eere maakt ruimte voor de fiets }ZC PZC Niet langer dan drie dagen boos Rookmelder kan vele mensenlevens redden Roep om campagne voor behoud van jongeren in Zeeland ,11 leer en betere stallingen in Domburg, Veere en Zoutelande maandag 30 oktober 2006 inrMaurits Sep OMBURG - De fiets krijgt ruimte in de gemeente In Domburg, Veere en [iitelande moeten parkeer- iatseu voor auto's plaatsma- !H voor fietsenstallingen. Bo- jidien worden de bestaande jllingen verbeterd. gemeenteraad van Veeré eft vorig jaar reeds besloten het fietsen gestimuleerd jet worden. Dat is beter voor gezondheid van de berijder voor het milieu. Bovendien men fietsen minder ruimte in de weg dan auto's, fiets is ook al een belangrijk jrvoersmiddel in Veere, maar stallen is soms nog een pro- ;m. Vooral in Domburg, re en Zoutelande moeten er >r en betere stallingen ko- i. Daarvoor heeft het college een plan van aanpak ge- jaakt. jDomburg worden nieuwe rek- geplaatst aan de Nehalen- jaweg, Langs de Van Voorthuij- nstraat komen wellicht ook itra stallingen. Dat kan ten js!e gaan van de inkomsten uit rkeergelden voor auto's, maar is nog niet bekend hoeveel Bezorgklachten: 1-0231231 jop maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dat is en of dat acceptabel zal zijn. De stalling aan de Kerk straat wordt verbeterd. In Zoutelande wordt onder zocht of bij de duinen fietspar keerplaatsen kunnen komen. Lukt dat niet, dan worden stal lingen geplaatst bij het parkeer terrein van het sportpark Hoge Hilt aan de Westkapelseweg. Langs de Duinweg worden twee parkeerplaatsen voor auto's op geofferd ten gunste van fietsen. Datzelfde gebeurt op de Kaai in Veere. Behalve over uitbreiding van de ruimte voor fietsenstallingen worden de bestaande rekken ook vervangen door betere, waar de fiets bijvoorbeeld min der snel beschadigd raakt. Dat kost echter veel geld en dat is er nog niet. De gemeenteraad heeft 50.000 euro uitgetrokken voor fietsen stallingen. De provincie heeft 12.500 euro subsidie toegezegd. Daarmee is voldoende geld be schikbaar voor de eerste fase van het fietsparkeerplan, die iets meer dan 60.000 euro kost. De tweede fase - oude beugels vervangen en aanvullende maat regelen in het centrum van Zou telande en op de Kaai van Veere - kost ruim 40.000 euro. Het ge meentebestuur hoopt daarvoor Europese subsidie binnen te ha len. Overigens gaat Veere ook over leggen met Waterschap Zeeuw se Eilanden over herinrichting van het parkeerterrein aan de Duinweg in Oostkapelle. Vol gens de gemeente staan fietsen daar in de weg als er een calami teit plaatsvindt. Dat is lastig voor de hulpdiensten. Het colle ge wil dat met het waterschap oplossen. Bovendien wordt ge probeerd om aan de Duinweg meer ruimte te maken voor fiet senstallingen. Met Het Zeeuws Landschap wordt gesproken over het idee om een strook van twee meter vrij te maken voor fietsenrekken. De gemeenteraad moet binnen kort een besluit nemen over het fietsparkeerplan. Ian mishandeld Oosterland BSTERLAND - Een 59-jarige ian uit de gemeente Schou- eu-Duiveland is zaterdaga- ond mishandeld in Oosterland. eman is door een tot nu onbe- ind persoon hard op de mond dagen. Hij moest zich laten •handelen bij de huisarten- ost. De man liep rond elf uur ide Burgemeester Van der Ha- straat en maakte een opmer- ing over luidruchtig gedrag an jongeren bij een bushalte, en deel van de jongeren hield mrop op, maar een andere jon- ére stapte de bus in en haalde, nvijl hij op het trapje van de jus stond, uit naar de man. o(t (aar de dader wordt gezocht, ons L (alloweenfeest in Oost-Souburg ÖST-SOUBURG - Wijkcen- umDe Regenboog in Oost-Sou- irg staat woensdag in het te- in van