Kamer wil dijken sneller op orde Hotels op zoek naar goede stek [GRATIS!! .aatste staande ovatie voor fier ar d Peijs Alleen VVD is blij met nog een kerncentrale Voorlichting nieuwe rensarbeiders nodig 'racties bezorgd over veiligheid bij hoge waterstanden 17 ZUIDHOLLANDSE KUST Luxe bungalows DRENTHE De VELUWE Winkelstad HASSELT DEN HAAG SCHEVENINGEN Ontdek THÜRINCEN DIT MINISTERIE IS OP 22 NOVEMBER ONBEREIKBAAR DOOR EEN KERNRAMP <9,KSH?eACS- \K Blokart )p strand bij ïuddorp vrijdag 27 oktober 2006 Hnnr Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Als Zeeland meer hotels wil, moeten onder nemers grotere complexen kun nen bouwen op goede locaties. Met name de centra van Middel burg en Vlissingen en de toeris tische kustgebieden gooien ho ge ogen. Horwath Consulting conclu deert dat in het 'Advies hotel sector Zeeland 2006' dat het bu- heeft geschreven in op- dracht van de provincie. Ge meenten moeten hotels kunnen neerzetten met 80 tot 120 ka mers op plekken die 'voor hotel ketens interessant zijn'. Opmerkelijk genoeg doet het bureau geen uitspraak over de mogelijkheden voor de vesti ging van luxe tophotels in Zee land. Voor ketens zijn alleen grotere hotels aantrekkelijk, stelt Horwath Consulting vast. Naarmate het hotel meer ka mers heeft, blijkt de gemiddel de bezettingsgraad en kamerop brengst hoger te liggen. Voor internationale ketens en luxe hotelmerken lijkt het mini mumaantal kamers rond de 120 te liggen. „Overigens is hier mee nog niet gezegd dat deze ketens een dergelijk hotel ook in Zeeland willen ontwikke len", aldus de onderzoekers. „Dit zal nog nader onderzocht worden." Veel hoteleigenaren en -ketens zijn onvoldoende be kend met de hotelmarkt in Zee land, concludeert het adviesbu reau. „Mogelijk ligt ook hier een taak voor de provincie om in Zeeland in het algemeen en de hotelmarkt in het bijzonder meer op de kaart te zetten bij (inter)nationale hotelketens. Zeeland telt nu 220 hotels waar van de meeste hotel-restaurant zijn. In totaal zijn er 3500 hotel kamers. Bijna een derde van de hotels heeft drie sterren; in die klasse zijn dan ook de meeste kamers te vinden (1500). Vijf sterren hotels zijn in Zeeland niet te vinden. Horwath Consul ting wijdt dat de beperkte zake lijke markt en het ontbreken van grote steden. Hotels zijn in Zeeland relatief kleiner dan het gemiddelde Ne derlandse hotel, constateren de onderzoekers; 22 tegenover 36 kamers. Horwath Consulting waarschuwt de provincie de be staande hotels niet uit het oog te verliezen. zeten Adviescommissie Water, dat de Nederlandse dijken nog lang niet voldoen aan de veiligs- heidsnormen. Tijdens Prinsjes dag heeft Peijs al 420 miljoen eu ro uitgetrokken voor dijkverster king. Daar wil ze het bij laten. Boelhouwer: „Peijs zegt dat ze genoeg doet, maar ze stelt tot 2011 niet meer dan 420 miljoen euro beschikbaar, terwijl 1,6 miljard nodig is." Voorzichtig Ook SP-Kamerlid Gerkens liet zich kritisch uit. „Overdrijft on ze kroonprins of bent u nou zo voorzichtig met begroten? Gaat u eens bij hem op de thee." De Kamerleden Iiofstra (VVD), Slob (ChristenUnie), Van der Staaij (SGP) en Van Hijum (CDA) gaven ook aan bezorgd te zijn en drongen aan op het ver sneld beschikbaar stellen van meer geld. Duidelijk was wel dat zij daar in het kader van de huidige begroting niet meer op rekenen. Wel willen ze dat Peijs nu al begint met het opstellen van een actueel hoogwaterbe schermingsprogramma. Ook moet ze een claim voor meer geld neerleggen bij de onderhan delingen over een volgend kabi net. LPF-Kamerlid Hermans on derkende het belang van de kwestie, maar vond het onder werp water ook 'gehyped'. „Ik heb de afgelopen dagen niets nieuws onder de zon