PZC Dan zie je hoe motpi de knoopjes zijn Zeeuws vlekje was ooit beroemd in Nederland Sieraad Plant weerwoord namen Aanmeren Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 31 oktober 2006 foto's Silvia Wennekes De edelsmeedtechniek voor het maken van een Zeeuwse knop is niet exclusief Zeeuws, maar bekend over de hele wereld. Doordat de Zeeuwse knop wel speciaal voor de streekdrach- ten werd gemaakt, is de techniek in Zeeland naar verhouding lang toegepast. Dat leidde tot de bena ming 'Zeeuwse knop'. De toepassing is breed, zowel in goud als in zilver. Hemd- en halsdoekknopen voor de mannen, hoed-, muts- en doekspelden voor de vrouwen. Ook is het motief terug te vinden op ceintuurges pen, broches en manchetknopen. Voor het maken van een knopje gebruiken goud en zilversmeden een loden mal en draadwerk (fili gram). Met de draad wordt een kransje gemaakt, waarop een bolletje of een halfrond dopje gesol deerd wordt. Dat heet een spinnetje, de basis voor het knopje. Een aantal spinnetjes (uitgangspunt is acht) en een grotere bol in het midden vormen de knop. Net als het sieraad is de plant die Zeeuws knoopje of knopje wordt genoemd aller minst Zeeuws. De gelijkenis van de bloem met het sieraad uit de streekdracht is wel erg groot, dus is dezelfde benaming niet zo vreemd. Officieel heet de plant Astrantia, afgeleid van het Latijnse woord voor ster. De plant komt voor in grote delen van Europa, klein-Azië en de Kauka- sus. In de 16e eeuw is de plant al bekend onder de naam Magistranta, een meesterkruid dat ver werkt wordt in medicijnen voor verschillende kwalen. Er is een flink aantal soorten en kleuren: roze, wit, rood, groenwit en diverse tinten ertussenin. Het is een sterke, winterharde vaste plant, die in mei begint te bloeien, tot ver in de nazomer. De soort Astrantia buckland, zacht roze met wit, bloeit het langst van allemaal. De knoopjes zijn goede snijbloemen. Ze zaaien zich in de tuin ge makkelijk uit. Het laatste weer van oktober reikt Allerheiligen de hand (Allerheiligen is 1 november czJïfzinfioudt Ze zaten op het ver warmde terras in het late seizoen. De bomen dor den reeds en de bladeren dwarrelden al. Ze genoten zichtbaar van de koffie. Met een bolus. Zo te zien stond Nederland er goed voor. Het stel kwam nogal be kend voor. Waren dat niet meneer en mevrouw Rein- houdt of zo? Ja of zo - wat heb je daaraan? De familienaam Reinhoudt heeft een onnoemelijk aan tal variaties. Dat rein schrij ven ze als reijn en reyn. Je hebt Reinout en Reinhoud. Ze doen het met en zonder t. Zo krijg je een hele verza meling: Reijnhoud, Reijn- houdt, Reijnhout, Reijn- oudt, Reijnout, Reinhoudt, Reinhout, Reinoudt, Rein out en Rijnhout. Met Rein houdt hebt je zo 260 woor den. Zouden die verschillen iets te maken hebben met de plaats waar ze wonen? Le ven ze zonder h - de Reijn- oudts dus - in het h-loze dialectland? Vermoedelijk halen de Reinhoudts samen in Zeeland tussen de vijftig en honderd families. De naam is een voornaam. Die bestaat nog: Reinout en Reinald. In andere provin cies van Europa is het Ri- naldo, Reginald, Reggy, Renaud of Renault, Rey nolds en zo. Allemaal aflei dingen van een oude voor naam. Rein komt van het Ger maanse woord voor 'raad der goden'. Later kreeg het de betekenis van 'zuiver' en 'sterk'. Het tweede deel is verwant aan wald, dat 'heersen' betekent. Daarom is de betekenis van Rein houdt: 'wie door zijn raad heerst' of 