Zorgen om toename geluidhinder PZC Geheimen van Thoolse muts ontsluierd 150 VOLVO OCCASIONS Informatiebij eenkomst Amaliahof Wissenkerke Bijeenkomst over kanker Bolderman Reisbureau Parijs of Praag €99,- www.bolderman.nl Marian Muller ontrafelt het kant Overleg over thuisbevallingen op Schouwen Cafés mogen van Thoolse jeugd langer open Dorpsraad 's-Heerenhoek vreest extra lawaai van verkeer en bedrijven GÉÉN OCCASIONDAGEN... WEL LAGERE PRIJZEN WISSENKERKE - Marsaki, de regionale ontwikkelingmaat schappij gaat aan de Julia- nastraat in Wissenkerke, op de plaats van het vroegere bejaar dentehuis Vredestein, het senio- rencomplex Amaliahof bouwen. Zaterdag 4 november tussen 11.00 en 14.00 uur houdt Mars aki in zaal Onder de Toren in Wissenkerke een informatiebij eenkomst. Amaliahof wordt een complex Jubileumviering Singing Voices KWADENDAMME - Koor Sin- ging Voices viert morgenoch tend het tienjarig jubileum met een themaviering in de rooms- katholieke kerk van Kwaden- damme. 'Geluk' is het thema van de vie ring die om 10.45 uur begint. Singing Voices is tien jaar gele den opgericht om modernere mu ziek te brengen. Anja Peeters is vanaf het begin diligente, Juir- gen Franse zorgt voor muzikale begeleiding op keyboards. Sin- ging Voices telt 28 zangers. met 22 koopappartementen, 32 .huurappartementen en twee een gezinswoningen. Alle woningen zijn toegankelijk en aanpasbaar voor gehandicapten. Zorg op maat is in het hele complex be schikbaar. De ontwikkeling vindt plaats in nauwe samenwerking met de ge meente, de stichting Oude renzorg Noord-Beveland, de Re gionale Woningbouwvereniging Samenwerking (RWS) die de ap partementen verhuurt en Boot Makelaardij, die bemiddelt in de verkoop. Van alle betrokken organisaties zijn vertegenwoordigers bij de informatiebijeenkomst aanwe zig. GOES - Stichting Olijf, netwerk van vrouwen met gynaecologi sche kanker, en het Palazolli Huis houden op dinsdag 7 no vember een koffiemiddag. De bijeenkomst vindt plaats in het Palazollihuis, Zusterstraat 11 te Goes. De aanvang is om 14.00 uur Advertentie Kijk in het Reizenkatern naar onze advertenties Elke week in de zaterdagkrant Reizen l Daar moetje naar toe. Marian Muller werkt aan een stuk Beverse kant. Op de voorgrond een antieke Thoolse muts met Kieldrechts borduursel en Beverse kant. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt HALSTEREN - Klederdracht. Er is veel over geschreven en een heleboel onder zoek gedaan. Schorten, doeken, jakken, sieraden, mutsen: alle onderdelen zijn even interessant. Het zwaartepunt ligt echter vaak bij de volledige drachten van Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en de Bevelanden. De Thoolse muts is er tot voor kort. nogal stiefmoederlijk van af gekomen. Dat gat heeft Marian Muller-Roks uit Halsteren onlangs opgevuld. Vanuit haar deskundigheid op het gebied van kant werd ze als het ware de geschie denis van de Thoolse muts ingezogen, en ze deed belangwekkende ontdekkin gen. Marian Guller kantklost al sinds 1981. Inmiddels volgt ze een opleiding tot kantdocente in het Mekka van het kant: Brugge. Voor de heemkundige kring Halsteren schreef ze al eens een boekje over de West-Brabantse muts, maar het kant op Tholen, het geboorteiland van •haarman, lonkte al een beetje vanuit het kabinet in streekmuseum De Mees- toof in Sint Annaland. Daar wordt een prachtige verzameling Thoolse mutsen bewaard. „In augustus 2003 bezocht ik in Kiel drecht een tentoonstelling over Kiel drechts borduurwex-k. Dat is borduur werk met ajour op machinaal vervaar digd tule. Van lapjes Kieldrechts bor duurwerk zijn de bodems van de Thool se mutsen gemaakt. In Kieldrecht lag het vol met foto's en ontwerpen, kant en borduuxwerk. Wat er ook lag was me- teriaal over de familie Werkers-Locke- feer, kanthandelaren in Kieldrecht, af komstig uit Tholen. Naar de familie naam Werkers ben ik toen gaan zoeken en het bleek dat die in de Kerkstraat in Tholen een winkel hadden in manif actu i-en en modeartikelen. Maar de speciali teit was, zo blijkt uit een briefhoofd, echte kanten, mutsen en tules. Sinds halverwege de achttiende eeuw dreef de familie Warkens, later Werkers ge noemd, een kanthandel in Tholen. Alle Thoolse mutsen, gedragen tot aan de wa tersnoodramp van 1953, moeten daar vandaan