Duits schandaal dijt uit pzc Opschuiven voor Varian en Meglena Oppositieleider van China in ban van megabeursgang Wit-Rusland krijgt Sacharo v-prijs Bush tekent voor muur langs grens met Mexico Mogelijk meer militairen betrokken bij schenden lijk Dodental Amerikaanse militairen in Irak naar recordhoogte Onlusten treffen buitenwijken Franse steden vrijdag 27 oktober 2006 BAGDAD - De Amerikaanse strijdkrachten in Irak hebben in de maand oktober hun grootste verliezen sinds een jaar geleden. Volgens de jongste cijfers sneuvelden sinds begin deze maand 99 Amerikanen. Tijdens de strijd met opstandelingen woensdag in de provincie Anbar kwamen acht Amerikaanse militairen om het leven. Sinds de inva sie in maart 2003 stierven zeker 2805 leden van de Amerikaanse strijdkrachten tij dens de strijd of door ongevallen in Irak. foto Namir Noor-Eldeen/RTR Ivf-kind heeft meer kans op kanker NEW ORLEANS - Kinderen die worden geboren nadat de ouders een vruchtbaarheidsbehandeling hebben onder gaan, hebben een grotere kans op autisme, kanker en spas tische verlamming. Het hogere risico kan worden ver klaard uit medische problemen van de ouders, zoals sui kerziekte, maar kan ook met de vruchtbaarheidsbehande ling zelf te maken hebben. De kinderen hebben een vier keer zo grote kans op autis me, aldus een onderzoeker van de universiteit van Califor- nië in San Francisco. Hyperactiviteit komt veertig keer zo vaak voor en er is tweemaal zoveel kans op gezichts- en gehoorproblemen. ANP Thais fraudeonderzoek onder vuur BANGKOK - De Thaise juntaleider Sonthi houdt er reke ning mee dat het onderzoek naar corruptie door de afgeT zette premier Thaksin tot niets leidt. Sonthi zei dat in een interview met de Thaise krant The Nation, dat gisteren is gepubliceerd. Sonthi zei dat de naam van Thaksin in enkele zaken is ge zuiverd en dat het kantoor van de president van de Reken kamer nog enkele andere zaken in onderzoek heeft. Een junta onder leiding van Sonthi zette de omstreden Thaksin in september af. Thaksin behoort tot de rijkste zakenlieden van Thailand. ANP Wet beschermt vrouwen in India NEW DELHI - Vrouwen in India die door hun man wor den mishandeld, krijgen sinds gisteren voor het eerst wet telijke bescherming. Mannen die slaan, dreigen of zelfs te gen hun vrouw of vriendin schreeuwen, kunnen nu een jaar gevangenisstraf krijgen. De wet verbiedt de echtgenoten ook hun vrouw te dwin gen om een grote bruidsschat te betalen. India kent dui zenden gevallen van vrouwen die worden mishandeld of zelfs verbrand, omdat hun familie geen grote bruidsschat blijkt te kunnen betalen. ANP Kunstschilder Vedova overleden VENETIË - De Italiaanse schilder Emilio Vedova is op 87-jarige leeftijd in zijn woonplaats Venetië gestorven. De kunstenaar gold als een van de bekendste hedendaag se schilders van Italië. Vedova was een van de belangrijkste vertegenwoordiger-s van het abstracte expressionisme. In zijn werk protesteer de Italiaanse schilder tegen onrechtvaardigheid en onvrij heid. ANP/DPA Drugsbendes terroriseren Mexico URUAPAN - Drugsbendes hebben in Mexico een bloedi ge oorlog ontketend, zowel tegen justitie en veiligheidsien- sten als onderling. Daarbij zijn alleen al in de laatste maanden tientallen mensen onthoofd. Dit jaar zijn zeven tienhonderd mensen omgekomen door het geweld. De drugsbendes zijn nietsontziend. Zo voerden ze een zwaarbewapende overval uit op een politiebureau. Veilig heidsdiensten zien in de golf van geweld een teken dat ze erin slagen de georganiseerde misdaad op te rollen. Door de arrestatie van een aantal zware criminelen zou in de onderwereld een