PZC Servicecentrum groeit langzaam Belg pakt kampioenstitel blokarten op strand Ouddorp Levensliederen in Zierikzee Krachtenbundeling dorpen noodzakelijk Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Kantal vrijwilligers blijft punt van zorg voor Kerkwerfs intiatief PZC Nepagent berooft automobilist Stapper plast tegen politieauto K3 Redactie: 0113-315649 ^w.pzc.nl È-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. .Lezersservice: 0800-0231231 maandag 30 oktober 2006 waarin opgenomen iv/i-L.,' de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 -v RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151 ;door Melita Lanting KERKWERVE - Inwoners van Kerkwerve weten de weg naar servicecentrum meer en meer te vinden. Het proefpro- ect loopt een jaar en heeft in- niddels bewezen dat het levens vatbaar is, zeggen zowel wethou der R. van der Wekken als de be- ïeerders J. Hobé en H. van den „Het gaat steeds beter. In iet begin was er de nodige scep- i. Mensen zien inmiddels dat iet loopt. De avonden zijn ge vuld, nu komen de middagen." Het dorpshuis in Kerkwerve, waar het servicecentrum is ge vestigd, is een middelpunt van het dorp waar de verenigingen een zaal kunnen huren en waar dorpsbewoners 's middags en 's avonds binnen kunnen lopen om een biljartje te leggen, een kop koffie te drinken of samen breien of kaarten maken. Voor een substantieel deel wordt het centrum in stand gehouden door vrijwilligers. Dit concept is een experiment voor Schouwen-Dui- veland en wordt landelijk met veel belangstelling gevolgd. Een servicecentrum kan een belang rijke rol spelen in de leefbaar heid in het dorp. In Kerkwerve begint dat nu te groeien, al is het wel een kwestie van lange adem. „Mensen moeten hier een keer geweest zijn", zegt Hobé. „Ze moeten die drempel over." Die drempel wordt zo laag moge lijk gehouden. De foyer is gezel lig ingericht, met makkelijke stoelen en tafeltjes, er is een bil jart en een computer. „Mensen kunnen gratis gebruik maken van de foyer en niemand is ver plicht om een kop koffie te ko pen." Het concept in Kerkwerve is ook kwetsbaar. Het centrum kan alleen maar zo vaak open zijn als er veel vrijwilligers zijn. Die houden overdag het cen trum open, de beheerders zijn er alleen in de avonduren. „En we kunnen wel meer vrijwilligers gebruiken", vértelt Van den Bos. „Ook mensen die maar een maal per maand willen helpen, kunnen zich opgeven. Dan kun nen we teams vormen." De kwetsbaarheid! werd onlangs duidelijk toen een van de vrijwil ligers een nieuwe knie kreeg. Prompt was het centrum een middag in de week dicht. Nog niet alle plannen zijn uitge voerd. De kapper is voortijdig afgehaakt en ook het winkeltje is nog niet open omdat de ver gunning nog niet rond is. „We hopen begin volgend jaar te gaan draaien." Dan kan ieder een in het servicecentrum te recht voor de vergeten bood schap. Er komt een vriezer te staan met verschillende soorten vlees. „En als je daarbij dan ma caroni verkoopt en een bijbeho rende saus, dan hebben mensen een hele maaltijd." Van den Bos heeft plannen genoeg. Zo hoopt ze dat boeren uit de omgeving hun groente en aardappelen ook in het servicecentrum gaan ver kopen. „Dat is gemakkelijker dan op de fiets naar de boerderij en wij hoeven daar niets op te verdienen." Of het concept van Kerkwerve ook in andere dorpen wordt uit gevoerd, hangt volgens Van der Wekken af van de kernen zelf. „Wij zijn er zeker positief over, maar je hebt wel verschrikkelijk veel vrijwilligers nodig." door.Melita Lanting OUDDORP - De karretjes schie- Icn met hoge snelheid door het zand. De zeilers kijken gecon centreerd voor zich uit. Op twee wielen de bocht door, langs de vloedlijn naar het volgende keer punt. Het is de strijd om het open Nederlands kampioen schap blokarten (strandzeilen). Winnaar wordt Nicolas Boel uit België. De weersomstandigheden zijn zondagochtend bijna perfect voor de sport op het strand bij ile vuurtoren van Ouddorp. 