Meer paard op paardenmarkt Simpele woorden voor diepe emoties SAROUK Fietspad door natuur voorlopig niet afgemaakt 150 VOLVO OCCASIONS Sehouwen-Duiveland krijgt meer geld uit Rijks gemeentefonds Gedichtenbundel als uitlaatklep Ondernemersvereniging wil lokale winkeliers meer bij evenement betrekken Kamer is gedoe NS-stations zat GEEN OCCASIONDAGEN... WEL LAGERE PRIJZEN r Oosterse kunst kan uw inrichting extra's geven. Vertrouwd adres voor een handgeknoopt tapijt, zowel modern als klassiek. 100% garantie. Bezichtiging thuis. Reparatie reiniging. Inruilen en taxatie. www.sarouk.nl Marconistraat 30 - 4461 HH Goes Woonboulevard tel. 0113-227101 Izabel met dochter Mirja en zoon Sven. Naast gedichten schrijven geelt djembé spelen haar vaak weer wat energie. door Ali Pankow OOSTERLAND - Het zal je maar over komen: je bent 21 jaar en je werkt vol enthousiasme veertig uur per week als instellingskok in een verzorgingstehuis in Sommelsdijk. En dan opeens heb je geen energie meer. Chronisch Vermoeid heidssyndroom (CVS) luidt de diagnose. Die ziekte is nog steeds niet officieel er kend en de uitkeringsinstantie ver klaart je dan ook spontaan genezen. Het wetenschappelijk bewijs voor je kwaal is immers niet te geven. Het is Izabel de Ronde-van der Werf (36) uit Oosterland inderdaad overko men en het heeft haar leven drastisch veranderd. Afgezien van de financiële kant van de zaak, liep ze vooral te hoop tegen een geest die wilde, maar een lichaam dat niet kon. „Ik ontmoette veel onbegrip. Mensen zien immers niet dat je ziek bent. Ik ben gaan zoeken naar het waarom van wat me is overko men. Daardoor ben ik me ook gaan ver diepen in de spirituele wereld. Voor mijn neefje ben ik 'de zweeftante' ge worden", vertelt Izabel met een lach. Ze is anders tegen het geloof aan gaan kijken. „Ik geloof nog steeds in God, maar belijd dat niet meer op de tradi tionele manier zoals ik dat vanuit mijn hervormde opvoeding heb meegekre gen." Ze kan best begrijpen dat sommige men sen hier wat sceptisch tegenaan kijken, maar zelf heeft ze dankzij de combina tie spiritualisme en geloof een nieuwe balans gevonden in haar leven. Het uit brengen van haar gedichtenbundel 'Zie- leroerselen is daar een tastbaar resul taat van. Buitenkant Izabel is inmiddels getrouwd met Bart en ze is moeder van zoon Sven (10) en dochter Mirja (5). Ze heeft geleerd haar energie doordacht te verdelen. „Ik kan niet uitleggen waarom ik gedichten ben gaan schrijven. Het is me gewoon over komen. Over mezelf praten deed ik ei genlijk nooit. Aan de buitenkant ging het altijd goed met me. Ik was ook al tijd in voor iets geks, maar cijferde me zelf vaak weg en liep mezelf voorbij. Wellicht is de ziekte die ik heb dan ook geen toeval geweest", analyseert ze. Hoewel Izabel hoopt dat de medische wetenschap binnen afzienbare tijd een antwoord vindt op CVS, heeft ze ge leerd te berusten in haar huidige situa tie. Haar gedichten maken haar dat mo gelijk. Herkennen Liefde, vriendschap, geloof en het moe derschap zijn haar belangrijkste onder- weipen. Ze gebruikt simpele bewoordin gen om zaken die haar diep raken tot ui ting te brengen. Haar streven is geen hoogstaande poëzie te creëren; maar in dichtvormen die voor iedereen begrijpe lijk zijn haar emoties over te brengen. Hoewel haar werk zeer persoonlijk is, probeert Izabel ze wel zo te verwoorden dat het wat universeler wordt en ande foto DirkJan Gjeltema ren zich er dus ook in kunnen herken nen. Dat blijkt haar goed te lukken. „Ik heb eerst wat gedichtjes op mijn eigen web site gezet en daar kreeg ik vaak zulke hartelijke reacties op van mensen die me helemaal niet kenden. Dat heeft me gestimuleerd om een bundel te gaan uit geven. Verder heb ik daarbij heel veel steun gekregen van mijn hartsvriendin Marja Brouwer uit Almere. Zij wees mij op de mogelijkheid mijn werk te laten uitgeven via digitale uitgeverij Free Musketeers." Izabel legt uit dat ze via die weg welis waar geen literaire begeleiding krijgt en zelf promotie voor haar boekje moet maken, maar dat ze ook geen financiële risico's loopt. De bundel kan per exem plaar