Cartoons waren niet beledigend 1 Vliegramp Tenerife na dertig jaar herdacht met monument Toedracht ramp Prijs voor beste president Afrika Kernproef stimuleert condoomgebruik Druppels op gloeiende plaat 7 Rel in Australië rond moslimgeestelijke Deense rechter spreekt publicisten van Mohammed-spotprenten vrij Spionnen azen op Prodi jpnrRobert Bloemen sJDNEY - Een hoge moslira- istelijke heeft in Australië j(n rel veroorzaakt door 'onge past' geklede vrouwen te verge lijken met vlees als lokaas. ge Australische premier John Howard noemde de opmerkin- vrijdag 27 oktober 2006 gen laakbaar, omdat ze een ex cuses lijken voor verkrachting. Het is belachelijk vrouwen te verwijten dat ze worden ver kracht, stelde de regeringslei der. De commissie tegen sekse discriminatie riep op de geeste lijke het land uit te zetten, meld den Australische media giste ren. Volgens een woordvoerder van de in opspraak geraakte sjeik Taj al Hilali zouden de woorden van de geestelijke uit hun verband zijn gerukt. Al Ha- lali zelf verklaarde dat het nooit zijn bedoeling was geweest ver krachting te vergoelijken. De sjeik van Egyptische komaf ver geleek tijdens een preek vrou wen zonder hoofddoek met onbe dekt vlees. Als je onbedekt vlees ergens buiten neerlegt en katten komen erop af om het op te eten, 'wiens schuld is het, die van de katten of van het onbe dekte vlees', vroeg Al Halali zich af. Hij noemde het onbedek te vlees het probleem. Als de vrouw thuis was gebleven en zich had bedekt, was het pro bleem niet opgedoken, stelde de moefti. Al Halali geldt als een van de hoogste geestelijke mos limleiders in Australië. Hij advi seerde de Australische regering over moslimzaken. Hij bestem pelde de aanslagen in 2001 op de VS als Werk van God. ANP kirLiesbeth Buitink KOPENHAGEN- Een Deense techtbank heeft gisteren de ba len vrijgesproken van een Deen- je krant die in september 2005 lartoons van de islamitische pro leet Mohammed afdrukte. De ipotprenten in de Jyllands-Pos- len leidden tot een wereldwijde (ontroverse over de vrijheid van ueningsuiting. ;ens de rechtbank in Arhus rijn de spotprenten niet beledi gd. Ook waren zij niet be koeld om moslims te kleineren. „Zelfs als de begeleidende tek sten kunnen worden gelezen als minachtend en bespottend, wa ren de cartoons niet beledi gend", oordeelde de rechtbank. De zaak was aangespannen door zeven Deense moslimorga nisaties. Zij vonden dat de profeet Mo hammed in de spotprenten werd afgeschilderd als een oorlogs zuchtige crimineel en dat een duidelijk verband werd gelegd tussen Mohammed en terroris me. Jyllands-Posten drukte de spot prenten in september af in de krant. Dit leidde niet tot veel reacties. Vier maanden na publi catie barstte met name in het Midden-Oosten en Verre Oosten de bom. Moslims vonden de prenten godslasterlijk en von den dat de Westerse bladen, die zé na de Deense hadden afge drukt, bezig waren met een sa menzwering tegen hun geloof. De ruzie tussen diverse islamiti sche landen en Denemarken es caleerde toen diplomatie niet het middel bleek om de menings verschillen te sussen. Premier Rasmussen van Denemarken weigerde excuses aan te bieden voor de publicatie van de pren ten, omdat dit volgens hem een inbreuk zou betekenen op de vrijheid van meningsuiting. Ras- mussens opstelling leidde vervol gens weer tot een boycot van Deense producten in het Mid den-Oosten, betogingen, rellen en zelfs ontvoeringen. Bij de incidenten vielen verschil lende doden en honderden ge wonden te betreuren. Het Deen se bedrijfsleven leed door de boycot tientallen miljoenen eu ro's verlies. Tweedeling doorErwin Tuil SEOUL - Condoomfabrikanten tn hotels in Zuid-Korea hebben de afgelopen weken hun omzet - len sterk zien stijgen dankzij de kernproef van hun noorderbu ien op 9 oktober. Zuid-Korea- nen blijken de nervositeit en (panning over de gevolgen van die proef af te reageren met seks hotels. Dat meldt de krant Chosun Ilbo in Seoul. Meteen