Behoefte aan opvang na school PZC PZC Het debuut van meester Dirk Meeuse NIEUWS GETIPT VOOR U Elektrobedrijf eist stillegging van puinhandel in Middelburg PUZZELPAUZE -11 Walcheren herdenkt bevrijding Tweede Wereldoorlog Basisonderwijs bereidt zich voor op verplichting buitenschoolse opvang Gratis Blue Band Basiskookboek! dinsdag 31 oktober 2006 door Maurits Sep DOMBURG - Het is deze week 62 jaar geleden dat Walcheren door de geallieerden is bevrijd van de Duitse bezetting. Dat wordt herdacht met een reeks plechtigheden, waarbij oorlogs veteranen en hun familie aanwe zig zijn. In Domburg begint de herden- king morgenmiddag om 13.30 uur met de aankomst van de ve teranen, hun familie en andere gasten in het ontmoetingscen trum Schuttershof. Om 14.00 uur vindt daar een herdenking plaats, waarna een ceremonie volgt op de burgerbegraaf plaats. Om 15.15 uur worden kransen gelegd bij het monu ment op de Boulevard van Scha- gen. Landingsmonument Zoutelande herdenkt donderdag de bevrijding. Dat gebeurt om 13.30 uur met een kranslegging bij de Catharinakerk. Bij het landingsmonument van de commando's aan de Comman- doweg in Vlissingen worden vrij dag om 11.00 uur kransen ge legd. 's Middags vindt de herden king van de bevrijding van West- kapelle plaats bij het landings monument Erica (13.45 uur) en vervolgens bij de begraafplaats bij de vuurtoren (14.45 uur). Za terdag is de grote herdenking van de Slag om de Sloedam. Die begint om 10.30 uur op de monu menten op de Sloedam aan de Postweg. De veteranen gaan na een lunch in De Arne in Arne- muiden met de bus naar de Brit se militaire begraafplaats in Ber gen op Zoom. Daar wordt de be vrijding om 14.00 uur herdacht. De reeks plechtigheden wordt afgesloten op woensdag 8 no vember met een herdenking in Vrouwenpolder. Bij het monu ment aan de Fort den Haakweg worden om 11.00 uur kransen gelegd. Aansluitend vindt een bijeenkomst plaats in het vereni gingsgebouw van Vrouwenpol der. door Maurits Sep VLISSINGEN - Ouders hebben vooral behoefte aan naschoolse opvang voor hun kinderen. Voor opvang in de ochtend, voor de school begint, is veel minder be langstelling. Dit blijkt uit een enquête van de Archipelscholen op Walcheren. Voor opvang na schooltijd heeft 71 procent van de ouders belang stelling, voor voorschoolse op vang is dat 18 procent. Directeur C. Kuij venhoven ver moedt dat dat te maken heeft met de werktijden van ouders. „Het is vaak gemakkelijker om met de werkgever een afspraak te maken om iets later te begin nen zodat je je kinderen nog naar school kunt brengen, dan om 's middags al om drie uur weg te gaan." Scholen zijn vanaf augustus vol gend jaar verplicht om voor- en naschoolse opvang aan te bie- agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl den. Dat hoeft niet in de school zelf te zijn. Zij mogen ook een contract sluiten met een organi satie voor kinderopvang, die de buitenschoolse opvang in een ei gen ruimte verzorgt. In de aanloop naar die plicht buigen schoolbesturen zich nu over de beste oplossingen. Zij voeren gesprekken met aanbie ders van kinderopvang en met elkaar om te bezien of samen werking tussen scholen het ge makkelijker maakt om een goe de opvang voor en na schooltijd te bieden. „Het is niet haalbaar om op elke locatie opvang te bieden als je op een school maar vijf of zes kinderen hebt die daaraan be hoefte hebben, verduidelijkt Kuijvenhoven. „Dan is het beter om voor meerdere scholen in de zelfde wijk één opvangruimte te maken. In dit opzicht geldt de stelregel: massa is kassa." Ook de Vlissingse School Vereni ging (VSV) gaat bij ouders de be langstelling voor buitenschoolse opvang peilen, zegt directeur R. Kats. De VSV heeft de opvang tussen de middag (tussen- schools) sinds gisteren in han den gelegd van kinderopvang Baloe uit Vlissingen. Als dat goed gaat, is de kans groot dat Baloe vanaf augustus ook de bui tenschoolse opvang mag verzor gen, zegt Kats. Daarom is Baloe ook blij met de opdracht voor de tussenschoolse opvang, merkt di rectrice A. Risseeuw op. „Dit biedt ons een nieuw toekomst perspectief." Baloe