besteld worden. Printing on de mand noemen ze dat. De mensen kun nen het gewoon via de boekhandel be stellen, maar ook via de website van Free Musketeers. De mensen in mijn naaste omgeving reageren soms heel ver rast. Zo kenden ze me niet, zeggen ze dan. Re ben blij dat ik met Zieleroerse- len een andere kant van mezelf kan la ten zien." vrijdag 27 oktober 2006 Thema-avond in Kerkwerve bver reformatie KERKWERVE - In de christe lijk gereformeerde kerk in Kerk- jverve wordt zaterdag 28 okto- een hervormingsavond ge houden. Centraal thema is die avond de reformatie. Dominee R. Kwint uit Sirjans- 'and spreekt over 'Reformatie in iet Oude Testament. Dominee A. Uitslag uit Kerkwerve ver- jorgt een lezing over 'reformatie jin het leven van Levi De samenzang tijdens de door het Reformatorisch Contact Sehouwen-Duiveland wordt be geleid door organist Aart-Jan opbrengst van de collecte naar de stichting Spaanse Evangelische Zending. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHQUWEN-DUIVEIAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl DEN HAAG - Het moet afgelopen zijn met het gedoe over de Zeeuwse stations. Dat betoogde PvdA-Kamerlid Dijks- ma gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van Ver keer en Waterstaat. Met haar CDA-collega Van Hijum diende ze een amendement in waarin 70 miljoen euro wordt vrijgemaakt om de reistijd op het spoor te verbete ren. Als minister Peijs dat geld gebruikt om oneffenheden in de dienstregeling 2007 glad te strijken, dan moet het meteen ook afgelopen zijn met de onzekerheid over het openhouden van de NS-stations Krabbendijke, Kapel- le-Biezelinge en Arnemuiden, vond Dijksma. „We blijven geluiden horen dat de NS onwillig zijn daar iets aan te doen. Dat accepteren wij gewoon niet." Ze kreeg bijval van Van Hijum en SGP-Kamerlid Van der Staaij. SGP wil af van Scheidingsverdrag DEN HAAG - SGP-Kamerlid Van der Staaij wil dat de re gering een inventarisatie maakt van oude verdragen die moeten worden geactualiseerd of afgeschaft. ITij denkt daarbij aan het Scheidingsverdrag dat Nederland en Bel gië in 1839 sloten, waarin is afgesproken dat Antwerpen bereikbaar moet zijn voor zeeschepen. „Het is toch ab surd dat de doorvaart van oceaanstomers op de Wester- schelde wordt bepaald door een verdrag uit de tijd van de zeilschepen?", aldus Van der Staaij gisteren tijdens cle be grotingsbehandeling van Verkeer en Waterstaat. Ross waarschuwt provincie DEN PLAAG - Staatssecretaris Ross (CDA, Volksgezond heid, Welzijn en Sport) dreigt met 'gepaste maatregelen' tegen de provincie als aan het eind van het jaar de wacht lijsten voor het Advies- en Meldpunt Kinderbescherming (AMK) niet zijn weggewerkt. Ze schrijft dat aan de Twee de Kamer. Als het om de wachtlijsten-in de jeugdzorg gaat, is Zeeland goed bezig, maar voor het AMK hoort Zeeland met vijf andere regio's tot de achterblijvers. Ross heeft voor deze provincies eenmalig 5. miljoen euro be schikbaar gesteld. Ze heeft 'concrete en harde afspraken! gemaakt hoe daarmee de problemen moeten worden opge lost. Ze verwacht dat de provincie op haar beurt ingrijpt als blijkt dat het bureau jeugdzorg zich niet houdt aan dé gemaakte afspraken. Gedeputeerde G. van Heukelóm (SGP, Jeugdzorg) maakt zich niet ongerust. „We hebben een aanvalsplan gemaakt en opgestuurd naar het minister rie. Op 1 januari zijn de problemen uit de wereld." Uitzaaien Ierse mosselen mag weer DEN HAAG - Minister Veerman (CDA, Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit) heeft een nieuwe vergunning verleend voor het uitzaaien van mosselen en platte oes ters uit de Ierse en Keltische zee in de Oosterschelde. De Raad van State vernietigde een eerder verleende vergun ning omdat er geen 'passende beoordeling' bij zat waaruit blijkt dat hierdoor geen schade wordt aangericht aan de natuur. De hernieuwde vergunningaanvraag heeft wel zo'n passende beoordeling. Het onderzoek daarvoor is uit! gevoerd in opdracht van de mosselseetor, de provincie Zeeland en het ministerie. Bovendien is gesproken met be langhebbenden, waaronder de natuurorganisaties die de vorige vergunning hebben aangevochten. Veerman is er van overtuigd 'dat de vergunde activiteit de natuurlijke kenmerken van het betrokken gebied niet zal aantasten'. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Sehouwen-Duive land krijgt over vijf jaar per sal do bijna zeventigduizend euro meer uit het Rijks gemeente fonds. Maar voor dit jaar en vol gend jaar moet eerst nog wel door de zure appel worden heen gebeten en heeft de gemeente een totaal nadeel van ruim hon derdnegentigduizend euro te verwerken. De ministeries van Binnenland se Zaken en Financiën homden gemeenten drie keer per jaar ge detailleerd op de hoogte van wij zigingen in de algemene uitke ring. De laatste zogenoemde cir culaire uit die reeks verschijnt in september, naar aanleiding van de Miljoenennota. Voor Sehouwen-Duiveland heeft dat tot gevolg dat er voor verschil lende beleidsterreinen voor 2006 en 2007 minder geld be schikbaar wordt gesteld, dan was begroot. Het wegvallen van de OZB-in- komsten door afschaffing van de gebruikersheffing op wonin gen wordt weliswaar volledig ge compenseerd. De financiële con sequenties van een hertaxatie zijn echter niet meegewogen, waardoor Sehouwen-Duiveland op jaarbasis bijna hondertwin tig mille misloopt. De gemeente heeft dit aangekaart bij de lan delijke koepelvereniging, omdat er van wordt uitgegaan dat meer gemeenten tegen het pro bleem aanlopen. Daar staat tegenover dat Sehou wen-Duiveland met terugwer kende kracht vanaf 2004 bijna zes ton meer krijgt voor onder houd aan waterschapswegen. Omdat het Rijk enkele jaren ge- (Advertentie) leden al had aangegeven naar een oplossing te zoeken voor het financieel nadeel dat was ont staan na de herverdeling van het wegenbeheer, had Sehou wen-Duiveland vanaf 2004 o|) de meerjarenbegroting echter ge rekend met een hogere bijdrage dan nu is toegekend. Over zeven jaar gaat dat om ruim een ton minder. Uit de septembercirculaire blijkt verder dat het budget voor de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, die het Rijk op het bordje van gemeenten heeft gelegd, lager uitpakt. In mei liet het zich nog aanzien dat Sehou wen-Duiveland 3.302.000 euro budget zou krijgen, dat wordt 3.282.474 euro. Ook de vergoe ding voor de uitvoeringskosten valt met 126.200 euro lager uit dan de verwachtte anderhalve ton. Wanneer alle wijzigingen over dit en volgend jaar bij elkaar worden opgeteld en afgetrok ken, schiet Sehouwen-Duive land er bijna twee ton bij in. Vanaf 2008 tot en met 2010 ziet de situatie er iets rooskleuriger uit. De gemeente verwacht dan in totaal 263.174 euro meerite krijgen. agenda STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Rode Kruisgebouw, Dorpsweg 32a, 20.00 uur: Ledenverga- deriing Rode Kruis Duvelant; BURGH - Hervormde Kerk, 16.30 uur: Concert van Het Klein Ensemble van het Rotterdams Hellendaal Instituut; ZIERIKZEE - Kinderboerderij De Punt, 16.30 -18.00 uur: Halloweenfeest. (Advertentie) door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het afmaken van een doorgaand fietspad tussen Nieuw-Haamstede en Burgh zit er voorlopig niet in. In het tien kilometer lange pad ontbreken nog twee schakels maar door be zwaarschriftenprocedures lukt het niet om deze stukken snel aan te leggen. Inmiddels heeft de provincie besloten haar aan deel in de financiering terug te trekken. „Dit betekent wat ons betreft niet het einde van de uitvoering van de ontbrekende schakels", zegt E. J. van der Meer van de Dienst Landelijk Gejoied. „De wens om de fietspaden aan te leggen blijft overeind." In de Westhoek is een tien kilometer lang fietspad gepland, tussen het Zeesterweegje langs het zweefvliegveld naar de Adriaan van de Weijdeweg in Burgh. Pa rallel aan het bestaande voet pad moet een fietspad komen maar tegen twee stukken is be zwaar gemaakt, Dan gaat het om een gedeelte bij het zweef vliegveld en een stuk tussen de Moolweg en de Adriaan van de Weijdeweg langs de Zeepedui- nen bij Burgh. Een van de fervente tegenstan- ten zeggen nu allemaal dat het er zo mooi is en zo rustig." Stoel peinst er dan ook niet over om de boel te