PZC Meer fatsoen in omgang boeren Vuurwerkbunker in woonwijk mag onder voorwaarden Bouw sporthal Hulst kan snel van start Bananenboom in IJzendijke heeft maling aan seizoenen Vertrouwensman zou impasse landinrichtingsprojecten kunnen verhelpen PZC PZC OCCASIONCENTER AUTOBEDRIJF RIDATERNEUZEN www.rida.nl - Productiestraat 8 - Tel. 0115 - 613690 MPV met AUTOMAAT Renault Scenic 1.6 16 v expression automaat, in nieuwstaat, juni 2002, slechts 18.000km; extra's climate control, parkeersensoren, el. ramen, centr.vergi 15.950,- zie WWW.RIDA.NL itgebroido 27 november 2006 Arsenaal thealer Vlisslngen 11 december 2006 Toversluls Sluis Bel voor Info of reservering 0117-454861 Eric Scherbeijn ontdekte deze week plotseling een trosje kleine bananen aan de plant m zijn achtertuin, ondanks het teit dat liet al oktober is in het doorgaans toch al niet zo tropische Nederland. foto Wim Kooyman door Raymond de Frel IJZENDIJKE - Nou heeft Eric Scherbe ijn uit IJzendijke al jaren iets met uitheemse flora en fauna, maar gisteren sloeg hij in zijn achtertuin steil achter over van verbazing. Het is eind oktober, Sinterklaas komt over drie weken weer in Nederland aan met een verse lading appeltjes van oran je uit Spanje. Kortom, de winter nadert. 'Nou en? Ik heb maling aan tijd en tradi tie', moet Scherbeijns bananenboom vast hebben gedacht. 'Het is verdorie 22 graden. Lekker weer om bananen te ge ven.' Scherbeijn kocht de boom acht jaar geleden als verfraaiing voor het ter ras van zijn restaurant La Marmite aan de Watervlietseweg. Uitheemse bedoening Daar is het overigens toch al een uitheemse bedoening, want om nu te zeggen dat kangoeroes, kraanvogels, mara's en alpaca's alledaagse huisdie ren zijn... nee, niet bepaald. „Eigenlijk heb ik de bananenboom als binnen- plant gekocht, maar ik heb hem toch maar buiten geplant. Nooit eerder gaf ie bananen, maar nu zit er opeens een tros met acht stompjes aan. Het is eind oktober, dit is toch niet normaal meer?" Bioloog George Sponselee uit Hulst noemt de bananengroei in IJzendijke bijzonder, maar niet uitzonderlijk. Een paar maanden geleden werd Honoré Mannaert uit Terhole in zijn tuin im mers op een soortgelijke tropische ver rassing getrakteerd. „Maar dat was in augustus", zegt hij. „Je kan voor een ba nanenboom in Nederland geen exacte bloeitijd opgeven, het is namelijk altijd bijzonder dat zo'n boom in Nederland vruchten geeft. Maar zeker is natuurlijk wel dat het zachte weer bevorderlijk heeft gewerkt." Scherbeijn weet niet of de vruchten eet baar zijn. Met een knipoog: „Ach, als ze dat niet zijn, geef ik ze wel aan de Chi nees om ze te bakken, haha! door René van Stee TERNEUZEN - Het doodlopen de gedeelte van de Nijverheids straat in Terneuzen wordt toch aict afgesloten met een hek. Het college van B en W nam dit be sluit terug na bezwaren in de laadscommissie Omgeving. Een W waren bereid mee te wer- len aan het verzoek van S. Ha- melink om het doodlopende ituk openbare weg af te sluiten. Volgens Hamelink heeft zijn be drijf in natuursteen veel last san vrachtwagens die een afslag Ie vroeg nemen en daardoor in let doodlopende gedeelte achter uit moeten rijden, vooral als er srachtwagens met lading voor let bedrijf staan. Soms rijden Voertuigen rechtdoor over de groenstrook voor het perceel. Dit veroorzaakt niet alleen scha de, maar kan ook tot gevaarlijke ïerkeerssituaties leiden. K. Dooms (PvdA) ging alleen ak- prd als Hamelink zou betalen Voor de extra grond die hem na afsluiting van de weg in de ichoot geworpen zou worden. I. Baart (TOP-Genieentebelan- ien) en het onafhankelijk raads lid W. Broekhuysen waren het daar mee eens. Broekhuysen voegde