zijn gekomen." Het kant en borduurwerk voor de Thool se mutsen werd vervaardigd in de streek rond Beveren. De familie Wer kers importeerde het Beverse kant, ook wel Rijsselse kant genoemd, en het bor duurwerk. De Thoolse vrouwen maak- ter er zelf hun mutsen van, of lieten dat doen. „In hét begin van de twintigste eeuw trouwden twee broers Werkers met twee zussen Lockefeer, een grote kanthandelaar in Kieldrecht. Die fami lie Lockefeer had al in de negentiende eeuw bijna duizend vrouwen aan het" werk. Kantklosters en borduursters die thuis werkten en, naar ik begrepen heb, niet al te veel vei-dienden. In 1924 sloot de winkel van Werkers in Tholen en de handel verhuisde naar Kieldrecht." Zolder Wat de Halsterse kantdeskundig trof, was dat er in Kieldrecht legio ontwer pen en patronen lagen, maar erg weinig kant. Dat bleek allemaal in Tholen te vinden, niet alleen in De Meestoof maar ook bij mensen op zolder. „Ik probeer sindsdien het kanten erf goed onder de aandacht te brengen en te bereiken dat mensen er zuinig op zijn. Na een lezing vroeg een mevrouw mij of ik wat kon doen met wat oude mutsen. Ze deed er toch niks meer mee. Graag, natuurlijk! Op een dag kwam ik thuis en er hing een plastic zakje met prachtige mutsen op een frutje aan mijn buitenlantaarn. Daaruit blijkt wel dat sommige mensen zich niet bewust zijn van wat ze in huis hebben." In haar zoektocht naar de geschiedenis van Thoolse mutsen, stuitte Marian Mul ler nog op een grote vexrassing. „We gin gen er steeds vanuit dat er op Tholen niet geklost werd en dat het kant werd geimpoi-teerd. Maar uit stukken in het gemeentearchief bleek dat al in het eer ste kwax-t van de zeventiende eeuw 'spel- lewerk' werd onderwezen op de school in Tholen. In 1650 leerden de meisjes het ook in Scherpenisse. En dan te be denken dat maar een halve eeuw eerder het kantklossen is ontstaan. Daarvoor werd uitsluitend naaldkant gebruikt." Over het onderzoek naar het kant op Tholen schreef Marian Muller een rijk geïllustreerd boekje: Tederheid voor draden, kant en handel op het eiland Tholen. Het is voor 17,50 euro te koop bij de boekhandel in Tholen, bij de Meestoof in Sint-Annaland en bij de schrijfster zelf in Halsteren. Toen ze het boek ten doop hield, dit voorjaar, ont stond het plan om in de zomer van 2007 een tentoonstlling in de Meestoof te wij den aan de Thoolse muts. Tentoonstelling Dat de belangstelling voor het kostbare kant in de lift zit, blijkt uit de inrich ting van een tentoonstelling in het ka der van de samenwerking tussen Ber gen op Zoom en Brugge. Van 11 tot en met 19 november lichten de heemkunde kring Halchterth en het Kantcentrum Brugge een tentoonstelling in in het Hof van Ram aan de Beeklaan in Halsteren. Samen Markant heet de expositie, die behalve kantwerk uit drie eeuwen, ook werk van de kantgroep in Halsteren om vat. De tentoonstelling is op zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur en van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN7THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt 'Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Advertentie door Marcel Modde ZIERIKZEE - Thuisbevallingen moeten op Schouwen-Duive- land weer mogelijk worden. De gemeente en de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen (SOZ) zijn overleg begonnen om te zien in hoeverre dat een reeële optie is. Een nieuw argument om verlos kunde te herintroduceren, aldus wethouder G. Houtekamer, is de verwachte groei van het inwo nertal van Zierikzee. Sinds de sluiting (in 1998) van de kraamafdeling in het zieken huis van Zierikzee, zijn vrou wen voor een bevalling aangewe zen op de ziekenhuizen in Goes en Dirksland. Alleen in Bruinisse durven de huisartsen een thuisbevalling nog aan. Bepalend daarbij is het gemiddeld aantal bevallingen per jaar, opdat de artsen vol doende geoefend blijven op dit gebied. In medische noodgeval len kan alsnog tijdig worden uit geweken naar Dirksland, luidt hun motivatie. Wethouder Houtekamer (SGP, volksgezondheid) vindt dat thuisbevallingen ook elders op Schouwen-Duiveland weer mo gelijk moeten worden. Het college is daarover in ge sprek met de directie van de Oos- terscheldeziekenhuizen. Insteek is de 'gezondheidsservi ce voor de bevolking op peil te houden en waar nodig te verbe teren'. „Maar daarnaast zijn we ook nog steeds van harte bereid mee te denken over een praktische in vulling van de leegstaande ver dieping in ons ziekenhuis." zaterdag 28 oktober 2006 Goese bieb doet veel in de ramsj GOES - De Goese bibliotheek doet vrijdag 3 en zaterdag 4 no vember afgeschreven spullen van de hand. Vooral veel cd's gaan in de ver loop a twee euro, maar ook boe voor volwassenen (anderhal ve euro), jeugdboeken (vijftig cent) en tijdschriften (per bun delvijftig cent). Vrijdag is de bi bliotheek open van 10.