Meer begrip dan bitterheid Dit leven is dramatisch leeg bruna 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR IN ÉÉN MEESTERLIJKE SERIE 595 KOPSTUKKEN TITELS: 1. Heila S. Haasse Heren van de thee 21 oktober 2. Joost Zwagerman Gimmick! 28 oktober 3. J. Bemlef Eclips 4 november 4. Maarten t Hart Een vlucht régenwulpen 11 november 5. Geerten Meijsing Veranderlijk en wisselvallig 18 november 6. Mensje van Keulen Van lieverlede 25 november 7. Arnon Grunberg Fantoompijn 2 december 8. Harry Mulisch De aanslag 9 december 9. Doeschka Meijsing Robinson 16 december 10. Robert Anker Een soort Engeland 23 december 11. Jeroen Brouwers Bezonken rood 30 december 12. Jan Wolkers Brandende liefde 6 januari 13. Cees Nooteboom Rituelen 13 januari 14. Hugo Claus De Metsiers 20 januari 15. Willem Elsschot Üjmen Het Been 27 januari door A.J. Snel Een enkele bittere en aanzienlijk meer begrijpende reacties kreeg ik op het stuk dat vorige week in deze ru briek stond. Het ging over het feit dat na invoering van het tabloidformaat, in gaande 6 februari 2007, niet alleen van de redacteuren, maar ook van de lezers verwacht wordt dat ze compacter gaan schrijven. Er komt minder ruimte be schikbaar, ook voor de rubriek Lezers Schrijven. Vorige week duidde ik aan dat het pro bleem op verschillende manieren kan worden benaderd: verlaging van het maximale aantal woorden per lezers- brief, inkorting van brieven ter redac tie, een mogelijkheid waarvan ook nu al spaarzaam gebruik gemaakt wordt of samenvatting van een serie brieven waarin dezelfde argumenten worden ge hanteerd. D. Meijer uit Oost-Souburg citeerde uit dat artikel van vorige week enkele lan ge zinnen en tekende daar ironisch bij aan: 'Werkelijk, bovenstaande regels zijn een perfect voorbeeld van korter en compact schrijven." Dat was raak. Na dat ik een halve nacht in bed had liggen woelen, bedacht ik opgelucht dat dat be knopter schrijven ook van mij pas wordt verwacht als het halve formaat eenmaal is ingevoerd. Op dit moment biedt een halve pagina nog altijd om en nabij evenveel ruimte als een hele pagi na van na de zesde februari. Verwijt D. Meijer kwam met nog een verwijt: ik zou schrijvers van ingezonden stukken de mogelijkheid willen ontnemen hun mening via de krant te geven. Met die veronderstelling zat hij er mij lenver naast. Binnen de redactie loopt geen mens rond die'er géén prijs op stelt dat lezers reageren. De schrijvende le zers geven blijk van een grote betrok kenheid bij de krant en dat doet ons goed. Een enkele keer krijg ik wel eens een heel platvloerse, seksistische, racis tische of anderszins foute brief onder ogen en die haalt de kolommen niet, maar als regel bevatten schriftelijke reacties op artikelen in de krant goed overwogen opvattingen, ook al worden ze niet altijd in dezelfde mate door ie dereen gedeeld. Meijer heeft dus onge lijk. Ook als de krant in tabloid ver schijnt, zal een deel van de ruimte, waarmee we altijd al moeten woekeren, De rode viltstift van de PZC gaat lang mee. worden bestemd voor de lezers. Ed Bardoul uit Terneuzen, een geregel de ingezondenstukkenschrijver, vindt het tabloidformaat handiger, zeker voor in bus en trein. En hij bevestigt wat uit onderzoek blijkt: dat de ingezon den brieven veel gelezen worden. De schrijvers worden er in him directe en wijdere omgeving op aangesproken. Bardoul meent dat een rubriek als Le zers Schrijven een extraatje voor de le zers biedt en zoveel mogelijk intact ge houden moet worden. Peter H. de Dreu uit Driewegen, ook re gelmatig te gast in Lezers Schrijven, kan zich zeer wel iets voorstellen bij een beperking van het aantal woorden, maar hij waarschuwt: „Voorkom rigidi teit want dat stoot lezers af." Het lijkt hem zinvol alle brieven van lezers op één dag te publiceren en af en toe lezers uit te nodigen voor de wat langere ru briek Te Gast. Daarmee zou een herha ling van standpunten kunnen worden ingeperkt, meent hij. Dat de rubriek populair is, is tot meer vaste klanten doorgedrongen. Martha Blom uit Goes: „De rubriek Lezers Schrijven lees ik zelf altijd met veel be langstelling. En gezien de reacties die ik krijg, soms zelfs 's morgens voor 8 uur, wordt de rubriek zeer goed gele zen. Ik kijk altijd door wie een stuk(je) geschreven is. Daar zijn dan ook de stokpaarden uit te halen. Stokpaarden hebben zelden berijders die het in wei nig