PZC Prijs schoolboeken verschilt sterk K wk Het Zeeuws ligt me na aan het hart Geen feestje op 1 april Van Nieuwenhoven wellicht bemiddelaar in kwestie stations 18 PZG Snert Beleid van scholen voor uitgifte van boeken is bepalend voor hoogte boekengeld Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 dinsdag 31 oktober 2006 NBA-coach Auerbach overleden editie Bevelanden-Tholen Besmet Uit voorzorg heeft de directie van het verpleeghuis besloten om alle mensen die mee zijn ge weest te behandelen als besmet. Dat betekent dat iemand die naar ze toe wil gaan een schort, een mondkapje en handschoe nen moet dragen. Het Norovirus, dat vooral voor komt in de koude maanden, kan zowel zwakke als gezonde men sen treffen. Het is besmettelijk, maar alleen gevaarlijk als pa tiënten uitdrogen. Meestal zijn de klachten (ook koorts, hoofd pijn en buikpijn) na een paar da gen voorbij. De patiënt kan dan nog wel we kenlang het virus uitscheiden via de ontlasting. In maart van dit jaar brak het virus ook al uit op de afdeling neurologie van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Die werd toen enkele da gen afgesloten. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Engel Rein- houdt mag dan regelmatig optre den, hij hoeft niet zo nodig in de belangstelling te staan. De trou badour moest dan ook even slik ken toen hij een week of vier ge leden werd opgebeld en hoorde dat hij de Total Cultuurprijs van de gemeente Borsele had ge wonnen. „Ik heb in het verleden nogal eens grappen gemaakt over on derscheidingen", legt Reinhoudt uit. „Maar dan ging het meestal over koninklijke onderscheidin gen. In mijn beleving krijg je die als je maar lang genoeg op je plekje blijft zitten. Toch is deze prijs heel anders. Die win je. Daarom ben ik er toch wel heel blij mee. En nee, een koninklij ke onderscheiding hoop ik nooit te krijgen." (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! we 'T'JH Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 hei alfabet van Zcclan File door autobrand bij Kapelle KAPELLE - Een brand in een personenauto heeft giste ren voor lange files gezorgd op de A58 bij Kapelle. De auto kwam gisterochtend ter hoogte van de afslag Vierwegen tot stilstand en brandde helemaal uit. De be stuurster, een 28-jarige vrouw uit Heinkenszand, bleef on gedeerd. Ze kon de auto op tijd verlaten. De oorzaak van de brand was waarschijnlijk een technisch mankement. Vanwege mogelijk explosiegevaar werd de zuidbaan (in de richting van Bergen op Zoom) gedurende veertig minu ten afgesloten. Daardoor ontstond een file tot aan de afrit naar de Deltaweg. Het wegdek, dat beschadigd was door de brand, is gister middag meteen opnieuw geasfalteerd. Als gevolg daarvan ontstond tijdens de spits opnieuw een file. Volgens de poli tie was er geen sprake van ernstige verkeershinder. SP wil tol in tunnel bevriezen DEN HAAG - De SP wil het toltarief in de Westerschelde- tunnel bevriezen. Kamerlid Gerkens heeft daarvoor giste ren een motie ingediend. Volgens haar worden regelmati ge gebruikers van de tunnel onnodig op kosten gejaagd. „De NV Westerscheldetunnel maakt al winst. Toch stij gen de tarieven. Het liefst zouden we de tol helemaal af schaffen. Bevriezing is wel het minste." Minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) ontraadde de motie. Van avond wordt erover gestemd. Het is niet waarschijnlijk dat de SP veel steun krijgt. Een meerderheid van de Twee de Kamer wil namelijk dat Peijs het rendement van de Westerscheldetunnel inzet voor de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Wanneer het toltarief wordt bevroren, wordt het rendement van de Westerscheldetunnel lager. Aanpak veiligheid kust voldoet DEN HAAG - Er is voorlopig voldoende geld voor de strijd tegen hoog water. „Voor wat we