Vogel moet weer zelf op de uitkijk Stevense trouwde in 1961 in het Thoolse stadhuis 20 Wat hoor ik noe toch ginter achter de haogte? r<&SKr% fa Nieuwe raadkaart dinsdag 31 oktober 2006 De grutto is een bedreigde weidevogel. Pogingen de weidevogels door het plaatsen van nestbeschermers te beschermen, blijken soms averechts te werken. Het ministerie van LNV heeft besloten om het plaatsen van nestbescher mers boven nesten van wei devogels niet langer te subsi diëren. Bestaande overeen komsten met grondgebrui kers blijven vooralsnog van kracht, maar er worden geen nieuwe overeenkom sten afgesloten. Voor het be houd van weidevogels zijn er andere maatregelen die meer effect sorteren. In som mige gevallen werkt het plaatsen van nestbescher mers zelfs averechts, zo is uit onderzoek gebleken. Zo'n twintig jaar geleden is op de terreinen van Plet Zeeuwse Landschap een uitge breid onderzoek gedaan naar de overlevingskans van weidevogel nesten bij verschillende omstan digheden. Er zijn in de praktijk twee dominante oorzaken waar door weidevogellegsels verloren gaan, namelijk vertrapping door weidend vee en predatie (nestroof) door vogels en zoog dieren. Welke van die twee oor zaken het meeste gewicht in de schaal legt, is afhankelijk van de plaatselijke situatie. Het plaatsen van nestbeschei- mers is bedoeld om vertrapping van nesten door vee tegen te gaan. Boven het nest wordt een met prikkeldraad omwonden, betonijzeren constructie neerge zet. Het vee in de wei loopt daar door om het nest heen. Daarmee wordt één van de belangrijkste verliesoorzaken geëlimineerd. Er kleeft aan het plaatsen van nestbeschermers echter ook een belangrijk nadeel. De nesten val len van heinde en verre op en dat maakt ze tot een makkelijke prooi voor roofdieren. Voor de situatie in'de natuurge bieden was al snel duidelijk dat de voordelen van nestbescher ming niet opwegen tegen de na delen. De predatie van nesten nam zo sterk toe dat de vogels mét nestbeschermer per saldo minder kans hadden op succes volle voortplanting, dan die zón der nestbeschermer. Nestbe schermers bleken door kraaien, hermelijnen en andere rovers ge bruikt te worden als wegwijzer voor het gemakkelijk opsporen van prooi. De vertrapping van legsels is in de meeste natuurgebieden niet zo'n zwaar punt. Normaliter worden weilanden in natuurge- De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. bieden niet bemest en dat houdt in dat er veel minder vee loopt dan in gewoon boerenweiland. Ook zonder nestbeschermers is het risico op vertrapping van het legsel tamelijk klein. Inmid dels heeft onderzoek uitgewe zen dat ook in weiland dat ge woon in gebruik is bij de boer nestbescherming weinig effec tief is ofwel averechts werkt. Dat lijkt een wel erg zure conclu sie voor degenen die veel vrije tijd opgeofferd hebben om een steentje bij te dragen aan de be scherming van weidevogelleg sels. Het is echter te kort door de bocht om te concluderen dat dat allemaal zinloos geweest is. In veel gebieden - zeker ook in Zeeland - is het aantal predato- ren sterk toegenomen en boven dien is er ook bij roofvijanden sprake van een leerproces. Naar mate het gebruik van nestbe schermers meer toegepast wordt, weten meer roofvijanden dat ze een gemakkelijke buit vin foto Chiel Jacobusse den onder de nestbeschermers. Het kan met andere woorden best zo zijn dat in het verleden nestbescherming veel betere re sultaten opleverde, maar dat de methode nu niet langer werkt. Wat nu is aangetoond is dat voor de huidige situatie nestbe scherming geen wezenlijke bij drage oplevert voor het behoud van onze weidevogels. En echt verrassend is dat nu ook weer niet. Al in de begindagen van het natuurbeheer gold als uit gangspunt dat bescherming van planten en dieren het meest ef fectief is door het biotoop van een soort te beschermen. Wat dat laatste betreft kan het ook in natuurgebieden nog wel eens fout gaan. Op van nature arme grond kan door het achterwege laten van bemesting op den duur het aantal bodemdieren als regenwormen en emelten der mate afnemen dat er te weinig voedsel voor weidevogels te vin den is. Gelukkig speelt dat pro bleem op de voedselrijke Zeeuw se kleigronden zelden of nooit. Feit is echter dat goed weidevo gelbeheer een kwestie blijft van balanceren op het randje. Weide vogels gedijen het best bij het boerenbeheer van pakweg hon derd jaar geleden. Maar het is én voor de boer, én voor de na tuurbeheerder een onmogelijke opgave om dat in alle opzichten te evenaren. Chiel Jacobusse De dialecten van Goeree- Overflakkee worden