Fietspad Kattendljksedijk ver weg NIEUWS GETIPT 1 VOOR U Het debuut van meester Dirk Meeuse PZC 9 PUZZELPAUZE Zeemonster in fuik Delta-winst naar Pechiney niet logisch v*Mi 'i Gratis Blue Band Basiskookboek! Verhalenvertellers zijn schaars Streektaal in bibliotheken Broedende kluut en De Goese Golf gooien roet in het eten Kooktechnieken gaan met hun tijd mee en sinds het eerste Blue Band Basiskookboek uit 1984 is er dan ook een hoop veranderd in de Nederlandse keuken. Hoog tijd dus vooreen vernieuwd Blue Band Basiskookboek. Alle hedendaagse basistechnieken worden stap voor stap uitgelegd. Het Blue Band Basiskookboek: vanaf 6 novem ber gratis bij aankoop van 4 pakjes en/of flessen Blue Band. Wees er snel bij want op=op! Vul het diagram zo in dat in elke rij, elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. 2 5 9 6 5 1 9 3 9 2 1 2 5 6 8 9 6 7 4 2 8 7 7 4 6 6 1 Dirk Meeuse met zijn debuutroman die hij in 1948 heeft geschreven maar in 2006 werd uitgegeven. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers DOMBURG - Leerlingen van lagere scholen in Goes ert Yerseke én de am bachtsschool in Goes hebben jaren te rug ondervonden dat meester Dirk een verhalenverteller pur sang was. Elke vrijdagmiddag vertelde hij een episode van een van zijn zeven feuilletons. Voor waarde was dat ze braaf moesten zijn geweest. „Ze corrigeerden elkaar als het onrustig was in de Idas, want ik ge loof dat ze mijn verhalen wel konden waarderen", zegt Dirk Meeuse, negen tig jaar inmiddels. De verhalenverteller blijkt ook een schrijver te zijn. „En daar krijg ik dan op mijn negentigste jaar het bewijs van", zegt de debutant en glimlacht. De ze week werd hij in verzorgingshuis Simnia in Domburg verrast met zijn de buutroman Jan Drums, een meesterlij ke vertelling. Geschreven in 1948, uitgegeven in 2006. Hij had het manuscript na de crisistijd opgestuurd naar uitgever Bosch en Keu- ning, maar kreeg het terug. Het paste niet in het fonds, luidde de verMaring. „Ik dacht toen, laat maar zitten. Al die moeite leidt tot niets. Ik vertel mijn ver halen wel en schrijf geen verhalen meer." Zijn kinderen kwamen vier jaar geleden het schrijfblok tegen dat Meeu se opgeborgen had in de doos van be langrijke documenten. Ze waren ge raakt door het verhaal over de jongen Jan Drums, 'alsof ze hun vader hoorden vertellen'. Het gaat over arm en rijk, over de verhouding tussen de strenge va der en zijn zoon én eerlijkheid. Ze besloten het boek alsnog uit te ge ven, in eigen beheer en verrasten hem ermee op zijn negentigste verjaardag. Een van de twee zonen, Piet Meeuse, heeft de tekeningen bij de hoofdstuk ken gemaakt. „Ach, de hele familie heeft eraan meegewerkt. Ik ben er diep doorgeroerd." Voor Dirk Meeuse was het de normaal ste zaak van de wereld om moeilijke vraagstukken te verluchtigen met een verhaal. Voor de basisscholieren haalde hij de konijnen of duiven erbij om ver menigvuldigen uit te leggen. „Ik denk dat je dicht bij de belevingswereld van kinderen moet blijven, orri iets uit te leg gen." De peuters kregen met Pietje Katoen te maken, die ondeugend was en zo klein dat hij in een luciferdoosje paste. „Dan verzon ik verhaal op verhaal over Pietje Katoen. Dat ging vanzelf. Hij maakte dan weer kippenhokken open, dan stal hij iets. Pietje Katoen was een deug niet." Jammer Niet zo lang geleden heeft hij van een 'bekende man uit de onderwijswereld gehoord' dat onderwijzers te veel leraar zijn en te weinig acteur. „Ik ben de jong ste ontwikkelingen in de onderwijswe reld kwijtgeraakt, maar dat is wel wat ik van veel mensen hoor. Verhalenver tellers zijn schaars en dat is jammer." Want hij is ervan overtuigd dat kennis beter blijft hangen