Opwarming van aarde kan biljoenen kosten PZC Soedan blijft bij besluit over uitzetting Pronk Bezetting gebouwen in Mexico loopt op haar einde Econoom waarschuwt voor economische ontreddering Verbrande buspassagier Marseille in levensgevaar Vliegtuigongeluk Nigeria eist veel levens Kandidaat-commissaris van Roemenië afgekeurd Bulgaarse president herkozen maandag 30 oktober 2006 Hoor Sal Stam iONDEN- De kosten als gevolg an de opwarming van de aar de kunnen oplopen tot 7 bil- 0en (7000 miljard) dollar. Om oio; de gevolgen van het broeikasef- cct tegen te gaan zijn flinke in- En vcsteringen nodig, maar als die uitblijven zal de schade vele malen groter zijn. Honderden ailjoenen mensen in voorna- neUjk arme regio's zullen niet nói in staat zijn om aan voedsel te :ht< komen. i Dat blijkt uit een rapport over lek Idimaatverandering dat van- wordt gepubliceerd. Het :ke- stuk is geschreven door de Brit Nicholas Stem, die eerder |e belangrijkste econoom was lij de Wereldbank. Het rapport s opgesteld voor de Britse rege- ing en gaat onder meer in op de economische gevolgen van de ïitstoot van kooldioxide, het be- angrijkste broeikasgas. Volgens Stern hoeft de wereld geen keuze te maken tussen kli- naatverandering enerzijds en conomische groei anderzijds, [et tegengaan van opwarming an heel goed samengaan met [roei. Zo bieden schone techno- ogieën volop kansen: in de narkt voor producten die een la- kooldioxide-üitstoot met ve; ach meebrengen zalin2050500 miljard dollar omgaan. pij Rampspoed ns de opstellers kan enor me economische schade ont slaan als er nu geen maatrege- ke- ien worden genomen. Het rap he port waarschuwt voor een eco nomische ontreddering die ver gelijkbaar is met de rampspoed iijdens de twee wereldoorlogen en de economische crisis in de ja ren dertig. De publicatie van het rapport komt aan de vooravond van een nieuwe reeks internationale on- (lerhandelingen over klimaatver- Paus veroordeelt misbruik krachtig ROME - Paus Benedictus XVI heelt seksueel misbruik van kin deren door katholieke priesters zaterdag krachtig veroordeeld. Volgens de kerkvorst hebben tal jdergelijke misdrijven diepe won- veroorzaakt en moet de kerk alles in het werk stellen om •Ito (herhaling te voorkomen en het vertrouwen te herstellen. „Het is belangrijk om de waarheid vast te stellen van wat er in het Md velleden is gebeurd en alle nood- nd( zakelijke stappen te nemen om te voorkomen dat het opnieuw gebeurt." ANP/RTR/DPA andering. In de Keniaanse hoofdstad Nairobi beginnen over een week besprekingen die moten leiden tot het verder te rugdringen van de kooldioxi de-uitstoot. De huidige afspraken over terug dringing van deze uitstoot staan in het Kyoto-protocol, dat in 2012 afloopt. Het protocol ver plicht rijke landen de uitstoot van schadelijke gassen terug te brengen met ongeveer 5 procent onder het niveau van 1990. De Verenigde Staten houden zich echter niet aan deze af spraak. President Bush ver wierp het protocol eenzijdig om dat hij bang is dat het banen gaat kosten. Binnenboord De Britse premier Blair hoopt in een nieuwe overeenkomst de VS weer binnenboord te halen. De VS zijn verreweg de grootste mi lieuvervuilers van de wereld. Het klimaatprobleem is volgens het rapport zo ernstig dat er ei genlijk volgend jaar al een op volger van het Kyoto-protocol op tafel zou moeten liggen. Volgens de opstellers is de kans groot dat door de klimaatveran dering ijsmassa's zullen smel ten, waardoor overstromingen ontstaan en minder mogelijkhe den zijn om voedsel te verbou wen. Tegelijkertijd zal ook de toenemende droogte voor steeds grotere problemen zorgen, voor al in Afrika. ANP