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. (Advertentie) Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Steenzaagmachines gestolen MIDDELBURG - Van bouwterreinen in Middelbux-g en Vlissingen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag steenzaagmachines gestolen. De diefstal in Vlissingen vond plaats op een bouwterrein aan de Edisonweg. In Middelburg werd een machine gestolen op een bouwter rein aan de Bachweg'. De politie onderzoekt de zaak. Geen subsidie godsdienstonderwijs ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duive land heeft definitief een streep getrokken door subsidië ring van het godsdienstondei-wijs. Vanaf augustus moeten scholen die toch levensbeschouwelijk onderwijs willen ge ven, zelf voor financiering zorgen. Daarmee heeft een rui me meerderheid in de gemeenteraad een brandbrief van de classis van de Hervormde gemeente Schouwen-Duive land terzijde geschoven, evenals een motie van de SGP-fractie. Deze laatste pleitte er voor om de subsidië- ring voort te zetten in afvvachting van een definitief be sluit over landelijke gelden voor godsdienstonclex-wijs. Werkstraf voor mishandeling MIDDELBURG - De politierechter heeft gisteren een 40-jarige Axelaar voor mishandeling van zijn vriendin conform de eis honderd uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, opgelegd. De man voelde zich op 11 maart bedrogen toen hij erachter kwam dat zijn vriendin met haar ex een- avondje uit was gegaan. Hij zocht haar op en vroeg om enige uitleg. De situatie escaleei-de, waar4 na hij zijn vriendin een aantal keren sloeg. De verdachte reageerde verontwaardigd toen hij de eis van officier van justitie E. Bethlehem vernam. Hij vond de eis belachelijk. De relatie met zijn vriendin is weer hersteld. Man vrijgesproken van hennepteelt MIDDELBURG - De verdenking tegen een 26-jarige in woner van Berchem (B) wegens betrokkenheid bij een pro fessionele hennep kwekerij in Terneuzen waren reëel. Toch kon gisteren de Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek het bewijs niet hard maken. I-Iij concludeerde tot vrijspraak. Officier van justitie E. Bethlehem voncl de medeplichtig heid bewezen en eiste 180 uur werkstraf. Ze geloofde niets van het verhaal van de verdachte dat hij niets zou hebben afgeweten van de wietplantage in zijn (voormali ge) woning aan de Lorentzlaan. In drie slaapkamers, op zolder en in de woonkamer trof 6 juni de politie na een melding over stankoverlast van de bui-en 981 hennepplan ten aan. De man had aanvankelijk de woning te koop ge zet, maar dat wilde niet vlotten. Hij betaalde dubbele woonlasten, omdat hij ook een woning in België betrok. Plij kwam daardoor in financiële problemen en besloot cle woning in Tei-neuzen te verhuren. Hij stelde een huurcon tract op voor een man die het huis wilde huren. „Hij be taalde drie maanden vooruit." De huurder, van wie hij zei verder niets te weten, kwam zelden in de woning. De buurvrouW verklaarde dat ze de verdachte een aantal ke ren bij de woning heeft gezien. „Ik ben niet verder dan de deurmat geweest, want dat past niet in onze cultuur om zomaar het huis in te gaan"vertelde hijDe politierech ter zag wel dat er aanwijzingen waren dat de verdachte met de hennepteelt te maken had, maar had te weinig be wijs om tot een veroordeling te komen. dnnr Harmen van der Werf POORTVLIET - De jongeren- raad Tholen, kortweg Joth, steunt in meerderheid hel voor stel van drie politieke partijen om Thoolse cafés van zaterdag 0p zondag langer open te houden, maar onder voorwaar den. PvdA, WD en Algemeen Belang Tholen (ABT) kwamen onlangs met het idee de openingstijd van 'Thoolse cafés van zaterdag op zondag te verruimen; tot vier uur zondagmorgen. Volgens de dx-ie politieke