PZC Blijf niet weg om de pijnfabel Gekke bek tegen rimpels KRAS.NL Meer borstsparende operaties sinds 1990 Griep: ophokken of preventief ruimen? Middelburgse borstkankerpatiënte boos om bangmakerij rond onderzoek Diai lagnose fill 6ars Horen met 'nieuuue' oren? Mooi SAUERLAND Busreis BERLIJN Ontdek THURINGEN Shoppingcruise DUITSLAND Shoppingcruise ANTWERPEN MAASTRICHT VELUWEMEER maandag 30 oktober 2006 (Advertentie) door Claudia Sondervan Geen vrouw mag het bevol kingsonderzoek naar borst kanker ontlopen door verhalen over de pijnlijke borstklem voor de foto's. „Ik ben bang dat vrou wen door die verhalen wegblij ven. Het is onterecht. Ik weet nu: het is niet lekker, maar pijn: absoluut niet", benadrukt Nel Reynierse. Zelf is zij een van de vrouwen bij wie deze herfst bij de onderzoeksronde op Walche ren borstkanker is gevonden. Het was haar eerste oproep. Deze week wordt de Mid delburgse opgenomen in Ziek enhuis Walcheren voor een borstamputatie en het begin van een borstreconstructie. „We zijn er vroeg bij", zegt ze vol vertrou wen. Het steekt haar dat zelfs artsen meepraten over het pijn lijke van het borstonderzoek. Daarbij worden de borsten één voor één platgedrukt om een röntgenfoto te krijgen die al het weefsel in de borst doorlicht. „Ik ben zelf een behoorlijke angsthaas als het om pijn gaat. Maar achteraf bleek die angst onterecht. Ik heb het er met vriendinnen over gehad en tot nu toe is er niet één die zei pijn te hebben gehad bij het onder zoek. Het is heel verkeerd als dat idee van pijn vrouwen weer houdt van het bevolkingsonder zoek. Het is tenslotte vrijwillig, maarzo belangrijk!" Nel Reynierse: „Ik ben zelf een behoorlijke angsthaas als het om pijn gaat. Maar achteraf bleek die angst onterecht." foto Lex de Meester Aanvaarding loog B. Hamerslag las. Pijn is een voorwaarde voor een goede foto, stelde hij. Dat moet de we reld uit, vindt Nel. „Als ik maar één mens over de streep trek door mijn verhaal te vertellen, is dat het me waard." In 1999 liet Nel Reynierse;al eens haar borsten onderzoeken op eigen initiatief. Er leek bloed te ko men uit een tepel, maar de uit slag was goecl. Controle geeft Ze verkeert in een merkwaar dige gemoedstoestand sinds ze dinsdag 17 oktober van oncolo gisch chirurg H. ten Thije de boodschap kreeg: „U heeft kan ker. Schrikt u daarvan?" Ja en nee, merkte Nel. Sinds dien ervaart ze zowel kalm be sef en aanvaarding van de ziek te en de komende ingreep als he vige emoties en onzekerheid. „Ik merk dat ik me aan het wa penen ben voor de strijd", con stateert ze. Aan publiciteit hebben zowel zij als haar man geen behoefte. Tot ze vorige week in de PZC de woorden van de Goese radio- door Claudia Sondervan Het tweejaarlijks bevolkingsonderzoek borstkanker wordt sinds 1990 gehou den onder alle vrouwen van vijftig tot vijfenzeventig jaar. Tachtig procent van de vrouwen komt op voor onderzoek. Van hen wordt anderhalf procent verwezen voor verder onderzoek. De controle verhoogt de kans op vroegtij dige ontdekking van borstkanker, waar door er inmiddels een kwart minder vrou wen aan de ziekte sterven. Inmiddels! brengt het bevolkingsonderzoek een derde; van alle gevonden borstkankers aan het licht. Jaarlijks wordt bij 10.000 wouwen! borstkanker ontdekt. Per jaar sterven i 3500 vrouwen aan de ziekte. De gevallen 1 van borstkanker die bij het bevolkingson- derzoek worden gevonden, zijn veelal in een beter te behandelen stadium dan de tu moren die buiten het bevolkingsonderzoek gevonden worden. Daardoor kan nu bij de helft van de gevonden borstkankers uit het bevolkingsonderzoek een borstsparen de