door Olivier van Beemen PARIJS - In de Franse haven stad Marseille raakte in de nacht van zaterdag op zondag een passagier zwaargewond toen haar bus in brand werd gestoken. De 26-jarige vrouw van Senegalese afkomst ver keerde gisteravond in levens gevaar. De bus werd in een hin derlaag gelokt door jongeren met bivakmutsen. Zij braken de deur open, besprenkelden de bus met benzine en staken die in brand, voordat de tien passagiers konden ontsnap pen. Vrijdag was het precies een jaar geleden dat de rellen in een groot aantal Franse voor steden begonnen, waarbij de oproerpolitie en jongeren, meestal van Arabische of Afri kaanse afkomst, tegenover el kaar stonden. De jonge voor stadbewoners staken vorig jaar in drie weken tijd negen duizend auto's en bussen in brand. Sinds vorige week is het opnieuw raak, zij het op kleinere schaal. Vooral bus sen, ook met passagiers, zijn het doelwit. De bus in Mar seille was al de zevende. Vo rig jaar ontsnapte de haven stad nog goeddeels aan de on lusten. Vandaag belegt premier De Villepin een vergadering over de veiligheid in het openbaar vervoer. GPD Oproerpolitie heeft de toegang tot de stad Oaxaca afgegrendeld. foto Daniel Aguilar/RTR door Anna Ferschtman OAXACA - De bezettingen en andere protestacties in de Mexicaanse stad Oaxaca zijn waarschijnlijk voorbij. Een van de linkse bewegingen die de protes ten leidde, de Appo, meldde zaterdag de bezetting van openbare gebouwen te beëindigen. Eerder had de Mexicaanse regering de demonstranten in het gebied, waar al sinds mei op grote schaal wordt gepro testeerd, een ultimatum gesteld. In een verklaring eiste het ministerie van Binnenlandse Zaken dat de demons tranten onmiddellijk alle openbare ge bouwen en plaatsen in de stad zoudén verlaten en overdragen aan de autoritei ten. De betogers hadden in de straten van de stad barricades opgeworpen. Zij eisten het aftreden van gouverneur Ulises Ruiz, die zij beschuldigden van corrup tie en machtsmisbruik. Appo zwicht mogelijk voor de dreiging van de federale regering, die zaterdag ook besloot enkele honderden extra po litieagenten naar het gebied te sturen, waar vrijdag zeker drie mensen om het leven kwamen bij gewelddadigheden. Een van de slachtoffers was een Ameri kaanse cameraman. De protesten in het gebied begonnen met een staking van leraren die salarisverhoging eisten. Zij kregen bij val van linkse bewegingen. Nadat de politie in juni geweld tegen de betogers gebruikte, keerde de woe de van de demonstranten zich tegen Ruiz. De lerarenbond maakte zaterdag ove rigens bekend dat de onderwijzers mor gen weer aan het werk gaan. ANP door Fleur Halkema en Susan de Ligt DEN HAAG - Minister Van Ar denne (Ontwikkelingssamenwer king) heeft tijdens het weekein de in de Soedanese hoofdstad Khartoem de afkeer van de Ne derlandse regering overge bracht over de uitzetting van VN-gezant Jan Pronk en gezegd dat deze onacceptabel is. „Maar men wordt er hier niet heet of koud van. Het besluit is geno- Miljoenen Europeanen in ban van lotto BRUSSEL - Gokkers in België, Frankrijk, Engeland en enkele andere EU-landen zijn in de ban van een enorme lottohoofd prijs. Komende vrijdag kan ie- Diand 131 miljoen euro winnen. De jackpot van de Europese lot to EuroMillions groeit wekelijks zolang niemand de juiste cijfer combinatie raadt. Alleen al in België is een record aantal van een miljoen loten ver kocht. Voor de volgende trek king worden nog meer deelne mers verwacht. Onder de kopers in België bevinden zich veel Ne derlanders. In Nederland heeft EuroMillions geen vergunning, in juli 2005 won Dolores McNa- mara 115 miljoen euro met haar lottobriefje, de