na de test schoot de con doomverkoop al met twintig pro- isnt omhoog en sindsdien zakt die niet meer in. Online reserve- ringssites voor hotels en resorts meldden tot eind oktober en de srste week van november bijna pn kamer meer te hebben. Niet alleen goedkopere hotels ai slonzige motelletjes, maar ook luxere oorden op romanti sche plekken doen uitstekende zaken. Uit cijfers van het permanente consumentenonderzoek blijkt dat de Noord-Koreaanse test zelfs betere condoomverkopen heeft veroorzaakt dan de wed strijden van het nationale team tijdens het laatste WKvoetbal, normalitair een hoogtepunt voor de producenten van preser vatieven. Fenomeen Deskundigen in Zuid-Korea zijn minder verbaasd over het fe nomeen. Tijden van crisis en gro te spanning zorgen altijd voor een' gepassioneerde!' leven. De statistieken melden niet of die passie blijft bij de vaste partner of dat er ook meer slippertjes en kortstondige relaties zijn. GPD - door Merel van Leeuwen AMSTERDAM - Op 27 maart 1977 botste op het Spaanse ei land Tenerife een KLM- Boeing 747 op eenzelfde type loestel van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan- Am. Alle 234 passagiers en 14 bemanningsleden van de KLM 4805, alsmede 335 inzit tenden van het PanAm-toe- stel kwamen om het leven. Van dit toestel overleefden 61 mensen het ongeluk. Amerikaanse en Spaanse deskundigen lag de schuld van het ongeval bij de KLM-gezagvoerder, die te vroeg en zonder toestemming van de verkeersleiding was vertrokken. Volgens de Raad voor de Luchtvaart was het ongeluk echter te wijten aan een sa menloop van Omstandigheden en is er geen' hoofdoorzaak aan te wijzen. De twee Boeings zaten die zondag vol vakantiegangers op weg naar Gran Canaria. Door een bommelding op het vliegveld van Las Palmas moesten de toestellen uitwij ken naar de luchthaven Los Rodeos op Tenerife. Dit gold ook voor tientallen andere vliegtuigen. In de loop van de middag ging Las Palmas weer open, waarna alle toestellen zo snel mogelijk weg wilden. Het weer speelde ook een gro te rol. Er was sprake van mist en laaghangende bewolking. Een botsing tussen de twee Boeings was onvermijdelijk toen het net volgetankte KLM-toestel op de startbaan - waar het PanAm-vliegtuig nog taxiede - gas gaf om op te stijgen. ANP joor Merel van Leeuwen Volgens de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Ri ce hebben landen als Iran en Sy rië de kwestie van de spotpren ten gebruikt om de tweedeling tussen het westen en de islamwe- reld te versterken. De Taliban in Afghanistan het zich ook niet onbedeeld en zette een prijs op het hoofd van de tekenaar van de prenten. Wie hem vermoordt kan een beloning van honderd kilo goud tegemoet zien zei mul lah Dadullah, een leider van de Taliban De Deense rechtbank had niet te oordelen over de internationa le gevolgen van de prenten, maar alleen over de klacht van zeven Deense moslimsorganisa ties, die van mening waren dat de prenten beledigend waren en een verband legden tussen de profeet en terrorisme. De rechter hield er een andere mening na en sprak de publicis ten op alle fronten vrij. ANP/AFP JAKARTA - Een helikopter van de Indonesische brandweer laat een lading water los boven een brandhaard in het Ogan Kemiring-district op Zuid-Sumatra. Op het eiland woeden de bosbran den al ettelijke weken. Hetzelfde is het geval op het eiland Borneo. De rook van de branden heeft zich inmiddels verspreid over grote delen van Zuidoost-Azië. Met name in de stadstaat Singapore, nota bene de schoonste stad van Azië, is de luchtkwaliteit erg slecht. Meteorologen en milieudeskundigen vre zen dat dit jaar- net zo rampzalig dreigt uit te val len als 1998. Toen zorgden langdurige branden - ook nog eens aangewakkerd door gewijzigde weer- patronen door de golfstroom El Nino - voor een economische schade van negen miljard dollar in de regio. De schade aan het milieu in de Pacific Rim was zeker zo groot. De regering van Singapo