PZC Ten Cate voert een strakke regie Afellay rijp voor kans bij Oranje Er blijft weinig geheim in dit wereldje Demonstratie van AZ tegen FC Utrecht Rooney snoert critici mond met hattrick Bayern wint dankzij Nederlandse goals 16 Ajax wint overtuigend bij SC Heerenveen maandag 30 oktober 2006 door Theo Brinkman ALKMAAR - Een week geleden droop AZ af na wéér een neder laag tegen PSV. Gisteren liepen de Alkmaarders bijna in polonai se de kleedkamer in na een 5-1-zege op FC Utrecht. AZ maakte er in de tweede helft een demonstratiewedstrijd van. Illustratief was een fase kort nadat het 3-0 was geworden. Twee minuten duurde het balbe zit van AZ, drie minuten mis schien wel. De bal ging rond, van voor naar achter en van links naar rechts, geen Utrech ter wist er tussen te komen en bij ieder balcontact joelde het publiek. Duidelijker kon de suprematie van AZ op deze middag niet wor den weergegeven. „Onze beste wedstrijd van dit seizoen", zei AZ-trainer Louis van Gaal dan ook. Naast hem zat Foeke Booy met, naar eigen zeggen, het schaamrood op de kaken, „We hebben ons laten vernederen. Als je niet goed speelt, moeten er andere krachten loskomen. Dat gebeurde niet. Ik heb hier grote moeite mee." FC Utrecht hoopte net als FC Twente (2-2), ADO Den Haag (2-2) en PSV (1-3) iets te kunnen halen in Alkmaar. Het had zich aangepast en dacht met een ver sterkt middenveld het AZ lastig te kunnen maken. „Een best wel aardig plan", noemde Booy het. Helaas voor hem leek de uitvoe ring nergens op. Bijna niet één Utrechter had grip op zijn direc te tegenstander. Stijn Schaars, die in de eerste helft de 1-0 maakte uit een vrije trap, sloot zijn ogen er niet voor. „De kwaliteit van de tegenstan der speelt natuurlijk ook mee", gaf de middenvelder als een van de verklaringen voor de soeverei ne wedstrijd van zijn elftal. „Te gen PSV kun je achterin niet één op één spelen, omdat zij mannen als Koné en Farfan heb ben. Maar vandaag kon het wel. Alles klopte vandaag bij ons. Ie dereen was scherp, elke tweede bal was voor ons en het posi tiespel was goed. Dat was de af gelopen weken een beetje het probleem." AZ besliste de wed strijd snel na rust door goals van Shota Arveladze en David Mendes da Silva. In het slotkwartier liep AZ ver der uit door doelpunten van op nieuw Mendes da Silva (na een rush over de helft van het veld) en van Tim de Cler. De links back raakte een voorzet van Maarten Martens net genoeg aan om de 5-0 op zijn naam te krijgen. Pas in de slotminuut kon Utrecht iets terug doen. Marc-Antoine Fortuné benutte een door hemzelf verdiende strafschop. GPD door Dick Sintenie HEERENVEEN - Paul Bosvelt had een goed excuus: hij was ziek geweest. Maar het feit dat de ervaren middenvelder van Heerenveen zich in de rust al uit geblust moest laten vervangen, vertelde ook iets over de overtui gende wijze waarop Ajax zich zaterdag presenteerde in het Abe Lenstra Stadion: 2-0. Aan die uitslag viel het werke lijke krachtsverschil overigens niet af te lezen. Ajax sprong, en niet voor het eerst dit seizoen, uiterst slordig met de kansen om. Daarmee zijn de kritische noten wel gekraakt. De wissel werking tussen Henk ten Cate (tactiek) en zijn acteurs (uitvoe- ring) was wederom verbluffend goed. Het wederzijds vertrou wen groeit daardoor in rap tem po. Net als tegen FC Utrecht en Feyenoord voetbalde Ajax zon der linksbuiten en met een extra middenvelder. Dat viermans- blok ontregelde minitieus elke aanvalsopbouw van de tegen stander. De initiatiefloze laatste linie van Heerenveen voelde zich ge dwongen de eigeh aanvallers zonder tussenstation aan te spe len, maar daarmee had de sluwe Ten Cate gerekend. Hij stelde te genover drie Friese spitsen zijn vier beste én kopsterkste verde- digers op: John Heitinga, Jaap Stam, Zdenek Grygera en Tho mas Vermaelen. Sparta behaalt de eerste zege DEN HAAG - Sparta Rotter dam heeft de eerste zege van het seizoen behaald. De Rotterdam se eredivisionist