partijen past de huidige sluitingstijd van twee uxir 's nachts niet meer bij het uitgaansgedrag van jongeren. Ze gaan later stappen en zoeken nu na sluitingstijd vaak vertier op straat of het strandje van Sint-Annaland, wat overlast geeft. De initiatiefnemers van het voor stel wilden voordat zij het in de gemeenteraad zouden brengen, weten wat de jongeren er zelf van vinden. Praten Zij vroegen de jongerenraad Tholen erover te praten. Dat ge beurde donderdagavond in Poortvliet. Twaalf leden van de jongeren- raad daarbij waren aanwezig. Een ruime meerderheid sprak zich voor een latere sluitingstijd uit. Dat gebeurde niet zonder slag of stoot. Vice-voox-zitter Femke van Hoorn van de Joth vertelde na afloop dat enkele adviezen zijn meegegeven. Zoals: om over last te voorkomen extra portiers aanstellen en het moet haalbaar zijn voor de politie om voldoen de te surveilleren. „Volgens de politie kan dat wel", meldde Femke, „maar dan moeten er doordeweeks uren wox-den ingelevex-d." Proefperiode Voor de ruimere sluitingstijd willen de drie politieke partijen een proefperiode van vijftien maanden inlassen. Een klankbordgroep moet in die tijd in de gaten houden hoe alles loopt. Na die vijftien maanden moet de klankbordgx'oep ook blijven staan, stelde de Joth voor. Discussie was er nog of de lange re openingstijd niet beter van vxïjdag op zaterdag kan gelden. Femke van Hoorn: „Op Tholen zijn tenslotte veel gelovige jonge ren die zaterdags om twaalf uur 's avonds thuis moeten zijn." Uiteindelijk besloot een meer derheid dat de langere sluitings tijd er van zaterdag op zondag moet komen, oixxdat zaterdag ook op Tholen dé uitgaansavond is. door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - De dorps raad 's-Heerenhoek maakt zich zorgen over een toename van ge luidhinder bij het dorp, omdat allerlei nieuwe, overlastgevende ontwikkelingen los vaix elkaar worden bekeken. de kruising Sloeweg-tunnelweg is gepland. Dat valt binnen de geluidzone van het hele Sloege- bied. Wat concreet betekent, zo stelt de gemeente, 'dat Sloe- poort in de nachtperiode vrijwel geen bijdrage mag leveren op de geluidzone'. Oftewel: geen extra gêluido'verlast. Hetzelfde geldt voor de WCT. Een tikkeltje anders zit het met de verdubbeling van de Sloeweg en de aansluiting van de Sloe weg op de tunnelweg. Borsele merkt daarover op dat 'dit nog ondex-werp van studie is'. Maar: het project heeft 'zeer zeker de aandacht' van de gemeente. De mogelijke geluidsgevolgen voor 's-Heerenhoek en de te treffen maatregelen worden in de lopen de studie bezien, en wordt nog toegevoegd. 's-Heerenhoek moet afwachten. Het ontwerp-bestemmingsplan 'herziening geluidzone Sloege- bied' komt donderdag in de Bor- selse gemeenteraad. Het vormt bestuurlijk het sluitstuk van een jarenlange operatie om groei van bedrijvigheid in Vlissingen- Oost mogelijk te maken. Het in dustrie- en havengebied zat wat betreft geluidproductie op slot. Om het slot eraf te halen, zijn extra isolatiemaatregelen: getrof fen aan vele tientallen huizen in Borssele en Nieuwdorp. liet ging in 's-Heex-enhoek slechts om enkele woningen. In een reactie op de verruiming van de geluidsnoiTnen voor het industrie- en havengebied Vlis- singen-Oost kraakt de 's-Hee- renhoekse dorpsraad deze noot. De gemeente Borsele heeft een ontwerp-bestemmingsplan ge haakt om de ruimere geluids armen officieel vast te leggen. „Maar dat plan gaat alleen over inclustrielawaai", kritiseert de dorpsraad van 's-Heerenhoek, „terwijl 's-Heerenhoek ook met andere geluidbronnen wordt ge confronteerd." Als voorbeelden worden genoemd: op- en afrem mend verkeer van het tolplein, de ontwikkeling van het nieuwe bedrijventerrein Sloepoort tus sen 's-Heerenhoek en Nieuw dorp, de eventuele komst van de Westerschelde Container-termi nal (WCT) en de plannen voor :een verdubbeling van de Sloe weg van en naar de Westerschel- detunnel. De gemeente Borsele bevestigt in antwoord op de kritiek van de dorpsraad dat verschillende jgeluidbronnen apart worden be keken, maar dat zou voor 's-Hee renhoek geen gevolgen hebben. lOm te beginnen: het nieuwe be drijventerrein Sloepoort dat bij 50 www.bluekens.com JflflR Bergen op Zoom - Roosendaal volvo dealer Breda - Oosterhout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57