PZC Vertraging dreigt voor Karreveld Walcherse natuur is nooit echt af Krachtenbundeling dorpen noodzakelijk Engerds dwalen door Dauwendaele K3 Yeere verwijt provincie formele en starre opstelling Gemeenten helpen sociale werkplaats met wachtlijst Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Redactie: 0113-315649 lWnv.pzc.nl FHnail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Miws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. lezersservice: 0800-0231231 maandag 30 oktober 2006 Rijbewijs kwijt na autorace MIDDELBURG - Een 19-jarige Middelburger is twee maanden na het behalen van zijn rijbewijs het document alweer kwijt. Hij moest het afgelopen weekeinde bij de po litie inleveren nadat hij bij een wedstrijd met een vriend een verkeerspaal uit de grond had gereden. Dat gebeurde in de Nederstraat in Middelburg. Een getuige zag dat de man de paal omver reed en doorreed. De politie kon de au to vinden door een spoor van koelvloeistof te volgen. Dat leidde agenten naar het bedrijventerrein Ramsburg. Op de Veerseweg vonden zij de zwaar beschadigde auto. Toen zij de wagen onderzochten, kwam de Middelburger zich melden. Hij verklaarde dat hij met een vriend een wedstrijd had gehouden en te snel door de bocht was gere den. Hij moest daarom zijn rijbewijs inleveren. De auto is weggesleept. De man moet de schade aan de verkeerspaal en het wegdek vergoeden aan de gemeente. Vlissinger gewond bij beroving VLISSINGEN - Op weg naar huis na een avond stappen is een 35-jarige Vlissinger zaterdagnacht door een onbe kende overvallen en beroofd van zijn huissleutels en zijn geld. Dat gebeurde rond vier uur 's nachts in de Paul Kru- gerstraat. De onbekende overvaller, van wie de politie geen goed signalement heeft, nam hem zijn huissleutels en portemonnee met enkele tientallen euro's af. Het salchtoffer vond de sleutels verderop terug. Zijn geld is hij kwijt. Hij hield aan de beroving een blauw oog en een paar kapotte vingers over, omdat hij op de grond viel. Daarbij ging ook zijn kleding kapot. Plassen tegen politieauto bestraft 's-HEERENHOEK - De politie heeft zaterdagnacht in 's- Heerenhoek een stapper bekeurd die tegen de politiewa gen ging staan plassen terwijl de agenten een onwel ge worden zestienjarige wilden helpen. De laatste was over dag door zijn rug gegaan en na een bezoek aan de kroeg buiten in elkaar gezakt. De zestienjarige werd naar de huisartsenpost gebracht. Brandweer bevrijdt kat TERNEUZEN - De brandweer van Temeuzen heeft zater dagochtend rond half tien in de Tholenstraat een muur naar beneden gehaald om een rode kater te redden. Het huisdier was in de ruimte tussen een tuinscheidingsmuur en de muur van een schuurtje gekropen en klem komen te zitten. Hoe meer de kat probeerde zich te bevrijden, hoe dieper hij zakte. De ingeschakelde brandweer kon de ka ter bevrijden, maar moest daarvoor de muur wel bijna tot op de grond toe afbreken. Het huisdier had wat stof in de ogen en was gestresst, maar mankeerde verder niets. door Ab van der Sluis KAMPERLAND - De Zeeuwse Vereniging voor Kleine Kernen moet zich omvormen tot een pro fessionele Federatie van Bewo nersorganisaties. In de federatie zijn stads-, wijk- en dorpsraden vertegenwoordigd. De belang rijkste taak van de nieuw te vor men federatie is het werken aan behoud en versterking van de leefbaarheid in de Zeeuwse ker nen. Dat staat in een advies van Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale culturele ontwikke ling. Gedeputeerde G. van Heukelom kreeg het advies zaterdag over handigd in Kamperland, tijdens de eerste zitting van het Zeeuws Plattelandsparlement, een ont moeting tussen stads- en dorps raden en provinciale politici. Behoud van de leefbaarheid in de Zeeuwse dorpen is één van de speerpunten in het beleid van de provincie. Het provin ciaal bestuur vindt het alleen