re heeft die van het buurland nadrukkelijk ver zocht een eind te maken aan de branden, maar In donesië is daar nog niet in geslaagd. foto Crack Palinggi/RTR TVertig jaar na de vliegramp fop Tenerife vindt voor het ffrst een internationale herden- ting plaats van het grootste on- jsluk uit de geschiedenis van fc burgerluchtvaart. Op 27 Mart 2007 wordt op het Spaan- je eiland herdacht dat dertig jaar eerder 583 mensen om het leven kwamen. Ook wordt een Monument onthuld. Ook vijf Zeeuwen, een gezin "to vier uit Middelburg en een J-jarige vrouw uit Schore, hvamen bij het ongeluk om het isven. Oe stuwende kracht achter de herdenking is het driekoppige èestuur van de Stichting Nabe staanden Slachtoffers Tenerife. ja 2002 organiseerde het een eerdenkingsbij eenkomst in de ÜAI in Amsterdam waar ruim Achthonderd nabestaanden, be trokkenen en hulpverleners bij fear kwamen. Het was voor 'den de eerste keer dat ze el- aar troffen. 'to Groenewoud verloor in '877 als 20 -jarige zeven familie- *den bij de vliegtuigramp. Hij achtte in 2001 de stichting op met het doel contact te leggen tussen de nabestaanden en be trokkenen en kreeg steun van zijn vrienden Martin Noordzij en Victor de Pous. Groenewoud: „Als alles gaat volgens plan ning en het monument op 27 maart wordt onthuld, zit onze taak erop. Het monument sluit ook iets af en geeft voor het na geslacht een plek om te herden ken." De drie zijn een aantal ke ren op Tenerife geweest om te lobbyen voor het monument en een herdenkingsbijeenkomst. Ze waren ven-ast door de 'over weldigende medewerking' van het eilandbestuur. „Al die jaren heeft Tenerife niets gedaan aan een herdenking van de vli eg- ramp. Ook is er op het eiland geen enkele verwijzing te vim- den en dat is pijnlijk", meent De Pous. Volgens hem is nu, der tig jaar na dato, het moment ge komen voor het eilandbestuur. De stichting verwachtte dat de autoriteiten op Tenerife zouden kiezen voor een Spaanse ontwer per en dat ze het monument zou den schenken aan de nabestaan den. Maar het eilandbestuur wil de een gedenkteken van een Ne derlandse kunstenaar van naam en faam. Het bestuur kwam uit bij beeldend kunstenaar Rudi van de Wint, die onder meer schilderingen voor de vergader zaal van de Tweede Kamer maakte en een plafondschilde ring voor Paleis Noórdeinde in Den Haag'. Van de Wint over leed eind mei echter onver wacht. Het ontwerp voor het monument was al wel klaar en zijn zonen hebben toestemming gegeven het alsnog te vervaardi gen. Het gaat om een sculptuur van staal van 24 meter hoog, met een doorsnede van twee me ter en staat symbool voor onein digheid. Plet lijkt een wentel trap, maar dat is het niet. De spiraalbeweging van treden houdt plotseling op. Tafelberg Het monument komt op een ta felberg te staan en kijkt uit op de luchthaven. „Maar het is wel zo ver weg dat je het lawaai van vliegtuigen niet hoort", aldus Noordzij. Bij de sculptuur komt een plakkaat met een verwij zing naar de vliegramp. De stichting heeft nog niet al het geld bij elkaar dat nodig is voor het monument. „We worden on der meer gesteund door het mi nisterie van Buitenlandse Za ken en financieel door een aan tal sponsors. De planning is rond, maar het monument moet nog worden gebouwd." Groenewoud verwacht veel be langstelling voor de herden king. Samen met een reisorgani sator stellen ze een speciale reis samen voor Nederlandse betrok kenen. Ook gaan ze in de Vere nigde Staten op zoek naar nabe staanden en overlevenden. Geen eenvoudige klus, mede om dat luchtvaartmaatschappij PanAm drie jaar na de vlie gramp in het Schotse Lockerbie in 1988 failliet ging en er in de VS geen stichting is die de be trokkenen verbindt. Onder de belangstellenden zul len ook veel inwoners van Tene rife zijn, die als hulpverlener bij de ramp betrokken waren. Groenewoud, De Pous en Noord zij verzorgen het programma op 27 maart, dat begint met een herdenkingsbijeenkomst. Een paar minuten over vijf 's