PZC De Pul schudt jongeren wakker 11 1 Radar voor afstandsbediening brug PZC Pieter Zeemanprijs voor beste scriptie jongerencentrum Bruinisse licht voor over drank, drugs en seks met Pré Party PZC Hond II Redactie: 0113-315649 lwww.pzc.nl f.mailiredaetie@pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. lezersservice: 0800-0231231 vrijdag 27 oktober 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 OCCASIONCENTER AUTOBEDRIJF RIDATERNEUZEN www.rida.nl - Productiestraat 8 - Tel. 0115 - 613690 MPV met AUTOMAAT Renault Scenic 1.616 v expression automaat, in nieuwstaat, juni 2002, slechts 18.000km; extra's climate control, parkeersensoren, el. ramen, centr.vergr 15.950,- editie Schouwen-Duiveland ilnorEsme Soesman BRUINISSE - Drank, drugs en seks. Kees Verspoor van jeugd- De Pul in Bruinisse komt lil trio tegenwoordig zorgwek- end vaak tegen. Tijd voor wat jgeugas, vindt hij. Met De Puls rc Party op zaterdag 28 okto- er wil het Pulbestuur jongeren akker schudden. ét gaat wat drugs en drank be eft niet zoals het moet gaan, ateert Verspoor droogjes, ijn indruk is dat zowel het j- als het drankgebruik on- >rde jeugd toeneemt. Niet al- als onderdeel van het uit- lansleven, maar ook bijvoor- leld op school. „Ik denk dat er genwoordig heel makkelijk jnidrugs is te komen, dus pro eer je het ook makkelijker een (Advertentie) IBentu de Adm. medewerker eerling-administratie die idudelta Onderwijsgroep p zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. keer. Je wilt daarin niet onder doen voor vrienden." Door controles wordt gepro beerd drugsgebruik in de Bruse Pul aan banden te leggen. En dat lukt volgens Verspoor tame lijk goed. Drank is een moeizamer ver haal, geeft hij aan. Met een bandjessysteem wórdt de leef tijdsgrens van 16 jaar (de leef tijd waarop je aan de alcohol mag) zichtbaar gemaakt, maar het is haast ondoenlijk te voor komen dat zestienplussers drank uitdelen aan jongere gas ten. „Dan moet je vijftig man in de zaal hebben rondlopen om te controleren." Bovendien wordt het indrinken thuis of in kotjes (van garage tot bushokje)" zwaar onderschat. Nu wordt alleen het alcoholgebruik binnen de horeca aangepakt, constateert de soosvoorman. Lo gisch, maar niet eerlijk. Want pas na al flink te hebben ingeno men wordt een uitgaansgelegen heid bezocht. „Daar zou de ge meente eens iets aan moeten doen", vindt Verspoor. Hij denkt daarbij ook aan voorlich tingsacties. Eigen plan De Pul trekt ondertussen met De Puls Pré Party haar eigen plan. Met experts van organisa tie 'De Kater komt Later' wordt aandacht besteed aan de geva ren van drugs- en drankmis bruik. Geen vermanend vinger-" tje, maar op een leuke manier de feiten onder de aandacht bren gen. Met onder meer een drank en drugstest waarbij leuke gad gets te winnen zijn. Preventieve aandacht voor drank en drugs is voor het Pul- publiek niet nieuw, al is het nooit eerder tot hoofdthema van een feest uitgeroepen. Eerdere acties op dit vlak waren succes vol, zegt de voorzitter van het jeugdbestuur. Dat meet hij on der meer af aan de animo die er is om mee te doen aan quizzen en dergelijke. Van een direct ef fect zal geen sprake zijn. „Maar je wordt je wel bewuster welke impact drank en drugs kunnen hebben. En misschien gaat er een belletje rinkelen." Met drank en drugs houdt het tijdens De Pul's Pré Party niet op. Ook aan soa's (seksueel over draagbare aandoeningen) wordt uitgebreid aandacht besteed. Twee jaar geleden kreeg het Pul- bestuur in een plaatselijk kerk blad stevige kritiek over zich heen naar aanleiding van een soortgelijke actie. „We zouden aansporen tot seksueel hande len, terwijl we juist goed dach ten te doen." Die overtuiging staat nog steeds, want ook wat seks be treft lijkt het of de remmen steeds meer los gaan. „Jongeren beginnen er eerder aan. Juist ook weer in combinatie met drank." Met folders en de ver strekking van gratis condooms wordt geprobeerd jongeren te wijzen op de gevaren. De Puls Pré Party op zaterdag 28 okto ber is gratis toegankelijk voor ie dereen tussen de 14 en 25 jaar en begint om,20.00 uur. Kapitaal voor vliegveld \lidden-Zeeland ARNEMUIDEN - Zeeland Air- port verwelkomt vandaag de nieuwe grootaandeelhouder voor vliegveld Midden-Zeeland. Enkele grote Zeeuwse