behandeling worden gegeven. De Zeeuwse ziekenhuizen hebben de borst- kankerzorg ondergebracht in mammapoli klinieken waarin specialisten samenwer ken om zo snel mogelijk diagnose en even tuele behandeling te bereiken. Mamma is de latijnse naam voor borst of melkklier. Voor informatie over het bevolkingsonder zoek: ivww.bevollcingsonderzoekborstkanker.nl echter geen garantie voor jaren, ondervond Nel. Op donderdag 21 september reageerde ze op de uitnodiging om voor het eerst mee te doen aan het bevolkings onderzoek borstkanker. „De uit slag krijgt u over veertien dagen thuisgestuurd, zeiden de dames van het onderzoek. Zeven dagen later belde mijn huisarts." Er waren cystes gevonden in de ene borst en kalkspatjes, minie me witte vlekjes in het borst- weefsel op de röntgenfoto, in de andere. Diezelfde donderdag middag hoorde ze dat ze de maandag daarop in het zieken huis moest zijn voor onderzoe ken. „Ik was het meest bezorgd over die cystes. Ten Thije maak te me duidelijk dat die kalkspat jes in het weefsel hem meer ver ontrustten. Die cystes stelden niks voor." Op 4 oktober hoorde Nel dat een biopsie nodig was, kleine stukjes weefsel uit de ver dachte borst. Die kon op 11 okto ber plaatsvinden. „Dat gebeurt onder verdoving. Daar had ik geen last van, maar dat zal heel persoonlijk zijn. Misschien vond ik het niet erg omdat je wilt mee werken aan een goede bood schap." Decolleté Zes dagen later bracht de onco logisch chirurg haar de slechte boodschap. Donderdag 26 okto ber hoorde ze de datum van haar operatie. Als die dag aan breekt heeft ze twee weken moe ten wachten op de ingreep die haar van de kanker verlost en te gelijk een begin maakt met het weer heel maken van haar decol leté. Het onderzoeksverloop is bij Nel bepaald niet binnen de streeftijden gebleven van de mammapoli, de geconcentreerde zorg die Ziekenhuis Walcheren nastreeft voor borstkankerpa- tiënten. „Maar dat vind ik niet zo erg. Het geeft mij tijd om te wennen. Je maakt gigantische emoties mee. Ik krijg nu de kans om alles op een rijtje te zetten," Afgelopen week ontmoette ze daarvoor plastisch chirurg D. Goossens. Hij gaf haar alle ver trouwen in een goede, maar ook mooie afloop, zegt ze dankbaar. door Jan van Roosendaal Bij wijze van hobby houd ik een paar zwarte scha pen op een weilandje. Het zijn kleine, makkelijk te hou den schapen; tegen alle weers omstandigheden bestand en ze staan dan ook het hele jaar door buiten. Nooit ziek, nooit slecht gehumeurd. Ze lamme ren makkelijk af en ze zijn zeer aaibaar. Als ik me grieperig voel ben ik wel eens jaloers op Bep, Ni- na en hun zussen. Ze hebben een mooi leven, zonder ziek tes. Eens per jaar worden ze geschoren, krijgen een injec tie tegen wormen en knip ik de hoeven bij. Verder niks. Ze eten brokken, hooi en gras. Natuurlijk staan ze gere gistreerd bij het ministerie, ik betaal daarvoor en ik word op de hoogte gehouden van de voorschriften. Ik voer een complete admini stratie, maar dat heb ik voor deze lieve beesten gaarne over. Die gele oormerken staan eigenlijk best wel leuk bij dat zwart en ik hoor ze nooit klagen over dat het zweert of irriteert. Knut Deze overzichtelijke, vredige situatie is wreed verstoord door een brief van het ministe rie,. In verband met het feit dat er in IJzendijke.een schaap de bluetongue-ziekte bleek te hebben zijn er scherpe maat regelen getroffen. Ik woon op Walcheren maar de knutten (een soort mug gen) die de ziekte overbren gen, schijnen zich niet aan de Schelde te willen storen. De situatie in IJzendijke wordt daarom tot op Walche ren als alarmerend ervaren, althans door het