woorden kunnen zeggen en meestal is het droge kost. Als je het niet in 150 woorden kunt zeggen, wordt het een be toog of een column en geen ingezonden stuk." Censuur Zoals regelmatig ten om-echte wordt be- weerd, zouden op de redactie van deze krant de rode viltstiften van de de cen- foto Willem Mieras sor niet zijn aan te slepen. Dat werd mij deze week, naar aanleiding van wat ik vorige week in Redactie Reactie schreef weer eens, anoniem, voor de voe ten geworpen. Niet door S. Lelie uit Middelburg. Die kwam niet met enig verwijt, maar met een opgewekte herinnering aan wat hij ooit las over censuur van de Duitse auto riteiten tijdens de Eerste Wereldoorlog. In het satirische blad Simplizissimuss werd een voorbeeld gegeven van wat van een brief was overgebleven nadat de censor alle ongewenste formulerin gen door streepjes had vervangen. Déze tekst resteerde: Die Deutsche— Dummköpfe Soms sluipen elementen in de taal waarover kennelijk weinig 1% sen nadenken en die na verloop van tijd als correct worden ervaren Een voorbeeld daarvan is de term 'groter groeien'. Dat pleonasmen met succes ingevoerd via een reclame van het broodmerk Kingly Daarin kwam een jongetje voor, Japie, en die wilde 'groter groeien' hetgeen eenvoudig te bereiken viel door dat speciale merk brood Ie nuttigen. De bedenker van de tekst kan trots zijn. Hij heeft meegewerkt aai de infantilisering van de taal en dat is een knap staaltje. Tot derf: van vandaag wordt de kinderlijke fout herhaald door-uiterst sen® ze lieden uit alle sectoren van de samenleving. Zij hebben nietin^ gaten hoe onnozel het klinkt. De journalistiek is niet vrij van dit fenomeen. Woorden kunnen ot;. daan raken van de oorspronkelijke betekenis en een nieuwe' krijgen; als ze maar dikwijls genoeg gehanteerd worden. Een lezer maakte ons er onlangs op opmerkzaam dat in de provin ciale Zeeuwse Courant regelmatig het woord 'dronkaard' wordtg bezigd in en boven berichten over mensen die in benevelde staal een auto hebben bestuurd of die onder invloed van alcohol opeen andere manier de weg zijn kwijtgeraakt. Berichten daarover steunen als regel op feitelijke informatie dieè politie aan de journalistiek verstrekt. Politiefunctionarissen mel den dan bijvoorbeeld dat driemaal de toegestane hoeveelheid ab- hol werd gemeten. Zij verbinden daaraan geen kwalificaties, teuren doen dat soms wél. In hun streven kort te formuleren, mek; me bij'het maken van koppen, zoeken ze één woord. Op die mania is kennelijk bij de Provinciale Zeeuwse Courant het woord 'dronk aard' in de gedachten van de medewerkers van betekenis veran derd. Het woordenboek Van Dale geeft als betekenis voor het woord 'dronkaard': iemand die geregeld misbruik maakt van ah holhoudende drank en in Kramers woordenboek Nederlands staat iemand die aan de drank verslaafd is. In de belichten die in de krant verschijnen, hoeft het helemaal nit; te gaan om mensen die geregeld misbruik maken van alcoholhou dende drank of die verslaafd zijn. Over informatie die daarop zou wijzen, beschikt de krant niet. En dus dient de kwalificatie achte- wege gelaten te worden. De hoofdredactie heeft daartoe dan ookle sloten. Van Straaten Dagelijks verschijnt in de PZC, linksonder op pagina drie, een tér ning van Peter van Straaten. Veel lezers beleven daaraan veel pk zier, slaan 's morgens eerst de krant open op pagina 3 om hun och tendhumeur te polijsten. Anderen waarderen Van Straaten minds vanwege het soms licht erotische karakter van zijn werk. Goed nieuws voor de harde kern van fans van de tekenaar. Vandc hand van Van Straaten verscheen bij uitgeverij De Harmonie deze dagen de bundel Lust, met sprookjes voor volwassenen ofweluite- mate onfatsoenlijke tekeningen. Mensen met een afkeer van descs- breuze kanten van het werk van Van Straaten zijn gewaarschuwd. Voor wie het onwelvoeglijke kan waarderen, is Lust een aanrader voor Sinterklaas. Condoomgebruik blijft in het werk achterwege dus wat dat betreft zal de jarige prelaat geen bezwaren opperen. ISBN 9061698006. Prijs 24,90 euro. Citaat Twee hefbomen zijn er om de mens in beweging te krij- j gen: vrees en eigenbelang. Napoleon Bonaparte door Mieske van Eek Joost Zwagerman (Alkmaar, 1963) behoort in de jaren tachtig van de vorige eeuw tot een groepje literaire la waaischoppers, dat zich af zet tegen de heersende literai re stroming. Onder de naam 