Judotitels zonder waarde PZC PZC Cardinals World beslissen Series Handballers sluiten toernooi af met overwinning Machtsvertoon van Yuri van Gelder 17 Eindelijk zege Federer in geboortestad Basel Judoka's prolongeren hun titels Toppers hoeven niet te schitteren op NK Lansink wint in Zuidlaren maandag 30 oktober 2006 Heideman wint eindelijk marathon AMSTERDAM - Schaatser Jan Maarten Heideman heeft j de vierde marathon voor de Essent topcompetitie gewon- nen. Hij was al weken in topvorm, maar slaagde er niet in ook maar één podiumplaats te veroveren. Heideman was in Amsterdam de sterkste in de massasprint. Hij bleef Ax- i jan Stroetinga en de Fransman Cédric Michaud voor. Bij de vrouwen won Elma de Vries. De Friezin toonde zich in de eindsprint de snelste van een kopgx-oep van acht rijdsters. Mariska Huisman en Helen van Goozen werden respectievelijk tweede en derde. Daniëlle Bekke ring blijft leider in het klassement. ANP Polgar en Mamediarov delen zege HOOGEVEEN - Judit Polgar en Sjachriar Mamediarov hebben het Essent-schaaktoernooi op hun naam geschre ven. Polgar versloeg in de zesde en laatste ronde met zwart de Bulgaar Veselin Topalov, Mamediarov won van Ivan Sokolov, die met een half puntje als laatste eindigde in de vierkamp. Polgar en Mamediarov haalden uit zes duels 4,5 punten. Topalov eindigde als derde met 2,5 pun ten. Polgar ontworstelde zich tegen Topalov, die onlangs de WK-tweekamp tegen Kramnik verloor, aan een wurg greep en pakte zelfs de zege toen de Bulgaar te fanatiek i op jacht ging naar de zege. Sokolov bereikte tegen jeugd-wereldkampioen Mamediarov een gewonnen stel- ling, maar miste de winnende zet. ANP Bokskampioen Berbick vermoord KINGSTON-Voormalig wereldkampioen in het zwaarge wicht Trevor Berbick is zaterdag vermoord. Het lichaam i van de vroegere profbokser werd op een binnenplaats van een kerk op zo'n 100 kilometer van Kingston gevonden, i De Jamaicaan werd met een hakmes om het leven ge bracht. Berbick (52) was in 1981 de laatste bokser die tegen de le- i g'endarische Muhammad Ali aantrad. Dat duel won de Ja maicaan. Hij verloor in 1986 zijn wereldtitel (WBC-vef- sie) aan Mike Tyson. In die partij ging Berbick voor tien i tellen neer. De Jamaicaan bokste tot 2000. ANP Nieuwkerk wint NK wintertriatlon ASSEN - Wim Nieuwkerk en Bianca Broers hebben in As sen de nationale titels wintertriatlon veroverd. Duatlon- specialist Nieuwkerk versloeg na 10 kilometer lopen, 50 kilometer fietsen en 20 kilometer schaatsen de kampioe nen van de afgelopen jaren, Feike Loots en Guido Gosse- link. Bianca Broers uit Lemmer debuteerde op de NK met een verrassende zege. Drievoudig kampioene Ada van Zwieten eindigde als twëede. ANP Derde wereldtitel rallyrijder Loeb SYDNEY - De Franse autocoureur Sebastian Loéb is voor de derde keer wereldkampioen rally geworden. Hij hoefde daar niet voor in actie te komen in de Rally van 1 Australië. Loeb brak onlangs een arm bij een ongeluk met de fiets. Omdat zijn Finse concurrent Marcus Grönholm in Sydney niet verder kwam dan de vijfde plaats werd - Loeb, twee ronden voor het einde,' onbereikbaar in het i klassement om de wereldtitel. De Rally van Australië werd gewonnen dvoor de Fin Mikko Plirvonen. ANP/RTR van onze sportredactie denne naar de tweede plaats van de wereldranglijst. In totaal BASEL - Roger Federer heeft heeft de 19-jarige Russin nu vijf- eindelijk het tennistoernooi in tien internationale titels be- zijn geboortestad Basel aan zijn haald. enorme erelijst toegevoegd. Richard