opvolgingsstrijd zijn ontbrand. ANP Trichet tegen verdwijnen biljet 500 euro OEN HAAG - President Trichet tan de Europese Centrale Bank (ECB) wijst kritiek op het biljet ran 500 euro van de hand. Dat i0U vooral worden gebruikt in bel criminele circuit. Volgens (cn Britse europarlementariër draagt het drukken van dit bil jet bij aan het witwassen van nvart geld. Onzin, aldus Trichet in het Euro- „ces Parlement in Straatsburg. In sommige landen wordt het jebruikt, in andere niet." Er tijn 401 miljoen bankbiljetten Jan 500 euro in omloop volgens de ECB. Trichet ging ook in op het ru- j moer rond hedgefondsen. Die 'runnen volgens de centrale bank een risico vormen voor de financiële stabiliteit. Het Euro- pees Parlement wil een onder- toek en dat zegde de ECB toe. Trichet sluit niet uit dat aan scherping van het huidige toe- acht nodig is. Maar hij waar schuwde dat zoiets alleen inter- j nationaal aangepakt kan wor den. Hedgefondsen zijn besloten iondsen die proberen hoge win sten te halen en risico's van be rgingen in aandelen af te dek ten. GPD/RTR Britse kinderen dood gevonden in hotel Corfu I ATHENE - Twee Britse kinde- ten van respectievelijk vijf en ze- ven jaar zijn dood aangetroffen in hun hotelkamer op het Griek se vakantie-eiland Corfu. Hun ouders lagen in coma op bed. Hun situatie zou kritiek zijn. De Griekse justitie zei gisteren i aanwijzingen te hebben dat de t tier 'een sterk gif in hun i lichaam hebben. Mogelijk gaat tet om voedselvergiftiging. Een criminele daad is volgens de po- litie nagenoeg uitgesloten. De38-jarige vader en de 28-jari- jje moeder waren met hun kinde- I ren op vakantie. Hotelpersoneel verklaarde dat het gedrag van oe vier volstrekt normaal was gedurende hun verblijf. ANP Hennep op school NAPELS - De Italiaanse politie 1 heeft twee broers gearresteerd i. (lie in de tuin van een school g lennepplantjes teelden om er j. marihuana van te maken. De vader van de broers blijkt de conciërge te zijn van de school n si Sant'Antimo bij Napels. De j.; mannen (30 en 31 jaar) werden gepakt toen zij de marihuana verpakten. Zij hadden ongeveer 1 een kilo geoogst. De hennepplan- len stonden een paar meter van 'ffi de klaslokalen. ANP/AFP r. i' Nederland mag Wubo-uitkering niet weigeren I BRUSSEL - Nederlandse oor logsslachtoffers die in het bui- lenland wonen, hebben recht op een uitkering op grond van de wet Wubo (Wet burgeroorlogs slachtoffers). Volgens het Euro pese Hof in Luxemburg heeft Nederland ten onrechte een uit tering geweigerd. De uitspraak is afgedwongen door de heer en mevrouw Tas, die beiden werden geboren in toenmalig Nederlands-Indië en na de oorlog naar Nederland kwamen. In 1987 ging het echt paar in Spanje wonen. Toen zij ui 1999 een aanvraag indienden om erkenning als burgeroorlogs slachtoffers en toekenning van ten uitkering op grond van de Wubo, kregen zij te horen dat dj niet in aanmerking kwamen omdat zij niet meer in Neder land woonden. Zij werden ech ter wel erkend als burgeroorlogs slachtoffers. De heer en mevrouw Tas gingen legen de beslissing in beroep en tet Europese hof geeft hen nu gelijk. GPD I ^n deel van het grenshek tus- seo Mexico én de VS. door Gijs van Wetten en Hans Heijt BERLIJN - Het Duitse leger heelt al zeven militairen geïden tificeerd die mogelijk betrokken zijn geweest bij het schenden van een lijk in Afghanistan. Ook doken gisteren nieuwe belas tende foto's op, die in maart 2004 zouden zijn gemaakt. door Hetty van Rooij BRUSSEL - Dat Varian Vosga- nian en Meglena Koeneva kandi daat zijn om per 1 januari Euro pees Commissaris te worden voor respectievelijk Roemenië en Bulgarije, wil