Zeeland moet jongeren behouden PZC Klaar voor uitruk Voorzitter Platform Arbeidsmarktbeleid: werknemerstekort in toekomst dreigt ,11 Gemeenten bezorgd om groeiende wachtlijst Betho Vleermuizen zoeken en kampvuur bouwen in nacht van de nacht i wrEuqène Verstraeten I ^NEUZEN - Er moet een ge- jjite Zeeuwse actie op touw 'orden gezet om jongeren te be ulden voor Zeeland. Ze moe- 3 verleid worden om zich hier vestigen. jarvoor pleit voorzitter C. van jiaik van het Regionaal Plat an Arbeidsmarktbeleid (RPA) sland. De provincie, en voor- ook Zeeuws-Vlaanderen, dt te maken met een sterke [grijzing, waardoor het in de ekonist steeds moeilijker jjfdt 'vacatures op te vullen. Sfoplossing is dat ouderen lan- j doorwerken. Volgens Van iaik wordt daar op dit mo- at te veel de nadruk op ge- jd, „Want hoe we het wenden keren, langer doorwerken jjlt een korte-termijnoplos- jg: de babyboomers treden in alleen wat later uit. Het sft ons wellicht even respijt nle zoeken naar en vorm te ge- ii aan een structurele oplos- ;g", betoogde Van Schaik op i! symposium Beelden over dtijd in het ROC Westerschel- linTerneuzen. ie oplossing moet volgens Van jaik gezocht worden bij de ijdere jongeren'. „Hiermee ra- in we de kern van de zaak: er in hier in de regio gewoon veel iweinig jongeren om dit op te ssen." De redenen waarom sl jongeren de provincie verla- n zijn zijn gebrek aan scho- lagobert Duck ERNEUZEN - Wie zaterdag- iddag in de Terneuzense bin- mslad liep, had de kans om Da- jbert Duck tegen het lijf te lo in. Hij maakte, onderdeel uit in het spel dat door de scou- ag Zeeuws-Vlaanderen werd ispeeld. luim 170 kinderen van zeven li elf jaar van scoutinggezel- [iappen uit heel Zeeuws- laanderen gingen op zoek naar Moor Dagobert Duck gewens- i'Ding-Flof-Bips-munten'. kapelle herdenkt evrijding iEMELDINGE - Met vier kor- Iiplechtigheden in de vier Ka- Ise kernen, is zaterdag de be- ijding van Kapelle gevierd. !i gemeente doet dat altijd op oktober, omdat in 1944 op idaturh de bezetter achter het maal door Zuid-Beveland ad gedreven. Dat dat met ge lid en veel persoonlijk verlies ipaard ging, getuigen de monu- anten in Biezelinge, Kapelle, diore en Wemeldinge. ffidat in de strijd om het Ka- ial door Zuid-Beveland bij het igin van de oorlog veel Franse i Noord-Afrikaanse soldaten jn gesneuveld, ligt in Kapelle i Franse Erebegraafplaats, ai internationaal gezelschap denkt daar jaarlijks de strijd iéi mei 1940 plaatshad. lingsmogelijkheden en gekwali ficeerd werk. Vanuit de campagne de Grijs- Groene Motor word op dit mo ment een brede enquête uitge voerd. Volgens Van Schaik is nu al duidelijk dat vele Zeeuwse jongeren die - tijdelijk - elders studeren best terug willen ko men 'als er maar banen zijn'. „We moeten accepteren dat jon geren een aantal jaren weg zijn om een studie af te ronden, maar stevige acquisitie op terug komst vanaf 24 jaar moet effec tief kunnen zijn", denkt Van Schaik. „Bedrijven zullen bena derd worden hieraan mee te wer ken zodat in de toekomst ge richt jongeren benaderd kunnen worden voor eventuele terug keer uit Noord-Brabant of de Randstad." Het project de Grijs- Groene Motor biedt volgens Van Schaik genoeg aanknopingspun ten om met de problematiek aan de slag te gaan. „Als wij in Zee land hier zelfbewust mee door gaan, kunnen we uiteindelijk het economisch klimaat verbete ren en tevens een evenwichtiger samenleving ten zuiden van de Westerschelde verwezenlijken." Voorzitter