ministerie. Het zieke IJzendijkse schaap is alweer aan de beterende hand. De ziekte is niet dode lijk en niet direct overdraag baar, het zijn die knutten die de hele zaak aan het rollen brengen. Ik moet de schapen 's nachts ophokken en insekticiden spuiten. Als ik de schapen opsluit in de geïmproviseerde stal kij ken ze mij schaapachtig aan. Ze kunnen er met hun pet niet bij. Ikzelf trouwens ook niet. Maatregelen Dergelijke strenge maatrege len worden bij mensen nooit getroffen. Indien een griepge val in Driewegen wordt opge merkt, heb ik nog nooit een ophokplicht afgekondigd ge zien voor alle Goesenaren. SARS en andere enge kwalen leiden uitsluitend tot ophok ken van de zieke, nooit van de gezonde mens. Zelfs een vervoersbeperking heb ik nooit uitgevaardigd ge zien en iedereen zal snappen dat aan preventief ruimen in dit verband al helemaal nooit is gedacht. De reden, zo vermoed ik, zal de economische situatie zijn. Het heeft vast te maken met export, deviezen, de goede naam van het Nederlandse, vee in het algemeen en het Ne derlandse schaap in het bij zonder. Minderwaardig De Nederlandse mens is in dit opzicht kennelijk minder be langrijk dan het schaap. Begrijp me niet verkeerd. Ik hou natuurlijk van dieren en al helemaal van schapen, maar dat ze belangrijker ge vonden worden dan mensen vind ik schandalig. Ik voel me dan ook tekort ge daan en voel me in mijn eco nomische waarde aangetast. Dat is een 'knutgevoel', dat kan ik u verzekeren. Ik eis van de minister een op hokplicht indien een griep- golf zich aankondigt. Of an ders afschaffing van de op hokplicht van mijn schapen. Ze worden er gek van elke avond opgesloten te worden, Dan maar liever bluetongue! Jan van Roosendaal is Hoofd sector Faciliteiten van Zieken huis Walcheren door Gonny de Weerd Hamsterwangen, overhangen de wenkbrauwen en onder kinnen. Plastisch chirurgen ver dienen een dikbelegde boter ham met het gladtrekken en in korten van overtollig vel dat door de jaren is ontstaan. Maar waarom moet het mes er in als een paar minuten gezichtsgym- nastiek per dag ook werkt? Elke dag een paar grimassen trekken en alle rimpels verdwij nen als sneeuw voor de zon. Dat belooft Hilde Docter weliswaar niet met haar workshops en cur sussen gezichtsgym. Maar voor veel minder doet ze het niet. „De spieren in je gezicht wor den weer sterker, korter en dik ker. Zo wordt je huid weer opge vuld en zie je er jonger uit. Ik zag zo'n onderkin hangen toen ik mezelf acht jaar geleden op een foto bekeek", zegt Docter. „Daar moet ik iets aan doen, dacht ik." In haar nachtkastje lag een sta peltje gezichtsoefeningen uit tijdschriften, uitgeknipt voor het geval dat ooit nodig zou zijn. Ze sloeg aan het oefenen en merkte resultaat. „Mijn oog leden waren aanmerkelijk gelift en mijn onderkin was echt ge slonken." Docter zocht 'een clubje voor gezichtsgym', waar ze trainingen kon volgen, maar dat bleek niet te bestaan. Dus besloot Docter dat zelf te begin nen, ondanks dat ze geen enkele ervaring op dat gebied had. De cursussen en workshops die Docter na uitgebreide zelfstu die opzette, werden een groot succes. Ze bouwde een heel net werk op van twintig 'schakels', die nu in het hele land cursus sen en workshops gezichtsgym- nastiek verzorgen. Ook geeft ze zelf trainingen in haar studioo- tje aan huis in Amersfoort. Lachen kun je in ieder geval bij de cursussen gezichtsgymnas- tiek van Hilde Docter. Deze och tend volgen de vier buurvrou wen Harma, Jannie, Jokelien en Phyleen een workshop. „Het is een verjaardagscadeau voor Jan nie", vertelt Harma. „Meestal geven we elkaar een boek ca deau. Dit is