Brussel best voor kennisgeving aannemen. Maar de vraag die de wandel gangen van de Europese hoofd stad de afgelopen weken vooral bezighield, luidde: wat moeten zij daar gaan dóen? Sinds de EU 25 lidstaten heeft, telt het dagelijks bestuur van de unie ook 25 leden en eigenlijk is dat al te veel. Commissievoorzit ter Barroso heeft destijds al de nodige inventiviteit aan de dag moeten leggen om 25 fatsoenlij ke portefeuilles te bedenken. Zo kon het gebeuren dat Frankrijk werd 'afgescheept' met de mage re portefeuille transp'ort, maar daar stond wel tegenover dat de Franse commissaris een van de vijf vicevoorzitters van de commissie werd. Geen behoefte Er is geen behoefte aan nog eens twee extra commissarissen. Maar iedere lidstaat heeft recht op een vertegenwoordiger in de commissie en dus moet er een beetje worden ingeschikt om plaats te maken voor Varian en Meglena. Zo kon het gebeuren dat gisteren de Cypriotische commissaris Markos Kyprianou de helft van zijn portefeuille kwijtraakte, omdat zijn nieuwe Bulgaarse collega zich zal bezig houden met consumentenbelan gen en hij uitsluitend volksge zondheid overhoudt. Over wat de Roemeense nieuw komer gaat doen, wordt nog vol- Deze foto's werden getoond door de nieuwsrubriek RTL Ak- tuell. De beelden zijn recenter dan de foto's die tot dusver in de openbaarheid zijn gekomen. Die dateerden uit het voorjaar van 2003. Minister Jung van Defensie zei eerder tegen de publieke zender ZDF dat naar zes mensen onder zoek wordt gedaan. Hij zei dat op gespeculeerd. Volgens de ge ruchten is de kans groot dat de Italiaanse commissaris van justi tie Franco Frattini het deel 'mi gratiebeleid' van zijn portefeuil le moet afstaan. Neelie Kroes, die in Brussel be last is met de zware en belangrij ke portefeuille van mededin ging, loopt geen risico. De komst van de twee nieuwko mers gaf Barroso de gelegenheid om zijn hele commissie door el- viér van hen niet meer In het Duitse leger zitten. De kwestie kwam gisteren ook aan de orde in de Bondsdag, het Duitse parlement. Jung zei daar dat de verdachten rekening moe ten houden met strafrechtelijke en arbeidsrechtelijke gevolgen. „We zullen hen een rechtvaardi ge straf bezorgen." Woensdag meldde het Duitse blad Bild dat kaar te schudden, maar daar waagt hij zich niet aan. Niet al leen zou hij daarmee een wan kel evenwicht verstoren en wel licht de woede van de (grote) lid staten op zijn hals halen, maar bovendien heeft het Europees Parlement laten weten dat het alle commissarissen die. van taak veranderen aan een inten sieve hoorzitting wil onderwer pen. Dat op zich is al een goede reden om de stoelendans zo be- Duitse militairen die deel uitma ken van de Isaf-troepenmacht in Afghanistan zeker een lijk hebben geschonden. Obsceen De krant is in het bezit van meerdere foto's waarop te zien is dat Duitse militairen in ca- mouflagekledij een menselijke schedel in bezit hebben en daar- perkt mogelijk te houden. Met 27 leden zit de Europese Com missie aan haar absolute maxi- mumomvang. In het Verdrag van Nice staat dat de commissie kleiner moet worden zodra de unie 27 of meer lidstaten telt, en dat moment breekt aan op 1 ja nuari 2007. In de volgende com missie, die aantreedt in 2009, zullen daardoor niet alle lidsta ten meer een 'eigen' commissa ris hebben. bij obscene gebaren maken. Plet is niet duidelijk waar de schedel vandaan komt. Hij kan uit een massagraf komen in de omge ving van de Afghaanse hoofd stad Kaboel. Ook is niet duide lijk of het om een schedel gaat van een Afghaan of van een Sov jetmilitair. Het Sovjetleger be zette Afghanistan van 1979 tot 