J. Boogerd-Quaak van de Stuurgroep Ouderen en Arbeid Zeeland wees erop dat Zeeuws-Vlaanderen de sterkste vergrijzing kent in Zeeland. Zij betoogde dat er een markt ligt voor de ROC's om oudere werknemers bij te scholen, zodat ze aan het werk kunnen blijven. Anderzijds zouden oude ren die geen baan hebben via scholing weer naar de arbeids markt toegeleid kunnen wor den. Boorgerd-Quaak rekende voor dat er bij een gelijkblijvende ar beidsparticipatie in 2030 in Zee land 12.600 mensen te weinig zijn. „Het lijkt nog ver weg", be toogde ze, maar het is zaak er nu al volop mee aan de slag te gaan." door Melita Lantinq OUWERKERK - In het pik kedonker werd zaterdagavond de nacht van de nacht gehouden bij recreatieboerderij De Stelle in Ouwerkerk. Geen maan, geen sterren en in de omgeving geen enkel lampje maakte de locatie wel heel bijzonder en donker. „Het was helemaal donker" ver tellen Liam, Scott, Tom en Ro bin. „En best een beetje eng", vult moeder aan. Ze zijn onder begeleiding van een gids op vleermuizentocht geweest. Over smalle, hobbelige paadjes lopen met een vleermuizendetector. Als een beestje zich aandient, gaat het kastje tikken. De vleer muizen lieten het echter een beetje afweten. „We hebben er wel een paar gehoord", vertelt de gids. Maar veel waren het er niet. Terwijl de kinderen nog in het donker nagenieten, zitten San- der, Luuk, Sven en Lennart bin- Oogstpalet in Zonnemaire ZONNEMAIRE - De Hervorm de kerk in Zonnemaire organi seert op 3, 4 en 5 november het Oogstpalet van klank en kleur. Drie dagen lang is iedereen wel kom bij verschillende activitei ten in de kerk. Op vrijdag 3 november wordt de driedaagse rond 19.30 uur ge opend door de nieuwe pastor van de gemeente, R. Baas. Aan sluitend is een concert van Nut en Uitspanning in de kerk. De harmonievereniging speelt on der meer Curtain call, Canadian Impressions en Theme from the spiderman. Zaterdag 4 november wordt van af 14.00 uur het Flaes-orgel in de kerk bespeeld. Om 19.30 treedt interkerkelijk koor Aclo- nai op met een gast-optreden van bassist Wim Bom. Adonai wordt geleid door Liesbeth Fran ken. Zondag 5 november is om 10.00 uur de dankdienst voor ge was en arbeid. Tijdens de dienst treden de meisjesclub De Zonne straaltjes op en de blokfluit- groep. nen binnen in de boerderij. Ze krijgen een presentatie te zien van volkssterrenwacht Phi- lippus Lansbergen uit Middel burg over het zonnestelsel. „Hee, dat karretje is ook op tele visie bij de reclame van Hei- neken", roept een van de kinde ren als een plaatje van een mars sonde voor bij komt. Eigenlijk was het de bedoeling om met te lescopen naar de hemel te kij ken, maar de bewolking wilcle niet breken. Stenen voelen De kinderen hebben eerder die avond een schemerschim-tocht gedaan. „Dat was een beetje saai, Je moest stenen voelen en luisteren en dan vertellen wat je hoorde en toen heb ik een wind je gelaten... Dat was wel leuk." De jongens moeten hier nog steeds heel hard om lachen. Als de presentatie afgelopen is, gaan ze naar huis, daar wacht een kampvuur. „En dat is heel leuk." Naast de vleermuizen- tocht en de schemerschim-tocht stonden zaterdagavond ook nog twee workshops nachtfotografie op het programma. In totaal heb ben rond de tachtig personen de weg naar de boerderij weten te vinden. W erkgroepavond computerclub VLISSINGEN - Computerge bruikers kunnen op donderdag 2 november meedoen aan een werkgroepavond over genealo gie. De bijeenkomst wordt gehou den door de Zeeuwse afdeling van de vereniging voor compu tergebruikers HCC. De avond vindt plaats in Open Hof aan de Alexander Gogelweg 59 in Vlissingen. De werkroep- avond begint om 20.00 uur. agenda STREEK ACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Openbare vergadering Commissie Openbare Ruimte. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUOVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 - 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111 -454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans AH Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl maandag 30 oktober 2006 Tijdens een oefening worden alle omstandigheden van een brand zo precies mogelijk nagebootst. Grote afwezige: bluswater. En dat is wel eens lastig. foto Marijke Folkertsma door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - „De jeugd brandweer Westerschouwen is klaar voor uitruk." Bevelvoerder Martin staat samen met Mike, Jeffrey, Martin, Sja- rel, Kevin en Femke in vol ornaat klaar. In officiële brandweerkleding, met de helm op, wachten ze op de dingen die deze avond gaan komen. Het is vrijdagavond, zeven uur als de groep vanuit de kazerne in Haamstede vertrekt naar de voormalige gemeente werkplaats. Daar wordt een grote oefe ning gehouden, samen met het aspiran tenteam van de jeugdbrandweer. In een van de gebouwen is een brand in scène gezet. Uit geluidboxen komt gek netter van brandend hout. Een rode slin ger kerstverlichting en de nodige oranje zwaailichten geven aan waar het vuur is. Het is een flinke brand. Binnen woedt op twee plaatsen vuur en buiten heeft een hoop afval vlam gevat. De brand wordt in eerste instantie ver kend door het aspirantenteam, maar al snel is de inzet van de junioren nodig. De groep rent hard, maar zeer gedisci plineerd met de materialen over het terrein. Slangen worden uitgerold, kop pelingen gemaakt en terwijl de bevel voerder her en der opdrachten geeft beginnen twee leden van het team met het 'blussen' van de brand. De slang wordt gericht op de denkbeeldige vuur haard en dan wreekt het zich dat er niet met echt water geoefend kan worden. „We hadden vergeten het water er op te zetten. Normaal merk je dat direct maar nu niet", zegt Femke. „We hadden vroeger een oefencontainer. Daar kon je met echt water in oefenen en dat was ge woon leuker, maar landelijk zijn die af geschaft. Je moet nu meer in pandjes oe fenen", vertelt Rob van der Werfhorst, hoofd van de jeugdbrandweer Wester schouwen. Als de brand uit is, wordt alles opge ruimd. „Nummer twee en drie strek ken", klinkt het en de slangen worden netjes uitgelegd en opgerold. De teams van de jeugdbrandweer Westerschou wen doen het bijzonder goed. Zowel de junioren als de senioren zijn dit jaar Ne derlands kampioen geworden en ook in de afgelopen jaren was er telkens suc ces. Voor een groot deel zal dit te dan ken zijn aan de serieuze wijze waarop geoefend wordt. Negen volwassen en be geleiden de oefening met twaalf jonge ren. De bevelvoerder wordt elke stap ge volgd en dat geldt ook voor de andere leden. Direct na de oefening wordt ge wezen op dingen die goed gingen en za ken die misliepen. „Je mag meedenken met de bevelvoerder, maar je moet hem wel de kans geven zijn verhaal af te ma ken." Bij de tweede oefening van de avond (een brand in de schilderswerkplaats) is een 'slachtoffer' aanwezig. Stefan speelt een schilder die