legio heeft jongeren hard nodig zc »ZC Niet langer dan drie dagen boos Diamanten paar in Goes verrast met vroeg feestje oorzitter RPA Zeeland maant tot actie tegen tekort aan werknemers op termijn ,11 Gemeente Kapelle staat stil bij bevrijding 1944 maandag 30 oktober 2006 (Fuaène Verstraeten NEUZEN - Er moet een ge le Zeeuwse actie op touw Jen gezet om jongeren te be ien voor Zeeland. Ze moe- rerleid worden om zich hier stigen- ivoor pleit voorzitter C. van jik van het Regionaal Plat- I Arbeidsmarktbeleid (RPA) and. De provincie, en voor- ook Zeeuws-Vlaanderen, te maken met een sterke rijzing, waardoor het in de amst steeds moeilijker dl vacatures op te vullen. ;ing is dat ouderen lan- d'oorwerken. Volgens Van jjk wordt daar op dit mo te veel de nadruk op ge- „Want hoe we het wenden keren, langer doorwerken een korte-termijnoplos- de babyboomers treden Alleen wat later uit. Het ons wellicht even respijt !e zoeken naar en vorm te ge- iaan een structurele oplos- betoogde Van Schaik op symposium Beelden over Ijd in het ROC Westerschel- pTerneuzen. lossing oplossing moet volgens Van uk gezocht worden bij de ere jongeren'. „Hiermee ra de kern van de zaak: er Mei' in de regio gewoon veel jongeren om dit op te De redenen waarom jongeren de provincie veria- igenda lazorgklachten: "10-0231231 Ifomaandag t/m vrijdag purende de openingstij- |n;zaterdags tot 12.00 uur ÏDACTIE EVELANDEN/THOLEN lationspark 28 ostbus31 (60 AA goes 0113-315670 ax: 0113-315669 [mail: redgoes@pzc.nl tank Balkenende (chef) irnelleke Blok "illem van Dam ilieke van der Jagt bPaardekam de Vries (sport) rmen van der Werf ntrale redactie ationspark 28 tbus 31 0 AA goes (0113)315500 (0113)315669 ail: redactie@pzc.nl ernet •pzc.nl mail: web@pzc.nl ten zijn zijn gebrek aan scho lingsmogelijkheden en gekwali ficeerd werk. Vanuit de campagne de Grijs- Groene Motor word op dit mo ment een brede enquête uitge voerd. Volgens Van Schaik is nu al duidelijk dat vele Zeeuwse jongeren die - tijdelijk - elders studeren best terug willen ko men 'als er maar banen zijn'. „We moeten accepteren dat jon geren een aantal jaren weg zijn om een studie af te ronden, maar stevige acquisitie op terug komst vanaf 24 jaar moet effec tief kunnen zijn", denkt Van Schaik. „Bedrijven zullen bena derd worden hieraan mee te wer ken zodat in de toekomst ge richt jongeren benaderd kunnen worden voor eventuele terug keer uit Noord-Brabant of de Randstad." Het project de Grijs- Groene Motor biedt volgens Van Schaik genoeg aanknopingspun ten om met de problematiek aan de slag te gaan. „Als wij in Zee land hier zelfbewust mee door gaan, kunnen we uiteindelijk het economisch klimaat verbete ren en tevens een evenwichtiger samenleving ten zuiden van de Westerschelde verwezenlijken." Voorzitter J. Boogerd-Quaak van de Stuurgroep Ouderen en Arbeid Zeeland wees erop dat Zeeuws-Vlaanderen de sterkste vergrijzing kent in Zeeland. Zij. betoogde dat er een markt ligt voor de ROC's om oudere werk nemers bij te scholen, zodat ze aan het werk kunnen blijven. Anderzijds zouden ouderen die geen baan hebben via scholing weer naar de arbeidsmarkt toe- geleid kunnen worden. Boorgerd-Quaak rekende voor dat er bij een gelijkblijvende ar beidsparticipatie in 2030 in Zee land 12.600 mensen te weinig zijn. „Het lijkt nog ver weg", be toogde ze, maar het is zaak er nu al volop mee aan de slag te gaan." jeenkomst imputerclub ISSINGEN - Computerge ikers kunnen donderdag tioen