'Maximalen' komen jonge dichters op voor een vitalisti sche dichtkunst. Deze 'tachtigers' verkiezen toegankelijkheid, liefst luid keels beleden op het podium, boven de ivoren torens van de 'vijftigers'. Zwagerman, die zich in de literatuur op tal van fronten doet gelden, wierp zich menigmaal op als hun spreekbuis. Ook in zijn romans en verha len spat het leven er af bij Joost Zwagerman. Vooral zijn tweede roman Gimmick! uit 1989 doet zich voor als een ode aan seks, drugs en rock 'n roll. Maar met dit rauwe boek, dat Zwagermans doorbraak betekent als schrijver, is wel wat meer aan de hand. Want Gimmick! is eerst en vooral een relaas over verloren lief de en verloren onschuld, een thema dat steeds bij Zwager man terugkomt. Met andere woorden: hoofdpersoon Wal ter van Raamsdonk - zeg maar Raam - wentelt zich al leen maar bij gebrek aan be ter in de poel van zonde en verderf van het Amsterdam se kunstenaarswereldje. Zijn vriendin heeft hem verlaten en naarmate zijn liefde hope lozer wordtstort Raam zich roekelozer in het uitgaansle ven. Als kunstenaar staat hij droog. Met de liefde is hij ook zijn zuiverheid kwijtge raakt. Daarnaast valt Gimmick! te lezen als een sleutelroman die het kunstwereldje in Am sterdam in de jaren tachtig op de hak neemt. Zwager man toont zich op zijn venij nigst als hij beschrijft hoe kunstenaars alles doen voor geld. Binnen hun hippe we reldje heerst een kunstzinni ge pikorde, waarin niet de beste, maar de bestverkopen de kunstenaar de show steelt. Wat dan keer op keer slikkend, snuivend, gnui vend en seksend gevierd wordt. Maar drank en drugs noch discodreun kunnen ver hullen hoe leeg het leven van Raam en zijn vrienden is. Gimmick! van Joost Zwager man is vanaf vandaag ver krijgbaar in de boekhandel en Free Record Shop. Lezers van de PZC krijgen korting tegen inlevering van de bon uit de krant. Onder de naam 'Kopstukken' presenteert de PZC een nieuwe, 15-delige serie uitgaven van literaire boeken. Vandaag: de roman Gimmick! van Joost Zwagerman Joost Zwagerman foto Evert-Jan Daniels/GPD Lezersredacteur AJ. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113- 315660. E-mail:Lezersredacteur©pzc.nl Het forum toaarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. vrijdag 27 oktober 2006 De krant besteedt niet gauw te veel aandacht aan het konings huis. Veel lezers verwachten re gelmatig foto's van de Oranjes. Van hun werk en van hun vakan ties. Koningin Beatrix, prinses Maxima en prins Wil- lem-Alexander komen met hun officiële activiteiten vaak in de krant. De overige leden van de koninklijke familie wat minder. Voor PZC-lezers die nog wel wat meer over de Oranjes willen weten en meer beelden willen zien dan de krant kan plaatsen, is er de weblog van royaltyver slaggever Hans Jacobs. Hij volgt nu bijvoorbeeld de reis van Wil- lem-Alexander en Maxima naar Australië en Nieuw-Zeeland. KORTINGSBON Royalblog Zijn belevenissen in de navol ging van het prinselijk paar zijn gemakkelijk te vinden. Als u toch op de website www.pzc.nl bent, kan dat via de toegang Royalblog op de pagina binnen land. Of u gaat rechtstreeks naar www.royalblog.nl. Op deze site vindt u behalve nieuws en achtergronden over het Neder landse koningshuis ook informa tie over andere vorsten en hun gevolg. Via de site van de PZC was het al mogelijk op de weblogs te ko men van de correspondenten van de Geassocieerde Persdien sten in Beiroet, Belgrado, Lon den, Moskou en Parijs De boekenredactie van de PZC selecteerde voor u 15 kopstukken O fft uit de Nederlandse literatuur. Meesterlijke boeken van schrijvers die nationaal en internationaal hun sporen meer dan verdiend hebben. Kortom, de Kopstukken Collectie mag niet in uw boekenkast ontbreken! Daarom is er exclusief voor abonnees een éénmalige korting van 3,00 per titel (normale prijs 8,95). Vanaf 21 oktober verschijnt er gedurende 15 weken elke week een nieuw Kopstuk. U kunt de boeken los kopen bij Bruna, Free Record Shop, The Read Shop of één van de deelnemen de boekhandels met de bon in deze advertentie. Kijk voor online bestellingen of een distributiepunt bij u in de buurt op www.15kopstukken.nl. Verkrijgbaar bij: en alle deelnemende boekhandels Winkelprijs 8,95 Actieprijs voor abonnees slechts per deel GENIET UIT VAN 15 KOPSTUKKEN DE NEDERLANDSE LITERATUUR!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26