al om die reden belangrijk dat er een overkoepelende gespreks partner is. De Zeeuwse Vereni ging van Kleine Kernen zou die taak op zich kunnen nemen, maar volgens Scoop heeft die vereniging zich nog niet kunnen manifesteren als spreekbuis van alle dorpen. Sinds 2002 is er bij voorbeeld nog geen enkele leden vergadering geweest. Volgens de provincie is er be hoefte bij de dorpsbewoners om een geluid te laten horen. Het provinciaal bestuur leidt dat on der meer af aan de vele reacties van dorps-en stadsraden op het provinciaal omgevingsplan. In Zeeland zijn op dit moment 144 bewonersorganisaties ac tief. Zij organiseren activiteiten voor de bewoners of beheren een dorpshuis. De meeste, 34 stuks, zijn te vinden op Zuid-Be veland. Een provinciale organi satie van dorpshuizen heeft Zee land niet. Andere provincies, zo als Friesland en Groningen, ken nen wel zulke stichtingen. De nieuw te vormen Federatie van Bewonersorganisaties moet een goed uitgerust bureau krij gen, onder leiding van een bestuurder/directeur. De instel ling van een deelnemersraad kan zorgen voor draagvlak bij de dorpsbewoners. Tijdens de eerste zitting van het Zeeuwse Plattelandsparlement debatteer den Statenleden met vertegen woordigers van dorps- en stads raden onder meer over veilig heid, de relatie tussen bewoners en de .overheid en wonen. (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden Via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. zeeuwse almanak De meidenpopgroep K3 zong op de radio: „Was jij ook ooit zo verliefd, helemaal verlo ren?" De vierjarige Middel burgse fan zei tegen haar moe der: Weetje wat je ook kunt zeg gen: 'Helemaal betoeterd!'" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes (Advertentie) Vanaf 23 oktober te bereiken op tel. 0111 -453511 GOES - Op de Bevelanden en Iholen dreigt de wachtlijst voor een arbeidsplaats via de Wet so- tiale werkvoorziening (WSW) nog langer te worden. Momen- leel wachten al 116 mensen op een plekje bij de Betho en de rij groeit meer aan dan werd ver wacht omdat het Rijk ook voor volgend jaar het aantal gesubsi dieerde eenheden, banen dus waarvoor vanuit Den Haag be taald wordt, terugschroeft. De gemeenten, die het bestuur van de Betho vormen, willen daar snel wat aan gaan doen. Volgens directeur A. Leenhouts van de Betho, was niet op ver mindering van het budget gere kend. „Er was ons min of meer beloofd dat het aantal gesubsidi eerde eenheden zou toenemen, waardoor er een begin zou wor den gemaakt met het inlopen van de wachtlijst. Dat die al zo lang is, is zeker niet alleen ons probleem. In Nederland wach- len 15.300 mensen die een indi catie hebben voor een WSW-baan, op een plekje. Bij ons is de wachttijd drie jaar. Dat vinden we veel te lang. Afgelopen week hebben de ge meentebesturen van de Bevelan den en Tholen afgesproken wat aan die wachttijden te zullen doen. Jongvolwassenen die we gens een beperking niet in het gewone arbeidsproces aan de slag kunnen, en mensen die in af wachting van een plaats bij de Betho een bijstandsuitkering krijgen, mogen op vrijwillige ba sis bij de Betho aan het werk. Ze behouden dan hun Wajong- of bijstandsuitkering, maar zijn in ieder geval in het arbeidspro ces opgenomen. „Aan het werk ligt het niet", zegt Leenhouts. „Er is werk ge noeg bij de Betho, maar het gaat vooral om het geld. Er komt te weinig van het Rijk, dus ik ben blij dat de gemeenten deze oplos sing hebben gezocht. Het is op volkomen vrijwillige basis en wie met behoud van uitkering komt werken, raakt zijn plekje op de wachtüjst niet kwijt. Wie dat, doet, blijft via het Centrum voor Werk en Inkomen betaald Worden, maar kan in ieder geval een arbeidsritme opbouwen of bandhaven." De stemming over de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer is morgen. joor Maurits Sep HOUDEKERKE - De uitbrei- jingvan