een keer helemaal iets anders." Toch wordt de workshop door de veertigers niet alleen voor de gein ge volgd. Harma: „Ik wil die oefe ningen écht gaan doen. Ik heb net zulke lijnen als mijn vader in mijn gezicht en die wil ik pro- bex-en weg te krijgen." Onder het motto 'Hou het strak alle maal', begint Docter haar Work shop. Na wat ontspanningsoefe ningen start het echte gekke bekken trekken voor een 'strak gezicht. „Om de hals en kaak lijn te verstevigen steek 'je je tong zo ver mogelijk uit na!ar je neus en dan naar je kin," D'e hi lariteit is groot, maar de Oefe ning valt nog niet mee. „Mijn tong is veel te kort", klinkt' het van alle kanten. „Nu een oefe ning voor de hals- en kaaklijn", vervolgt Docter. „Trek je onder lip over je bovenlip. Lach nu breed met je mondhoeken naar voren en span daarbij je hals spieren aan." „Zo lach ik 'al tijd", schertst Phyleen. De vrien dinnen krijgen spontaan een nieuwe lachstuip. Maar ook de ze oefening is niet simpel als je hem goed wilt doen. „Ik voel mijn spieren heel erg", kladgt Harma. Een 'lift voor de mondhoeken' heeft Docter ook: „Houd je lip pen tegen elkaar. Span de mond hoeken aan tot stevige knopen en zuig ze langs de zijkant van je kiezen naar achteren. Je voelt dat het gaat branden", waar schuwt ze. „Dat branderige ge voel komt door de melkzuurver branding. Dat betekent dat de spieren behoorlijk aan het werk worden gezet." „Ik kan het niet", verzucht Jannie. „Ik voel het niet branden." „Ik zie wel al lemaal goeie gezichten", stelt Docter gerust. Die opmei'king leidt weer tot een lachsalvo. Maar Docter gaat onverstoor baar verder. „Als we ouder wor den, krijgen we rimpeltjes rond de mond. Plooirokjes noemen we dat ook wel. Daar gaan we ook nog aan werken." Volgens Docter hebben die 'plooirokjes' alles met hormonen te maken. „Mannen hebben geen last van die plooitjes, omdat hun hor moonhuishouding anders is." Mannen Toch komen bij Docter steeds meer mannen iangs voor een cursus of workshop. „Die man nen hebben ook onderkinnen en rimpels in hun voorhoofd." Om resultaat te zien moet je wel twee maanden lang elke dag de oefeningen doen. „Je traint dan alle 57 spiergroepjes in je ge laat", weet Docter. „Daar ben je wel zo'n twintig minuten mee in de weer. Daarna is vier keer per week een paar minuten vol doende," Volgens Docter kun je de oefeningen makkelijk in je dagelijkse werkzaamheden inte greren. „Bijvoorbeeld als je je hondje uitlaat. En de televisie is ook Goes Schuttershof 30, 0113 - 25 17 51 Middelburg Korte Delft 2,0118-61 73 60 Zierikzee Oude Haven 54, 0111 - 41 10 45 Roosendaal, Mill Hillplein 110165 - 56 79 00 (t/o winkelcentrum Roselaar) Gezichtsgymnastiek. Jannie werkt met deze oefening aan de spier in haar onderkin. foto Sacha Wunderink/GPD niet altijd boeiend. Het moet een gewoonte worden, net als tandenpoetsen." Elke dag een paar minuutjes oefenen lijkt wel te doen. Maar helpt het dan ook echt? Hilde Docter heeft zelf voor een 62-jarige opval lend weinig rimpels. „Maar het vergt doorzettingsvermogen om de oefeningen te blijven volgen. Als je stopt val je terug" in de si tuatie zoals die was. Daarom moet je de oefeningen de rest van je leven doen." GPD (Advertentie) Opnieuw horen? Laaf uw gehoor analyseren door een ervaren audicien van All Ears, 3-/4-/S"/8"«Saagse aaatoreis Duitsland Vrijwel iedere ma. en vr. van 3/11 t/m 30/3 verblijf Mercure Lüdenscheid****, ligt aan rand van het stadspark o.a. liften, restaurant, diverse bars, solarium en massage heerlijk wandelen en fietsen door het prachtige heuvellandschap vestingstadje Attendorn, met de druipsteengrotten de