als je het leuk ver pakt. Bovendien is zijn vaardige vertel kunst zijn sleutel voor succes geweest. „Zo zie ik dat. Ik heb lesgegeven aan de ambachtsschool in Goes. Daar zaten heus niet alleen maar lieverdjes. Ik heb leraren zien afhaken, overspannen zien worden, omdat ze de jongelui niet aan konden." Hij kon de leerlingen boeien door een verhaal te vertellen. Met het grootste ge mak stichtte hij een andere wereld in zijn verhalen of maakte de werkelijk heid mooier dan hij was. In Baesdurp werd bijvoorbeeld een punaisefabrielt geopend. „Tsja, hoe verzin je dat. Dat is fantasie, dat ging vanzelf. Het had ook een veiligheidsspeldenfabriek kunnen zijn. Die fabrieken riep ik in het leven bij de economielessen. Want door de komst van een nieuwe industrie, gebeur de er van alles in een regio." Toen hij leraar was in Goes schreef hij geregeld in de schoolkrant verhaaltjes onder het pseudoniem Sam. „Sam is daardoor mijn bijnaam geworden. Maar in het echt was Sam een negerjongetje dat met zijn moeder leefde. Sams leven verandert als hij op een dag een rijke da me helpt." De verhalen van de schoolkrant worden nu herdrukt in de Semafoor, dat is het blad van de organisatie van verzorgings huizen waar Simnia" bijhoort. Een aantal mooi vormgegeven exemplar ren van Jan Drums is te koop bij de Drukkerij in Middelburg en de bibliothe ken in Goes en Middelburg voor 12,50 euro. Eerste druk, honderd exemplaren. Uitgeverij AIK, Alles Is Kostelijk. dinsdag 31 oktober 2006 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELAIMDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl YERSEKE - Een armdikke zeepaling van bijna twee meter lang en 22 kilo zwaar. Een dergelijk monster trof paling- en kreeftenvisscr Albert Paauwe uit Yerseke nog nooit in de Oosterschelde aan. Afgelopen weekeinde zat de zeepaling, die ook congeraal wordt genoemd, in één van zijn fui ken aan de Oesterdam. Gewoonlijk zwemt de zeepaling rond in Atlantische wateren. Dit exemplaar - een vrouwtje, mannetjes worden nooit langer dan anderhalve meter - was dus behoorlijk uit koers geraakt. Het was nog een hele kluif om de vis aan boord te krijgen, want ze spartelde behoorlijk tegen. Aan dek bewonderden Paauwe (midden met schepnet), zijn zoon Niels (links) en zijn vis- maats Adrie van der Have (tweede van links) en Ronald Hout hun aanwinst, foto Nancy van Poelje door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het doorsluizen van de winstuitkering van ener giebedrijf Delta naar het noodlij dende Pechiney ligt niet voor de hand. „Het zal worden gezien als staatssteun." Dat zegt gedeputeerde J. Suur- mond (WD, energie). Hij verte genwoordigt de provincie in de aandeelhoudersvergadering van Delta. De provincie is voor de helft eigenaar van het energiebe drijf; de dertien Zeeuwse ge meenten bezitten grofweg de an dere helft. Steeds luider klinkt de roep om (een deel van) de winstuitkering van Delta te gebruiken om de problemen bij Pechiney op te lossen. Maar Suurmond ziet 'veel barrières'. Gedeputeerde Staten praten vandaag in hun vergadering over de mogelijkheden om de aluminiumsmelter een helpende hand te bieden. Moederconcern Alcan kondigde een week gele den aan de fabriek In de etalage te zetten vanwege de hoge elek triciteitsprijzen in Nederland. Pechiney is op de NS na de grootste stroomvreter van het land. „In mijn hart zou ik de Delta winst willen gebruiken om Pe chiney te helpen", zegt Suur mond. „Maar dat zal door de wetgever worden geblokkeerd." Toch wil hij onderzoeken of de provincie op de een of andere manier hulp kan bieden. Zijn collega-gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA, economie) zei vorige week in de PZC dat alle