er aan toe dat er precen- dentwerking van een dergelijk besluit kan uitgaan. Ha het aanhoren van de bezwa ren besloot wethouder J. van Schaik (verkeer) het collegebe- sluit voorlopig terug te trekken. TERNEUZEN - De milieuver gunning voor een vuurwerkop slagplaats onder de winkel van Het Feestbeest aan de Axelse- straat in Terneuzen wordt onder speciale voorwaarden verstrekt. Hierdoor mag winkeleigenaar W. de Coene alleen tussen de cember en half januari maxi maal tienduizend kilo vuurwerk opslaan. Volgens de standaard vergunning mag dit het hele jaar, maar uit overleg met wet houder J. van Schaik (milieu) bleek dat De Coene die maxima le voorraad alleen nodig heeft in de periode dat de verkoop van vuurwerk is toegestaan. Zowel De Coene en Van Schaik hopen dat de beperking in de mi lieuvergunning het veiligheids gevoel van omwonenden aan zienlijk vergroot. Vanuit de buurt kwam massaal protest te gen de vuurwerkbunker. Met zo'n opslagplaats midden in een woonwijk vrezen zij onder meer voor hun veiligheid, waardeda ling van hun woningen en stij ging van hun verzekeringspre mies. De bewoners zijn teleurgesteld. Zij willen nog steeds geen vuur werkopslagplaats in hun woon wijk. „Het blijft voor iedereen onacceptabel", zegt I. Dhont- van Damme uit de Zuidland- straat namens de buurtbewo ners. „Bovendien is er het pro bleem van laden en lossen op het parkeerterreintje in onze straat. Het is nu al levensgevaar lijk door het grote aantal hard rijders. Met het lossen van vuur werk wordt die situatie er niet beter op." Desondanks ziet de gemeente zich geplaatst voor een voldon gen feit. Want de brandweer vindt de vuurwerkopslagplaats veilig en op basis van het huidi ge bestemmingsplan kan een ver gunning ook niet worden gewei gerd. Niettemin voert de ge meente bij toekomstige aanpas singen van bestemmingsplan nen wel een verandering door. Daardoor is het voortaan onmo gelijk dat er een nieuwe vuur werkopslagplaats in een woon wijk komt. Het onafhankelijke raadslid W. Broekhuysen vroeg daarop tijdens de commissie Omgeving of Van Schaik daarmee erkent dat de bunker aan de Axelse- straat toch niet wenselijk is. De wethouder antwoordde dat dit objectief gezien niet aan de orde is, omdat het wettelijk is toege staan en er ook geen veiligheids risico's aan kleven. „Anderzijds spelen de gevoelens van de be woners terecht een rol. Dit recht vaardigt het besluit om geen vuurwerkbunker meer toe te staan in woonwijken." (Advertentie) Rembo styling week 9-16 november 2006 (Informatie, mannequins, gezelligheid en o.a. voor het eerst de volledige collectie van rembo styling te zien en te passen In de winkel) Wegafsluiting in Terneuzen gaat niet door BRUIDSSHOWS Collectie 2007 Redactie: 0113-315649 mvw.pzC'Cil c.,nail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; jationaal: 020-4562500. ozersservice: 0800-0231231 irijdag 27 oktober 2006 IIIII I III II1111E— nor Frank van Cooten SLUIS - Een vertrouwensman inschakelen om het vertrouwen an boeren in diverse landinrich- iogsprojecten te herstellen. Ge muteerde W. van Zandbrink, oorzitter van de gebiedscom- jjissie West-Zeeuws-Vlaande- en, ziet het als een van de moge- ijklieden gezien om de moeiza- e grondverwerving weer op pg te krijgen. Een vertrouwensman of bemid- Slaar is niet de enige oplossing, óeren moeten veel meer het be ef'krijgen dat ook zij kunnen ofiteren van het gebiedsplan atuurlijk Vitaal", zei hij gister- thtend na afloop van de verga ring van de gebiedscommis- e. „We proberen ons meer te ^plaatsen in de positie van de oer." oeren en de gebiedscommissie jn momenteel nu niet bepaald ienden van elkaar. In de ko- ende vijftien