Halloween. Kinderen macht tot twaalf jaar kunnen van half twee tot half vier te- cht voor een halloweenfeest. )orcas houdt ommelmarkt JaGTEKERKE - De werkgroep [pcas Walcheren houdt zater- pg 11 november een rommel- ïarkt in Aagtekerke. [an 9.30 tot 12.30 uur wordt de iosa verkocht aan de Peke- igseweg 6. De opbrengst van verkoop gaat naar een goed od. Anneke van Rooij en Elly Rausch wandelen in de binnentuin van woongemeenschap v door Maurits Sep SINT LAURENS - In den beginne was het soms moeilijk nieuwe bewoners te vinden voor Hof Popkensburg. Twintig jaar na de oprichting - die zaterdag is gevierd - bestaat er een wachtlijst voor Zeelands eerste en enige woongemeen schap van ouderen in Sint Laurens. „Van ouderen", benadrukt Elly Rausch (76), die er achttien jaar woont. „Niet vóór ouderen. Dat impliceert dat ie mand anders de baas is, dat alles voor je geregeld wordt. Zoals in een gewoon verzorgingshuis waar ze van bovenaf dingen opleggen. Wij regelen alles zelf." De 22 bewoners van Hof Popkensburg zijn 'meer dan goede buren', meent An neke van Rooij (61), secretaris van de woongemeenschap. „Gewone buren ko men je niet wassen als je dat zelf niet kunt", beaamt Rausch. Van Rooij: „We wonen zelfstandig en hebben een privé- leven, maar zorgen beter voor elkaar dan in een gewone straat. Daarom wil de ik dit ook, ik wilde ergens bij ho ren." Dat gevoel heeft ze in de twee jaar dat ze er woont, sterk gekregen. „Je hebt veel met de anderen te maken. Er is heel wat af te spreken en te regelen. Wie in de tuin werkt, wie klusjes op knapt, wie op welke dag de koffie zet. We drinken namelijk elke ochtend sa men koffie. Om tien uur. Soms blijf je tien minuten, soms een uur." Niet meedoen is eigenlijk geen optie. „Dan plaats je jezelf buiten de gemeen schap", vindt Van Rooij. „Ja, je moet je i Popkensburg. aanpassen, maar je moet jezelf ook la ten meeteUen," Af en toe verstek laten gaan mag best, merkt Rausch op, mits je je vooraf uit schrijft. „Dat is belangrijk omdat we dan weten dat je niet komt. Dat heeft met onderlinge controle te maken. Stel dat je gevallen bent en onder aan de trap ligt. Als je je niet hebt uitgeschre ven maar niet verschijnt, weten we dat er iets niet goed is en dan gaan we kij ken. Dat hebben we wel eens meege maakt hoor." Controle Anneke van Rooij ervaart de afspraak om elke dag samen te komen en de on derlinge controle helemaal niet als een druk. „Het geeft juist een bindende fac tor die ik prettig vind. Maar goed, dat heeft met je karakter te maken." Elly Rausch knikt. „Geven en nemen. En als je ouder wordt, doe je minder. Dat is spreekt vanzelf. De eerste vier jaar was ik secretaris. Toen hadden we ook nog een moestuin waarin we werkten. En we kookten elke dag samen. De moes tuin is weg en met samen koken zijn we in 2000 gestopt. Er waren te weinig mensen voor de kookgroepen." Van Rooij: „En nieuwe mensen zagen ertegenop. Ik vind het leuk om af en toe voor iedereen te koken. Maar als we nu nog elke dag samen moesten eten, was ik hier niet komen wonen. Rausch: „Enfin, toen hebben we ge stemd wat we zouden doen. Ik was te gen het opheffen van de gezamenlijke maaltijden, maar nu ben ik er blij mee dat we allemaal voor onszelf koken." De bewoners van Popkensburg stem men over alles. Over de aanschaf van nieuwe stoelen voor de eetzaal en over nieuwe bewoners. Wie zich in de woon gemeenschap wil vestigen, moet een week komen logeren en volwaardig mee doen. Rausch lacht. „Je komt op zicht." Net zoals studentenhuizen een ballota ge hebben, beslissen de ouderen in Pop kensburg gezamenlijk of een kandidaat binnen de groep past. Er zijn wel eens mensen geweigerd, beamen de