won gisteren met 1-0 van Willem n. In een matige wedstrijd op Het Kasteel was Sparta de aanval lende ploeg en de hekkensluiter verdiende daardoor de zege. Wil lem II liet heel weinig zien. Na een actie van Rachid Bouaouzan belandde de bal in de 70e mi nuut via een Willem II-been bij Ivan Cvetkov. De Bulgaarse in valler profiteerde: 1-0. FC Twente was snel klaar met NEC. Na zestien minuten stond het al 3-0 in Enschede. Blaise N'Kufo zorgde vlak voor tijd met zijn zevende goal van het seizoen voor de 4-0 eindstand. Robbie Wielaert (10e minuut) en Otman Bakkal (12e en 16e mi nuut) waren binnen zes minuten goed voor de eerste drie goals. Het duel tussen NAC Breda en FC Groningen leverde geen win naar op: 0-0. NAC had in eigen stadion een licht overwicht, maar sprong slordig om met de kansen. Met een slotoffensief in de laatste tien minuten deed NAC nog een uiterste poging drie punten in de wacht te sle pen. De bezoekers bleven echter probleemloos op de been. ADO Den Haag pakte de eerste overwinning van het seizoen. Heracles Almelo was het slacht offer in het Zuiderpark: 2-0. Vitesse liet zich voor de zoveel ste keer de kaas van het brood eten. De ploeg van Aad de Mos kwam bij Excelsior met 0-2 voor, maar ging maar met één schamel punt naar huis. Een ro de kaart voor Danko Lazovic en een domme overtreding van Theo Janssen leidden de neer gang in. GPD/ISS Kenneth Perez werd het kind van de rekening. Linksback Ur- by Emanuelson schoof door naar het middenveld, waarop Hedwiges Maduro en Wesley Sneijder een centrale rol vervul den. De Deen nam met een strak gezicht plaats op de reser vebank. Ten Cate voert een strakke regie waarin het collectief centraal staat. Het vergt ook in het veld een grote mate van discipline en opofferingsgezindheid van zijn spelers, maar daar staat tegen over dat er veel vaker situaties ontstaan waarin de voetballers hun specifieke kwaliteiten kun nen tonen. De openingstreffer in de zeven tiende minuut was daar een goed voorbeeld van. Voorge kookt door Klaas-Jan Hunte- laar, de spits die niet meer al leen op doelpunten loert, maar zwerft, ontregelt en veel meer in dienst speelt van het elftal. Hij ging op de rechterflank het gevecht aan met twee Friezen, kwam als winnaar uit de strijd en schonk de bal aan Snejjder. Diens steekpass op Tom de Mul was op de centimeter nauwkeu rig. Rugdekking in de defensie ontbrak - te veel spelers van Heerenveen bekommerden zich om Huntelaar - en op de afwer king van de snelle Belg (buiten kantje rechts in de verre hoek) viel niets aan te merken. Ajax werd in de voortdurende en soms onstuimige zoektocht naar doelpunten één keer flink benadeeld door arbiter Kevin Blom, die geen penalty zag in de overtreding van Vandenbussche op de doorgebroken Maduro. Het duurde tot de 76e minuut eer de bevrijdende treffer tot stand kwam. Huntelaar speelde de onstuitbare Emanuelson vrij, maar de middenvelder werd on derweg naar het doel van Hee renveen op de hakken gelopen door Timmy Johansen. Sneijder krulde de vrije trap met rechts om de muur in de door Vanden bussche niet goed bewaakte kor te hoek (0-2). Huntelaar beleefde dat moment vanaf de bank. Markus Rosen berg was zijn vervanger. Vijf mi nuten later werd Sneijder afge lost door Perez. Voor de Zweed, die een reusachtige kans miste, en de Deen was de speeltijd erg mager. Huntelaar had in dat laatste kwartier, waarin de ruimtes wat groter werden, graag zijn doelpuntje meege pikt. Het zijn luxe-problemen voor Ten Cate die door de trainer zelf zijn gecreëerd. De prestaties zijn goed, vrijwel alle spelers zi jn fit en blaken van het zelfver trouwen. Iedereen wil graag op het veld staan en dat is de laat ste jaren bij Ajax wel eens an ders geweest. GPD Hedwiges Maduro wordt getorpedeerd door keeper Br ;che, maar krijgt geen strafschop. foto Olaf Kraak/ANP door Frans van den Nieuwenhof WAALWIJK - Minder dan twee weken geleden zat hij nog op de tribune bij