jaar verandert rca 2700 hectare grond in est-Zeeuws-Vlaanderen van inctie, maar grondeigenaren laan niet te trappelen hun rond te verkopen of te ruilen. )e gebiedscommissie kreeg de atste tijd ook veel kritiek van luise politieke partijen over de Infatsoenlijke' manier waarop leren worden benaderd. Ze tijgen alleen de vraag voorge steld of ze hun grond willen erkopen. Alternatieven worden Ét geboden. De landbouw oelt zich niet serieus genomen h heeft de hakken in het zand gezet. Het resultaat is een moeizame rondverwerving. Niet alleen in let recreatie- en natuurproject Yaterdunen bij Breskens, maar zijn bedrijf verplaatsen naar het achterland? Prima. Dan zorgen wij voor een alternatief. Willen ze overstappen naar een andere teelt? Ook goed. Het gaat erom ze duidelijk te maken dat ook zij profijt hebben van het ge biedsplan en dat wij er niet al leen op uit zijn hun grond te ko pen." De andere wijze van benadering staat ook in een nieuw aankoop strategieplan, dat gisterochtend in de vergadering is besproken. Vanwege de moeizame grondver werving wordt ook geprobeerd het tempo van projecten in het gebiedsplan iets te vertragen of de volgorde te veranderen. Dat is ook bedoeld om prijsopdrij ving te vooi'komen. Vooral boeren in het kustgebied vragen meer geld voor hun grond dan de actuele markt waarde omdat ze weten dat hun grond snel nodig is voor een pro ject. Wethouder en lid van de ge biedscommissie J. Provoost zei gisteren het jammer te vinden dat de landbouw steeds terug houdender wordt bij de uitvoe ring van het gebiedsplan. Maar het ging A. Boomert, com missielid namens de Recron, te ver om dan maar afspraken over boord te gooien. Boomert doelde op aanvullende voorwaarden van de gemeente Sluis om de boeren in Waterdunen beter te beschermen tegen bijvoorbeeld de effecten van zoute natuur. „Met alle partijen- zijn bij de start van het gebiedsplan afspra ken gemaakt. Waar blijven we als gedurende het proces met één partij nieuwe afspraken gaan maken?", zei Boomert. ook bij andere landinrichtings plannen binnen 'Natuurlijk Vi taal'. Het roer moet om, beseft voorzit ter Van Zandbrink. „De onder handelingen gaan we dus an ders doen. De kansen voor de landbouw gaan we veel meer be nadrukken. De boeren moeten ook zelf aangeven wat ze willen: doorgaan, stoppen of boeren op een andere plek. Wil een boer Advertentie (Advertentie) PvZ wil geld van Delta terug MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland in de Staten maakt er zich stei'k voor dat de Zeeuwse huishoudens kunnen meeprofiteren van de winst van energiebedrijf Delta. Van het argument dat daarvan geen sprake kan zijn omdat de levering van stroom en gas aan kleinver bruikers Delta verlies oplevert, is de fractie niet onder de indruk. Het mag dan zo zijn dat het energiebedrijf zijn winsten boekt bij grote ondernemingen, bij die bedrijven werken wel Zeeuwse kleinverbruikers en met hun inspan ningen dragen zij bij aan het resultaat dat Delta in de be drijfssector behaalt. Deze redenering is voor de PvZ aan leiding het dagelijks provinciebestuur te vragen te bezien of een deel van de winst van Delta naar de huishoudens kan worden doorgesluisd. Oproep steun tunnel Sluiskil TERNEUZEN - De vraag om steun van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) voor de aanleg van een tunnel bij Sluiskil bij de Vaste Commissie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer juicht de Terneuzense verkeerswethouder J. van Schaik van harte toe. Maar hij wil ook dat de gemeenteraad van Terneuzen actie onderneemt. Net als de BZW wil hij dat de raadsle den aandringen op een substantiële bijdrage via het Meer jaren