p WINCIALE Z EEÜWS El COURANT Minister keurt stemmachines af mooierhuis.nl Twee vorstinnen, één vorst vergeten helpster Yad Yashem voor GRAND OPENING 1 NOVEMBER A.S. P* é§51é rosada stijivoi thui^kokvte^... ROSADA FACTORY OUTLET 3 Stemmen met potlood dreigt voor Goes, Tholen, Veere en 33 andere gemeenten fe ©g, rolluiken-zonwering-kozijnen-garagedeuren AAN DE A58 EN DE A17 TE ROOSENDAAL Meer dan 50 nationale internationale merken o.a. Riverwoods, von Dutch, Coat Concept, Nike Puma. www.rosada.ni factory outlet AMSTERDAM - Koning Abdullah II van Jordanië (midden) en zijn vrouw konin gin Rania zijn aangekomen in Nederland. Zij werden gisteren op Schiphol verwel komd door koningin Beatrix, die hen persoonlijk had uitgenodigd, en minister Bot van Buitenlandse Zaken. Het Jordaanse vorstenpaar blijft tot morgenavond in Ne derland. Koningin Beatrix, die zeer goed bevriend was met Abdullahs vader ko ning Hoessein en koningin Noor, vergezelt hen persoonlijk naar ondermeer Amster dam en Flevoland. Abdullah II houdt in Nederland vijf toespraken. foto Koen Suyk/ANP pagina 2 replica barstensvol symboliek DEN HAAG - Minister Peijs I (CDA, Verkeer en Waterstaat) zot vaart achter de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Ze heeft i de Tweede Kamer gisteren toege- ;ij zegd dat de regering medio vol- i j gend jaar met een financierings- «I plan komt. Toch vindt gedepu- i(t teerde Poppelaars (CDA, Ver keer) dat te laat. j Zoals verwacht droeg de Kamer Peijs gisteren op haast te maken j met de Sluiskiltunnel. In een ge- zamenlijke motie spraken Pv- a;J (IA, CDA, WD en SGP uit dat ui de aanleg 'niet langer kan wor- den uitgesteld'. Halverwege 2007 moet de regering met een fi- nancieringsplan komen, op te |aj stellen 'in overleg met de regio', iti Peijs kreeg 'nadrukkelijk' de ed suggestie aangereikt het rende- ment van de Westerscheldetun- ,1 nel daarbij te betrekken. Een tunnel bij Sluiskil heeft immers een positief effect op het aantal j«] auto's dat door de Westerschel- detunnel rijdt, redeneerde CDA-Kamerlid Mastwijk, is Voor een tunnel bij Sluiskil is s oïigeveer 300 miljoen euro no- dig. Het is nog niet duidelijk gti waar Peijs dit vandaan gaat ha ai len. Als de Staat genoegen jjt neemt met 6 procent rendement op de Westerscheldetunnel in plaats van 7,5 procent, levert J( dat 90 miljoen euro op. Na af loop van het Kamerdebat over het Meerjarenprogramma Infra structuur en Transport (MIT) gaf Peijs aan dat dit 'heel gevoe lig ligt' bij minister Zalm (WD) van Financiën. Desondanks I dacht ze aan de wens van de Ka mer te kunnen voldoen. „Uit de netwerkanalyses is naar voren gekomen dat de kanaalkruising bij Sluiskil hét knelpunt van Zeeland is. Poppelaars zei blij te zijn met de brede steun in de Kamer. „Ik moet ook zeggen dat ik een be reidwillige minister aantref, maar ik vind niet dat we kun nen wachten tot medio 2007. Het ontwerp-tracébesluit voor een tunnel op zestien meter diep te is nu zodanig voorbereid dat daarover een besluit kan wor den genomen, maar dan moet wel de financiering rond zijn. Als we daar nu driekwart jaar op moeten wachten, zitten we met onze armen over elkaar. pagina 4 commentaar Scü jan onze redactie binnenland 3a" GOES - Als het even tegen- 'en zit, stemmen inwoners van J Goes, Tholen en Veere en 33 Vil andere gemeenten op 22 no- :V| veraber weer met een rood potlood. De gemeenten ma- ken gebruik van een Sdu-stenmiachine en minis- ji Ier Nicolaï van Bestuurlijke 1 Vernieuwing heeft die ma- j chines gisteren afgekeurd, li De apparaten zouden het Jj stemgeheim onvoldoende I waarborgen. I E- il Babylijkje tussen j afval gevonden I UTRECHT - Medewerkers van lila, afvalverwerkingsbedrijf AVR in iag,i Utrecht hebben gisterochtend ||rej liet stoffelijk overschot van een Xii pasgeboren meisje aangetroffen op een sorteerband. Het is vol- geus de politie onduidelijk waar lel, het kindje vandaan komt, om- Ei dat de AVR op meerdere plaat- J sen in Nederland vuil inzamelt. fQ een Het lijkje werd gevonden op de bedrijfslocatie aan de Uranium- iveg op industrieterrein Lage - Weide. Vandaag wordt sectie I verricht