moge lijkheden om Pechiney te helpen op een rij moeten worden gezet, „Als winst uit Delta direct op de bankrekening van Pechiney wordt gestort, is dat staats steun", erkent Le Roy nu. (Advertentie) Den Dekker Muziek agenda STREEKACTIVITEITEN ELLEWOUTSDIJK Het Fort, 10.00-17.00 uur: Open voor bezichti ging,' GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe speling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 's-HEERENHOEK - De Jeugdhoeve, 13,30-16.30 uur: Themabijeenkomst Watten in je hoofd voor partners en kin deren van dementerenden, mantelzor- gers en vrijwilligers; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; KRUIIMINGEIM Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Inbraken in Goes en Heinkenszand GOES - In een bedrijf aan de Livingstoneweg in Goes en in een bedrijf aan de Schouwersweg in Heinkenszand is in de nacht van zondag op maandag ingebroken. Beide panden zijn doorzocht en liepen voor een onbekend be drag aan braakschade op. Uit het bedrijf aan de Li vingstoneweg verdwenen enkele tientallen euro's. Uit het bedrijf aan de Schouwersweg in ITeinkenszand is voor zo ver bekend niets weggenomen. Verzet tegen sanering N57 van tafel DEN HAAG - De Raad van State heeft gisteren de bezwa ren tegen de plannen voor de sanering van verontreinigde bodems op en langs het tracé van N57 van tafel geveegd. Middelburger A. Bommeljé tekende bezwaar aan tegen de door de provincie Zeeland goedgekeurde saneringsplan nen. Volgens de Raad van State is Bommeljé geen belang hebbende bij de saneringsplannen, omdat hij op ruim vijf honderd meter van de dichtstbijzijnde vervuilde plek op het tracé woont. Bommeljé woont zo ver van de vervuilde plekken af dat hij onmogelijk last kan hebben van de sa nering van de vervuilde grond. Bovendien is hij ook geen eigenaar of pachter van de vervuilde gronden. Nu de plan nen zijn goedgekeurd kan worden begonnen met het op ruimen van de verontreinigde grond op en langs het tracé van de nieuwe weg. Leeuwenburch mag Sint toezingen MIDDELBURG - De kinderen van groep 4b van basis school De Leeuwenburch mogen Sinterklaas toezingen als hij op zaterdag 18 november in Middelburg aankomt. Zij hebben een tekenwedstrijd gewonnen waaraan acht Middelburgse scholen hebben meegedaan. Zij leverden sa men ruim vierhonderd tekeningen in. De jury, bestaande uit burgemeester K. Schouwenaar en directeur V. Byvan- ck van het Zeeuws Museum vonden de tekeningen van De Leeuwenburch de mooiste. Groep 4b mag op het Abdij plein samen met de muziekgroep So What zingen voor SinterMaas. Duitse stomdronken de weg op MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 51-jarige drankrijdster uit Düren (D) voor overschrijding van de alcohollimiet veroordeeld tot twee jaar rij ontzegging en 2000 euro boete. De Duitse had zes keer zoveel alcohol gedronken als is toegestaan toen ze op 4 augustus in Groede haar auto de greppel inreed. De vrouw was deze zomer met haar familie op vakantie aan de Zeeuws-Vlaamse kust. Ze kregen in de nacht van 3 op 4 augustus onderling ruzie, waarbij de drank een rol speelde. De verdachte wilde eigenlijk haar vakantie afbre ken. Ze besloot de andere morgen boodschappen te doen in Nieuwvliet, waarna zij op de terugweg met de auto van de weg raakte. Haar rijbewijs werd ingenomen. De offi cier van justitie had 21 maanden rijontzegging en 48 uur werkstraf gevraagd. De vrouw heeft haar rijbewijs (nog) niet teruggekregen. GOES - Verschillende bibliothe ken houden vanaf morgen streektaalavonden, ter gelegen heid van de Week van het Zeeuwse boek. Verhalenvertellers van de Vertel- kring Midden-Zeeland vertellen op alle avonden in streektaal verhalen over de regio. De