bedrijventerrein Karre nd in Koudekerke dreigt ern- ilige vertraging op te lopen. Belg beroofd Joor nepagent [ERNEUZEN - Een 26-jarige man uit het Belgische Lede is nijdagmiddag van zijn geld be loofd door een nepagent. Sond zes uur reed de man met |5 kilometer per uur langs het innaai van Temeuzen naar Sas Iran Gent. Achter hem reed een Volkswagen Golf die blauwe snipperende lichtjes voerde in je grille. De Golf-rijder maande je Belg met een handgebaar te itoppen. De onbekende bestuur- jer stapte uit en gaf zich uit voor iemand van de politie, maai' legitimeerde zich niet. Hij vertelde de Belg dat hij te hard had gereden en dat hij moest be talen. De Belg haalde zijn porte monnee tevoorschijn, waarna de nepagent die afpakte, in zijn au- lostapte en wegreed. Wethouder J. Bostelaar van Veere wijt dat aan 'een starre op stelling' van het dagelijks pro vinciebestuur en wil op korte termijn overleggen met Gedepu teerde Staten over een oplos sing. Het provinciebestuur vindt dat Veere eerst moet aantonen dat Karreveld niet zal leiden tot een overschot aan bedrijfsgrond op Walcheren. Dat moet gebeuren door met Middelburg en Vlissin- gen een gezamenlijke regionale bedrijventerreinenprogramme ring te maken. Veere heeft de buurgemeenten al benaderd met het verzoek hier op korte ter mijn mee te beginnen. Dat is toe gezegd. De voorbereidingen wor den ook al getroffen. Toch wil Veere voorkomen dat de uitbreiding van Karreveld op dat programma en de goedkeu ring daarvan door de provincie moet wachten. Die tijd heeft de gemeente niet, het bouwrijp ma ken en uitgeven van de grond moet snel doorgaan, vindt het college van B en W. „Er staan al enkele bedrijven op de wacht lijst voor Karreveld", verklaart wethouder Bostelaar. Veere vindt de opstelling van het provinciebestuur 'wel erg formeel? en 'star'. Bostelaar: „Wij hadden anderhalf jaar gele den al toestemming van de pro vincie voor de ontwikkeling Kar reveld. Die verklaring van geen bezwaar moesten we echter la ten verlopen omdat we toen de grond niet konden kopen die we nodig hadden. Dat is inmiddels wel gelukt. Daarom hebben we opnieuw toestemming gevraagd. Maar intussen heeft de provin cie een nieuw Omgevingsplan ge maakt. En nu wil men dat we eerst aantonen dat er niet te veel bedrijfsgrond op Walche ren komt. Ik vind dat star." Bosteiaar wijst er tevens op dat Vlissingen en Middelburg geen bezwaar hebben tegen Karre veld. Dus ook daar kan geen ob stakel liggen, vindt hij. „Waar om deze opstelling? Dan zijn we zo een paar jaar verder. Dat is echt een probleem. Ook al om dat de exploitatie van Karre veld voor ons financieel erg krap is. Als de bedrijven die wil len komen gaan afhaken omdat ze te lang moeten wachten, gaat het niet goed. De grondprijzen verhogen is geen optie. Ten eer ste kunnen we dat niet maken naar de bedrijven toe. Ten twee de zouden ze dat ook niet accep teren. Dan gaan ze weg." Bostelaar hoopt dat overleg met Gedeputeerde Staten een oplos sing biedt. Hij gaat voorstellen om de verklaring van geen be zwaar die is verlopen, te 'herbe vestigen'. Als de provincie dat doet, kan toch eind dit jaar of begin volgend jaar worden be gonnen met het bouwrijp maken van de grond op Karreveld. Het bedrijventerrein in Koude kerke is één van twee bedrijven terreinen in de gemeente Veere waar middelgrote ondernemers zich kunnen vestigen. Het ande re is De Zompe in Serooskerke. Echt grote bedrijven moeten naar Middelburg of Vlissingen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Brrr! Het is zaterdag aan het begin van de avond helemaal niet pluis in Dauwendaele. Op sommige plekken is het pikdonker op straat en er loopt vreemd gespuis rond. Heksen, vampiers, wandelende skeletten, een draak en andere engerds trekken langs de huizen, op zoek naar snoep. Zeker tweehonderd kinderen lopen, begeleid door ouders, verkleed mee in de hallo- weentocht van stichting 't Meandertje. Ze zien er afschrikwekkend uit met hun dodenmaskers, puntmutsen en lange ge waden. Om elke hoek kan een levend lijk dwalen. De spanning wordt nog gro ter door de ijzingwekkende achter grondgeluiden die uit de boxen schal len. 