Gasquet, als jongetje van negen al uitgeroepen tot su- Op de plek waar hij ooit als bal- pertalent van Frankrijk, won lenjongen langs de lijn stond, het Lyon Open in de finale te- won hij gisteren zijn elfde toer- gen zijn landgenoot Mare Cic- nooi van 2006. Nooit triomfeer- quel. Het publiek zag een teleur- de hij voor zijn naaste buren. In stellende apotheose, want de in de finale versloeg de Zwitserse middels 20-jarige Gasquet over- nummer één van de wereld de klaste zijn opponent op alle fron- Chileen Fernando Gonzalez, ten. Met 6-3 6-1 haastte hij zich Het duel over maximaal vijf sets in een uur en twaalf minuten was na drie sets klaar: 6-3 6-2 naar de huldiging voor zijn vier en 7-6 (tiebreak 7-3). de toernooizege. ANP Federer en Gonzalez stonden een week geleden eveneens in de eindstrijd tegenover elkaar. Ook TAp, Rol/bar in het Madrid Masters was de AZc DdIVKCl Zwitser toen veruit de sterkste. WÜïlt FUtUFÊ „Dit is een van mijn mooiste mo menten als tennisser", zei Fede- DEN HAAG - Tennisser Thiemo rer na afloop tegen 'zijn' pu- de Bakker heeft zijn tweede bliek. „Hoewel ik altijd proften- proftitel in drie weken gewon- nisser wilde worden, heb ik als nen. ballenjongen nooit durven dro men hier ooit als groot kam- De 18-jarige Nederlander pioen te staan." schreef het Future-toernooi van Mario Ancic veroverde de titel Ponta Delgada in Portugal op in het St. Petersburg Open. De zijn naam. Twee weken geleden als derde geplaatste Kroaat ver- was hij de sterkste in een Future sloeg titelverdediger Thomas Jo- in Albufeira. hansson uit Zweden in een uur De Bakker, afgelopen zomer ju- en drie kwartier met 7-5 7-6 (tie- niorenkampioen op Wimbledon, break 7-2). rekende in de finale af met de Voor de 22-jarige Ancic was het Spaanse hardhitter David Canu- de derde individuele ATP-titel das: 6-2 6-4. Door deze twee uit zijn loopbaan met daarin zes toernooizeges bereikt De Bak- verloren finales. Eerder triom- ker de top 500 van de ATP-rang- feerde hij tweemaal in Rosma- lijst. GPD len (2005 en 2006). Ook won hij met Kroatië de Daviscup in 2005. Ancic, ex-pupil van Jong Oran je-coach Rohan Goetzke, bereik te in de Champions Race het to- VALENCIA - Padraig Harring- taal van 381 en de tiende plaats, ton heeft zich voor het eerst Hij hield uitstekende kans op laten kronen als beste professio- deelname aan de Masters Cup in nele golfer van de Europese Shanghai met de beste acht ten- Tour. nissers van de wereld. Een goed resultaat in het Parijs Masters De Ierse golfer deed dat in een van komende week brengt hem zinderende ontknoping bij de een heel eind op weg. Volvo Masters in het Spaanse cSotogrande, waar hij in de laat- ojarapOVa ste wedstrijd van het seizoen ge- Maria Sjarapova behaalde in deeld tweede werd. De zege Linz haar vijfde titel in het lp- ging op Valderrama naar de In- pende tennisjaar. De Russische diërJeev Milkha Singh, nummer één versloeg de Russi- Harrington, die het gehele sei- sche nummer twee Nadia Petro- zoen niet boven aan het klassè- va met 7-5 6-2. Eerder zegevier- ment had gestaan, kaapte de de Sjarapova in het US Open, Vardon Trophy weg voor de Indian Wells, San Diego en vori- neus van Paul Casey. De Engels- ge week in Zürich. Door alleen man ging als leider de Volvo de finale te bereiken in Linz Masters in, maar kwam mede passeerde de kampioene de door buikgriep niet verder dan Belgische Justine Henin-Har- de gedeelde 21e plaats. GPD Harrington beste Europese Tour SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl È-mail: web@pzc.nl ROTTERDAM - Vijf van de zeven titelverdedigers zijn zaterdag in Rotterdam wederom Nederlands kam pioen judo geworden. Alleen in de klassen tot ne gentig en tot honderd kilo waren er wisselingen van de wacht. Bij de gewichts categorie tot negentig kilo kon dat niet anders omdat kampioen Mark Huizinga vanwege trainingsachter stand had afgezien van deelname. De 21-jarige Henk Grol van Kenamju mag zich een jaar lang de beste judoka van Neder land noemen. Danny Meeuwsen deed in de categorie tot honderd ki lo wel mee, maar verloor al in de eerste ronde van de onbekende jongeling Thijs Dekker (18) van het Haar lemse Kenamju. Uiteinde lijk was het veteraan Rog ier Smulders (31 jaar) die net als in 2004 de titel voor zich opeiste. De Tilburger deed dat door aanstormend talent Benjamin van Leeuwaarde in de finale te verslaan. De andere titels gingen naar Leon Borgstede (-60), Dex Elmont (-66), Bryan van Dijk (-73), Guillaume Elmont (-81) en Grim Vuijs- ters (+100). Wereldkampioe ne Edith Bosch meldde zich aan voor de titelstrijd voor vrouwen, die op 11 no vember worden gehouden. De titelverdedigster had zich na een operatie aan haar elleboog afgemeld, maar het herstel verloopt zo spoedig, dat ze straks op de mat denkt te kunnen ver schijnen. Helemaal zeker is haar deelname nog niet. „We gaan binnenkort met de arts bekijken of het ver antwoord is", zei Bosch, af gelopen zaterdag als toe schouwer aanwezig was bij de NK mannen. „Maar die titel is van mij, dus als het kan ga ik hem verdedigen." GPD 16,175 punten. Het brons was voor Kevin Tan uit de Verenig de Staten (16,075). Van Gelder won vrijdagavond in Stuttgart ook al de kwalifica tiewedstrijd, met een totaal van 16,450. Hij eindigde vorige week bij de WK in Denemarken op de derde plaats. In 2004 zege vierde Van Gelder eveneens bij de wereldbekerwedstrijden in Stuttgart. Het was zaterdag zijn veertien de eindzege in het wereldbeker circuit. Epke Zonderland werd gisteren zevende in de finale van het on- van onze sportredactie foto Koen Suyk/ANP DEN HAAG - De St. Louis Cardinals hebben na een 4-2-overwinning op de Detroit Tigers de World Series gewon nen. De Cardinals kwamen door de zege in de best-of-sevenserie op een beslissende 4-1-voor- sprong. „Niemand geloofde in ons, maar wij geloofden in ons zelf", aldus kortestop David Eckstein. Eckstein werd uitgeroepen tot de meest waardevolle speler van de 102de World Series. Hij was in het veld én aan slag van grote waarde voor de Car dinals. Dat leverde hem een award en een gele Corvette op. Hij vond echter dat niet alleen hij in het zonnetje gezet moest worden. „Dit heb ik niet al leen gedaan. Het was een team prestatie." GPD In Rotterdam werden zaterdag weer zeven judoka's tot natio naal kampioen gekroond. Maar wat voor waarde heeft zo'n ti tel? Geen enkele, vindt bonds coach Maarten Arens. door Herman Wissink ROTTERDAM - Stel je voor: Ajax besluit om niet meer deel te nemen aan de Nederlandse competitie om alleen nog maar in de Champions League te spe len. Zo ongeveer moeten de Ne derlandse kampioenschappen ju do worden gezien. Een leuk toernooitje zonder enige waarde. Want het winnen van een NK-titel geeft geen en kel recht op deelname aan de Europese, dan wel wereldkampi oenschappen, Daarom zaten zaterdag judoka's als Mark Huizinga en Dennis van der Geest op de VIP-tribune te kij ken hoe de medailles in de diver se gewichtsklassen werden ver deeld. De Nederlandse kam pioenschappen passen niet in het schema in een seizoen