om de leeftijd van het kindje te achterhalen. De politie n« hoopt er dan ook achter te ko men hoe lang het stoffelijk over schot in het vuil heeft gelegen. De politie hoopt op tips over de herkomst van het kindje. ANP Peijs belooft aanleg tunnel bij Sluiskil door Ernst Jan Rozendaal i A jmLmidda Wolkenvelden, wat regen, vanmiddag ook zon en 15 graden. Vrij krachtige, in zee harde ZW tot W wind. 248e jaargang no. 257 dinsdag 31 oktober 2006 los nummer 1,30 (Advertentie) Samenwerking voor zeereservaat De organisaties voor natuur en recreatie gaan samenwer ken bij de ontwikkeling van een zeereservaat voor Schou- wen-Duiveland en de Zuid-Hollandse eilanden. In dat in te stellen reservaat moet nadrukkelijk ruimte zijn voor zo wel recreatieve activiteiten als natuurontwikke ling. „Het is beter samen op te trekken dan el- uC kaar te bestrijden." I *3 Onrust rond PSV-stadion Aan de vooravond van het Champions Leagueduel PSV-Galatasaray, van avond in Eindhoven, was het enige tijd onrustig rond om het Philips Stadion. Turkse fans kwamen in op stand omdat ze niet bij de training van hun favoriete club aanwezig mochten zijn. „Als wij hadden mo gen kijken, was er niets ge- Q beurd." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22 nee in Wissenkerke. Annette overleefde de oorlog, evenals haar moeder en broer. Truus ging in Rotterdam wonen. „An nette heeft mijn moeder begin 1946 of 1947 bezocht", weet Floor, „maar ze wilde niet meer aan die tijd herinnerd worden. Zo leuk was het niet op die boer derij. Vandaar dat ze geen con tact wilde met Annette." Zo kwam het ook dat Truus twee jaar geleden bij de toekenning van Yad Vashem-onderscheidin- gen aan helpers van Annette is 'vergeten'. Floor ontdekte dat en trok aan de bel. Het komt vandaag goed. Truus, overleden in 1997, treedt postuum toe tot de Rechtvaardigen onder de Vol keren (Yad Vashem). Al wilde Truus niets meer van de tijd op Noord-Beveland we ten, ze bleef Annette volgen. In een boek van zijn moeder vond Floor laatst een vergeeld kran tenknipsel over Annette en haar Israëlisch cabaret. mm Albert Heijn zwicht in zaak halal-vlees ZAANDAM - Albert Heijn stopt aanstaande vrijdag de verkoop van vlees van onverdoofd ri tueel geslachte dieren. Het op die manier verkregen ha- lal-vlees wordt vooral door mos lims gekocht. Albert Heijn zal vlees van verdoofd geslachte die ren als halal blijven verkopen. Het vlees voldoet volgens de su permarktketen aan de ha- lal-norm. Dat hebben certifice rende instellingen en leveran ciers van Albert Heijn het be drijf verzekerd. De marktleider maakte de koerswijziging giste ren bekend. Albert Heijn intro duceerde het halal-vlees twee weken geleden in zijn schappen. Vorige week ontstond ophef over het onverdoofd slachten na dat het televisieprogramma Ra dar daar aandacht aan had be steed. Hierna ontving Albert He ijn duizenden protesten. Ritueel geslachte runderen en schapen worden onverdoofd geslacht. Bij Albert Heijn werden kippen en kalkoenen op halal-wijze wel verdoofd geslacht. De Dierenbe scherming zei gisteren tevreden te zijn met de beslissing, omdat dit onnodig dierenleed voor komt. Het is de vraag of de isla mitische AH-klanten het vlees van vedoofd geslachte dieren als halal zullen accepteren. „We kunnen ons voorstellen dat er mensen zijn die daar anders over denken. Er zijn rekkelijken versus preciezen", aldus een woordvoerder van de Dierenbe scherming. ANP Dat is de conclusie van een on derzoek van de Algemene Inlich tingen- en Veiligheidsdienst (AI- VD). Daaruit blijkt dat de Sdu-machine dermate sterke straling en signalen afgeeft, dat met elektronische apparatuur tot op tientallen meters afstand het stemgedrag van de kiezers kan worden gevolgd. Volgens de minister kan het probleem aan de machines niet vóór de parle mentsverkiezingen worden opge lost. Zo'n 1200 stemmachines, tien procent van het totaal, zijn afge keurd. Vijfendertig gemeenten, waaronder Amsterdam, moeten op zoek naar een alternatief. Amsterdam pakt sowieso de pot loden weer uit de la en is naar stig op zoek naar oude stemhok jes. De andere betrokken ge meenten komen