pzc Consument onderschat gevaren van internet Rekenkamer: controle op publiek geld schiet tekort Nederlanders sluiten impulsief leningen af Bond: provider moet bescherming bieden Almere krijgt Indisch dorp Isabel Allende Dirk beticht PvdA van tasjesroof Gewonde door bom gootsteenontstopper Vernield doek Van der Helst terug in Rijksmuseum Touroperators In de knel door instorten van Turkse markt ijnnr Marcel Proos pEN HAAG - De meeste inter- [etters zijn zich onvoldoende be- imst van de gevaren op het we- reldwijde web. Twee derde van de consumenten denkt wel op de hoogte te zijn van de risico's van surfen op het internet, maar on doorvragen blijkt dat zij vaak niet weten hoe zij zich moe ien beschermen. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerd onderzoek van de Consu mentenbond. De belangenver- I eniging heeft zo'n vijftienhon- i derd mensen gevraagd naar hun ervaringen op het internet. Zo'n 82 procent van de internetters heeft het afgelopen jaar een pro- I bleem met de veiligheid van zijn computer gehad. Het gaat dan om gevallen van ongewenste re clame via de e-mail tot diefstal I ran bijvoorbeeld geld van een di gitale bankrekening. Het is onverstandig de beveili ging van personal computers over te laten aan de consumen ten zelf, vindt de Consumenten- I bond. De gemiddelde consu- ment kan de ontwikkelingen op het gebied van virussen en ande re bedreigingen niet bijhouden. Providers en softwarebedrijven moeten verantwoordelijk wor den voor de beveiliging. Daar- Ivoor moeten normen komen, ivaarop de branche kan worden afgerekend. Als iemand dan last heeft van bijvoorbeeld virussen, dan moet hij zijn geld van de vi- fusbestrijder terug kunnen krij- I P- Beboeting De toezichthouder op de tele- combranche Opta zou volgens de bond moeten controleren of bedrijven wel voldoende doen om internetters te beschermen. Voorzitter C. Fonteijn van de Opta zei gisteren tijdens een con gres in Den Haag dat de waak- hond nu onderzoek doet naar de Harder rijden treinen bepleit - DEN HAAG - Treinen moeten I heter op elkaar aansluiten en va ker en sneller rijden. Dat kan on- m der meer door de maximumsnel- leid van 130 naar 160 kilometer 3 per uur te verhogen. 1 Als treinen daardoor tijdelijk wat minder op tijd rijden, dan aioeten wij dat maar op de koop !5 toenemen. Dat stelde een grote 13 Kamermeerderheid gisteren tij dens het begrotingsdebat met ij minister Peijs van Verkeer en 10 Waterstaat. - De fracties denken dat de plan- hen zo'n 70 miljoen euro kosten. Dat geld moet van het CDA en U de PvdA bij Prorail worden ge- 13 rónden. Ook meevallers op de 16 Betuwelijn kunnen volgens hen een deel van de kosten dekken. I Groen Links wil het geld wegha len bij de wegverbredingen die door de slechte luchtkwaliteit diet kunnen worden aangelegd. De WD kan instemmen met het plan om treinen harder te laten rijden, maar wil ook auto's die kans geven. De liberaal Hofstra pleitte namens zijn fractie voor variabele snelheden, waarbij au to's ook 130 kilometer per uur mogen. GPD maatregelen van internetprovi- ders en softwareleveranciers. Als daaruit blijkt dat ze te wei nig ondernemen, dan kan de Op ta tot beboeting overgaan. Internetproviders en softwarele veranciers bieden volgens de Consumentenbond te weinig be scherming. Zes van de tien on derzochte providers laten meer dan een op de tien virusmails door. Onacceptabel, meent de bond, want mensen verwachten veilig te zijn. Alleen Casema, ALMERE - De plannen voor het Indische dorp in Almere worden werkelijkheid. De nieuwe woonwijk in het toekomstige stadsdeel Almere Poort wordt in de authentieke Indonesische Mi- nang-Kabuastijl gebouwd, com pleet met Indische toko's en een restaurant. Voorzitter W. Stahlberg van de Stichting Rumah Senang deelde dat gisteren mee. Voor het dorp met zo'n tweehonderd huizen hebben zich al ruim achthon derd mensen ingeschreven. Volgens de stichting zijn ook mensen