Investeringsprogramma Transport (MIT). Het MIT komt maandag 30 oktober ter sprake in de commissie. Vooral de gemeentelijke vertegenwoordigers van een lan delijke politieke partij kunnen hierin volgens de wethou der een belangrijke rol spelen. Daarom vroeg hij de leden van de raadscommissie Omgeving om nog voor het week einde rechtstreeks contact op te nemen met Kamerleden of fractiespecialisten. De ervaring leert volgens Van Schaik dat dit meer effect sorteert dan de aanname van een motie door de gemeenteraad. Met name in Zeeuws- Vlaanderen leeft de overtuiging dat uitstel van de aanleg van een tunnel onder het kanaal Gent-Terneuzen een be lemmering is voor verder economische groei in de streek. (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve isèrviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. i Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 door Harold de Puysseleijr HULST - De bouw van de nieu we sporthal bij gemeenschaps centrum Den Dullaert kan vol gens wethouder T. Maas van de gemeente Hulst nu snel van start gaan. Maas sprak woens dagavond in de vergadering van de gemeentelijke adviescommis sie Samenleving verder de ver wachting uit dat de nieuwe sporthal in juni volgend jaar in gebruik kan worden genomen. De wethouder reageerde daar mee op de sombere uitspraken die voorzitter T. Baert van het bestuiu' van gemeenschapscen trum Den Dullaert onlangs deed over de sporthal. Volgens Baert was de bouw van de nieuwe voorziening verder weg dan ooit, onder meer omdat de ge meente nieuwe eisen stelde aan de toegankelijkheid voor gehan dicapten van het gebouw. Maas zei dat het college deze week de bouwvergunning voor de sporthal afgeeft en dat de fi nanciering met de bank rond is, zodat niets de gunning van het werk in de weg staat. De bouwsom van de nieuwe sporthal blijft binnen het maxi mum van 850.000 euro dat door de gemeenteraad eerder al was vastgesteld. De gemeente staat wel garant voor een ton meer dan de oorspronkelijk afgespro ken 700.000 euro. Volgens wet houder F. de Vries (Middelen) is dat mogelijk omdat cle rente van de af te sluiten lening lager ligt dan vooraf becijferd. Voor de nieuwe inrichting van de sporthal is een bedrag nodig van ongeveer 95.000 euro, waar voor de gemeente eveneens ga rant wil staan bij de bank. Den Dullaert heeft dat geld nodig voor de inrichting van de sport hal, omdat een deel van de in ventaris als gevolg van het in storten van de oude sporthal ver loren is gegaan. De gemeenteraad krijgt 9 no vember een voorstel over de ga rantstelling voor de geldlening. (Advertentie) VACATURES Bent u de Adm. medewerker leerling-administratie die Edudelta Onderwijsgroep zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele I andere vacatures. zeeuwse almanak Hond Eindelijk ging een lang ge koesterde wens in vervulling: het gezin kreeg een hond! Po tentieel struikelblok: het beestje zou af en toe alleen thuis moeten zijn. Maar dat was geen probleem, verzeker de de verkoper. Het dier kon goed met eenzaamheid om gaan. De buurman van dat gezin heeft daar andere ervaringen mee. Nadat de nieuwe baasjes een avondje uit eten waren ge weest, vonden ze bij terug komst een briefje van de buur man in de bus. Of ze de hond niet meer alleen thuis wilden laten? Daar was het dier dui delijk niet op gesteld, en dat liet het merken ook. Toen beide buren elkaar kort daarna op straat ontmoetten, liet zich makkelijk raden waar het gesprek over ging. Met een teleurstellende ont knoping voor de buurman. Want jazeker, ze hadden het briefje ontvangen. Maar he laas... de hond kan niet lezen. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51