PZC Regio heeft jongeren hard nodig Wij hebben niet voor niets geleefd Kater uit benarde positie gered Krachtenbundeling dorpen noodzakelijk Voorzitter RPA Zeeland maant tot actie tegen tekort aan werknemers op termijn Oostburger heen en weer gestuurd K3 Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 maandag 30 oktober 2006 OOSTBURG - Oostburger A. Blaakman, die strijd voert te gen de aanplant van berken in woonwijken, voelt zich van het kastje naar de muur gestuurd. Blaakman heeft sinds zes jaar re gelmatig last van ademhalings problemen. Hij wijst een be schuldigende vinger naar de ber ken in de straat. De pollen van deze bomen zouden een allergi sche reactie bij hem veroorza ken. Volgens de Oostburger heb ben ook buurtgenoten last van ademhalingsproblemen, jeuken de ogen, slapeloosheid en chroni sche vermoeidheid. De gemeente Sluis heeft de zaak onderzocht en kwam tot twee keer toe tot de conclusie dat er met de berken niets mis was. Blaakman heeft daarop de zaak aangekaart bij de GGD. Die zegt op de hoogte te zijn van het voorkomen van berkenallergie, maar verwijst terug naar de ge meente. Daarop besloot de Oost- burger zijn beklag te doen bij minister Hoogervorst van Volks gezondheid. Die heeft nu laten weten dat de aanplant van bo men in de bebouwde kom een zaak van de gemeente is. 'De ge meente heeft de verantwoorde lijkheid om een weloverwogen beslissing te nemen over de in te richten open ruimten en medene ming van volksgezondheidsas pecten', aldus de brief. 'Op basis van de laatste wetenschappelij ke kennis en onderzoeken en meldingen van de bevolking ad viseert de GGD de gemeente over gezondheidsaspecten in het lokale beleid. Voor vragen om trent de directe gevolgen op uw gezondheid door allergenen uit berkenbomen en voor onder zoek, kunt u zich het beste wen den tot de plaatselijke GGD'. En die verwijst dus weer naai de gemeente Sluis. „Noemt men dit", verzucht Blaakman, „niet van het kastje naar de muur?" voerd. Volgens Van Schaik is nu al duidelijk dat vele Zeeuwse jongeren die - tijdelijk - elders studeren best terug willen ko men 'als er maar banen zijn'. „Wemoeten accepteren dat jon geren een aantal jaren weg zijn om een studie af te ronden, maar stevige acquisitie op terug komst vanaf 24 jaar moet effec- door Jeanette Vergouwen HULST - Als het woord boter hamworst valt, beginnen de ogen van Piet Mangnus (86) te stralen. Hij was dé slachter van Nieuw Namen en won vele prij zen met zijn vleeswaren. Tot in Parijs toe. Zaterdag vierde hij zijn zestigjarig huwelijk met Li- sette Mangnus-Pollet (80). In verband met ziekte van Piet Mangnus was de geplande recep tie afgelast. „Hij heeft naar deze dag toegeleefd, we zijn ontzet tend blij dat we dit samen mo gen vieren", vertelt Lisette Man gnus. Het echtpaar kreeg zes kinderen, vijf dochters en zoon Peter, die de zaak overnam. Als Piet Mangnus gecomplimen teerd wordt met zijn knappe kin- deren, pareert hij meteen met een kwinkslag: „Ja, van een ap- (Advertentie) Vanaf 23 oktober te bereiken op tel. 0111 -453511 tief kunnen zijn", denkt Van Schaik. „Bedrijven zullen bena derd worden hieraan mee te wer ken zodat in de toekomst ge richt jongeren benaderd kunnen worden voor eventuele terug keer uit Noord-Brabant of de Randstad.". Het project de GrijsGroene Mo tor biedt volgens Van Schaik ge- pelboom vallen geen peren." Het echtpaar woont in de Gra venstraat in Clinge. Beiden zijn in Clinge geboren en leerden el kaar kennen tijdens een toneel voorstelling. Na de Tweede We reldoorlog trouwden ze op 29 ok tober 1946 in Clinge en verhuis den naar Nieuw Namen, waar Piet begon met beenhouwerij Het Boutje. Plij was de eerste ge diplomeerde beenhouwer. Hij was tot ver in de omtrek be kend. In de winkel hielp Lisette de klanten en zorgde voor haar grote gezin. Piet en Lisette hebben altijd hard gewerkt, maar waren ook actief in het verenigingsleven. Piet speelde in de fanfare De Scheldezonen en zong in het Sint Ceciliakoor. Lisette was lid van de plaatselijke vrouwenvere niging. Acht jaar hebben ze de zaak sa men met zoon Peter uitgebaat, maar in 1983 werd het tijd om met pensioen te gaan en verhuis de het echtpaar weer naar hun geboortedorp Clinge. Daar zong Piet mee in het gemengd koor. Ook begon hij aan een nieuwe hobby: het maken van schilde rijen. „De Mona Lisa heeft hij nageschilderd