bedrijven nemen gezamenlijk een belang procent. De bedrijven - Delta, Zeeland Seaports, Verbrugge Terminals ai Hoondert - betalen 420.000 euro voor hun aandelenpakket. Daarmee stellen zij de toekomst het vliegveld veilig. Hun deelname moet de winstgevend heid van het vliegveld structu reel verhogen. Zeeland Airport verwacht volgend jaar een klei newinst van 15.000 euro, onge veer zes procent van de omzet. Directeur P. Geysen van Zee land Airport is bezig met een inarketingplan om de positie van het vliegveld verder te ver aderen. Verharding van de lan- "laan maakt deel uit van je toekomstplannen Wand Airport mag per jaar maximaal 45.000 vliegbewegin gen (starts en landingen) toe slaan op Vliegveld Midden-Zee land. Dit jaar zijn tot en met sep tember bijna 22.000 vliegbewe- gingen geregistreerd. Plet totaal Voor dit jaar zal uitkomen op de 25.000 die er vorig jaar ook zijn eteld, verwacht Geysen. "'08 moet de grens van Ö.OOO zijn bereikt. Het vlieg veld is dan terug op het niveau van 2001. Dat acht hij haalbaar omdat het nu economisch beter gaat met Nederland. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De tien meter ho ge mast staat er sinds gisteren, volgende maand wordt de radar zelf geplaatst. Vanaf dat mo ment is de scheepvaart op de Oosterschelde tot vier kilometer in de omtrek zichtbaar op het scherm in het centrale sluizen- complex van Vlissingen. Het systeem moet het mogelijk maken om de Zeelandbrug op af stand te bedienen. Najaar 2007 verdwijnt de brugwachter en vaart de provincie verder blind op de radar en zes camera's. De camera's bieden een overzicht van dichtbij, zowel op het weg dek als de vaarweg, legt project leider S. Stelpstra van de provin cie Zeeland uit. Daarnaast blijft het volgens hem voor de scheepvaart altijd mogelijk te communiceren via het marifoonkanaal. Ook komt er een intercom bij het beweeg bare deel te hangen voor direct contact met de verkeersleiding. Aan de openingstijden van de brug verandert niets, aldus Stelpstra. Het systeem garan deert volgens hem bovendien dat de brug niet nodeloos wordt geopend, „Als het goed is, merkt zowel de scheepvaart als het wegverkeer straks niets van de omschakeling." Bij de sluis van Veere wordt maandag eveneens een radar- mast geplaatst. Daar wordt be gin volgend jaar al overgescha keld op de afstandsbediening, vertelt Stelpstra. De radar be strijkt een deel van het Veerse Meer en het Kanaal door Wal cheren tot voorbij de bocht bij Kleverslcerke. De automatiseringsoperatie ver loopt volgens de projectleider den ingezet op de centrale in zonder gedwongen ontslagen. Vlissingen. Alle brugwachters kunnen wor- foto Marijke Folkertsma Advertentie Genieten komt van Binnenuit. ORIGINALS lréi?l Promotieprijzen van 15 oktober t/m 15 december 2006 (Advertentie) (Advertentie) BRUIDSSHOWS Collectie 2007 x-<.k S kom KI nnnr c uitgebreide fccstklt 27 november 2006 Arsenaal theater Vlissingen 11 december 2006 Toversluls Sluis Bel voor Into of reservering 0117-454861 ;-v 5P i Rembo styling week 9-16 november 2006 (Informatie, mannequins, gezelligheid en o.a. voor het eerst de volledige collectie van rembo styling te zien en te passen In de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 wwv^btn nenuit.nl Uitleg over stemmachine ZIERIKZEE - Met elf verschillende bijeenkomsten wordt de bevolking van Schouwen-Duiveland de komende tijd ingewijd in het stemmen per machine. Vanaf woensdag 1 november maken medewerkers van de gemeente Schouwen-Duiveland een vooiiichtingstournee langs de verschillende zorgcentra in de regio. Als één van de laatste gemeenten in Nederland heeft ook Schouwen-Duiveland het rode potlood in de ban gedaan. Bij de Tweede Kamerverkiezingen op woensdag 22 no vember wordt de stemmachine op het eiland voor het eerst ingezet. De aftrap van de informatieve rondgang wordt woensdag 1 november gegeven: die dag is een medewerker van de ge meente tussen 10.00 en 16.00 uur in Borrendamme in Zie- rikzee present. De laatste voorlichtingsdag staat maandag 20 november op het programma. Die dag kunnen mensen die een toe lichting wensen terecht in verpleeghuis Cornelia in Zierik- zee, eveneens tussen 10.00 en 16.00 uur. PvZ wil geld van Delta terug MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland in de Staten maakt er zich sterk voor dat de Zeeuwse huishoudens kunnen meeprofiteren van de winst van energiebedrijf Delta. Van het argument dat daarvan geen sprake kan zijn om dat de levering van stroom en gas aan kleinverbruikers Delta verlies oplevert, is de fractie niet onder de indruk. Het mag dan zo zijn dat het energiebedrijf zijn winsten boekt bij grote ondernemingen, bij die bedrijven werken wel Zeeuwse kleinverbruikers en met hun inspanningen dragen zij bij aan het resultaat dat Delta in de bedrijfssec tor behaalt. Deze redenering is voor de PvZ aanleiding het dagelijks provinciebestuur te vragen te bezien of een deel van de winst van Delta naar de huishoudens kan worden doorge sluisd. Kees Verspoor van jeugdsoos De Pul wil jongeren met quizzen wijzen op de risico's van drank, drugs en seks: „Misschien gaat er een belle tje rinkelen." foto Marijke Folkertsma Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve v serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via ohzê website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. 'W2&ij W Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 het alfabel: ran Zeeland' door Esme Soesman ZONNEMAIRE - In de kerk van Zonnemaire wordt vrijdag 24 no vember de tweejaarlijkse Pieter Zeemanprijs uitgereikt aan een student natuurkunde met de bes te scriptie. De gemeente Schou wen-Duiveland telt voor dat feest zo'n tweeduizend euro De Pieter Zeemanprijs is twee jaar terug in ere hersteld. De prijs werd begin 1953 ingesteld door de toenmalige gemeente Zonnemaire, in samenwerking met de Universiteit van Amster dam (UvA), als eerbetoon aan de in Zonnemaire geboren No belprijswinnaar Pieter Zeeman. Vermoedelijk als gevolg van de Watersnoodramp duurde het tot 1960 voor de prijs daadwerke lijk werd uitgereikt. Na een tweede uitreiking in 1965 raak te de Pieter Zeemanprijs in de vergetelheid. In 2004 werd de prijs onder het stof vandaan gehaald als een ge zamenlijk project van gemeente Schouwen-Duiveland, dorps raad Zonnemaire, Universiteit van Amsterdam en Scholen- groep Pontes locatie Pieter Zee man. De universiteit kent de prijs toe aan een student natuur kunde. Die krijgt 2500 euro. Dat geld wordt door de Stichting Pieter Zeeman Fonds beschik baar gesteld. Deze stichting stelt ook jaarlijks 500 euro beschikbaar voor de aanmoedigingsprijs Gouden Pie ter. Deze prijs is voor een veelbe lovende eindexamenkandidaat natuurkunde van Pontes Pieter Zeeman. Twee jaar terug gingen de onder scheidingen naar Tobias Tiecke uit Amsterdam (Pieter Zeeman- prijs) en Jade Ottema uit Brou wershaven (Gouden Pieter). Vo rig jaar ging het duo Rico van Dongen en Jordy Wubbels met de Gouden Pieter naar huis. De gemeente Schouwen-Duive land neemt de kosten van de feestelijkheden op zich. De uit reiking van de Pieter Zeeman prijs en Gouden Pieter vindt plaats in de kerk van Zonnemai re. De receptie is in het dorps huis. Zeeuwse bus voor kindertehuis GOES - Enkele vrijwilligers van de Zeeuwse afdeling van de lan delijke stichting Oost Europa Zending reizen vandaag naar Roemenië om daar een nieuwe bus voor een kindertehuis af te leveren. De bus die ze nu heb ben, zou volgens E. Maljaars van de zendig hier echt niet meer door de APK komen."Het geld bijeengebracht met onder meer een statiegeldactie, spon sorlopen en een benefietconcert in Middelburg. zeeuwse almanak Eindelijk ging een lang ge koesterde wens in vervulling: het gezin kreeg een hond! Po tentieel struikelblok: het beestje zou af en toe alleen thuis zijn. Dat was geen probleem, verze kerde de verkoper. Het dier kon goed met eenzaamheid omgaan. De buurman van dat gezin heeft daar andere ervaringen mee. Nadat de nieuwe baasjes een avondje uit eten waren ge weest, vonden ze bij terug komst een briefje van de buur man in de bus. Of ze de hond niet meer alleen thuis wilden laten? Daar was het dier dui delijk niet op gesteld, en dat liet het merken ook. Toen beide buren elkaar kort daarna op straat ontmoetten, liet zich makkelijk raden waar het gesprek over ging. Met een teleurstellende ont knoping voor de buurman. Want jazeker, ze hadden het briefje ontvangen. Maar he laas... de hond kan niet lezen. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45