'indkracht zes, droog, af en toe een zonnetje en laag water, want de karretjes hebben kleine jielen en dus een harde onder- rond nodig. .an het kampioenschap doen 42 (eelnemers mee uit Nederland, luitsland, België en Frankrijk, lannen en vrouwen, kinderen volwassenen, het maakt niet it. Het onderlinge klassever- is redelijk groot. Dat lordt goed zichtbaar als halver- je de vierde manche een Duit- op de finishlijn stil valt en let geen mogelijkheid zijn kar- Jlje weer op gang krijgt. Links rechts schieten de andere jeeinemers de onfortuinlijke Duitser voorbij. „Gewoon een kwestie van niet kunnen zei len", constateert wedstrijdlei der Hans Blanken. „Je hebt tech niek of je hebt het niet. We heb ben hem daarom ook uit de wed- Blokarten is volgens Blanken met moeilijk te leren. „Het is ge makkelijker dan gewoon zeilen, a een halve dag les zeil je weg, laar dat wil niet zeggen dat je an ook wedstrijden kan zei- Langs de kant staat een enkele ijganger en veel familie tan de wedstrijdzeilers. Rina Smits uit Monnickendam is een tan hen. Ze staat met het foto toestel in de aanslag. „Mijn lochter en schoonzoon doen ee. Ze doen het geloof ik wel goed.Ze moedigt haar dochter ig even aan die op dat moment De verschillen in niveau waren groot in het deelnemersveld van het Nederlands kampioenschap afgelopen weekeinde. De Belg Nicolas Boel bleek uiteindelijk de beste. foto Marijke Folkertsma voorbij komt gereden. „We zijn vrijdag al gekomen en staan met de camper bij een boer in de buurt." Dochter Sandra eindigt uiteindelijk op de zesde plaats in het totaalklassement. Het tweedaags kampioenschap kende zaterdag een valse start. Vanwege het tij zouden de wed- 'rima vogels op show Bruinisse door Melita Lanting (1RUINISSE - De jaarlijkse vo geltentoonstelling in Bruinisse 'ïecft meer vogels getrokken dan Judere jaren. Dit jaar zijn 256 kooitjes met vogeltjes inge stuurd. De publieke belangstel ling voor de beestjes was daaren- egen wat minder. Een trend die leen paar jaar te zien is. (Advertentie) Slïchimu Hospice BHHNV SchouwBü-Duivelani Vanaf 23 oktober te bereiken op tel. 0111 -453511 De vogelvereniging in Bruinisse is met 57 leden springlevend. Ondanks het grote aantal le den is de club in Bruinisse al langere tijd aan het samenwer ken met de vogelvereniging Westerschouwen, de enige an dere vogelclub op het eiland. Over en weer worden vogels geëxposeerd op eikaars tentoon stellingen. „Als club alleen krijg je te weinig vogels op een ten toonstelling. Over veertien da gen gaan wij met vier man naar de tentoonstelling in Noord- welle." De vogels die afgelopen weekein de in het dorpshuis in Bruinisse te zien waren waren volgens de jury van prima kwaliteit. De hoogste onderscheiding van de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers, het zogenoemde bonds- kruis, ging naar een grasparkiet van M. Boot uit Zierikzee. Hij haalde 91 punten. (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve - serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 t alfabet van Zeelani strijden om 9.00 uur in de och tend beginnen, maar de wind liet het op dat moment helemaal afweten. Wind Later in de middag trok de wind aan en konden alsnog twee man ches gezeild worden. „Dat wa- TERNEUZEN - Een 26-jarige man uit het Belgische Lede is vrijdagmiddag van zijn geld be roofd door een nepagent. Rond zes uur reed de man met 95 kilometer per uur langs het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent. Dat is harder dan daar is toegestaan. Hij zag dat achter hem een Volkswagen Golf reed. Deze auto voerde blauwe knipperen de lichtjes in de grille. De be stuurder van de Golf maande de Belg met een handgebaar te stoppen, wat de automobilist deed. De onbekende bestuurder stap te uit en gaf zich uit voor iemand van de politie, maar legi timeerde zich niet. Hij vertelde de Belg dat hij te hard