Attahöhle bij voldoende sneeuw kunt u heerlijk skiën en langlaufen van de hellingen in het prachtige Winterberg en Willingen Altena, middenin de heuvels, met haar schitterende Burcht Hagen, met de Johanniskirche en het Karl Ernst Osthausmuseum Reisnummer AUTO 73.609, zie www.kras.nl/73609 SpedtaciuiSaiir geprijsde 4-daagse reis Vrijwel iedere maandag van 13/11 t/m 18/12 verblijf in Van der Valk Berliner Ring****, met o.a. zwembad o.a. bar, uitstekend restaurant en gezellige lounge extra aanbieding uitgebreide stadsrondrit slechts 15 de Brandenburger Tor en de indrukwekkende Rijksdag Kurfürstendamm, met vele winkels en uitstekende restaurants de Gedachtniskirche, Alexanderplatz en de Berliner Dom het schitterende warenhuis KaDeWe en Unter den Linden vanaf eind novemberweer kerstmarkten op o.a. de Alexanderplatz Reisnummer HW 72.611zie www.kras.nl/72611 rALMNCLUSIvirj S-Zfi-Z^/S-dlaagse aoiittoreis Duitsland Vrijwel iedere ma., za. en zo. van 11/11 t/m 26/3 verblijf in Fair Resort Hotel Jena****, ligt aan de Klassikerstrasse o.a. restaurant, ruime lobby/ bar, gratis gebruik sauna en stoombad Jena, met het 14e eeuwse raadhuis en de St.Michaelkerk vele wandel- en fietsmogelijkheden in de schitterende omgeving Weimar, bakermat van de Duitse klassieke literatuur en Erfurt de Saalfelder Feeëngrotten en Naumburg met het marktplein de kunst- en cultuurstad Leipzig, met o.a. de Madlerpassage Rudolstadt, met het Schloss Heidecksburg,een sierlijk barokpaleis Reisnummer AUTO 17.512, zie www.kras.nl/17512 3=daag$e rivSercraSse miaar Düsseldlorf eet Keulen 22-24*-29/111 *-6-13-15*-20/12 verblijf op het comfortabele MS Abel Tasman incl. ontbijt en diner o.a. restaurant, lounge, zonnedek,fitness en sauna comfortabele buitenhutten voorzien van douche, toilet en airco Düsseldorf met de Berliner Allee en de Königsallee waar u een bónte verzameling vindt van vele elegante etalages sfeervol Keulen met de Schildergasse en Maastrichter Strasse Vanaf ca. 23 november vinden de kerstmarkten weer plaats in deze Duitse steden met de vele sfeervol verlichte kraampjes Reisnummer CRUW 72.715, zie www.kras.nl/72715 Heerlijk© 3=daagse riwfieircruBse 22-24*-29/111 *-6-8*-13-15*/12 verblijf op het MS Victoria Amazonica inclusief ontbijt en diner o.a. bar, restaurant, gezellige lounge en stoellift (alleen bovendek) comfortabele buitenhutten voorzien van douche, toilet en airco bruisend Antwerpen met de talloze restaurantjes en café's vanaf ca. 8 december gezellige kerstmarkt op de Grote Markt Maastricht, u vindt hier alles op het gebied van design en mode vanaf ca. 25 november is het Vrijthof omgetoverd in een gezel lig winterlandschap met vele kramen en schaatsbaan Reisnummer CRUW 72.716, zie www.kras.nl/72716 3-Z4-ZS-daag$e autoreis Gelderland Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 3/11 t/m 30/3 verblijf in Mercure Hotel**** direct aan het Veluwemeer o.a. ruime comfortabele lounge, restaurant met meerzicht GRATIS gebruik sauna,Turks stoombad en fitnesscenter het nationaal park De Hoge Veluwe, met prachtige bossen hèt zeedierenpark van Europa, het Dolfinarium in Harderwijk het oude centrum van Amersfoort met vele smalle straatjes de pittoreske plaatsjes als Putten, Ermelo, Elburg en Hattem een heerlijk dagje winkelen in de steden Apeldoorn of Utrecht Reisnummer AUTO 17.758, zie www.kras.nl/17758 Informatie, voorwaarden en boekingen: khasO www.kras.nl 073 - 5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.: 10.00-15.00 u Of boek bij één van onze reisbureaus! www.kras.nl www.kras.nl www.kras.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 6