aan een werkgroep- ad over genealogie van de aivse afdeling van de vereni voor computergebruikers avond vindt plaats in Open aan de Alexander Gogelweg iVlissingen. iverkroepavond begint om Duur. WEKACTIVITEITEN BVOUTSDIJK - Het Fort, 10-17 Open voor bezichtiging; •S-Ter Valcke, 19.30-21.30 uur: Al- is per Café; ^ISWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: KENSZAIMD - - De Stenge, 19.15 Bridgen bij de Bridgeclub Borsele; ELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil- Elub; 10.00 uur: Internationaal dan- ir: Soos, biljarten; 14.30 Gym; Gioenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be- in carapatiënten; IININGEN - Ons Dorpshuis, U7.00 uur: Biljartclub senioren; Open avond muziekvereni- EMM; 19.30 uur: schaakclub de Dame; IRE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer jen voor ouderen; •LDINGE - De Wemel, 9.15 - en 10.00-10.45 uur: Meer be- lor ouderen; 13.00 uur: Soos; an kaarten; 14.00 uur: Koers- BSmits, de Meestoof, Studie/ beleg- Eclub; |SEKE - Zorgcentrum Vredelust, Bewegen voor ouderen; Buur: Biljarten in de hal; jfiefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Anneke van Rooij en Elly Rausch wandelen in de binnentuin van woongemeenschap van ouderen Popkensburg door Maurits Sep SINT LAURENS - In den beginne was het soms moeilijk nieuwe bewoners te vinden voor Hof Popkensburg, Twintig jaar na de oprichting' - die zaterdag is gevierd - bestaat er een wachtlijst voor Zeelands eerste en enige woongemeen schap van ouderen in Sint Laurens. „Van ouderen", benadrukt Elly Rausch (76), die er achttien jaar woont. „Niet vóór ouderen. Dat impliceert dat ie mand anders de baas is, dat alles voor je geregeld wordt. Zoals in een gewoon verzorgingshuis waar ze van bovenaf dingen opleggen. Wij regelen alles zelf." De 22 bewoners van Hof Popkensburg zijn 'meer dan goede buren', meent An neke van Rooij (61), secretaris van de woongemeenschap. „Gewone buren ko men je niet wassen als je dat zelf niet kunt", beaamt Rausch. Van Rooij: „We wonen zelfstandig en hebben een privé- leven, maar zorgen beter voor elkaar dan in een gewone straat. Daarom wil de ik dit ook, ik wilde ergens bij ho ren." Dat gevoel heeft ze in de twee jaar dat ze er woont, sterk gekregen. „Je hebt veel met de anderen te maken. Eris heel wat af te spreken en te regelen. Wie in de tuin werkt, wie klusjes op knapt, wie op welke dag de koffie zet. We drinken namelijk elke ochtend sa men koffie. Om tien uur. Soms blijf je tien minuten, soms een uur." Niet meedoen is eigenlijk geen optie. „Dan plaats j,e jezelf buiten de gemeen schap", vindt Van Rooij. „Ja, je moet je aanpassen, maar je moet jezelf ook la ten meetellen." Af en toe verstek laten gaan mag best, merkt Rausch op, mits je je vooraf uit schrijft. „Dat is belangrijk omdat we dan weten dat je niet komt. Dat heeft met onderlinge controle te maken. Stel dat je gevallen bent en onder aan de trap ligt. Als je je niet hebt uitgeschre ven maar niet verschijnt, weten we dat er iets niet goed is en dan gaan we kij ken. Dat hebben we wel eens meege maakt hoor." Anneke van Rooij ervaart de afspraak om elke dag samen te komen en de on derlinge controle helemaal niet als een druk. „Het geeft juist een bindende fac tor die ik prettig vind. Maar goed, dat heeft met je karakter te maken." Elly Rausch knikt. „Geven en nemen. En als je ouder wordt, doe jé minder. Dat is spreekt vanzelf. De eerste vier jaar was ik secretaris. Toen