waar in alleen de EK en de WK rich ting de Spelen van 2008 in Pe king tellen. Bondscoach Maarten Arens ver woordde zaterdag de gedachte daarachter: „Het NK is mooi voor de mensen die er aan zitten te komen. Het zijn titels zonder waarde. Voor de topsporters niet en voor mij niet. Zo is het al tijd al geweest. Iemand kan hier winnen, maar vervolgens nooit iets presteren tegen de wereld toppers en een ander wordt der de of doet niet mee, maar doet het intei'nationaal wel goed. Wie denk je dan dat ik meeneem naar EK en WK?" Er zijn judolanden waar de na tionale kampioenschappen wel degelijk iets voorstellen. Daar wordt geredeneerd dat de num mer twee naar de Europese kam pioenschappen mag en de win naar van het goud zijn land ver--- tegenwoordigt op de mondiale ti telstrijd. Traditioneel is dat de Neder landse judobond de internatio nale World Cups gebruikt als van onze sportredactie LEEUWARDEN - De Neder landse handballers hebben het vierlandentoernooi in Leeuwar den afgesloteix met een zege. Na minieme nederlagen tegen Oos tenrijk en Italië (steeds met één treffer) volgde gisteren een ruime winst op Turkije: 28-22. De Nederlandse mannen eindig den op doelsaldo op de tweede plaats. Oostenrijk won het toer nooi door op de slotdag met Ita lië af te rekenen: 21-20. De toer- nooiwinnaar is volgend jaar ja nuari de eerste tegenstander ZUIDLAREN - Jos Lansink heeft gistermiddag in Zuidlaren de Grote Prijs van Drenthe ge wonnen. De wereldkampioen uit Lana- ken was met de 10-jarige merrie Ta Belle van Sombeke de beste van de zeven barragekandida ten. De Nederlander Mare Hout zager werd tweede met Opium, voor zijn landgenoot Jur Vrie- ling met VDL Emmerton. Voor Lansink was het de derde keer dat hij het hoofdnummer in Zuidlaren won. Eerder deed de 45-jarige geboren Twente naar dat in 1989 en 1994, met de dit jaar overleden hengst Libero H. Het was opvallend dat hij in Drenthe aan de start verscheen, aangezien de internationale top zich dit weekeinde vooral in Hannover meldde. „Ik kom hier graag", verklaarde Lansink zijn aanwezigheid. ANP van Oranje in de kwalificatie reeks op weg naar het Europees kampioenschap in 2008. Nederland, dat zaterdagavond Italië had laten ontsnappen in de slotfase, begon gisteren zwak aan het laatste duel. De ploeg van Pim Rietbroek keek snel tegen een achterstand aan: 1-6 en 4-8. Dat had niet zozeer met een falende defensie te maken, maar meer met gebrek aan effec tiviteit in de aanval. Oranje mis te in de aanvangsfase veel kan sen. Daarna begon de inhaalra ce van Oranje. De basis daar voor lag in een betere dekking en goed keeperswerk van Lu- cien Zwiers. Na 25 minuten leid de Nederland weer met 11-10. Bij het ingaan van de rust was het gat vier treffers: 15-11. Ne derland bleef ook sterker in de tweede helft. Fabian van Olp- hen werd topscorer van hét toer nooi met twintig treffers. Zwiers was de beste doelman. ANP Cindy Klassen pas in januari op het ijs DEN HAAG - Cindy Klassen, die vorig seizoen vijf olympi sche medailles won in Turijn, slaat de eerste wedstrijden van het internationale schaatssei zoen over. De 27-jarige Canadese schaats ster vexwacht pas in januari weer aan wedstrijden deel te ne men, zegt ze in een interview met het Canadese persagent schap CP. Klassen neemt vooral om menta le redenen bij de start van het post-olympische seizoen af stand van het schaatsen om la ter fris en gretig in te stromen. Ze traint momenteel met de Ca nadese cross-country skiërs om in een andere omgeving de sleur van de schaatstrainingen in Cal gary te doorbreken. Klassen, wereldrecordhoudster op de 1000, 1500 en 3000 meter, mist in elk geval de wereldbeker wedstrijden in Heerenveen, Ber lijn, Moskou, Nagano en Hax-bin in de maanden november en de cember. 