nu kunnen doen, hebben we geld", aldus minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) gisteren in de Tweede Kamer. Ze erkent dat voor de lange termijn, na 2011, wel veel meer geld nodig is. Om alle dijken in Nederland aan de veiligheidsnormen te laten voldoen, is in totaal 1,6 mil jard euro nodig. Peijs heeft daarvan 420 miljoen euro op tafel gelegd. Haar ministerie brengt de kwestie bij de ka binetsformateur onder de aandacht, om ervan verzekerd te zijn dat de volgende regering zo snel mogelijk het reste rende bedrag uittrekt. De minister weersprak dat de ad viescommissie water (acw) onder voorzitterschap van prins Willem-Alexander vindt dat de aanpak van water veiligheid in Nederland-tekortschiet. „De acw onder steunt het beleid van het kabinet. De veiligheid is en komt zeker niet acuut in het geding. En we vragen een ad viescommissie natuurlijk niet om alleen maar aan de kant te staan juichen." door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) overweegt O V-ambassadeur Jel- tje van Nieuwenhoven in te scha kelen om de NS-stations Arne- muiden, Kapelle-Biezelinge en Krabbendijke open te houden. Dat heeft ze gisteren meege deeld in de Tweede Kamer. Peijs reageerde op vragen die de Kamerleden Dijksma (PvdA) en Van der Staaij (SGP) vorige week hebben gesteld. Zij zijn on gerust, omdat het overleg tussen de regio en de NS in het slop zit. De NS zien niets in het voorstel van de provincie en de betrok ken gemeenten om de stations open te houden. Peijs wil dat beide partijen 'snel tot een bevredigende oplossing' komen. „Als het toch lastig blijft, zal ik de OV-ambassa- deur inschakelen." Kansen Van Nieuwenhoven is sinds 1 ok tober in functie als ambassa deur voor het openbaar vervoer. Zij moet bij overheden en ver voerders bevorderen dat kansen op een sneller en kwalitatief be ter openbaar vervoer worden be nut. Ze is geen scheidsrechter, dus ze kan het openhouden van de stations niet bij de NS af dwingen. Peijs: „Leidt het tot niets, dan moeten de NS nog al tijd bij mij formeel ontheffing aanvragen om de stations te slui ten. Ik zal die aanvraag toetsen aan de vervoerconcessie." Ze be nadrukte dat sluiting vóór 2008 niet aan de orde is. En wellicht nooit. „Ik weet heel goed wat de Kamer wil." CU-Kamerlid Slob maande haar tot spoed, aange zien Peijs heeft aangekondigd niet terug te keren in een vol gend kabinet. „Ik zou liever zien dat u het zelf nog snel weet te regelen." Ruiten kapot in Krabbendijke KRABBENDIJKE - Van een tiental woningen aan onder meer het Kerseplein, de Appel straat en de Nieukerckestraat in Krabbendijke zijn ruiten bescha digd door vermoedelijk steenslag. Op de ruiten zijn beschadigin gen ontstaan. Als het gaat vrie zen kunnen de ruiten barsten, dus de ruiten zullen vervangen moeten worden door de woning bouwvereniging. Door wie en door wat de schade is toege bracht is niet bekend. De politie onderzoekt de zaak. zeeuwse almanak Die Vlissinger wrijft zich al tijd in de handen en over zijn buik als het weer het seizoen wordt waarin de erwtensoep gegeten mag worden. Hij is dermate dol op de groe ne, zoute brij dat hij zich zelfs hoogzomer op een kop trakte ren kan. „Je mag me er altijd voor wak ker maken", verzekerde hij een goede vriend. Die liet zich dat geen twee keer zeggen. Gisternacht stond hij om 02.00 uur voor de deur. Met een brede grijns op het gezicht en een dam pend pannetje snert in de han den. Onze Vlissinger hield zich flink en nam het pannetje on der grote dankzegging in ont vangst. Twee uurtjes later stond hij op zijn beurt voor de deur van zijn vriend.. Om, toen die knorrig opendeed, met een nog grotere grijns te roepen: ,,'t Was heerlijk! Ik kom het le ge pannetje terugbrengen!" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes HEINKENSZAND - Dat de christelijke basisschool De Wegwijzer in Heinkens zand een eeuw bestaat, kan niemand meer ontgaan. Een heel grote foto, met daar op alle kinderen en de tekst De Wegwijzer 100 jaar, siert sinds gisteren het school gebouw aan de Mr. dr. Meslaan in Heinkenszand. De foto werd onthuld als aftrap voor het feestjaar. De komende maanden volgen onder meer een project in het ka der van de honderdste verjaardag, een reünie voor oud-leerlingen en voormalig do centen en een grote feestweek. Er is tevens een projectgroep die de geschiedenis van de school probeert op te tekenen. Die zal, afhankelijk van wat er boven water komt, in boekvorm of op een website worden gepubliceerd. De datum waarop De Wegwijzer officieel honderd jaar wordt, valt op 1 april 2008. „Maar op die dag vie ren we ons feestje niet", zegt directeur Dick Zwiep. „Dat gelooft toch niemand." foto Dirk-Jan Gjeltema Wellicht virus in verpleeghuis Ter Valcke GOES - In verpleeghuis Ter Val cke hi Goes is wellicht het Noro virus opgedoken. Drie bewoners en vijf medewerkers zouden dat hebben opgelopen tijdens een bootreisje. Locatiemanager P. Kruidenier benadrukt dat de aanwezigheid van het virus nog niet zeker is. De uitslag van de kweken wordt in de loop van de week ver wacht. Toch duiden de signalen wel de gelijk op het virus. Zo hebben de bewoners en de medewerkers last van diarree en moeten ze veel braken. Dat zijn typische verschijnselen van het Norovi rus. Overigens gaat het met de acht mensen inmiddels weer wat beter. Ze zijn ziek gewor- -w- yy- a f w j "Sj a De liedjeszanger, die de prijs gis teren kreeg uitgereikt in De Stenge in Heinkenszand, is al veelvuldig gefeliciteerd door al lerlei mensen. „Dan merk je hoe oppervlakkig de krant gelezen wordt", zegt hij lachend. „Zo ben ik al gefeliciteerd met onder meer de Zeeuwse Cultuurprijs, en de prijs voor kunst en weten schappen. Eén iemand meende zelfs gelezen te hebben dat ik een berg geld zou krijgen van To tal." De enige waarheid is dat Rein houdt de Total Cultuurprijs heeft gewonnen. De prijs wordt eens in de twee jaar uitgereikt en de dialectzanger is de tweede laureaat, na boerderijkenner Ge rard Smallegange uit Nisse. „In dat opzicht bevind ik me in zeer goed gezelschap", zegt Rein houdt. „Gerard en ik doen soms wel eens iets samen. Dan vertelt hij over boerderijen en zing ik een er een paar liedjes over." Engel Reinhoudt is bij het grote publiek vooral bekend door zijn liedjes in het Zeeuws. Hij is te vens één van de drijvende krach ten achter de culturele activitei ten in het kerkje van Ellesdiek. In de loop der jaren is de inwo ner van 's-Heerenhoek uitge groeid tot één van de autoritei ten op het gebied van de Zeeuw se dialecten. Door velen wordt hij zelfs gezien als een voorvech ter van het Zeeuws. „Dat was ze ker niet mijn doel toen ik lang geleden begon met het schrijven van liedjes. Maar op een gege- De jury van de Total Cultuurprijs prees Engel Reinhoudt, omdat hij tegelijkertijd wezenlijke en herkenbare thema's centraal stelt. ven moment krijg je dat predi kaat gewoon. Ik vind dat niet erg, hoor, want het Zeeuws ligt me na aan het hart." De jury van de Total Cultuur prijs prees Reinhoudt, omdat hij in zijn liedjes eenvoudige, maar tegelijkertijd wezenlijke en her kenbare thema's centraal stelt. Die thema's lopen sterk uiteen. Soms zingt de troubadour over liefde of de natuur, maar ook de politiek laat hij niet links lig gen. Zo mocht het publiek al eens vernemen dat de zanger de Joint Strike Fighter helemaal niets vindt. „Ik heb geen vast re pertoire, maar pas me altijd aan aan de gelegenheid", legt de zan ger uit. „Zo zing ik dat nummer in zijn liedjes eenvoudige, maar foto Dirk-Jan Gjeltema over de JSF niet op een vrolijke familiebijeenkomst. Het liedje