dames. Rausch: „Soms klikt het meteen, soms helemaal niet. Er was een mevrouw die hier wilde komen, maar die echt andere interesses had dan de meesten van ons. Dat werkt niet. Of iemand die meteen allerlei dingen wilde veranderen. Dat kan niet. Je moet respect hebben voor hoe we hier leven." In de loop der jaren zijn de regels losser en de verhoudingen vrijer geworden, heeft Elly Rausch gemerkt. Democrati scher. „In het begin mocht je nog geen plantje verzetten in de tuin." Te vrij mag het wat haar betreft echter niet worden. „Maar daar zorgen we wel voor." Van Rooij: „Als ik merk dat ie mand zich wat terugtrekt, ga ik met hem of haar praten." Rausch: „Dat is ook jouw beroep geweest." Van Rooij: „Ik was maatschappelijk werkster. Als foto Ruben Oreel er iets is, moet je het uitspreken. Dan kunnen we het ook weer oplossen. Rausch lacht: „Je mag niet langer dan drie dagen boos blijven." Bij de oprichting van de woongemeen schap, in 1986, werd Hof Popkensburg door buitenstaanders gezien als een commune, herinnert Rausch zich. „Met hoeveel mensen slapen jullie op één zaal, wilden ze dan weten. Maar zo gaat het helemaal niet. Dat is inmiddels wel bekend. Iedereen heeft een eigen huisje, waarvoor we huur betalen aan de eige naar, de Maatschappij van Welstand. Die is in 1822 opgericht om protestant se boeren in het katholieke zuiden te on dersteunen." Die maatschappij probeert Hof Pop kensburg al een paar jaar te verkopen. Tot op heden zonder succes. Toch zal er wel een keer een nieuwe huisbaas ko men, verwacht Van Rooij. Statuten „Gelukkig hebben we goede statuten", verzucht Rausch. „Wij willen zelf de nieuwe bewoners blijven kiezen." De huidige eigenaar heeft beloofd dat dat zal blijven kunnen, weet Van Rooij, maar Rausch is er niet helemaal gerust op. „Je loopt altijd de kans dat dat ver andert." Alleen als er te weinig belang stelling zou zijn voor de woongemeen schap en die in het voortbestaan wordt bedreigd, nuanceert Van Rooij, en zo ver komt het volgens haar niet. „Dit is zo uniek," Dat vindt Rausch ook. Ze wijst over de velden richting Grijpskerlce. „In dat wit te huisje woonde ik. Ik heb het hier zien bouwen. Dit is zo'n prachtige plek." door Maurits Sep OOSTKAPELLE - Dat zul je net zien. Heb je op eigen initia tief al wel een rookmelder aan geschaft, doet-ie het niet als de brandweer komt controleren. Toch kreeg Loes van Sorge uit Oostkapelle zaterdag op Natio nale Rookmelderdag een cadeau tje van de regionale brandweer. Want zij heeft wel zelf al inge zien waar de brandweer zater dag veel andere mensen nog van moest overtuigen: dat een rook melder mensenlevens redt. Peter van Dijk van de regionale brandweer en burgemeester Rob van der Zwaag van Veere overhandigden Van Sorge geen rookmelder, maar wel een blus- deken, een staatslot en een bos brandweerrode bloemen. „Om dat u een voorbeeld bent voor de rest", complimenteerde Van Dijk nadat hij de rookmelders in de woonkamer en het trappen huis - die het wel keurig deed - had geïnspecteerd. Van Sorge was erg blij met de blusdeken. „Wij hebben ooit eens gefonduud met zo'n gel-din getje. Dat vloog in de fik." 