Galatasaray-PSV. Maar sinds Ibrahim Afellay een min of meer vrije rol op het mid denveld kreeg, speelt hij werke lijk schitterend voetbal. Tegen RKC Waalwijk solliciteerde Af ellay voor de derde keer in een week tijd naar een plaats in de selectie van het Nederlands elf tal. De eerste twee, drie maanden van het seizoen waren niet be paald prettig voor Afellay. Week in, week uit stelde Koe man hem op als een veredelde rechtsbuiten. Pas sinds Koeman zijn voorkeur voor een 4-3-3-sys- teem liet varen, komt de jonge Marokkaan volledig tot bloei bij PSV. Als nummer tien, de man die het middenveld verbindt met de spitsen Farfan en Koné, is Afellay helemaal in zijn ele ment. Tegen AZ en Sparta gaf hij al een proeve van bekwaam heid af, zaterdag bij RKC Waal wijk was hij de ster van het veld. De problemen die bondscoach Marco van Basten sinds het voorbije WK met de middenveld bezetting heeft, hebben hem ken nelijk nog niet op de gedachte gebracht om de jonge PSV-ster eens uit te nodigen voor Oranje. Na het wegvallen van Van Bom mel en Cocu koos Van Basten voor spelers met wie Afellay zich vrij gemakkelijk kan me ten. Wat heet: zijn acties, drib bels en streekpasses zijn niet te overtreffen door bijvoorbeeld Landzaat, De Zeeuw of Maduro. Dat zijn ook andere types; Afel lay is, net als Sneijder en Van Persie, een speler die in zijn een tje een wedstrijd kan beslissen. Plet doelpunt waarmee hij zater dag de nederlaag van RKC Waal wijk inleidde, was van zeldzame klasse. Dicht bij de linkerzijlijn zette hij een aanval op, die hij - in de rechterhoek van het straf schopgebied - zelf afrondde. Trainer Ronald Koeman was za terdag voor het eerst uitgespro ken lyrisch over Afellay. „Hij is zeker een potentiële internatio nal. Vandaag was hij onze beste man. Als hij zo blijft spelen, komt de kans op Oranje van zelf." Dat laatste is en blijft de vraag. Afellay worstelt met het enorme dilemma wat te doen als een Nederlandse bondscoach hem oproept. Zijn hart klopt harder voor zijn vaderland Ma rokko en ook de familietrots is in het geding. Maar sportief is een keuze voor Oranje natuur lijk aantrekkelijker. Afellay heeft het probleem steeds voor zich uitgeschoven. „Zolang ik niet word opgeroepen, hoef ik niet te kiezen en er ook niet over na te denken", is zijn stelregel. Helemaal zonder kritiek blijft Koeman niet. De coach roemt de manier waarop Afellay acties maakt en vanuit het middenveld versnellingen plaatst, maar zegt ook: „Hij moet nog meer kerel worden en zorgen dat-ie niet zo vaak op de grond ligt. Soms loopt hij te veel met de bal." Tegen RKC Waalwijk was daar van geen sprake. De eerste helft van PSV was matig. Tim Jans sen kreeg, na balverlies van Kromkamp, zelfs een uitsteken de (kop)kans op 1-0. Gomes red de in een reflex. Daarna kwam RKC er niet meer aan te pas. Al voor de rust kreeg PSV zes be hoorlijke kansen. Daarna waren het er ook zes, maar stond het vi zier van Koné scherper afge steld. Na het hoogstandje van Afellay scoorde hij nog twee fraaie goals. GPD Ik vind de ophef rond de generatie kloof bij Feyenoord nogal over dreven. Ik las dat de oudere spelers zich storen aan het gedrag van de jonge ren. Ze vinden het maar niks dat die gasten na een nederlaag meteen in de bus weer met computerspelletjes bezig zijn. Volgens de ouderen betekent dat die jonge spelers niet kapot zijn van een ne derlaag. Onzin. Iedereen verwerkt een nederlaag op zijn eigen manier. Als je drie uur in de spelersbus zit, ga je toch niet drie uur voor je uit staren? En de hedendaagse jeugd is nu eenmaal opge groeid met computerspelletjes, dus is het niet zo vreemd dat in de bus, op weg naar huis, de Playstation tevoor schijn komt. Trouwens, die ouderen zit ten na een wedstrijd gewoon te klaver jassen. Daar wordt toch ook niks van gezegd? Ik heb me er in het verleden nooit aan gestoord hoor. Iedereen gaat er op zijn manier mee om. Ik keek vroeger in de bus een filmpje. Bij Heerenveen had