hadden we ook nog een moestuin waarin we werkten. En we kookten elke dag samen. De moes tuin is weg en met samen koken zijn we in 2000 gestopt. Er waren te weinig mensen voor de kookgroepen." Van Rooij: „En nieuwe mensen zagen ertegenop. Ik vind het leuk om af en toe voor iedereen te koken. Maar als we nu nog elke dag samen moesten eten, was ik hier niet komen wonen." Rausch: „Enfin, toen hebben we ge stemd wat we zouden doen. Ik was te gen het opheffen van de gezamenlijke maaltijden, maar nu ben ik er blij mee dat we allemaal voor onszelf koken." De bewoners van Popkensburg stem men over alles. Over de aanschaf van nieuwe stoelen voor de eetzaal en over nieuwe bewoners. Wie zich in de woon gemeenschap wil vestigen, moet een week komen logeren en volwaardig mee doen. Rausch lacht. „Je komt op zicht." Net zoals studentenhuizen een ballota ge hebben, beslissen de ouderen in Pop kensburg gezamenlijk of een kandidaat binnen de groep past. Er zijn wel eens mensen geweigerd, beamen de dames. Rausch: „Soms klikt het meteen, soms helemaal niet. Er was een mevrouw die hier wilde komen, maar die echt andere interesses had dan de meesten van ons. Dat werkt niet. Of iemand die meteen allerlei dingen wilde veranderen Dat kan niet. Je moet respect hebben voor hoe we hier leven. In de loop der jaren zijn de regels losser en de verhoudingen vrijer geworden, heeft Elly Rausch gemerkt. Democrati scher. „In het begin mocht je nog geen plantje verzetten in de tuin." Te vrij mag het wat haar betreft echter niet worden. „Maar daar zorgen we wel voor." Van Rooij: „Als ik merk dat ie mand zich wat terugtrekt, ga ik met hem of haar praten." Rausch: „Dat is qqkqouw beroep geweest." Van Rooij: foto Ruben Oreel „Ik was maatschappelijk werkster. Als er iets is, moet je het uitspreken. Dan kunnen we het ook weer oplossen." Rausch lacht: „Je mag niet langer dan drie dagen boos blijven." Bij de oplichting van de woongemeen schap, in 1986, werd Hof Popkensburg door buitenstaanders gezien als een commune, herinnert Rausch zich. „Met hoeveel mensen slapen jullie op één zaal, wilden ze dan weten. Maar zo gaat het helemaal niet. Dat is inmiddels wel bekend. Iedereen heeft een eigen huisje, waarvoor we huur betalen aan de eige naar, de Maatschappij van Welstand. Die is in 1822 opgericht om protestant se boeren in het katholieke zuiden te on dersteunen." Die maatschappij probeert Hof Pop kensburg al een paar jaar te verkopen. Tot op heden zonder succes. Toch zal er wel een keer een nieuwe huisbaas ko men, verwacht Van Rooij. „Gelukkig hebben we goede statuten", verzucht Rausch. „Wij willen zelf de nieuwe bewoners blijven kiezen." De huidige eigenaar heeft beloofd dat dat zal blijven kunnen, weet Van Rooij, maar Rausch is er niet helemaal gerust op. „Je loopt altijd de kans dat dat ver andert." Alleen als er te weinig belang stelling zou zijn voor de woongemeen schap en die in het voortbestaan wordt bedreigd, nuanceert Van Rooij, en zo ver komt het volgens haar niet. „Dit is zo uniek." Dat vindt Rausch ook. Ze wijst over de velden lichting Grijpskerke. „In dat wit te huisje woonde ik. Ik heb het hier zien bouwen. Dit is zo'n prachtige plek." door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - Met vier kor te plechtigheden in de vier Ka- pelse kernen, is zaterdag de be vrijding van Kapelle gevierd. De gemeente doet dat altijd op 28 oktober, omdat in 1944 op die datum de bezetter achter het Kanaal door