gezien. Ne derland is zeer veilig. De angst zou uit het debat moeten gaan." Man hoort eis 10 maanden cel na branstichting door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 53-jarige inwoner van Kapelle zag geen uitweg meer toen zijn vrouw van hein wilde scheiden. De man stak 20 juli in zijn woning in Kapelle de kast met kleren van zijn vrouw in brand. „Ik niks, dan jij ook niks had hij (Advertentie) 4-/5-«Haagse aufcoreis Noordwijkerfootat Aankomstdlata: vrijwel iedere ma. en vir. van 3/11 t/m 23/3 verblijf in luxe hotel NH Leeuwenhorst**** inclusief ontbijtbuffet 1 gunstig gelegen t.o.v centrum van Noordwijkerhout en strand o.a. liften, restaurant, bars, zwembad, sauna, solarium, fitness, 1 tennis, tafeltennis, bowling en fietsverhuur Katwijk eh Noordwijk; heerlijke en gezellige badplaatsen Scheveningen met haar boulevard met vele gezellige terrasjes Haarlem met haar historische binnenstad met schilderachtige gevels, vele leuke winkels, gezellige cafés en restaurants Reisnummer AUTO 17.638, zie www.kras.ni/17638 4-/5-/8-daagse autoreas HooghaBem Aankomstdata: vrijwel iedere ma. en vr. van 3/11 t/m 18/12 verblijf op het landgoed het Grote Zand in luxe bungalow midden in Drentse land aan rand van beschermd natuurgebied overdekt zwembad, whirlpool, sauna, stoombad en solarium omgeven door 4 natuurgebieden met tientallen wandelroutes per fiets de mooiste tochten maken in omgeving van Emmen een tocht naar het verleden; de 5000 jaar oude hunnebedden de vriendelijke hoofdstad van Drenthe; Assen uitstapjes naar Noorder Dierenpark of Speelstad Oranje Reisnummer AUTO 17.726, zie www.kras.nl/autol 7726 HeerBaJke 3-/4-/5-daag$e awtoreas Pmfttera Aankomstdata: vrijwel iedere ma. en vr. van 6/11 t/m 30/3 verblijf in Hampshire Inn-Mooi Veluwe nabij Putten het hotel is de ideaal gelegen voor fietstochten in de natuur o.a. sfeervol restaurant, bar en comfortabele 2-persoonskamer Nationaal Park de Hoge Veluwe met schitterende bossen, einde loze zandvlaktes, kleurrijke heidevelden en bijzondere vogels de gezellige en pittoreske dorpjes Putten, Ermelo en Elburg het bekende Dolfinarium, het grootste zeedierenpark van Europa het oude centrum van Amersfoort met haar vele smalle straatjes Reisnummer AUTO 17.749, zie www.kras.nl/autol 7749 De Kapellenaar moest zich giste ren voor de rechtbank in Middel burg verantwoorden voor de brandstichting en hoorde vijf tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voor waardelijk, tegen zich eisen. „De gevolgën zijn relatief be perkt gebleven, maar dat maakt het niet minder ernstig", gaf of ficier van justitie D. Greive de ernst aan. „Het is om angstdro men van te krijgen", wees de of ficier op de impact voor de slachtoffers. De man zei zich die middag niet te hebben gerealiseerd dat hij de levens van zijn vrouw en twee dochtertjes, die zich in de woning bevonden, in gevaar had kunnen brengen. „Ik heb uit ja loezie haar kleren in brand ge stoken. Ik heb nooit de bedoe ling gehad om het huis af te la ten branden." Hij had zelf nog tevergeefs geprobeerd de brand te blussen en daarbij zijn been verbrand. Zijn vrouw belde 112, waarna de brandweer de brand bluste. De echtgenote maakte gisteren als slachtoffer gebruik van het spreekrecht. Ze vertelde dat toen wilde scheiden het gedrag van de man veranderde: „Ik werd zijn obsessie. Hij heeft het uit onmacht over de relatie ge daan." Ze zag liever niet dat haar man nog langer in de ge vangenis moet blijven. Volgens haar was hij meer gebaat bij pro fessionele hulp. Raadsman A. Sol bestreed on derdelen van de tenlastelegging en verzekerde dat zijn cliënt geen levens in gevaar had willen brengen. Sol pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest en een voorwaardelijke gevange nisstraf met daaraan gekoppeld behandeling bij Emergis. De strafpleiter wees ook op het maatschappelijk belang, want een langere gevangenisstraf zou het verlies van zijn baan beteke nen. De man zit inmiddels 98 da gen vast. De rechtbank doet 8 november uitspraak. 