den we tv aan boord en kon je de sa menvatting van Studio Sport nog zien. In mijn laatste periode bij Dordrecht nam ik mijn laptop mee en kon ik wat werk doen. Laat iedereen toch gewoon zijn gang gaan. Vroeger kon ik doodziek van een neder laag zijn. Dan was ik chagrijnig en wil de ik zo snel mogelijk weer het veld op. Dan was ik belust op revanche. Later als je ouder wordt, ga je de boel relati veren, al wen je nooit aan verliezen hoor. Waar ik tegenwoordig moeite mee heb, is het geringe acceptatievermogen bij de jeugd, vooral op het gebied van de coaching. Je mag bijna niks meer tegen een jongere voetballer zeggen. Als je nog maar roept dat iemand met zijn man mee moet lopen, zijn ze al kwaad. Dan worden er meteen van die weg werpgebaren gemaakt en krijg je een hoop tegengas. Hoe het komt, weet ik niet. Het is iets van de laatste vijl' jaar. Terwijl het toch gewoon is bedoeld om iemand beter te maken. Het gaat om coachen in spelsituaties. Dat gebeurt tijdens wedstrijden en trainingen best wel eens heftig, maar na afloop moet je elkaar dan weer recht in de ogen kun nen kijken. In dat opzicht kan ik de kri tiek van Pierre van Hooijdonk bij Feye noord wel begrijpen. Bij Feyenoord zijn ze op dit moment ook nogal verbolgen over allerlei kleed kamergeheimen die de pers halen. Ik kan me daar wel iets bij voorstellen. Als je afspraken maakt over zaken die binnenskamers moeten blijven, moet je je daar aan houden. Aan de andere kant moet je ook beseffen dat er weinig geheim blijft in dit wereldje. Er zijn voetballers die in een goed blaadje bij de journalisten willen komen. Ach, in de politiek is het niet anders. Daar wordt ook voortdurend gelekt. Gérard de Nooijer Lokeren ontslaat trainer LOKEREN - Sporting Lokeren heeft gisteren trainer Ariël Jacobs ontslagen. De reden is het zwakke presteren van de club in de hoogste klasse van het Belgische voet bal. Lokeren behaalde in tien competitiewedstrijden slechts tien punten en belandde in de onderste regionen van de ranglijst. Zaterdag verloor de club met 1-4 van Westerlo. ANP/Belga Doelpuntenfestijn in derby DEN HAAG - Er vielen zaterdag veel doelpunten in San Siro. Internazionale won op bezoek bij stadgenoot AC Mi lan met 3-4 en dat was de hoogste score in de Milanese derby in meer dan veertig jaar. Inter leek al twee minuten na rust op rozen te zitten. Her- nan Crespo (17e minuut) en Dejan Stankovic (22e) had den de bezoekers voor rust op 0-2 gezet en Zlatan Ibrahi- movic zorgde direct na de pauze voor 0-3. Dankzij een van richting veranderd schot van Clarence Seedorf werd het al in de 50e minuut 1-3 en daarmee ontspon zich een boeiend gevecht. Inter kwam dankzij Marco Materazzi nog op 1-4, maar trok zich daarna volledig terug op eigen helft. Alberto Gi- lardino (76e minuut) bracht de hoop bij Milan terug en na de 3-4 van Kaka in blessuretijd kreeg de thuisploeg zelfs nog een grote kans op 4-4, maar zover kwam het niet. In- ter handhaafde zich aan de kop van de ranglijst dankzij de zege. De ploeg kreeg gisteren wel weer gezelschap van Palermo dat uit bij Fiorentina een knappe 2-3 zege haal de. Inter en Palermo hebben nu 21 punten. GPD/ISS Juventus nadert koppositie DEN HAAG - Juventus blijft maar winnen in de Serie B. Ook zaterdag was de 'Oude Dame' weer te sterk voor de opponent, het nietige Frosinone: 1-0. Juventus maakte niet alleen door die zege een reuzensprong op de ran van de Serie B. De straf van zeventien punten aftrek die de club eerder kreeg opgelegd, werd vrijdag terugge bracht naar negen punten straf. Daardoor heeft Juve nu ineens een positief saldo van dertien punten en nadert de top van de Serie B. Genua is de koploper. Zaterdag was er overigens wel een bijzondere treffer nodig om de pun ten in Turijn te houden. Alex Del Piero viel in en scoorde met nog een kwartier te gaan de enige en dus winnende treffer. Het was alweer de 200e treffer van Del Piero in het shirt van Juventus. GPD/ISS Trost