Zuid-Beveland werd gedreven. Dat dat met geweld en veel per soonlijk verlies gepaard ging, ge tuigen de namen op de monu menten voor de gevallenen in Biezelinge, Kapelle, Schore en Wemel dinge. Door op de bevrijdingsdag kran sen bij de monumenten te leg gen, herdenkt Kapelle alle slachtoffers die in de Tweede Wereldoorlog gevallen zijn. In Wemeldinge was het wethou der G. Burger die de krans legde bij de bibliotheek. Hij deed dat samen met J. Zonneville, die ze ventien dagen oud was toen de bezetting voor Wemeldinge was afgelopen. Het huis, waarin haar wieg stond, werd wel stuk geschoten. Het Kapelse zwaartepunt ligt wat betreft de viering van de be vrijding op 28 oktober. In mei knopen de de dorpsgemeen schappen de viering graag aan de uitbundige feestelijkheden van Koninginnedag, maar de ge meente heeft een extra organisa torische taak. Omdat in de strijd om het Ka naal door Zuid-Beveland bij het begin van de oorlog veel Franse en Noord-Afrikaanse solda ten zijn gesneuveld, ligt in Kapelle de Franse Erebegraaf plaats. Een internationaal gezelschap herdenkt daar jaarlijks de moe dige, maar verloren strijd in de meidagen van 1940. Belg beroofd door nepagent TERNEUZEN - Een 26-jarige man uit het Belgische Lede is vrijdagmiddagvan zijn geld beroofd door een nepagent. Rond zes uur reed de man met 95 kilometer per uur langs het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent. Hij zag dat achter hem een Volkswagen Golf reed. Deze auto voerde blauwe knipperende lichtjes in de grille. De bestuurder van de Golf maande de Belg met een handgebaar te stop pen. De onbekende bestuurder stapte uit en gaf zich uit voor iemand van de politie, maar legitimeerde zich niet. Hij vertelde de Belgische automobilist dat hij te hard had ge reden. De Belg gaf dit direct toe. Hierop vertelde de nep agent dat dit hem geld ging kosten. De Belg haalde zijn portemonnee met enkele tientallen eu ro's tevoorschijn. De nepagent griste die daarop uit de handen van de 26-ja- rige Belg en reed weg. In de Golf zat een bijrijder, maar die persoon heeft zich niet laten zien. Hardere aanpak drugspanden TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat de eigena ren van panden waarin harddrugs verkocht worden, stren ger aanpakken. Nu worden panden te snel verhuurd aan lieden waarvan de 'eigenaar kan inschatten dat ze in drugs handelen", zegt burgemeester J. Lonink. Hij rea geert daarmee op schriftelijke raadsvragen van onafhan kelijk raadslid P. Broekhuysen. Die vraagt om een stren gere aanpak van de handeï in harddrugs. Volgens de hui dige gedragslijn, die gebaseerd is op de Wet Damocles, krijgt de bewoner van een pand waarin harddrugs wor den gedeald bij de eerste overtreding een schriftelijke waarschuwing. De tweede keer gaat het pand voor een half jaar dicht en bij een derde overtx-eding' voor twaalf maanden. „Pas bij de vierde overtreding heeft de overtre der een echt probleem", betoogt Broekhuysen. „Dan wordt de zaak definitief gesloten. Een buitengewoon sof te aanpak van de verkoop van harddrugs." Broekhuysen constateert dat de verkoop van harddrugs in Terneuzen de laatste tijd toeneemt. Zolang de huidige gedragslijn bij overtredingen blijft bestaan, zal het vol gens Broekhuysen in Terneuzen 'dweilen met de kraan open' blijven. Hij pleit ervoor om de schriftelijke waar schuwing te schrappen en bij een overtreding een pand meteen een half jaar te sluiten. Volgens Lonink roept Broekhuysen voor zijn