tot de Zeeuwse gerekend. Vaak wor den ze getypeerd als de taal 'uut 't land van d'age bamen'. Daar mee verwijst men naar de type rende klank van de Nederlandse oo. Pau Heerschap is één van de weinige dialectsprekers op Goe- ree-Overflakkee die bewust in dialect optreedt met een verha- lenprogramma. Onlangs kwam zijn derde cd uit met als titel Vanachter de haogten. Op de cd zijn korte verhalen op genomen die uitstekend worden verteld en omlijst worden met pianomuziek van Piet Westhoe ve. De eenvoudige, uit het leven gegrepen, verhalen worden dooi de muziek uitgetild boven het alledaagse. De stem van Heer schap en een perfecte timing doen de rest. Bijzonder is ook dat Heerschap de luisteraar meeneemt op reis naar de Griekse eilanden en even laat proeven aan de majes tueuze, maar vergankelijke mo numenten uit de Griekse tijd. Het dialect dat zo vaak wordt gebruikt voor het boertige en het platte wordt op deze wijze opgewaardeerd naar een taal die net zo geschikt is voor thea ter als welk andere taal dan ook. De humor is ingebakken en tal van verhalen beluister je met een glimlach op het gezicht. La chen moest ik om het slot van het verhaal over zijn eigen ver telkunst als onderwijzer op de lagere school. De daegen dêêrvoor hao 'k de kracht van Simson al e'eta- leerd: Ik hao 'n de poortdeuren van Gath op 'n heuvel laete lèg- ge in 'n mit stik van 'n ezelskae- ke al 'n meute Filistijnen dóód laete slöö. Noe liejt 'k 'n mit z'n hööd mit lange lokken, wêêr ei- gelek z'n kracht in zat, in de schóót van Delilah slaepe. Heur spelende mit z'n haer. Vlakbie op de grond lag 't 'r 'n scherp scheermes. Ze hao 't al 'n paer kêêr op'enome in wêêr weig' eleid. De kinders gienge steeds meer voorover zitte van de span- nieng. Sommige hao d'r mond zelfs ope in grööte aogen. Op 'n gegeve mement docht 'k: noe 's 't wel genoeg eweest. Ik zei: „Plotseling nam ze een lok, greep naar het mes en met één haal sneed ze hem af.Keesie Noordhoek kon 't mêêr houwe in schrêêuwende deur dé klasse: „Rotwuuf!" De poëtische verteltrant komt sterk naar voren in de korte im pressie 'De muziek'. Tegenwoordeg hóór ie dat zóó niej mêêr. Meschien beurt 't toch nog wel, dat d'r zóó mar op zóó 'n wèrme zeumeraevend, zónger wind, temend bute op z'n hoorn te spelene zit. Ik weet nog goewd da 'k 't voor 't êêrst hóörende. In ik vroog: Wat hóór ik noe toch ginter achter de haogte?" In moewder zei: „Da 's iemend van de mu ziek." In ik woe aok wel van de muziek weze. Tegenivoordeg hóór ie dat zóó niej mêêr, zóö'n melodie van 'n onbestemd ver- Meschien is die omme'ekomme in 't geknetter in geraes van de zen tied. Graeg zou 7c 't nog êên kêêr wil le hööre op zóó 'n wèrme zeume raevend, zonger wind: dat klaegende, weemoewdege, wat mistege geluud, wêêrvanje êêrst droeveg woordt, mar dan wêêr blieje. Mooi is ook het verhaal over zijn poging tot het opzetten en verzamelen van vlinders. In toe hao 'k op 'n kêêr 'n grööte nachtuul evange, mit zóö'n dik lief. In 'n boekie hao 'k ezieje dat 'n grööten bêêr was. In 'n sjempot mit 'n bêê'ie ether d'r in hao 'k 'n omme'ebrocht, docht ik. Mit 'n grööte spelle hao 'k 'n op' eprïkt in 'n geultie op 'n stikkie zochtboord in met cellofaamst- raokies z'n vleugels vast'ezet, zöödat 'n op kon stieve. D'n aoren dag, twêê nichies hao 'k d'r bie er ope, zou 'k 'n losmae- ke. Ik zou 's wat laete kieke. De straokies d'r of in de spelle d'r uut'etrokke. ik lei de vlinder even neer. D'r klonk inêêns wat gesnor in even laeter vloog 'n weig, de spelle nog in z'n lief. Ontzet keke m'n 'n achteran. Dêêrnae hè 'k gêên vlinder mêêr an'erocht. Niejt alles in 't leven is 'n idylle. Engel Reinhoudt De cd 'Vanachter de haogten' is in eigen beheer uitgegeven en kan worden besteld bij Pau Heerschap zelf (0187-682425). Agenda: Zondag 5 november maakt Pau Heerschap deel uit van het gezel schap van dichters, zangers en vertellers, dat optreedt in Mid delburg tussen 13.00 en 16.30 uur in De Vergenoeging, Gort straat 30. Op 2 november is er een Zeeuw se avond in De Mythe in Goes met Ambras en de Lamaketta's. Deze avond wordt herhaald op 4 november in de Stadsschouw burg van Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Op zaterdag'4 november treedt Jan Gunter op in 't Kerkje van Ellesdiek bij de opening van zijn expositie van tekeningen van Zeeuwse landschappen en schilderijen. Aanvang 14.30 De heer C. J. Kot uit Tholen heeft een aantal fotoboek jes gemaakt met oude afbeeldin gen van Tholen. Daarom komt de raadkaart van vorige week hem bekend voor. „De foto is ge maakt vóór 1914 