wil vooral in Vlissingen, Koudekerke en Oost-Souburg opdrachten voor buitenschoolse opvang binnenhalen. Kinderop vang Walcheren richt zich op al le scholen op Walcheren. „Wij zijn van plan de opvang niet per school, maar per wijk te organi seren", zegt directeur E. van Alphen. „Het is niet reëel te den ken dat je op elke school vol doende kinderen hebt voor een eigen opvang." Baloe wil na de tussenschoolse ook de buitenschoolse opvang voor de VSV verzorgen. Bij de Theo Thijssenschool hoopt Riss eeuw op de omgekeerde volgor de. „Daar doen we de opvang voor en na school al. We zijn se rieus in gesprek over de opvang tussen de middag." De verplichting voor scholen om opvang voor en na schooltijd aan te bieden, levert extra werk gelegenheid op bij de kinderop vang. Baloe heeft nu veertien mensen in vaste dienst, en drie vrijwilligers (de moeders die de tussenschoolse opvang bij de VSV deden en blijven doen). Risseeuw verwacht dat Baloe vanaf augustus volgend jaar meer mensen nodig zal hebben. Hoeveel durft zij niet te voor spellen. Bedrijfsinbraken GOES - In een bedrijf aan de Li- vingstoneweg in Goes en in een bedrijf aan de Schouwersweg in Heinkenszand is in de nacht van zondag op maandag ingebro ken. Beide panden zijn doorzocht en liepen voor een onbekend be drag aan braakschade op. Uit het bedrijf aan de Livingstone- weg verdwenen enkele tiental len euro's. Uit het bedrijf aan de Schouwersweg in Heinkenszand is voor zover bekend niets weg genomen. MIDDELBURG Wijkcentrum Palet: 13.30-16.30: Seniorenclub, met oa biljar ten, kaarten, koersbal en sjoelen; OOST-SOUBURG Palazzoli Huis. 10.00- 11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf vijftig jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso- ciéteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15-21.30 uur: Oerdansles- Tafeltennis in Walk-Inn VLISSINGEN - Jongerencen trum Walk-Inn houdt woensdag 8 november een tafeltennistoer nooi voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar. Zij mogen gratis meedoen van 13.30 tot 15.00 uur. Dirk Meeuse met zijn debuutroman die hij in 1948 heeft geschreven maar in 2006 werd uitgegeven. door Edith Ramakers DOMBURG - Leerlingen van lagere scholen in Goes en Yerseke én de am bachtsschool in Goes hebben jaren te rug ondervonden dat meester Dirk een verhalenverteller pur sang was. Elke vrijdagmiddag vertelde hij een episode van een van zijn zeven feuilletons. Voor waarde was dat ze braaf moesten zijn geweest. „Ze corrigeerden elkaar als het onrustig was in de klas, want ik ge loof dat ze mijn verhalen wel konden waarderen", zegt Dirk Meeuse, negen tig jaar inmiddels. De verhalenverteller blijkt ook een schrijver te zijn. „En daar krijg ik dan op mijn negentigste jaar het bewijs van", zegt de debutant en glimlacht. De ze week werd hij in verzorgingshuis Simnia in Domburg verrast met zijn de buutroman Jan Drums, een meesterlij ke vertelling. Geschreven in 1948, uitgegeven in 2006. Hij had het manuscript na de crisistijd opgestuurd naar uitgever Bosch en Keu- ning, maar kreeg het terug. Het paste niet in het fonds, luidde de verklaring. „Ik dacht toen, laat maar zitten. Al die moeite leidt tot niets. Ik vertel mijn ver halen wel en schrijf geen verhalen meer." Zijn kinderen kwamen vier jaar geleden het schrijfblok tegen dat Meeu se opgeborgen had in de doos van be langrijke documenten. Ze waren ge raakt door het verhaal over de jongen Jan Drums, 'alsof ze hun vader hoorden vertellen'. Het gaat over arm en rijk, over de verhouding tussen de strenge va der en zijn zoon én eerlijkheid. Ze besloten het boek alsnog uit te ge ven, in eigen beheer en ven-asten hem ermee op zijn negentigste verjaardag. Een van de twee zonen, Piet Meeuse, heeft de tekeningen bij de hoofdstuk ken gemaakt. „Ach, de hele familie heeft eraan meegewerkt. Ik ben er diep door geroerd." Voor Dirk Meeuse was het de normaal ste zaak van de wereld om moeilijke vraagstukken te verluchtigen met een verhaal. Voor de basisscholieren haalde hij de konijnen of duiven erbij om ver menigvuldigen uit te leggen. „Ik denk dat je