mid dags lokale tijd (het is er een uur vroeger dan in Nederland), wordt het monument onthuld. Precies op het moment dat der tig jaar eerder de vliegtuigen op elkaar botsten. ANP www.herdenking-tenerife.org. Het ontwerp voor het monument is een 24 meter hoge sculptuur van staal met een doorsnede van twee meter en staat symbool voor on eindigheid. Het lijkt een wenteltrap, maar is het niet. De spiraalbe weging van treden houdt plotseling op. foto ANP Michael J. Fox in verkiezingsspot NEW YORK - De Amerikaanse acteur Michael J. Fox, die aan de ziekte van Parkinson lijdt, heeft zich in dé Ameri kaanse verkiezingsstrijd voor de Senaat geworpen. Fox is te zien in een verkiezingsspotje voor een Democratische kandidaat voor de staat Missouri, omdat die kandidaat onderzoek naar stamcellen steunt. Fox zou volgens een radiopresentator de verschijnselen van de aandoening aan het zenuwstelsel hebben overdre ven. De presentator, Rush Limbaugh, zei dat Fox 'ofwel van zijn medicatie was, of acteerde.' Fox heeft geëist dat de presentator zijn excuses aanbiedt. ANP Postume eer soldaat Krimoorlog LONDEN - Een overlevende van een van de meest roem ruchte aanvallen uit de Britse militaire geschiedenis is ne gentig jaar na zijn dood alsnog geëerd. De soldaat Thomas Warr nam 152 jaar geleden deel aan de Charge van de Lichte Brigade, waarbij tijdens de Krim oorlog 673 cavaleristen in de vuurlinie van de Russen wer den geleid. Een groot deel van de militairen en zeker de helft van de paarden sneuvelden. De charge staat in Groot-Brittannië nog altijd symbool voor heldenmoed en tragiek tijdens een veldslag. Warr raakte na zijn dienst in de Krimoorlog aan de bedelstaf en overleed in 1916 op ho ge leeftijd. ANP Wachtlijst Britse terreurzaken LONDEN - De Britse rechtbanken worden overspoeld door een grote hoeveelheid terreurzaken, waardoor een forse achterstand in de afhandeling is ontstaan. Het hoofd van de antiterreurafdeling van het Britse Open baar Ministerie zei gisteren tegen The Times dat er een achterstand van 34 zaken is, waarbij 99 verdachten zijn betrokken. Het OM wil een netwerk van zwaarbeveiligde rechtbanken opzetten, waarin twintig speciale rechters de achterstand moeten inhalen. ANP Oeroude voetafdrukken ontdekt MEXICO-STAD - Wetenschappers hebben in Mexico ver steende voetafdrukken gevonden van meer dan 10.000 jaar oud. Volgens de deskundigen behoren ze waarschijn lijk tot de oudste voetafdrukken die tot dusver zijn gevon den op Amerikaanse bodem. Het gaat om dertien afdruk ken die zijn gevonden in de woestijn bij Cuatro Cienegas in de staat Coahuila. „We denken dat ze tussen de 10.000 en 15.000 jaar oud zijn", aldus een archeoloog. ANP/RTR Onderzoek naar seks tijdens slaap LONDEN - Wetenschappers proberen een verklaring te vinden voor sekssomnambulisme, een kwaal waaraan een onbekend aantal mensen lijdt, waarbij in de slaap seks wordt bedreven met een ander. Dat blijkt uit een publica tie in New Scientist. Sekssomnambulisme lijkt op slaapwandelen. Maar in plaats van uit bed te stappen, probeert de persoon seks te hebben met de partner zonder dat hij dat zelf weet. Maar sekssomnambulisme doet zich ook voor in situaties waar bij twee mensen toevallig het bed delen. Dan kan een per soon die lijdt aan 'slaapvrijen' geconfronteerd worden met een aanklacht van aanranding. ANP/RTR Weer Chinese leiders op korrel in corruptieonderzoek PEKING- Het grootschalige on derzoek naar corruptie binnen de regerende communistische partij in China dreigt nu ook ho ge leiders in Peking onderuit te gaan halen. Volgens The New York Times zijn driehonderd on derzoekers bezig om de partij top te controleren. Twee leden van het politbureau, het hoogste politieke orgaan, zijn zo verdacht dat ze mogelijk uit hun functie worden gezet. Volgens de krant gaat het om Jia Qïnlin, voormalig partijse cretaris in Peking, en de huidige partijsecretaris in de hoofdstad Liu Qi. In september verloor al