had gere den. De Belg gaf dit direct toe. Vervolgens vertelde de nep agent de man dat 'dit hem geld ging kosten'. De Belg haalde daarom zijn portemonnee te voorschijn, met daarin enkele tientallen euro's. De nep agent griste die daarop uit de handen van de 26-jarige Belg, sprong in zijn aute en ging er vandoor. In de Golf zat ook een passagier, maar die persoon heeft zich niet laten zien. ren eigenlijk de mooiste man ches", vjndt kampioen Nicolas Boel. „Üie waren veel techni scher dan de wedstrijden van vandaag. De wind stond zater dag uit jiet zuiden en daardoor moesten' we opkruisen. Nu kwam 4e wind van zee, dwars op het parcours en dan kan je bijna niets meer goed maken als je verkeerd start." Zijn zoon Louis is dè jongste deelnemer met zijn negen jaar. Hij had het zaterdag gemakkelij ker dan de anderen omdat hij lekker licht is. „Maar het opkruisen was wel iets moeilijker dan vandaag." Louis heeft het niet slecht ge daan, hij is in de middenmoot geëindigd, tussen alle volwasse nen in. In het totaalklassement is Gero- me Cottet op de tweede plaats geëindigd. Richard Chardet is de eerste Nederlander op plek drie. ZIERIKZEE - het levenslied stond zaterdagmid dag en -avond centraal in Zierikzee. In zes cafe's in de binnenstand kon iedereen die dat wilde naar hartelust meezingen op klassiekers als Het kleine cafe aan de haven. In een bomvol 't Visslop zat de stemming er aan het einde van de middag al goed in, Zo goed zelfs dat de artiesten het publiek meer dere keren tot stilte moesten manen: „Mensen, kan het een klein beetje stiller. Wij kunnen ons zelf niet eens verstaan." Man mishandeld in Oosterland OOSTERLAND - Een 59-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duivelancl is zaterdagavond mishandeld in Oosterland. De man is door een tot nu onbekend persoon hard op de mond geslagen. Hij moest zich laten behande len bij de huisartenpost. De man liep rond 23.00 uur in de Burgemeester Van der Havestraat en maakte een opmerking over luidruchtig ge drag van jongeren bij een bushalte. Een deel van de jonge ren hield daarop op, maar een andere jongere stapte de bus in en haalde, terwijl hij op het trapje van de bus stond, uit naar de man. Die werd op de mond geraakt en viel achterover op straat. De buschauffeur alarmeerde de politie. Toen de dader dit in de gaten kreeg, sprintte hij de bus uit en verdween. Het slachtoffer is door de politie naar de huisartsenpost gebracht, naar de dader wordt nog gezocht. Reddingboot helpt redders OUDDORP - De bemanning van reddingboot Griend uit Ouddorp is zaterdag tot twee keer toe uitgerukt om colle ga's met problemen te assisteren. De eerste keer was rond half vier 's middags. Toen moest de reddingboot in actie komen omdat de auto van de Ouddorpse reddingsbrigade vast stond op het strand bij opkomend tij. De wagen stond inmiddels in het water en is losgetrokken met een truck. Drie uur later moest de bemanning opnieuw in ac tie komen omdat de reddingsbrigade met een andere wa gen opnieuw vast zat op het strand. Tijdens deze hulpac tie werd de reddingsboot weggeroepen om een zoekge raakte catamaran op te sporen op het Grevelingenmeer. De catamaran is gevonden en de onfortuinlijke reddings brigade is losgetrokken door een andere wagen. Vertraging recreatieverdeelweg RENESSE - De aanleg van de vex'bindingsweg tussen Re- nesse en de dammenroute (de N57) loopt vertraging op. Dit komt omdat de provincie er nog niet in is geslaagd al le benodigde grond aan te kopen. In december 2004 maak te de gemeente bekend dat de nieuwe weg (de tweede fase van de recreatieverdeelweg) in 2006 of uiterlijk 2007 een feit zou zijn. Die datum wordt niet gehaald. Als cle provin cie eenmaal de grond in eigendom heeft, moet ook nog een planologische procedure worden gevoerd. Wethouder R. van der Wekken verwacht overigens niet clat die proce dure lang zal duren. „Ik denk dat 2008 zeker gehaald zal