en foto's vele ker ken uit Groot Hulst en alle hui zen waarin de kinderen wonen." Piet knikt en zegt dan met over tuiging: „Wij hebben niet voor niets geleefd." noeg aanknopingspunten om met de problematiek aan de slag te gaan. „Als wij in Zeeland hier zelfbewust mee doorgaan, kun nen we uiteindelijk het econo misch klimaat verbeteren en te vens een evenwichtiger samenle ving ten zuiden van de Wester- schelde verwezenlijken." Voorzitter J. Boogerd-Quaak van de Stuurgroep Ouderen en Arbeid Zeeland wees erop dat Zeeuws-Vlaanderen de sterkste vergrijzing kent in Zeeland. Zij betoogde dat er een markt ligt voor de ROC's om oudere werk nemers bij té scholen, zodat ze aan het werk kunnen blijven. Anderzijds zouden ouderen die geen baan hebben via scholing weer naar de arbeidsmajrkt toe- geleid kunnen worden. j Boorgerd-Quaak rekende voor dat er bij een gelijkblijvende ar beidsparticipatie in 2030 in Zee land 12.600 mensen té weinig zijn. „Het lijkt nog ver weg", be toogde ze, maar het is_ zaak er nu al volop mee aan djé slag te gaan." door Ab van der Sluis KAMPERLAND - De Zeeuwse Vereniging voor Kleine Kernen moet zich omvormen tot een pro fessionele Federatie van Bewo nersorganisaties. In de federatie zijn stads-, wijk- en dorpsraden vertegenwoordigd. De belang rijkste taak van de nieuw te vor men federatie is het werken aan behoud en versterking van de leefbaarheid in de Zeeuwse ker nen. Dat staat in een advies van Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale culturele ontwikke ling. Gedeputeerde G. van Heukelom kreeg het advies zaterdag over handigd in Kamperland, tijdens de eerste zitting van het Zeeuws Plattelandsparlement, een ont moeting tussen stads- en dorps raden en provinciale politici. Behoud van de leefbaarheid in de Zeeuwse dorpen is één van de speerpunten in het beleid van de provincie. Het provin ciaal bestuur vindt het alleen al om die reden belangrijk dat er een overkoepelende gespreks partner is. De Zeeuwse Vereni ging van Kleine Kernen zou die taak op zich kunnen nemen, maar volgens Scoop heeft die vereniging zich nog niet kunnen manifesteren als spreekbuis var alle dorpen. Sinds 2002 is er bij voorbeeld nog geen enkele leden vergadering geweest. Volgens de provincie is er be hoefte bij de dorpsbewoners on een geluid te laten horen. He provinciaal bestuur- leidt dat on der meer af aan de vele reactiei van dorps-en stadsraden op he provinciaal omgevingsplan. In Zeeland zijn op dit momen 144 bewonersorganisaties ac tief. Zij organiseren activiteiter voor de bewoners of beherer een dorpshuis. De meeste, 3Z stuks, zijn te vinden op Zuid-Be veland. Een provinciale organi satie van dorpshuizen heeft Zee land niet. Andere provincies, zo als Friesland en Groningen, ken nen wel zulke stichtingen. De nieuW te vormen Federate van Bewonersorganisaties moe een goed uitgerust bureau krij gen, onder leiding van eer bestuurder/directeur. De instel ling van een deelnemersraac kan zorgen voor draagvlak bi. de dorpsbewoners. Tijdens de eerste zitting van he' Zeeuwse Plattelandsparlemen' debatteerden Statenleden me vertegenwoordigers van dorps- en stadsraden onder meer ovei veiligheid, de relatie tussen be woners en overheid en wonen. Ruim 300 gasten in Philippine PHILIPPINE - Het was zater dag een weerzien van bekende gezichten in Philippine. Daar waren meer dan driehonderd oud-leerlingen afgekomen op de reünie van de rooms-katholieke basisschool De Werf, die dit jaar een halve eeuw bestaat. Overal hingen foto's op en wa ren schoolrelikwieën te zien. Advertentie Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 X alfabet van Zeeland zeeuwse almanak De meidenpopgroep K3 zong op de radio: „Was jij ook ooit zo verliefd, helemaal verlo ren?" De vierjarige Middel burgsefan zei tegen haar moe der: „Weet je wat je ook kunt zeg gen: 'Helemaal betoeterd!'" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151 Sluis moet oorkonde ontwikkelen door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Er moet een ge richte Zeeuwse actie op touw worden gezet om jongeren te be houden voor Zeeland. Ze moe ten verleid worden om zich hier te vestigen. Daarvoor pleit voorzitter C. van Schaik van het Regionaal Plat form Arbeidsmarktbeleid (RPA) Zeeland. De provincie, en voor al ook Zeeuws-Vlaanderen, heeft te maken met een sterke vergrijzing, waardoor het in de toekomst steeds moeilijker wordt vacatures op te vullen. Een oplossing is dat ouderen lan ger doorwerken. Volgens Van Schaik wordt daar op dit mo ment te veel de nadruk op ge legd. „Want hoe we het wenden of keren, langer doorwerken blijft een korte-termijnoplos- sing: de babyboomers treden dan alleen wat later uit. Het geeft ons wellicht even respijt om te zoeken naar en vorm te ge ven aan een structurele oplos sing", betoogde Van Schaik op het symposium Beelden over leeftijd in het ROC Westerschel- de in Terneuzen. Oplossing Die oplossing moet volgens Van Schaik gezocht worden bij de 'oudere jongeren'. „Hiermee ra ken we de kern van de zaak: er zijn hier in de regio gewoon veel te weinig jongeren om dit op te lossen." De redenen waarom veel jongeren de provincie verla ten zijn zijn gebrek aan scho lingsmogelijkheden en gekwali ficeerd werk. Vanuit de campagne de Grijs- Groene Motor word op dit mo ment een brede enquête uitge- door Eugene Verstraeten TERNEUZEN - De brandweer van Terneuzen heeft za terdagochtend rond half tien in de Tholenstraat een muur naar beneden gehaald om een rode kater te red den. Het huisdier was in de ruimte tussen een tuin- scheidingsmuur en de muur van een schuurtje gekro pen en klem komen te zitten. Hoe meer de kat probeer de zich te bevrijden, hoe dieper hij zakte. Het dier lag roerloos onder een berg puin dat bij pogin gen om hem te bevrijden op hem was gevallen, toen de hulp van de brandweer werd ingeroepen. Die kon de kater bevrijden, maai- moest daarvoor de muur wel bijna tot op de grond toe afbreken. Het huisdier had wat stof in de ogen en was gestresst, maar mankeerde verder niets. Brandweerman Mare Pieters kon de ka ter na de bevrijdingsactie overhandigen aan de dolge lukkige eigenaren. foto'sjChris Platteeuw SLUIS - De gemeente Sluis moet een oorkonde ontwikke len die als blijk van waardering aan vrijwilligers word uitgereikt. Dat idee lanceert oud-wethouder R. Leentfaa in een brief aan het gemeentebestuur van Sluis. „Vrijwilli gers zijn het cement van onze samenleving", betoog Leentfaar. „Ook in onze gemeente Sluis zijn er duizendei werkzaam. Veelal in verenigingen, maar ook wel indivi dueel: de mantelzorgers bijvoorbeeld. Een stukje waarde ring op zijn tijd, bijvoorbeeld bij jubilea, zal vrijwilliger: goed doen." Leentfaar wijst erop' dat een koninklijke on derscheiding een vorm van waardering is die uiterst selee tief wordt toegepast. Dat geldt ook voor bijvoorbeeld di invoering van ereburgerschap. Volgens Leentfaar is er be hoefte aan een breder toepasbare blijk van waardering Hij denkt daarbij dus aan een oorkonde. Vechtersbazen zitten vast HULST - De politie heeft vrijdagnacht vier vechtersba zen aangehouden in de Kleine Bagijnestraat 'in Hulst. Z- worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij eei vechtpartij in de Lange Nieuwstraat en daarbij enkeli personen te hebben mishandeld. Daarbij zou ook gebruil zijn gemaakt van een honkbalknuppel. Zeker twee mem sen zijn daardoor geraakt. Zij raakten gewond aan hui neus en kaak. De verdachten zijn in de leeftijd van 18 toj en met 25 jaar en afkomstig uit Capelle aan de IJssel er Terneuzen. Drie van hen ontkennen aan de vechtpartij t< hebben deelgenomen, maar door getuigen wordt het te gendeel beweerd. Een van de verdachten verklaarde we te hebben gevochten, maar hij zegt juist slachtoffer ti zijn in plaats van dader. Alle vier de jongens zijn in hech tenis genomen. Oostburgers halen krulboltitel OOSTBURG - Zaterdag streden in Oostburg 21 teams on de Nederlandse titel krulbollen. Het team van Raak teger de Staak uit Oostburg haalde het in de finale van Molen- zicht met 9 -6 Toch onderzoek naar lucht SLUIS - De gemeente Sluis laat de GGD toch een onder- zoek uitvoeren naar het onveilige en ongezonde klimaa in het gebouw van de Meerstromenschool in Groede. Eer der was gemeld dat de inspectie niet zou plaatsvinden. P Loonen van de fractie van Nieuw West had vorige weel in de gemeenteraad gevraagd om een dergelijk onder zoek. Wethouder J. Boogaard raadde toen een dergelijk toets ten stelligste af. Uiteindelijk vroeg een meerderheic van de raad bestaande uit Nieuw West, Dorpsbelangen ei Toerisme en PvdA toch om een onderzoek. Het echtpaar Mangnus-Pollet trouwde op 29 oktober 1946. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39