'Sindsdien wilde ze graag een blusdeken hebben. Volgens de brandweer maakt het niet uit waar je ze koopt. Ook blusde- kens die in supermarkten te koop zijn, voldoen aan de eisen en kunnen voorkomen dat een ongelukje uit de hand loopt. Hele slag De brandweer en de burgemees ter trokken daarna verder Oost kapelle in om nog enkele rook melders te bezorgen. Bij nieuw bouwhuizen van na 2003 zijn ze standaard ingebouwd, maar bij huizen die ouder zijn, is er nog een hele slag te slaan, zei Ben Koets van de Veerse brandweer. De beste plek om ze te hangen is aan het plafond, en dan op elke etage één. Niet in de keuken, merkte Koets op, want daar gaan ze te snel af als je aan het koken bent. De bijkeuken is wel een goede plek, zeker als daar de wasmachine en de wasdroger staan. Ook C. van Willigen in Dishoek kon de brandweer een werkende rookmelder laten zien. P. Smul ders van de Stichting Nationale Brandpreventieweek deelde hem mee dat hij met 49 andere Nederlanders kans maakt op 250 gratis staatsloten. Een nota ris verricht in november de lo ting van de prijswinnaar uit de vijftig adressen die landelijk voor de actie waren geselec teerd. Vechtersbazen zitten vast HULST - De politie heeft vrijdagnacht vier vechtersba zen aangehouden in de Kleine Bagijnestraat in Hulst. Ze worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij een vechtpartij in de Lange Nieuwstraat. Ze zouden daarbij enkele personen hebben mishandeld. Er zou ook gebruik zijn gemaakt van een honkbalknuppel. Zeker twee men sen zijn daardoor geraakt. Zij liepen verwondingen op aan hun neus en kaak. De verdachten zijn in de leeftijd van 18 tot en met 25 jaai en afkomstig uit Capelle aan den IJssel en Terneuzen. Drie van hen ontkennen aan de vechtpartij te hebben deel genomen, maar door getuigen wordt het tegendeel be weerd. Een van de verdachten verklaarde wel te hebben gevoch ten, maar hij zegt juist slachtoffer te zijn in plaats van da der. Alle vier de jongens zijn door de politie in hechtenis genomen. Kapelle herdenkt bevrijding 1944 WEMELDINGE - Met vier korte plechtigheden in de vier Kapelse kernen, is zaterdag cle bevrijding van Kapelle ge vierd. De gemeente doet dat altijd op 28 oktober, omdat in 1944 op die datum de bezetter achter het Kanaal door Zuid-Beveland werd gedreven. Dat dat met geweld en veel persoonlijk verlies gepaard ging, getuigen de namen op de monumenten voor de gevallenen in Biezelinge, Ka pelle, Schore en Wemeldinge. Door op de bevrijdingsdag kransen bij de monumenten te leggen, herdenkt Kapelle alle slachtoffers die in de Twee de Wereldoorlog gevallen zijn. In Wemeldinge was het wethouder G. Burger die de krans legde bij de biblio theek. Hij deed dat samen met J. Zonneville, die zeven tien dagen oud was toen de bezetting voor Wemeldinge was afgelopen. Het huis, waarin haar wieg stond, werd wel stukgeschoten. Het Kapelse zwaartepunt ligt wat betreft de viering van de bevrijding op 28 oktober. In mei knopen de de dorpsge meenschappen de viering graag aan de uitbundige feeste lijkheden van Koninginnedag, maar de gemeente heeft een extra organisatorische taak. Omdat in de strijd om het Kanaal door Zuid-Beveland bij het begin van de oor log veel Franse en Noord-Afrikaanse soldaten zijn gesneu veld, ligt in Kapelle de Franse Erebegraafplaats. Een in ternationaal gezelschap her de niet daar jaarlijks de moedi ge, maar verloren strijd die in de meidagen van 1940 plaatshad. Reddingboot helpt redders OUDDORP - De bemanning van reddingboot Griend uit Ouddorp is zaterdag tot twee keer toe uitgerukt om colle- ga.'s met problemen te assisteren. De eerste keer was rond half vier 's middags. Toen moest de reddingboot in actie komen omdat de auto van de Oud- dorpse reddingsbrigade vast stond op het strand bij opko mend tij. De wagen stond inmiddels in het water en is los getrokken met een truck. Drie uur later moest de bemanning opnieuw in actie ko men omdat de reddingsbrigade met een andere wagen op nieuw vast zat op het strand. Tijdens deze hulpactie werd de reddingsboot weggeroe pen om een zoekgeraakte catamaran op te sporen op het Grevelingenmeer. De catamaran is gevonden en de onfor tuinlijke reddingsbrigade is losgetrokken door een andere