'de goede heer ser'. De naam was in de Middel eeuwen populair. Ze kwam in ridderverhalen voor. Ook onder heiligen zien we de naam wel eens. En nu zitten ze op het ter ras. Ach, het echtpaar gaat al weer weg. Lo van Driel Wie het eiland Sint-Philipsland op komt en almaar rechtdoor blijft rijden, komt vanzelf bij de ha ven van Anna Jacobapolder. Bijna een eeuw lang was het daar een druk te van belang, soms met rijen wach tende auto's om overgezet te worden naar de overkant, ofwel Duiveland. Staande op de dijk lijkt die overkant heel dichtbij. Nauwelijks de moeite waard er de boot voor te nemen. De oversteek was toch nog een tochtje van pakweg tien minuten. Het smalle Zijpe moest met een bocht overgesto ken worden. Een gevaarlijk vaarwa ter, met sterke getijstromen en diepe geulen. Ondanks de korte afstand had de veerboot gauw last van de elemen ten. Ouderen herinneren het zich vast nog wel. 'Het veer Anna Jacoba- polder-Zijpe is wegens mist uit de vaart genomen.' Zo werden twee vlekjes op de Zeeuwse kaart wereld beroemd in Nederland. De veerhaven is inmiddels veerha- ven-af. In het water dobberen blau we tonnetjes die duiden op de kweek van hangmosselen. Boten kunnen er niet meer afmeren. Wel heeft de ge meente Tholen een speciale steiger aangelegd voor het recreatieveer over het Zijpe. Afgelopen zomer kwam dat niet in de vaart, omdat de veerman vreesde er teveel op te moe ten toeleggen. Een stukje geschiedenis. Er is bij An na Jacobapolder sprake van twee ha vens. De eerste ontstaat in de uitwa teringsgeul van de sluis in de in 1847 bedijkte Anna Jacobapolder (door W. F. del Campo). Het is een getijha ven voor transport van bouwmateria len en landbouwproducten, die in 1931 nog wordt uitgebreid. Als het wegtransport veld wint, verkommert dit tegen de zeedijk aan gelegen ha ventje. Als je weet waar je moet kij ken, zijn er nog wat resten van te zien. Er ligt dan inmiddels een grotere en veel bekendere haven: de tramwegha ven uit 1900. Eind 19e eeuw krijgt de Rotterdamsche Tramweg Maatschap pij (RTM) een concessie voor aanleg en exploitatie van een tramverbin ding tussen het Brabantse Steenber gen en Brouwershaven op Schou- wen-Duiveland. Daarin is inbegre pen een veerdienst over het Zijpe, tus sen Anna Jacobapolder en Duive land. Het Rijk zorgt voor bouw van een veer- of tramweghaven aan beide zij den van het vaarwater. Aanvankelijk maken vooral passagiers gebruik van het veer. Als er meer aanbod van au to's komt, worden de havens enkele malen aangepast. Na de aanleg van de Philipsdam wordt de veerdienst in 1989 uit de vaart genomen. De haven is nog altijd eigendom van het Rijk. Beheerder Rijkswaterstaat heeft er weinig omkijken naar. De waterkeringen worden op orde ge houden door het waterschap. Het wa ter is in erfpacht uitgegeven aan mos selkweker De Keijser uit Bruinisse. Rinus Antonisse -y achtig in Eindhoven en met een atelier in Zierikzee, raakte ge boeid door de uiterlijke overeen komsten tussen plant en sie raad. „Je begint vanuit het idee: twee dingen zijn allebei heel mooi. Als je er dan mee aan de slag gaat, kom je er pas goed achter hoe mooi knoopje en knop zijn." Haar foto's die ze van beide maakte, onderstrepen duidelijk hoe tijdloos de schoonheid is van zowel het sieraad als de plant. Het is lang niet het eerste Zeeuwse onderwerp dat Wenne kes oppakt. Ze fotografeerde on der meer de kenmerkende boe renschuren, bracht de Mante