3-/4-daagse aimfeoreiis BeBgSë Aankomstdata: vrijwel iedere vr.en za. van 31/10 t/m 31/3 verblijf in hét luxe Radisson SAS Hotel**** in Hasselt gloednieuw hotel in de TT toren, prachtig uitzicht over de stad ontbijtbuffet, restaurant,fitnessruimte,zwembad en sauna de plaats Hasselt, de nummer één winkelstadvan België vele leuke boetiekjes, mooie winkeltjes en grote warenhuizen sfeervolle eetgelegenheden, gezellige bars en knusse cafés het jenevermuseum in een voormalige authentieke stokerij uitstapjes naar o.a. Brussel, Luik, Leuven en Maastricht Reisnummer AUTO 17.739, zie www.kras.nl/17739 7 TOPhotel op TQPlocatie! GRATIS KAMER'. I 3=/4~«!aagse autoreis Zuidhollaradse kust Aankomstdata: vrijwel iedere vr. en ma. van 3/11 t/m 23/3 verblijf in het Golden Tulip Bel Air**** incl. ontbijtbuffet ligt ideaal in het centrum van Den Haag en t.o.v. het strand o.a. restaurant, groot overdekt zwembad, lift en een hoteltuin de heerlijke stranden van Scheveningen en Kijkduin de gezellige boulevard met vele restaurants en cafés het Gemeentemuseum Den Haag met moderne schilderkunst het Omniversum, het Museon, Madurodam en SeaLife Oranjestad Delft, met haar culturele en historische binnenstad Reisnummer AUTO 17.585, zie www.kras.nl/auto17585 §-/6-/7-/8»daagse autoreis Duitsland Aankomstdata: vrijwel iedere za., zo., ma. en di.van 4/11 t/m 31/3 verblijf in Hotel Steigenberger Maxx****,aan de rand van Jena u betaalt een verplichte toeslag voor ontbijt en diner o.a. lift, restaurant,fitness, sauna en tegen betaling solarium Weimar, bakermat van de Duitse, klassieke literatuur, het prachtige Erfurt, met vele middeleeuwse gebouwen en Naum- burg, met het marktplein en de Saalfelder Feeëngrotten de kunst- en cultuurstad Leipzig, met o.a. de Madlerpassage Rudolstadt, met hetSchloss Heidecksburg,een sierlijk barokpaleis Reisnummer AUTO 17.677, zie www.kras.nl/17677 Informatie, voorwaarden en boekingen: www.kras.nl a r- 073 - 5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.: 10.00-15 00 Of boek bij één van onze reisbureaus! www.kras.nlwww.kras.nl www.kras.nl DENK VOORUIT KIES SCHONE ENERGIE jpor Sheila van Doorsselaer HULST - De Stichting Grensar- leid is in principe niet tegen het Hulster project Open Grens iraarbij langdurig werklozen i het werk worden geholpen België. Vanwege problemen die grensarbeiders later kunnen h hijgen, vindt de stichting wel Jat Hulst de werklozen heel joed moet voorlichten. öe Hulster SP en de fractie in [e Tweede Kamer zijn geen ïoorstander van het project om- jjat werklozen volgens hen wor den gedwongen een baan in Bel- jë te accepteren. Daarnaast rijgen deze nieuwe grensarbei ders in België te maken met an- Ire wetten en regels die zeer na- ielig kunnen uitpakken, lamens de Stichting Grensar- eid, die opkomt voor de belan gen van grensarbeiders, gaf I. Cools de leden van de commis sie Samenleving en Pluist uitleg gegeven over het standpunt van de stichting. Hoofd van de gemeentelijke af deling Samenleving F. Stroo- band, vond de kritiek van Cools niet helemaal terecht. „Het gaat om mensen die al jaren werk loos zijn, al jaren leven op het bestaansminimum, zonder uit zicht op verbetering. Wij bieden ze een kans op werk en een bete re toekomst. Niemand kan in de toekomst kijken. Het kan zo zijn dat de wetten voor grensarbei ders veranderen en dat dit nade lige gevolgen heeft. Maar dat hóeft