in het pand is. Hij is vanavond aan het meelopen en wil ook graag bij de jeugdbrandweer. „Ik heb er veel over opgezocht in de computer en mag nu meekijken." Het team slaagt er snel in om Stefan uit het pand te halen. Direct wordt hij overge dragen aan de ambulancebroeders. Iets te snel, want terwijl Stefan fictief op weg is naar het ziekenhuis, komen de spuitgasten tot de ontdekking dat ze nog van alles hadden moeten vragen. „Dat moet je eerder doen, hij is nu weg. Je moet blijven praten met het slachtof fer. Heeft hij een sleutel, weet hij of er gevaarlijke stoffen zijn?", leggen de jeugdleiders uit. „Als je ziet dat iemand bij het raam staat, probeer hem dan daar te houden. Als hij wegloopt, ben je hem kwijt." Van der Werfhorst is trots op de teams. Ze doen het goed en vanuit de jeugd brandweer stromen regelmatig leden door naar de gewone brandweer. „Naai de korpsen hier, maar er zijn ook ver schillende naar de beroepsbrandweer gegaan." Ook voor Mike is dat een ide aal. „Ik wil een van de drie belangrijke beroepen uitoefenen. Politie, ambulan ce of brandweer." door Mieke van der Jagt GOES - Op de Bevelanden en Tholen dreigt de wachtlijst voor een arbeidsplaats via de Wet so ciale werkvoorziening (WSW) nog langer te worden. Momen teel wachten al 116 mensen op een plekje bij de Betho en de rij groeit meer aan dan werd ver wacht omdat het Rijk ook voor volgend jaar het aantal gesubsi dieerde eenheden, banen dus waarvoor vanuit Den Haag be taald wordt, terugschroeft. De gemeenten, die het be stuur van de Betho vormen, wil len daar snel wat aan gaan doen. Volgens directeur A. Leenhouts van de Betho, was niet op ver mindering van het budget gere kend. „Er was ons min of meer beloofd dat het aantal gesubsidi eerde eenheden zou toenemen, waardoor er een begin zou wor den gemaakt met het inlopen van de wachtlijst. Dat die al zo lang is, is zeker niet alleen ons probleem. In Nederland wach ten 15.300 mensen die een indi catie hebben voor een WSW-baan, op een plekje. Bij ons is de wachttijd drie jaar. Dat vinden we veel te lang." Afgelopen week hebben de ge meentebesturen van de Bevelan den en Tholen afgesproken wat aan die wachttijden te zullen doen. Jongvolwassenen die we gens een beperking niet in het gewone arbeidsproces aan de slag kunnen, en mensen die in af wachting van een plaats bij de Betho een bijstandsuitkering krijgen, mogen op vrijwillige ba sis bij de Betho aan het werk. Ze behouden dan hun Wajong- of bijstandsuitkering, maar zijn in ieder geval in het arbeidspro ces opgenomen. „Aan het werk ligt het niet", zegt Leenhouts. „Er is werk genoeg bij de Betho, maar het gaat vooral om het geld. Ex- komt te weinig van het Rijk, dus ik ben blij dat de gemeenten deze oplossing hebben gezocht. Iiet is op volkomen vrijwilli ge basis en wie met behoud van uitkering komt werken, raakt zijn plekje op de wacht lijst niet kwijt. Wie dat doet, blijft via het Centrum voor Werk en Inkomen betaald wor den, maar kan in ieder geval een arbeidsiïtme opbouwen of hand haven." De stemming over de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer is morgen. TERNEUZEN - De brandweer van Terneuzen heeft zaterdagochtend rond half tien in de Tholen- straat een muur naar beneden gehaald om een ro de kater te redden. Het huisdier was in de ruimte tussen een tuinscheidingsmuur en de muur van een schuurtje gekropen en klem komen te zitten. Hoe meer de kat probeerde zich te