eerste streektaalavond is morgen in Goes. Daarna zijn de bijeenkomsten op donderdag 2 november in Zierikzee, op vrij dag 3 november in Tholen, op maandag 6 november in Hein kenszand, op dinsdag 7 novem ber in Yerseke en de laatste avond is op vrijdag 10 novem ber in de bibliotheek in Kapelle. Engel Reinhoudt treedt elke avond op als ceremoniemeester. De aanvangstijd is op alle avon den om 20.15 uur. (Advertentie) door Harmen van der Werf GOES - Tussen Goes en Katten- dijke kunnen fietsers pas over twee jaar van een volledig vrij- liggende verbinding gebruik ma ken. Wethouder M. Dieleman (CDA, verkeer) sprak gister avond deze verwachting uit op een bewonersavond in het Goe se Meer. Voor fietsers is vanaf de Ooster- scheldedijk bij Kattendijke tot halverwege de wijk Goese Meer een nieuw fietspad aangelegd onderlangs de Kattendijksedijk. Het was de bedoeling dit pad door te trekken, maar golfbaan eigenaar De Goese Golf weiger de medewerking. Een juridische strijd over het ruimen van muni tie op De Goese Golf tussen de golfbaanexploitant en de ge meente Goes speelde daarin een grote rol. Het gevolg is dat fietsers die van Kattendijke naar Goes willen of andersom, hun weg moeten ver volgen op de smalle, ook door auto's bereden Kattendijkse dijk. Of ze moeten de Katten dijksedijk oversteken. Zij kun nen dan via het fietspadje Schel- lemoerswegeling en de polder weg Bredeweg verder. De ge meente Goes heeft een alterna tief plan bedacht voor het fiets pad langs De Goese Golf: de Kat tendijksedijk bij de Schelle- moerswegeling afsluiten voor auto's tot de afslag naar het Goe se Meer en het autoverkeer via een verbrede Schellemoersewe- geling en de Bredeweg leiden. Onder bezoekers van de leden vergadering van de Vereniging van Bewoners van het Goese Meer bleek veel enthousiasme voor deze oplossing. Wethouder Dieleman toonde zich blij met de steun, maar hij moest de aan wezigen een teleurstellende me dedeling doen. „Bij de Schellemoerswegeling is een broedende Muut ontdekt", vertelde hij, „met als gevolg dat wij ontheffing zullen moeten krijgen. Het kan al met al twee jaar duren voordat alles is gere geld." Niet alleen een broedende kluut zit de gemeente Goes dwars. Ver eniging Dorpsbelangen Kloetin- ge en landbouworganisatie ZL- TO zijn stukken minder enthou siast over de voorgestelde oplos sing. De vrees bestaat dat het landbouwverkeer op de Brede weg in het gedrang komt en dat meer auto's door Kloetinge gaan rijden, met name via de bij Kloe tinge gelegen buurtschap Terva- ten. Dieleman herhaalde zijn toezegging dat te zijner tijd vooraf met Kloetinge en ZLTO overlegd wordt. De vrees voor toenemend autoverkeer door Tervaten moet trouwens niet overdreven worden, liet Diele man blijken. Ook in de vele be zwaren tegen de aanleg van een ontsluitingsweg voor de nieuwe woonwijk Mannee - ten oosten van de bestaande wijk Noord- hoek, ten zuiden van het Goese Meer - komt die angst naar vo ren. De gemeente Goes gaat er aldus de wethouder alles aan doen om het voor automobilisten zo aan trekkelijk mogelijk te maken om via de ringbaan in plaats van de weg door Tervaten te rij den. Zo is bij de aansluiting van de ringbaan (ter plaatse Oranje- weg geheten) en de Patijnweg (langs het spoor) een rotonde ge pland met voor fietsers op de Pa tijnweg mogelijk een fietstunnel- tje. Dat moet de doorstroming bevorderen. Op weg naar Terva ten worden extra verkeersrem- mende maatregelen genomen, als uit tellingen blijkt dat het au toverkeer toeneemt. Deré rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1,8 miljoen) Meer informatie: e-mait: infoOnrp.nl o.v.v. Nieuws gelipt voor u!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25