wagen. Peter van Dijk van de regionale brandweer en burgemeester Rob van der Zwaag van Veere overhandigden Loes van Sorge uit Oostka pelle een presentje 'omdat ze een voorbeeld is'. foto Ruben Oreel door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Er moet een ge richte Zeeuwse actie op touw worden gezet om jongeren te be houden voor Zeeland. Ze moe ten verleid worden om zich hier te vestigen. Daarvoor pleit voorzitter C, van Schaik van het Regionaal Plat form Arbeidsmarktbeleid (RPA) Zeeland. De provincie, en voor al ook Zeeuws-Vlaanderen, heeft te maken met een sterke vergrijzing, waardoor het in de toekomst steeds moeilijker wordt vacatures op te vullen. Een oplossing is dat ouderen lan ger doorwerken. Volgens Van Schaik wordt daar op dit mo ment te veel de nadruk op ge legd. „Want hoe we het wenden of keren, langer doorwerken blijft een korte-termijnoplos- sing: de babyboomers treden dan alleen wat later uit. Het geeft ons wellicht even respijt om te zoeken naar en vorm te ge ven aan een structurele oplos sing", betoogde Van Schaik op het symposium Beelden over leeftijd in het ROC Westerschel- de in Terneuzen. Die oplossing moet volgens Van Schaik gezocht worden bij de 'oudere jongeren', „Hiermee ra ken we de kern van de zaak: er zijn hier in de regio gewoon veel te weinig jongeren om dit op te lossen." De redenen waarom veel jongeren de provincie verla ten zijn zijn gebrek aan seho- lingsmogelijkheden en gekwali ficeerd werk. Vanuit de campagne de Grijs- Groene Motor word op dit mo ment een brede enquête uitge voerd. Volgens Van Schaik is nu al duidelijk dat vele Zeeuwse jongeren die - tijdelijk - elders studeren best terug willen ko men 'als er maar banen zijn'. „We moeten accepteren dat jon geren een aantal jaren weg zijn om een studie af te ronden, maai- stevige acquisitie op terug komst vanaf 24 jaar moet effec tief kunnen zijn", denkt Van Schaik. „Bedrijven zullen bena derd worden hieraan mee te wer ken zodat in de toekomst ge richt jongeren benaderd kunnen worden voor eventuele terug keer uit Noord-Brabant of de Randstad." Het project de GrijsGroene Mo tor biedt volgens Van Schaik ge noeg aanknopingspunten om met de problematiek aan de slag te gaan. „Als wij in Zeeland hier zelfbewust mee doorgaan, kun nen we uiteindelijk het econo misch klimaat verbeteren en te vens een evenwichtiger samenle ving ten zuiden van de Wester- schelde verwezenlijken." Voorzitter J. Boogerd-Quaak van de Stuurgroep Ouderen en Arbeid Zeeland wees erop dat Zeeuws-Vlaanderen de sterkste vergrijzing kent in Zeeland. Zij betoogde dat er een markt ligt voor de ROC's om oudere.werk nemers bij te scholen, zodat ze aan het werk kunnen blijven. Anderzijds zouden ouderen die geen baan hebben via scholing weer naar de arbeidsmarkt toe- geleid kunnen worden. Boorg'erd-Quaak rekende voor dat er bij een gelijkblijvende ar beidsparticipatie in 2030 in Zee land 12.600 mensen te weinig zijn. „Het lijkt nog ver weg", be toogde ze, maar het is zaak er nu al volop mee aan de slag te gaan." Genealogie voor computeraars VLISSINGEN - Computerge bruikers kunnen donderdag meedoen aan een werkgroep avond over genealogie van de Zeeuwse afdeling van de vereni ging voor computergebruikers HCC. De avond vindt plaats in Open Hof aan de Alexander Go- gelweg 59 in Vlissingen. De werkgroepavond begint om 20.00 uur. agenda I STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 10,30-11.30 uur: Bewegen voor ouderen; VLISSINGEN - Open Hof, 9.00 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen; Walk-lnn, 20.00 uur: Bingoavond voor en door bewoners Middengebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11