zonder Indische achter grond welkom. Naar verwachting gaat de eerste paal oktober volgend jaar de grond in. ANP Multikabel en Tiscali houden al le virussen tegen. Ook de spamfilters laten te wen sen over, stelt de bond. Zo laat de filter van Casema zes op de tien ongewenste mails door. Bij XS4ALL komt 30 procent van de reclame in de inbox van het e-mailprogramma terecht. Draadloos Daar komt nog bij dat veel pro viders draadloze netwerken standaard onbeveiligd afleve- door Karen Zandbergen DEN HAAG - De democrati sche controle op vele tientallen miljarden aan publiek geld schiet tekort. Ministers en de Tweede Kamer hebben te wei nig greep op de bijna tweedui zend verzelfstandigde instellin gen die het geld beheren. Dat concludeerde de Algemene Re kenkamer gisteren na een groot onderzoek naar zelfstandige or ganisaties die wettelijke taken uitvoeren. Het gaat om organisaties als de Sociale Verzekeringsbank, keu ringsinstellingen, uitkeringsor ganisaties en onderwijsinstellin gen, die samen een derde van het overheidsbudget besteden (47 miljard euro) en ook nog eens 71 miljard euro aan pre mies en tarieven. In 2004 was van dit totaal 46 miljard euro niet verantwoord bij de betrok ken bewindslieden. De zelfstandige organisaties zijn destijds ingesteld om over heidstaken over te nemen omdat het aantal ambtenaren moest worden ingekrompen. Maar zij beheren wel publiek geld: belas tingen, premies en heffingen, en moeten daarom democratisch kunnen worden gecontroleerd, vindt de Rekenkamer. Volgens de kamer wordt het toe- (Advertenlie) W E R' E L B I B L 1 O T H' E'E K is terug! Inés, vrouw van mijn hart 416 blz. €19,50 IN DE BOEKHANDEL ren. Vreemden kunnen dan ge makkelijk gebruikmaken van de ze internetverbinding. Alleen UPC denkt aan de beveiliging. Microsoft, KPN en UPC zeiden al veel te doen om de consument te beschermen. Maar de internet ter mag niet 'ontslagen worden' van zijn verantwoordelijkheid, verwoordde Microsoft-directeur T. Rinsema de mening van de drie ondernemingen. „Internet is een keten en iedereen is daar verantwoordelijk voor." ANP zicht door de ministeries welis waar steeds beter, maar de Tweede Kamer wordt hierover veel te weinig ingelicht. Ondanks de.verbeterde controle op de uitgaven heeft de Reken kamer scherpe kritiek op het ka binet, omdat de ministers het niet nodig vinden de Tweede Ka mer in te lichten over de manier waarop het geld wordt besteed. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil meer informatie over de besteding van het publieke geld. De bewindslieden houden, door Ans Bouwmans AMSTERDAM - Drie op de tien Nederlanders denken nog geen uur 11a voor zij een lening afslui ten. 55 procent hakt binnen vier uur de knoop door over een per soonlijke lening of een doorlo pend krediet. Dat blijkt uit een onderzoek on der 531 Nederlanders uitge voerd in opdracht van Inter- Bank, een onderdeel van ABN Amro. Nederlanders hebben niet al te veel op met lenen, zo blijkt uit het onderzoek. Een meerderheid leent liever niet en een derde vindt lenen altijd onverant woord. Als het al gebeurt dan al leen voor een auto of wasmachi ne, niet voor de plastisch chi- ondanks de kritiek van de Re kenkamer, vol dat zij het alleen hoeven te melden als er iets bij zonders aan de hand is. Zo is het nu ook wettelijk is vastge legd. Al in 1994 beloofde het kabinet om op papier te zetten waaraan organisaties met publieke taken precies moeten voldoen en wat de minister kan vragen. Dat zo genoemde normenkader komt eind dit jaar, schrijft minister Zalm van Financiën in reactie op het rapport. rurg of een vakantie, zo blijkt uit het onderzoek. Toch is er in de eerste zes maan den van 2006 voor bijna 4,7 mil jard euro geleend via consump tief krediet, aldus het CBS. Dat was minder dan in dezelfde pe riode in 2005, maar er werd wel meer rood gestaan bij de bank. Consumenten blijken niet alleen qua tijd weinig te willen investe