over het nieuwe zorgstelsel gaat er bij oude mensen altijd in als zoete koek." Als winnaar van de Total Cul tuurprijs ontving Reinhoudt gis teren een cheque van 750 euro en een ingelijste foto van Ruden Riemens. door Cornelleke Blok GOES - De prijzen voor school boeken in het voortgezet onder wijs kunnen sterk verschillen. Dat blijkt uit navraag op enkele middelbare scholen op de Beve- landen en Tholen. Het Pontes Goese Lyceum scoor de afgelopen zomer hoog in het onderzoek van de Consumenten bond, dat zich richtte op de jaar lijkse kosten van schoolboeken in 3-havo-klassen. Toch zijn leerlingen op andere scholen soms voordeliger uit. Het ligt er helemaal aan welk beleid een school handhaaft om de boeken uit te geven. Zo heeft het Pontes Goese Ly ceum een eigen boekenfonds. Het Buys Ballot College en het Sint Willibrordeollege in Goes willen administratieve romp slomp vermijden en hebben de boekenuitgifte uitbesteed aan le verancier Iddink in Ede. Verder hanteert het Goese Ly ceum één bedrag voor onder bouw en bovenbouw, terwijl an dere scholen het boekengeld la ten afhangen van het niveau, leerjaar en het gekozen profiel. „Wij kopen de boeken zelf in en na vijf jaar vervangen we ze", legt rector A. Wevers van het Pontes Goese Lyceum uit. „De leerlingen van de laagste drie klassen betalen 245 euro boeken geld per jaar en de bovenbouw 320 euro." Op het Buys Ballot College gemiddeld 319 euro, maar er zijn grote onderlinge verschillen. Leerlingen van de eerste Idas vmbo betalen bijvoor beeld een bedrag van rond de 280 euro, terwijl het boekengeld voor vwo-leerlingen met het pro fiel natuur en techniek kan op lopen tot bijna vijfhonderd euro per jaar. Op het Markiezaat College in Sint-Maartensdijk, dat werkt met boekhandel De Ruiter Fa- noy uit Vlissingen, bedraagt het boekengeld voor onderbouwleer- lingen zo'n tweehonderd euro. Voor bovenbouwleellingen is dat 250 tot vierhonderd euro, al dus directeur W. Dominicus. Een onderbouwleèrling van het Sint Willibrordeollege betaalt meestal zo'n 350 euro aan boe kengeld, maar een 5-vwo-leer- ling met het profiel natuur en ge zondheid is met een bedrag van 275 euro per jaar weer goedko per uit dan een bovenbouwleer ling van het Goese Lyceum. Bo vendien worden schoolboeken op het Buys Ballot College en het Sint Willibrordeollege elke drie of vier jaar vervangen, ten opzichte van elke vijf jaar bij het Goese Lyceum. In de landelijke politiek gaan sinds kort geluiden op om schoolboeken gratis te maken. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat ouders niet moeten opdraaien voor de hoge kosten van schoolboeken voor hun kinderen. Een goede gedachte, vindt We vers. „Nederland is het enige land in Europa waar ouders moeten betalen voor schoolboe ken van hun kinderen. We heb ben nu natuurlijk al een tege moetkoming voor mensen die het boekengeld niet kunnen op brengen, maar je loopt zo wel het risico dat mensen het geld er gens anders voor gebruiken." J. Brand, rector van het Sint Wil librordeollege, denkt daar heel anders over. „In deze verkie zingstijd lijkt het natuurlijk een heel sympathiek gebaar voor Ouders met studerende kinde ren, maar er bestaat al een tege moetkoming. Ik vind deze maat regel een cadeautje voor ouders die toch al voldoende te beste den hebben." Dominicus sluit zich daarbij aan. „Schoolboeken worden hooit gratis. Ze moeten, linksom of rechtsom, altijd betaald wor den. Bovendien ben ik bang dat het ten koste gaat van de kwali teit. Dan moet er misschien wel langer met boeken gedaan wor den. Ik denk dat de overheid be ter de subsidieregeling kan uit breiden voor ouders die minder te besteden hebben. Dan komt het geld tenminste echt terecht op de plaats waar het nodig is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23