grootste Europe se hoofdprijs ooit. ANP men en wordt niet terugge draaid", aldus Van Ardenne gis teren. Volgens Van Ardenne mag Pronk nog een keer terug. „Ik heb aangekaart dat hij op dat moment dan ook alle vrijheid krijgt om zijn werk te doen en dringende zaken af te handelen. Ik kreeg te horen dat hij mag ko men om zijn spullen te halen, maar dat hij zo snel mogelijk weer weg moet. Zij maakten dui delijk dat zij de laatste maan den moeite hadden met het op treden van Pronk en dat het dus niet alleen gaat om de laatste kwestie." Pronk begon in 2004 als specia le VN-gezant voor het door bur geroorlogen geteisterde Soedan. Hij haalde zich onlangs de woe de van het Soedanese leger op de hals door hun militaire optre den in de regio Darfoer aan de kaak te stellen. Plet regime in Khartoem verweet hem een vij andelijke houding, Een week ge leden kreeg Pronk van de Soeda nese regering te horen dat hij weg moest. Vorige week maan dag verliet hij het land. Pronk blijft nog tot eind dit jaar speciaal gezant voor Soedan. Volgende maand keert hij op last van de VN terug naar Soe dan, om zijn taken over te dra gen aan zijn plaatsvervanger op de VN-missie in Khartoem. Pronks mandaat loopt in decem ber af. Van Ardenne kwam zaterdag aan in Soedan. Zij besprak er niet alleen de kwestie-Pronk, maar zij bezocht tevens Dar foer, de provincie waar sinds 2003 miljoenen mensen op de vlucht zijn en meer dan twee honderdduizend mensen omkwa men door oorlog, ziekten en ziek tes. Vluchtelingen leven in kam pen en zijn afhankelijk van in ternationale hulp. Blauwhelmen De bewindsvrouwe bezocht Soe dan in navolging van haar Brit se en Amerikaanse collega's die blauwhelmen naar het gebied willen laten sturen om een einde te maken aan het geweld. Maar Soedan weigert een VN-missie op zijn grondgebied. „Men is bang hier de Amerika nen binnen te halen, maar het gaat erom dat Darfoer veilig wordt en dat er kan worden be gonnen met de opbouw. Er is hier zoveel ellendigs gebeurd. Er zijn diepe wonden geslagen in families, stammen en dorpen. Vrouwen die ik sprak in de vluchtelingenkampen zien geen perspectief meer. Het geweld gaat ook door in de kampen." Khartoem en een rebellengroep ondertekenden eerder dit jaar een vredesakkoord. Twee ande re rebellengroeperingen teken den niet. De zevenduizend mili tairen tellende vredesmacht van de Afrikaanse Unie die toezicht moet houden op het staakt-het-vuren, moet begelei ding krijgen van de VN, aldus van Ardenne. „De Afrikaanse troepenmacht doet het goed, maar heeft een gebrek aan veel dingen." ANP Reddingswerkers onderzoeken de restanten van het vliegtuig. door Benqt van Zwol ABUJA - Een vliegtuigongeluk even buiten de Nigeriaanse hoofdstad Abuja heeft gisteren naar schatting honderd mensen het leven gekost. Het toestel, een Boeing 737-200, van de bin nenlandse luchtvaartmaatschap pij ADC stortte kort na de start neer in zwaar weer. Het vlieg tuig vloog onmiddellijk in brand. De Boeing was vertrokken uit het financiële en economische centrum van Nigeria, Lagos. Na een tussenstop in de hoofdstad Abuja zou het vliegtuig verder vliegen naar Sokoto. De sultan van die regio en de spiritueel lei der van de moslimgemeenschap in Nigeria, Mohammadu Macci- dó, zijn onder de slachtoffers. De zoon van Maceido zou ook onder de doden zijn evenals de plaatsvervangend gouverneur van Sokoto en de minister van Onderwijs. Er bevonden zich tal van hoogwaardigheidsbekleders aan boord, onder wie ook de zoon van een voormalig presi dent en een invloedrijke traditio nele heerser. President Obasanjo heeft een on derzoek gelast naar de ramp. Volgens ooggetuigen is het