ren in het afsluiten van een le ning. Vier op de tien mensen die de afgelopen vijf jaar een lening afsloten deden dat zonder zich te verdiepen in de kredietver strekker. Zestig procent nam niet de moeite een offerte aan te vragen bij andere kredietaanbie ders. Bijna twee op de tien men sen lazen niet eens de algemene voorwaarden. Veel mensen heb ben achteraf spijt. GPD Een Kamermeerderheid van CDA, PvdA en SP liet al in 2004 weten alles zelf te willen contro leren. Want, zo betoogde CDA-parlemenariër Mastwijk indertijd, nu wordt de controle rende taak van de Tweede Ka mer ondergeschikt gemaakt aan de keuze van individuele minis ters om iets wel of niet te mel den. De Kamer wil daarom de re gels aanpassen. GPD pagina 4 wie moet ons geld controleren? door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Öger Tours, Euro pees marktleider in reizen naar Turkije, trekt zich terug uit Ne derland. Het bedrijf was pas sinds begin 2004 hier actief, maar verkeert in moeilijkheden doordat de markt voor Tur- kije-reizen sinds de winter is in gestort. Het in Turkije gespecia liseerde Pasa Tours is door de zelfde oorzaak failliet gegaan. Öger Tours heeft de Stichting Garantiefonds Reizen (SGR) geïnformeerd over het besluit. SGR-directeur Silbermann be nadrukt dat Öger Tours zijn acti viteiten 'op een nette manier' beëindigt. Door het instorten van de Turkse markt zijn ver schillende touroperators failliet gegaan, waarbij het SGR-fonds wordt aangesproken om consu menten schadeloos te stellen en de terugreis te betalen van men sen die al op vakantie zijn. Afgelopen maandag is naar nu blijkt het in Limburg gevestigde Pasa Tours failliet gegaan. „To taal onverwacht", zegt Silber mann. „Er vindt echt een sane- door Wim Bakker GOKINCHEM - Een 11-jarige jongen uit Gorinchem is woens dag zwaargewond geraakt aan een oog toen een zelfgemaakt ex plosief van gootsteenontstopper ontplofte. Twee dagen eerder raakte in Gorinchem een hond gewond aan tong en bek toen het dier snuffelde aan een 'crof- tybom' en die afging. Dat maak te de politie gisteren bekend. Naar aanleiding van de inciden ten hebben de GGD en de hulp diensten in Zuid-Holland-Zuid jongeren en hun ouders gewaar schuwd voor deze rage. Volgens de instanties kan de ontstopper grote schade aan mens en dier aanrichten en moet het goedje buiten bereik van kinderen en jongeren gehouden worden. Drogisterijketen Kruidvat stuur- ring plaats onder touroperators die zich gespecialiseerd hebben in Turkije-reizen." De markt zakte begin dit jaar in door berichten over vogelgriep in Turkije. Dat gebeurde in de belangrijke boekingsmaand ja nuari. Bomaanslagen in Turkse toeristencentra en incidenten met Turkse luchtvaartmaat schappijen deden de rest. Voor al bestemmingen in Grieken land en Spanje hebben hier van geprofiteerd. Het faillissement van Pasa Tours raakt ongeveer zeshon derd klanten. Een groot aantal daarvan was op het moment van het faillissement in Turkije en moet de komende dagen terüg naar Nederland. „Het omboe- ken van tickets kost moeite, want de terugvluchten zitten he lemaal vol in verband met het af lopen van de herfstvakantie", zegt de SGR-directeur. Op 13 oktober werd het faillisse ment gemeld van HTC Super Reizen, gevestigd in Eindhoven. Hier was sprake van naar schat ting vierduizend gedupeerden. De SGR het gisteren weten dat ook K-Tours failliet is. GPD de woensdag een bericht naai de filialen waarin wordt opge roepen extra op te letten bij de verkoop van gootsteenontstop per aan minderjarigen. Het Cen traal Bureau Levensmiddelen handel attendeerde de supers hierop. Vorige week vrijdag liepen in Amsterdam twee vrouwen brandwonden op toen jongeren een flesje met een chemisch mid del in een bus gooiden in Dui- vendrecht. In het flesje dat ont plofte zat vermoedelijk ook goot steenontstopper. De chauffeur moest met ademhalingsproble men in het ziekenhuis worden opgenomen. Kruidvat heeft