: Oprechte, intense poëzie over zaken die er werkelijk toe doen. Humor en ironie zorgen er voor dat Van der Veeke nooit te zwaar op de hand wordt. Tegen: Poëzie legt het door gaans af tegen proza en rijk geïl lustreerde boeken. Of de jury moet heel moedig zijn. Comélis A. van Minnen: Ameri- ka's beroemdste Nederlander. Oek de Jong Een biografie van Hendrik Wil lem van Loon, 448 blz., uitgeve rij Boom, 2005. Inhoud: Levensbeschrijving van Van Loon (1882-1944), die in 1921 naar Amerika vertrok en daar beroemd werd als schrij ver, historicus, journalist, radio commentator en illustrator. Zeeuws gehalte: Van Loon week van 1928 tot 1931 uit naar Veere, waar hij diverse memora bele initiatieven ontwikkelde. Van Minnen, directeur van het Roosevelt Study Center in Mid delburg, wijdt één van de zes tien hoofdstukken aan de Veer- se periode. Voor: Boeiende biografie over een boeiende man, met een niet alledaagse levenswandel. Lees baar en onderhoudend. Cornells A. van Minnen Tegen: Niets, afgezien van het beperkte Zeeuwse belang. Oek de Jong: De wonderen van de heilbot. Dagboek 1997-2002, 256 blz., uitgeverij Augustus, 2006. Inhoud: Verzamelde aantekenin gen uit de periode waarin gelei delijk Hokwerda's kind (2002) ontstond, De Jongs eerste ro man sinds zeventien jaar. Zeeuws gehalte: De Jong bracht zijn schooljaren door in Goes. In het dagboek verwijst hij diverse malen naar die periode en naar Zeeland. Voor: Zelden is de worsteling van een schrijver, die merkt dat hij zichzelf opnieuw moet uitvin den om tot een roman te komen, zo uitputtend beschreven. Mooi Jan J.B. Kuipers is ook om te zien hoe het ver haal de schrijver de baas is. Tegen: Het begin is wat moei zaam. Veel schijnbaar overbodi ge elementen blijken pas later betekenis te krijgen. Jan J.B. Kuipers: Brommers, gi taren en spandoeken. Vijftig jaar jong in Zeeland, 144 blz., Uitgeverij Aprilis, 2005. Inhoud: Beschrijving van de ont wikkeling van de Zeeuwse jeugd- en popcultuur vanaf me dio jaren vijftig. Zeeuws gehalte: Onversneden. Voor: Rijk boek, aantrekkelijk vormgegeven, met mooie anek dotes, waardevol beeldmate riaal en informatieve portretjes van inmiddels niet zelden legen darische bands. Tegen: Jeugdcultuur is bij Kui pers wel erg één met popcul tuur, terwijl die ook breder kan worden opgevat. De kans is bo vendien klein dat de jury, na vo rig jaar, wederom voor Kuipers kiest. Jeanine Dekker, Katie Heyning e.a. (red.): De Zeeuwse streek- drachten 1800-2000, 336 blz., Waanders Uitgevers, 2005. Inhoud: Gedetailleerde beschrij ving' van de ontwikkeling van de streekdrachten gedurende twee eeuwen. Zeeuws gehalte: Plonderd pro cent. Voor: Een onbetwist standaard werk, waaraan merkbaar veel zorg en aandacht is besteed en dat op het juiste moment tot stand gebracht. Een boek dat er móest komen. Prachtige vormge geven en geïllustreerd ook. Voor name kandidaat voor de prijs. Tegen: Weinig. Misschien iets te weinig een leesboek. In de aanloop naar de Kamerver kiezingen op 22 november vraagt de PZC mensen naar de belangrijkste problemen op ver schillende beleidsterreinen. Wie moeten we minister maken als we voor die problemen een op lossing willen. Ronald Vanhijfte is voorzitter van voetbalvereni ging Cadzand. door Martijn de Koning Wat is het grootste probleem in Zeeland op het gebied van sport? „Het teruglopende ledenaantal. Dat geldt vooral voor kleine clubs. Daarvan zijn er in Zee land nogal wat. Voor onze vere niging gaat dat ook op. Twee jaar geleden hadden we nog drie seniorenteams. Nu moeten we schrapen om twee elftallen op het veld te krijgen. Het pro bleem is het gebrek aan door stroming van jeugd. Kinderen haken rond hun zestiende af. Soms gaan ze werken of stude- Het Zeeuwse schaduwkabinet ren. Maar vaker is het een ge brek aan mentaliteit. Ze worden steeds minder fanatiek, zowel op als buiten het veld. Een deel wil alleen voor een club spelen als ze betaald krijgt. En dat op ons niveau... Daar beginnen we in Cadzand niet aan. Het bete kent wel dat veel jongeren voor grotere verenigingen kiezen. Daarnaast wordt sporten steeds duurder. Sommige gezinnen ko men financieel in de problemen als hun kinderen lid van een club willen worden. Met de con tributie en voetbalschoenen ben je er nog niet. Na de wedstrijd een drankje en een zakje chips in de kantine wordt steeds nor maler." Hoe moet dat probleem worden opgelost? „Dat is lastig. Het zou geen kwaad kunnen als de overheid een landelijk strijdplan maakt dat sporten in clubverband sti muleert. Daarbij kunnen ook scholen een rol spelen. Want veel meer dan bij individuele sporten leren kinderen in een team rekening met elkaar te hou den. Verder zouden partijen ge zinnen die het niet zo breed heb ben, financieel kunnen onder steunen als hun kinderen willen sporten." Welke partij zou dat het beste kunnen? „Het CDA. Daar heb ik gewoon het meeste vertrouwen in. Zeker wat betreft sport voor kinderen van armere gezinnen." Wie moet de volgende staatsse cretaris van sport worden? „Van mij mag Erica Terpstra te rugkomen. Als ex-topsporter weet ze waarover ze praat. Boven dien vindt ze elke sport even beT langrijk. Je ziet haar overal. Echt een mens met een gouden hart." Avond over agressie in zorg MIDDELBURG - Artsen, juris ten en bestuurders praten van avond in het Provinciehuis in Middelburg over agressie tegen hulpverleners. De afdeling Zeeland van artsen organisatie KNMG laat de spre kers hun visie geven over het probleem. Tot de sprekers beho ren onder anderen Zeeuws gede puteerde voor de ziekenhuis zorg M. Ie Roy, directeur volwas- senenzorg bij Emergis P. Rijn- ders, ziekenhuisdirecteur H. Simons, officier van justitie L. Boogert. Het symposium is be doeld voor zorg- en hulpverle ners. Middelburg toneel van debatten GOES - PvdA-Kamerlid Luuk Blom en kandidaat-Kamerlid Ad Koppejan van het CDA gaan vanavond met elkaar in debat in Club Divine op de Markt in Mid delburg. Het Zeeuwse verkiezingsdebat, waarbij het publiek ook onder werpen mag aandragen, begint om 20.00 uur. Donderdag gaat de gemeenteraadsfractie van de WD om 20.00 uur in debat met bewoners van de stad. De discus sie wordt gehouden in café Desa- finado. Het debat wordt geleid door André Bosman, kandi daat-Kamerlid voor de WD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27