laten wat het is en ze zal - indien nodig - opnieuw op de barricaden klimmen om de aanleg van het pad tegen te houden. De gemeente is inmiddels begon nen met de voorbereidingen voor een nieuwe procedure. Dit is noodzakelijk omdat de rech ter in november 2005 de gevolg ede procedure heeft afgekeurd. De gemeente gaat er nog steeds van uit dat het bestaande tracé uieindelijk gewoon uitgevoerd kan worden. Voor de ontbreken de financiering moet ook nog een oplossing worden gezocht. tmr Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ondernemersvere niging ZZNeptunus wil een gro- lere rol voor paarden op de jaar lijkse Zierikzeese Paarden markt. De ondernemersvereni ging wil kijken of het mogelijk k de paardenhandel - op be scheiden schaal - terug te halen. j)e Zierikzeese paardenmarkt kent een rijke historie. De markt werd in 1389 ingesteld joor hertog Albreeht van Eije- [en. Destijds duurde het evene- ment twee weken en werd aan Je Balie gehouden. De varreput werd gebruikt als drinkplaats -foor de dieren. Tot de tweede wereldoorlog stond de markt in liet teken van de handel in paar- jlen en kleinvee als konijnen, tippen en ganzen. Na verdween het paard van de Paardenmarkt. De naam paardenmarkt bleef be- ouden maar feitelijk was het meereen 'normale' jaarmarkt. Pas in de jaren negentig van de 'vorige eeuw maakte het paard iijn rentree op de markt, maar iièt in de vorm van handels- kaar maar meer als aankleding van het evenement. Zeeuwse Irekpaarden vormden echte aan dachttrekkers op de paarden markt die verder vooral is blij ven bestaan uit een fors aantal reguliere marktkramen in com binatie met standwerkers. Vorig jaar waren op de Paardenmarkt zo'n 30 paarden te vinden en werd er gereden met een Jan Ple zier. Neptunus vindt deson danks dat er nog steeds te wei nig aandacht is voor 'het ele ment paarden'. De ondernemersvereniging speelt met de gedachte om de handel in paarden weer onder deel uit te laten maken van de Paardenmarkt. Neptunus voor zitter D. Kersten: „Dat idee speelt al langer, maar tot dusver re is het nog niet gelukt om het uit te voeren. Maar we moeten nog uitzoeken of het ook echt uitvoerbaar is." Voor het overi ge kan de formule van de Paar denmarkt wat Kersten betreft ongewijzigd blijven: marktkoop lieden en standwerkers. Wel wil Neptunus proberen de lokale winkeliers meer bij het evene ment te betrekken. „De kritiek is vaak dat de plaatselijke mid denstand niets aan de Paarden markt heeft. Daarom nodigen wij de Zierikzeese winkeliers graag uit zelf ook een kraampje op de Paardenmarkt te bezet ten." Kersten haast zich te zeg gen dat daarbij de rechten van de marktkooplieden niet wor den aangetast. „Natuurlijk hou den we rekening met hun belan gen." Centrum Over de lokatie van de Paarden markt is Kersten dik tevreden. Het evenement verhuisde in 1995 van de Balie naar Haven plein, Havenpark, Kraanplein en Oude Haven en dat bevalt uit stekend. „Wij willen met de Paardenmarkt ook gewoon in het centrum blijven", aldus Ker sten. Neptunus hoopt begin volgend jaar met een aantal concrete ideeën voor de Paardenmarkt 2007 te komen. ders van een fietspad bij de Zee- peduinen is J. Stoel uit Burgh. „Het is eeuwenoude natuur en daar moet je vanaf blijven. Bo vendien moeten er dan heel veel bomen gekapt worden. Zij heeft, samen met andere be zwaarmakers, de kwestie ver schillende keren voor de recht bank gebracht. „En dat hebben we gewonnen. Er mogen van de rechter wel bankjes komen en ze mogen wel wegwijzers plaat sen maar verder mag niks. Het is ook zo'n mooi gebied, dat moet zo blijven. Daar een fiets pad aanleggen is de kip met de gouden eieren slachten. Toeris- Een van de fervente tegenstanders van een fietspad bij de Zeepeduinen is J. Stoel uit Burgh. „Daar een fietspad aanleggen is de kip met de gouden eieren slachten. Toeristen zeggen nu allemaal dat het er zo mooi is,en zo rustig." foto Marijke Folkertsma BLUEKENS jq www.bluekens.com - JflflR Bergen op Zoom - Roosendaal VOLVO volvo dealer Breda - Oosterhout JAAR Bergen op Zoom - Roosendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41