'Cause this is Thriller, thriller night', zingt kindervriend Michael Jackson. Energiebedrijf Delta heeft tij delijk de stekker van de straatlantaarns uit het stopcontact getrokken. Snoep. Daar zijn de griezels naar op zoek. Heel wat huizen worden met suc ces bezocht. Op een donker pleintje staat een suikerspinkraam (foto) en el ders in de wijk een popcornkraain. On derweg komen ze een draak tegen. En een begraafplaats vol vampiers die uit het niets tevoorschijn is gekomen. Om half tien gaat het licht weer aan en keert de rust terug in Dauwendaele. Voor een jaar. Tot de volgende hallo- ween. foto Ruben O reel door Maurits Sep DISHOEK - In Grijpskerke is zaterdag begonnen met het in zaaien van gras en klaver voor het dorpsbos dat daar wordt aangelegd. Eind november wor den de bomen geplant. Ook in Zoutelande worden eind november bomen geplant voor een nieuw bos. Bij Boudewijns- kerke staat het planten voor het voorjaar van 2007 gepland. Het bos bij Boudewijnskerke, tussen Westkapelle en Zoutelan de, is het laatste nieuwe bos dat op Walcheren wordt aange plant. Samen met het nieuwe na tuurgebied bij Westkapelle - Vroon - vormt het bos het sluit stuk van de aanleg van honder den hectares nieuwe natuur op Walcheren. In het kader van de ruilverkave ling op Walcheren is de afgelo pen tien jaar in totaal vijfhon derd hectare nieuwe natuur - bos en andere natuurgebieden - aangelegd. Alle gebieden zijn za terdag officieel overgedragen aan de nieuwe eigenaren en be heerders: Staatsbosbeheer en Het Zeeuws Landschap. Door de aanleg van nieuwe bos- en natuurgebieden is de bestaan de natuur op Walcheren flink verstevigd. Bovendien zorgen ze De nieuwe natuurgebieden werden zaterdag officieel in gebruik genomen. Kinderen konden in een tent allerlei activiteiten doen, zoals met een vergrootglas zoeken naar visjes. foto Ruben Oreel ervoor dat de druk op de smalle kuststrook wat minder wordt, legde Bert-Paul de Kam van de DLGuit. Veel bossen en natuurgebieden liggen vlak achter de kust en zijn door wandel-, fiets- en rui terpaden goed toegankelijk. Daardoor kunnen mensen zich in een iets groter gebied dan strand en duinen bewegen. Dat maakt de kuststrook ook min der kwetsbaar. De nieuwe natuurgebieden zijn zaterdag ook officieel in ge bruik genomen. Wie het aandurf de, kon zich met een bakje 45 meter omhoog laten hijsen om vanaf grote hoogte te zien waar de natuurgebieden liggen. He laas beperkte het grijze weer het uitzicht. Zelfs de Lange jan, normaal een zeker ijkpunt was nauwelijks of niet te zien. Kinde ren konden in een tent uilenbal- len ontleden en in een bak met schelpen op zoek naar haaien- tanden. De boswachter nam mensen mee op pad door het bos bij Dis hoek. En bracht bezoekers naar de rand van Middelburg voor een excursie in de Sint Lauren- se Weihoek. De natte natuur in de Weihoek heeft zich razend snel ontwikkeld, vertelde De Kam. „De kranen waren nog be zig met de aanleg toen er al nieu we soorten bijzondere weide- en trekvogels werden gezien. De natuur van Walcheren lijkt met de oplevering van de vijf honderd hectare bos en natuur af, maar dat is schijn. De DLG is wel klaar met het project, be aamde De Kam. „Maar de na tuur is nooit af." Daarom stond de dag in het teken van 'Walche ren natuurlijk in beweging', ver duidelijkte De Kam. „Het is im mers ook vanzelfsprekend dat er in de toekomst nog meer zal gebeuren." RISICOBEHEER Slationsslraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151 Thuis in...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9