bevrijden, hoe dieper hij zakte. Een eerste reddingspoging resulteerde er alleen in Rijbewijs kwijt na autorace MIDDELBURG - Een negentienjarige Middelbiu-ger is twee maanden na het behalen van zijn rijbewijs het docu ment al weer kwijt. Hij moest het dit weekeinde bij de po litie inleveren nadat hij bij een wedstrijd met een vriend een verkeerspaal uit de grond had gei-eden. Dat gebeurde op de Nederstraat in Middelburg. Een getuige zag dat de man de paal omver reed en doon-eed. De politie kon de au to vinden door een spoor van koelvloeistof te volgen. Toen zij de wagen onderzochten, kwam de Middelburger zich melden. ITij moest zijn rijbewijs inleveren. De man moet de schade vex-goeden aan de gemeente. Vlissinger gewond bij beroving VLISSINGEN - Op weg naar huis na een avond stappen is een 35-jarige Vlissinger zaterdagnacht door een onbe kende overvallen en bex-oofd van zijn huissleutels en zijn geld. De man is rond vier uur 's nachts in de Paul Kruger- straat overvallen. De onbekende ovei-valler, van wie de po litie geen goed signalement heeft, nam hem zijn huissleu tels en poi-temonnee met enkele tientallen eui-o's af. Het slachtoffer vond de sleutels verdei-op weer terug. Zijn geld is hij kwijt. Hij hield aan de beroving een blauw oog en een paar kapotte vingers over, omdat hij op de grond viel. Daarbij ging ook zijn kleding kapot. De Vlissinger kon niet goed vertellen hoe zijn overvaller eruit zag om dat het te donker was. Veere maakt ruimte voor fiets DOMBURG - De fiets krijgt meer nximte in de gem'eente Veei-e. In Domburg, Veere en Zoutelande moeten parkeer plaatsen voor auto's plaatsmaken voor fietsenstallingen, Bovendien worden de bestaande stallingen verbeterd. De gemeentei-aad heeft 50.000 euro uitgetrokken voor fiet senstallingen. De pi-ovincie heeft 12.500 euro subsidie t,oe- gezegd. Daarmee is voldoende geld beschikbaar voor de eerste fase van het fietspai-keerplan, die iets meer dan 60.000 euro kost. De tweede fase - oude beugels vervan gen en aanvullende maatregelen in het centrum van Zou telande en op de Kaai van Veere - kost ruim 40.000 euro. Het gemeentebestuur hoopt daarvoor Europese subsidie binnen te halen. Oostburgers halen krulboltitel OOSTBURG - Zaterdag streden in Oostburg 21 teams om de Nederlandse titel krulbollen. Het team van Raak tegen de Staak uit Oostbnrg haalde het in de finale van Molen- zicht met 9-6 Sluis moet oorkonde krijgen SLUIS - De gemeente Sluis moet een ooi-konde ontwikke len die als blijk van waardering aan vrijwilligers wordt uitgereikt. Dat idee lanceert oud-wethouder R. Leentfaar in een brief aan het gemeentebestuur van Sluis. „Vrijwil ligers zijn het cement van onze samenleving", betoogt Leentfaar. Leentfaar wijst erop dat een koninklijke on derscheiding een vorm van waai'dering is die uiterst se lectief wordt toegepast. Dat geldt ook voor bijvoorbeeld de invoering van ereburgerschap. Volgens Leentfaar is er behoefte aan een breder toepasbare blijk van waarde ring. dat het dier bedolven raakte onder puin. Vervol gens werd de hulp van de brandweer ingeroepen. Die kon de kater bevrijden, maar moest daarvoor de muur wel bijna tot op de grond toe afbreken. Het huisdier had wat stof in de ogen en was ge stresst, maar mankeerde verder niets. Brandweer man Mare Pieters kon de kater na de bevrijdings actie overhandigen aan de dolgelukkige eigena ren. foto Chris Platteeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31