beurt. „We hebben afgesproken dat we eerst het onderzoek afronden met betrekking tot het te voeren drugsbeleid. Daarna gaan we in discussie met de gemeenteraad." Veere geeft fiets meer ruimte DOMBURG - De fiets krijgt meer ruimte in de gemeente Veere. In Domburg, Veere en Zoutelande moeten parkeer plaatsen voor auto's plaatsmaken voor fietsenstallingen. Bovendien worden de bestaande stallingen verbeterd. De gemeenteraad van Veere heeft vorig jaar reeds beslo ten dat het fietsen gestimuleerd moet worden. Dat is be ter voor de gezondheid van de berijder en voor het milieu. Bovendien nemen fietsen minder ruimte in op de weg dan auto's. De fiets is ook al een belangrijk vervoersmiddel in Veere, maar het stallen is soms nog een probleem. Vooral in Dom burg, Veere en Zoutelande moeten er meer en betere stal lingen komen. Daarvoor heeft het college nu een plan van aanpak gemaakt. Echtpaar Koper-Bcrgenhenegouwen. foto Dirk-Jan Gjeltema Wethouder G. Burger (links) legt samen J. Zonneville een krans in Wemeldinge. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Met een verrassings feestje heeft het echtpaar Ko- per-Bergenhenegouwen in Goes zondag het zestigjarig huwelijks jubileum gevierd. Eigenlijk is de diamanten jubileumdag pas van daag, maar één van de dochters zette het feestprogramma voor zondag op touw. Zo was het makkelijker om alle negen kin deren bij de feestelijkheden te betrekken. E. Koper en H. Bergenhenegou- wen kregen zondagochtend dus bij verrassing een corsage opge speld. Daarna gingen de rolstoelen in optocht naar het restaurant van verzorgingshuis Sint Maarten in de Groe, waar het echtpaar sinds een halfjaar woont. Wat Koper niet wilde geloven, ge beurde toch: de burgemeester van Goes, D. van der Zaag, kwam het echtpaar samen met zijn echtgenote feliciteren. Ko per nam meteen de gelegenheid te baat om zijn visie op de poli tieke toestand van Nederland te geven. Bij het echtpaar zitten de beginselen der sociaal-democra tie er goed ingebeiteld en Ko per, negentig jaar, maakt graag duidelijk waarom. Geboren in Scheveningen had Koper een loopbaan in de bouw: opperman, metselaar en steiger bouwer. Het kostte hem zijn rug; vóór zijn zestigste werd hij afgekeurd. Zijn vrouw, 83 jaar inmiddels, bracht negen kinderen groot. Ook zij moet gebruik maken van de rolstoel, maar ze kan in huis nog uit de voeten. De familie heeft tot ruim twin tig jaar geleden altijd in Den Haag gewoond. Eenmaal ver huisd naar Vlissingen, woonden ze door heel Zeeland. „Als ik het ergens niet naar mijn zin heb, ga ik weg", zo simpel ziet Koper het. Volgens de kinderen hebben hun ouders wat dat betreft wel .een record gevestigd. Maar in Sint Maarten in de Groe heeft het echtpaar het goed naar de zin, dus daar zullen ze waar schijnlijk blijven. Wat betreft de nazaten is het stel de tel al bijna kwijtgeraakt. Met 25 kleinkinderen, tien ach terkleinkinderen en nog een paar nazaten onderweg wordt het steeds ingewikkelder. Man mishandeld OOSTERLAND - Een 59-jarige man uit de gemeente Schou- wcn-Duiveland is zaterdaga vond mishandeld in Oosterland. De man liep rond elf uur in de Burgemeester Van der Have- straat en maakte een opmerking over luidruchtig gedrag van jon geren bij een bushalte. Een jon gere stapte de bus in en haalde, terwijl hij op het trapje van de bus stond, uit naar de man. Die werd op de mond geraakt en viel achterover op straat,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27