'Ze richt zich dit seizoen op het WK afstanden in maart in Salt Lake City. In 2010 wil ze af scheid nemen van de schaats sport op de Olympische Spelen in Vancouver. GPD David Eckstein (links) scoort het vierde punt tegen Detroit Tigers, foto Scott Rovak/EPA tievelijk derde en tweede) voor rang krijgen. „Voor mij geeft dit NK extra motivatie. Elke titel die ik kan pakken is meegeno men. Maar voor de anderen is het inderdaad minder belang rijk." Borgstedes clubgenoot Houkes bevestigde die mening en zei dat de NK van geen enkel belang was. Borgstede: „Maar ik ben wel Nederlands kampioen en ik ga er vanuit dat ik nu een kans krijg." Henri Schoeman (-73 ki lo), verliezend finalist in Rotter dam: „Natuurlijk ben ik teleur gesteld dat ik niet van Bryan van Dijk heb gewonnen. Maar het is niet belangrijk. Ik wil naar de Olympische Spelen en pas op de toex-nooien in Parijs en Hamburg wordt bepaald wie er straks mee mogen." De strijd tussen Van Dijk en Schoeman zal nog hevig zijn. Schoeman werd vorig jaar vijfde op de WK in Caxro en Van Dijk een half jaar geleden derde op de EK in het Finse Tampere. Voor Van Dijk, die zijn titel prolongeerde, is het NK wél belangrijk. „Ik heb hier toch wel laten zien dat ik de beste ben? Als ik zie hoe ik hier win, zonder dat ik echt goed getx-aind ben, dan zit ex- zelfs nog rek in."GPD van onze sportredactie STUTTGART - Turner Yuri van Gelder heeft zaterdag bij wereld bekerwedstrijden in Stuttgart met enig machtsvertoon het on derdeel ringen gewonnen. De Waalwijker eindigde in de fi nale op een totaal van 16,525 punten. Daarmee was hij de con currentie ruim de baas. Regulo Carmona uit Venezuela verover de zilver met een score van derdeel rekstok. De Fries ver gaarde 14,600 punten. De zege ging naar de Sloveen Aljaz Pe- gan, die van de jury de score 16,025 kreeg. In de kwalificatie was Zonderland als achtste geëindigd met 15,000 punten. Volgend jaar vinden de wereld kampioenschappen turnen ook in Stuttgart plaats. Bij die WK staat eveneens de olympische kwalificatie op het spel. ANP/GPD Bryan van Dijk (blauw) versloeg in de finale van de gewichtsklasse toto 73 kilo Sander Schoeman. twee keer trainen in de week en een drukke baan een hobbyist in het judo wereldje. "Hij heeft geen tijd om de centrale trai ning van de bond te bezoeken. En het zegt alleen iets over het niveau van de deelnemers van afgelopen zaterdag in de catego rie waar de geblesseerde Elco van der Geest aan de kant zat. Voor Leon Borgstede, die voor de tweede achtereenvolgende keer de gouden medaille omge hangen kreeg in de klasse tot zestig kilo, is de kans groot dat niet hij, maar Haarlemmer Ru ben Houkes of Nijmegenaar Jeroen Mooren (zaterdag respec- kwalificatiewedstrijden. Daar bij hebben de judoka's die van wege bewezen diensten een be- schexmde status hebben ook nog eens een streepje voor. Rogier Smulders werd kam pioen in de klasse tot honderd kilo. De kans dat de Tilburger straks op een EK staat, is erg klein. „Ik geloof dat je formeel recht hebt op deelname aan twee World Cups als je hier kam pioen wordt. Twee jaar geleden won ik ook, maar ze moeten nu nog bellen met een uitnodi ging-" Nu is Smulders misschien niet het beste voorbeeld. Hij is met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17