worden." Met de aanleg van de nieuwe weg worden de Helleweg en de Rampweg ontlast van doorgaand verkeer richting Rotterdam. De derde fase van de recreatiever deelweg, de rondweg rond Scharendijke, ligt nog op de te kentafel. Het eerder voorgestelde tracé stuit op grote weerstand in het dorp. Onduidelijk is nog wanneer dit ge deelte van de weg aangelegd kan worden. door Ab van der Sluis KAMPERLAND - De Zeeuwse Vereniging voor Kleine Kernen moet zich omvormen tot een pro fessionele Federatie van Bewo nersorganisaties. In de federatie zijn stads-, wijk- en dorpsraden vertegenwoordigd. De belang rijkste taak van de nieuw te vor men federatie is het werken aan behoud en versterking van de leefbaarheid in de Zeeuwse ker nen. Dat staat in een advies van Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale culturele ontwikke ling. Gedeputeerde G. van Heukelom kreeg het advies zaterdag over handigd in Kamperland, tijdens de eerste zitting van het Zeeuws Plattelandsparlement, een ont moeting tussen stads- en dorps raden en provinciale politici. Behoud van de leefbaarheid in de Zeeuwse dorpen is één van de speerpunten in het beleid van de provincie. Het provin ciaal bestuur vindt het alleen al om die reden belangrijk dat er een overkoepelende gespreks partner is. De Zeeuwse Vereni ging van Kleine Kernen zou die taak op zich kunnen nemen, maar volgens Scoop heeft die vereniging zich nog niet kunnen manifesteren als spreekbuis van alle dorpen. Sinds 2002 is er bij voorbeeld nog geen enkele leden vergadering geweest. Volgens de provincie is er behoefte bij de dorpsbewoners om een geluid te laten horen. Het provinciaal be stuur leidt dat onder meer af aan de vele reacties van dorps-en stadsraden op het pro vinciaal omgevingsplan. In Zeeland zijn op dit moment 144 bewonersorganisaties ac tief. Zij organiseren activiteiten voor de bewoners of beheren een dorpshuis. De meeste, 34 stuks, zijn te vinden op Zuid-Be veland. Een provinciale organi satie van doxpshuizen heeft Zee land niet. Andere provincies, zo als Friesland en Groningen, ken nen wel zulke stichtingen. De nieuw te vormen Federatie van Bewonersorganisaties moet een goed uitgerust bureau krij gen, onder leiding van een bestuurder/directeur. De instel ling van een deelnemersraad kan zorgen voor draagvlak bij de doxpsbewoners. Tijdens de eerste zitting van het Zeeuwse Plattelandsparlement debatteer den Staterxleden met vertegen woordigers van dorps- en stads raden onder meer over veilig heid, de relatie tussen bewoners en de overheid en wonen. 's-HEERENHOEK - De politie heeft zaterdagnacht in 's- Hee- renhoek een stapper bekeurd die tegen de politiewagen ging staan plassen. De agenten die bij de auto hoorden, wa ren daar om een onwel gewor den zestienjarige jongen te hel pen. De jongen was overdag door zijn rug gegaan en na een be zoek aan de kroeg buiten in el kaar gezakt. Naar aanleiding van de bekeu ring van de plasser begon een omstander de agenten te beledi gen. Deze man sprong vervol gens meteen in een taxi, maar zal zijn bekeuring nog ontvan gen. De zestienjarige is naar de huis artsenpost gebracht. De vijftien dames (en een paar mannen in de bege leiding) zongen zich de longen uit het lijf met lied jes over de oevers van de IJssel en een zekere Jan. „Toppertje, echt een toppertje", verzekert een man uit het publiek en hij staat alweer te praten. Aan de bar zit een ander zit uit volle borst mee te zingen. „Och, het is heerlijk en het is ook nog eens goed voor je gemoed." Het festival in de verschil lende kroegen duurde tot diep in de nacht. foto Marijke Folkertsma zeeuwse almanak De meiden-popgroep K3 zong op de radio: „Was jij ook ooit zo verliefd, helemaal verlo ren?" De vierjarige Middelburgse fan zei tegen haar moeder: Weet je wat je ook kunt zeg gen? 'Helemaal betoeterd!'" Bijdragen voor deze rubriek; redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29