dieper in de problemen BRUSSEL - De problemen voor de Nederlandse trainer René Trost bij Lierse SK worden steeds groter. Kampioen Anderlecht. toonde zich zaterdag nog genadig voor de hek kensluiter: 2-0. Hassan maakte beide doelpunten. Lierse is na tien wedstrijden nog zonder zege en heeft één punt, ANP Zweed leidt PSV-Galatasaray DEN HAAG - De Uefa heeft gisteren de Zweedse scheids rechter Martin Hansson aangewezen voor het Cham- pions-Leagueduel van PSV tegen Galatasaraymorgen in Eindhoven. De 35-jarige arbiter floot niet eerder een Eu ropees duel van een Nederlandse club. GPD/ISS van onze sportredactie DEN HAAG - Robin van Persie en Dirk Kuijt speelden zaterdag een belangrijke rol voor respec tievelijk Arsenal en Liverpool, maar stonden in de tiende speel ronde van de Engelse voetbal competitie in de schaduw van Wayne Rooney. De net 21 jaar geworden aanval ler van Manchester United scoorde eindelijk weer eens na bijna 15 uur zonder doelpunten. Rooney snoerde de critici de mond met drie fraaie treffers te gen Bolton Wanderers (0-4). Van Persie wordt steeds belang rijker voor Arsenal. De ploeg uit Londen kwam tegen Everton op eigen veld na elf minuten op ach terstand door een doelpunt van de Australiër Tim Cahill en wor stelde daarna een uur lang met de defensieve speelwijze van de tegenstander. Van Persie stelde in de 71ste minuut een punt vei lig voor Arsenal mét een effect volle vrije trap. Het gat met de koplopers Chelsea en Manches ter United (beiden 25 punten uit 10 wedstrijden) bedraagt inmid dels zeven punten, met een wed strijd minder gespeeld. Dirk Kuijt opende, na vijf wed strijden zonder doelpunt, de sco re voor Liverpool op Anfield Road tegen Aston Villa met een voor hem karakteristieke actie. De Katwijker nam de bal, terug- gekopt door oud-Willem U-spe ler Sami Hyypia, op de boni aan en drukte af met rechts. Nederlands international Den ny Landzaat van Wigan Athle tic schoot een kwartier voor tijd bij een 0-0 stand tegen Fulharn de bal van elf meter op de lal De oud-speler van AZ werd mei een door manager Paul Jewell naar de kant gehaald. V"_ won ondanks die misser toch dankzij een late treffer van Hen ri Camara (0-1). Spanje FC Barcelona gaat weer alleen aan de leiding in de Primera Di vision. Barga profiteerde mei een 3-0-zege op Recreativo Huel- va van de 1-0 nederlaag waar medekoploper Valencia CF bij Racing Santander tegenaan liep. Real Madrid won moei zaam met 1-3 van promovendus Gimnastic en klom naar de twee de plek. Ronaldinho was ouderwets op dreef bij Barcelona. De Brazili aan zette na een klein half uur Eidur Gudjohnsen vrij voor goal. De IJslander werd neerge haald en Ronaldinho school toegekende strafschop feillos in de bovenhoek. De 2-0 maakte het troetelkind van Barcelona in de 57 ste minuut op een voor hem ongebruikelijke wijze: mei het hoofd. GPD van onze sportredactie MUNCHEN - Dankzij Roy Ma- kaay en Mark van Bommel is Bayern München in de Duitse voetbalcompetitie niet verder achterop geraakt bij koploper Werder Bremen. De Nederlan ders zorgden er gezamenlijk voor dat de landskampioen de thuiswedstrijd tegen het nog on geslagen Eintracht Frankfurt met 2-0 won. Roy Makaay maakte in de 24e minuut het eerste doelpunt. Hij reageerde attent toen doelman Oka Nikolov de bal losliet na een schot van afstand. Voor de 43-voudig international van Oranje was het zijn vijfde sei zoenstreffer. Op aangeven van Makaay de Mark van Bommel vijf minu ten later voor de 2-0. Vanaf de rand van het strafschopg schoot hij beheerst in de linieer- bovenhoek. Beide Nederlanden speelden de hele wedstrijd mee. Bayern verkleinde door de zege het verschil met Werder Bremen tot drie punten. Schalke ver zuimde gisteren naast Werder Ie komen. De club uit Gelsenkir- chen verloor met 0-3 bij VfB Stuttgart. Bert van Marwijk speelde mei Borussia Dortmund op de reep gelijk bij FC Nürnberg 1-1 .ANP'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16