Gratis griepprik van de baas PZC Een flat met tienduizenden varkens langs Noordzeekanaal PZC FNV Bondgenoten zet vraagtekens bij vrijwilligheid vaccinatie M: Tbs pakt langdurig uit voor journalist Bijna twee vierkante meter per varken Jeugd Saoedi-Arabie snakt naar vrijheid 30 oktober 1956 3 maandag 30 oktober 2006 door Jasper van de Kerkhof Onder de wol en uitzieken. Voor de meeste gezonde Ne derlanders betekent een griepje niet meer dan tijdelijk onge mak. Maar voor werkgevers is de jaarlijkse verzuimgolf een strop. Steeds vaker bieden zij hun werknemers een gratis griepprik. „Ziekteverzuim door griep is niet meer van deze tijd", meent Ryan Hoogenboom. Hij is direc teur van VaccinatieZorg, een be drijf dat werkgevers onder steunt bij preventieve vaccina tie-programma's voor hun mede werkers. „Een prik is eenvoudig en goedkoop. De werknemer is blij want hij wordt niet ziek, de werkgever is tevreden want het verzuim loopt terug." Vier miljoen Nederlanders - ouderen en mensen met een kwetsbare gezondheid - krijgen jaarlijks een oproep van hun huisarts zich kosteloos te laten inenten tegen de griep. Wie niet tot de risicogroepen behoort en toch een prik wil, moet zelf beta len (25 euro voor het vaccin en 35 euro voor het huisartscon sult), of een beroep doen op de ziektekostenverzekering. Maar er lijkt een kentering op komst, nu werkgevers steeds meer ver antwoordelijk worden gesteld voor het ziekteverzuim van hun personeel. Medewerkers die da gen of soms weken uit de roula tie zijn, kosten de baas handen vol geld en stellen hem voor gro te problemen als meerdere colle ga's door een griepgolf zijn ge veld. Wie thuis ligt uit te zieken is niet productief en kost dus geld. Jaarlijks gaat het om zo'n 570 miljoen euro, becijferde het onderzoeksbureau Nyfer. Lange weg Preventief inenten van werkne mers tegen griep zit in de lift. Elk jaar neemt het aantal prik ken met twintig tot dertig pro cent toe, schat Hoogenboom. „Maar vooralsnog is het een druppel op de gloeiende plaat, ongeveer 250.000 vaccinaties op zes miljoen werkenden. De ac Mensen van 65 jaar en ouder en mensen met een kwetsbare gezondheid krijgen al jaren een gratis grieppri er toe over deze eveneens kostenloos te verstrekken aan hun werknemers. ceptatiegraad is de laatste jaren fors toegenomen, maar er is nog een lange weg te gaan." Een van de organisaties die zijn werknemers al jaren een gratis griepprik aanbiedt, is het depar tement van Volksgezondheid in Den Haag. „Dat regelen we in tern, het vaccin betrekken we van de markt", zegt woordvoer der Bas Kuik. „Tot nog toe heb ben zich 300 van de 1700 werk nemers aangemeld, maar de pu bliciteitscampagne moet nog be ginnen." Ook minister Hoogervorst, de politieke baas van het departe ment, krijgt een prik. Hij be hoort evenmin tot een risico groep. Weinig heil FNV Bondgenoten, de grootste vakbond van Nederland, ziet weinig heil in een door de baas verstrekte gratis griepprik. „Werkgevers zijn geen dokter, maar bemoeien zich steeds na drukkelijker met de gezondheid van hun werknemers", consta teert woordvoerder Marco van Moort. „Ik vind dat er nogal veel heisa wordt gemaakt over een griepje. Werkgevers kunnen het geld voor die .prik beter be steden aan bestrijding van werk- gerelateerde ziekten, zoals stress of RSI." De vakbond plaatst ook vraagtekens bij het vrijwillige karakter van vaccina tie. „Natuurlijk kan niemand je verplichten. Maar wie een gratis prik weigert, wordt daar mis schien door de baas of collega's op aangekeken, zeker als ie daar- iVi '~r eds meer werkgevers gaan foto Joop Boek/GPD na griep krijgt. We krijgen daar regelmatig vragen over van ver ontruste werknemers", aldus Van Moort. Directeur Hoogenboom van Vac cinatieZorg spreekt tegen dat werknemers onder zachte druk staan om zich te laten vaccine