dicht bij de belevingswereld van kinderen moet blijven, om iets uit te leg gen." De peuters kregen met Pietje Katoen te maken, die ondeugend was en zo klein dat hij in een luciferdoosje paste. „Dan verzon ik verhaal op verhaal over Pietje Katoen. Dat ging vanzelf. Plij maakte dan weer kippenhokken open, dan stal hij iets. Pietje Katoen was een deug niet." Jammer Niet zo lang geleden heeft hij van een 'bekende man uit de onderwijswereld gehoord' dat onderwijzers te veel leraar zijn en te weinig acteur. „Ik ben de jong ste ontwikkelingen in de onderwijswe reld kwijtgeraakt, maar dat is wel wat ik van veel mensen hoor. Verhalenver tellers zijn schaars en dat is jammer." Want hij is ervan overtuigd dat kennis beter blijft hangen als je het leuk ver pakt. Bovendien is zijn vaardige vertel kunst zijn sleutel voor succes geweest. „Zo zie ik dat. Ik heb lesgegeven aan de ambachtsschool in Goes. Daar zaten heus niet alleen maar lieverdjes. Ik heb leraren zien afhaken, overspannen zien worden, omdat ze de jongelui niet aan konden." foto Ruben Oreel Hij kon de leerlingen boeien door een verhaal te vertellen. Met het grootste ge mak stichtte hij een andere wereld in zijn verhalen of maakte de werkelijk heid mooier dan hij was. In Baesdurp werd bijvoorbeeld een punaisefabriek geopend. „Tsja, hoe verzin je dat. Dat is fantasie, dat ging vanzelf. Het had ook een veiligheidsspeldenfabriek kunnen zijn. Die fabrieken riep ik in het leven bij de economielessen. Want door de komst van een nieuwe industrie, gebeur de er van alles in een regio." Toen hij leraar was in Goes schreef hij geregeld in de schoolkrant verhaaltjes onder het pseudoniem Sam. „Sam is daardoor mijn bijnaam geworden. Maar in het echt was Sam een negerjongetje dat met zijn moeder leefde. Sams leven verandert als hij op een dag een rijke da me helpt." De verhalen van de schoolkrant worden nu herdrukt in de Semafoor, dat is het blad van de organisatie van verzorgings huizen waar Simnia bijhoort. Een aantal mooi vormgegeven exempla ren van Jan Drums is te koop bij de Drukkerij in Middelburg en de bibliothe ken in Goes en Middelburg voor 12,50 euro. Eerste druk, honderd exemplaren. Uitgeverij A1K, Alles Is Kostelijk. Steun aan Pechiney moeilijke zaak VLISSINGEN - Het doorsluizen van de winstuitkering van energiebedrijf Delta naar het noodlijdende Pechiney ligt niet voor de hand. „Het zal worden gezien als staats steun." Dat zegt gedeputeerde J. Suurmond (WD, ener gie). Toch wil hij onderzoeken of de provincie op de een of andere manier hulp kan bieden. Suurmond vertegen woordigt de provincie in de aandeelhoudersvergadering van Delta. Zijn collega-gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA, economie) zei vorige week in de PZC dat alle mogelijkhe den om Pechiney te helpen op een rij moeten worden ge zet. Ze wil daarom advies van deskundigen en de sociaal economische consultatiegroep (de provinciale sociaal eco nomische raad). „Het kan niet zo zijn dat de provincie geld steekt in innovatie en het aantrekken van bedrijven naar Zeeland en bestaande bedrijven uit het oog ver-, liest." De provincie is voor de helft eigenaar van het ener giebedrijf; de dertien Zeeuwse gemeenten bezitten grof weg de andere helft. Gedeputeerde Staten praten van daag in hun vergadering over de mogelijkheden om alumi niumsmelter Pechiney een helpende hand te bieden. Moe derconcern Alcan kondigde een week geleden aan de fa briek in de etalage te zetten vanwege de hoge elektrici teitsprijzen in Nederland. Pechiney is op de NS na de grootste stroomvreter van het land. SP wil tol in tunnel bevriezen DEN HAAG - De SP wil het toltarief in de Westerschelde- tunnel bevriezen. Kamerlid Gerkens heeft daarvoor giste ren een motie ingediend. Volgens haar worden regelmati ge gebruikers van de tunnel onnodig op kosten gejaagd. „De NV Westerscheldetunnel maakt al winst. Toch stij gen de tarieven. Het liefst zouden we de tol helemaal af schaffen. Bevriezing is wel het minste." Minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) ontraadde de motie. Van avond wordt erover