ling van Walcheren in beeld en maakte een beeldreportage over Frans Dingemanse, snikkeraar ofwel snijder van Zeeuwse boe- renzakm essen. En dan nu het Zeeuws knoopje, zoals de Astrantia als tuinplant in heel Nederland bekend staat. In De Drukkerij te Middelburg exposeert ze een twintigtal fo to's van plant en sieraad, op een achtergrond van Zeeuws boeren- Bij het horen van de omschrijving 'Zeeuws knoopje' denkt de een aan het sieraad uit de streekdracht en de ander aan een fraaie plant met stervormige bloemen. Fotografe Silvia Wennekes bracht beide sa men in de tentoonstelling Zeeuws knoopje, halssieraad of sieraad in de tuin, tot 12 de cember te zien in De Drukkerij te Middel burg. Tuinieren boeit haar enorm. Zo ontmoette ze ook de Ast rantia ofwel Zeeuws knoopje. Ze heeft een band met Zeeland en zo maakte ze ook kennis met de sieraden van de streekdracht, waaronder de Zeeuwse knop. Fo tografe Silvia Wennekes, woon- goed. Daarvan zijn door haar broer Ivo Wennekes (ook foto graaf) zogenaamde irisprints gemaakt. Dat is een bepaalde grafische techniek, waarbij de foto's op aquarelpapier afge drukt worden. Het levert bijzon dere effecten op; je wilt onwille keurig de prints aanraken. Bij de tentoonstelling hoort een ge schenkdoos, waarin een boekje, ansichtkaarten en zaad zitten. Keurig verpakt met een lintje waaraan een echt Zeeuws knop je zit. „Het is wel grappig ze eens naast elkaar te zetten", zegt Wennekes. „Je gaat je afvragen: 'Wat was er eerder, de plant of het sieraad?' Als je erin duikt dan vind je steeds meer materi aal waaruit blijkt dat het sie raad, met name de mannenbro- che, het eerst een Zeeuwse knop werd genoemd en later volgde de benaming van de plant." Ze hoopt dat mede door de ten toonstelling het sieraad weer meer in de belangstelling komt. „Een groep mensen in Zeeland bekijkt momenteel hoe het dra gen bevorderd kan worden." Wennekes merkt wel dat men sen het sieraad mooi vinden en willen dragen. „Het is ontstaan doordat mensen op het platte land de dracht van de burgerbe volking wilden volgen. Nu is het omgekeerd: de burgerbevolking die een boerensieraad draagt." Juwelier-goudsmid Piet Minder- Fotografe Silvia Wennekes: „Het is wel grappig de Zeeuwse knoop jes eens naast elkaar te zetten. Je gaat je afvragen: 'Wat was er eer der, de plant of het sieraad?'" foto Dirk-Jan Gjeltema houd, dé Zeeuwse sieradendes- kundige bij uitstek, vertelt dat de Zeeuwse knopjes nog altijd worden gemaakt. „In allerlei for maten, van goud en zilver." Ko peren knopen bestaan ook. Die werden vroeger vooral gedragen door mensen met een smallere beurs. Dat zag je ook bij de stik ken aan de muts, merkt Minder- houd op. „Elke dag even poet sen en dan leek het net goud. Je herkent het aan de slijtage van de graveringen. Die is er bij ko peren stikken wel en bij gouden veel minder." Een rijke boer had voor in de week wat kleine re knopen en op zondag droeg hij grotere. Rinus Antonisse Tentoonstelling Zeeuws knoop je, halssieraad of sieraad in de tuin. Irisprinten naar foto's van Silvia Wennekes. Tot 12 decem ber in De Drukkerij te Middel burg. Zeeland grossierde vroeger in haventjes. Veel zijn er verdwe nen, in onbruik geraakt of hebben een andere bestem ming gekregen. In de serie Aanmeren aandacht voor dit maritiem erfgoed, met illus traties van Adri Karman. De ze week: de haven van Anna Jacobapolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19