vanochtend om tien uur bij elkaar op het minis terie van Binnenlandse Zaken in Den Haag. „Daar overleggen we over een collectieve oplos sing", verklaart de Goese burge meester D. van der Zaag. En als die uitblijft? „De ultieme reme die is terug naar het potlood", zegt hij laconiek. Hij sluit die maatregel niet uit. De gemeente Tholen houdt die optie in het achterhoofd, maar blijft hopen op een goede af loop. „We hebben ook nog stem machines staan. Die zijn niet meteen in te zetten, maar wie weet wat met wat aanpassingen mogelijk is. En anders is er al tijd nog het rode potlood", rea geert voorlichtster H. Schipper van de gemeente. „Maar mis schien komt er nog een oplos sing uit het overleg." Sdu-directievoorzitter B. Jongs- ma verklaart dat minister Nico laï zijn bedrijf nooit heeft ge vraagd of de straling van de stemmachines kan worden be perkt. Hij stelt dat Sdu de straling dus danig kan verminderen en ver vormen. dat het stemgeheim kan worden gewaarborgd. Hij wil echter niet zeggen of die aan passing ook voor de verkiezin gen kan zijn gedaan. Zeeuwse knoopjes van Silvia Wennekes Tweedehandsauto's fors duurder De autobranche voorziet dat prijzen voor occasions vanaf volgend jaar fors stijgen. Dat is het gevolg van het afschaf fen van de BPM (Belasting op Personenauto's en Motorrij wielen) op auto's die bestemd zijn voor de export. De Tweede Kamer beslist daar vandaag over. Naar verluidt worden occasions M tot drieduizend euro duurder. Ze moet tweeëntwintig, drieën twintig jaar geweest zijn. Truus, een geboren Rotterdamse, was door haar ouders naar Noord- Beveland gestuurd, naar de boer derij van de familie Scheele bij Wissenkerke. Om de honger in de stad te ontvluchten en te wer ken als kindermeisje. „Op de boerderij zaten onderduikers", vertelt haar zoon Floor. „Ze heb ben mijn moeder nog leren fiet sen, in de schuur." Een joods meisje was er ook, An nette Roco uit Rotterdam, die in de oorlog als Elsje Zonneveld door het leven ging. Ze was al op tal van onderduikadressen ge weest en via via bij de familie Scheele terecht gekomen. Ze zat er 'goed', diep in de polder op een geïsoleerd eiland. Maar de hand van de Duitsers reikte ver. Floor: „Scheele moet door de on dergrondse getipt zijn dat ze zouden komen. Hij ging die be wuste avond weg en liet mijn moeder met Annette achter. En ze kwamen, een Duitser met een nationaal-socialist, een NSB'er. Floor Fonteijne uit Haamstede neemt vandaag postuum de hoge Israëlische Yad Vashem-onderschei- ding in ontvangst voor zijn moeder Truus Fonteijne-Groenenboom. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf HAAMSTEDE - Floor Fonteijne uit Haamstede noemt zijn moe der geen heldin. „Ze deed wat ze moest doen om een joods meisje uit de handen van de Duitsers te houden." Vandaag neemt hij postuum in Amster dam de hoge Israëlische Yad Vashem-onderscheiding in ont vangst voor zijn moeder Truus Fonteijne-Groenenboom. Floor is er trots op, voor zijn moeder. „Ere wie ere toekomt." 'Je moet in de schuur zijn', zei ze allereerst, 'daar is de boer'. Terwijl Annette in de kamer aan het spelen was. Als je dan zoiets durft te zeggen, moet je een ijskonijnzijn." Truus stopte Annette in een kel der. Een kleed en kapstok gin gen voor de deur. Annette huil de. Truus beet haar toe: 'Als je niet stil bent, maken ze je dood'. Annette werd niet ontdekt. Ze moest Weg. Truus wist haar tij delijk te plaatsen bij een domi- PZC bv gaat zorgvuldig om mot persoonsgegevens. In de cololon leest u er meer over. Kijk op www.pzc.nl/abonneren. bat gratis 0800 - 0231 Z3I ot stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice cd Antwoordnummer 7i3. woo wB Goes g het alfabet van Zeeland (Advertentie) o Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van inijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wii ik betalen: per maand met automatische incasso 21.50)', D per kwartaal met automatische incasso 61,50)*. CD per jaar met automatische incasso 236,00)*. met gratis PZC-paraplu nuntmei: postcode; plaats; telefoon: (posl)bankiekeningnummei:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1