ren. „Sommigen zeggen dat ze geen prik hoeven omdat ze nooit ziek zijn. Nou, dan is het ook goed." Waarom krijgt eigenlijk niet iedereen standaard én gra tis een inenting tegen de griep, zodat er de hele winter op volle kracht kan worden doorge werkt? „Dat is financieel niet haalbaar", zegt de woordvoer der van het ministerie. „Echt no dig is het ook niet. Veruit de meeste werkenden hebben vol doende weerstand om een even tuele griep zonder veel proble men te doorstaan." Griep velt elk jaar naar schat ting vijf tot tien procent van de bevolking. Wie zich in de winter maanden niet lekker voelt, noemt het al gauw griep. Toch worden lang niet alle 'griepjes' veroorzaakt door het griepvirus (influenza). Harde cijfers ontbre ken, omdat veel werkgevers de oorzaak van ziekteverzuim niet registreren. Voor gezonde mensen is griep vrij onschuldig, maar voor men sen met een kwetsbaar gestel kan het virus ernstige gevolgen hebben. Daarom is er elk jaar de Nationale Griepcampagne. Alle 65-plussers en patiënten met on der meer hart- en longziekten, diabetes en HIV krijgen via de huisarts een gratis griepprik aangeboden. Zeventig procent gaat de inenting daadwerkelijk halen. Antistoffen In het vaccin zitten stukjes van de griepvirüssen die in de ko mende tijd worden verwacht. Die stukjes zijn onschadelijk ge maakt, maar ons afweersysteem reageert er wel op en maakt anti stoffen aan. Dat duurt ongeveer twee weken. Meestal komt de eerste griepgolf in januari. Ove rigens biedt de griepprik geen honderd procent bescherming. Vooral mensen met een zwakke gezondheid lopen tóch kans om het virus op te lopen. Dit jaar verloopt de griepcam pagne chaotisch. Tot twee keer toe werd het inentingsprogram ma uitgesteld, eerst vanwege productieproblemen van het vac cin en vervolgens door berich ten uit Israël, waar .een aantal mensen kort na inenting was overleden. Inmiddels is duide lijk dat die mensen niet zijn ge storven door de griepprik. Van daag gaat de inentingscampag ne alsnog van start. GPD door Vif Janssen Een 62-jarige uit Marokko afkomstige Tilburgse journalist sloeg in 1994 tij dens een echtelijke ruzie zijn vrouw met een plat vleesbijl tje op haar hoofd. Alleen een bloeduitstorting en schaaf- wondjes waren het gevolg. Voor dat feit zit de man in middels twaalf jaar vast als tbs'er met dwangverpleging. Zijn raadsman J. de Goeij heeft er zijn levenswerk van gemaakt om de man op vrije voeten te krijgen. Hij vindt het een schande dat de man vastgehouden wordt op basis van een in 1994, in het Pieter Baan Centrum (PBC) opge maakt rapport. Alle tbs-ver lengingsadviezen worden vol gens de advocaat nog steeds daarop gebaseerd. „Er is steeds negatieve publiciteit over tbs'ers met proefverlof die de fout in gaan. Over wat er bij de behandelaars fout gaat, hoor je niks." De Goeij is een kruistocht tegen justi tie begonnen over de gang van zaken. Alle rapporten van deskundigen die afwij ken. van het onderhavige PBC-rapport, worden volgens hem terzijde geschoven door de rechtbank. Hij heeft zijn hoop nu gevestigd op drie 'verse' Bredase rechters die zich over een nieuwe, door de kliniek aangevraagde verlen ging moeten buigen. Het zit De Goeij en zijn cliënt enorm dwars dat er voortdu rend geen aandacht wordt ge schonken aan het rapport van de transcultureel psychiater professor J. de Jong. Deze hoogleraar in Amsterdam die ook voor de Verenigde naties werkt, stelt dat de door de deskundigen van het PBC vastgestelde waanstoornis (paranoïde ideeën) vaak aan wezig is in de subcultuur van mensen uit Marokko. 