deze week in de folder een kortingsbon voor gootsteenontstopper. Aankoop van twee flessen levert 80 euro cent korting op. „Puur toeval", aldus een woordvoerder. ANP 1' MOE Lang KON JE WEG BL<JVEN HOOFDDORP - Supermarktketen Dirk van den Broek heeft klanten opgeroepen de rode tassen die de Partij van de Arbeid uitdeelt, om te komen ruilen bij de supermarkten. Hel bedrijf vindt dat de partij de knalrode Dirk-tas heeft nageaapt. „Wij zullen ze niet voor de rechter slepen, maar zoiets doen zonder het ons vooraf te vragen is en blijft niet netjes", aldus een verklaring. Wie met de Wouter-tas naar Dirk gaat, krijgt er het 'origineel' voor terug. foto David van Dam/GPD vrijdag 27 oktober 2006 AMSTERDAM - Het deze zomer vernielde schilderij De Schuttersmaaltijd ter viering van de Vrede van Munster (1648) van Bartholomeus van der Helst is weer te zien in het Rijksmuseum in Amsterdam. Het doek hangt sinds gisteren na een restauratie van enkele maanden op dezelfde plek als voorheen. foto Cynhia Bol/ANP Artiest raakt klem tussen slangen HEEL - Een circusartiest heeft gisteren lange tijd in zijn auto bekneld gezeten met drie tijgerpythons en een vierde slang van onbekende soort in de laadbak van zijn busje. Dat gebeurde toen de man met de auto tegen een schuur botste in de Limbui'gse plaats Heel, meldde de politie. De 27-jarige man uit Leeuwarden was in een bocht de macht over het stuur verloren. Plij raakte gewond aan ar men en benen. De brandweer bevrijdde hem. ANP Website voor rouwende kinderen AMSTERDAM - Kinderen gaan op een andere manier om met rouwverwerking dan volwassenen. Boudewijn Koole en Ryan Oduber bedachten een internetpagina waar kin deren die te maken krijgen met de dood hun ervaringen kwijt kunnen. Op 17 december wordt in een speciale uitzending van Vil la Achterwerk van de VPRO Herinnerdingen.nl gelan ceerd. Op de internetpagina kunnen kinderen met foto's - niet van de overledene, maar van een voorwerp - en verha len een monument bouwen voor hun dierbare overledene, De kinderen kunnen er ook hun ervaringen delen met an dere kinderen. De site is ontwikkeld met hulp van thera peuten en Achter de Regenboog, een stichting die zich be zighoudt met rouwverwerking bij kinderen. ANP Horecaklant kiest voor gezond DOETINCHEM - Varkensvlees is uit in de horeca, net als alcoholvrij bier, appelmoes, een bal gehakt en boter. Po pulair zijn vis, salade, luxebrood, rosé, vers sap en water zonder prik. Dat blijkt uit een onderzoek door het Vak blad Misset Horeca, dat vandaag verschijnt. Groene salade is een grote stijger op het menu, evenals luxebrood en vis. Daarna zijn ook tapas, vegetarische ge rechten en verse keukenkruiden in trek. Bij de dranken blijft rosé populair. Vérs sap en smoothies (fruit met zui vel) zijn in opmars. ANP Kindersterfte wordt geregistreerd DEN HAAG - Lijkschouwers moeten voortaan de doods oorzaak van kinderen centraal registreren als er aanwij zingen zijn dat het kind door mishandeling kan zijn omge komen. Negen ziekenhuizen krijgen deskundigenteams die in verdachte gevallen onderzoeken of het kind ïs omge komen door mishandeling. Dat staat in een nieuw protocol dat een commissie in op dracht van de ministeries van VWS, Justitie en Binnen landse Zaken heeft opgesteld. De ministeries willen voor komen dat kinderen die door mishandeling omkomen, worden begraven of gecremeerd zonder dat de ware doodsoorzaak bekend wordt. ANP Pleegouder krijgt geld opvang DEN HAAG - Pleegouders komen alsnog in aanmerking voor de toeslag voor kinderopvang. Dat heeft minister Zalm van Financiën gisteren bekendgemaakt. Door een fout in de nieuwe wet Kinderopvang hadden pleegouders geen recht meer op toeslag, omdat zij niet de wettelijke ouders zijn. Zalm heeft de wet aangepast waar door pleegouders met terugwerkende kracht tot 1 januari 2006 alsnog recht hebben op de vergoeding. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3