gestemd. Het is niet waarschijnlijk dat de SP veel steun krijgt. Een meerderheid in de Twee de Kamer wil namelijk dat Peijs het rendement van de Westerscheldetunnel inzet voor de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Wanneer het toltarief wordt bevroren, wordt het rendement van de Westerscheldetunnel lager. Paardenzadels gestolen in Veere VEERE - Uit een manege in de gemeente Veere zijn afgelo pen weekeinde zeven paardenzadels gestolen. De inbraak vond plaats in de nacht van zondag op maandag. In totaal zijn zeven zadelkasten opengebi'oken en net zoveel zadels weggehaald. Van één zadel bedraagt de waarde enkele honderden euro's. De totale schade is nog niet bekend, omdat nog niet alle eigenaren aangifte hebben gedaan. Inbraakpoging woning Renesse RENESSE - Inbrekers hebben zondagmiddag geprobeerd een woning aan de Zeeanemoonweg in Renesse open te breken. Eerst probeerden de dieven het aan de achterzij de van de woning en toen dat niet lukte aan de voorkant. Ze gingen ervandoor toen een omwonende hen betrapte. (Advertentie) door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Het Middelburg se elektrotechnische bedrijf Schoonen Elektro BV eist dat het provinciebestuur het puin- bedrijf Hoondert BV aan de In dustrieweg in Middelburg met onmiddellijke ingang stillegt. Schoonen BV, dat zegt ernstige stofoverlast te ondervinden, leg de gisteren deze eis neer bij de Raad van State in Den Haag. Hoondert is al langere tijd geves tigd aan de Industrieweg naast Schoonen. De puinhandelaar be schikt momenteel echter niet over een milieuvergunning om dat de oude is verlopen en een nieuwe vergunning nog niet is verleend.-Dat komt omdat het bedrijf te laat een aanvraag in diende voor een nieuwe vergun ning. Omdat het puinopslagbedrijf wel een vergunning kan krijgen verleende het provinciebestuur onlangs een gedoogbeschikking. Die blijft geldig totdat de nieu we vergunning verleend is. Schoonen wil dat de Raad van State ingrijpt en de gedoogbe schikking van tafel veegt. Eigenaresse Schoonen van het gelijknamige elektrobedrijf er gert zich al jaren aan stofover last. Die wordt veroorzaakt door grote vrachtwagens die aan- en afrijden. De banden doen veel zand en gruis op waaien dat door de lucht wordt verspreid. Saharastorm Schoonen sprak gisteren in Den Haag van 'Saharastormen'. „Mijn auto zit altijd onder het stof", zei de onderneemster. „In de afgelopen jaren is een aantal van dit soort bedrijven bij ons in de buurt bij elkaar gezet. Moet ik daar de dupe van wor den?", vroeg ze aan de bestuurs rechter die in zijn eentje de zaak moet beslissen. Zij wil haar kans grijpen nu Hoondert in een zwakke positie verkeert omdat het bedrijf nog geen milieuver gunning heeft. Hoondert geeft daarvoor de schuld aan het zogenoemde di gi-systeem van het provinciebe stuur. Via dit digitale systeem kunnen bedrijven meldingen doen en vergunningen aanvra gen maar het systeem liep bij de Kooktechnieken gaan met hun tijd mee en sinds het eerste Blue Band Basiskookboek uit 1984 is er dan ook een hoop veranderd in de Nederlandse keuken. Hoog tijd dus voor een vernieuwd Blue Band Basiskookboek. Alle hedendaagse basistechnieken worden stap voor stap uitgelegd. Het Blue Band Basiskookboek: vanaf 6 novem ber gratis bij aankoop van 4 pakjes en/of flessen Blue Band. Wees er snel bij want op=op! Vul het diagram zo in dat in elke rij. elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen aanvraag van Hoondert vast, zei een woordvoerder. Dat is vol gens de raadsman van het be drijf vaker voorgekomen. Verte genwoordiger P. Wattel van het provinciebestuur zei dat Hoon dert gewoon te laat is geweest met zijn aanvraag. Het digi-sys teem zou slechts korte tijd met problemen te kampen hebben ge had, zei Wattel. Uitspraak volgt. Advertentie Den Dekker Muziek 2 5 9 6 5 1 9 3 9 2 1 2 5 6 8 9 6 7 4 2 8 7 7 4 6 6 1 5 DENKSPORT PUZZELBLADEN Dero rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.8 miljoen! Meer informaliei e-mail: lnfo@nrp.nl o.v.v. Nieuws gelipt voor ui i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11