'Het on terecht en ondeskundig toe passen van westerse classifi catiesystemen op mensen uit andere culturen leidt vaak tot grote misverstanden in de psy chiatrie, en dat is me- disch-ethisch ontoelaatbaar.' „Het delict waarvoor de man is veroordeeld, werd gepleegd tijdens een echtelijke ruzie en moet gezien worden in de cul turele context. Voor dat feit zit mijn cliënt dus al meer dan twaalf jaar vast. Dat komt overeen met achttien jaar gevangenisstraf, waar van bij goed gedrag een derde wordt afgetrokken. Is het in deze tijd, waarin rechterlijke dwalingen volop onderwerp van discussie zijn, wel toelaat baar een persoon hiervoor zo langdurig van zijn vrijheid te blijven beroven? De straf staat in geen enkele verhou ding meer tot het misdrijf", al dus de advocaat. Resocialisatie Het voornaamste probleem is dat de Tilburger niet mee werkt aan een behandeling in de tbs-klinieken, waarin hij verbleef. Hij wil alleen mee werken aan het opstellen van een behandelplan dat gericht is op resocialisatie in Marok ko. Plij wil terug naar zijn vader land. „Wat heeft het dan voor zin dat ze me hier willen la ten integreren?", reageerde hij in prachtig Frans. Hij praat en verstaat wel Neder lands, maar weigert zich zo te uiten. „Ik ben Marokkaan, en wil terug." Zijn advocaat: „Hij is een intelligente, maar lastige man, maar absoluut niet agressief of geweldda dig." Omdat hij niet coöpera tief is, heeft het ministerie van Justitie besloten hem op de zogeheten longstay-afde- ling (voor onbehandelbare tbs'ers) te plaatsen. Daai'te- gen loopt een hoger beroep. Het besluit is volgens de raadsman genomen zonder een gesprek met de man en zonder kennisname van de rapporten van twee profes soren die anders adviseren dan de kliniekbehandelaars. „Men baseert zich nog steeds op de eerste conclusie van het PBC." Wat De Goeij ook uiter mate bevreemdt, is dat sinds 2004 illegalen met tbs wel worden begeleid, onder steund en klaargemaakt voor terugkeer naar hun moeder land. „Waarom dan legale vreemdelingen met tbs niet?" De rechtbank in Breda maakt deze week bekend, of de tbs van de man moet worden ver lengd, zoals het advies van de Pompe-kliniek in Nijmegen luidt. GPD door Herman Stil Een 'varkensflat' met 100.000 tot 300.000 dieren, pal aan het Noordzeekanaal. Volgens het Innovatienetwerk Agroclus- ter een economisch haalbaar plan, en beter voor het dieren welzijn. Vijf varkenshouders hebben interesse. „Er was in het verleden weinig animo om te investeren in dit plan", zegt Jan de Wilt, project leider van het Agrocentrum Am sterdam. „Maar nu zien we hiel en daar weer interesse van de voorlopers in de branche. Het gaat om vijf, zes bedrijven die nu al actief zijn in de grootscha lige varkenshouderij, maar in het verleden door de regelge ving in Nederland zijn uitgewe ken naar Polen en Oost-Duits- land." De Wilt is verbonden aan het In novatienetwerk Agrocluster, onderdeel van het ministerie van Landbouw. Dat is samen met de varkenshouders 'voor zichtig' aan het kijken naar de mogelijkheden om samen te werken bij het ontwikkelen van het Agropark, een gigantische varkenshouderij aan het Noordzeekanaal. „Of het daar bij gaat om 100.000 of 300.000 varkens is moeilijk te zeggen. Dit is nog een eerste verken ning." „Plet lijkt een duizelingwek kend aantal, maar de grote var kenshouders hebben nu al diver se vestigingen met 15.000 var kens. Dit is geen overtreffende trap van de bio-industrie. In de ze plannen krijgen dieren meer Het Innovatienetwerk Agrocluster vindt de bouw van een varkensflat met 100.000 tot 300.000 dieren economisch haalbaar en beter voor het dierenwelzijn. Vijf varkenshouders hebben interesse. foto Harrie Timmermans/Hollandse Hoogte/GPD ruimte, meer licht en meer socia le interactie dan nu. Dat is al leen financieel haalbaar door schaalvergroting." Milieuhinder Varkenshouders zitten nu vaak op plekken met allerlei milieu hinder. „Als ze vertrekken, komt daar ruimte vrij voor recreatie en woningbouw", zegt De Wilt. „Nu worden de be drijven daarvoor uitgekocht en verdwijnen ze naar het