toe stel na de crash in tweeën gebro ken en in brand gevlogen. Al leen het staartstuk, een motor Fidel Castro laat zich zien HAVANA - De Cubaanse televisie heeft zaterdag voor het eerst in zes weken weer beelden van president Fidel Cas tro uitgezonden. De communistische voorman was te zien terwijl hij liep, de krant van zaterdag las en iets zei. Castro moest in juli een zware darmoperatie ondergaan. Hij droeg de macht tijdelijk over aan zijn broer Raul. Sindsdien verschenen er sporadisch beelden van de 80-ja- rige leider. Volgens de VS is het einde van Castro, die kan ker zou hebben, in zicht. Maar Cuba beweert dat hij aan de beterende hand is. Overigens is Raul Castro al drie weken lang niet in het openbaar verschenen. ANP/RTR Nobelprijswinnaar overvallen JOHANNESBURG - De Zuid-Afrikaanse winnaar van de Nobelprijs voor Literatuur in 1991, Nadine Gordimer, is afgelopen week in haar huis in Johannesburg overvallen en aangevallen. Drie mannen drongen het huis van de 82-jarige Gordimer binnen en zeiden tegen de schrijfster dat zij de ring aan haar vinger moest afgeven. Toen Gordimer weigerde, vie len de overvallers haar aan. Gordimer en haar vrouwelij ke hulp werden daarna opgesloten in een kamer. De schrijfster liep lichte verwondingen op. De dieven gingen er vandoor met juwelen en geld van Gordimer. ANP Drama Corfu door koolmonoxide ATHENE - De twee Britse kinderen die donderdag dood werden gevonden in een hotelkamer op het Griekse ei land Corfu, zijn overleden door het inademen van koolmo noxide. Plun ouders belandden daardoor in een zieken huis. Dat heeft een Griekse lijkschouwer gezegd. In de Griekse media werd al gespeculeerd dat koolmo noxide uit een defecte airconditioner of een gasboiler de kinderen fataal was geworden. ANP/RTR/AFP Tommy Soeharto komt eerder vrij JAKARTA - Tommy Soeharto, zoon van de Indonesische oud-president Soeharto, komt vandaag vrij. Hij heeft dan slechts een deel van zijn veroordeling wegens het geven van de opdracht tot de moord op een rechter uitgezeten. Dat heeft hoofd Gusti Tamardjaja van het gevangeniswe zen in de hoofdstad Jakarta gisteren gezegd. Tommy Soeharto werd in 2002 veroordeeld tot vijftien jaar cel voor het geven van de opdracht tot de moord op een rechter. Vorig jaar werd de straf tot tien jaar cel terug gebracht ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de onafhankelijkheid van Indonesië. ANP/AFP Legerleider Tsjaad gesneuveld NDJAMENA - De opperbevelhebber van de strijdkrach ten van Tsjaad, generaal Moussa Seugui, is gisteren ge sneuveld bij een gevecht met rebellen vlakbij de grens met Soedan. Beide kampen eisen de overwinning op. De regering zegt dat zij honderd rebellen heeft gedood en zelf vier manschappen heeft verloren. De rebellen van de Unie van de Krachten voor de Democratie en de Verande ring zeggen op hun beurt dat zij 215 regeringsmilitairen hebben gedood. In eigen gelederen zouden vijftien strij ders zijn gedood. ANP/R.TR/AFP foto Afolabi Sotunde/RTR en een deel van een vleugel zou den nog als zodanig herkenbaar zijn, de rest is verteerd door vlammen. De rampenbestrij dingsdienst maakte bekend dat de brand pas uitbrak nadat het vliegtuig de grond had geraakt. Het Afrikaanse land wordt gere geld opgeschrikt door vliegtui gongelukken. Vorige maand von den veertien militairen, onder wie tien generaals, de dood door een crash. In december verloren 107 mensen het leven toen een DC-9 neerstortte bij Pox't Har- court in de .Nigerdelta. Twee maanden daarvoor verongeluk te een Boeing 737 ten noorden van Lagos waardoor 117 men sen omkwamen. ANP/AFP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Het