niet." Binnen Open Grens worden 25 personen begeleid. Enkelen heb ben een baan gevonden. „Maar allemaal in Nederland", aldus wethouder F. van Driessche. Joor Nadia Berkelder 1IDDELBURG - Daar stond-ie ui, na de voorstelling. De ar- lon gekruist op de borst, met lolle rug, 't koppie licht gebo- jen, het publiek te observeren. )at is de manier waarop theater- aoekers zich Gerard Peijs her ineren. Bij de deur, even infor- ïerend hoe de voorstelling was jtweest. Gérard Bogaerts, voor van de Stichting Theater kploitatie Zeeland schetste het seld van de zaterdag overleden ihouwburgdirecteur gisteren treffend tijdens de herdenkings- jeenkomst in zijn eigen fhouwburg, eijs was geïnteresseerd in het Schildklieravond [ERNEUZEN - De Schildklier Stichting Nederland houdt op 5 november een informatie- Hond in ziekenhuis De Honte iTcrneuzen. W. Frijlink geeft voorlich- j over de schildklier en ïhildklierziektes. De bijeen- tomst begint om 19.30 uur. lUDDORP - Het strand bij Oud- totp is zaterdag en zondag het Imeel van het open Nederlands fconpioenschap blokart. 'lokarten, ofwel strandzeilen, echt uitwaaien. De deelne mers zitten in een kart op drie hielen met een zeil boven het óofd en scheuren over het tad. Afhankelijk van de wind sterkte kan de snelheid oplopen lot zo'n 70 kilometer per uur. tydens het kampioenschap in Ïuddorp strijden de beste blo- tarters uit Europa in twee wed- '""""tlasses: de performance en de standaard klasse. Ontmoetingspunt voor de deel- jemers is Strandpaviljoen De tüurtoren. Zaterdag gaan de talstrijden om 9.30 uur van N- Zondag zijn de wedstrij den van 9.00 tot 13.00 uur. publiek, zei Leo Kievit, namens de vereniging van schouwburg directeuren. „Hij was zo'n direc teur die er altijd was na de voor stelling. Ik weet zeker dat hij dat één van de ergste dingen vond van het afgelopen jaar. Er niet meer bij kunnen zijn." Ger ard Peijs overleed afgelopen za terdag na een langdurige ziekte. Hij had zijn functie afgelopen zomer al neergelegd. Hij was niet alleen een goed gastheer voor de bezoekers, maar ook voor de artiesten. „Een jaar geleden stond ik op dit podium", zei cabaretier Die- derik van Vleuten. „We wisten dat je ziek was en hadden hele maal niet meer gerekend op je komst, Maar toen we in onze on derbroek in de kleedkamer ston den, stond je ineens voor onze neus. We kennen weinig mensen die zoveel hart voor de artiesten hadden." De artiesten speelden, vooral dankzij de ontvangst van de di recteur, altijd graag in Middel burg, vertelde cabaretier Peter Heerschop, die samen met Peijs het initiatief nam voor de jaar lijkse cabaretnacht in Middel burg. „Als je dat met deze schouwburg voor elkaar krijgt, dan ben je een hele grote." De afgelopen jaren stond zijn le ven in het teken van twee ge vechten: het gevecht tegen zijn ziekte en het gevecht voor een nieuw theater in Middelburg. „Hij was een man die knokte, die altijd wilde knokken", zei theaterproducent Jacques Senf. „Toch denk ik dat door jouw geknok die schouwburg er komt. En wat mij betreft wordt hij naar jou genoemd." Tijdens zijn gevecht voor een nieuw theater maakte hij soms onverwachte manoeuvres. Zo stelde Peijs na het bouwputdra ma vorig jaar plotseling voor om het theater maar in de Mor- tiere te bouwen. Hij werd terug- geloten door zijn bestuur. „Ik knok voor drie dingen", zei hij vorig jaar in de PZC. „Voor de artiesten, het publiek en mijn personeel." Vervolgens moest hij een beetje lachen. „En ik knok door tot ik geen stem meer heb." Gisteren zat de zaal van zijn schouwburg nog één keer vol. Na afloop was er een laatste staande ovatie. innr Ernst Jan Rozendaal PEN HAAG - Een meerderheid jan de Tweede Kamer wil dat |c aanpak