oosten van Europa, naar landen waar minder belangstelling is voor dierenwelzijn dan in Neder land." Veeteelt in een havengebied is helemaal niet zo vergezocht als het lijkt, aldus De Wilt. Haven gebieden zijn immers goed be reikbaar, zodat aan- en afvoer van alle benodigdheden is gega randeerd. De Amsterdamse ha ven heeft dan nog een streepje voor. Tot de grootste havenbe drijven behoren ondernemers die dicht aanschurken tegen de agrarische sector. Gigant Car- gill verscheept graan en vee voer. Amfert produceert kunst mest, maar importeert de beno digde fosfaat nu nog uit Israël, terwijl die grondstof voor kunst mest ook uit varkenspoep te ha len is. Amsterdam is daarnaast ook nog de grootste energieha ven van Europa, vooral door de bergen kolen die worden aan- en afgevoerd. Onder meer de Hemwegcentrale wordt nu op kolen gestookt. Varkensmest kan daarvoor als alternatief die nen. GPD In het plan voor het Agro park is een 'varkensflat' voorzien waarin 100.000 lot een half miljoen mestvarkens en 14.000 tot 70.000 foltzeugen - afhankelijk van de gekozen variant - worden gehuisvest. Al sinds 2002 is de Universiteit Wageningen, namens het Inno vatienetwerk Agrocluster en het Havenbedrijf Amsterdam bezig de mogelijkheden te onderzoeken. Vorig jaar al kwam daar een voorlopige con clusie uit. Daaruit bleek dat de ontwikkeling van een Agro park in de haven van Amster- dam 'uitstekend mogelijk is'. De mestvarkens komen in stal len van zestien bij 17,5 meter, in elk hok is ruimte voor 163 dieren. Dat komt neer op 1,7 vierkante meter per varken. De stallen bestaan uit drie de len: mestplaatsen, vreetplaat- sen en een 'strobed met licht'. Om ruimte te besparen krijgt de varkensflat diverse verdie pingen, per verdieping komen er honderdtwintig stallen. Elk mestvarken krijgt daarbij 1,7 vierkante meter leefruimte. Voor fokzeugen is een andere indeling voorzien. Agropark Amsterdam moet een bijna zelfvoorzienend ge heel worden, van biggetjes kraamkamer tot slachterij. Per jaar moeten er, weer afhanke lijk van de omvang, 300.000 tot 600.000 varkens worden ge slacht. De mest, het belangrijk ste afvalproduct, moet worden verwerkt tot biogas, dat weer wordt aangewend voor het op wekken van energie. Bijvoor beeld om een kassencomplex te verwarmen. Naast de twin tig hectare varkensflat is twaalf hectare kas gepland. Zelfs de stank van varkens- mest wordt hergebruikt. Die wordt opgevangen en gefilterd, waarna de opgevangen ammo niak kan worden hergebruikt als grondstof voor onder meer kunstmest. GPD door Andrew Hammond De jeugd in Saoedi-Arabië verveelt zich mateloos. Het land biedt hen geen werk en beperkt hun persoonlijke vrijheden enorm. Dat is althans de mening die Ahmed al Omran, alias 'Sau di Jeans', ventileert op zijn weblog. Omran, een van 's lands be roemdste webloggers, stelt dat Saoedi-Arabië weliswaar een modelstaat is voor de machtige geestelijken die toe zien op een strikte uitvoering van de sharia (islamitische wetgeving), maar dat jon geren Weinig meer dan sombe re vooruitzichten geboden wordt. „We kijken naar films en tv-series uit het buiten land, en vragen ons af waar om wij zo anders zijn en niet op eenzelfde manier kunnen leven", aldus Omran. „Na tuurlijk zijn wij wel anders, we hebben onze eigen tradi ties en manier van leven. Maar zo groot zijn die ver schillen nu ook weer niet, vooral niet in vergelijking met buurlanden als Koeweit en Bahrein." In Saoedi-Arabië mogen wou wen niet autorijden, is het voor alleenstaande mannen verboden winkelcentra te be treden en de koffiehuizen die in de grote steden zo populair zijn, zijn voor vrouwen verbo den terrein. Al deze restric ties zijn in de andere Golfsta ten, die in cultureel opzicht veel op Saoedi-Arabië lijken, niet van toepassing. Als hij naar de bioscoop wil, rijdt Omran naar