op de Markt in Tholen", schrijft hij. Links op de foto is de pastorie van de rooms-katholieke kerk te zien. „De kerk staat trou wens ook aan de Markt", weet Kot. „Naast de pastorie is het logement en uitspanning De Steer. De familie Nuyten was eigenaar ervan. Daarnaast is een hek dat toegang biedt tot de enorme tuin van de familie Andriessen. Deze tuin liep door tot in de Hoogstraat. Omstreeks 1914-1915 is het hek wegge haald en is het koetshuis afge broken." Op die plaats zijn in 1916 twee huizen gebouwd, Markt nummer 13 en Markt 15. Gedeeltelijk is te zien dat er naast deze 'nieuwbouw' nog en kele herenhuizen staan. Kot: „Achter de tuin ziet u de toren van het monumentale stadhuis van Tholen." Oudste klokje C. Bliek uit Vlissingen geeft aan dat de foto is gemaakt in 'het mooie stadje Tholen'. Van het plein op de voorgrond - de Markt dus - weet ze niets. „Ik herken op de achtergrond het vijftiende eeuwse stadhuis. In in neo-gotische stijl gebouwde, kerk in gebruik genomen." Voordat het huis links als pasto rie in gebruik werd genomen, woonde er een schepen (wethou der) van de stad, een zekere Snoek. Links van de pastorie (niet zichtbaar op de kaart), was de tapijten- en karpetten- handel van de firma Geluk ge vestigd. Vroegere bewoners van het huis van mevrouw Andries sen waren de dames Waghto en notaris Van de Velde. Aan het stadhuis bewaart Stevense een dierbare herinnering: hij trouw de er in 1961. M. J. Verkerke uit Oost-Sou burg heeft zich verdiept in het hek naast uitspanning De Steer. „Het gaf toegang tot de uitweg van het stadhuis en die uitweg had een bepaalde functie." Ver kerke citeert uit het boek De te genwoordige Staat van Zeeland van Isaak Tirion uit 1753. „On der de Openbaare Gebouwen van Tholen geeven wy den Voorrang aan 't Stadhuis. Dit is een oud en niet onaanzienlyk Gebouw van witten Arduin steen. Het staat op de Hoog straat alwaar voor hetzelve een klein vierkant Plein is, eertuyds de Beurs genaamd. Men plagt er weleer agter uit te gaan door een gang, naar een plaats op de Groote Markt, alwaar toen de Misdaadigers wegens den Geregte openlyk gestraft wer den. de slanke toren hangt het caril lon gegoten door Michael Bur- gerhuys. Tot het carillon be hoort ook het oudste klokje van Nederland." Deze inzender gaat verder in op het stadhuis, dat een rococobor- des uit 1758 heeft. „Het stadje Tholen behoorde tot 1795 tot één van de zeven (later zes) stemhebbende steden in de Sta ten van Zeeland. Zodoende had den de bestuurders van Tholen (de naam herinnert aan de tol over de Eendracht) veel in vloed." Ook C. F. Stevense uit Middel burg maakt melding van de vroegere glorie van de stad, die al omstreeks 1220 ontstond door bedijking van de Vijftien honderd gemetenpolder. „In 1366 verleende de heer van Tho len, Jan van Blois, uitgebreide privileges aan het dorpje. Die werden als stadsrechten be schouwd, zodat Tholen vanaf die tijd als stad kan worden aan gemerkt." Stevense schat in dat de foto omstreeks 1905 werd genomen. Hij meldt dat de Markt ook wel Korenmarkt werd genoemd. „Deze in 1378 aangelegde Markt was van groot belang, omdat er een vrije jaarmarkt werd gehouden en graan- en veemarkten. Niet te zien op de foto stond ook de Waalse kerk, die in 1818 werd verbouwd voor de rooms-katholieke ere dienst. Deze kerk werd in feite al sinds 1795 gebruikt door de katholieken. Na afbraak werd in 1900 een nieuwe, onder archi tectuur van P. Snel uit Hoorn, Ook deze week staat een stadsafbeelding op de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh (ook komende weken is dat het geval). De vraag is: om welke stad gaat het en welke plek staat er op de foto? Nadere bijzonder heden over de situatie toen en nu zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 4 november worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. Tegenwoordig wordt de Execu tie op het gemelde Plein voor het Stadhuis gedaan." Het oude Logement De Steer heeft nog altijd een horecabe- stemming en ook de pastorie is nog als zodanig in functie, ver telt Verkerke. Oom Adriaan Ge luk van M. J. Kerremans-Con- tant uit Goes, woonde in het huis naast de pastorie. „Voor zo ver ik weet was dat huis begin 1900 gekocht door mijn grootva der Willem Geluk van de fami lie De Casembroot. De familie Geluk heeft honderd jaar in het mooie huis gewoond. Ik heb op dat plein vele uren gespeeld." Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: I. Geilings, Tholen, M. J. Kerre- mans-Contant, Goes en C. J. Kot, Tholen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20