van de veiligheid bij (oogwater wordt versneld. Al- (jcii de linkse oppositie vindt lat er nog deze kabinetsperiode eldbij moet. Vrijwel alle Kamerfracties rea geerden gisteren tijdens het de bat over de begroting van Ver keer en Waterstaat op de opmer kingen die prins Willem-Alexan der afgelopen weekeinde deed over de risico's van overstromin gen. PvdA-woordvoerder Boelhou wer was zeer uitgesproken. „We zijn met water nog lang niet klaar. Recent onderzoek wijst uit dat we nog steeds groot ge vaar lopen." Hij toonde zich teleurgesteld over de reactie van minister Peijs op de constatering van de door Willem-Alexander voorge- door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) heeft zijn notitie over voorwaarden aan nieuwe kerncentrales met tegenzin geschreven. Dat be kende hij gisteravond in de Tweede Kamer. „Ik vind kernenergie geen leu ke oplossing maar een noodza kelijk kwaad. Het is alleen niet realistisch te denken dat we zonder kunnen." Enkele weken geleden heeft Van Geel een notitie aan de Kamer gestuurd waarin hij heeft aangegeven aan welke voorwaarden een exploitant moet voldoen wil hij een ver gunning krijgen. De oordelen over het stuk liepen gisteren volstrekt uiteen. VVD-Kamerlid De Krom was er blij mee. Hij wilde wel we ten of de eisen die Van Geel stelt het voor een ondernemer voldoende aantrekkelijk ma ken om in een nieuwe kerncen trale te investeren. Wat SP en GroenLinks be treft, gaat de notitie van Van Geel meteen van tafel. CDA-Kamerlid Spies vond het nog te vroeg om te praten over voorwaarden voor een nieuwe kerncentrale. Ze wil eerst een lange termijn-strategie over de energievoorziening. Daaruit moet blijken of een tweede kerncentrale wel nodig is. „Maar het CDA is niet prin cipieel tegen." Ondanks druk van SP en GroenLinks wilde ook PvdA- woordvoerder Samsom geen taboe uitspreken over een nieu we kerncentrale, maar hij be toogde wel dat de voorwaar den zo streng moeten zijn dat de bouw feitelijk onmogelijk wordt gemaakt. Dat is nu precies wat Van Geel niet heeft willen doen. In plaats van die wat hij noemde 'vileine' methode heeft hij ge kozen voor 'strenge maar rea listische' voorwaarden. Uit een reactie van het energiebe drijf Delta, dat in 2016 een tweede kerncentrale wil ope nen in Borssele, heeft hij opge maakt dat zijn notitie 'aankno pingspunten biedt om verder te denken'. Hij bekende dat hij 'diep in zijn hart' liever de deur in het slot had gegooid. Net als in Finland is gebeurd, had hij de bouw van een kerncentrale pas willen toestaan als duide lijk is wat er met het kernafval moet gebeuren. Maar die be slissing heeft hij tien jaar voor zich uit geschoven. Pas in 2016, als mogelijk een nieuwe kerncentrale in bedrijf gaat, moet een besluit zijn ge nomen over het kernafval. „Anders had ik de bouw van een kerncentrale onmogelijk gemaakt", aldus Van Geel. Het overleg eindigde zonder conclusies, wat Gr oen- Links-Kamerlid Duyvendak deed opmerken dat het vooral een verkiezingsdebat was. „Het is duidelijk dat als CDA en WD de meerderheid krij gen, we weer de dijken op moe ten om tegen kernenergie te de monstreren." Bij het ministerie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieu in Den Haag voerde Greenpeace gisteren actie tegen de bouw van een nieuwe kerncentrale. Aan het kantoor van staats secretaris van Pieter van Geel (milieu) werd een groot spandoek gehangen met de opdruk 'Dit mi nisterie is op 22 november onbereikbaar door een kernramp'. Twee actievoerders zaten op het dak en drie hingen aan de gevel. Aan het einde van de ochtend vond de politie het welletjes en werd het vijftal gearresteerd. foto Rob Keeris/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17