Bahrein. Veel Sa- oedi's bezoeken dat land in het weekeind, om aan de ver stikkende sociale regels in hun eigen land te ontsnap pen. Werkloos Veel Saoedische mannen zijn werkloos en hebben door wei nig scholing ook geen kans op een baan. Economen stellen dat er voor de overheid een zware taak ligt om banen te creëren en de arbeidsmoraa onder de jeugd hoog te hou den. „De overheid heeft g banen meer te vergeven", dus Omran, „en nu moeten A mensen zelf op zoek naar baan die bij hen past. Dati men niet gewend. De mensa willen de oude vertrouwd makkelijke banen, men wilt* rug naar vroeger. Maar d? zal niet gebeuren." Sociale kwesties Omran publiceert zijn webk (saudijeans.blogspot.com) zo wel in het Arabisch als Eo gels. Omdat hij schrijft ove politieke en sociale kwestie en dagelijkse gebeurtenissen geeft de blog een dui delijl beeld van de veranderend) maatschappij. Omdat slecht! 14,5 procent van de bevolking toegang heeft tot internet, ii de invloed ervan nog te kleit om gebeurtenissen te beïn- vloeden. „Het is het makke lijkst om anoniem te blijven' vindt Omran. „Iedereen heefi daarvoor zijn eigen reden, was woeger gewoon bang Maar na verloop van tijd wil- de ik daar vanaf en p ik mijn naam en foto op mijt weblog om te zien wat er zoi gebeuren. Sinds ik mezelf be kend heb gemaakt, ben ik wei voorzichtiger geworden md wat ik schrijf." Rond del procent van de bevolking vat Saoedi-Arabië is jonger dat 21, en hun denkwijze ver schilt dag en nacht van die van het handjevol oude man nen die het land besturen. Di islamitische conservatieve: verzetten zich met hand et tand tegen de liberale stro mingen in de maatschappij „Zij zeggen dat als wij maar iets veranderen in dii land, dit de vernietiging vat Saoedi-Arabië zal beteke nen", vertelt Omran. „Zij be stempelen mensen die hervor mingen wensen als ongelovi gen, die het land willen ver woesten. Maar ik heb het voel dat op een dag de heb boel zal exploderen. Als dat gebeurt, kunnen we dan m die situatie omgaan?" GPD GELYNCHT - Een neger die ervan verdacht wordt, dag meid (hello baby) gezegd te .hébben tegen een blanke on derwijzeres, is zaterdag op ei gen verzoek in de gevangenis opgesloten uit vrees gelyncht te worden. Blanken wisten de gevangenis van Wildwood in Florida (VS) open te breken. Er was geen bewaking. De dag erna werd ontdekt dat de man verdwenen was. Het enige wat restte, was een bloedspoor. ROKER - De onderwijzer van een lagere school in Londen heeft op een ouderavond mee gedeeld dat bij hem op school een jongen van twaalf jaar es pakje sigaretten per dag rook te. Hij had zijn sigarettenko ker in beslag genomen. De m» der van de jongen: had die haai zoon cadeau gegeven en eisii de koker terug. ZEILKANO - Op de boule vards in Vlissingen waren tal rijke wandelaars ervan getuig dat op zee een zeilkano om sloeg. De opvarenden, leerlia gen van de zeevaartschool hadden het geluk dat de lootk boot Kabeljauw van schippa Muller -in de buurt was. MS een nat pak en de schrik in d( benen kwamen zij aan wal. Hoofdredactie: Peler Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Bu iten rustst raatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl. Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax: (076)5-312330 21,50 per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservlce@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen Zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35,93.00- Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgeis de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v «.pzc.nl/service/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand da (abonnementen)adminlstratle en om u te (laten) informeren over voor u werkmaatschappijen van Wegener of door c Behoort tot W0G0N0R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4