Roemeense lid maatschap van de Europese Unie heeft een slechte start. De kandidaat van de Roemeense re gering om Europees Commissa ris te worden, de liberale sena tor Varujan Vosganian, heeft zich onder druk uit Brussel moe ten terugtrekken. „Een blamage voor de Roemeense regering", al dus J. Wiersma, socialistisch eu roparlementariër, gisteren. De afgelopen week heeft voorzit ter Barroso van de Europese Commissie na een gesprek met de econoom Vosganian besloten hem niet in zijn ploeg te accepte ren. Hij stuurde hem terug naar Boekarest voor 'nader overleg' en maakte vervolgens alleen de naam bekend van de toekomsti ge commissaris uit Bulgarije. Vosganian heeft nooit belang stelling aan de dag gelegd voor de Europese Unie en zijn ge schiktheid voor de functie wordt in twijfel getrokken. Maar bovendien zou Vosganian in het verleden banden hebben gehad met criminelen en met de Roemeense geheime politie, de beruchte Securitate. In Roeme nië wordt hij er van beschuldigd geld te hebben aangenomen van Serviërs kiezen voor invoeren nieuwe grondwet BELGRADO - Servië heeft giste ren via een referendum voor de invoering van de nieuwe grond wet gestemd. De opkomst was zeer laag, pas in de laatste uren werd de benodigde kiesdrempel van 50 procent gehaald. Een nip te meerderheid van 51,6 procent gaf aan voor de grondwet te zijn. De grondwet is omstreden om dat daarin staat dat Kosovo niet onafhankelijk mag worden van Servië. Kosovo, een provincie van Servië, staat onder interna tionaal bestuur en veel Kosova- ren willen onafhankelijkheid. De 6,6 miljoen Servische kiesge rechtigden konden zaterdag en gisteren stem uitbrengen. Het parlement in Belgrado nam de nieuwe grondwet vorige maand al unaniem aan. De huidige con stitutie in Servië is opgesteld door ex-president Slobodan Mi losevic. GPD/RTR een omstreden zakenman, toen hij een kleine rechtse partij leid de. Zelf noemt hij de beschuldi gingen aan zijn adres 'onge grond'. Formeel heeft Vosganian zelf het besluit genomen om zich te rug te trekken, 'om te voorko men dat er een politieke campag ne op gang komt die het interna tionale imago van Roemenië schaadt'. De Roemeense regering heeft moeten beloven om pas een nieu we kandidaat naar voren te schuiven na overleg met Barro so. GPD SOFIA - De Bulgaarse presi dent Parvanov heeft gisteren zonder problemen de verkiezin gen in zijn land gewonnen. Het staatshoofd werd met een over weldigende meerderheid van de stemmen herkozen. Hij had al leen een tweede verkiezingsron de nodig door de apathie van de Bulgaarse kiesgerechtigden. Peilingen bij stembureaus ga ven gisteren het 49-jarige staats hoofd met tussen de 77 en 81 procent van de stemmen een ste vige voorsprong op zijn extreem rechtse tegenstrever Siderov. De opkomst was wederom laag. Twee uur voor het sluiten van de stemlokalen had volgens de centrale kiescommissie eender de van de kiesgerechtigden zijn stem uitgebracht. Vorig weekeinde haalde de presi dent nog 64 procent van de stem men tegen 21,5 procent voor Si derov. De opkomst was toen ai- leen niet hoog genoeg om de stembusgang meteen definitief te winnen. Slechts 40 procent van de kiezers kwam opdraven terwijl een meerderheid nodig was geweest om de verkiezingen geldig te laten zijn. In de tweede ronde geldt die bepaling niet. De populaire Parvanov was de voorman van de ex-communis ten die na zijn onverwachte overwinning in 2001 uit de par tij stapte om het staatshoofd van alle Bulgaren te worden. Veel Bulgaren zien hem als de drijvende kracht achter de toe treding van het land tot de Euro pese Unie. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5