1989. ANP/DPA/AFP Tegen die bepaling bestaat veel verzet en in de Europese grond wet is geprobeerd het probleem naar de verdere toekomst te ver schuiven. Maar nu die grondwet door de Nederlandse en de Fran se kiezers is weggestemd en het gammele Verdrag van Nice voor lopig van kracht blijft, bestaat het risico dat Nederland het over drie jaar een tijd lang zon der Europees Commissaris moet stellen. GPD door Hans Gertsen BRUSSEL - De Wit-Russische oppositieleider Alexander Milin- kevich krijgt de prestigieuze Sacharov-prijs voor de vrijheid van denken. De prijs, waaraan een geldbedrag van 50.000 euro is verbonden, is hem toegekend door de fractievoorzitters van het Europees Parlement. Milinkevitsj was begin dit jaar kandidaat bij de presidentsver kiezingen in Wit-Rusland, maar hij legde het af tegen de dictato riale zittende president Loekasj- enko. Na zijn nederlaag werd Milinkevitsj vijftien dagen ge vangen gezet omdat hij had deel genomen aan niet toegestane be togingen tegen het verloop van de verkiezingen. „Het is een erkenning voor zijn strijd voor de vrijheid in van onze redactie buitenland SHANGHAI - Chinese beleg gers verdringen zich voor aande len van de Industrial and Com mercial Bank of China (ICBC). De bank krijgt vandaag noterin gen aan de beurzen van Hong kong en Shanghai en haalt hier mee 21,9 miljard dollar (17,3 miljard euro) op. Het gaat om de grootste beurs gang ooit. De Chinese bank ver slaat het Japanse telecombedrijf NTT Mobile Communications dat in 1998 voor omgerekend 18,2 miljard dollar naar de beurs van Tokio ging. ICBC, de grootste bank in China gemeten naar marktwaarde, haalde door het beschikbaar stellen van meer aandelen meer geld op dan de 19,1 miljard dol lar die eerder was vastgesteld voor de beursgang. De inschrijving voor het nieuwe aandeel trok veel belangstel ling. Beleggers tekenden enthousiast in op de uit te geven aandelen van de voormalige staatsbank Wit-Rusland. Hij is een aimabe le man die in staat is de eenheid van de oppositie te bewaken on der bijzonder moeilijke omstan digheden. Ik ben blij dat wij hem op deze wijze een steun in de rug kunnen geven", aldus J. Hennis-Plasschaert (WD). Zij zette zich in voor de rechten van de oppositie in Wit-Rusland en werd de toegang tot het land ge weigerd. Volgens de leider van de chris tendemocraten in het Europarle ment, de Duitser Poettering, is Milinkevitsj niet alleen de leider van de democratische oppositie in Wit-Rusland, maar ook 'het gezicht van strijd tegen de laat ste dictatuur van Europa'. De Sacharov-prijs is genoemd naar de Russische natuurkundi ge, dissident en Nobelprijs voor de Vrede-winnaar Andrei Sacharov. GPD waardoor de emissie 49 keer overtekend bleek in Shanghai en 76 keer in Hongkong. ICBC stelde daarom maandag extra aandelen beschikbaar voor be leggers op de beurs van Shang hai. De bank haalde door de extra aandelenuitgifte nog eens 2,8 miljard dollar op. Het was de eerste keer dat deze optie, zeer gebruikelijk bij een beursgang in westerse economie ën, in China werd uitgevoerd. Analisten verwachten dat de beursgang een groot succes wordt. Het aandeel kan volgens hen zomaar 20 procent stijgen. Investeerders die niet hebben kunnen intekenen op de aande len, staan massaal in de rij om na het startsein aandelen in te slaan. Gisteren noteerde de koers van het aandeel tijdens voorbeurs handel 11 procent hoger. Een groep van vier financiële instel lingen profiteert het meest. Zij boeken gezamenlijk een papie ren winst van 9 miljard dollar, zo berekende de Britse zaken krant Financial Times eerder de ze week. ANP door Benqt van Zwol WASHINGTON - De Amerikaanse presi dent Bush heeft gisteren het licht defini tief op groen gezet voor de bouw van een metershoog hekwerk langs grote delen van de grens met Mexico. Daardoor kun nen afrasteringen over een lengte van ruim 1100 kilometer uit de grond worden gestampt in de strijd tegen illegale immi gratie. Met de 'Secure Fence Act' hopen de Repu blikeinen twee vliegen in één klap te slaan. Niet alleen moeten de hekwerken de toestroom van illegale immigranten te gengaan, ook moet het de Republikeinen een steuntje in de rug geven bij de Con gresverkiezingen van 7 november aan staande. Echt blij met de wet is de president ech ter niet. Hij heeft maanden gelobbyd om het lot van illegale immigranten die al in de VS zitten te verbeteren, maar dat plan sneuvelde uiteindelijk op onwelwillend heid in het Huis van Afgevaardigden. Conservatieve krachten uit de partij van Bush zien liever dat de harde lijn tegen il legalen wordt gevolgd. Zij hopen bij de moeilijke verkiezingen munt te slaan uit de immigratiekwestie. De wet zelf en het moment waarop Bush zijn handtekening moest zetten, is met het oog daarop zorg vuldig uitgedokterd, zeggen analisten volgens de krant Newsday. Voorzitter D. Hastert van het Huis van Afgevaardigden nam woensdag alvast een voorschot op de nieuwe wet. Hij be schuldigde Democraten die tegen de wet stemden ervan 'de grenzen wagenwijd open te zetten' en amnestie te willen ver lenen aan de miljoenen illegalen in de VS. De immigratiekwestie speelt niet alleen in de direct betrokken grensstaten zoals Arizona, New Mexico, Texas en Califor- nië, maar in elke verkiezingsrace die ook maar enigszins spannend is. Tot in Min nesota en New York aan toe spelen voor namelijk Republikeinse politici de illega- lenkaart. Of het hen de gewenste resulta ten brengt, blijft evenwel afwachten. De mocratische strategen en voorstanders van immigratie zeggen dat het onder werp wordt overschaduwd door andere onderwerpen zoals Irak, de economie en president Bush. De immigratiekaart is een flop, zegt opi niepeiler C. Lake. Recente onderzoeken door de conservatieve Wall Street Jour nal en de progressieve Los Angeles Ti mes wijzen zelfs uit dat de Democraten momenteel het meest profiteren van het onderwerp immigratie. ANP door Gijs van Wetten en Hans Heijt PARIJS - Gemaskerde mensen hebben in de nacht van woens dag op donderdag zeker vier bussen in brand gestoken in randgemeenten van Parijs en Lyon. In Grigny, ten zuiden van Parijs, bekogelden relschoppers voorbijrijdende bussen en au to's met stenen. Dat heeft de po litie gisteren laten weten. Bij minstens een van de overval len op stadsbussen, in de Parijse voorstad Seine-Saint-Denis, be dreigde een van de daders de chauffeur met een vuurwapen. In alle gevallen wisten de passa giers de bus te verlaten voordat die in vlammen opging. Bijna een jaar geleden begonnen in tal van voorsteden onlusten die Frankrijk wekenlang in de greep hielden. De krant Le Figa ro citeerde begin deze week uit een geheim rapport van de Fran se geheime dienst. Daarin waar schuwde de dienst voor rellen. Het rapport repte van een zeer waarneembare onrust in een Bij deze bushalte in Bagnolet bij Parijs overmeesterden twaalf gemaskeerde mannen een bus, die later in brand werd gestoken. foto Lucas Dolega/EPA aantal voorsteden, vooral rond maar op een haast militaire ma- De Franse premier De Villepin Parijs. Volgens de dienst is het nier georganiseerd, waarbij noemde het geweld gisteren on- geweld niet langer spontaan vooral de politie het doelwit is. aanvaardbaar. ANP/AFP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5