een lid van het politbureau zijn baan. Het ging toen om de partijleider in Shanghai, de metropool waar al tientallen functionarissen zijn aangepakt wegens corrup tie. ANP door llona Eveleens NAIROBI - In Londen is giste ren de prijs voor de beste presi dent van Afrika geïntroduceerd. Mo Ibrahim, een mobiele tele foonondernemer uit Soedan, looft daarvoor jaarlijks vijf mil joen dollar in prijzengeld uit. De zakenman hoopt hiermee in Afrika beter bestuur te stimule ren en corruptie te bestrijden. „Dan hebben we geen donor hulp meer nodig. Dat zou de mooiste dag van mijn leven zijn", aldus de multimiljonair. De Amerikaanse Harvard-uni- versiteit onderzoekt wie zich de beste Afrikaanse president mag noemen, tiet staatshoofd dat in de prijzen wil vallen, moet aan een aantal basisvoorwaarden voldoen. Allereerst moet een pre sident zijn of haar macht vrijwil lig en democratisch overdragen aan een opvolger. Ook moeten hun ambtstermijnen in het ka der hebben gestaan van opbouw van het land, steun aan het volk en vooral bestrijding van de al om verbreide corruptie op het 53 landen tellende continent. Zakken vullen De keuze wordt lastig. De mees te Afrikaanse staatslieden ver rijkten zich ten koste van hun volk. Niet alleen om hun eigen zakken te vullen, maar ook die van de familie, de clan, het dorp en de stam. De directe omgeving van leiders verwacht nu een maal dat zij een deel van de koek krijgen waar één van hen tijdelijk zo makkelijk bij kan. Nelson Mandela, ex-president van Zuid-Afrika, maakt kans de prijs te winnen, evenals zijn op volger Thabo Mbeki. Ook Ketu- mile Masire, voormalig staats hoofd van Botswana behoort tot de kanshebbers, net als de vorig jaar gekozen Liberiaanse presi dent Ellen Johnson-Sirleaf. De hoogste geldprijs ter wereld was met 1,3 miljoen dollar tot nu toe de Nobelprijs, maar wordt nu voorbijgestreefd door de prijs voor 'Roemrijke daden in Afri kaans leiderschap'. Overigens wordt het prijzengeld van vijf miljoen niet in een klap uitge reikt, maar uitgesmeerd over tien jaar. Daarna ontvangt de winnaar tot aan de dood jaar lijks 200.000 dollar. Veel presidenten in Afrika sta len miljarden uit de staatskas, hielpen hun landen economisch naar de knoppen en waren ver antwoordelijk voor burgeroorlo gen. Staatsheden zoals Omar al Bashïr van Soedan, die met zijn leger probeert een deel van de bevolking in Darfoer uit te roeien, zal niet in de prijzen val len. Evenmin zijn collega Ro bert Mugabe, die zijn redelijk welvarende Zimbabwe aan de bedelstaf bracht. Ook Rwanda's president Paul Kagame, die rust in zijn land bracht met een ijze ren, onderdrukkende vuist en andersdenkenden op de vlucht joeg, is geen kandidaat. Patrick Smith, hoofdredacteur van Africa Confidential, gelooft niet in een positief effect van de prijs. „Mensen die weten wat no dig is en hun best doen, doen dat ook zonder prijs. Mensen die slecht willen, hun eigen men sen doden en uit de staatkas ste len, zullen daarmee gewoon doorgaan." Mo Ibrahim en Pa trick Smith zijn beide Afrika- kenners. Vraag is wie gelijk krijgt: de positieve ondernemer of de cynische journalist. GPD van onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse overheid heeft de belastinggegevens van de Italiaanse premier Romano Prodi illegaal gecontroleerd. De afgelopen twee jaar bekeken me dewerkers van de douane en de Italiaanse FIOD zijn data bij de belastingdienst zeker 128 keer zonder toestemming. Na aangifte van het ministerie van Financiën begon het Open baar Ministerie een onderzoek, meldden Italiaanse media don derdag. Prodi is geschokt en zwaar aangedaan, aldus zijn woordvoerder. Ook de vrouw van de premier en andere per soonlijkheden zouden zijn be spioneerd toen Prodi's voorgan ger Silvio Berlusconi nog regeer de. De linkse Prodi, die in mei aan de macht kwam, kondigde onlangs hardere maatregelen aan tegen belastingontduiking. ANP/RTR/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7